22 Janar 2022

Kalendari

Ngjarjet e datës 1 Mars 2021

- Komuna e Kamenicës dhe Forca e Sigurisë së Kosovës do të bëjnë përurimin e urës së vendosur nga FSK. (Fshati Hajnoc në Kamenicë, ora 9:00)

- Mbahet seanca gjyqësore kundër të pandehurit Naser Pajaziti për vepren penale vrasje e rëndë dhe mbajtje në pronësi, kontroll apo posedim të paautorizuar të armëve. (Gjykata Themelore në Ferizaj, ora 10:00)

- Qendra për Këshillim, Shërbime Sociale dhe Hulumtim organizon diskutim me temën “Zero Diskriminim ndaj Grave dhe Vajzave”. (Zyret e SIT në rrugën “Fehmi Agani” në Prishtinë, ora 14:00) 

Ngjarjet e datës 27 Shkurt 2021

 - Federata e pingpongut të Kosovës do të organizojë Kampionatin Individual të Kosovës “Adem Jashari”për Seniorë. (Shkolla fillore Tefik Çanga në Ferizaj, ora 10:00)

- Klubi i Pingpongut “Priping”, nënshkruan kontratë me pingpongistin anglez Chris Doran. (Salla e Pingpongut në Pallatin e Rinisë dhe Sportit, ora 14:00) 

Ngjarjet e datës 26 Shkurt 2021

- Mbahet mbledhja e dytë e rregullt e Kuvendit Komunal të Rahovecit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal në objektin e ri të komunës, ora 10:00)

- Këshilli Organizues ''Pranvera Shqiptare 81'' do të bëj nderime dhe do të vendos lule te varri i varri i Adem Demaçit. (Velani, ora 11:00)

- Organizata Etea, përmbyllë fazën e parë të projektit “Biblioteka Qarkulluese me strategjitë e lexim kuptimit”. (Kino Armata, ora 11:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit organizon ceremoninë e ndarjes së çmimeve në fushën e trashëgimisë kulturore. (Parku arkeologjik "Ulpiana", ora 12:00)

- Këshilli Organizues ''Pranvera Shqiptare 81'' organizon tryezëm përkujtimore për Adem Demaçin në 85 vjetorin e lindjes. (Instituti Albanologjik në Prishtinë, ora 13:00)

- Partia Socialdemokrate do të mbaj një aktivitet pranë objektit të Komunës së Prishtinës. (Objekti i Komunës së Prishtinës, ora 13:00)

- Qendra për Raste Gjyqësore Strategjike platformë e themeluar nga Grupi për Studime Juridike dhe Politike mban konferencën për media me rastin e dorëzimit të Padisë për Konflikt Administrativ kundër Lejes Ujore për Hidrocentralin Brezovica në Shtërpcë të Lëshuar nga Autoriteti Rajonal i Pellgjeve Lumore në kuadër të Ministrisë së Ekonomisë dhe Ambientit. (Para Pallatit të Drejtësisë, Ndërtesa A, ora 14:00)

- Zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi mban konferencë lidhur me progresin në procesin e rinumërimit dhe të aktiviteteve tjera që po zhvillohen në këtë qendër. (Qendra e Numërimit dhe Rezultateve, ora 15:00)  

Ngjarjet e datës 25 Shkurt 2021

- Projekti “Përkrahje e BE për Konkurrueshmërinë e Sektorit Kosovar të TIK”, financuar nga BE dhe implementuar nga WEglobal në konsorcium me Prishtina REA dhe në bashkëpunim me Ministrinë e Ekonomisë dhe Ambientit, organizon ceremoninë e certifikimit për rundin e parë të programit trajnues për shkathtësi digjitale dhe të TIK. (Hotel Amazona në Milloshevë, ora 9:45)

- Mbahet mbledhja e dytë e rregullt për vitin 2021 të Kuvendit Komunal të Prizrenit. (Salla për mbledhjet e Kuvendit të Komunës, tek “Shtëpia e Bardhë”, ora 10:00)

-  Mbahet mbledhja e dytë e rregullt për vitin 2021 e Kuvendit të Komunës së Prizrenit. (Salla për mbledhjet e Kuvendit në Shtëpinë e Bardhë, ora 10:00)

- Rrjeti i Pajtimit KOMRA (RrPK) prezanton rezultatet e hulumtimit të vendeve të paraburgosjes në Bosnje dhe Hercegovinë dhe të personave të zhdukur në lidhje me luftën në Kosovë. Pjesëmarrës Natasha Kandiq, Bekim Blakaj etj. (Zoom, ora 11:00)

- Mbahet dëgjimi publik në lidhje me raportin e vlerësimit të ndikimit në mjedis për ndërtimin e hidrocentralit “EcoDri” në lumin Drini i Bardhë. (Restorant “Ura” në Dobrushtë, ora 11:00)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim publikon "Raportin e Monitorimit të Këshillit Shtetëror të Cilësisë 2" ku do të publikohen të dhëna nga procesi i akreditimit gjatë vitit 2020, si dhe informata të tjera të rëndësishme rreth sfidave me të cilat është përballur Agjencia e Kosovës për Akreditim dhe Këshilli Shtetëror i Cilësisë. (Zyrët e ORCA's, ora 13:00)

- Mbahet takimi i 196-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Takimi do të organizohet nëpërmjet videokonferencës, ora 13:00)

 

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës.  (Objekti i KQZ-se, ora 13:00) 

Ngjarjet e datës 24 Shkurt 2021

- Mbahet ceremonia e shpërndarjes së çertifikatave të auditorëve të energjisë. (Ministria e Ekonomisë dhe Ambientit, ora 10:00)

- Agjencia e Kosovës për Akreditim dhe Projekti për Arsim të Lartë, Hulumtim dhe Shkencat e Aplikuara Plus bën prezentimin e Manualit për Ekspert të mbështetur nga HERAS Plus. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Mbahet seanca për shqyrtimin e ankeses per rritjen e denimit për rastin e vrasjes së Kujtim Veselit. (Gjykata e Apelit, ora 10:15)

- Pasi që në SHBA u shënua një moment historik i zymtë dhe i matur, ku u përkujtuan më shumë se 500.000 vdekje nga COVID-19 në këtë shtet, shoqata "Miqtë e Amerikës", me qëllim të solidarizimit me popullin e institucionet amerikane  do ta ulë në gjysëm shtizë flamurin amerikan dhe do të ndez qirinjë në nderim të të vdekurve. (Tek shtatorja e Presidentit Bill Clinton në Prishtinë, ora 11:00)

- Mbahet konferenca e radhës për ecurinë e çështjes së rastit ndaj krerëve të veteranëve të luftës së UÇK-së Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj. (Gjykata Speciale në Hagë,ora  11:00)

 

- Ministri në detyrë të Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Besian Mustafa mban konferencë për shtyp. (Ambientet e Ministrisë së Bujqësisë, ora 15:30)

Ngjarjet e datës 23 Shkurt 2021

- Mbahet mbledhja e Komitetit për Politikë dhe Financa e Komunës së Prizrenit. (Salla e mbledhjeve të KPF-së në Shtëpinë e Bardhë, ora 10:00)

- Kryetari i Partisë Progresive Demokratike Nenad Rašić do të mbaj një konferencë për gazetarë. (Qendra Mediale në Çagllavicë, ora 15:00) 

- Drejtoria për Sport e Komunës së Prishtinës organizon Ceremoninë e Laureatëve 2020. (Kino Armata, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 22 Shkurt 2021

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës.  (Objekti i KQZ-së, ora 13:00)

- Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti  merr pjesë në ceremoninë solemne e cila organizohet me rastin e ndarjes së çmimeve “Laureatët 2020”. (Swiss Diamond Hotel, ora 16:00)
 

Ngjarjet e datës 19 Shkurt 2021

- Nis rinumërimi i 12 vendvotimeve në Qendrën e Numërimit dhe Rezultateve. (Objekti Qendrës se Numërimit, ora 8:30)

