19 Qershor 2021

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Qershor 2020

- Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Vesel Krasniqi, do t’i shoqërojë inspektorët e Agjencisë e Metrologjisë së Kosovës në verifikim e peshorëve në pikat grumbullues të grurit në funksion të përgatitjeve të sezonit të korrje-shirjeve. (Agjencisë e Metrologjisë së Kosovës, ora 9:30)

 - Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë shqyrton shkresën drejtuar komisioneve për politikë të jashtme të parlamenteve të vendeve anëtare të BE-së. (Ndërtesa e Kuvendit,  ora C301, ora 10:00)

- Komuna e Rahovecit organizon konusltim publik me grupe të interesit dhe përfaqësues të organizatave joqeveritare lidhur me gjendjen dhe ndikimin që pati virusi Covid-19 në komunën e Rahovecit. (Shtëpinë e Kulturës "Mensur Zyberaj" në Rahovec, ora 11:00)

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrton raportin e Auditimit për Pasqyrat Financiare të Ministrisë së Administrimit të Pushtetit Loakal si dhe diskuton lidhur me Auditimin e Raporteve Vjetore Financiare dhe Raportet e Deklarimit Financiar të Fushatës, së subjekteve politike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, 11:00)

- Ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj do ta vizitoj Komunën e Istogut. (Zyra e Kryetarit Rugova, ora 11:00)

- Komisioni për Integrim Evropian diskuton lidhur me organizimin e punës së Komisionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 11:00)

- Ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj dhe Kryetari i Komunës se Istogut, Haki Rugova përurojn pajisjet në shërbimin e Gjinekologjisë në Qendrën e Mjekësisë Familjare në Istog. (Istog,  ora 12:00)

- Univeristeti i Biznesit dhe Teknologjise organizon festivalin Akademik Virtual. (Qendra e UBT-së në Prishtinë, ora 12:00)

- Komisioni për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike shqyrton përfundimin e Kryesisë së Kuvendit nr.07-V-049 datë 17.6.2020. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 13:00)

- Anëtarët e Komisionit për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione, me përfaqësues të ZQM-së dhe ZKM-së. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Kryetari i Sindikatës se Pvarur te Sektorit Privat të Kosovës Jusuf Azemi do të takohet me ministrin e punës Skender Reqica me te cilin do të bisedoj për pagen minimale, kontraten kolektive dhe zbatueshmëria e ligjit të punës dhe ligjeve tjera që kanë të bëjnë me punëtorët e sektorit privat. (Prishtinë, ora 13:30)

- Anëtarët e Komisionit për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione, me përfaqësues të Këshillit të Lagjes së Boshnjakëve në Mitrovicë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 14:00)

Ngjarjet e datës 25 Qershor 2020

- Shtyhet - Vazhdim i seancës plenare të Kuvendit të Kosovës. (Salla e Kuvendit, ora 10:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-se, ora 10:00)
   
- Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, viziton Komunën e Prishtinës, ku do të pritet nga kryetari Shpend Ahmeti. (Ndërtesa e vjetër e Komunës, ora 11:00)

- Ministri i MASH-it, Ramë Likaj, raporton para Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, Kulturë, Rini dhe Sport lidhur me gjendjen në Arsimin e Lartë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 11:00)
  
- Komisioni për Qeverisje Lokale, Administratë Publike, Zhvillim Rajonal dhe Medie shqyrton Raportin vjetor të Këshillit të Pavarur Mbikëqyrës për Shërbimin Civil. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi dhe Iniciativa për Progres me përkrahje të Departamentit të Shtetit Amerikan - Byrosë së Narkotikëve Ndërkombëtar dhe Çështjeve të Zbatimit të Ligjit dhe NED-it do të mbajnë konferencë për media, në të cilën do publikohet raporti analitik: “Korrupsioni në prokurimin publik”. (Hotel Sirius, ora 11:00)

 - Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit “COVID-I9” nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës miraton planin e punës së Komisionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 11:00)
   
- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale takohet me ministrin e Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skënder Reçica me të cilin do të diskutoj lidhur me mirëqenien sociale e qytetarëve në kohën e pandemisë me Covid 19. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 11:00)

- Komuna e Rahovecit mban debat publik për kornizën afatmesme buxhetore, për vitin fiskal 2021. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal, Rahovec, ora 14:00)

- Mbahet ceremonia e inaugurimit i shtatores së heroit të kombit, Abdullah Tahiri. (Afër Kazermës së FSK-së në Gjilan, ora 16:00)

- Galeria Kombëtare e Kosovës bën hapjen e ekspozitës “Bienalja Ndërkombëtare e Vizatimit-2020”. (Galeria Kombëtare e Kosovës, ora 20:00)

Ngjarjet e datës 24 Qershor 2020

- Inspektori i Përgjithsëm të Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë, Burim Ramadani raporton para Komisionit për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 204, ora 9:30) 

- Mbahet Seanca e 7-të Plenare e Asamblesë Parlamentare të SEECP të cilën e kryeson Kryetarja e Kuvendit të Republikës së Kosovës, Dr. Vjosa Osmani. (Kanali zyrtar i Kuvendit në Youtube, ora 9:30)  

 - Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit interviston kandidatët për anëtarë në Këshillin Gjyqësor të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 9:30)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, do të vizitojë Palestrën Sportive në Zahaq të Pejës. (Fshati Zahaq, ora 10:00)

- Komisioni për Qeverisje Lokale, Administratë Publike, Zhvillim Rajonal dhe Media shqyrton Raportin vjetor të Këshillit të Pavarur Mbikëqyrës për Shërbimin Civil, për vitin 2019. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 10:00)

- Komisioni për Buxhet dhe Transfere shqyrtimi i Raportit vjetor financiar të Autoritetit të Aviacionit Civil, të Autoritetit Rregullativ të Hekurudhave, të Autoritetit Rregullativ të Shërbimeve të Ujit si dhe shqyrton Propozimet e Panelit Seleksionues të Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës për plotësimin e një pozite për anëtar joekzekutiv të Bordit të BQK-së. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 10:00)

-  Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione formon panelin përzgjedhës dhe zgjedh kryesuesit e panelit për shqyrtimin e aplikacioneve, listën e ngushtë dhe intervistim të kandidatëve për Avokat të Popullit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

 - Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, do të vizitojë Komunën e Pejës ku do te takohet me e kryetarin e Komunës, Gazmend Muhaxheri. (Komuna e Pejës, ora 10:30)

- Kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri pret në takim ministrin e Shëndetësisë, Armend Zemaj. (Qendra Operative Emergjente të Qendra e Studentëve në Gjilan, ora 11:00)

 - Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi dhe kryetarin e Komunës së Pejës, Gazmend Muhaxheri vizitojnë Stadiumin “Shahin Haxhiislami”. (Pejë, ora 11:00)

  - Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi dhe kryetarin e Komunës së Pejës, Gazmend Muhaxheri vizitojnë Palestrën Sportive në Loxhë. (Loxhë, ora 11:30)

