01 Dhjetor 2022

Kalendari

Ngjarjet e datës 25 Tetor 2016

- Mbahet ceremonia e nënshkrimit të Marrëveshjes për Mënjanimin e  Ujërave të Zeza në Jugperëndim të Kosovës për Komunën e Pejës, e cilanënshkruhet ndërmjet Kosovës, dhe Gjermanisë përmes KfW-së, Zvicerespërmes SECO-së, Komunës së Pejës, si dhe Kompanisë Rajonale tëUjësjellësit “Hidrorini” në Pejë. (Zyra e Kryetarit të komunës së Pejës, ora 11:00 - Transporti për gazetarët nga ndërtesa e Qeverisë, ora 8:45)

- Kisha Protestante Ungjillore e Kosoves organizon simpozium simpoziuminme teme "200 Vjet Levizjes Protestante mes Shqiptareve" me 12specialiste te ftuar te kesaj fushe nga disa vende nderkombetare.(Biblioteka Kombetare, ora 9:30)

 

- Zëvendëskryeministri iparë i Republikës së Kosovës, Hajredin Kuçi pret në takim Komandantin eOperacioneve Civile në Kuadër të Shërbimit të Jashtëm të BashkimitEvropian, Kenneth Deane. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:30 - vetëm pamje)

-  Nën përkujdesjen e Ministres së Drejtësisë, Dhurata Hoxha, organizohetKonferenca me temë “Procesi i trashëgimisë - zvogëlimi i jo formalitetit dhe garantimi i të drejtave pronësore të gruas në Kosovë”, mbështeturnga programi i të Drejtave Pronësore/USAID. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Lëvizja Mjedisore “Let’s Do It Kosova” mban aksion për eliminimin edeponive ilegale të mbeturinave në hyrje të Mitrovicës afër varrezave të komunitetit serbë. (Mitrovicë, ora 10:00)

- Ministrja eMinistrisë së Tregtisë dhe Industrisë, Hykmete Bajrami raporton paraKomisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industrilidhur me zhvillimet në fushëveprimtarin e ministrisë, në realizimin eprioriteve në aspektin buxhetor për këtë vit dhe vitin e ardhshëm.(Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 11:00)

 

- Komuna e Gjakovës do të organizojë debatin e dytë publik para qytetarëve dhe shoqërisë civile rreth zbatimit të masave kundër korrupsionit në Komunë. (Kuvendi Komunal i Gjakovës, ora 11:00)

- Ekspozite:Instituti per Studime Shqiptare dhe Protestante si dhe BibliotekaKombetare do të bejnë hapjen zyrtare te ekspozites me temë "200 VjetLevizje Protestante mes shqiptareve. (Holli i Bibliotekes, 12:00)

- Lëvizja Mjedisore “Let’s Do It Kosova” mban aksion për eliminimin edeponive ilegale të mbeturinave tek lokacioni i ashtuquajtur “Parku iSolanes”. (Mitrovicë, ora 12:00)

- Ambasada e Shqipërisë nëKosovë, organizon promovimin e librit “Spanja Pipa dhe kënga urbanekorçare”, me autore Mikaela Mingën dhe Nicola Scaldaferri-n, ngjarje kjo e cila do të shoqërohet më pas me këngë qytetare korçare. (Ambientet eTeatrit Dodona, ora 19:00)


Ngjarjet e datës 24 Tetor 2016

- Kryeministri Isa Mustafa, merr pjesë në seminarin "Rose Roth" i organizuar nga Asambleja Parlamentare e NATO-s. (Hotel Swiss Diamond, ora 9:30)

- Ministri i Punëve të Brendshme,Skender Hyseni do të flasë  në seminarin "Rose Roth" për qasjen e Kosovës në parandalimin e radikalizmit dhe luftimin e terrorizmit. (Hotel Swiss Diamond, ora 9:45)

- Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës në bashkëpunim me Aksionin për Nëna dhe Fëmijë organizojnë tryezë diskutimi me temë “Shëndeti Seksual Riprodhues dhe të Drejtat e Shëndetit Riprodhues - Raportimi në media dhe evitimi i gjuhës diskriminuese. (Salla e konferencave “Orion” përballë kinemasë ABC, ora 10:00)

- Shefja e Zyrës së BE-së në Kosova, Nataliya Apostolova do të vizitojë Mitrovicën e Veriut për te vlerësuar punën e bërë në projektet e financuara nga BE-ja në Mitrovicën e Veriut. (Te stacioni i ri i autobusëve që është në ndërtim e sipër, Rruga Ivo Lola Ribar; ish-kampi Osterode, ora 10:45)

- Posta e Kosovës dhe kompania Zone Mobile do të inaugurojnë fillimin e shitjes së telefonave mobilë dhe aksesorëve. (Zyrët Postare në ndërtesën kryesore të ish-PTK, lagjja “Dardania”, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim përmes projektit Përkrahje Përpjekjeve Kundër Korrupsionit në Kosovë do të lansojë botimin special të Pulsit Publik për korrupsionin, në një konferencë për media. (Lokalet e UNDP-së, ora 11:30)

- Mbahet konferenca ku do të prezentohen rezultatet e hulumtimit dhe analizës më temë "Praktika e ndërmjetësimin në sektorin biznesor në veriun e Kosovës". (Kolegji Ndërkombëtar të Biznesit Mitrovica IBCM, në Mahallën e Boshnjakëve në Mitrovicën veriore, ora 12:00)

- Kryeministri Isa Mustafa, viziton Mitrovicën ku do të takohet me kryetarin e komunës, Agim Bahtiri. (Ndërtesa e Komunë së Mitrovicës, ora 13:00)
 
- Kryeministri Isa Mustafa bën një Vizitë në Trepçë, ku do të takohet me menaxhmentin dhe minatorët dhe ku do të diskutohet për aprovimin e Ligjit për Trepçën. (Kompleksi Trepça, ora 13:45)
 
- Kryeministri Isa Mustafa bën një në një biznes "Missini Sh.p.k." me 70 punëtorë në Mitrovicë. (Objekti i kompanisë "Missini", ora 14:30)

- Mbahet ceremonia e nënshkrimit te Memorandum i Mirëkuptimit mes Republikës së Kosovës dhe Dukatit të Madh të Luksemburgut për zbatimin e Marrëveshjes së tyre bilaterale në lidhje me Bashkëpunimin për Zhvillim. (Ndërtesa e Qeverisë, Salla P-32, ora 15:40)
 
- Kisha Protestante Ungjillore e Kosoves organizon akademi solemne me rastin e 200 vjetorit te Lëvizjes Protestante mes Shqiptarëve. (Hotel Sirius, ora 18:00)
 

Ngjarjet e datës 23 Tetor 2016

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të marrë pjesë në seminarin e 93-të Rose Roth të Asamblesë Parlamentare të NATO-s, i cili po i zhvillon punimet në Prishtinë. (Hotel “Swiss Diamond”, ora 09:30)

Ngjarjet e datës 22 Tetor 2016

- Fillon punimet Seminari i 93-të Rose Roth i Asamblesë Parlamentare të NATO-s, në të cilin pritet të jenë më shumë se 100 pjesëmarrës, duke përfshirë gati 70 deputetë nga 21 vendet anëtare të NATO-s dhe vendet partnere. (Hotel “Swiss Diamond”, ora 8:50)

- Instituti Cilësor për Hulumtime Analiza dhe Trajnime -“iCHAT’ në partneritet me organizatën MJAFT nga Shqipëria organizojn konferencen “Intervenimi në komunitet si mjet për krijimin e një ambienti të sigurt për të rinjtë”. (Ministria e Administratës Publike objekti ish Rilindja, ora 10:00)

- Partia Demokratike e Kosoves mban konferencë për media me temë "Keqqeverisja 2014-2016 nga Agim Bahtiri dhe LDK". (Selia e PDK-së në Mitrovicë, ora 11:00)

- Promovohet libri-ditar lufte, “Duke i shëruar plagët e luftës”, nga mjeku dhe ish-luftëtari i UÇK-së, dr. Ibish Ahmeti. (Bibliotekën Kombëtare të Kosovës, “Pjetër Bogdani”, ora 12:00)

 

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media. (Zyrët qendrore të Vetëvendosjes, ora 13:00)

Ngjarjet e datës 21 Tetor 2016

- Kryeparlamentari Kadri Veseli merr pjesë në konferencën komemorative, në përkujtim të 60-vjetorit të Luftës për Liri dhe Revolucionit Hungarez. (Hotel Sirius, ora 9:00)

- Mbahet konferenca e përbashkët me të gjithë akterët përgjegjës për mbrojtjen e fëmijëve dhe të drejtat e tyre ku do të bisedohet se “Çfarë duhet të bëjë Shteti në mbrojtjen e fëmijëve”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Ministria e Drejtësisë, do tё mbahet ceremonia e shpërndarjes së certifikatave pёr 139 kandidatët tё cilët e kanë kaluar provimin e Jurisprudencës në afatin e Qershorit dhe Shtatorit. (Amfiteatri i objektit të ish-Rilindjes, ora 10:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli pret në takim sportistë nga diaspora. (Kabineti i kryeparlamentarit, ora 10:00)

 

- Federata e Paqes Universale, organizon Konferencën me temë “ Paqe e Drejtë, Paqe e Qëndrueshme“. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- UNFPA organizon lansimin e Raportit “Gjendja e Popullsisë Botërore 2016” me temën "Si varet e ardhmja jonë  nga një vajzë e kësaj moshe”. (Hotel Sirius, ora 10:30)
 
- Kryeparlamentari Kadri Veseli viziton punëtoritë e demokracisë - program i edukimit të të rinjve për demokracinë parlamentare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:30)

- Mbledhja e Komisionit për Bujqësi, Pylltari, Mjedis e Planifikim Hapësinor ne te cilen do te behet shqyrtimi i çështjes së Hades, i ftuar ministri i MMPH dhe përfaqësuesi i kabinetit të Kryeministrit, shqyrtimi i projektligjit për Obiliqin dhe shqyrtimi i projektligjit për Zhurmën,. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 13:00)