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e 247- të. (Këshilli Gjyqësor i Kosovës, ora 10:00)

- Drejtësia Sot mban konferencën për media me temë “Arsyet prapa mungesës së efikasitetit të sistemit prokurorial në luftimin e veprave penale korruptive”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Gjykata Themelore në Gjakovë do të japin verdiktin për ish-kryetari i Komunës së Gjakovës, Pal Lekaj dhe të tjerët, për vepra penale që lidhen me korrupsionin. (Objekti i Gjykatës Themelore në Gjakovë, ora 13:30)

 

Ngjarjet e datës 18 Shkurt 2021

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (selia e KQZ-së, ora 14:30) 

 

Ngjarjet e datës 17 Shkurt 2021

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani dhe Kryeministri Avdullah Hoti marrin pjesë në ceremoninë e ngritjes së Flamurit shtetëror nga Garda Ceremoniale e FSK-së. (Oborri i ZKM-së,​ ora 8:00)
 
- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani do të bëj homazhe me rastin e Ditës së Pavarësisë së Republikës së Kosovës. (Homazhet nisin nga varri i Presidentit Rugova, ora 8:30)

- Komuna e Prizrenit do të organizojë homazhe në varrezat e dëshmoreve në Landovicë. (Landovicë, ora 10:00 - transporti i organizuar, nisja nga nga Shtëpia e Bardhë, ora 9:20)

- Organizohen homazhe në Kompleksin Memorial Adem Jashari në Prekaz. (Prekaz, ora 10:00)

- Federata e Gjimnastikës organzion garen e Pavarësisë. (Prishtinë, ora 10:00)

- Federata e Mundjes organizon turnirin e Pavarësisë. (Hani i Elezit, ora 10:00)

- Federata e Ping-Pongut organizon turnirin e Pavarësisë. (Prishtinë, ora 10:00)           

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj për nder të përvjetorit të 13-të të shpalljes së Pavarësisë së Kosovës do të bëjë homazhe në Kompleksin Memorial në Prekaz. (Prekaz, ora 10:00)

- Kuvendi i Komunës së Podujevës mban mbledhje solemne për nder të 17 Shkurtit – Ditës së Shpalljes së Pavarësisë së Republikës së Kosovës. (Kuvendi Komunal i Podujevës, ora 10:00)

-  Komuna e Deçanit organizon Homazhet në Kompleksin Memorial  Dëshmoret e Kombit  ne Gllogjan. (Kompleksi Memorial Dëshmoret e Kombit Gllogjan, ora 10:00)

- Me rastin e 13 vjetorit të pavarësisë së Kosovës, kryetari i LDK-së, Isa Mustafa dhe anëtarët e Kryesisë, bëjnë homazhe te varri i Presidentit Historik, Dr. Ibrahim Rugova. (Velani, ora 10:00)

- Komuna e Prizrenit organizon mbledhje solemne dhe dhënia e dekoratës ''Ndëri i Qytetit për Bujar Gjurgjelen". (Shtëpia e Kulturës ''Xhemajli Berisha'', ora 11:00)

- Federata e Atletikes organizon vrapimin e Pavarësisë. (Viti, ora 11:00)

- Për nder të 13 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës Shoqata Miqtë e Amerikës do ta ndërroj flamurin amerikan. (Tek shtatorja e Presidentit Bill Clinton, ora 11:00)

- Kuvendi Komunal i Skenderajt mban seancë solemne me rastin e 13-vjetorit të pavarësisë. (Objekti i Komunës se Skenderajt, ora 11:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani dhe Kryeministri Avdullah Hoti do të marrin pjesë në Manifestimin qendror në Forcën e Sigurisë së Kosovës. (Kazerma “Adem Jashari” në Prishtinë, ora 12:00)

- Nën patronazhin e kryetarit të komunës së Vushtrrisë, Xhafer Tahiri, organizohet akademi solemne me rastin e 13-vjetorit të Pavarësisë së Kosovës. (Shtëpia e Kulturës “Hasan Prishtina” në Vushtrri, ora 12:00)

- Hapet ekspozita “Jeta dhe vepra e Sali Çekut”. (Muzeu Kombëtar i Kosovës, ora 13:00)

- Ndahen çmimet vjetore për letërsi. (Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, ora 14:00)

- Shfaqja e filmit ‘Zana’ nga Antoneta Kastrati. (Kino ABC, ora 17:00)

- Nën patronatin e Presidentes së Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, do të mbahet pritja shtetërore për 13 vjetorin e pavarësisë së Republikës së Kosovës. (Hoteli “Golden Imperial” në Veternik, ora 18:00)

- Premierë e Teatrit Kombëtar të Kosovës, shfaq “Pamje revolucioni” me regji te Kaltërim Balaj. (Teatri Kombëtar i Kosovës, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 16 Shkurt 2021

- Universiteti “Kadri Zeka” në Gjilan organizon ligjëratë me temë “Rrugëtimi i shtet ndërtimit të Kosovës”. (Universiteti i Gjilanit dhe live përmes rrjetit Facebook të Universitetit, ora 11:00)

- Mbahet seanca gjyqësore ndaj ish- krerëve të UÇK-së në Gjykatën Speciale. (Hagë, ora 11:00)

- Hapet ekspozita e fotografisë së reporterit Asllan Krasniqi. (Biblioteka Kombëtare e Kosovës, ora 11:00)

- Për nder të 17 Shkurtit,  Ditës së Pavarësisë së Kosovës zhvillohet ndeshja e veteranëve të Kosovës dhe Shqipërisë. (Stadiumi i KF 2 Korriku, ora 12:00)

- Koalicioni i OJQ-ve “Demokracia në Veprim” mban konferencën për media, në të cilën do të shpaloset të gjeturat kryesore dhe vlerësimi i DnV-së lidhur me mbarëvajtjen e procesit zgjedhor të 14 shkurtit 2021. (Zyret e Institutit Demokratik të Kosovës, ora 13:00)    

- Oda e Mjekëve të Kosovës shpërndanë Dekoratën Nderi i Mjekut “Ali Sokoli” si dhe Dekoratën për Arritje Shkencore “Musa Haxhiu”. (Objekti i Telemjekësisë në QKUK, ora 14:00)

- Me rastin e trembëdhjetë vjetorit të shpalljes së pavarësisë së Kosovës shfaqet filmi ‘Babai’ nga Visar Morina. (Kinema ABC, ora 17:00)

- Koncert festiv i Filarmonisë së Kosovës. (Salla e kuqe e Pallatit te rinisë dhe sporteve, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 15 Shkurt 2021

- Për nderë të 17-Shkurtit, Pavarësisë së Kosovës do të zhvillohet ndeshja e veteranëve ndërmjet Kosovës dhe Shqipërisë. (Stadiumi “Fadil Vokrri” në Prishtinë, ora 12:00)

- Qendra Kinematografike e Kosovës në bashkëpunim me Ministrinë e Kulturës Rinisë dhe Sportit do të shfaqë tre filma kosovar me rastin e trembëdhjetë vjetorit të shpalljes së pavarësisë së Kosovës ku do te shfaqet 'Nëntor i Ftohtë’ nga Ismet Sijarina. (Kinema ABC, ora 17:00)
 

Ngjarjet e datës 14 Shkurt 2021

- Kryetarja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Valdete Daka voton në qendrën e votimit 1907E, në Fakultetin Teknik ku do të jap deklaratë për media për fillimin e votimit në Republikën e Kosovës. (Fakultetin Teknik, ora 7:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban konferencën e parë për media lidhur me hapjen e qendrave të votimit. (Qendra Mediale e KQZ-së në ndërtesën e KQZ-së, ora 8:00)

- Kryetari i Komunës së Fushë Kosovës, Burim Berisha voton në shkollën fillore “Bajram Curri” në fshatin Sllatinë e Madhe. (Fshati Sllatinë e Madhe, ora 8:00)

