23 Tetor 2021

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 Tetor 2021

- Shoqata për Teknologji të Informacionit dhe Komunikimit të Kosovës - STIKK organizon diten e dytë të edicionit te 10-të të festivalit të teknologjisë “KosICT”. (Ambientet e “ITP Park” në Prizren, ora 10:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-së, ora 11:00)

- Shfaqet video programi "Pranverë e përhershme, behar i vonuar" nga Protocinema në bashkëpunim me Fondacionin Lumbardhi. (Kino Lumbardhi, ora 12:00)

- Mbahet dita e dytë e edicionit te tretë te festivalit Lahuta, Okarina Polifionia. (Ambientet e Qendrës për zhvillimin e kultures tradicionale në Prishtinë, Rruga Xheladin Hana nr. 98, ora 15:00)

Ngjarjet e datës 22 Tetor 2021

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione takohet me shoqaten e Familjeve të Heronjve dhe Dëshmorëve të Kombit për zgjidhjen e statusit të veprimtarëve invalidëve të plagosur para luftës çlirimtare në Kosovë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Shoqata për Teknologji të Informacionit dhe Komunikimit të Kosovës - STIKK organizon edicionin e 10-të të festivalit të teknologjisë “KosICT”. (Ambientet e “ITP Park” në Prizren, ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon konferencën “Ndikimi i dialogut me Serbinë në politikën e jashtme të Kosovës”. (Hotel Emerald, ora 10:30)

-  Komisioni Ad hoc për përzgjedhjen e kandidatëve për anëtar të Bordit të RTK-së shqyrton listën e kandidatëve të propozuar për anëtarë të Bordit të RTK-së. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 11:00)

- Ministria e Mbrojtjës organizon ceremoninë e betimit të rekrutëve të rijnë. (Kazerma e FSK-së “Skënderbeu” në Ferizaj, ora 11:00)

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit miraton listën e ngushtë të kandidatëve për Drejtor të Agjencisë Kundër Korrupsionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 14:00)

- Nën patronatin e Presidentes së Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani- Sadriu, organizohet premiera e filmit "Zgjoi". (Cineplexx -Albi Mall, ora 18:00)

- Mbahet edicioni i trtë i festivalit Lahuta, Okarina Polifionia. (Ambientet e Qendrës për zhvillimin e kultures tradicionale në Prishtinë, Rruga Xheladin Hana nr. 98, ora 18:30)

Ngjarjet e datës 21 Tetor 2021

- Zyra e Bankës Botërore në Kosovë prezanton raportin më të ri të rregullt ekonomik të Bankës Botërore për Ballkanin Perëndimor. (https://worldbankgroup.zoom.us/j/97581587600?pwd=YzBVb2NnVHJDak1kRDBscE0rVG5Ldz09 - Meeting ID: 975 8158 7600 dhe Passcode: 4Z+2*BBChV, ora 10:00)

- Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci raporton para Komisioni për Integrim Evropian. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)  

- Komiteti Lokal për Siguri Publike “Qendër” mban fushat sensibilizuese duke iu dhuruar qytetarëve maska falas. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 11:00)

- Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj mban konferencë për media lidhur me të arriturat gjatë vizitës zyrtare në SHBA, si ministër i parë i Mbrojtjes së Republikës së Kosovës. (Ambientet e Ministrisë së Mbrojtjes, ora 12:30)

- “Rronifer” bënë inaugurimin e selisë së re të fabrikës. (Magjistralja Gjakovë - Prizren, kilometri i dytë, ora 12:30)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (ndertesa e KQZ-së, ora 13:30) 

 

Ngjarjet e datës 20 Tetor 2021

 - Kryeministri Albin Kurti dhe ministrja e Ekonomisë Artane Rizvanolli, vizitojnë ndërmarrjen “Trepça”. (Zyra e menaxhmentit të “Trepçës”, Parku Industrial, ora 8:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Raportin Vjetor Financiar te Bankës Qendrore, Fondit të Kursimeve Pensionale, raportin e Qeverisë për Buxhetin e së Kosovës dhe Agjencisë për Krahasim dhe Verifikim të Pronës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e dhjetë e Komiteti për Politik dhe Financa e Komunës së Rahovecit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal të Rahovecit, ora 10:00)

- Lëvizja FOL vazhdon serinë e debateve FOL Hapur me Ministren e Ekonomisë Artane Rizvanolli. (Hotel Opera në Prishtinë, ora 11:00)

- Rektori i Universitetit të Prishtinës Naser Sahiti dhe Dimitrija Sekovski, përfaqësues i SKAT Consulting nënshkruajnë marrëveshje bashkëpunimi për implementimin e programit studimor Master në Menaxhimin e Integruar të Resurseve Ujore në Kosovë. (Rektorati i UP-së, ora 11:00)

- Koalicioni ad-hoc i organizatave të shoqërisë civile dhe aktivistëve mjedisor ju ftojnë në konferencën për media, ku do të njoftoheni me zhvillimet e fundit që ndërlidhen me paditë për shpifje të ushtruara kundër aktivistëve Shpresa Loshajt dhe Adriatik Gacaferi, nga kompania Kelkos si dhe operimet e kësaj kompanie në Deçan. (Para objektit të Qeverisë ish-Rilinjda, ora 13:00)

- Baleti Kombëtar i Kosovës mban konferencë për medie me rastin e Premierës së shfaqjes “Tanzminiaturen” & “Tangata” me koreografi nga Ricardo Fernando.  (Teatri Kombëtar i Kosovës, ora 13:00)

Ngjarjet e datës 19 Tetor 2021

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 10:00)

- Shefi i Misionit për Vëzhgimin e Zgjedhjeve nga BE Lukas Mandl dhe Udhëheqësja e Delegacionit të Anëtarëve të Parlamentit Evropian Viola von Cramon-Taubadel mbajnë konferencë për shtyp lidhur me për zgjedhjet lokale në Kosovë. (Hotel Swiss Diamond, ora 11:00)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim publikon raportin "Transparenca dhe llogaridhënia në universitetet publike në Kosovë - Mos - Informimi i Publikut 3". (Swiss Diamond Hotel, ora 11:00)

- Komisioni Evropian do ta publikojë paketën vjetore të zgjerimit, përfshirë Raportet e Vendeve ku do te mbahet konferencë për shtyp nga Komisioneri për Fqinjësi dhe Zgjerimi, Oliver Varhelyi. (Transmetimi në faqen e Zyrës së BE-së në Facebook, ora 17:15)

- Teatri i Prishtinës Dodona shfaq “Bob Vatsoni bie nga kati i nëntë por nuk vdes plotësisht”. (Teatri Dodona, ora 17:30)

- Kryeministri Albin Kurti pranon raportin e Komisionit Evropian për Kosovën nga Shefi i Zyrës së BE, Tomáš Szunyog. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 18:30)   
 

Ngjarjet e datës 18 Tetor 2021

 - Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve dhe Auditorja e Përgjithshme e ZKA-së raportojnë para Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike lidhur me shqyrtimin e Raportit Vjetor të Auditimit për vitin 2020. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Fondacioni Kosovar Trashëgimia Kulturore pa Kufij, CHwB Kosova organizon Ilucidare Playground: “Guralec: Moving Rocks” dhe Konferencën “Përtej mureve dhe bindjeve”. Kinema Jusuf Gërvalla në Pejë