- Zyra e BE-së dhe Këshilli Britanik, organizojnë ceremoninë për t'iu uruar rrugë të mbarë pesë kandidatëvae ng Kosova për të qenë pjesë e "Skemës së BE-së për profesionistët e rinj të Ballkanit Perëndimor". (Zyra për Informacion dhe Kulturë të BE-së, ora 13:00)

- Kryetari i Kishes Protestante Ungjillore e Kosovës pastor Driton Krasniqi shtron drekë jo formale për krerët e bashkësive fetare në vend ku krerët fetarë do të japin një deklaratë të shkurtër për medie.. (Mjediset e kishës protestante ungjillore “Bashkësia e Popullit të Zotit”, prapa ish-Sllovenija Sportit, ora 14:00)

- Ambasadori i Sh.B.A.-ve Greg Delawie, i shoqëruar nga Kryesuesi i Këshillit Gjyqësor të Kosovës Nehat Idrizi, dhe Kryetari i Gjykatës Supreme Fejzullah Hasani, do të flasë me rastin e fillimit të Nismës së Integritetit Publik. (Hoteli International, ora 14:00)

- Mbledhja e Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikqyrjen e Agjencisë kundër Korrupcionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 15:00)

- Mbahet akademi solemne për shënimin e 200 vjetorit të filleve të Lëvizjes Protestante mes shqiptarëve, Kisha Protestante Ungjillore e Kosovës (. (Hotel, Sirius, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 20 Tetor 2016

- Shoqata e Mikrobiologëve të Kosovës organizon Konferencën e parë me pjesëmarrje ndërkombëtare për të diskutuar sfidat e avancimit të Mikrobiologjisë në Kosovë dhe shtetet e rajonit, përkatësisht qasjen në diagnostikën laboratorike të sëmundjeve ngjitëse në Kosovë dhe rajon. (Hotelin Prishtina, ora 9:00)

- Mbahet ceremonia e nënshkrimit të marrëveshjes së bashkëpunimit ndërmjet Kolegjit AAB dhe Odës Zejtare të Dortmundit të Republikës së Gjermanisë. (Objekti i Kolegji AAB, ora 9:30)

- Kolegji ISPE organizon ligjëratën me Kryetarin e Komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi me temë "Pakicat Kombëtare në Serbi". (Objekti i Kolegjit ISPE, ora 10:00)

- Mbahet gara në në vrapim i oficerëve, nënoficerëve dhe ushtarëve të Forcës së Sigurisë së Kosovës, Gardës Kombëtare të Ajovës dhe  të Ushtrisë Amerikane për Evropë. (Nisja nga Sheshin Skënderbeu, ora 10:00)

- Nënkryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Xhavit Haliti do të takohet me Lëvizjen Evropiane Daneze, e cila është pjesë e Lëvizjes Evropiane Ndërkombëtare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C-301​, ora 10:00)

- Ministri i Shëndetësisë Imet Rrahmani, kryesuesja e Bordit Nacional për Kontroll të Kancerit Suzana Manxhuka-Kërliu dhe anëtarë të tjerë të këtij Bordi dhe të institucioneve shëndetësore, do të flasin për të arriturat e Kosovës në vetëdijesimin ndaj kancerit te gjirit dhe do të prezantohen të dhëna nga Klinika e Onkologjisë lidhur më këtë çështje. (Objekti i Ministrisë se Shëndetësisë, ora 10:30)

- Ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku me bashkëpunëtorë, do të vizitojë Komunën e Shtimes dhe me atë rast, në , do të bëjë inaugurimin e fillimit të punimeve të ndërtimit të rrugës Tranziti i Shtimes-Belincë. (Komuna e Shtimes, ora 11:00)

- Mbahet ceremonia e inaugurimit të partneritetit të Kolegjit AAB me Institutin për Studime Strategjike dhe Trajnime ISSAT. (Teatri i “Faruk Begolli” në objektin e AAB-së, ora 12:00)

- Kryetari i Aleancës Kosova e Re, Behgjet Pacolli, mban debatin e radhës me qytetarët e Mitrovicës. (Shtëpia e Kulturës në Mitrovicë, ora 14:00)

- Galeria Kombëtare e Kosovës organizon hapjen e ekspozitës personale të Hysni Krasniqit. (Galeria Kombëtare, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 19 Tetor 2016

- Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli pret në takim nënkryetarin e Komunës së Leposaviçit, Mihret Salkovic. (Kabineti i kryetarit të Kuvendit, ora 10:00)

- Organizata joqeveritare Syri i Vizionit nga Peja në partneritet me organizatën Save the Children mban konferencë për media ku do të nis “Javën kundër dhunës ndaj fëmijëve si dhe lansimin e një video për “Mbrojtjen e fëmijëve nga ndëshkimi trupor”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike në të cilen do të behët shqyrtimi i parë i Projektligjit për Kontrollin e Brendshëm të Financave Publike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 10:00)

- Në kuadër të projektit “Fuqizimi i Agjendës për Ndryshime Klimatike në Kosovë”,  CEED Kosovo, në partneritet me AKEREE-në dhe Agrobiznesi-n, përkrahur nga UNDP- do të promovojnë “Projektin demonstrues për ruajtjen e pyjeve”. (Malet e Sharrit, Kobeni afër Shtëpisë së Malorëve në Prizren, ora 10:30)

- Drejtori I USAID-it James Hope, i shoqëruar nga Kryeministri Isa Mustafa dhe Kryetari i bordit të SHPDK, Hashim Deshishku, do të flasin në Konventën e parë të industrisë së drurit në Kosovë. (Hoteli Emerald, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për të Drejtat, Interesat e Komuniteteve dhe për Kthim në të cilen do të behët Inicimi i Komisionit për nismën legjislative për plotësim dhe ndryshim të Ligjit për Festat Zyrtare dhe shqyrtimi i Projektligjit për performancën energjetike në ndërtesa, me amendamentet e Komisionit funksional për Bujqësi, Pylltari, Mjedis dhe Planifikim Hapësinor. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 11:00)

- Ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku me bashkëpunëtorë, së bashku me kryetarin e Komunës së Ferizajt, Muharrem Sfarqa, do të inaugurojë fillimin e punimeve në asfaltimin e rrugës Prelez i Jerlive - Muhoc – Lloshkobare. (Fshati Prelez i Jerlive, ora 11:00)

- Mbledhja e Komisionit për Administratë Publike, Qeverisje Lokale dhe Media në të cilen do të behët shqyrtimi i mandateve të anëtarëve të bordeve, agjencioneve të cilat bien në fushëveprimtarinë e komisionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Rrjeti i pavarur TV në partneritet me BIRN Kosovë organizon tryezën e rrumbullakët me temë "Raportimi mbi korrupsionin dhe gazetaria hulumtuese në mediat serbe" në të cilen do të flasin pronarët, redaktorët dhe gazetarët e mediave në gjuhën serbe si dhe korrespondentë. (Qendrën Mediale në Çagllavicë, ora 11:00)

- Bëhet promovimi i dy librave nga fusha e albanologjisë, të studiuesve të gjuhës shqipe, të arvanitasit Panajot Kupitori dhe të gjermanit Franz Bopp, të cilët në shqipe i ka sjellë studiuesi i gjuhës dhe historiani Altin Kocaqi, në një vëllim të vetëm, në koleksionin “Klasikët e studimeve shqiptare”. (Instituti Albanologjik i Prishtinës, ora 11:00)

- Ministri i kulturës rinisë dhe sportit, Kujtim Shala raporton në Komisionin për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini dhe Sport lidhur me gjendjen në sport infrastrukturën sportive dhe kulturë trashëgiminë kulturore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 11:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli viziton Shoqatën e Pensionistëve të Kosovës. (Rr. Tringë Smajli, Prishtin, ora  11:00)

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në Konventën e parë të industrisë së drurit në Kosovë. (Hotel Emerald, ora 11:00)

- Mbahet aktivitet në mbështetje të Astrit Deharit, absolvent i mjekësisë dhe i burgosur politik. (Para dekanatit të Fakulteti të Mjekësisë, ora 11:30)

- Mbledhja e Komisionit për Buxhet Dhe Financa në të cilen do të behët shqyrtimi i Raportit financiar të Radiotelevizionit të Kosovës për periudhën janar-shtator 2016 dhe Programit të Shpenzimeve të RTK-së, për periudhën tetor-dhjetor 2016. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 13:00)
 

Ngjarjet e datës 18 Tetor 2016

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Nën patronazhin e Kryeprokurorit të Shtetit shënohet dita e dytë e Javës për të Drejtat e Viktimave të Krimit, me moton “Drejtësi dhe rimëkëmbje për viktimat”. (Hotel Emerald, ora 9:30)

- Ministri i Infrastrukturës Lutfi Zharku raporton para Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri për zhvillimet në fushëveprimtarin e ministrisë, në realizimin e prioriteve në aspektin buxhetor për këtë vit dhe vitin e ardhshëm. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 10:00)

- Zyra e Koordinatorit Nacional Kundër Trafikimit me Qenie Njerëzore e Ministrisë së Punëve të Brendshme,  do të organizojë konferencë për Ditën e BE-së Kundër Trafikimit me Qenie Njerëzore. (Objekti i Qeverisë, salla P 38, ora 10:00)

- Mbledhja e Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit në të cilen do të behët shqyrtimi i raportit me rekomandime i Avokatit të Popullit në lidhje me procedurën e shqyrtimit të Raportit Vjetor sipas Rregullores së Kuvendit dhe shqyrtimi i shkresës së Sindikatës së Pavarur të Administratës se Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 10:00)

- Mbahet dita e dytë e konferencës rajonale, me temë ''Mbrojtja e të drejtave të pacientëve-sukseset dhe sfidat''  të organizuar nga Shoqata e të Drejtave të Pacientëve të Kosovës. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë mban konferencën ku do të bëhet prezantimi i rezultateve të hulumtimit “Monitorimi dhe Vlerësimi i Integritetit në Institucionet e Sigurisë në Kosovë”. (Salla e Konferencave Orion, ora 11:00)