- Kryetari dhe kandidati i PDK-së për kryeministër, Enver Hoxhaj do të votojë në në Fakultetin e Filologjisë. (Fakulteti Filologjik, ora 9:00)

- Kryetari dhe Kandidati për Kryeministër i Lëvizjes Vetëvendosje!, Albin Kurti, do të votojë në qendrën e votimit 1913E - Fakulteti Ekonomik - Juridik. (Fakulteti Ekonomik -Juridik, ora 9:30)

- Kandidati i LDK-së, për Kryeministër Avdullah Hoti me bashkëshorten Servete Hoti votojn në Fakultetin Filologjik. (Fakulteti Filologjik, ora 9:30)

- Kryetari i Aleancës, Ramush Haradinaj voton në Shkollën e mesme të Mjekësisë “Ali Sokoli”. (Shkola Ali Sokoli, ora 9:30)

- Shtabi qendror i LDK-së për Zgjedhjet Parlamentare 2021, mban konferencë për medie. (Selia qendrore e LDK-së salla e medieve, ora 9:30)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, dr. Vjosa Osmani, do të votojë në qendrën e votimit në Fakultetin Teknik. (Fakulteti Teknik, ora 10:00)

- Shefi i Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë, Tomas Szunyog, do t’i vizitojë disa qendra të votimit në Kosovë gjatë ditës së zgjedhjeve. (Qendra e votimit në shkollën fillore “Dardania”, Prishtinë, ora 10:00)

- Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa voton në shkollën “Emin Duraku”. (Shkolla Emin Duraku, ora 10:30)

- Kryetari i Komunës së Vushtrrisë, Xhafer Tahiri voton në shkollen fillore “Nazmi Zhegrova” në Stanoc të Poshtëm. (Fshati Stanoc të Poshtëm, ora 10:30)

- Kryetari i Degës së LDK-së, njëherësh i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, voton te shkolla “Abaz Ajeti” në Gjilan. (Shkolla 'Abaz Ajeti', ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Pejës, Gazmend Muhaxheri voton në Shkollën Fillore ''Lidhja e Prizrenit. (SHF “Lidhja e Prizrenit” në Pejë, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Lipjanit, Imri Ahmeti voton në Shkollën Fillore te Poturovcit. (Lipjan, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Vitisë, Sokol Haliti voton në shkollën fillore “Ahmet Hajdari” në Begunc. (Fshati Begunc, ora 11:15)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban konferencën e dytë për media lidhur me ecurinë e procesit të votimit dhe pjesëmarrjen në votime. (Qendra Mediale e KQZ-së në ndërtesën e KQZ-së, ora 11:30)

- Koalicioni i OJQ-ve “Demokracia në Veprim” mban konferencën e dytë për media të DnV-së për Ditën e Zgjedhjeve, në të cilën do të prezantohen të gjeturat lidhur me daljen në zgjedhje deri në ora 10:00 si dhe për mbarëvajtjen e procesit zgjedhor gjatë kësaj periudhe kohore. (Hotel Sirius, ora 11:30)

- Partia Demokratike e Kosovës mban konferencë për media. (Selia qendrore e PDK-së, ora 12:30)

- Shtabi qendror i LDK-së për Zgjedhjet Parlamentare 2021, mban konferencë për medie. (Selia qendrore e LDK-së, ora 13:30)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban konferencën e tretë për media lidhur me ecurinë e procesit të votimit dhe pjesëmarrjen në votime. (Qendra Mediale e KQZ-së në ndërtesën e KQZ-së, ora 15:30)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban konferencën e katertë për media lidhur me ecurinë e procesit të votimit dhe pjesëmarrjen në votime. (Qendra Mediale e KQZ-së në ndërtesën e KQZ-së, ora 19:30)

Ngjarjet e datës 13 Shkurt 2021

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve do të bëjë shpërndarjen e materialit të ndjeshëm zgjedhor. (Depoja qendrore e KQZ-së, përballë QNR-së, ora 10:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi me përkrahje të Departamentit të Shtetit Amerikan - Byrosë së Narkotikëve Ndërkombëtar dhe Çështjeve të Zbatimit të Ligjit dhe NED-it do të mbajë konferencë për media, në të cilën do publikohet raporti analitik: “Ligjshmëria e avancimeve dhe përfitimeve në Zyrën e Kryeprokurorit të Shtetit”. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Fakulteti i Komunikimit Masiv i Kolegjit AAB do të shënojë 13 Shkurtin, Ditën Ndërkombëtare të Radios, me aktivitetet e organizuara për këtë shënim. (Qendra Mediale të Kolegjit AAB, ora 11:00)

- Koalicioni i OJQ-ve “Demokracia në Veprim” organizon konferencën e radhës për media, në të cilën do të prezantohen të gjeturat kryesore lidhur me 10 ditët e fushatës zgjedhore si dhe për planin e vëzhgimit të DnV-së për Ditën e Zgjedhjeve. (Zyret e Institutit Demokratik të Kosovës, ora 13:00)

Ngjarjet e datës 12 Shkurt 2021

- Instituti për Demokraci dhe zhvillim mban konferencën e përbashkët për media nga të gjitha Institucionet nënshkruese të Memorandumit  të Bashkëpunimit për Procesin Zgjedhor në  lidhje me përgatitjen e institucioneve për mbarëvajtjen e procesit zgjedhor. (Hotel Sirius,  ora 10:00)

- Fakulteti Ekonomik i Universitetit të Prishtinës në bashkëpunim me Zyrën Kombëtare të Auditimit organizon seminarin me temë ''Auditimi dhe sfidat në realitetin e ri në Kosovë'. (Salla e profesorëve, Fakulteti Ekonomik, ora 10:00)

- Qendra për Raste Gjyqësore Strategjike platformë e themeluar nga Grupi për Studime Juridike dhe Politike mbajnë konferencën për media me rastin e dorëzimit të Padisë me kërkesë për shtyrje të ekzekutimit të vendimit kundër Vendimit për Leje Mjedisore Komunale të Komunës së Prishtinës për projektin “Parku i Aventurave” në Gërmi. (Para Pallatit të Drejtësisë, Ndërtesa A, ora 11:00)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve dhe Elkos Group organizojnë hapjen e Javës së Prodhimeve Vendore. (ETC në Fushë Kosovë, ora 11:00)

- Avokati i Popullit, Naim Qelaj nënshkruan marrëveshje bashkëpunimi me Universitetin “Fehmi Agani” në Gjakovë. (Rektorati i Universitetit në Gjakovë, ora 11:30)

- Në ditën e fundit  të fushatës kandidatët e Vetëvendosjes zhvillojnë në lagjet e sheshet e Prishtinës. (Takimi me gazetarët në sheshin “Nëna Terezë”, ora 12:30)

- Kandidati për Kryeministër Albin Kurti, Presidentja Vjosa Osmani, Glauk Konjufca, Adnan Rrustemi, Gresa Bytyçi-Kelmendi zhvillojn aktivitet zgjedhor në Lipjan. (Sheshi i qytetetit në Lipjan, ora 14:00)

- Kryetari i PDK-së, njëherësh kandidati për kryeministër, Enver Hoxhaj do të mbajë tubime me qytetarë në Vushtrri. (Shtëpia e Kulturës në Vushtrri, ora 16:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës përmbyllë fushatën zgjedhore. (Pallati i Rinisë në Prishtinë, ora 16:00)

- Kandidati për Kryeministër Albin Kurti, Avni Zogiani, Albana Gashi, Ilir Aliu-Kapiti, Ardian Gola, shoqëruar nga kandidati për Deputet nga IRDK Elbert Krasniqi zhvillojn aktivitet zgjedhor në  lagjet 028 dhe 029 në Fushë Kosovë. (Lagjet 028 dhe 029 në Fushë Kosovë, ora  16:30)