- Ushtruesi i detyrës së Kryeshefit të Inspektoratit Policor të Kosovës raporton para Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

 - Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi dhe kryetarin e Komunës së Pejës, Gazmend Muhaxheri organizojn vënien e gurthemelit të Qendrës Nacionale të Xhudos. (Pejë, ora 14:00)

- Policia e Kosovës mbanë konferencë për media, ku do të jepen informacione lidhur me  platformën elektronike dhe do të bëhet lancimi i Aplikacionit  “Lajmëro Policinë”.  (Stacioni policor “Qendra” në Prishtinë,  ora 14:00) 

Ngjarjet e datës 23 Qershor 2020

 - Vazhdimi i seancës së Kuvendit të Kosovës. Në rend dite janë ratifikimi i pesë marrëveshjeve ndërkombëtare. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 10:00)
  
- Nën organizimin e sindikatës së Pavarur të sektorit Privat të Kosovës, kompanitë e Radio-Taksive do të protestojnë me rreth 50 vetura në shenjë pakënaqësie për mos zbatimin e rregullores së Auto-Taksive dhe Radio-Taksive. (Para Komunës së Prishtinës, ora 11:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti raporton në Kuvend lidhur me dialogun Kosovë-Serbi, para takimit në Washington. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 11:00)
  
- Ministria e Punëve të Brendshme shënon Ditën Ndërkombëtare për Shërbyesit Civilë. (Objekti i Institutit të Kosovës për Administratë Publike, përballë Pallatit të Drejtësisë, ora 11:00)
  
- Instituti i Kosovës për Drejtësi mban konferencë për medie, në të cilën do publikohet raporti analitik “Lufta për statistikat e korrupsionit”. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti takon presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi. (Zyra e Presidentit, ora 11:30)

- Mbahet ceremonia e nënshkrimit të memorandumit të bashkëpunimit ndërmjet Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina” dhe Komitetit Olimpik të Kosovës. (Rektorati i UP-së, ora 14:00)
  
- Këshilli Gjyqësor i Kosovës (KGjK) mban mbledhjen e radhës përmes aplikacionit ZOOM. (Objekti i KGjK-së, ora 14:30)

Ngjarjet e datës 22 Qershor 2020

- Federata e auto shkollave te Kosoves organizon protesten e auto-shkollave. (Protesta fillon te Fakulteti Teknik, ora 10:00)

- Kryetarja e Kuvendit të Republikës së Kosovës, dr. Vjosa Osmani, viziton Obiliqin dhe merr pjesë në debatin me qytetarë të kësaj komune. (Palestra Sportive “Adem Jashari” në Obiliq, ora 11:00)

 - Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport takohet me përfaqësues të Bartësve Privat të Arsimit të Lartë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Partia Demokratike e Kosovë, dega në Mitrovicë mban konferencë për media lidhur me shkeljet e publikuara nga Zyra Kosovare e Auditimit për Komunën e Mitrovicës. (Selia e degës së PDK-së në Mitrovicë, ora 12:00)

- Kryetarja e Kuvendit të Republikës së Kosovës, dr. Vjosa Osmani, viziton Korporaten Energjetike të Kosovës. (Obiliq, ora 12:15)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione takohet me përfaqësuesit e Komitetit të Grave të Verbëra të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 11:00 - për shkak të situatës pandemike, takimi ështe i mbyllur për mediat) 

- Ministri i Drejtësisë, Selim Selimi mban takimin e parë me Grupin e Ekspertëve për Vettingun ku pas takimit do të deklarohet për media. (Holli i ish- ndërtesës së Rilindjes, ora 13:30)

 

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 15:00)

 

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, mban sot, e hënë, konferencë për media. (Selia qendrore e PDK, ora 15:30)

Ngjarjet e datës 20 Qershor 2020

- Komuna e Prizrenit bën promovimin e projektit “Vendi për Piknik” në fshatin Jabllanicë, projekt i realizuar nga Drejtoria e Turizmit dhe Zhvillimit Ekonomik ku i pranishëm do të jetë edhe kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka. (Nisja nga Shtëpia e Bardhë, ora 10:00)

- Mbahet takimi i Komisionit të Përhershëm të Asamblesë Parlamentare të Procesit të Bashkëpunimit të Evropës Juglindore në të cilën do të behët prezantimi i prioriteteve. (Transmetimi online, ora 10:00)

- Zëvenndëskryeministri i parë, Besnik Tahiri viziton Komunën e Hanit te Elezit ku do të takojë kryetarin e Komunës, Rufki Suma. (Objekti i Komunës së Hanit të Elezit, ora 10:30)

- Kryeministri Avdullah Hoti viziton Komunën e Pejës. (Objekti i Komunës së Pejës, ora 11:00)

- Partia Demokratike e Kosovës nëpërmjet një performance shënon Ditën Ndërkombëtare të Refugjatëve. (Stacioni i Trenave në Prishtinë, ora 11:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti viziton bujtinat turistike në fshatin Drelaj, të Komunës së Pejës. (Fshati Drelaj, Komuna e Pejës, ora 11:40)

 

Ngjarjet e datës 19 Qershor 2020

- Kuvendi i Republikës së Kosovës hap punimet e Asamblesë Parlamentare të Procesit të Bashkëpunimit të Evropës Juglindore me temën “Të jesh në hap me Evropën”. (Konferenca do të zhvillojë punimet online, ora 9:30)

- Ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj raporton në Komisionin për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale lidhur me menaxhimin e situatës me Coronavirus. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrton kërkesat buxhetore të Kuvendit të Republikës së Kosovës për periudhën 2021, në bazë të Qarkores së parë buxhetore të Ministrisë së Financave 2021/01. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N203, ora 11:00)

- Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Vesel Krasniqi merr pjesë në shënimin e Ditës Botërore të Metrologjisë. (Hotel Emerald, ora 10:30)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim organizon ekspozitën e parë të plagjiaturave në Kosovë. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 11:00)

- Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Vesel Krasniqi pret në takim Blendi Klosin, Ministër i Turizmit dhe Mjedisit i Republikës së Shqipërisë ku pas takimit do të ketë konferencë për media. (Ndërtesa e MTI-së, ora 12:00)

- Me rastin e shënimit të Ditës Ndërkombëtare për eliminimin e dhunës seksuale në konflikt, Qendra Kosovare për Rehabilitimin e të Mbijetuarve të Torturës bën prezantimin e instilacionit “Bëhu Zëri im”. (Sheshi “Skënderbeu”, ora 12:00)

- Në Ditën Ndërkombëtare të Eliminimit të Dhunës Seksuale në Kohë Lufte, kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani dhe shefja e Zyrës së UN Women, Ulrike Richardson organizojnë ecje nga shtatorja e presidentit Ibrahim Rugova e deri te monumenti “Heroinat”. (Shtatorja e presidentit Rugova, ora 12:30)

- Drejtuesit e Federatës Sindikale të Bujqve të Kosovës do të protestojnë lidhur me padrejtësitë në procesin e granteve për bujqit. (Para ndërtesës së Ministrisë së Bujqësisë, ora 14:00)

- Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural organizon nënshkrimit të Programit për Zhvillim Rural dhe Programit të Pagesave Direkte. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P-38, ora 15:30 - vetëm pamje)

- Kryeministri Avdullah Hoti merr pjesë në ceremoninë e nënshkrimit të Programit për Zhvillim Rural dhe Programit të pagesave direkte. (Ndërtesa e Qeverisë, salla p38, ora 15:30)

Ngjarjet e datës 18 Qershor 2020

- Komuna e Klinës nis shënimin e njëzetë e një vjetorin e çlirimit me ngritjen e flamurit, intonimi i Himnit dhe homazhe në sheshin “Mujë Krasniqi” . (Para Kuvendit Komunal, ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e rregullt e Komitetit për Politik dhe Financa në Komunën e Rahovecit (Salla e Kuvendit Komunal, Rahovec, ora 10:00)

 - Kryeministri Avdullah Hoti, pret në takim liderët e partive politike me qëllim të bashkërendimit të qëndrimeve të , në procesin e dialogut me Serbinë, si dhe në vigjilje të vizitës në Washington. (Zyra e Kryeministrit, ora 11:00)

- Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli mbanë takim me Kryesinë Qendrore të PDK-së. (Shtëpia e Kulturës "Hasan Prishtina" në Skenderaj, ora 11:00)

- Rektori i Universitetit "Kadri Zeka" në Gjilan Bajram Kosumi, në një solemnitet, pranon Mandatin e Kryesuesit te Konferencës së Rektorëve te Universiteteve Publike ku të pranishëm të gjithë Rektorët e Universiteteve Publike të Kosovës. (Universiteti i Gjilanit, ora 11:00)

- Komuna e Klinës bën përurimin e memorialit të personave të pagjetur të Komunës së Klinës në Kralan ku  i pranishëm do të jetë edhe kryeministri, Avdullah Hoti. (Fshati Kralan, ora 11:00)
 
- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit “COVID-I9” nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Komiteti Olimpik i Kosovës nënshkruan kontratat për Bursa Olimpike Tokio 2020 me xhudisten Laura Fazliu dhe karateistin Elhami Shabani. (Shtëpina e Sportit në Prishtinë, ora 11:30)

- Mbahet senaca gjygjësore për rastin “Insajderi” e cila do të jetë e hapur për medie. (Gjykata Themelore e Prishtinës, Pallati i Drejtësisë, ora 11:30)

- Përfaqësuesi i Posaçëm i BE-së për Dialogun Beograd-Prishtinë dhe çështje të tjera rajonale të Ballkanit Perëndimor, Mirosllav Lajçak do të mbajë sot një konferencë për shtyp sot. (Oborri i Zyrës së BE-së në Prishtinë, ora 12:30)

- Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli, mban konferencë për media. (Shtëpia e Kulturës "Hasan Prishtina" në Skenderaj, ora 12:30)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-së, ora 14:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti pret në takim ambasadorët e vendeve anëtare të BE-së. (Ndërtesa e Qeverisë, salla p38, ora 15:00 - vetëm pamje)

- Presidenti i vendit, Hashim Thaçi mban konferencë për media. (Hapësira në hyrje të Presidencës, ora 16:30)

Ngjarjet e datës 17 Qershor 2020

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë në të cilën do të behët shqyrtimi i propozimit për nismë legjislative të deputetit Gazmend Syla. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 9:30)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon diskutimin “Cila është platforma e qeverisë së Kosovës në dialogun me Serbinë?” me kryeministrin e Republikës së Kosovës Avdullah Hoti dhe përfaqësuesit e shoqërisë civile dhe medias. (Hotel Emerald, ora 10:00)

 - Mbahet mbledhja e Komisionit për Buxhet dhe Transfere në të cilën do të behët shqyrtimi i raportit vjetor financiar të Zyrës Kombëtare të Auditimit, raportit vjetor të Komisionit Rregullativ të Prokurimit Publik dhe raportit vjetor të Organit Shqyrtues të Prokurimit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka o të jetë i pranishëm në promovimin e projektit të Filigranit - Rikthimi i zejeve të vjetra, projekt i realizuar nga Drejtoria e Turizmit dhe Zhvillimit Ekonomik. (Tek objekti i Filigranit në Prizren, ora 10:00)

- Nëpërmjet video konferencës mbahet takimi i 182-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Takimi do të mbahet pa praninë e mediave, ora 10:00)

-  Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë diskuton iniciativen e komisionit për t’iu adresuar komisioneve parlamentare për punë të jashtme të vendeve të Evropës, Mbretërisë së Bashkuar dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00) 

- Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Vesel Krasniqi verifikon pikat e peshoreve. (Nisja nga MTI, ora 11:00)

- Ministri i Ministrisë së Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuqi, lidhur me gjendjen në ndërmarrjen “Trepca” dhe ndërmarrjet publike raporton para Komisionit për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla   C 203, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla  C-301, ora 14:00)
 
- Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Vesel Krasniqi përuron Laboratorin e parapaketimit. (AMK/MTI, ora 14:00)

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:00)

- Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi organizon vizitë dhe nderime në Shtëpinë Muze të Ukshin Hotit. (Shtëpia Muze e Ukshin Hotit në Krushë të Madhe, ora 19:00)

  

Ngjarjet e datës 16 Qershor 2020

- Me rastinë e 21 vjetorit te Çlirimit te Deçanit, mbahet seancë solemne e Kuvendit Komuna. (Salla e Kuvendit Komunal te Deçanit, ora 9:00)

 - Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport diskuton lidhur me organizimin e mësimit në distancë gjatë periudhës së pandemisë COVID 19. Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim në të cilën do të behët shqyrtimi i Draft Planit të Punës së Komisionit, për vitin 2020. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- Presidenti, Hashim Thaçi mban konferencë për media. (Hapësira në hyrje të Presidencës, ora 10:00)

- Komuna e Deçanit nis homazhet pranë lapidarëve në qytetin e Deçanit. (Deçan, ora 9:30 - fshatit Strellc i Ulët, ora 10:00 dhe Kompleksi Memorial i Dëshmorëve në Gllogjan, ora 10:30)

-  Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione shqyrton raportin vjetor të Institucionit të Avokatit të Popullit për vitin 2019. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Shoqata e Radio - Taksive  do të marrshoj nga Fontana në Ulpianë përball konvikteve të studentëve, drejt fakulteteve, pastaj nga radio Prishtina tek H. Grandi ne drejtim te Komunës së vjetër në Prishtinë, ku aty do të ndalen për disa minuta dhe do të vendosën në Rrugën Agim Ramadani. (Fontana në Ulpianë, ora 11:00)

- Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes shqyrton raportin vjetor të Agjencisë për Informim dhe privatësi për vitin 2019. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Komuna e Deçanit zbulon Bustin e Heroit Maxhun Çekaj në fshatin Irzniq. (Oborri i shkollës në Irzniq, ora 11:00)