- Kryeparlamentari Veseli pret në takim anëtarët e Komisionit Parlamentar për Politikë të Jashtme, për të diskutuar për diplomacinë parlamentare. (Kabineti i kryeparlamentarit, ora 11:30)

- Ministri i Punëve të Brendshme, Skender Hyseni raporton para Komisionit për Integrime Evropiane. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 12:00)

- Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Kosovës, Shpend Maxhuni raporton para Komisionit për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 13:00)

- Qendra Kulturorë e Fëmijëve të Prishtinës me mbështetetje nga Komuna e Prishtinës oranizon ditën e dytë aktivitetet vetëdijesues për vështirësitë me të cilat përballen personat e verbër dhe ata me shikim të dobët. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 14:00)

- Në kuadër të Javës së Shkopit të Bardhë hapet ekspozita "Pa Dritë", me riprodhime te 27 artefakteve te Muzeut Arkeologjik te Durresit për persona me nevoja të veçanta shqisore që të njohin trashëgiminë arkeologjike shqiptare. (Muzeu i Kosovës, ora 19:00)


Ngjarjet e datës 17 Tetor 2016

- Me rastin e shënimit të “Javës për të Drejtat e Viktimave të Krimit” mbahet konferenca nacionale me moton “Drejtësi dhe rimëkëmbje për viktimat”. (Hotel Emerald, ora 9:30)

- Shoqata e të Drejtave të Pacientëve të Kosovës (PRAK) në bashkëpunim me UNDP organizon konferencën rajonale me temë ''Mbrojtja e të drejtave të pacientëve-sukseset dhe sfidat''. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Grupi Parlamentar i Lëvizjes Vetëvendosje! me mbështetje të Komitetit për Politika financiare e tregtare dhe atij për Mbrojtje sociale, organizon dëgjimin publik lidhur me Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e ligjit për fondet pensionale të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit të Kosovës, salla N-409, ora 11:00)

- Shënohet  “Java Ndërkombëtare  e Shkopit  të Bardhë”, e cila organizohet nga Shoqata e të Verbërve të Kosovës në përkrahje të Ministrisë Kulturës, Rinisë dhe Sportit. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Aktivistet nga grupi Feminizmi Shqiptar, Rrjeti i Grupeve të Grave të Kosovës, Grupi i Grave Asambleiste nga Komuna e Gjakovës si dhe individ e aktivistë nga shoqëria civile, të bashkuar protestojmë kundër dhunës së ushtruar ndaj një vajze të mitur, nga komuna e Rahovecit. (Sheshi Zahir Pajaziti, ora 12:00)

- Kryeparlamentari Veseli viziton fabrikën KIVO në Kaçanik. (Fabrika KIVO, Kaçanik, ora 13:00 - Transporti për  i siguruar nga ana e Kuvendit, nisja para objektit të Kuvendit, ora 12:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Agjensionit Kosovar për Intelegjencë në të cilen do të diskutohet mbikëqyrja e zbatimit të Ligjit për Klasifikimin e Informacioneve dhe Verifikimin e Sigurisë(Ndërtesa e Kuvendit salla S-II, ora 13:00)

- Drejtoria e Inspekcionit mban konferencë për media, ku do të prezantohet sistemi i ri dixhital për funksionimin sa më efikas të kësaj drejtorie. (Objekti i Drejtorisë së Inspekcionit ish-Gjykata e Qarkut, ora 14:00)

- Ekipi i Kombeve të Bashkuara në Kosovë dhe Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës organizojnë ceremoninë e dhënies për çmimit të varfërisë për gazetari 2016. (Biblioteka e re e qytetit "Hivzi Sulejmani" në Dardani, ora 18:00)
 

Ngjarjet e datës 15 Tetor 2016

- Shoqata e Vlerësueseve të Kosovës në kuadër të ushtrimit të aktivitetit të sajë, organizon trajnimin mbi Vlerësimin me John Hockey, Zëvendës President i Shoqates se Vlerësuesve Evropian. (Hotel International Prishtina, rr. “Behar Begolli”, lagjja Veternik, ora 9:00)

- Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, mban Kuvendin e katërt zgjedhor. (Swiss Diamond Hotel, ora 10:00)

- Mministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku me bashkëpunëtorë, së bashku me kryetarin e Komunës së Lipjanit, Imri Ahmeti, do të inaugurojë fillimin e punimeve në rehabilitimit e rrugës rajonale Lipjan - Magurë. (Lipjan, ora 11:00)

- NISMA për Kosovën do të mbaj konferencë për medie. (Selia qendrore të NISMA për Kosovën, ora 13:00)

- Në vazhdën e debateve për gjenerimin e platformës programore për Zhvillimin Ekonomik të vendit, Presidenti i Aleancës Kosova e Re, Behgjet Pacolli mban debatin e radhës me qytetarët e Gjakovës. (Shkolla e Muzikës "Prenk Jakova" në Gjakovë, ora 14:00)
 

Ngjarjet e datës 14 Tetor 2016

- Mbahet takimi i 122-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Objekti i Prokurorisë së Shtetit,  ora 10:00)

- Ministria e Shëndetësisë, Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë dhe Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” do të nënshkruajnë Memorandum Mirëkuptimi, lidhur me unifikimin e pagës për stafin akademik të Fakultetit të Mjekësisë të UP-së, të cilët ushtrojnë shërbime shëndetësore të nivelit terciar. (Ndërtesa e Ministrisë se Shëndetësisë, ora 10:00)

- Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale financuar nga Ministria e Tregtisë dhe Industrisë në bashkëpunim me UNDP lansojnë programin për Praktikë në Punë për të mbështetur të papunët që kanë diplomuar kohëve të fundit. (Zyra e Punësimit në Prishtinë, ora 11:00)

- Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës Adem Salihaj mbanë  konferencë për media. (Sheshi Ibrahim Rugova, ora 11:00)

- Agjencia e Parqeve dhe Rekreacionit, në bashkëpunim me Zumba Art by Fatilda, organizon “Party in Pink” që  shërben si ndërgjegjësim për të gjitha vajzat dhe gratë në luftën kundër kancerit të gjirit.  (Te Reja para lulishtes së Galerisë së Arteve, ora 18:00)

 

- NISMA për Kosovën, dega në Gjakovë do të mbaj tubim me qytetarë. (Swiss Bistro, afër Stacionit të Autobusëve në Gjakovë, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 13 Tetor 2016

- Zyra për të Drejta e Autorit dhe të Drejta e Përafërta, në bashkëpunim me Institutin Gjyqësor të Kosovës dhe Komisionin Evropian - programi TAEIX, organizon punëtorinë dy ditore me temën “Përgjegjësia Penale për Shkeljen e të Drejtave të Autorit”. (Hotel Afa, ora 9:30)

- Zyra Erasmus+ në Kosovë organizon Ditën Informuese të programit Erasmus+ për Institucionet e Arsimit të Lartë dhe për studentë në Universitetin e Mitrovicës. (Ndërtesa e Rektoratit të Universitetit të Mitrovicës, ora 10:00)

- Shënohet Dita Botërore e Standardizimit me tem "Standardet ndërtojnë besimin". Hotel Sirius, ora 10:30)

- Lëvizja Vetëvendosje mbanë konferencë për media. (Zyrët qendrore të Lëvizjes Vetëvendosje, ora 11:00) 

- Kryetari i Komunës, Shpend Ahmeti dhe Drejtori i Shëndetësisë dhe Mirëqenies Sociale, Arben Vitia do të mbajnë konferencë për media ku do të prezantohen rezultatet e vizitave sistematike mjekësore. (Objekti i vjetër i Komunës së Prishtinës, salla nr, 37, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Bujqësi, Pylltari, Mjedis e Planifikim Hapësinor në të cilën behët shqyrtimi i draft rekomandimit për mbledhjen plenare për çështjen e Hades. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 11:00)

- Në vazhdën e debateve me qytetarë, për gjenerimin e një platforme programore për zhvillimin ekonomik të vendit, Aleanca Kosova e Re mban debatin e radhës në qytetin e Ferizajt. (Restoran "Fitorja" në Ferizaj, ora 12:00)

- Promovimi i librit “Kosova dhe Enver Hoxha - përmes dokumenteve arkivore të pabotueme deri më sot” të autorit Esat Myftari. (Amfiteatri i Madh i Bibliotekës Kombetare të Kosoves "Pjetër Bogdani", ora 12:00)

 

- Në vazhdën e debateve me qytetarë, për gjenerimin e një platforme programore për zhvillimin ekonomik të vendit, Aleanca Kosova e Re sot me 13.10.2016, mban debatin e radhës në qytetin e Ferizajt. (Restoran "Fitorja" në Ferizaj, ora 12:00)

 

- Kolegji Riinvest ben lansimin e projektit "Riinvest Inkubator i Bizneseve". (objektin e Kolegjit Riinvest, ora 13:00)

Ngjarjet e datës 12 Tetor 2016

- Ministri i Financave Abdullah Hoti, Ministri i MAP- it Mahir Yagcilar, Ministri për Komunitete dhe Kthim Dalibor Jevtić, Ministri i Shëndetësisë Imet Rrahmani dhe drejtori i Spitaleve Curr Gjoci raportojnë në Komisionin për Mbikëqyrjen e Financave Publike lidhur me raportet vjetore të auditimit në institucionet e tyre. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 10:00)

- Me qëllim të njoftimit dhe rritjes së vetëdijesimit rreth aseteve të sekuestruara,   do të organizohet një vizitë në Depon Qendrore të Agjencisë për Administrimin e Pasurisë së Sekuestruar dhe Konfiskuar në fshatin Llukar. (Ish, kazerma e FSK-së në fshatin Llukar, ora 10:00)

- Komisioni për të Drejtat Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione mban dëgjim publik për mbikëqyrjen e zbatimit të rekomandimeve të dalura nga mbikëqyrja e zbatimit të Ligjit për Personat e Verbër.  (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 10:00)

- Zyra Erasmus+ në Kosovë organizon Ditën Informuese të programit Erasmus+ për Institucionet e Arsimit të Lartë. (Biblioteka Kombëtare “Pjeter Bogdani”, ora 10:00)