- Kryetari i PDK-së, njëherësh kandidati për kryeministër, Enver Hoxhaj do të mbajë tubime me qytetarë në Podujevë. (Restaurant Artela në Podujevë, ora 17:30)

Ngjarjet e datës 11 Shkurt 2021

- Mbahet seanca e Kuvendit të Komunës së Gjilanit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit të Komunës së Gjilanit, ora 10:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (selia e KQZ-së, ora 11:00) 

- Kandidati i Vetëvendosjes për Kryeministri Albin Kurti, Presidentja Vjosa Osmani, dhe kandidatët për deputetë Lumnije Mikullovci, Armend Muja, Arjeta Fejza, Edmond Pruthi, Faton Peci, Xhelal Sveçla dhe Kryetari i Komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri mbajnë fushatën zgjedhore në Mitrovicë. (Sheshi i qytetit të Mitrovicës, ora 11:00)

- Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural nënshkruan marrëveshje për mirëkuptim dhe bashkëfinancim e projektit ‘’Ndërtimi dhe rehabilitimi i sistemeve të ujitjes në Kosovë” me komunat e Kosovës. (Ambientet e Ministrisë së Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, ora 12:30)

- Kandidati i Vetëvendosjes për Kryeministri Albin Kurti, Presidentja Vjosa Osmani, kandidatët për deputetë Lumnije Mikullovci, Mentor Arifaj, Valdet Januzaj, Agime Gashaj mbajnë fushatë elektorale në Istog. (Qendra e qytetit të Istogut, ora 14:30)

- Ambasadori Gjerman, Jörn Rohde dhe rektori i Universitetit të Prishtinës Naser Sahiti marrin pjesë në ceremoninë e dorëzimit të pajisjeve për saldim të teknologjisë së Realitetit të Shtuar për nevojat e studentëve të Fakultetit të Inxhinierisë Mekanike në kuadër të Universitetit të Prishtinës, nga GIZ Kosova. (Qendra e Inovacionit në ndërtesën e Fakultetit të Inxhinierisë Mekanike, rruga Muharrem Fejza, ora 15:00)

- Kryetari i PDK-së, njëherësh kandidati për kryeministër, Enver Hoxhaj, mban tubim me qytetarë në Pejë. (Restaurant Koha 3 në Pejë, ora 16:00)

- Kryetari i PDK-së, njëherësh kandidati për kryeministër, Enver Hoxhaj, mban tubim me qytetarë në Istog. (Shtëpia e Kulturës në Istog, ora 17:00)

- Kryetari i PDK-së, njëherësh kandidati për kryeministër, Enver Hoxhaj, mban tubim me qytetarë në Mitrovicë. (Hotel Palace në Mitrovicë, ora 19:30)

- Kandidati i LDK-së për Kryeministër, Dr. Avdullah Hoti mbanë fushatën zgjedhore në Prishtinë. (Hotel Sirius, ora 17:00) 

- Kandidati i LDK-së për Kryeministër, Dr. Avdullah Hoti mbanë fushatën zgjedhore në Prishtinë. (Rest. “Beverniku”,  ora 18:30) 

- Kandidati i LDK-së për Kryeministër, Dr. Avdullah Hoti mbanë fushatën zgjedhore në Shtërpcë. (Rest. “Kantina”, ora 20:15) 

Ngjarjet e datës 10 Shkurt 2021

- Lëvizja Vetëvenosje! organizon homazhe në përkujtimit e 10 shkurtit 2007, demostratës ku u vranë Mon Balaj e Arben Xheladini dhe u plagosën mbi 80 protestues të tjerë. (Besianë, ora 8:00 dhe Prishtinë, ora 9:00)

- Lëvizja Vetëvenosje! organizon homazhe në te pllaka përkujtimore në përkujtimit e 10 shkurtit 2007, demostratës ku u vranë Mon Balaj e Arben Xheladini. (Sheshi Nëna Terezë në Prishtinë, ora 10:00)

- Kandidati për Kryeminisër Albin Kurti, Presidentja Vjosa Osmani, Kandidatët Artan Abrashi, Drita Millaku, Hajrulla Çeko, Yllza Hoti, Arbër Rexhaj, Haxhi Avdyli, Adriana Matoshi shoqëruar nga Kryetari i komunës së Prizrenit Mytaher Haskuka vazhdojn fushaten zgjedhore në Prizren. (Sheshi "Shadërvan" në Prizren, ora 11:30)

- Promovohet libri i autorës Salihe Salihu, me titull "Sovraniteti dhe Legjitimiteti i Shtetit të Kosovës". (Biblioteka Kombëtare e Kosovës, ora 12:00)

- Kandidati i LDK-së për Kryeministër, Avdullah Hoti, merr pjesë në tubimin elektoral në Viti. (Sheshi i qytetit të Vitisë, ora 12:30)

- Kandidati për Kryeministër Albin Kurti, Presidentja Vjosa Osmani, kandidatët për deputet Xhafer Berisha, Shqipe Mehmeti-Selimi vazhdojnë fushaten zgjedhore në Klinë. (Takimi me gazetarët në sheshin e qytetit Ndue Përlleshi, ora 13:00)

- Kandidati i LDK-së për Kryeministër, Avdullah Hoti, merr pjesë në tubimin elektoral në Gjilan. (Restoran “Astoria” në Gjilan, ora 14:00)

- Kandidati i LDK-së për Kryeministër, Avdullah Hoti, merr pjesë në tubimin elektoral në Kamenicë. (Restoran “Konaku” në Borivojcë të Kamenicës, ora 15:15

- Kandidati i LDK-së për Kryeministër, Avdullah Hoti, merr pjesë në tubimin elektoral në Novobërdë. (Shkolla e Mesme Llabjan në Novobërdë, ora 16:30)

- Kryetari i PDK-së, njëherësh kandidati për kryeministër, Enver Hoxhaj do të mbajë tubim me qytetarë e Drenasit. (Hotel Nobel në Drenas, ora 17:45)

- Kandidati i LDK-së për Kryeministër, Avdullah Hoti, merr pjesë në tubimin elektoral në Prishtinë. (Restoran “Briliant” në Prishtinë, ora 18:00)

- Kryetari i PDK-së, njëherësh kandidati për kryeministër, Enver Hoxhaj do të mbajë tubim me qytetarë e Skënderajt. (Restaurant Freskia në Skënderaj, ora 19:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës prezanton programin qeverisës dhe kandidatët për deputetë nga rajoni i Gjilanit. (Përmes video live në faqen zyrtare të LDK-së, ora 20:00) 

Ngjarjet e datës 9 Shkurt 2021

- Organizata Jo Qeveritare “Ngritja e Zërit”, dorëzon për herë të nëntë dosje në Gjykatën Kushtetuese rreth vlerësimit të kushtetutshmërisë së aktit juridik të Gjykatës Supreme, me rastin e refuzimit të padive për kompensimin e dëmeve të luftës. (Gjykata Kushtetuese,ora 9:00)

- Kandidati i LDK-së për Kryeministër, Avdullah Hoti, merr pjesë në tubimin elektoral në Malishevë. (Restoran “Goni” në Malishevë, ora 12:30)

- Koalicioni i OJQ-ve “Demokracia në Veprim” organizon konferencën e radhës për media, në të cilën do të shpalosën të gjeturat e monitorimit të gjashtë ditëve të fushatës zgjedhore, mediave dhe aspektin e financimit të partive politike. (Zyret e Institutit Demokratik të Kosovës, ora 13:00)   

- Kandidati i Vetëvendosjes për Kryeministër Albin Kurti, Presidentja Vjosa Osmani shoqëruar nga kandidatët për deputetë Salih Zyba, Albana Gashi, Hysen Durmishi, Drita Millaku, Yllza Hoti vazhdojn fushaten elektorale në Suharekë. (Sheshi i qytetit "Fadil Vata", ora 13:30)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (selia e KQZ-së, ora 14:00) 