- Komuna e Deçanit shfaq dokumentar për dëshmorin Arsim Pergjegjaj. (Salla e Asambles Komunale, ora 12:00)

- Platforma CiviKos rrjeti i organizatave të shoqërisë civile në Kosovë në bashkëpunim me organizatat Artpolis, Democracy Plus, PEN, Fondacioni Kosovar për Shoqëri civile dhe YMCA fillojnë kampanjën online #VendoseMasken me një aksion simbolik përmes shpërndarjes së disa maskave në qytetin e Prishtinës. (ARTPOLIS - Para Teatrit Kombëtar, ora 12:00)

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit shqyrton Raportit Vjetor i punës së Agjencisë për Ndihmë Juridike Falas, diskuton lidhur me procedurat e mëtejme për zgjedhjen e anëtarëve të KGJK-së dhe KPK-së, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Anulohet - Bizneset e ndikuara nga mos lejimi i organizimit të ahengjeve mbajn tubim paqësorë në Prizren. (Përballë urës së Arastës në Prizren, ora ora 13:30)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-se, ora 14:00)

- Përurohet asfalltimi i segementit të parë të rrugës Deçan - Plavë. (Rruga Deçan - Plavë, ora 14:30)

- Kryeministri Avdullah Hoti merr pjesë në përurimin e asfaltimit të segmentit të parë të rrugës Deçan – Plavë. (Rruga Deçan – Plavë, 10 kilometra mbi qendër të qytetit te restorant Përroi Shqiptar - te hidrocentralet, ora 14:30)

- Partia Demokratike e Kosovës mban konferencë për media. (Selia qendrore e PDK, ora 16:00)

-  Komisioni për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike shqyrton raportin e Grupit të punës për zgjedhjen e Bordit të NP KOSTT. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 17:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi do ta takojë sot përfaqësuesin e posaçëm të BE-së për dialog, Miroslav Lajçak. (Zyra e Presidentit, ora 17:00 - vetëm pamje në fillim të takimit)

- Kryetarja e Kuvendit të Kosovës takohet me të dërguarin e BE-së, Miroslav Lajçak. (Kabineti i kryeparlamentares Osmani, ora 17:45 - mund të marrin pamje nga fillimi i takimit)

- Galeria e Ministrisë së Kulturës sjell ekspozitën personale e piktores Engji Jaha, e titulluar “Selfie Mundi”. (Galeria e Ministrisë së Kulturës, ora 18:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti pret në takim Përfaqësuesin Special të Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë – Serbi dhe Çështje të tjera Rajonale të Ballkanit Perëndimor, Miroslav Lajçak. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 18:30)
 

Ngjarjet e datës 15 Qershor 2020

- Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica, më rastin e Ditës Botërore për Parandalimin e Abuzimit me të Moshuarit do të vizitojë Shtëpinë e të Moshuarve në Prishtinë. (Shtëpia e të Moshuarve, ora 9:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, pret në takim Kryeministrin e Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti. (Zyra e Presidentit, ora 9:30 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Kryetari i Komunës së Ulqinit, Loro Nrekiq dhe Drejtori i Organizatës Turistike së Ulqinit, Fatmir Gjeka, si dhe zyrtarë tjerë nga kjo komunë zhvillojnë një takim informues me zyrtarë institucionalë e biznese të fushes së turizmit, ku edhe prezantohet oferta verore e Ulqinit për vitin 2020. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00)

- Shoqata e radio taksive do të protestoi për tri dit rresht para komunës se Prishtinës për mos krijimin e kushteve për punë. (Rreth 50 vetura te auto taksive do te parkohen për rreth objektit te komunës pa e penguar komunikacionin, ora 11:00)

- Pronarë të restoranteve, dhe këngëtarë, protestojnë për moslejimin e organizimit të dasmave. (Para Qeveris së Republikës së Kosovës, ora 11:00)

- Me rastin e 10 vjetorit të ndarjes nga jeta të aktorit të njohur Bekim Fehmiu, kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë në shfaqjen e filmit “Mbledhësit e Puplave”, ku protagonist kryesor është Bekim Fehmiu. (Përballë Lidhjes së Prizrenit, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 14 Qershor 2020

- Me rastin e shënimit të Festës së “14 Qershorit” Ditës së Çlirimit të Rahovecit organizohet  Pritja e mysafirëve nga Kryetari i Komunës si dhe me pas organizohen homazhe në të gjitha vend rëniet e dëshmorëve. (Komuna Rahovec, ora 8:00)

- Kuvendi Komunal i Rahovecit mban seancë solemne me rastin e shënimit të Ditës së Çlirimit të Rahovecit. (Kuvendi Komunal, ora 11:00)

- Komuna e Rahovecit ben zbulimin e Lapidarit në fshatin Guri i Kuq. (Guri Kuq, ora 12:30)

- Mbahet cermeonia e vendosjes se pllakave në shtëpitë bazë të UÇK –së në qytetin e Rahovecit dhe në fshatin Fortesë. (Rahovec - Fortesë, ora 14:00)

- Në shënimin e  Ditës së Çlirimit të Rahovecit, Komuna e Rahovecit organizon aktivitetin art në natyrë. (Parku i qytetit, Rahovec, ora 16:00)    

Ngjarjet e datës 12 Qershor 2020

- Kryeministri Avdullah Hoti bën homazhe te varri i ish-presidentit të Kosovës, Ibrahim Rugova. (Velani, ora 9:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti bën homazhe te Memoriali i ushtarëve të rënë të NATO’s. (Sheshi “Nënë Tereza”, ora 9:15)

- Kryeministri Avdullah Hoti bën homazhe te Shtatorja e Heroit Zahir Pajaziti. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 9:20)

- Kryetarja e Kuvendit të Kosovës dr.Vjosa Osmani, komandanti i përgjithshëm i KFOR-it, gjeneral Michele Risi, ambasadorë të shteteve të Quintit, diplomatë e deputetë do të vendosin lule te Pllaka Përkujtimore e ushtarëve të KFOR-it. (Sheshin “Nëna Terezë”, ora 9:30)

 - Për nder të 21 vjetorit të çlirimit të Kosovës, Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, do të hap për vizitorë ish- Burgun e Prishtinës. (Burgu i cili ndodhet në Rr. Luan Haradinaj, përkrah Stacionit të Policisë Qendra në Prishtinë, ora 10:00)

- Me rastin e Ditës së Çlirimit të Prizrenit me pjesëmarrjen e kryetarit të Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtorëve komunalë do të bëhen homazhe tek varrezat e dëshmorëve në Landovicë. (Landovicë, ora 10:00)
 
- Kryeministri Avdullah Hoti merr pjesë në hapjen për vizitorë të ish- Burgut të Prishtinës, cili në të ardhmen do të shndërrohet në muze. (Burgu i Prishtinës, ora 10:00)