Ngjarjet e datës 17 Tetor 2021

- Kryetari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Kreshnik Radoniqi voton në qendrën e votimit 1703C në Pejë ku me pas do të japë deklaratë për media për fillimin e votimit në Republikën e Kosovës. (Shkolla fillore “Lidhja e Prizrenit” në Pejë, ora 7:00)  

- Kandidati i PDK-së për kryetar të Komunës së Vushtrrisë, Ferit Idrizi voton në Shkollën “Mustafë Venhari”. (Vushtrri, ora 8:00)

- Kandidati i LDK-së për kryetar të Komunës së Fushë Kosovës, Burim Berisha voton në shkollën fillore "Bajram Curri". (Fshati Sllatinë e Madhe të Komunës së Fushë Kosovës, ora 8:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban konferencën e parë për media lidhur me hapjen e qendrave të votimit. (Qendra mediale në ndërtesën e KQZ-së, ora 8:00)

- Kandidati i PDK-së për kryetar të Komunës së Drenasit, Ramiz Lladrovci voton në Shkollën “Xhevë Lladrovci”, në fshatin Gllanasellë. (Fshati Gllanasellë në Drenas, ora 9:30)

- Kandidati i PDK-së për kryetar të Komunës së Prishtinës, Uran Ismaili, voton në Shkollën Fillore “Ismail Qemali”, në kryeqytet. (Shkolla 'Ismail Qemajli' në Prishtinë,  ora 9:30)

- Kandidati i PDK-së për kryetar të Komunës së Shtimes, Naim Ismajli voton në Shkollën e Mesme "Naim Frashëri", në Qendrën e Votimit 2201E/05d. (Shtime, ora 9:30)

- Kandidati i PDK-së për kryetar të Komunës së Klinës, Esat Raci voton në fshatin Jashanicë e Ulët, në Klinë. (Fshati Jashanicë e Ulët, ora 9:30)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, voton në Shkollën Fillore "Hasan Prishtina", në Qendrën e Votimit 1909 E. (Prishtinë, ora 9:45)

- Kandidati i LDK-së për kryetar të Komunës së Vushtrrisë, Xhafer Tahiri voton në shkollën fillore “Nazmi Zhegrova”. (Fshati Stanoc i Poshtëm, ora 10:00)

- Familja Jashari dhe Kryetari i Skenderajt Bekim Jashari në mënyrë të organizuar do të bëjnë homazhe në Kompleksin Memorial "Adem Jashari", në Prekaz, pastaj do t’iu drejtohen kutive të votimit. (Prekaz, shkolla fillore "Ilir Lushtaku", në Prekaz të Poshtëm, ora 10:00)

- Kandidati i LDK-së për kryetar të Komunës së Istogut, Ilir Ferati dhe voton në shkollën fillore “Martin Camaj”. (Gurrakoc, ora 10:00)

- Kandidati i PDK-së për kryetar të Komunës së Mitrovicës, Bedri Hamza voton në Shkollën “Anton Zako Çajupi”. (Mitrovicë, ora 10:00)

- Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku voton në shkollën fillore "Faik Konica" në Prishtinë. (Shkolla Faik Konica, ora 10:00)

- Kandidati i PDK-së për kryetar të Komunës së Prizrenit, Shaqir Totaj voton Shkollën e Mesme "Remzi Ademaj" në qendrën e votimit 2001A. (Prizren, ora 10:00)

- Kandidati i Nismës Socialdemokrate për kryetar të Malishevës, Ekrem Kastrati, do të votojë në fshatin Turjakë. (Shkolla “Fehmi Agani” në fshatin Turjakë, ora 10:00)

- Kandidati i LDK-së për kryetar të Komunës së Suharekës, Dr. Ardian Shala voton në shkollën fillore "Edit Durham". (Fshati Mushtishtë, ora 10:00)

- Kandidati i PDK-së për kryetar të Komunës së Istogut, Ali Nimanaj voton në Gjimnazin “Haxhi Zeka”. (Istog, ora 10:00)

- Kandidati i PDK-së për kryetar të Komunës së Lipjanit, Hyzer Rizani voton në Shkollën Fillore “Katër Dëshmorët”, qendra 1326/02D. (Fshati Krojmir, ora 10:00)
     
- Kandidatja e LDK-së për kryetare të Komunës së Ferizajt, znj. Sibel Halimi voton në Shkollën e mesme të bujqësisë “Zenel Hajdini”. (Frizaj, ora 10:00)

- Kandidati i PDK-së për kryetar të Komunës së Skenderajt, Fadil Nura voton në fshatin Qirez, në Skenderaj. (Fshati Qirez, ora 10:00)

- Kandidati i PDK-së për kryetar të Komunës së Vitisë, Bekim Azizi voton në Shkollën Fillore “Dëshmorët e 5 Prillit” në fshatin Smirë, në Viti. (Fshati Smirë, ora 10:00)

- Kandidati i LDK-së për kryetar të Komunës së Lipjanit, Imri Ahmeti voton në  shkollën fillore "7 Marsi", në fshatin Potorovc të Komunës së Lipjanit. (Fshati Potorovc, ora 10:00)

- Kandidati i PDK-së për kryetar të Komunës së Kamenicës, Muhamed Kallaba voton në fshatin Roganë. (Kamenicë, ora 10:00)

- Shefi i Misionit të Vëzhgimit të Zgjedhjeve të Bashkimit Evropian Lukas Mandl jep detaje për procesin zgjedhor. (Fakulteti i Filologjisë, ora 10:30)

- Kandidati i LDK-së për kryetar të Komunës së Vitisë, Sokol Haliti voton në shkollën fillore "Ahmet Hajdari". (Fshati Begunc të Komunës së Vitisë, ora 10:30)

- Kandidati i PDK-së për kryetar të Komunës së Rahovecit, Bejtullah Deliu, voton në Shkollën "Xhelal Hajda". (Rahovec, ora 10:30)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, në zgjedhjet lokale do të votojë në qendrën e votimit në Fakultetin Teknik. (Fakultetin Teknik në Prishtinë, ora 11:00)

- Kandidati për kryetar të Komunës së Prizrenit nga Lëvizja Vetëvendosje!, prof. dr. Mytaher Haskuka, do të votojë në shkollën e mesme të lartë teknike “11 Marsi”. (Prizren, ora 11:00)

- Kandidati i LDK-së për kryetar të Komunës së Prishtinës, Përparim Rama voton në Fakultetin Ekonomik qendra 1913E. (Fakulteti ekonomik, ora 11:00)

- Kandidati i PDK-së për kryetar të Komunës së Malishevës, Isni Kilaj voton në fshatin Lubizhdë në Malishevë. (Fshashti Lubizhdë në Malishevë, ora 11:00)

- Kandidati i LDK-së për kryetar të Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri voton në shkollën fillore "Abaz Ajeti". (Gjilan, ora 11:00)

- Kandidatja e PDK-së për kryetare të Komunës së Deçanit, Ardiana Qorraj voton në Shkollën e mesme të ulët "Lidhja e Prizrenit", në Qendrën e votimit 0101X/04R. (Fshati Carrabreg i Ulët,  ora 11:00)

