04 Shkurt 2023

90 ditë burg për Lindsay Lohan

Los Angelos, 7 korrik - Problemet për Lindsay Lohan nuk kanë fund. Aktorja u dënua nga gjykata e Los Angelos-it ditën e martë me 90 ditë burg për shkelje të lirisë me kusht dhe për mungesë në seancat terapeutike anti-alkool.

Gjykatësja e seancës, Marsha Revel urdhëroi gjithashtu që aktorja pas përfundimit të dënimit me 90 ditë burg, të futet në një program rehabilitimi për varësinë ndaj alkoolit për 90 ditë të tjera.

Vendimi i gjykatës u bazua në shkeljen e lirimisë me kusht të vitit 2007, vit në të cilin Lohan u kap duke drejtuar automjetin në gjendje të dehur.

Ndërkaq vetë aktorja u shpreh se kishte bërë gjithçka i kishte urdhëruar gjykata.

“Kam vepruar sipas gjithçkaje që më është urdhëruar të bëj dhë bëra më të mirën e mundshme”, tha Lohan.

Aktores amerikane i është ndaluar alkooli prej gjykatës dhe si masë sigurie më 24 maj asaj iu vendos një byzylyk i cili zbulonte shkeljet e bëra. Dhe pikërisht më 7 qershor të dhënat e transmetuara prej byzylykut tregonin një nivel alkooli prej 0.03 përqind në trupin e Lohan.

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 shkurt 2023  - Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 9:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancë të jashtëzakonshme, ku në rend dite do të jetë falja e tatimit në pronë në vlerën deri 100 euro për të gjithë tatimpaguesit e kësaj komune, për vitin 2023. (Salla e Kuvendit Komunal të Gjilanit, ora 10:00)

- Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës mban konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve teknik të Sektorit Privat te Kosovës dhe dialogu me qeverinë dhe institucionet tjera të Kosovës. (Zyrët e Sindikatës, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës Dega në Prizren, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore, si dhe shqyrton listën e kandidatëve për plotësimin e një pozite për anëtar joekzekuiv të Bordit të Bankës Qendrore të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 13:30)

- Prezantohet puna e kryer rreth vajzave dhe grave me aftësi të kufizuara të cilat kanë folur hapur për historitë e tyre të, abuzimeve seksuale, dhunës fizike, dhunës psikike, keqtrajtimeve, ofendimeve dhe diskriminimeve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:30)