- Kryeshefi Ekzekutiv i Inspektoratit Policor të Kosovës, Hilmi Mehmeti raporton para Komisionit për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës.  (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 11:00)

- Kryetari Veseli merr pjesë në vendosjen e bustit të Azem Galicës në shkollën e fshatit Galicë. (Fshati Galicë, Vushtrri, ora 12:00 - Transporti i siguruar nga Kuvendi, nisja para objektit të Kuvendit, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Bujqësi, Pylltari, Mjedis e Planifikim Hapësinor në të cilën do të behët shqyrtimi i draft rekomandimit për mbledhjen plenare për çështjen e Hades. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

- Raportuesja Speciale për të Drejtat Kulturore të Kombeve të Bashkuara, znj. Karima Bennoune mban konferencë për media me rastin e përfundimit të vizites se saj në Kosovë. (Hotel Sirius, ora 11:45)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini dhe Sport mban dëgjim publik lidhur me Projektligjin pёr Inspektoratin e Arsimit në Republikën e Kosovës..(Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 13:00) 

 

- Kryeministri Isa Mustafa së bashku me ministren e Ministrisë së Tregtisë dhe Industrisë, Hykmete Bajrami, viziton kompaninë 3 CIS. (Kompania 3CIS, rruga “Eqrem Çabej”, Prishtinë, ora 13:00)

- Zyra Erasmus+ në Kosovë organizon Ditën Informuese të programit Erasmus+ për studentë. (Biblioteka Kombëtare “Pjeter Bogdani”, ora 14:30)

Ngjarjet e datës 11 Tetor 2016

- Kryeparlamentari Kadri Veseli pret në takim Drejtorin e Përgjithshëm për Fqinjësi dhe Negociata për Zgjerim në Komisionin Evropian, Christian Danielsson. (Kabineti i kryetarit, ora 8:30)

- Drejtori Gjeneral për Fqinjësi dhe Zgjerim në Komisionin Evropian, Christian Danielsson mban takim me Ministrin e Financave Avdullah Hoti. (Ndërtesa e Qeverise, kati i 11-të, ora 9:00 - vetëm pamje)

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Me rastin e Ditës ndërkombëtare të Fëmijës Vajzë, Qendra për Art dhe komunitet - Artpolis organizon Panelin “Prona dhe vajzat” që ka për qëllim rritjen e ndërgjegjësimit të komunitetit mbi të drejtat pronësore të grave. (Qendra informative dhe kulturore e BE-së, ora 10:00)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje takohet me Drejtorin e Përgjithshëm për Fqinjësi dhe Negociata për Zgjerim në Komisionin Evropian, Christian Danielsson. (Zyra e Bashkimit Evropian, ora 10:00 - vetëm pamje)

- Ministria e Tregtisë dhe Industrisë, përkatësisht në bashkëpunim me komunën e Lipjanit organizon “Konferencë Informuese për Zhvillimin e Sektorit Privat” në Lipjan ku do të paraqiten dhe diskutohen sfidat e sektorit privat si dhe shërbimet dhe programet zhvillimore që ofrohen nga Qeveria në nivel kombëtar dhe lokal. (Restorant “Rozafa” afër Stacionit të Policisë në Lipjan, ora 10:00) 

- Drejtori Gjeneral për Fqinjësi dhe Zgjerim në Komisionin Evropian, Christian Danielsson takohet me përfaqësuesit e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma-s për Kosovën. (Zyra e Bashkimit Evropian, ora 10:45 - vetëm pamje)

- Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Blerand Stavileci raporton para Komisionit për Integrime Evropiane. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 11:00)

- Universitetit "Kadri Zeka" në Gjilan organizon ligjëratën e radhës në kuadër të programit "Guest Speaker" me të të ftuar Akademik Gjovalin Shkurtaj, Tiranë dhe Prof.Dr. Isak Shema, Prishtinë të cilët do të mbajnë  ligjëratë me temë "Arbneshët e Zarës, gjuha, kultura, letërsia". (Ndërtesa e Universiteti të Gjilanit, salla A34, ora 11:00)

 

- Zëvendësministrja e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, znj. Anila Statovci- Demaj, me rastin e shënimit të Ditës Ndërkombëtare të Vajzave, do të marrë pjesë në tryezën me temën “Fuqia e Vajzës  adoleshente: Vizioni për vitin 2030”. (Ndërtesa e MAShT, Kati i IV, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 12:00)

- Ministria e Financave dhe Asociacioni i Komunave organizojnë takimin e përbashkët të Këshillit të Kryetarëve të Komunave, në te cilin do të debatohet lidhur me ndryshimet e ligjit të kaluar me Projekt - Ligjin e ri të Tatimit në Pronë dhe një diskutim i hapur lidhur me nevojat për ndryshimin e Ligjit për Financat e Pushtetit Lokal. (Ndërtesa e  Qeverisë,  salla P38, ora 14:00)

- Mbahet seanca e jashtëzakonshme e Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilen do të mabhet debat parlamentar me rastin e arrestimit të Drejtorit të Policisë së Kosovës për rajonin e Mitrovicës, Nehat Thaçi nga aan e autoriteteve të Serbisë. (Kuvendi i Kosovës, ora 14:00)

 

- E Ngarkuara me Punë Colleen Hyland, dhe Zëvendës Kryeministri Hajredin Kuçi, do të flasin në pritjen e organizuar për shënimin e Ditës Ndërkombëtare të Vajzave. (Teatri Kombëtar, ora 15:00)

Ngjarjet e datës 10 Tetor 2016

- Kosova Open Medical  Club -në bashkëpunim me Ministrinë e Shëndetësisë, Qendrën Klinike Universitare të Kosovës, Fakultetin e Mjekësisë të UP-së, Presbiterian Hosptial nga New Yorl, National Institute of Neurology and Neurosurgery nga Meksika, San Rafael Hospital Tunja nga Kolombia dhe General University Hosptial nga Republika Çeke organizojnë  Simpoziumin e tretë satelitor, me  temë “Imazheria në traumë”. (Amfiteatri i Qeverisë së ish- objekti i Rilindjes, ora 9:00)

- Mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës, me kryetarët e grupeve parlamentare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C-301, ora 9:30)

- Gjykata e Apelit, në bashkëpunim me Programin e Kombeve të Bashkuara për Zhvillim do të lansojë Buletinin e dytë për Praktika Gjyqësore. (Ndërtesa e Gjykatës se Apelit në Pallatin e Drejtësisë, ora 10:00)

- Mbledhja e Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini dhe Sport në të cilen do të shqyrtimi i raportit me rekomandime për Projektligjin për Profesionet e Rregulluara në Republikën e Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 10:00)

- Zyra e OBSh-së në Prishtinë  organizon shënimin e Ditës botërore të shëndetit mendor 2016 me temën takimin “Ndihma e parë psikologjike”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, merr pjesë në përurimin e fabrikës “Orexi” në Ferizaj. (Ferizaj, ora 11:00 - Transporti i siguruar nga ana e Kuvendit, nisja para objektit të Kuvendit, ora 10:15)

 - Ministres për Dialog, Edita Tahiri raporton para Komisionit për Administratë Publike, Qeverisje Lokale dhe Media. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

- Ministri i Arsimit , Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami dhe rektori i Universitetit të Prishtinës, Marjan Dema do të nënshkruajnë Memorandum Bashkëpunimi për angazhimin e studentëve në punë praktike  në Universitetin "Hasan Prishtina". (Ndërtesa e Rektoratit, ora 11:00)

- Organizata Joqeveritare Syri i Vizionit nga Peja, ka kënaqësinë organizon konferencën “Qytetaria Aktive dhe roli saj në vendimmarrje”, në të cilen do të shqyrtohet roli i qytetarëve dhe angazhimi i institucioneve lokale dhe qendrore në fuqizimin dhe zhvillimin e qytetarisë aktive. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Ministrja e Tregtisë dhe Industrisë, Hykmete Bajrami, do të marrë pjesë në inaugurimin e fabrikës së brumërave “ Orex Plus” , e cila gjendet në rrugën “Brahim Ademi”. (Magjistralja Ferizaj-Shtime, ora 11:00)

- Anëtarët e Komisionit për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës takohen me studentët nga Kursi i Lartë për Siguri dhe Mbrojtje nga Republika e Shqipërisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 12:00)

- Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, pret në takim, Christian Danielsson, nga Komisioni Evropian. (Kabineti i kryetarit, ora 14:00)

- Kryeministri Isa Mustafa pret në takim Drejtorin e Përgjithshëm për Fqinjësi dhe Negociata për Zgjerim i Komisionit Evropian, Christian Danielsson. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 14:45)

- Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, pret në takim menaxhmentin dhe minatorë të Trepçës, në prani të të cilëve do të nënshkruajë Ligjin për Trepçën. (Kabineti i kryetarit, ora 15:00)


- Presidenti Thaqi mban konference me gazetare. (Kabineti i presidentit Thaqi, ora 15:00)


- Prishtina REA në bashkëpunim të ngushtë me Komunën e Vushtrrisë, organizojmë Javën Promovuese në Vushtrri me qëllim të informimit, dhe ngritjes së vetëdijes qytetare, organizojnë Garat në Ese, Pikturë, si dhe Punimi i Muraleve në Shesh.