- Kandidatja e LDK-së për kryetare të Komunës së Deçanit, znj. Hyri Dobrunaj voton në Gjimnazin “Vëllezërit Frashëri”. (Deçan, ora 11:00)

- Kandidati i LDK-së për kryetar të Komunës së Podujevës, Ekrem Hyseni voton në shkollën fillore "Luigj Gurakuqi”. (Fshati Batllavë, ora 11:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban konferencën e dytë për media lidhur me pjesëmarrjen në votime dhe ecurinë e procesit zgjedhor. (Qendra mediale në ndërtesën e KQZ-së, ora 11:30)  

- Kandidati i LDK-së për kryetar të Komunës së Prizrenit, Anton Quni voton në  shkollën fillore "Avdyl Frashëri". (Prizren, ora 11:30)

- Kandidatja e PDK-së për kryetare të Komunës së Podujevës, Floretë Zejnullahu, voton në Shkollë Fillore "Ali Ajeti”, në Qendrën e Votimit 1830e/01. (Fshati Lladofc në Podujevë, ora 11:30)

- Kandidatja për kryetare të Komunës së Gjakovës, Arbënesha Kuqi, voton në Shkollën Fillore "Yll Morina". (Gjakovë, ora 12:00)

- Kandidati i LDK-së për kryetar të Komunës së Pejës, Gazmend Muhaxheri voton , në shkollën fillore "Lidhja e Prizrenit". (Pejë, ora 12:00)

- Kryetari i Nisma Socialdemokrate, Fatmir Limaj, do të votojë në shkollën fillore “Faik Konica”. (Shkolla 'Faik Konica' në Prishtinë, ora 12:00)

- Shefi i Misionit të Vëzhgimit të Zgjedhjeve të Bashkimit Evropian Lukas Mandl jep detaje për procesin zgjedhor. (Shkolla “Sveti Sava”, Mitrovicë Veriore, ora 13:30)

- Kandidati i LDK-së për kryetar të Komunës së Mitrovicës Dr. Armend Agolli voton në shkollën fillore “Migjeni” në Tavnik. (Mitrovicë, ora 13:30)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban konferencën e tretë për media lidhur me pjesëmarrjen në votime dhe ecurinë e procesit zgjedhor. (Qendra mediale në ndërtesën e KQZ-së, ora 15:30)

- Misioni vendor për vëzhgimin e zgjedhjeve “Demokracia në Veprim” organizon konferencën për media, ku do të shpalosen të gjeturat kryesore lidhur me mbarëvajtjen e procesit zgjedhor deri në mbylljen e vendvotimeve. (Zyrat e Institutit Demokratik të Kosovës, ora 19:00)

- Kandidati i LDK-së  për kryetar të Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, mban konferencë për media. (Selia e LDK-së, ora 19:01)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban konferencën e katërt për media lidhur me pjesëmarrjen në votime dhe mbylljen e vendvotimeve. (Qendra mediale në ndërtesën e KQZ-së, ora 19:30)

- Partia Demokratike e Kosovës mban konferencë për media lidhur me mbarëvajtjen e procesit zgjedhor. (Selia qendrore e PDK-së, ora 19:30)

Ngjarjet e datës 16 Tetor 2021

- Misioni vendor për vëzhgimin e zgjedhjeve “Demokracia në Veprim” do të organizojë konferencë për media, ku do të shpalosen të gjeturat kryesore nga vëzhgimi i fushatës për zgjedhjet lokale të 17 tetorit. (Zyrat e KDI-së, rruga “Bajram Kelmendi”, ora 10:00)
 
- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve bën shpërndarjen e materialit kryesor zgjedhor, ku bëjnë pjesë edhe fletëvotimet, për Zgjedhjet Lokale 2021. (Depoja qendrore e KQZ-së, përballë QNR-së, ora 10:00)

- Federata e Pingpongut organizon në bashkëpunim me KPP ‘Gani Maloku’ kanë paraparë organizimin e turneut të dytë memorial të veteranëve në nder të Gani Malokut.. (SHMU Tefik Çanga në Ferizaj, ora 14:00)

 

- Mbahet ceremonia e mbylljes së “Mirëdita, dobar dan!”. (Kino Armata, ora 18:30)

Ngjarjet e datës 15 Tetor 2021

 - Universiteti Publik “Kadri Zeka” në Gjilan organizon pritjen e studentëve të rinj. (Universiteti i Gjilanit, ora 9:30)

- Shoqata e të Verbërve të Kosovës në bashkëpunim me Zyrën për Qeverisje të Mirë-Zyra e Kryeminstrit organizojnë konferencë me rastin e Javës Ndërkombëtare të Shkopit të Bardhë. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P-38, ora 10:00)

 - Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në bashkëpunim me Institutin Demokraci për Zhvillim (D4D), organizojnë konferencën e përbashkët të gjashtë institucioneve me temën: “Bashkëpunimi ndërinstitucional për mbarëvajtjen e procesit zgjedhor”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

-  Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, në bashkë organizim me Ministrinë e Arsimit Shkencës dhe Teknologjisë, Komunën e Prishtinës, OJQ-të mjedisore organizon shënimin e “Ditës Ndërkombëtare të Ecjes se Lirë në Natyrë”. (Peizazhi i mbrojtur i natyrës ”Gërmia”, ora 10:00)

 - Kandidati për Kryetar të Prishtinës, Uran Ismaili mban konferencë për media. (Plato në mes të Komunës së Prishtinës dhe Kuvendit të Kosoës, ora 10:30)

- Lëvizja FOL në bashkëpunim me Institutin e Prishtinës për Studime Politike si dhe me mbështetjen e Ambasadës Holandeze në Kosovë, organizon diskutimin tematik ku do të prezantohet niveli i përmbushjes së Planit të Punës së Qeverisë së Republikës së Kosovës për periudhën mars-shtator 2021. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Gjeneral Majori i Ushtrisë Italiane, Franco Federici do t'i dorëzojë Komandën e KFOR -it Gjeneral Majorit të Ushtrisë Hungareze, Ferenc Kajari. (Kampi Film City, shtabi i KFOR-it, ora 11:00)  

- Zëvendëskryeministër për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog, Besnik Bislimi prezanton Projektligjin për ratifikimin e “Amendamentit Nr. 1 të Marrëveshjes Financiare për IPA 2017, ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Bashkimit Evropian” para Komisioni për Integrim Evropian. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N-302, ora 11:00)

- Zëvendësministri i Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Dukagjin Pupovci, do të mbajë konferencën e rregullt për medie. (Ndërtesa e MASHTI, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të vizitojë shkollën “Hysen Rexhepi” ku do të dhurohet donacioni për pajisje teknologjike. (Prizren, ora 12:00)

- Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj do të merr pjesë në tubimin përmbyllëse të fushatës elektorale për zgjedhjet lokale në Prizreni. (Kompleksi i Lidhjes së Prizrenit, ora 14:00)   

 - Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj do të merr pjesë në tubimin përmbyllëse në Malishevë. (Restaurant 'Bimi 2', ora 16:00)
 

Ngjarjet e datës 14 Tetor 2021

- Instituti i Prishtinës për Studime Politike dhe Lëvizja FOL organizojnë tryezën e diskutimit me temën “Agjenda për Reforma Evropiane II”. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:30)