- Kandidati i LDK-së për Kryeministër, Avdullah Hoti, merr pjesë në tubimin elektoral në Rahovec. (Shtëpia e Kulturës në Rahovec, ora 14:00)

- Kandidati i LDK-së për Kryeministër, Avdullah Hoti, merr pjesë në tubimin elektoral në Rogovë. (Shkolla fillore “Asllan Berisha” në Rogovë, ora 15:45)

- Kandidati i LDK-së për Kryeministër, Avdullah Hoti, merr pjesë në tubimin elektoral në Gjakovë. (Pallati i Kulturës në Gjakovë, ora 17:00)

- Kryetari i PDK-së, njëherësh kandidati për kryeministër, Enver Hoxhaj do të mbajë tubime me qytetarë në Prizren. (Hotel Rexos në Prizren, ora 18:00)

- Kryetari i PDK-së, njëherësh kandidati për kryeministër, Enver Hoxhaj do të mbajë tubime me qytetarë në Malishevë. (Restaurant Palace në Malishevë, ora 19:30)
 
- Lidhja Demokratike e Kosovës prezanton programin qeverisës dhe kandidatët për deputetë nga rajoni i Gjakovës. (Përmes video live në faqen zyrtare të LDK-së, ora 20:00) 

Ngjarjet e datës 8 Shkurt 2021

- Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti zhvillon një mëngjes pune me bizneset, të cilë​t do t’i njoftojë rreth përfitimeve nga marrëveshja për nxitje të investimeve. (Hotel Sirius, ora 8:30)

- Mbahet takimi i 195-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Takimi organizohet nëpërmjet videokonferencës, ora 10:00)

- Shënohet Dita Ndërkombëtare Kundër Epilepsisë. (Klinika e Neurologjisë, ora 11:00)

- Kandidati i Vetëvendosjes për Kryeministër, Albin Kurti, Presidentja Vjosa Osmani, Glauk Konjufca, Arta Bajralija, Bajram Mavriqi, Hydajet Hyseni, Labinotë Demi Murtezi, Ilir Aliu Kapiti, Tinka Kurti mbajn tubim elektoral në Kamenicë. (Takimi me gazetarë në sheshin e qytetit të Kamenicës, ora 12:00)

- Kandidati i LDK-së për Kryeministër, Avdullah Hoti, mban tubim elektoral në Podujevë. (Restorant “Diamond” në Podujevë, ora 12:30)

- Shoqatës kundër Epilepsisë e Kosovës organizon shpërndarjen e materialeve edukativo-shëndetësore Kundër Epilepsisë. (Sheshi "NÑ‘nÑ‘ Tereza”, ora 13:00)

- Kandidati i LDK-së për Kryeministër, Avdullah Hoti mban tubim elektoral në Obiliq. (Shtëpia e Kulturës në Obiliq, ora 14:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-se, ora 14:00)

- Kandidati i Vetëvendosjes për Kryeministër, Albin Kurti, Presidentja Vjosa Osmani dhe kandidatët Mirlinda Tishukaj, Labinote Murtezi Demi, Hydajet Hyseni, Nijazi Isaku, Rreze Duli mbajn tubim elektoral në Viti . (Takimi me gazetarë në sheshin e qytetit të Vitisë, ora 15:00)

- Kandidati i LDK-së për Kryeministër, Avdullah Hoti mban tubim elektoral në Fushë Kosovë (Restoran “Anabenz”, në Fushë Kosovë, ora 15:45)

- Kandidati i LDK-së për Kryeministër, Avdullah Hoti mban tubim elektoral në Lipjan. (Restoran “Agi3” në Lipjan, ora 16:30)

- Kryetari i PDK-së, njëherësh kandidati për kryeministër, Enver Hoxhaj do të vizitojë fabrikën për prodhimin e barnave "Trepharm" si dhe do të mbajë tubim në "Ana Benz". (Restaurant "Ana Benz" Korroticë, ora 17:30)

- Lidhja Demokratike e Kosoves prezanton programin qeverisës dhe kandidatët për deputetë nga Podujeva, Fushë Kosova, Lipjani dhe Obiliqi. (Përmes video live në faqen zyrtare të LDK-së, ora 20:00) 

Ngjarjet e datës 7 Shkurt 2021

- Kandidati i LDK-së për Kryeministër, Dr. Avdullah Hoti, merr pjesë në tubimin elektoral në Vushtrri. (Shtëpinë e Kulturës “Hasan Prishtina”, në Vushtrri, ora 12:00)

- Kandidati për Kryeministër nga Vetëvenosje Albin Kurti, Presidentja Vjosa Osmani dhe me kandidatët për deputet Donika Gërvalla, Orges Tafilaj, Mirlinda Tishukaj Sadiku, Jeton Lajqi dhe Arion Thaçi mbajnë tubim elektoral në Deçan. (Takimi me gazetarët në hyrje të qytetit të Deçanit, ora 12:30)

- Kandidati i LDK-së për Kryeministër, Dr. Avdullah Hoti, merr pjesë në tubimin elektoral në Pestovë të Vushtrrisë. (Fabrikën “Vipa Chips”, në Pestovë, ora 12:45)

- Kandidati i LDK-së për Kryeministër, Dr. Avdullah Hoti, merr pjesë në tubimin elektoral në Mitrovicë. (Restoran “Vapiano” në Mitrovicë, ora 14:00)

- Kandidati për Kryeministër nga Vetëvenosje Albin Kurti, Presidentja Vjosa Osmani dhe me kandidatët për deputet deputetë Arbërie Nagavci, Ardian Gola, Donika Gërvalla, Mimoza Kusari Lila, Hysamedin Feraj, Nita Bakalli, Jahja Kokaj, Mimoza Shala, Arion Thaçi, Rozeta Hajdari e Rrustem Leti mbajnë tubim elektoral në Gjakovë. (Parku i Lirisë në qytetin e Gjakovës, ora 16:00)

- Kandidati i LDK-së për Kryeministër, Dr. Avdullah Hoti, merr pjesë në tubimin elektoral në Drenas. (Restoran “Leoniti'' në Arllat, ora 16:00)

- Kryetari i PDK-së, njëherësh kandidati për kryeministër, Enver Hoxhaj do të mbajë takim me qytetarë në Kaçanik. (Shtëpia e Kulturës në Kaçanik, ora 16:45)

- Kandidati i LDK-së për Kryeministër, Dr. Avdullah Hoti, merr pjesë në tubimin elektoral në Baran të Pejës . (Palestrën Sportive në Baran, Komuna e Pejës, ora 18:00)

- Kryetari i PDK-së, njëherësh kandidati për kryeministër, Enver Hoxhaj do të mbajë takim me qytetarë në Ferizaj. (Restaurant "Ujvara" në Ferizaj, ora 18:00)

- Kandidati i LDK-së për Kryeministër, Dr. Avdullah Hoti prezanton programin qeverisës dhe kandidatët për deputetë për rajonin e Mitrovicës. (Përmes video live në faqen zyrtare të LDK-së, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 6 Shkurt 2021

 - Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Objekit i KQZ-se, ora 11:00)

- Kandidati i LDK-së për Kryeministër, Avdullah Hoti, merr pjesë në tubimin elektoral në Hani Elezit. (Restoran “Ardi”, ora 12:30)  

- Koalicioni i OJQ-ve “Demokracia në Veprim” organizon konferencën e radhës për media, në të cilën do të prezantohen të gjeturat nga montiorimi për tri ditët e para të fushatës zgjedhore të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare të 14 shkurtit 2021. (Zyret e Institutit Demokratik të Kosovës, ora 13:00)  

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mban takim elektoral në Kaçanik. (Restaurant “Inex Petrol” në hyrje të Kaçanikut, ora 13:00)