- Fillon edicioni i XVII i Festivalit ndërkombëtar të muzikës kamertale ’’Kosova Kamerfest 2016’’.  (Salla e Kuqe e Pallatit të Rinisë  dhe  Kisha katolike "Shën Ndou)

- Partia Demokratike e Kosovës shënon shtatëmbëdhjetë vjetorin e themelimit të saj. (Hotel “Emerald”, ora 17:00)

Ngjarjet e datës 9 Tetor 2016

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, merr pjesë në shugurimin e kishës “Shën Abrahami”. (Llapushnik, ora 11:00) 

- Si rezultat i bashkëpunimit ndërmjet CHwB-se dhe Muzeut të Kosovës behët hapja e Kampit të 32-të Rajonal për Restaurim dhe do të zgjatë deri me 19 tetor. (Muzeu i Kosovës, ora 9:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mbanë konferencë për media. (Zyrët qendrore të Lëvizjes Vetëvendosje, ora 13:00)

Ngjarjet e datës 8 Tetor 2016

- Lëvizja Vetëvendosje! mbanë konferencë për media në të cilen flet deputeti Faton Topalli. (Zyrët qendrore të Lëvizjes Vetëvendosje, ora 11:00 - shtyhet për ora 14:00)

Ngjarjet e datës 7 Tetor 2016

- Inspektorati Policor i Kosovës do të mbajë një ceremoni me rastin e pranimit të pajisjeve si donacion nga SHBA-ja. (Ndërtesa e IPK-së në Hajvali, ora 10:30)

- Shënohet Dita e Patatës, ngjarje kjo në të cilën merr pjesë edhe Ministri i Bujqesisë, Memli Krasniqi. (Tek Vipa Chips në Pestove të Vushtrrisë, ora 11:00)

- Instituti Riinvest organizon inaugurimin e “Forumit Ekonomik te Gruas - Kosovë" e cila shënon fillimin e WEF-it në Kosovë, një trup i pavarur i cili do të mbledh rreth vetës akterë, organizata e individë të shoqërisë që kanë interes dhe angazhohen për zhvillimin e gruas në ekonomi. (Hotel Emerald, ora 11:00)

- Në kuadër të Spimpoziumit ndërkombëtar te shkencave shëndetësore organizohet tryeza me expertë vendorë dhe ndërkombëtarë me temë "Zbatimi i profileve te punës/standardit profesional. (Swiss Diamond Hotel, ora 11:00)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami dhe përfaqësues të autoriteteve komunale, do të përurojnë objektin e ri të Shkollës Fillore dhe të Mesme të Ulët “Isa Boletini” në fshatin Isniq të Deçanit. (Fshati Isniq, ora 11:00)

- Në Mitrovicë do të filloj Panairi Rajonal i Bujqësisë-Mitrovica-206”, organizuar nga Unioni i Shoqatave të Fermerëve të Rajonit të Mitrovicës, mbështetur nga komuna e Mitrovicës, Vushtrrisë dhe ajo e Skenderajt. (Sheshi ngjitur për Xhamin e Zallit, në qendër të qytetit, ora 11:00)

- anulohet - Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi do të mbajë konferencë për gazetarë. (Kabineti i Presidentit, ora 11:30)

- Lëvizja Vetëvendosje zhvillon aksion simbolik. (Takimi me gazetarë bëhet tek "Trekëndëshi" në sheshin "Adem Jashari", afër ndërtesës së Komunës së Prishtinës, ora 12:00)

 

- Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj dhe ai i Nisma-s për Kosovën, Fatmir Limaj do të mbajnë konferencë shtypi. (Selia qendrore e AAK-së, ora 12:00) 

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon tryezën e diskutimit ku do të prezantohet Raporti i monitorimi të Kuvendit për sesionin pranveror 2016. (Hotel Sirius, ora 13:00)

- Landi i Tirolit të Austrisë do të përurojë hapjen e një stalle të re tek Halit Demaj nga fshati Kashicë në komunën e Istogut. (Fshati Kashicë, ora 15:00)

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 15:00)

- Qendra shoqërore Termokiss organizon koncertin për mbledhje të fondeve ‘Krejt Ka Pak’ ku do të performojnë disa nga muzicientët më të rëndësishëm të skenës Kosovare. (Lagja Dardania, në afërsi të ngrohtores së qytetit ‘Termokos’ dhe shkollës ‘Dardania’, ora 18:00)


- NISMA për Kosovën, dega në Prizren do të mbaj tubim me qytetarë. (Shtëpia e Kulturës “Xhemajli Berisha” në Prizren, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 6 Tetor 2016

- MSH dhe Raiffeisein Bank mbajn konferencën për media lidhur me rezultatet e bashkëpunimit. (Ministria e Shëndetësisë, ora 9:00) 

- Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami dhe përfaqësues të autoriteteve komunale, do të përurojnë objektin e ri të Shkollës së Mesme në Prizren. (Objekti i shkollës në Prizren, ora 10:00)

- Me qëllim të njoftimit dhe rritjes së vetëdijësimit rreth aseteve të sekuestruara, Koordinatori Kombëtar për Luftimin e Krimit Ekonomik së bashku me Agjencionin për Administrimin e Pasurisë së Sekuestruar dhe Konfiskuar organizojn një vizitë në Depon Qendrore të AAPSK-së në fshatin Llukar. (Ish, kazerma e TMK-së e cila  gjindet në kilometrin e gjashtë në dalje të Prishtinës, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri në të cilen do të behët shqyrtimi në parim i Projektligjit për Trepçën dhe shqyrtimi i raportit me rekomandime i Projektligjit për kamatëvonesat dhe transaksionet tregtare. (Ndërtesa e Kuvndit, salla S-I, ora 10:00)

- Në kuadër të Spimpoziumit ndërkombëtar i shkencave shëndetësore organizohet tryeza me expertë vendorë dhe ndërkombëtarë me temë "Rritja e kompetencave të punës përmes migrimit të qarkullueshëm në sektorin e shëndetësisë". (Swiss Diamond Hotel, ora 10:15)

- Instituti i Prishtinës për Studime Politike dhe Grupi per Studime Politike dhe Juridike bën prezentimin e hulumtimit per Marrëveshjen e Stabilizim Asocimit, me temën  “Njoha e MSA-së nga qytetarët dhe perceptimet e tyre”. (Qendra Informative e Bashkimit Evropian, ora 11:00)

- Ministri i Arsimit, Arsim Bajrami dhe ambasadori amerikan, Greg Delawie do të bashkëbisedojnë më komunitetin e Komunës së Dragashit lidhur me luftimin e ekstremizmit të dhunshëm, promovimit te marrëdhënieve të mira ndëretnike, dhunes në familje, arsimimit dhe zhvllimit profesional etj. (Shkolla e mesme “Ruzhdi Berisha”. ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media në cilën flet nënkryetari Dardan Sejdiu. (Zyrët qendrore të Vetëvendosjes, ora 12:00)

- Trupi gjykues i Gjykatës Themelore në Ferizaj me shumicë të gjyqtarëve të EULEX-it, vazhdon seancën gjyqësore me shpalljen e aktgjykimit në çështjen penale ndaj të pandehurve M.S dhe V.T, të akuzuar për shpërdorim të pozitës zyrtare, marrja e ryshfetit, etj. (Pallati i Drejtësisë në  Hajvali, salla nr.26, ora 12:00)

- Landi i Tirolit të Austrisë do të përurojë hapjen e një stalle të re derrash tek Familja Mirashi nga fshati Jahoc i komunës së Gjakovës. (Fshati Jahoc në Gjakovë, ora 12:00)

 

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në ceremoninë e hapjes së fabrikës për përpunimin e perimeve “Jaha Foods”. (Objekti i ish-terminalit doganorë në hyrje të Podujevës, ora 12:00)

- Mbahet ceremonia e ndarjes së certifikatave, brezit të dytë të praktikantëve për komunitetet jo-shumicë të cilët kanë kryer praktikën gjashtë muaj në institucionet publike në Kosovë.  (Shtëpia e kulturës në Gracanicë, ora 13:00)

- Fillon simpoziumi i VII-të ndërkombëtar i shkencave shëndetësore me temën  “Shëndetësia e Avancuar - Klienti në Qendër” të organizuar nga BPrAL “qeap-heimerer’’ dhe Instituti i Evropës Juglindore për Avancime në Shëndetësi dhe Infermieri. (Swiss Diamond Hotel, ora 14:00)

- Federata Atletike e Kosovës mban konferencën për gazetar lidhur me shpalosjen e programit të udhëheqjes dhe përsosmërisë në programin e atletikës në Kosovë. (Kolegji Univesi  në Bardhosh, ora 14:00)

- Landi i Tirolit të Austrisë do të përurojë hapjen e një fabrike të re pijesh alkoolike në familjen Hajdaraj nga fshati Novosell i komunës së Gjakovës. (Fshati Novosell, afër Kishës, ora 15:00)

- Mbahet konferenca e parë vjetore e Shoqatës për të Drejtat e Barabarta të Komunitetit LGBT për Ballkanin Perëndimor dhe Turqinë me temë “Përse ligjet nuk mjaftojnë: Drejt Përfshirjes Sociale dhe Barazisë për Personat e Komunitetit LGBT në  Ballkanin Perëndimor dhe Turqi”. (Ndërtesa e Qeverisë së Kosovës, salla P-38, ora 19:00)

- Shfaqet premiera botërore e filmit “Snowden”, rrefimi mbi Kontraktorin e Agjencisë Kombetare te Sigurisë dhe i bazuar në librat "Dosja Snowden: Brenda historisë së njeriut më të kërkuar në botë," nga Luke Harding dhe "Koha e Octopusit" nga Anatoli Kucherena. (Kinema ABC, ora 19:30)
 

Ngjarjet e datës 5 Tetor 2016

- Ministria e Infrastrukturës do të prezantoj të gjeturat e studimit të fizibilitetit për vazhdimin e projektit, ndërtimin e autotradës R7 segmenti Prishtinë-Merdar. (Hotel Sirius, ora 9:30)

- "Koalicioni të drejta të barabarta për të gjithë”, projekt katër vjeqar i financuar nga BE-ja dhe i menaxhuar nga Bashkimi Evropian në Kosovë organizon një konferencë për të paraqitur raportin në lidhje me "Incidentet Potencialisht të Motivuara në Baza Etnike me temë “Përcaktimi dhe Raportimi”. (Hotel Afa, ora 9:30)

- Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës e Kosovës mban konferencë, me rastin e 5 tetorit - Dites Botërore të Mësuesve, me temë "Duke çmuar mësuesit, përmiresojmë statusin e tyre". (Hotel Grand ora 9:30)