- Bodrumi Red Bull organizon ngjarjet Bisedimet e Universitetit. Fakulteti Teknik në Universitetin e Prishtinës, ora 13:30)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës dhe kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje!, Albin Kurti  do të vizitojë Prizrenin ku së bashku me kryetarin e Komunës së Prizrenit, do të realizojnë shpërndarjen e donacionit tek Spitali Rajonal i Prizrenit po ashtu vizitojn shoqaten ESNAF dhe Shoqatën e Zejtarëve dhe Afaristëve. (Objekti i Spitalit, ora 15:00)

- Oda e Mjekëve të Kosovës mban Kongresin e dytë të Mjekësisë me temën: “Onkologjia”. (Hotel Emerald, ora 17:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës dhe kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje!, Albin Kurti  do të vizitojë Prizrenin ku së bashku me kryetarin e Komunës së Prizrenit, do të realizojnë tubimin e mbylljes së fushatës. (Fusha sportive “Andrra” në Marash, ora 18:00)

- Mbahet ceremonia e hapjes së “Mirëdita, dobar dan!”. (Kino Armata në Prishtinë, ora 18:30)

- Partia Demokratike e Kosovës, dega në Prizren organizon tubimin përmbyllës të fushatës së kandidatit për Kryetar të Prizrenit, Shaqir Totaj. (Oborri i Lidhjes së Prizrenit, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 13 Tetor 2021

 - Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora ‪10:00)

- Auditorja e Përgjithshme, Vlora Spanca raporton para komisionit për Buxhet, Punë dhe Transfere raporton lidhur me kalendarin e auditimeve dhe caktimin e pagës. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 10:00)

- Dega e Gjuhësisë e Institutit Albanologjik të Prishtinës, organizon një tryezë shkencore kushtuar 100- vjetorit të Kongresit Arsimor të Lushnjës. (Instituti Albanologjik i Prishtinës, ora 10:00)

- Kandidati për Kryetar të Prishtinës, Uran Ismaili mban konferencë për media. (Parkingu prapa Stadiumit “Fadil Vokrri”, ora 10:30)

- Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi mban konferencën për media ku temë kryezore do të jetë energjia elektrike. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 11:00)

- Kuvendi i Komunës së Prizrenit do të mbajë mbledhjen e jashtëzakonshme. (Salla për mbledhjet e Kuvendit të Komunës, në Shtëpinë e Bardhë, ora 11:00)

- Iniciativa për Progres mbanë konferencë për medie, në të cilën do të publikohet raporti “(Pa) Ligjshmëria e tenderëve të anuluar”. (Hotel Sirius, ora  11:00)

- KFOR-it turk do të përurimin e Projektit te Renovimit të Çerdheve të Kamenicës. (Kopshti i Fëmijevë -Filizat, ora 12:00)

- Federata e Futbollit të Kosovës do të mbajë konferencë për media. (Selia e FFK-së, ora 13:00)

 - Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-se, ora 14:00)

- Komuna e Skenderajt do të bëj përurimin e palestrës sportive të qytetit. (Përballë Parkut “Idriz Rreci” në Skenderaj, ora 16:00)

- Me rastin e shënimit të 22 Vjetorit të themelimit, QKRMT promovon librin “Përdhunimi: Një histori turpi, ditari i të mbijetuarve” nga autorja Wiola Rebecka. (Bibloteka Kombëtare e Kosovës “Pjetër Bogdani”, ora 16:00)


- Lëvizja Vetëvendosje në Prizren do të organizojë takim me anëtarët e shoqatave dhe institucioneve ekonomike që veprojnë në Prizren. (Hapësirat e Parkut të Biznesit, ora 16:45)

- - Lëvizja Vetëvendosje në Prizren do të organizojë tubim në fshatin Korishë. (Tek Shkolla "Dëshmorët e Kabashit", ora 18:30)

Ngjarjet e datës 12 Tetor 2021

- Kandidati për Kryetar të Prishtinës, Uran Ismaili mban konferencë për media. (Zyra e Degës, te Qafa, ora 8:00)

- Ministri të Punëve të Brendshme Xhelal Sveçla dhe Drejtori i Përgjithshëm të Policisë, Samedin Mehmeti raportojnë para Komisionit për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 10:00)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione mban dëgjim publik lidhur me Projektligjin për parandalimin dhe mbrojtjen nga dhuna nÑ‘ familje, dhuna ndaj grave dhe dhuna nÑ‘ baza gjinore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 506, ora 10:00)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla Schwarz raportojnë para Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike lidhur me raportin e auditimit për pasqyrave financiare te Ministrisë e Punëve të Jashtme dhe Diasporës për vitin 2020. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00)

- Zyra Rajonale për Bashkëpunim Rinore, zyra lokale në Prishtinë organizon ceremoninë e hapjes së programit rajonal të ‘Supershkollave’. (Hotel Sirius, ora 10:45)

- Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi mban konferencën për media ku temë kryezore do të jetë energjia elektrike. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti diskuton për organizimin e një debati publik në Komision lidhur me barrierat tregtare Kosovë-Serbi, me propozim të KDI-së. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu mban konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, ora ‪13:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale takohet me ministrin e Ministrisë së Financave, Punës dhe Transfereve Hekuran Murati lidhur me sfidat dhe prioritetet apo objektivat për fushën e mirëqenies sociale dhe reformen e sistemit pensional në Kosovë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)

- Lëvizja FOL organizon debatin FOL Hapur me ministrin e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu lidhur me realizimin e Planit të Punës së Qeverisë për periudhën mars- shtator 2021. (Hotel Sirius, ora 14:00)

- Kandidati për Kryetar të Prishtinës, Uran Ismaili mban konferencë për media. (Parku në Tokë Bahqe, ora 15:00)

- Bordi i Bienales  Nomade Evropiane Manifesta do të prezantojë vizionin urban të Manifesta 14 Prishtina, nga Carlo Ratti Associati ku do të prezantohet edhe koncepti i kuratores së Biennales. (Kino Armata, ora 11:00)

 

- Ndërmarrja Publike Banesore do të mbajë konferencë të jashtëzakonshme. (Zyrët e NPB-së rr. Zija Shemsiu, nr. 22, Ulpianë. Ish objekti i Gjykatës afër Beni Donës, ora 16:10)

Ngjarjet e datës 11 Tetor 2021

- Kandidati për Kryetar të Prishtinës, Uran Ismaili mban konferencë për media. (Para zyrës së Degës, te Qafa, ora 8:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të vizitojë Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare për të bërë pranimin e automjetit për vaksinim nga Ministria e Shëndetësisë, i cili do të dorëzohet nga zv/ministri Arsim Berisha. (Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare, ora 9:00)

-  Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit mban dëgjim publik për Projektligjin për Gjykatën Komerciale. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 10:00)

- Mbahet takimi i 204-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Online, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 11:00)

- KFOR-i Italian në Kosovë në bashkëpunim me Komunën e Prizrenit organizon Koncert Ceremonial me rastin e përmbylljes së mandatit njëvjeçar. (Kino-Lumbardhi në Prizren, ora 13:30)