- Mbahet seanca solemne e Kuvendit të Republikës së Kosovës për 12 Qershorin - Ditën e Paqes dhe pas përfundimit të Seancës, në oborrin e Kuvendit të Kosovës mbillen 1133 lule në shenjë kujtimi për fëmijët e vrarë gjatë luftës së fundit në Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 11:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti merr pjesë në Seancën solemne të Kuvendit të Kosovës, me rastin e 12 Qershorit. (Kuvendi i Kosovës, ora 11:00)

- Komuna e Prizrenit bën vënien e gurthemelit për ndërtimin e memorialit të Komandant Drinit në lagjen Bazhdarhane. (Parku përballë Shtëpisë së Bardhë, ora 11:00)

- Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi do të vizitojë punimet në zgjerimin e rrugës nacionale Prishtinë-Mitrovicë, segmenti Gojbulë-Smrekonicë. (Në fund të segmentit në Smrekonicë, ora 12:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike në të cilën do të shqyrtohet raporti i Auditimit për Pasqyrat Financiare të Ministrisë së Mbrojtjes për vitin 2019. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)

- Ministri i Tregtisë dhe Industrisë Vesel Krasniqi do t’i vizitojë hipermarketin Meridian. (Arbëri, afër restorant Senses, ora 13:00 - Neptun në Fushë Kosovë, ora 14:00 - M-Technologie (në Veternik, ora 15:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti pret në takim ambasadoren e Francës në Kosovë, Marie Christine Butel. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 15:30 - vetëm pamje)

- Lëvizja Vetëvendosje organizon tubim në ditën e çlirimit të Kosovës edhe ditëlindjes se Lëvizjes, gjithnjë duke respektuar rekomandimet e IKShP-së, duke ruajtur distancën fizike. (Sheshi "Skënderbeu", ora 17:00)

- Kryetarja dr. Vjosa Osmani, zëvendëskryeministri i Republikës Veriore të Maqedonisë, Bujar Osmani dhe kryetari i Hanit të Elezit, Rufki Suma vizitojnë Trenin e Eksodit në Bllacë​. (Bllacë, ora 17:30)
 

Ngjarjet e datës 11 Qershor 2020

- Me rastin e Ditës së Çlirimit të Prishtinës, Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi bënë homazhe te shtatorja e heroit Zahir Pajaziti. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 8:45)

- Ministri i Tregtisë dhe Industrisë Vesel Krasniqi dhe Kryeinspektori i MTI-se Lulzim Syla  do t’i vizitojnë bizneset me arsye inspektimi. (Objekti i Ministrisë së Tregtisë dhe Industrisë, ora 8:45)

- Me rastin e Ditën e Clirimit të Prishtinës, Komuna zhvillon një vizitë në varrezat e dëshmorëve. (Varrezat e dëshmorëve, ora 9:30)

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Salla e Kuvendit, ora 10:00)
 
- Komuna e Prishtinës i ndan celesin e qytetit për këngëtarin Sabri Fejzullahi. (Ndërtesa e vjetër e Komunës, ora 11:00)

- Koalicioni i OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve organizon konferencën për media për lansimin e faqes së internetit për zhvillimin në fëmijërinë e hershme. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Kuvendit Komunal të Prizrenit, thërret mbledhjen e I të rregullt për vitin 2020. (Shtëpia e Bardhë”, ora 10:00)

- Në Ditën e clirimit të kryeqyteti bëhët përformanca dhe parakalimi i Orkestres Frymore të FSK-së. (Sheshi Nënë Tereza, ora 12:00)

- Komuna e Prishtinës bën prezantimin e brendit të platformes informuese turistike të kryeqytetit. (Kino Armata, ora 12:00)

- Ministri i Drejtësisë, Selim Selimi do të takohet me Shefen e Zyrës së Bashkimit Evropian, Përfaqësuesen e Posaçme të BE-së në Kosovë, Nataliya Apostolova. (Ministri e Drejtësisë, ish-objekti i Rilindjes, kati IX, ora 13:00)

- Komuna e Prishtinës organizon përformancë muzikore live në Facebook dhe Instagram, ora 17:00

- Asociacioni i artisteve vizual të Kosovës në bashkëpunim me Galerinë  Kombëtare të Kosovës organizon ceremoninë e hapjes së Bienales ndërkombëtare të vizatimit. (Galerinë Kombëtare te Kosovës, ora 20:00)

 
 

Ngjarjet e datës 10 Qershor 2020

- Drejtori Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë, Kreshnik Gashi raporton në Komisioni për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë lidhur me gjendjen e sigurisë gjatë periudhës së pandemisë dhe situata aktuale. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 9:00)

- Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli, vendosë lule tek ndërtesa e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit. (Prizren, ora 10:00)

- Komuna e Prizrenti organizon homazhe tek shtatorja e Abdyl Frashërit, Sylejman Vokshit dhe Ymer Prizrenit në kompleksin e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit. (Prizren, ora 10:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancë të jashtëzakonshme ku pikë e vetme e rendit të ditës është Rishikimi i Buxhetit për vitin 2020. (Gjimnazi Natyror në Gjilan, ora 10:00)

- Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli, viziton ndërtesën e muzeut të ish-burgut komunist. (Prizren, ora 10:30)

- Komisioni për Buxhet dhe Transfere shqyrton Raportin Vjetor të Komisionit Rregullativ të Prokurimit Publik për vitin 2019, Raportin e Organit Shqyrtues të Prokurimit Publik për vitin 2019 si dhe cakton grupin punues për hartimin e buxhetit për vitin 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 11:00)

- Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli mban mbledhjen me Kryesinë Qendrore të PDK-së. (Selia e PDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti pret në takim ambasadorin e Austrisë në Kosovë, Christoph Weidinger. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00 - vetëm pamje)

- Komisioni për Qeverisje Lokale, Administratë Publike, Zhvillim Rajonal dhe Media shqyrton Raportin vjetor të Radio Televizionit të Kosovës, për vitin 201. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Anulohet - Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, viziton Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës. (Objekti i Institutit, ora 11:00)

- Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli mban konferencë për media. (Selia e PDK-së në Prizren, ora 11:15)

- Kryeministri Avdullah Hoti pret në takim ambasadorin e Gjermanisë në Kosovë, Christian Heldt. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 12:00 - vetëm pamje)

- Kryeministri Avdullah Hoti prezanton në Akademinë e Shkencave dhe të Arteve të Kosovës platformën e Qeverisë së Kosovës për dialogun. (Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Kosovës, ora 13:30)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-së, ora 14:00)

- Me rastin e shënimit të 10 qershorit, për nder të 142 vjetorit të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, do të hapet ekspozita “Personalitetet e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit” ku do të marrë pjesë edhe Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi. (Kompleksin e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, ora 18:00)

- Glauk Konjufca dhe historianja Mrika Limani Myrtaj do të mbajnë një bashkëbisedim për rëndësinë historike dhe politike të Lidhjes së Prizrenit. (Te Platoja e Lidhjes së Prizrenit, ora 19:00)

 

Ngjarjet e datës 9 Qershor 2020

 - Me rastin e dy vjetorit të ndarjes nga jeta të Fadil Vokrrit, në nderim të figurës së tij, Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi do të vendos kurorë me lule tek varri i legjendës së futbollit të Kosovës, Fadil Vokrri. (Varri i i futbollistit Fadil Vokrriora 9:00)