- Ministri i Jashtëm i Republikës së Kosovës, Enver Hoxhaj do të raportojë para Komisionit për Punë të Jashtme i Kuvendit lidhur me  rezultatet e politikës së jashtme të vendit tonë dhe për gjendjen në  Ministrinë e Punëve të Jashtme. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00 - vetëm pamje)

- Shtyhet për nesër - Me qëllim të njoftimit dhe rritjes së vetëdijësimit rreth aseteve të sekuestruara, Koordinatori Kombëtar për Luftimin e Krimit Ekonomik së bashku me Agjencionin për Administrimin e Pasurisë së Sekuestruar dhe Konfiskuar organizojn një vizitë në Depon Qendrore të AAPSK-së në fshatin Llukar. (Ish, kazerma e TMK-së e cila  gjindet në kilometrin e gjashtë në dalje të Prishtinës, ora 10:00)
 
- Mbahet takimi i 121 -të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Objekti i Prokurorisë së Shtetit në Ish-objekti i Inspektoratit Komunal, ora 10:00)

- Mbahet ceremoni e pranim-dorëzimit të të drejtave dhe detyrimeve të NSh “Kosovatrans” - Stacioni i Autobusëve nga Agjencia Kosovare e Privatizimit në Komunë e Malishevës. (Ndërtesa e Komunës së Malishevës, ora 11:00 - AKP organizon transportin, nisja nga zyra qendrore e AKP-së, ora 10:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, pret në takim Koordinatorin Nacional të Korporatës së Sfidave të Mileniumit, Petrit Selimi ku do të shpalosen fushat e investimeve kapitale nga buxheti i MCC-së në Republikën e Kosovës. (Kabineti i kryeparlamentarit, ora 11:00)

- Grupi qytetar #protestoj do të organizoj një ngjarje para Qeverisë së Kosovës. (Para ndërteses së qeverisë, ora 11:30)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për shërbimin mjekësor emergjent. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 13:00)

- Landi i Tirolit të Austrisë organizon ceremoninë e përurimit te hapjes së objektit për qëllime të shumëfishta tek fermeri Argton Ramadani në fshatin Përlepnicë, Gjilan. (Fshati Përlepnicë, afër kompleksit turistik Vali Ranch, ora 15:00)

- Anëtarët e Komisionit për Integrime Evropiane mbajn takimi informues me znj. Nataliya Apostolova, Udhëheqëse e Zyrës së BE-së në Kosovë dhe Përfaqësuese Speciale e Zyrës së BE-së në Kosovë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 15:00)


- Mbahet mbledhja e qeverise se Kosoves. (Ndertesa e qeverise, ora 11:00)


- Komisioni per pune te brendshme dhe siguri i Kuvendit te Kosoves do te diskutoj sot lidhur me arrestimin e pjestarit te Policise Nehat Thaci. (Ndertesa e Kuvendit, salla S II, ora 11:00)

Ngjarjet e datës 4 Tetor 2016

V- Mbahet mbledhja e Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikqyrjen e Agjencisë kundër Korrupcionit në të cilen do të behët shqyrtimi në parim i Projektligjit për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Procedurën Përmbarimore, shqyrtimi i Raportit me amendamente në Projektligjin për Kamatëvonesat në Transaksionet Tregtare, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 10:00)

- Ministria e Tregtisë dhe Industrisë në bashkëpunim me komunën e Kaçanikut dhe Hanit të Elezit organizon “Konferencë Informuese për Zhvillimin e Sektorit Privat” në Kaçanik, ku do të paraqiten dhe diskutohen sfidat e sektorit privat si dhe shërbimet dhe programet zhvillimore që ofrohen nga Qeveria në nivel kombëtar dhe lokal. (Restorant “Beni”, në magjistralen Kaçanik - Prishtinë, kilometri i 4-të, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri në të cilen do të behët shqyrtimi i listës së kandidatëve për bordin e Autoritetit të Hekurudhave të Kosovës, të propozuar nga Qeveria. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 10:00)

- Me rastin e Javës së Ushqyerit me Qumësht të Gjirit në Kosovë Ministri i Shendetësisë, Imet Rrahmani do të vizitoj materniteti në Klinikën Gjinekologjike dhe Obstetrike në Prishtinë. (Klinikën Gjinekologjike në QKUK, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Punë të Jashtme në të cilen do të behët mbikëqyrja e zbatimi të Ligjit për Protokollin e Shtetit të Republikës së Kosovës dhe Ligjit për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Protokollin e Shtetit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 10:00)

- Drejtori i Agjencisë Kundër Korrupsionit mban konferencën për shtyp në të cilen do të bëjë një prezantim për punën e AKK-s. (Ndërtesa e Agjencisë kundër Korrupsion, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! zhvillon një aksion simbolik. (Takimi me gazetarë bëhet tek “New Born” , ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit Parlamentar për Stabilizim Asociim ku do të diskutohet vendimi për zëvendësimin e deputetes së LDK-së, znj. Teuta Shatqija, procesi i liberalizimit të vizave për shtetasit e Kosovës dhe përgaditje për takimin e II-të të përbashkët të Komisionit për Stabilizim Asociim BE-Kosovë, në Bruksel, 23-24 nëntor 2016. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 11:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, do të nënshkruaj marrëveshje mirëkuptimi me një kompani investuese amerikane. (Kabineti i kryeparlamentarit, ora 11:00) 

 

- Aleanca Kosova e Re fillon debatet me qytetarë nëpër komunat e Kosovës, të cilat kanë për synim gjenerimin e një platforme programore për zhvillimin ekonomik të vendit. (Salla e Kulturës në Kamenicë, ora 12:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për të Drejtat, Interesat e Komuniteteve dhe për Kthim në të cilen do të behët shqyrtimi i Projektligjit për kamatëvonesat në transaksionet tregtare, me amendamentet e Komisionit funksional për Zhvillim Ekonomik, Infrastukturë, Tregti dhe Industri. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 13:00)

 

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, pret në takim njoftues ambasadorin e ri të Francës në Kosovë, Didier Chabert. (Kabineti i kryeparlamentarit, ora 14:30) 


- Deputeti i Levizjes Vetevendosje, Rexhep Selimi mban konference per medi per pensionet e veteranve. (Zyret e Vetevendosjes, ora 14:00)

 

Ngjarjet e datës 3 Tetor 2016

- Me rastin e fillimit të vitit të ri akademik 2016/2017, ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami së bashku me rektorin e Universitetit “Hasan Prishtina” në Prishtinë, Marjan Demaj, do të vizitojë Fakultetin e Mjekësisë. (Fakultetin e Mjekësisë, ora 10:00)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami së bashku me rektorin e Universitetit “Hasan Prishtina”, Marjan Demaj, do të vizitojë Qendrën e Studentëve. ( Qendrën e Studentëve, ora 10:30)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit me kryetarët e grupeve parlamentare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla  C-301, ora 11:00 - shtyhet, ora 11:30)

- Universiteti “Kadri Zeka” në Gjilan me rastin e fillimit të vitit të ri akademik 2016/2017, organizon pritje për studentët e rinj. (Amfiteatrin B11 i Universitetit të Gjilanit, ora 11:00)

- Partia Demokratike e Kosovës dega në Mitrovicë mban konferencën për media. (Selia e PDK-së në Mitrovicë, ora 11:00)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami së bashku me rektorin e Universitetit “Hasan Prishtina”, Marjan Demaj, do të vizitojë Fakultetin Juridik. (Fakulteti Juridik, ora 11:00)

- Me rastin e  shënimit te Ditës Ndërkombëtare të Personave të Moshuar bëhet prezentimi i dokumentit të OBSH-së "Strategjia dhe Plani i Veprimit për Moshim të Shëndetshëm në Evropë, 2012 – 2020" dhe i i broshurës “Fakte: Keqkuptimet rreth moshimit dhe shëndetit” i publikuar nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike i Kosovës. (Institutin Kombëtar e Shëndetësisë Publike të Kosovës, ora 11:00)

 

- Kryeministri Isa Mustafa pret në takim tifozët e ekipit përfaqësues të Kosovës në Futboll, “Dardanët”. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:30 - vetëm pamje)

- Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli merr pjesë në stërvitjen e përfaqësueses së shtetit të Kosovës në futboll. (Stadiumi i "Ferronikelit", Drenas, ora 16:00 - Transporti i siguruar para objektit të Kuvendit, ora 14:30) 
 

Ngjarjet e datës 2 Tetor 2016

- Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj mban bashkëbisedim me qytetarë të Prishtinës. (Salla e Kuqe të Pallatit të Rinisë, ora 12:00)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri mban konferencë për media. (Zyrët qendrore të Vetëvendosjes, ora 13:00)

Ngjarjet e datës 1 Tetor 2016

- Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, do të vizitojë Kombinatin Metalurgjik “Trepça” në Mitrovicë. (Kombinati “Trepça”, Mitrovicë, ora 10:00 - Transporti i siguruar para objektit të Kuvendit, ora 9:00)

- Ministri i Financave Avdullah Hoti do të vizitoj Panairin e Produkteve Bujqësore dhe Agroindustriale. (Fshatin Shkabaj, magjistralja Prishtinë - Mitrovicë,  ora 11:00)

- Partia Demokratike e Kosovës dega në Mitrovicë mban konferencën për media. (Selia e PDK-së në Mitrovicë, ora 11:00)

- Bëhet testimi i radhës i sistemit të alarmimit në qytet i cili do të realizohet me zë dhe jo në heshtje. (Prishtinë, ora 12:00)

- Me rastin e ditëlindjes së Jusuf Gërvallës, në vendlindjen e tij, në Dubovik të Deçanit bëhet përurimi i punimeve të përfunduara në kompleksin e vëllezërve Bardhosh e Jusuf Gërvalla si dhe rihapet edhe oda Nënës Ajshe, pas ristaurimit të saj. (Dubovik, ora 13:00)

- Mbahet ceremonia e mbylljes se Panairit te Produkteve Bujqësore dhe Agroindustriale. (Fshati Shkabaj, magjistralja Prishtine - Mitrovicë, ora 15:00)

 