- Kandidati i LDK-së për Kryeministër, Avdullah Hoti, merr pjesë në tubimin elektoral në Kaçanik. (Restoran “Egzona”, ora 14:00)

- Nisma Socialdemokrate mban takim elektoral në Gjilan. (Restorant “Laza” në Gjilan, ora 14:00)

- Kandidati për Kryeministër nga Lëvizja Vetëvendosje Albin Kurti, Presidentja Vjosa Osmani, kandidatët për deputetë Uran Halimi, Mimoza Kusari, Shenaj Shala, Drita Millaku, dhe dr. Haxhi Avdyli mbajnë tubim elektoral në Komunën e Sharrit. (Vendtakimi me gazetarët është në qendër të qytetit, ora 15:00)

- Kandidati i LDK-së për Kryeministër, Avdullah Hoti, merr pjesë në tubimin elektoral në Ferizaj. (Restoran Nesi”, ora 15:30)  

- Kryetari i PDK-së, njëherësh kandidati për kryeministër, Enver Hoxhaj, do të mbajë takim me qytetarë të komunës se Lipjanit. (Restaurant "Toni", ora 16:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mban takim elektoral në Ferizaj. (Restaurant “Dora” Bibaj, ora 16:00)

- Kandidati i LDK-së për Kryeministër, Avdullah Hoti, merr pjesë në tubimin elektoral në Shtime. (Restoran “Migrol”, ora 17:00)  

- Nisma Socialdemokrate mban takim elektoral në Suharekë. (Restorant “Lami” në Suharekë, ora 17:00)

- Kandidati i LDK-së për Kryeministër, Avdullah Hoti prezanton programin qeverisës dhe kandidatët për deputetë për rajonin e Ferizajt. (Përmes video live në faqen zyrtare të LDK-së, ora 18:00)

- Kryetari i PDK-së, njëherësh kandidati për kryeministër, Enver Hoxhaj, do të mbajë takim me qytetarë të komunës se Shtimes. (Shkolla e Mesme Profesionale, afër objektit të ri të Stacionit të Policisë, ora 18:00)

- Kryetari i PDK-së, njëherësh kandidati për kryeministër, Enver Hoxhaj, do të mbajë takim me qytetarë të komunës se Suharekës. (Shkolla "Abdyl Rama", Shirokë, ora 19:00)

 

Ngjarjet e datës 5 Shkurt 2021

- Mbahet seanca e parë në rastin e rigjykimit për vrasjen e politikanit serb Oliver Ivanoviç. (Pallati i Drejtësisë, ora 9:30)

- Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti, viziton kopshtin e fëmijëve “ Bardha Akademi”. (Prishtinë, Mati 1, rruga “Ndue Përlleshi”, ora 9:30)

- Kandidati për Kryeministër nga Vetëvendosje Albin Kurti, Presidentja Vjosa Osmani dhe Kandidatët Fatmire Kollçaku, Nazlie Bala, Halil Thaçi, Nasuf Bejta, Faton Peci mbajnë fushatë zgjedhore në Kastriot. (Kastriot, ora 11:30)

- Kandidati për Kryeministër nga Vetëvendosje Albin Kurti, Presidentja Vjosa Osmani dhe Kandidatët për deputet Besim Muzafi, Jehona Ferizi, Gazmend Gjyshinca, Nasuf Bejta, Fjolla Ujkani mbajnë fushatë zgjedhore në Vushtrri. (Bulevardi “Adem Jashari”,  ora 12:30)

- Koalicioni i OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve organizon webinarin me temë “Raportimi i mediave për fëmijët” i cili ka për qëllim diskutimin mbi raportimin etik në media në rastet kur përfshihen fëmijët. (Platforma virtuale Zoom, ora 14:00)  

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës me këtë rend (selia e KQZ-së, ora 14:00) 

- Kryetari i PDK-së dhe kandidati për kryeministër Enver Hoxhaj do të mbajë takim me qytetarët e Kamenicë. (Restaurant Konaku në fshatin Koretin, 15:00)

- Kryetari i PDK-së dhe kandidati për kryeministër Enver Hoxhaj do të mbajë takim me qytetarët e Gjilanit. (Hotel Astoria, ora 17:00)

- Kryetari i PDK-së dhe kandidati për kryeministër Enver Hoxhaj do të mbajë takim me qytetarët e Vitisë. (Restaurant Lindi i Ri, ora 18:00) 

Ngjarjet e datës 4 Shkurt 2021

- Klinika e Onkologjisë dhe Shoqata e Onkologëve të Kosovës organizon aktivitet me rastin e Ditës Botërore të Kancerit me temë “Sëmundjet  malinje, sfidat e menaxhimit të  tyre në  vendin tonë  dhe në  botë, me fokus gjatë pandemisë”. (Klinika e Onkologjisë në QKUK, ora 12:00)

- Kandidati i LDK-së për Kryeministër, Dr. Avdullah Hoti, merr pjesë në tubimin elektoral me qytetarë të Klinës. (Restaurant “Arbëri”, ora 12:30)

- Iniciativa Qytetare “Iniciativa Rome“, do të mbaj një konferencë për media. (Qendra Mediale në Çagllavicë, ora 13:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Objekti i KQZ-se, ora 13:30)

- Kandidati i LDK-së për Kryeministër, Dr. Avdullah Hoti, merr pjesë në tubimin elektoral me qytetarë të Istogut. (Kompleksi “Ibrahim Rugova”, ora 13:45)

- Kandidati për Kryeministër nga Lëvizja Vetëvendosje, Albin Kurti, Presidentja Vjosa Osmani si dhe kandidatët tjerë për deputet vizitojnë fabriken e Ëmbëlsirave “Ëmbëlsia” në Ferizaj si dhe me pas zhvillojnë një ecje përgjatë Sheshit të qytetit. (Ferizaj, ora 15:00)

- Kandidati i LDK-së për Kryeministër, Dr. Avdullah Hoti, merr pjesë në tubimin elektoral me qytetarë të Pejës. (Hotel Dukagjini, ora 15:15)

- Kryetari i PDK-së dhe kandidati për kryeministër Enver Hoxhaj, do të mbajë takim me qytetarë të Gjakovës. (Hotel Pashtrik, ora 16:00)  

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mban tubim elektoral për zgjedhjet e 14 shkurtit. (Restorant “Vapiano”, Mitrovicë, ora 16:00)

- Kandidati për Kryeministër nga Lëvizja Vetëvendosje, Albin Kurti, Presidentja Vjosa Osmani si dhe kandidatët tjerë për deputet vizitojnë disa binese në Greme të Ferizajt si Mobileria Doçi, Rinia dhe Promoplas. (Greme, ora 16:00)

- Kandidati i LDK-së për Kryeministër, Dr. Avdullah Hoti, merr pjesë në tubimin elektoral me qytetarë të Deçanit. (Restaurant “Swiss”, ora 16:30)

- Kryetari i PDK-së dhe kandidati për kryeministër Enver Hoxhaj, do të mbajë takim me qytetarë të Deçanit. (Shkolla Fillore, fshati Isniq, ora 17:00)

- Kandidati për Kryeministër nga Lëvizja Vetëvendosje, Albin Kurti, Presidentja Vjosa Osmani si dhe kandidatët tjerë për deputet vizitojnë bizneset “Elita” dhe “ANB Baliu” në Ferizaj. (Ferizaj, ora 17:00)

- Kandidati i LDK-së për Kryeministër, Dr. Avdullah Hoti, merr pjesë në tubimin elektoral me qytetarë të Junikut. (Restaurant “Gjeravica”, ora 17:45)

- Mbahet ceremonia e hapjes se Festivalit Mjedisor Për Prosperitet të Përbashkët nën temën "E drejta në Ushqim" i cili ka për qëllim rritjen e ndërgjegjësimit në Kosovë për Mbeturinat Ushqimore dhe Veprimin Klimatik. (Kino Armata, ora 18:00)