- Mbahet mbledhja e Komitetit për Politikë dhe Financa e komunës së Prizrenit. (Salla e mbledhjeve të KPF-së në Shtëpinë e Bardhë, ora 10:00)

- Instituti Kërkimor për Çështje Evropiane dhe të Zhvillimit mban konferencën për shtyp ku do të bëhet prezantimi i hulumtimit 'Zëri i Popullit rreth 'Finales së Madhe' ndërmjet Kosovës dhe Serbisë - Vëllimi III'. (Hotel Sirius , ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike në të cilën do të shqyrtohet raporti vjetor i Komisionit të Pavarur për Miniera dhe Minerale për vitin 2019 si dhe raportin vjetor të Autoritetit Rregullator për Shërbimet e Ujit për vitin 2019. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203 11:00)

- Dega e Lidhjes Demokratike të Kosovës në Mitrovicë nënshkruan marëveshjen e koalicionit me AKR dhe PD. (Selia e LDK-së Dega në Mitrovicë, ora 12:00)

- Publikohet buceta fituese e shtatores së Fadil Vokrrit, të cilin do ta shpalosin Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti dhe Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi. (Stadiumi i kryeqytetit “Fadil Vokrri” ora 13:00)

- Me rastin e  Ditës Botërore të Akreditimit do të vizitohet Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë, ku do të marrë pjesë edhe ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Vesel Krasniqi. (Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë, ora 13:00)

- Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës mban konferencë për shtyp. (Terminali i Ri Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës, ora 13:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti pret në takim kryetarët e Këshillit Gjyqësor, Prokurorial, Kryetarin e Gjykatës Supreme, si dhe Kryeprokurorin e Shtetit. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 14:00 - vetëm pamje)

- Rrjeti i Grave të Kosovës prezanton online para përfaqësuesve të Bashkimit Evropian në Bruksel raportin e ri hulumtues “Ku janë paratë për të drejtat e grave?”. (https://us02web.zoom.us/j/87217817912, ora 14:00)

- Mbahet mbledhja urgjente e Kuvendit Komunal te Prizrenit me pikën e vetme të rendit të ditës për shqyrtimin dhe miratimin e propozim-vendimit për rishikimin e buxhetit të Komunës së Prizrenit për vitin 2020. (Shtëpia e kulturës "Xhemajli Berisha", ora 14:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti pret në takim përfaqësuesit e Asociacioneve të Bizneseve për të diskutuar rreth Pakos për Rimëkëmbjen Ekonomike. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 15:30​)
 

Ngjarjet e datës 8 Qershor 2020

- Mistri i Shëndetësisë, Armend Zemaj i shoqëruar nga drejtori i IKSHPK-së Naser Ramadani, kryeinspektorja shëndetësore, Nora Krasniqi dhe kryeinspektori i Agjencisë së Ushqimit dhe Veterinës së Kosovës, Ibrahim Tërshnajkuvizitojnë pikën kufitare me Shqipërinë në Vërmicë, për të parë implementimin e masave të reja të Qeverisë së Kosovës për Covid-19. (Pika kufitare në Vërmicë, ora 9:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti pret në takim shefen e zyrës së BE-së, në Kosovë, ambasadoren Nataliya Apostolova. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00 - vetëm pamje)

- Presidenti i vendit, Hashim Thaçi mban konferencë për media. (Hapësira në hyrje të Presidencës, ora 11:00)

- Mbahet ceremonia formale të nënshkrimit të memorandumit të bashkëpunimit ndërmjet Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina” (UP) dhe Forumit për Udhëheqje dhe Diplomaci. (Rektorati i UP-së, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 11:00 - mbledhja do të mbahet pa prezencën e mediave)

- Ministri i Drejtësisë, Selim Selimi, viziton Qendrën për Mbrojtjen e Grave dhe Fëmijëve në Prishtinë. (QMGF, ora 12:00)

- Sindikata e Infermiereve, mamive dhe profesionisteve të tjerë shëndetësorë mban konferencë për medie rreth pagesës së ndërrimeve të natës, pagesën e orëve shtesë, pagesën e vikendeve dhe festave. (Para drejtorisë së ShSKUK-së, ora 12:00) 

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-se, ora 13:30) 

- Kryetari Shpend Ahmeti mban konferencë për shtyp. ( ndërtesa e vjetër e Komunës, kati i parë, ora 15:00)  

Ngjarjet e datës 6 Qershor 2020

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00)

- Ministria e Infrastrukturës ndalon qarkullimin e automjeteve në segmentin “Konjuh-Babush” autoudha “Arbën Xhaferi”, në të dy drejtimet e lëvizjes për shkak të zhvillimit të punimeve. (Segmenti “Konjuh-Babush” autoudha “Arbën Xhaferi”, ora 10:00)

 

- Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia e Partisë Demokratike të Kosovës, ora 15:00)
 

Ngjarjet e datës 5 Qershor 2020

- Pranimi i detyrës nga Ministri i zgjedhur, Selim Selimi. (Ministrinë e Drejtësisë, objekti ish-Rilindja, ora 9:00)

- Fillon pastrimi i deponisë inerte në fshatin Lebane. (Përfundimi i autostrades në anën e djathtë, ora 10:00)

- Mahet mbledhja e komisionit për Mbikëqyrjen e Financave në të cilën do të behët shqyrtimi i raportit të auditimit për Pasqyrat vjetore financiare të Ministrisë së Drejtësisë. (Ndertesa e Kuvendit, salla  N302, ora 10:00)

- Në kuadër të fushatës "Ta Pastrojmë Kosovën", Komuna e Prizrenit do t'i bashkëngjitet fushatës globale "Dita e Pastrimit të Botës 2020”, për të promovuar rëndësinë e kujdesit ndaj mjedisit, duke marrë për bazë faktin se ky aktivitet do të promovohet në nivel global. (Brigjet e liqenit të Vërmicës, ora 10:30)

- Për Ditën Botërore të Mjedisit, Instituti për Politika Zhvillimore organizon panelin e diskutimit me titull “Tani është koha për natyrën!”. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Kryetari i degës së PDK-së në Prizren Shaqir Totaj, do të mban një konferencë për Media. (Zyret e degës në Prizren, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 12:00)

- Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi, pranon detyrën. (Ndërtesa e Ministrisë se Ekonomisë dhe Ambientit, ish-objekti i MZHE-së, ora 13:00)

- Ekipa qëndrore e “Ta Pastrojmë Kosovën” së bashku me vullnetarët fillon aktivitetet në Komunën e Suharekës, ku do të ketë aksion pastrimi dhe mbjellje, në bashkëpunim me komunën e Suharekës. (Suharekë, ora 14:30)

- Kryeministri Avdullah Hoti pret në takim ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Philip Kosnett. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 15:45 - vetëm pamje)
 