- Një grup qytetarësh protestojnë para Ambasadës së Gjermanisë për shkak të vështirësive për caktimin e një termini për viza pune në Gjermani. (Para Ambasadës së Gjermanisë, ora 14:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie. (ish-ndërtesa e Ombuspersonit, hyrja nga Restaurant Simphony, ora 15:00)

- Kandidati për Kryetar të Prishtinës, Uran Ismaili mban sot Konferencë për Media. (lagjja Arbëria, terasa në Sach Pizza, ora 15:00) 

- Mbahet konferenca për media e Kombëtares së Kosovës. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 16:00)

- Zhvillohet stërvitja e Kombëtares së Kosovës. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 16:30)

- Partia Demokratike, dega në Skënderaj mban tubimin madhështor. Merr pjesë edhe Kryetari i PDK-së Memli Krasniqi. (Shtëpia e Kulturës, ora 17:00)

- Mbahet konferenca për media e Kombëtares së Gjeorgjisë. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 17:30)

- Zhvillohet stërvitja e Kombëtares së Gjeorgjisë. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 10 Tetor 2021

- Shoqata e Psikologëve të Kosovës në Ditën Botërore të Shëndetit Mendor organizon kongresin ndërkombëtar “Shëndeti mendor, sfidat dhe e ardhmja”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Federata e Pingpongut organizon xhirot e radhës në ligën e parë A dhe B të meshkujve. (Shkolla e Mesme dhe e Ulët 'Dardania' në Pejë, ora 10:00)

- Kandidati për Kryetar të Prishtinës, Uran Ismaili mban konferencë për media. (Në mes të lagjes Kolovica dhe Vneshtave, saktësisht në vendin që njihet si Fusha e Pajtimit, ora 15:00)

- Lëvizja Vetëvendosje në Prizren do të mbaj tubim në fshatin Mushnikovë. (Tek Shtëpia e Kulturës në fshat, ora 18:30)
 

Ngjarjet e datës 9 Tetor 2021

 - Nën përkujdesjen e Kryetarit të Komunës së Skenderaj, Bekim Jashari dhe Komisionit Qeveritar për Personat e Zhdukur, organizohet ceremonia e rivarrimit për martirët e masakrës së Rezallës, eshtrat e të cilëve janë gjetur dhe zhvarrosur nga varreza masive në Kizhevak të Serbisë. (Kompleksi i varrezave të martirëve në Rezallë, ora 14:00)  

- Kandidati për Kryetar të Prishtinës, Uran Ismaili mban konferencë për media. (Hotel International në Prishtinë, ora 15:15)

- Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta, do ta dekorojë mësuesin Mustafë Koka - Post mortum, me titullin “Kalorës i urdhrit të flamurit”. (Zyrët e Kryetarit të Komunë së Gjilanit, ora 17:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës dhe kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje!, Albin Kurti  së bashku me kryetarin e Komunës së Prizrenit, njëherësh kandidat për kryetar të Prizrenit Mytaher Haskuka, do të marrin pjesë në premierën e shfaqjes teatrale “Andorra” të Teatrit Profesionist “Bekim Fehmiu”. (Shtëpia e Kulturës “Xhemajli Berisha”, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 8 Tetor 2021

- Posta e Kosovës promovon pullën postare “Vaksinohu-shpëto jetë”. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Organizatat e shoqërisë civile si Institute for Development Policy, Group for Legal and Political Studies, CNVP Foundation, Sustainability Leadership Kosova, Qytetarët Aktivë and WWF Adria  nënshkruajnë Memorandum Bashkëpunimi, për të punuar së bashku rreth klimës, energjisë dhe mjedisit. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi dhe Iniciativa për Progres organizojnë takimin përmbyllës për projektin: Kërkesa për Komuna Transparente dhe Llogaridhënëse: Monitorimi i prokurimit publik dhe fuqizimi i qytetarëve për të sjellë ndryshime pozitive. (https://us06ëeb.zoom.us/j/2072452981?pëd=SHAzL1këTmcyYm1PdkdzNVNLNUZ6dz09 - Meeting ID: 207 245 2981 ; Passcode: 1, ora 10:00)

- Kuvendi i Komunës së Prizrenit do të mbajë mbledhjen e jashtëzakonshme. (Salla për mbledhjet e Kuvendit të Komunës, në Shtëpinë e Bardhë, ora 10:00)

- Komisioni Ad hoc për përzgjedhjen e kandidatëve për anëtar të Bordit të RTK-së shqyrton listën e kandidatëve të propozuar për anëtarë të Bordit të RTK-së. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 11:00)

- Stress Free Corner në bashkëpunim me Qendrën Kosovare për Avokim dhe Zhvillim (KADC) shpaloset hulumtimi “Niveli i stresit tek duhanpirësit dhe joduhanpirësit”.  (Innovation Centre Kosovo, ora 11:00)

- Ministrja e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, znj. Hajdari mbanë konferencë për media me temën "Masat Antidamping". (ndërtesa e Ministrisë, ora 12:00)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Tomash Szunyog, udhëheqës i Zyrës së BE-së në Kosovë, lidhur me agjendën dhe marrëdhëniet e Kosovës me BE-në. (Kuvendi i Kosovës, salla N204, ora 13:30)

 

- Kandidati për Kryetar të Prishtinës, Uran Ismaili mban sot konferencë për media. (Trafiku Urban, ora 13:30)

Ngjarjet e datës 7 Tetor 2021

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere diskuton me Auditoren e Përgjithshme, Vlora Spanca, rreth Kërkesës për caktimin e pagës për Auditorin e Përgjithshëm, shqyrton raportin Financiar te Radiotelevizionit të Kosovës, etj... (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione takohet me përfaqësuesit e Komisionit Qeveritar për Persona të Zhdukur dhe me përfaqësuesit e Këshillit Prokurorial tÑ‘ Kosovës dhe tÑ‘ Këshillit Gjyqësor të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e 267-të e Këshillit Gjyqësor të Kosovës. (Platforma Zoom, ora 10:00)

- Zëvendësministri i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Hysen Durmishi mbanë konferencë për medie që ka të bëjë lidhur me projektin e rrugës Prishtinë - Podujevë. (Tek ura në fshatin Konushec, ora 11:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (ndërtesa e KQZ-së, ora 14:00) 

- Kandidati për Kryetar të Prishtinës, Uran Ismaili mban konferencë për media. (Qendra Tregtare, Bregu i Diellit, ora 15:30)

- Galeria Qahili prezanton instalacionin 'The Red Dress' nga artisja, Kristie Macleod, pas shumë paraqitjeve nëpër botë. (Galeria Qahili, ora 16:00)

 

- Lëvizja Vetëvendosje mban tubim në Lubizhdë tek hapësirat e QMF-së, dhe në ora 19:45 do të mbahet tubim në Lagjen Arbanë, tek SHFMU "Ibrahim Fehmiu", ora 18:00

Ngjarjet e datës 6 Tetor 2021

- Mbahet ceremonia e hapjes për themelimin e projektit “Kidpreneurship - Think. Design. Create”. (Shkolla “Avni Rrustemi” në Istog, ora 11:00)

- Kolegji AAB në bashkëpunim me Institutin Shqiptar të Sociologjisë, Entin Botues “Gjergj Fishta” dhe Shtëpinë Botuese “Drita” organizon punimet e Forumit Shkencor Promovues “Gjergj Fishta- jeta dhe vepra”, që organizohet në shënim të 150 vjetorit të lindjes së Gjergj Fishtës. (Qendra Mediale e Kolegjit AAB, ora 11:00)