 - Lidhja Demokratike prezantn kandidatët për deputetë për rajonin e Pejës. (Përmes video live në faqen zyrtare të LDK-së, ora 18:00)

 - Kryetari i PDK-së dhe kandidati për kryeministër Enver Hoxhaj, do të mbajë takim me qytetarë të Rahovecit. (Shtëpia e Kulturës, ora 18:30)

 

Ngjarjet e datës 3 Shkurt 2021

- Lëvizja Vetëvendosje hap fushatën për zgjedhjet e përgjithshme të 14 shkurtit në Prishtinë. (Tek Teatri Kombëtar në Prishtinë, ora 10:00)

 - Lëvizja Vetëvendosje hap fushatën për zgjedhjet e përgjithshme të 14 shkurtit në Prizren. (Sheshi e shadërvan në Prizren, ora 10:00)

 - Lëvizja Vetëvendosje hap fushatën për zgjedhjet e përgjithshme në Ferizaj. (Sheshi i qytetit në Ferizaj, ora 10:00)

- Lëvizja Vetëvendosje hap fushatën për zgjedhjet e përgjithshme të 14 shkurtit në Gjakovë. (Çarshia e vjetër në Gjakovë, ora 10:00)

  - Lëvizja Vetëvendosje hap fushatën për zgjedhjet e përgjithshme të 14 shkurtit në Gjilan. (Teatri i qytetit në Gjilan, ora 10:00)

- Lëvizja Vetëvendosje hap fushatën për zgjedhjet e përgjithshme të 14 shkurtit në Mitrovicë. (Mitrovicë, ora 10:00)

- Qendra për Raste Gjyqësore Strategjike organizon konferencën për media me rastin e dorëzimit të Ankesës kundër Aktvendimit të Gjykatës Themelore në Prishtinë për Hedhje Poshtë të Padisë së Organizatave GLPS dhe Pishtarët kundër Lëshimit të Lejeve Mjedisore dhe Licencave për Hidrocentralet Deçani dhe Belaja në Grykën e Deçanit. (Para Pallatit të Drejtësisë, Ndërtesa A, ora 11:00)

- Kandidati i LDK-së për kryeministër Avdullah Hoti viziton kompaninë Gjirafa. (Magjistralja Prishtinë - Ferizaj, ora 12:00)

- Lëvizja Vetëvendosje hap fushatën për zgjedhjet e përgjithshme të 14 shkurtit në Podujevë. (Sheshi i qytetit në Podujevë, ora 12:00)

- Partia Fjala bën hapjen zyrtare të fushatës elektorale për zgjedhjet e përgjithshme. (Para ”Teatrit Kombëtar”, ora 13:00)

- Lëvizja Vetëvendosje hap fushatën për zgjedhjet e përgjithshme të 14 shkurtit. (Sheshi "Shkëlzen Haradinaj" në Pejë, ora 12:30)

- Partia Fjala bën hapjen zyrtare të fushatës elektorale për zgjedhjet e 14 shkurtit. (Para ”Teatrit Kombëtar”, ora 13:00)

-  NISMA Socialdemokrate do të bëj hapjen zyrtare të fushatës elektorale për zgjedhjet e 14 shkurtit. (Venus Hotel - Magjistralja Prishtinë-Lipjan afër QMI-së, ora 13:00)

- Byroja Kosovare e Sigurimit mban konferencë për medie. Merr pjesë guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës Fehmi Mehmeti. (Objekti i Byros, Fushë-Kosovë, ora 13:45)

- Mbahet seanca për rastin e ish-drejtorit të Policisë, Rashit Qalaj. (Gjykata Themelore, Pallati i Drejtësisë, ora 14:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës bën hapjen zyrtare të fushatës elektorale për zgjedhjet e 14 shkurtit. (Amfiteatri i Lidhjes së Prizrenit, ora 15:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës (selia e KQZ-së, ora 15:30) 

- Lidhja Demokratike e Kosovës bën hapjen zyrtare të fushatës elektorale për zgjedhjet e 14 shkurtit. (Restorant “Diamond”, Podujevë, ora 17:00)

Ngjarjet e datës 2 Shkurt 2021

 - Ministria Ekonomisë dhe Ambientit dhe JICA japoneze nënshkruajnë Marrëveshjen për realizimin e Projektit për bashkëpunim teknik me 4 komuna, me qëllim të përmirësimit në menaxhimin e mbeturinave. (Objekti i Ministrisë, ora 8:00)

- Mbahet programi orientues mes Komisionit Qendror te Zgjedhjeve; Panelit Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa; Prokurorit te Shtetit; Këshillit Gjyqësor te Kosovës; Komisionit te Pavarur i Mediave; OJQ-ve dhe akterët tjerë për zgjedhjet e parakohshme për Kuvendin e Kosovës. (Ndërtesa e KQZ-së, ora 9:00)

- Partia Socialdemokrate mban një aktivitet ku kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj prononcohet për media. (Afër Teatrit Kombëtar, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, do të pret në një takim zyrtar Ambasadorin e Bullgarisë në Kosovë, Hristo Gudjev. (Shtëpia e Bardhë, ora 13:00)

- Përfaqësuesit e LV-së në KQZ, Sami Kurteshi dhe Alim Rama, mbajnë konferencë për media. (Ndërtesa e KQZ, salla e Ombudspersonit, ora 13:00)

- Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti, viziton Parkun e Biznesit në Drenas. (Parku i Biznesit- Drenas, ora 14:00)

- Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës në bashkëpunim me Institutin Kombëtar Demokratik me mbështetjen e Agjencisë Amerikane për Zhvillim Ndërkombëtar organizon punëtorinë virtuale "Gazetarët dhe Integriteti i Informacionit: Si t'i luftojmë dezinformatat gjatë procesit zgjedhor?". (https://us02web.zoom.us/j/88949362145?pwd=UjMyUDlFWC9STGhuMFA2cUFqOUl3UT09, ora 18:00) 

Ngjarjet e datës 1 Shkurt 2021

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve organizon tërheqjen e shortit për renditjen e subjekteve politike në fletëvotimin e zgjedhjeve të parakohshme për Kuvendin e Republikës së Kosovës, të cilat do të mbahen më 14 shkurt. (Ndërtesa e Rilindjes, kati 1, ora 10:00)

- Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë organizon konferencën për lansimin e raportit mbi përceptimet e qytetarëve të Kosovës në lidhje me dialogun në mes Kosovës dhe Serbisë. (ZOOM  Meeting ID: 939 7938 2645, ora 10:00)

- Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti, viziton Parkun e Biznesit në Drenas. (Parku i Biznesit- Drenas, ora 13:00)

- Lansohet raporti i ri nga Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim “Fronti i ardhshëm: Zhvillimi Njerëzor dhe Antropoceni”. (https://undp.zoom.us/webinar/register/WN_mqd46LN-T7WSm-hoTknEvg, ora 14:00)

- Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti, merr pjesë në ceremoninë e nënshkrimit të Marrëdhënieve Diplomatike mes Republikës së Kosovës dhe Shtetit të Izraelit. (Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, ora 14:30)  

- Ministria e Arsimit dhe Shkencës në bashkëpunim me UNICEF-in do të lansojnë platformën digjitale të të mësuarit shkollat.org. Kjo Platformë implementohet nga MASh, ndërsa mbështetet nga Zyra e UNICEF në Kosovë në partneritet me Microsoft dhe Universiteti i Kembrixhit. (Përmes platformës ZOOM dhe https://www.facebook.com/mashti.ks, ora 15:00)

-  Kryetari i Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat të Kosovës z. Jusuf Azemi, mban konferencë  për shtyp, pas  takimit  që mbajti me ministren e financave znj. Hykmete Bajrami. (zyret e Sindikatës, ora 15:00)

- Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti bashkë me ministren në detyrë të Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Meliza Haradinaj-Stublla, mbajnë konferencë për media. (Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, ora 15:15)

- Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti, viziton Fermën dhe Qumështoren “Eurolona”. (Objekti i Fermës dhe Qumështores “Eurolona”, Miradi e Epërme, ora 16:30)

 

Ngjarjet e datës 31 janar 2021

- Me moton “Ditët Historike të shënuara me gjak, nderohen duke dhuruar gjak”, Kulla e Zahir Pajazitit i hap dyert për te pritur qytetar te cilët do te kenë mundësi te dhurojnë gjak për të nderuar heronjtë. (Kulla e Zahir Pajazitit, ora 10:00)

- Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti, me rastin e përvjetorit të rënies së heroit Zahir Pajaziti,  vendos kurora lulesh te shtatorja e tij. (Shtatorja e Zahir Pajazitit, Prishtinë, ora 10:00)

- Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti, bën homazhe të busti i heroit Zahir Pajaziti në Podujevë. (Podujevë, ora 11:00)

- Në kuadër të edicionit “Flaka 2021” mbahet zhvillohen Ora e madhe letrare “Pena e Flakës”. (Teatrin e Qytetit në Gjilan, ora 13:00)

- Në kuadër të edicionit “Flaka 2021” shpallen edhe rezultatet e konkursit letrar si dhe Festivali i këngës popullore “Fest Flaka” (Teatrin e Qytetit në Gjilan, ora 17:30)

Ngjarjet e datës janar 2021

- Zyra e  Bashkësisë Evropiane në Kosovë dhe Programi I Kombeve të Bashkuara për Zhvillim do të lansojnë projektin e financuar nga BE “Trashëgimia Kulturore si Shtytëse e Dialogut Ndërkomunitar dhe Kohezionit Social”. (https://undp.zoom.us/j/87050977419, ora 10:00)

- Kryeministri në detyrë Avdullah Hoti bën homazhe te varri i ish- kryetarit të Komunës së Istogut, njëherit nënkryetar i LDK-së dhe kryetar i Degës në Istog, Fadil Ferati, në përvjetorin e vdekjes. (Istog, ora 11:00)

 - Mbahet takimi i Forumit Rinor i Lidhjes Demokratike të Kosovës. (Zyret e Degës së LDK-së, ora 14:00)

 

- Mbahet mbledhja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve. (Objekti i KQZ-se, ora 17:00)

Ngjarjet e datës janar 2021

- Mbahet seanca gjyqësore ndaj të pandehurve B.R dhe F.H për dhunim. (Gjykata Themelore në Ferizaj, ora 9:30)

- Bashkimi Europian dhuron çanta emergjente për migrantët dhe IT pajisje në Departamentin Kufitar të Policisë së Kosovës për të adresuar më tej sfidat e pandemisë. (Drejtoria e Përgjithshme e Policisë së Kosovës, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e parë e rregullt e Kuvendit Komunal të Rahovecit për vitin 2021. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal në objektin e ri të komunës, ora 10:00)

- Komisioni Qeveritar për Persona të Zhdukur dhe Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq, me rastin e nënshkrimit të ‘Memorandum Mirëkuptimit’, mbajnë konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës, më rend dite Shqyrtimin dhe miratimi i udhëzuesit për tërheqjen e shortit për renditjen e subjekteve politike në fletëvotimin e zgjedhjeve të parakohshme për Kuvendin e Kosovës, 14 shkurt 2021, etj. (Objekti i KQZ-se, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, drejtori i Drejtorisë së Administratës, Osman Hajdari dhe kryetari i Lcvizjes Vetëvendosje!, Albin Kurti, do të vënë gurthemelin e Memorialit të Martirëve të Krushës së Vogël. (Fshati Krushë e Vogël në vendin ku ka ndodhur masakra, ora 12:00)

- Vihet Gurthemeli  i Memorialit të Martirëve të Krushës së Vogël, marrin pjesë: Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti dhe kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka (Krushë e Vogël, 12:00)

- Edicioni i dytë i Uplift Albania do të njohë fituesit e saj në Uplift Demo Day. (https://zoom.us/webinar/register/WN_0fiaV9lATe6-x_trXLrO9g, ora 16:00)

 

- Kryeministri në detyrë Avdullah Hoti bashkë me ministren në detyrë të Financave Hykmete Bajrami dhe ministrin në detyrë të Ekonomisë dhe Ambientit, Muharrem Nitaj, mban konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:30)

Ngjarjet e datës 28 janar 2021

- Drejtori i Përgjithshëm i ATK-së Ekrem Hysenaj do të mbaj konferencë për media, në të cilën do të prezantoj aktivitetet e zhvilluara, si dhe rezultatet e arritura të ATK-së gjatë vitit 2020. (Zyra qendrore e ATK-së, ora 10:00)

- KDI organizon konferencën për media ku do të shpaloset “Indeksi për Perceptimin e Korrupsionit” për vitin 2020 përgatitur nga Transparency International. (Zyret e KDI-së, ora 10:00)  

- Mbahet mbledhja e parë e rregullt për vitin 2021 të Kuvendit Komunal të Prizrenit. (Shtëpia e Bardhë, ora 10:00)

- Promovohet libri “Krime serbe në Kosovë”, i autorit Çerçiz Loloçi. (Qendra Mediale të Kolegjit AAB, ora 11:00)

- Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj, merr pjesë në prezantimin e pullës postare, dedikuar personelit shëndetësor që kanë humbur jetën gjatë ballafaqimit me COVID-19. (Ministria e Shëndetësisë, ora 11:00)

- Universiteti "Fehmi Agani" në Gjakovë organizon ngjarjen kushtuar Ditës Ndërkombëtare të Përkujtimit të Holokaustit, e cila këtë vit i është kushtuar albanologut austriak - hebre Norbert Jokl. (Ambientet e Fakultetit të Edukimit-Filologjisë në Gjakovë, ora 12:00)

- Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj, merr pjesë në përurimi i fillimit të punimeve për ndërtimin e Qendrës së Mjekësisë familjare në Strellc të Deçanit. (Strellc – Deçan, ora 12:30)

- Partia Socialdemokrate do të mbaj aktivitet afër Ministrisë së Shëndetësisë. (Afër Ministrisë së Shëndetësisë, ora 13:00)

- Kandidati për deputet i AAK-së, Shemsedin Dreshaj, mban konferencën për medie. (Zyra e AAK-së, ora 13:00)

- Kryeministri në detyrë i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti, viziton stadiumin e Klubit të Futbollit “Vëllaznimi”, në Gjakovë. (Stadiumi i Klubit të Futbollit “Vëllaznimi”, ora 15:00)

- Kryetari i Nismës Socialdemokrate Fatmir Limaj merrë pjesë në takimin në mbështetje të nominuarëve për deputet në Skenderaj. (Lokali 'Te Mixha' në fshatin - Polac, Skënderaj, ora 16:30)

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 janar 2022

- Kryeministri Albin Kurti, Ministri Hajrulla Çeku, anëtarë tjetër të kabinetit qeveritar, deputetë të Kuvendit dhe drejtues të institucioneve tjera shtetërore do të marrin pjesë në shënimin e përvjetorit sulmit të dytë i forcave serbe ndaj familjes Jashari në Prekaz. (Kompleksin Memorial “Adem Jashari” n[ Prekaz të Skenderajt, ora 9:00)

- Koalicioni i OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve në Kosovë organizon ceremoninë e ndarjes së çmimeve vjetore në fushën e mbrojtjes dhe shërbimeve sociale, me fokus në mbrojtjen e fëmijëve në Kosovë për vitin 2021. (“Vendum”. rr. Tringë Smjali, nr.17, ora 10:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në bashkëpunim me Komitetin Olimpik të Kosovës mban konferencën për media për konkluzat e tryezës për sportin. (Hotel Brezovica në Brezovicë, ora 12:30)
 
- Organizohet protestë kundër shtrenjtimi të energjisë elektrike. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 14:00)