- Realizohet fluturimi i parë Paris - Prishtinë - Paris, ngjarje kjo në të cilë do të marrin pjesë Ambasadori i Frances në Kosovë, Didier Chabert, Ambasadori i Kosoves në Francë, Qendrim Gashi si dhe Ministri i Diaspores, Valon Murati. (Aeroporti "Adem Jashari", ora 18:30)

Ngjarjet e datës 30 Shtator 2016

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Ceremonia e betimit të kadetëve të rijnë të Forcës se Sigurisë së Kosovës. (Kazerma "Adem Jashari", në Prishtinë, në ambientet e Komandës së Forcës Tokësore të FSK-së, ora 10:00)

- OJQ EC Ma Ndryshe së bashku me komunitetin e çiklistëve do ta realizojë performancën publike “Kërkojmë korsi për biçikleta”. (Të Ura e Gurit, Sheshi i Shadërvanit, Prizren, ora 10:00)

- Qendra Kosovare për Avokim dhe Zhvillim në bashkëpunim me Zyrën e OBSH-së organizon tryezën "Analiza e Politikave Lokale Shëndetësore në Kosovë". (Hotel Sirius, ora 10:00)

 

- Mbahet mbledhja e ​gjash​të e Kuvendit të Komunës së Prishtinës. (Salla e Kuvendit të Komunës së  Prishtinës, ora 10:00)

- Qendra Kosovare për Avokim dhe Zhvillim në bashkëpunim me zyrën e Organizatës Botërore të Shëndetësisë organizon tryezën për prezentimin e "Analizës së Politikave Lokale Shëndetësore në Kosovë". (Hotelin Sirius, ora 10:00)

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizon tryezën e diskutimit me temë “Rezultatet dhe sfidat në sistemin e drejtësisë në Kosovë: Çfarë mund të bëjmë ndryshe?”. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:30)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon konferencën për media ku do të shpalosen rezultatet e hulumtimit të realizuar me qytetarët e Republikës së Kosovës lidhur me procesin e dialogut Kosovë - Serbi. (zyret e Institutit Demokratik të Kosovës, rr.Bajram Kelmendi, nr.45, ora 11:00)

- Në Ministrinë e Punëve të Brendshme do të mbahet konferencë për media, ku do të prezantohet strategjia zhvillimore e Agjencisë së Kosovës për Forenzikë për vitin 2016-2020. (Objekti kryesor i MPB-së, ora 11:00)

- Ministria e Financave mban diskutimin publik për Draft Ligjin e Buxhetit për vitin 2017. (Ndërtesa e  Qeverisë, salla P-38, ora 11:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, pret në takim znj. Cherie Blair. (Kabineti i kryetarit të Kuvendit, ora 11:15) 

 - Lëvizja Vetëvendosje! mbanë konferencë për media në të cilën flet deputeti Faton Topalli. (Zyrët qendrore të Vetëvendosjes, ora 12:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për të Drejtat Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione ku do të behët shqyrtimi i kërkesës së ish-punëtorëve të Ndërmarrjes Shoqërore "Sharr-Sallonit" nga Hani i Elezit me të ftuar Bordin e AKP-së. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 13:00)

- Ministri i Arsimit Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami, do të marrë pjesë në përurimin e objektit të ri të Shkollës Fillore dhe te Mesme të Ulët në fshatin Sllapuzhan të Suharekës. (Fshati Sllapuzhan, ora 15:00)

 

- Ministri i Financave  Avdullah Hoti, udhëheqësi i Misionit të FMN-së Jacques Miniane dhe guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës Bedri Hamza mbajn konferencën për media me rastin e përfundimit të vizitës së misionit të Fondit Monetar Ndërkombëtar në Kosovë. (Ndërtesën e  Qeverisë, P-32, ora 15:30) 

Ngjarjet e datës 29 Shtator 2016

- Akademia Diplomatike e Ministrisë së Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës, në bashkëpunim me Qendrën Evropiane për studime të sigurisë George C. Marshall organizojnë seminarin me temën “Strategjia dhe siguria ndërkombëtare”. (Hotel Sirius, ora 9:00)

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Instituti Kosovar për Kërkime dhe Zhvillime të Politikave - KIPRED organizon tryezën e rrumbullakët me temë “Sistemi partiak, partitë politike dhe reformat zgjedhore”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Ushtruesi i detyrës së zëvendës drejtorit të misionit të USAID-it Markham Isom do të flasë me rastin e Nisjes Zyrtare të Programit të Çertifikatave Profesionale, i cili është pjesë e programit tonë Lidershipi Transformues – Bursat dhe Partneritetet. (Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, ora 12:00)

- Në fshatin Klinë e Epërme të Skenderaj përurohet busti i atdhetarit dhe intelektualit të shquar Idriz Barani. (Oborri i shkollës së fshatit, ora 12:00)

- #Protestoj do të ketë aksion simbolik si dhe do të ketë edhe adresim për medie. (Te Kafja e penzionerëve, ora 12:00)

- Lëvizja studentore për barazi - "Studim Kritikë Veprim" do të realizojë një aktivitet simbolik  pranë ndërtesës se 'Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Kosovës'. (Para ndërtesës se 'Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Kosovës', ora 13:00)

- Qendra e gjuhës dhe kulturës italiane Dante organizon konferencen “Edukimi, puna dhe sporti - ura lidhëse mes Kosovës dhe Italisë” e cila do të adresojë mundësitë e reja që do të ofrojnë arsimim në Itali. (Swiss Diamond Hotel, ora 17:00)

- #Protestoj do të ketë protestoj lidhur me korrupsionin. (Sheshin Zahir Pajaziti, ora 17:00)

 

- Dega e Aleancës Kosova e Re në Gjilan, mban Kuvendin Zgjedhor të Forumit të Gruas. (Restoran "Kristal" në Gjilan, ora 18:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim dhe grupi Stupcat lansojnë videon kundër korrupsionit. (Kafe “Union”, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 28 Shtator 2016

- Zyra për Çështje të Komuniteteve mban konferencën ceremoniale për festimin e Ditës së Komunitetit Boshnjak. (Ndërtesa e Qeverisë, salla nr. P38, ora 9:00)

- Ministri i Arsimit Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami do të marrë pjesë edhe në Konferencën “Java e të mësuarit gjatë gjithë jetës”, e cila organizohet nga tri ministri: MAShT, MPMS dhe MKRS. (Hotel “Sirius”, ora 9:00)

- Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, pret në takim përfaqësuesit e odave ekonomike. (Kabineti i kryeparlamentarit, ora 9:30)

- Organizata Lidhim vlerat e natyrës me njerëzit organizon seminarin “Gratë dhe Zhvillimi i Agropylltarisë”. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Ministri i Financave, Abdullah Hoti, Ministri i MAP- it,Mahir Yagcilar dhe Besnik Osmani, Auditor i Përgjithshëm janë të ftuar në mbledhjen e Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publik për shqyrtimin e Raportit vjetor të Auditimit për vitin 2015. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II,ora 10:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të marrë pjesë në ceremoninë e hapjes së Qendrës së Trajnimit për Kërkim-Shpëtim në kazermën e FSK-së “Evropianët e rinj”. (Fshati Pomozotin, Fushë-Kosovë, ora 11:00)

- Ministri i Shëndetësisë, Imet Rrrahmani raporton para Komisionit për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale lidhur me funksionalizimi i Odave të profesionistëve shëndetësor.  (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

- Kryetari Shpend Ahmeti i shoqëruar nga drejtori për Investime Kapitale, Hysen Durmishi, drejtoresha për Arsim, Arbërie Nagavci dhe drejtori për Kulturë, Besart Vllahinja do të vizitojnë shkollën '7 Marsi" dhe këndin e lodrave në lagjen Emshir. (Lagjja Emshir, ora 11:00)

- Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, merr pjesë në hapje të panairit për pajisje bujqësore. (Bërnicë, ora 11:00)

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në hapjen e Panairit të Produkteve Bujqësore dhe Agroindustriale “Prishtina 2016”. (Qendra e Panaireve ne Bërnicë, ora 11:00)

 

- Ministri Kujtim Shala, do të vizitojë  Vushtrrinë, ku do të vë gurthemelin për ndërtimin e Qendrës së Rinisë. (Vushtrri, ora 11:00)

- Forca e Sigurisë së Kosovës përuron Qendrën e Trajnimit për Kërkim Shpëtim. (Kazerma ,, Evropianët e rinj’’, Pomozatin, Fushë Kosovë, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Buxhet Dhe Financa në të cilën do të shqyrtohet Kërkesa e Radiotelevizionit të Kosovës për mjete shtesë buxhetore për vitin 2016. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 11:00)

- Ministri i Ministrisë së Punës dhe Mirëqenies Sociale, Arban Abrashi do të bëjë përurimin e Zyrës së Punësimit në Komunën e Rahovecit. (Rruga “Gëzim Avdullahu - Bugari”, përballë Qendrës së Mjekësisë Familjare në Rahovec, ora 12:00)

- Mbahet mbledhja komemorative me rastin e vdekjes së piktorit akademik Xhelosh Gjokajt. (Qendra e Arteve të Fakultetit të Arteve të Bukura të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, ora 12:00)

- Anulohet - Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala, do të vizitojë shtëpinë e Xhafer Devës në Mitrovicë. (Mitrovicë, ora 13:00)

- Anulohet - Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala, do të vizitojë edhe Kullat e Isa Boletinit. (Kullat e Isa Boletinit, ora 13:40)

- Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli dhe Ministri i Arsimit Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami marrin pjesë në përurimin e shkollës së mesme të mjekësisë në Mitrovicë. (Lagja Bair-përballë Gjimnazit “Frang Bardhi”Mitrovicë, ora 14:30)

- Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, merr pjesë në shënimin e ditës së boshnjakëve. (Prizren, ora 17:00)

 

- Dega e Aleancës Kosova e Re në Prizren, mban Konventën e IV zgjedhore të Forumit Rinor. (Hotel "Theranda" në Prizren, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 27 Shtator 2016