Ngjarjet e datës 4 Qershor 2020

- Mbahet ceremonia e marrjes së detyrës nga Kryeministri i zgjedhur, Avdullah Hoti. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Mbahet mbledhja ceremoniale e Qeverisë së Republikës së Kosovës, e udhëhequr nga Kryeministri Avdullah Hoti. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:30)
  
- Kompanitë e auto-shkollave protestojnë për rifillimin e punës. (Para Ministrise se Infrastruktures, ish-pallati i Rilindjes, ora 10:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi publikon raportin “Dështimi i gjykatave në mbushjen e Programit për Kompensimin e Viktimave të Krimit”. (Hotel “Sirius”, ora 10:30)
  
-  Mbahet seancë e Kuvendit në të cilën pritet të formohet Komisioni Hetimor Parlamentar për menaxhimin e pandemisë së virusit “COVID-19” nga ana e Qeverisë së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 11:00)

- Në kuadër të Javës së Gjelbër, Komuna e Prishtinës do të organizojë mbjelljen e drunjëve në lagjen Lakrishte. (Lagja Lakrishte në Prishtinë, ora 11:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti bën homazhe te varri i ish-presidentit të Kosovës, Ibrahim Rugova. (Velani, ora 12:00)

- Këshilli iniciues i punëtorëve të Korporatës Energjetike të Kosovës organizon protestë para mensës së Termocentralit Kosova B. (Termocentrali Kosova B, Obiliq, ora 12:00)

-  Kryeministri Avdullah Hoti bën homazhe në Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz. (Prekaz, ora 13:30)

- Kryeministri Avdullah Hoti viziton Ministrinë e Shëndetësisë. (Ministria e Shëndetësisë, ora 15:30)

Ngjarjet e datës 3 Qershor 2020

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë ku raporton Drejtorit te AKI-së Kreshnik Gashi lidhur me gjendjen e sigurisë gjate periudhës se pandemisë dhe situatën aktuale. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 10:00) 

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e qeverisë, ora 10:00)

- Kuvendi i Kosovës mban seancë për votimin  për votimin e Qeverisë. (Kuvendi i Kosovës, ora 11:00)

- Në kuadër të Javës së Gjelbër, Komuna e Prishtinës do të vendos vazo dekorative gjelberuese në sheshin Bill Klinton. (Shshi Bill Klinton, ora 11:00)
  
- Komiteti Olimpik i Kosovës nënshkruan kontratën për Bursën Olimpike Tokyo 2020 me mundësin, Egzon Shala. (Zyret e KOK-ut në Shtëpinë e Sportit, 13:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi mban konferencë për media. (Hapësira në hyrje të Presidencës, ora 16:00 )  

 

Ngjarjet e datës 2 Qershor 2020

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit në të cilën do të shqyrtohet kërkesa e 61 deputetëve për thirrjen e seancës së jashtëzakonshme të Kuvendit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla  C-301, ora 10:00 - mbledhja do të mbahet pa prezencën e mediave)

- Lëvizja Vetëvendosje nisë mbledhjen e nënshkrimeve për peticion “Duam Zgjedhje” (Sheshi “Nënë Tereza”, ora 10:00)

- Mbahet seanca e tretë e Kuvendit të Komunës së Gjilanit. (Holli i Gjimnazit Natyror “Xhavit Ahmeti” në Gjilan, ora 10:00) 

- Në kuadër të Javës së Gjelbër, Komuna e Prishtinës do të organizojë mbjelljen e drunjëve në lagjen Dardania. (Lagja Dardania, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike, shqyrton Raportin vjetor të Komisionit të Pavarur për Miniera dhe Minerale për vitin 2019. (Ndërtesa e Kuvendit, C203, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Lidhjes Demokratike të Kosovës ku pas mbledhjes, kryetari i LDK-së, Isa Mustafa mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së, ora 16:30) 

Ngjarjet e datës 1 Qershor 2020

- Për nder të Ditës Ndërkombëtare të Fëmijëve 1 qershorit, kompania ndërtimore “Qami Construction” do të dhurojë gjak në Qendrën e Transfuzionit të gjakut dhe bën shpërndarjen e dhuratave për fëmijët të cilat janë të shtrirë në Klinikën e Pediatrisë. (Qendra e Transfuzionit të gjakut në QKUK, ora 9:00)

- Në Ditën Ndërkombëtare të Fëmijëve, KOMF organizon konferencën për media për publikimin e Raportit të Monitorimit “Komuna Ime, e Drejta Ime Sociale”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Në kuadër të Javës së Gjelbër, Komuna e Prishtinës do të organizojë mbjelljen e drunjëve. (Kampusi Universitar të Universitetit të Prishitnë, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike, shqyrton Raportin vjetor të Agjencisë Kosovare të Privatizimit – AKP për vitin 2019. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Mbahet ceremonia e dorëzimit të pajisjeve mjekësore dhe mjeteve mbrojtëse kundër COVID-19, për Klinikën Infektive në QKUK, pajisje këto të financuara nga fondet e mbledhura gjatë kampanjës tonë Një kafe si flutur. (Barnatorja Qëndrore, QKUK, ora 11:00)
 
- Instituti për Zhvillimin e Politikave Sociale (IZHPS), me financimin nga FES, publikon hulumtimin “Qasja në mësimin online dhe kushtet e jetesës për familjet përfituese të Skemës së Asstencës Sociale gjatë Covid-19. (Hotel Sirius, ora 11:45)

- Qendra për Këshillim, Shërbime Sociale dhe Hulumtime prezanton hulumtimit “A po ndryshon koncepti i atësisë në Kosovë?”. (https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdlUfSJPvTqynWzbxg2lXiq2Csq7vFeKnBg_kVgfvyHCkfpkQ/viewform,  ora  16:00)

 

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi mban konferencë për media. (Hapësira në hyrje të Presidencës, ora 16:00)
 

Ngjarjet e datës 30 Maj 2020

- Instituti Demokratik i Kosovës / Transparency International Kosova organizon konferencën për media ku do të shpalosen gjetjet preliminare nga monitorimi i aktiviteteve të prokurimit të Ministrisë së Shëndetësisë gjatë kohës së pandemisë. (Hotel Sirius, ora 11:00)

 

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media. (Zyret e qendrore të Vetëvendosje, ora 17:00)

Ngjarjet e datës 29 Maj 2020

- Mbahet mbledhja e jashtëzakonshme e Kuvendit Komunal të Prizrenit, e thirrur nga kryesuesi i Kuvendit. (Salla e shtëpisë së kulturës "Xhemajli Berisha", ora 10:00)

- Mbahet mbledhje e Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike, shqyrëtohet  raporti vjetor i përformancës se Zyrës Kombëtare të Auditimit për vitin 2019. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e pestë e rregullt e Kuvendit Komunal të Rahovecit për vitin 2020, në të cilën do të bëhët shqyrtimi i propozim vendimit për bartjen e tejkalimit të të hyrave vetanake nga viti 2019.  (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal, në objektin e ri të komunës, ora 10:00)