- Iniciativa për Zhvillimin e Bujqësisë së Kosovës organizon ceremoninë e shpërndarjes së pajisjeve bujqësore. (Mitrovicë, ora 11:30)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti mban dëgjim publik lidhur me projektligjin për masat për uljen e kostos së shtrirjes së rrjeteve të komunikimeve elektronike të shpejtësisë së lartë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 13:00)

- Misioni i OSBE-së në Kosovë do të prezantojë raportin “Vlerësim i themelimit, funksionimit dhe performancës së mekanizmave komunalë për pjesëmarrje dhe përfaqësim të komuniteteve”. (Zoom - https://osce-org.zoom.us/j/95322162953, ora 14:00)

- Mbahet ceremonia e hapjes për themelimin e projektit “Kidpreneurship - Think. Design. Create”. (Shkolla “Martin Camaj” në Istog, ora 14:00)

- Kandidati për Kryetar të Prishtinës, Uran Ismaili mban konferencë për media. (Restaurant Brilant, Hajvali, ora 15:00)

- Lëvizja Vetëvendosje do të mban tubim në Hoqë të Qytetit tek shkolla "Nazim Buduri". (Hoqë,  ora 18:00)

Ngjarjet e datës 5 Tetor 2021

- Ministrja e Arsimit, Shkencës, Tekonologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci raporton para Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, Kulturë‘, Rini dhe Sport lidhur me përgatitjet për fillimin e vitit të ri shkollor 2021/2022. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e gjashtë e Kuvendit Komunal të Prizreni. (KK Prizren, ora 10:00)

- Mbahet ceremonia hapëse për themelimin e projektit “Kidpreneurship - Think. Design. Create”. (Shkolla Zekria Rexha në Gjakovë, ora 11:00)

- Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes takohet me pjesëmarrësit e Kursit të Larte për Sigurinë dhe Mbrojtjen në Akademinë e Forcave te Armatosura të Shqipërisë.  (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 11:00)

- Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, viziton Gjilanin, ku bashkë me kryetarin, Lutfi Haziri, do të qëndrojnë në Fshatin e Lumtur, i cili gjendet në Zabel. (Fshati Zabel në Gjilan, ora 13:00)

- OJQ EC Ma Ndryshe organizon debatin me kandidatët për Kryetar të Komunës së Prizrenit ku do të diskutohen temat gjithëpërfshirja në politikat publike të Komunës së Prizrenit, gjendja e mjedisit dhe hapësirave publike si dhe mbrojtja dhe zhvillimi i trashëgimisë kulturore dhe natyrore. (Kino Lumbardh, ora 14:00)
 
- Mbahet ceremonia hapëse për themelimin e projektit “Kidpreneurship – Think. Design. Create”. (Shkolla “Fehmi Agani” në Gjakovë, ora 14:00)

- Kandidati për Kryetar të Prishtinës, Uran Ismaili mban konferencë për media. (shkolla “Zenel Hajdini”, Kodra e Trimave, ora 15:30)

 

Ngjarjet e datës 4 Tetor 2021

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare në të cilën do të pritet votimi i raportit vjetor të Agjencisë për Menaxhimin e Komplekseve Memoriale të Kosovës për vitin 2020. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Përzgjedhësit Kombëtares së Kosovës, Bernard Challandes mban konferencë për media. (Hotel Emerald, ora 11:00)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve dhe Agrokosova Holding organizojnë aktivitetin Vjelja e Rrushit Kosova 2021. (Objekti Agrokosova në Suharekë, ora 11:00)

- Kandidati për Kryetar të Prishtinës, Uran Ismaili mban konferencë për media. (Tulltorja në lagjen Arbëria, ora 11:30)

- Lëvizja FOL organizon debatin Fol Hapur me ministrin e Punëve të Brendshme Xhelal Sveçla ku do të diskutohet për realizimin e Planit të Punës së Qeverisë për periudhën mars- shtator 2021. (Hotel Sirius, ora 13:00)

- OJQ Forumi për Udhëheqje dhe Diplomaci organizon debatin me temë 'Ndërmarrësia, mundësi reale për të gjitha gratë dhe vajzat në Kosovë'. (Objekti i UNDP-së, afër Ministrisë së Shëndetësisë, ora 13:30)

- Zhvillohet stërvitja e Kombëtares U21. (Kompleksi i FFK-së në Hajvali, ora 15:00)

- Komisioni për Bujqësi, Pylltari, Zhvillim Rural, Mjedis, Planifikim Hapësinor dhe Infrastrukturë mban dëgjim publik për projektligjin për Odat e Arkitektëve dhe Inxhinierëve në fushën e ndërtimit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 16:00)

- Zhvillohet stërvitja e Kombëtares së Kosovës. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 3 Tetor 2021

- Federata e Pingponut në bashkpunim me Klubin e Pingpongut Sharri kanë paraparë të organizojnë për herë të parë në pingpong turneun e seniorve 'Dita e Boshnjakëve'. (Palestra Prizren Arena në Prizren, ora 10:00)

- Lëvizja Popullore e Kosovës shënon 30 vjetorin e mbledhjes së tretë të LPRK-së. (Insituti i Historisë, ora 11:00)

- Kandidati për Kryetar të Prishtinës, Uran Ismaili mban sot konferencë për media. (Në hyrje të fshatit Koliq, te përmendorja, ora 14:00)
 

Ngjarjet e datës 2 Tetor 2021

- Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës mban kongresin e 8-te zgjedhor në të cilën merr pjesë edhe kryeministri Kurti. (Amfiteatri i Fakultetit te Edukimit, ora 10:00)

- Misioni vendor për vëzhgimin e zgjedhjeve “Demokracia në Veprim” do të organizojë konferencë për media, ku do të shpalosen të gjeturat kryesore nga vëzhgimi i gjysmës së parë të periudhës së fushatës për zgjedhjet lokale të 17 tetorit. (Zyrat e Institutit Demokratik të Kosovës, ora 10:00)

- Federata e Pingpongut organizon turneun e TOP 8 minikadetëve më të mirë të Kosovës për vitin 2021. (Pallati i Rinisë dhe Sportit në Prishtinë, ora 10:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-së, ora 10:30)
 

Ngjarjet e datës 1 Tetor 2021

- Drejtori i Përgjithshëm i Doganës, Agron Llugaliu mban konferencën për media lidhur me rezultatet e doganës si dhe prezantimin e sistemeve te reja online. (Ndërtesa e Drejtorisë së Doganës, ora 10:00)

- Ministrja e Drejtësisë znj. Albulena Haxhiu raporton para Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit lidhur me Projekt kodin e procedurës penale. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 10:00)

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit, mbanë mbledhjen e radhës. (Salla 506, ora 10:00)

- Mbahet ceremonia e betimit të kadetëve të Qendrës për Studime Universitare e FSK-së. (Kazerma “Adem Jashari” në Prishtinë, ora 10:30)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim organizon konferencë për shtyp, me rastin e dorëzimit të denoncimit të ORCA-s në Këshill të Etikës për plagjiaturën e Prof. Bujar Dugolli dhe Prof. Ardian Kastrati. (Para ndërtesës së Rektoratit të Universitetit të Prishtinës, ora 11:00)