- Gjenerallejtënant Ben Hodges, Komandanti i Ushtrisë Amerikane për Evropë takohet me gjenerallejtënant Rrahman Rama komandat i Forcës se Sigurisë së Kosovës. (Ministria për FSK, ora 9:00)

- Banka Botërore do të prezantojë një raport të ri për ekonominë në Evropën Juglindore, Kosovën dhe për rajonin si tërësi i cili fokusohet në performancën dhe perspektivën ekonomike në vendet e Evropës Juglindore si dhe në faktorët që ndikojnë në parashikimet për rritjen ekonomike. (Zyrat e Bankës Botërore në rrugën Prishtinë - Fushë Kosovë, ora 9:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri në të cilën do të behët Shqyrtimi në parim i Projektligjit Nr.05/L-117 për Akreditim. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 10:00)

- Kryetari Shpend Ahmeti i shoqëruar nga drejtori për Investime Kapitale, Hysen Durmishi dhe drejtoresha për Arsim, Arbërie NAgavci, do të vizitojnë shkollën 'Shkëndija" në Hajvali. (Fshati Hajvali, ora 10:00)

- Gjenerallejtënant Ben Hodges, Komandanti i Ushtrisë Amerikane për Evropë mban ligjëratë për kadetët e Qendrës për Studime Universitare të FSK-së. ((Kazerma e FSK-së "Adem Jashari", ora 10:10)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të nënshkruaj Marrëveshjen mbi Grantin e Objektivave Zhvillimore me ambasadorin e SHBA-ve në Kosovë, Greg Delawie. (Kabineti i Presidentit, ora 10:30)

- Ministria e Tregtisë dhe Industrisë përkatësisht  Agjencia për Investime dhe Përkrahjen e Ndërmarrjeve në Kosovë me rastin e Ditës Botërore të Turizmit, organizon Tryezën e rrumbullakët në të cilën do të diskutohet rreth zhvillimit dhe promovimit të turizmit në Kosovë. (Hotel Garden, ora 10:30)

- Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës, gjenerallejtënant Rrahman Rama dhe  Komandanti i Ushtrisë Amerikane për Evropë, gjenerallejtënant Ben Hodges mbajnë konferencën e përbashkët për shtyp. (Kazerma e FSK-së "Adem Jashari", ora 10:50)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami dhe rektori i Univerzitetit të Prishtinës, Marjan Dema raportojnë para Komisionit për të Drejtat, Interesat e Komuniteteve dhe për Kthim lidhur me regjistrimin e kandidatëve të komuniutetit joshumicë në afatin e parë dhe të dytë në Universitete, për vitin akademik 2016/17. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 11:00)

- Komisioni për Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, Persona të Pagjetur dhe Peticione i Kuvendit të Kosovës, do të organizojë dëgjim publik lidhur me Projektligjin për Mbrojtjen e Fëmijës. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Komandanti i Ushtrisë Amerikane për Evropë, gjenerallejtënant Ben Hodges viziton Regjimentit të Mbrojtjes Civile të FSK-së në Pomozatin. (Pomozatin, ora 11:30)

- Kryetarja e Komisioni për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale të Kuvendit të Republikës së Kosovës, Flora Brovina  do ta vizitojë repartin e Hematologjisë në QKUK, dhe do të takohet me drejtorin e këtij reparti Shemsedin Sadiku. (Reparti i Hematologjisë në QKUK, ora 13:00)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve mban konferencën me temë "Çmimet progresive të energjisë elektrike për bizneset dhe konsumatorët të papranueshme". (Zyret e AKB-se, në Lagjen Tophane, ora 13:00)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje! Visar Ymeri mban konferencë për media. (Zyrët qendrore të Vetëvendosjes, ora 14:00)

Ngjarjet e datës 26 Shtator 2016

- Projekti i UNDP-së Ndërtimi i Besueshmërisë nëpërmjet Mbrojtjes Kulturore në Kosovë i financuar nga Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë dhe Policia e Kosovës do të mbajnë një punëtori arsimuese për nxënësit e shkollave të mesme të Lipjanit. (Restoran Centrum, ora 9:00)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë raporton para Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini dhe Sport lidhur me fillimin e vitit shkollor si dhe pajisjen me tekste shkollore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 10:00)

- Mbledhja e Kryesisë së Kuvendit me kryetarët e grupeve parlamentare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C-301, ora 11:00)

- Konsorciumi Kosovar i Organizatave të Shoqërisë Civile për Zhvillim të Qëndrueshëm organizon tryezë diskutimi me temë “Interesi publik mbi eksplorimin e linjitit në Kosovë,”. (Salla e konferencave “Orion” përballë Kino ABC, ora 11:00)

- Mbahet ceremonia e publikimit te Raportit vjetor të cilësisë së ujit të pijshëm në Kosovë për vitin 2015. (Objekti i Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publik, ora 11:00)

- Mbledhja e Komisionit për Administratë Publike, Qeverisje Lokale dhe Media në të cilën do të behët shqyrtimi i Raportit të Qeverisë së Kosovës për gjendjen në Shërbimin Civil të Republikës së Kosovës, për vitin 2015. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 11:00)

- Organizata “Demokracia Studentore”, mban një aktivitet simbolik para Kishës ortodokse serbe e cila gjendet në Kampusin e Universitetit të Prishtinës ku do të prezantohen masakrat që ka kryer Serbia në Kosovë. (Para Kishës ortodokse serbe, ora 11:30)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, bënë homazhe te varrezat e familjes Deliaj në Obri të Drenasit, si dhe viziton familjen Deliaj. (Obri e Epërme, ora 12:30)

- Shefja e Zyrës së BE-së Nataliya Apostolova, do të vizitojë selinë e Termokos-it në Prishtinë. (Selia e Termokos-it, ora 15:00)

- Kompania AL Petrol, do të bëjë hapjen zyrtare të pikës në Veternikë, në hyrje të autostradës, që lidh kryeqytetin me Rrugën e Kombit. (Veternikë, ora 17:30)

- Dega e Aleancës Kosova e Re në Pejë mban Kuvendin Zgjedhor të Forumit të Gruas. (Hotel Dukagjini në Pejë, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 24 Shtator 2016

- Ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku së bashku me kryetarin e Mitrovicës, Agim Bahiri, do të inaugurojë fillimin e punimeve të asfaltimit të rrugës Melenicë – Zabërgjë dhe asfaltimin e rrugës që lidh fshatin Koshtovë me Rrugën Nacionale N-2. Zharku do të takojë kryetarin Bahtiri në zyrën e tij në Komunë dhe më pas, së bashku do të bëjnë inaugurimin e këtyre rrugëve. (Mitrovicë, ora 11:00)

- Mbahet dita e dytë e Panairit dhe Konferencës Ndërkombëtare 2016 “Bussines Forum Prizren”. (Qendra sportive "Sezir Suroi ne Prizren", ora 12:00)

 - Dega e  Partisë Demokratike të Kosovës  në Ferizaj,  mbanë konferencën  për medie, me temë: "Ai duhet  Ferizajt një kryetar me moral të tillë?!”. (Zyrat e PDK-së dega në Ferizaj, ora 12:00)

- Jonuz Salihaj shef i Departamentit dhe Teuta Haxhiu nga Departamenti për Arsim i AAK-së, mbanjë konferencë shtypi për një varg problemesh e aferash në arsim, kjo me rastin e fillimit të vitit të ri shkollor. (Selia e AAK-së, ora 12:00) 

Kalendari

Ngjarjet e datës 1 dhjetor 2022

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton Projektligjin mbi ndarjet buxhetore për Buxhetin e Republikës së Kosovës për vitin 2023, për fushat që janë në fushëveprim të Komisionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 9:00)

- Ne kuadër të Ditës botërore të luftës kundër sëmundjes së HIV/AIDS, Drejtoria e Shëndetësisë organizon hapjen e Qendrës Mobile për testim me ç’ rast Kryetari i Prishtinës, Përparim Rama bashkë me Drejtorin e Shëndetësisë Izet Sadiku do të vizitojnë këtë qendë. (Sheshi Zahir Pajaziti, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton kërkesat buxhetore të institucioneve që i raportojnë Komisionit, lidhur me Projektligjin mbi ndarjet buxhetore për Buxhetin e Republikës së Kosovës për vitin 2023. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Drejtoria e Shëndetësisë në Komunën e Prishtinës organizon një panel diskutimi me temë “Barazia - Dita Botërore e HIV/AIDS” me akterët relevant të kësaj teme. (Salla e amfiteatrit në objektin e Qendrës së Studenteve, ora 12:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022, në nivelin legjislativ, ekzekutiv, rregullator dhe në ndërmarrje publike interviston dëshmitare nga ZRRE për periudhën 2013-2017 dhenga KEK për periudhën 2018-2022. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu zhvillon një vizitë në Agjencinë për Ndihmë Juridike Falas. (Objekti i Agjencisë, ora 13:00) 

- Forumi i Gruas i LDK-së mban konferencë për medie. Tema e konferencës është vrasjet e grave dhe nevoja urgjente për reagim institucional e shtetëror. (Selia qendrore e LDK-së, ora 13:00)

- Partia Demokratike e Kosovës mban sot konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 14:00)

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu zhvillon një vizitë në Strehimoren në Prizren. (Strehimorja në Prizren, ora 14:30)

- Kolegji AAB organizon ceremoninë e ndarjes së Çmimit Ndërkombëtar për Demokraci dhe Integrime, politikanes së njohur gjermane, ish deputete në Parlamentin Evropian, zonjës Doris Pack. (Teatrin AAB “Faruk Begolli”, ora 15:00)

- Kolektivi Për Mendim dhe Veprim Feminist organizon protestë për të kërkuar që vrasjet e grave nga burrat të trajtohen si urgjencë kombëtare. (Sheshi Zahir Pajaziti, ora 16:00)

- Galeria 17 organizon hapjen e ekspozitës "In the making", nga Yll Xhaferi dhe DYVO. (Galeria 17, ora 18:00)

- Mbahet hapja solemne e Festivalit Ndërkombëtar të Filmit “Art Without Limit International Film Festival” edicioni i 3 -të. (Kino Armata, ora 19:00)