- Presidenti i vendit, Hashim Thaçi mbanë konferencë për media. (Hapësira në hyrje të Presidencës, ora 10:30)

- Mbahet mbledhja e radhës e Këshillit Gjyqësor të Kosovës. (Objekti i KGjK-së, ora 14:00)

 

Ngjarjet e datës 28 Maj 2020

 - Kryeministri në detyrë, Albin Kurti, viziton Komunën e Prishtinës. (Objekti i vjetër i Komunës, ora 10:00)

 - Mbahet mbledhja e Komisionit për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike në të cilën do të votohet Raporti Vjetor i Zyrës së Rregullatorit të Energjisë, si dhe shpallja e konkursit për zgjedhjen e “Kryesuesit të Komisionit Shqyrtues të Autoritetit Rregullator për Shërbimet e Ujit”, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00 -mbledhja do të mbahet pa prezencën e mediave)

- Ambasada e Italisë dhe Ushtria Italiane prezantojnë kontributet e tyre për Ministritë e Shëndetësisë dhe Ministrinë e Punëve të Brendshme dhe të Administratës Publike në përgjigje të pandemisë globale Covid-19 në Kosovë. (Salla e konferencave të Administratës Qendrore të QKUK-së, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit në të cilën do të diskutohet kërkesa e KOSTT-it për miratimin e Planit të biznesit, propozim rregullorja për rendin dhe qasjen e  mediave dhe të publikut në punën e Kuvendit, propozim rregullorja për shfrytëzimin e automjeteve të Kuvendit, raporti i shpenzimeve të Kuvendit, shpenzimet e telefonisë mobile dhe reprezentacionit, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla  C-301, ora 12:00)

- Qendra për Zhvillim të Karrierës në Universitetin e Prishtinës. aktivitetit “KarrieraUP” ku folës do të jetë përfaqësuesi nga kompania farmaceutike “Gentipharm”, Demir Shkodra. (Facebook.com/qzhkunipr, ora 13:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës në të cilën shqyrton raportin për azhurnimet e të dhënave vjetore të Partive Politike, raportin për dorëzimin e raporteve të shpenzimeve vjetore të partive politike, raportin për deklarimin e partive politike për vazhdimin e regjistrimit, etj. (Selia e KQZ-së, ora 13:30)

- Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia e Partisë Demokratike të Kosovës, ora 15:30)

- Një delegacion austriak i kryesuar nga Ministri për Evropë dhe Punë të Jashtme, Alexander Schallenberg do të qëndrojë për vizitë të shkurtër zyrtare në Republikën e Kosovës ku do të pritet nga Ministri i Punëve të Jashtme dhe Diasporës i Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca. (Hapësirat e Terminalit VIP të Aeroportit Ndërkombëtar të Prishtinës, ora 15:45)

- Lëvizja Vetëvendosje organizon protestë. (Sheshi “Skënderbeu”, ora 17:00)

- Ministri i Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Glauk Konjufca, Ministri i Integriemev Evropiane Blerim Reka se bashku me Ministrin për Evropë dhe Punë të Jashtme te Austrisë, Alexander Schallenberg dhe Ministren për Evropë e Austrisë, Karoline Edtstadler mbajnë konferencën e përbashkët për media. Aeroporti i Prishtinës, ora 17:00)
 


Ngjarjet e datës 27 Maj 2020

- Komisioni për Buxhet dhe Transfere shqyrton kërkesën e Fondit të Kursimeve Pensionale të Kosovës për miratimin e taksave vjetore, shqyrton po ashtu Programin e Shpenzimeve të Radiotelevizionit të Kosovës, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 10:00 - pa prezencën e mediave)
 
- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton Raportin e Ministrisë së Shëndetësisë. (Ndërtesa e Kuvendit, N 302, ora 10:00 - pa prezencën e mediave)

- Komisioni për Qeverisje Lokale, Administratë Publike, Zhvillim Rajonal dhe Media shqyrton Raportin vjetor të Komisionit të Pavarur për Media. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00 - pa prezencën e mediave)

- Disa Organizata Jo Qeveritare dorezojn  Peticionin - 'Mos na helmoni!' - kundër deponisë së hirit të Korporatës Energjetike të Kosovës. (Tek Ministria e Infrastrukturës dhe Ambientit, ora 13:00)

- Komuna e  Rahovecit, organizon debat publik me qytetarët për Taksa Komunale. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal, Rahovec, ora 13:30)

- Me hapjen e një përkujtimore të dedikuar viktimave të vetëvrasjes përmbyllet kampanja 'Linja e Jetës'. (Mbrapa Rektoratit në kampusin e Universitetit të Prishtinës, ora 16:00)

Ngjarjet e datës 26 Maj 2020

- Komisioni për Integrim Evropian diskuton lidhur me përmbushjen e obligimeve të Kosovës, në procesin e liberalizimit të vizave dhe shqyrton raportin e Ministrisë së Integrimit Evropian lidhur me financimin e Kosovës nga BE-ja, në luftimin e COVID-19. (Ndërtesa e Kuvendit, N303, ora 11:00)  

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale takohet me Sekretarin e Ministrisë së Shëndetësisë, Naim Bardiqi. (Ndërtesa e Kuvendit, N302, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike shqyrton Raportin Vjetor të Zyrës së Rregullatorit të Energjisë (ZRrE) për vitin 2019. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Presidenti i vendit, Hashim Thaçi,  do ta vizitojë Oden Ekonomike të Kosovës. (Lokalet e OEK-ut, ora 11:30)

 - Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, merr pjesë në ceremoninë e zbulimit të lapidarit të dëshmorit Luan Qerimaj dhe 4 dëshmorëve tjerë, në Gllogjan. (Te vendi i quajtur Lejthia, Gllogjan, Deçan, ora 11:30)

- Instituti Demokraci për Zhvillim Sfidat dhe nevojat e nënave vetë-ushqyese në kohë (pas)pandemie”  (Përmes platformës online, Google Meet, ora 17:00 - https://forms.gle/HAxFHsHEScpDdMx99)

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 Qershor 2021 - Pishina e Gërmisë hap dyert për sezonin veror 2021. (Gërmia, Prishtinë, ora 10:00)    

- Qendra Kosovare për Rehabilitimin e të Mbijetuarve të Torturës (QKRMT) dhe forumZFD promovojnë librin “Përtej dhimbjes, drejt guximit: Rrëfime për traumën e dhunës seksuale në luftë”. (Biblioteka Kombëtare, ora 11:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës në të cilen do të shqyrtojë dhe miratojë rekomandimit për caktimin lartësisë së Shpenzimeve të Fushatës për zgjedhjet lokale 2021. (Selia e KQZ-së, ora 11:00)

- Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, bën homazhe te varri i veprimtares Nekibe Kelmendi, në 10 vjetorin e vdekjes. (Varri i Nekibe Kelmendi, ora 12:00)

- Komuna e Mitrovicës do të bejë përurimin e rrugës së asfaltuar në fshatin Kovaqicë të Shalës së Bajgores. (Fshati Kovaqicë, ora 14:00)