- Partia Socialdemokrate do të mbaj aktivitet pranë Teatrit Kombëtar. (Sheshi "Skënderbeu", ora 11:00)

- Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia mban konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00)

- Ministria e Shëndetësisë shënon 1 Tetorin Ditën Ndërkombëtare të Personave të Moshuar. (Shtëpia e Personave të Moshuar pa Përkujdesje Familjare, ora 11:00)

- Kandidati për Kryetar të Drenasit, Xhavit Drenori së bashku me kandidatë për asamble mban protestë simbolike. (Para Ambasadës së SHBA-ve në Prishtinë, ora 11:00 dhe para KQZ-së/Zyrës së Avokatit të Popullit, ora 11:40)

- Zëvendësministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Edona Maloku Bërdyna mbanë konferencë për media. (MASHTI - kati I, ora 12:00)

- Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj mban konferencë për medie. (Selia Qendrore e AAK-së, ora 13:00)

- Hapet ekspozita e Institutit për Politika Sociale “Musine Kokalari”, të organizuar në kuadër të Akademisë për Politika Publike dhe Sociale dhe në bashkëpunim me Muzeun Musine Kokalari në Shqipëri. (Biblioteka Kombëtare e Kosovës, ora 14:30)

- Kandidati për Kryetar të Prishtinës, Uran Ismaili mban sot konferencë për media. (lagjja Dardania, përballë Eli-AB, ora 15:30)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, njëherësh kandidat për kryetar nga Lëvizja Vetëvendosje! Mytaher Haskuka do ta prezantojë programin qeverisës për mandatin katërvjeçar. (Keji në Sheshin Shadërvan pranë Xhamisë Sinan Pasha, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 30 Shtator 2021

 - Mbahet mbledhja e gjashtë e rregullt për vitin 2021 të Kuvendit Komunal të Prizrenit. (Shtëpia e Bardhë në Prizren, ora 10:00)

- Instituti “Ed Guard” mban tryezë diskutimi për lansimin e studimeve gjurmuese. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Zëvendësministri i Mbrojtjes, Shemsi Syla, i shoqëruar nga Zëvendëskomandanti i FSK-së, Enver Cikaqi, do të presin në takim Sekretarin Parlamentar të Shtetit në Ministrinë Federale të Mbrojtjes të Gjermanisë, Thomas Silberhorn. (Ministria e Mbrojtjës, ora 10:15)

- Grupit për Studime Juridike dhe Politike mban konferencën “Trajtimi i rasteve të Krimit të Organizuar nga Prokuroria dhe Gjykatat Themelore të Republikës së Kosovës në vitet e fundit”.(Zyrat e GLPS, ora 10:30)

- Race for the Cure Kosova organizon një vrapim për solidarizim me pacientat e kancerit të gjirit, në oborrin e shkollës, European School of Prishtina në Prishtinë në Qagllavicë. (Qagllavicë, ora 12:00)

- Kryeministri Kurti bën homazhe dhe nderime para arkivoleve të viktimave të masakrës së Rezallës, të zhvarrosura nga varreza masive në Kizhevak të Serbisë. (Pika kufitare në Merdare, ora 14:00)

- Komuna e Prishtinës do të inaugurojë objektin e ri për përpunim të frutave dhe perimeve nga agrobiznesi "Remzije Berisha B.I.” në Prugovc. (Fshati Prugovc, ora 14:00)

- Kandidati për Kryetar të Prishtinës, Uran Ismaili mban të enjten me 30 shtator, Konferencë për Media. (Tulltorja në lagjen Arbëria, ora 14:30)

- Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli do të mbajë Konferencë për Media për të folur rreth çështjes së Dizajnimit të Programit Kompakt me MCC-në. (Ndërtesa e Qeverisë, ora: 16.30) 

- Lëvizja Vetëvendosje në Prizren organizon tubim në Lagjen Kurillë ku do të jetë prezent edhe kryetari i Parlamentit të Kosovës, Glauk Konjufca. (Shkolla fillore "Motrat Qiriazi" në Prizren, ora 17:00)

- Lëvizja Vetëvendosje në Prizren organizon tubim në hapësirat e shkollës së fshatit Romajë. ku do të jetë prezent edhe kryetari i Parlamentit të Kosovës, Glauk Konjufca. (Shkolla fillore e fshatit Romajë, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 29 Shtator 2021

- Presidentja e Republikës së Kosovës Vjosa Osmani pret në takim Presidenten e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen. (Zyrët e Presidentës Osmani, ora 09:00 - mundësi fotografimi para takimit)  

-  Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Shqyrtimi i Raportit Financiar dhe kërkesën për Ndarje Buxhetore të Radiotelevizionit të Kosovës për periudhën tetor-dhjetor 2021, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti pret në takim Presidenten e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:50 - Mediat mund të marrin pamje në oborrin e Qeverisë, ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 10:00)

- Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen se bashku me kryeministrin Kurti vizitojnë Kopshtin ‘Cicërimat’ ku edhe mbajnë konferencën e përbashkët për shtyp. (Kopshti i fëmijëve 'Cicërimat' në Kalabri, ora 11:00)

- Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve Hekuran Murati mbanë konferencë për media. (Ndërtesa e  Qeverisë, salla e konferencave-P32, ora 11:00)

- Kandidati për Kryetar të Prishtinës nga radhet e PDK-së, Uran Ismaili mban konferencë për media. (Selia e Degës së PDK-së te Qafa - Prapa Restaurant "Home" në Prishtinë, ora 11:30)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit organizon ceremoninë e ndarjes së shpërblimeve shtetërore për xhudistet Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova dhe për trajnerin Driton Kuka. (Kabineti i Ministrit, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit Qendror Zgjedhor. (Selia e KQZ-së, ora 13:30)- Mbahet mbledhja e Komisionit Qendror Zgjedhor. (Selia e KQZ-së, ora 13:30)

- Lëvizja Vetëvendosje dega në Prizren organzon tubim në Qendrën Kulturore të Boshnjakëve, pranë SHMU  “Gani Saramati”. (Ish SHMU “Lekë Dukagjini, ora 18:00) 

Ngjarjet e datës 28 Shtator 2021

- Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes shqyrton në parim i Projektligjin për dërgimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës jashtë vendit si dhe shqyrton nismën legjislative për hartimin e Projektligjit për komisionarin Parlamentar për FSK-në. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 9:00)

- Instituti Demokraci për Zhvillim mban tryezë diskutimi me “Punësimi, kjo sfidë e vazhdueshme: Cilët janë mekanizmat për tu qasur në treg të punës” (Online në Facebook, ora 10:00)

-  Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyrton në parim i Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Festat Zyrtare në Republikën e Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Advocacy Training & Resource Center dhe Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës mbajnë konferencë për prezantimin e raportit “Hate O Meter I & II”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Kandidati për Kryetar të Prishtinës, Uran Ismaili mban konferencë për media. (Të shkolla e mjekësisë "Dr. Ali Sokoli", ora 10:30)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton raportin vjetor të Zyrës së Rregullatorit për Energji. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani dhe Kryeministri Albin Kurti marrin pjesë në përurimin e Qendrës Nacionale të Xhudos në Pejë. (Lagjja Tabjet në Pejë, ora 11:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale diskuton rreth procesit monitorues të ligjeve.  (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 11:00)  

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, mban konferencë për media. (Holli i Ministrisë së Drejtësisë, ora 12:00)

- Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla pret në takim ministrin e Brendshëm të Austrisë, Karl Nehammer. (Objekti i MPB-së, ora 12:00)

- Shefi i Misionit Lukas Mandl mban konferencë për media me rastin e nisjes se Misionin e BE-së për Vëzhgimin e Zgjedhjeve në Kosovë 2021. (Hotel Sirius, ora 16:00) 

Ngjarjet e datës 27 Shtator 2021

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti pret me ceremoni shtetërore Kryeministrin e Republikës së Shqipërisë, Edi Rama, dhe anëtarë të kabinetit qeveritar të Shqipërisë. (Sheshi "Skënderbeu", ora 8:50 - Mediet të jenë të pranishme më së largu, ora 8:10)

- Me rastin e fillimit të vitit të ri shkollor 2021-22 kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me drejtoreshën e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi do të marrin pjesë në përurimin e rekuizitave të sallës së edukatës fizike në shkollën "Dëshmorët e Kabashit" në Korishë. (Korishë, ora 9:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me drejtoreshën e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi do të marrin pjesë në zbulimin e emrit të ri të shkollës "Lekë Dukagjini" në "Gani Saramati". (Objekti i shkollës, ora 9:30)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti dhe Kryeministri i Republikës së Shqipërisë, Edi Rama, mbajnë konferencë për media në ora 10:20 - Mediat e akredituara duhet të jenë më së largu në ora 10:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti mban dëgjim publik lidhur me projektligjin për identifikimin elektronik dhe shërbimet e besuara në transaksionet elektronike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me drejtoreshën e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi do të marrin pjesë në zbulimin e emrit të ri të shkollës "Abdyl Frashëri" në "Rexhep Hyseni". (Objekti i shkollës, ora 10:15)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me drejtoreshën e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi do të marrin pjesë në përurimin e rekuizitave të sallës së edukatës fizike në shkollën "Dëshmorët e Zhurit" në Zhur. (Zhur, ora 11:15)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës . (Ndërtesa e KQZ-së, ora 11:30) 

- Konstituohet Komisioni Ad hoc për përzgjedhjen e kandidatëve për anëtarë të Bordit të RTK-së. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 12:00)

- Kuvendi i Sociologjisë në kuadër të Departamentit të Sociologjisë në Universitetin e Prishtinës organizon promovimin e librit të Gëzim Selacit, "Legjitimiteti politik në Kosovë". (Biblioteka Kombëtare e Kosovës, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me drejtoreshën e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi do të marrin pjesë në përurimin e rekuizitave ndërtimit të shkollës së re “Zef Lush Marku” në Velezhë. (Velezhë, ora 12:00)

- Drejtoresha e Drejtorisë së Turizmit dhe Zhvillimit Ekonomik në Komunën e Prizrenit, Sevil Liman Kazaz do të bëjë prezantimin e raportit të punës 4 vjeçar të kësaj drejtorie. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal, ora 14:00)
 

Ngjarjet e datës 26 Shtator 2021

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë në edicionin e tretë "Race for the Cure" të organizuar nga shoqata e pacientëve të kancerit të gjirit Renesansa. (Ura e Arastës, ora 10:00)

- Federata e Pingpongut organizohen 2 xhirot e radhës në Superligën e Meshkujve dhe 2 xhiro në Superligen e femrave. (Shkolla 'Motrat Qiriazi' në Prizren, ora 10:00)

- Mbahet edicioni i trete i Race for the Cure Kosova 2021, në Prizren. (Sheshi i Lidhjes se Przrenit, ora 10:00)

 

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjofca, bën homazhe në Abri të Epërme, në 23-vjetorin e masakrës së kryer nga forcat serbe në këtë fshat. (Abri e Epërme, ora 14:30)

Ngjarjet e datës 25 Shtator 2021

- Federata e Pingpongut organizon 3 xhirot e radhës në ligën e juniorëve dhe 1 xhiro në ligen e junioreve ku do te mbahet ndeshja ndërmjet ‘Ahmet Hoxha MK’ vs ‘Lidhja e Prizrenit’. (SHMU Tefik Çanga në Ferizaj, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës dhe njëherësh kandidati për kryetar të Komunës nga Lëvizja Vetëvendosje! në Prizren, Mytaher Haskuka, do të vizitojë fshatin Nashec. (Oborri i shkollës së fshatit Nashec, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 24 Shtator 2021

- Komisioni për Integrim Evropian shqyrton Programin Kombëtar për zbatimin e Marrëveshjes së Stabilizim- Asociimit 2021-2025, i ftuar Besnik Bislimi, zëvendëskryeministër i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 9:00)    

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione rishqyrton planin e punës për sesionin vjeshtor 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Kandidatit të PDK-së për komunën e Prizrenit, Shaqir Totaj viziton KF “Liria”  dhe me pas KF “Prizreni” . (Stadiumi i Prizrenit, ora 10:30)

- Kandidati për Kryetar të Prishtinës, Uran Ismaili do të mbaj sot konferencë për media. (Te Deponia Ilegale e mbeturinave, afër Tauk Bahçes, ora 14:00 - mediat i presim në udhëkryqin e Tauk Bahçes, te rruga e Bledit, nga ora 13:40)

- Kandidati për kryetar të Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati, sot mban takim elektorale me strukturat e rinisë së degës së Nismës në Malishevë. (Stadiumi “Liman Gegaj” në Malishevë, ora 14:00)

 - Kandidatit të PDK-së për komunën e Prizrenit, Shaqir Totaj bashkë me Kryetarin e PDK-së, Memli Krasniqi viziton Bashkësinë Islame në Prizren. (Prizren, ora 14:15)

 - Kandidatit të PDK-së për komunën e Prizrenit, Shaqir Totaj shpalos programit për arsim. (Qendra Europa, në Plato, ora 16:00)

- Banka Qendrore e Kosovës mbanë konferencë për shtyp. (Objekti i BQK-së, ora 16:00)

- Mbahet dita e dytë e Kongresit të Parë Klinik i Kolegjit te Kirurgëve të Kosovës organizuar në bashkëpunim me Odën e Mjekëve të Kosovës. (Hotel Emerald, ora 17:00)

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 Tetor 2021

- Shoqata për Teknologji të Informacionit dhe Komunikimit të Kosovës - STIKK organizon diten e dytë të edicionit te 10-të të festivalit të teknologjisë “KosICT”. (Ambientet e “ITP Park” në Prizren, ora 10:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-së, ora 11:00)

- Shfaqet video programi "Pranverë e përhershme, behar i vonuar" nga Protocinema në bashkëpunim me Fondacionin Lumbardhi. (Kino Lumbardhi, ora 12:00)

- Mbahet dita e dytë e edicionit te tretë te festivalit Lahuta, Okarina Polifionia. (Ambientet e Qendrës për zhvillimin e kultures tradicionale në Prishtinë, Rruga Xheladin Hana nr. 98, ora 15:00)