08 Maj 2021

Kalendari

Ngjarjet e datës 14 Qershor 2015

- Presidentja e Republikës së Kosovës, zonja Atifete Jahjaga pret në takim një delegacion të Emirateve të Bashkuara Arabe ku me pas do të vizitojnë vendin ku do të ndërtohet Spitali i ri Pediatrik-Kirurgjik. (Kabineti i Presidentes C-101, ora 10:00)

Ngjarjet e datës 13 Qershor 2015- Ambasada Gjermane për të tetën herë me radhë do të organizojë turneun e saj të futbollit, me ç'rast në stadionin e qytetit në Prishtinë do të ndeshen ekipet e ministrive të Republikës së Kosovës, organizatave ndërkombëtare, ambasadave dhe zyreve ndërlidhëse. (Stadiumi i Prishtinës, ora 9:30)

- Departamenti për Arsimin i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës mban konferencë për media me temë rreth dështimeve qeveritare në fushën e arsimit, keqpërdorimeve të bëra dhe sfidave të shumta, të cilat nuk janë tejkaluar në këtë fushë nga Qeveria e Kosovës. (Selia qendrore e AAK-së, ora 11:30) 

- Mbahet Kuvendi VII Zgjedhor i Degës së Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës në Lypjan. (Ambientet e Restaurantit AGI, ora 15:00)

- Mbahet ceremonia e Diplomimit të studentëve të Fakultetit Juridik të Universitetit "Hasan Prishtina" të Prishtinës, ku janë të ftuar shumë personalitete të shquara politike dhe publike të vendit, profesorë universitarë, studentë, prindër, etj. (Salla e Sportit "1 Tetori", afër Mensës së Studentëve, ora 17.45)

Ngjarjet e datës 12 Qershor 2015

- Për të promovuar zhvillimin bujqësor ne kuader te panairit te prodhimeve bujqësore do te mbahet nje defilim i makinerisë bujqësore si traktorëve dhe autokombajnave. (Lipjan, ora 8:30)

- Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale në bashkëpunim me Komunën e Lipjanit dhe me kompaninë e ndërtimit Bechtel Enka, organizojnë Panairin e Punës. (Qendra Sportive "Better Life" në Lipjan, afër stadiumit të futbollit, ora 9:00)

- Projekti binjakëzues i Bashkimit Evropian ‘Kundër Homofobisë dhe Transfobisë në Kosovë’, organizon diskutimin "Përtej tabusë – tregime të dashurisë së zakonshme" -roli i mediave në formësimin e opinionit publik për çështjet LGBT". (Villa Germia, ora 9:30)

- Presidentja, Atifete Jahjaga merr pjesë në ceremoninë e inaugurimit të instalacionit “Mendoj për ty” të artistes Alketa Xhafa-Mripa dhe producentes Anna Di Lellio. (Stadiumi i qytetit te Prishtinës, ora 10:00)

- Oda Ekonomike Amerikane organizon tryezë mbi Praktikat e Prokurimit Publik. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komandanti i KFOR-it, gjeneral majori Francesco Paolo Figliuolo, do të vizitoj Kolegjin ISPE me ç'rast do të mbaj një ligjëratë rasti për studentët e Kolegjit, kushtuar mandatit dhe angazhmanit të forcës paqeruajtëse ndërkombëtare të udhëhequr nga NATO-ja në Kosovë. (Objekti i Kolegjit, ora 10:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! me rastin e shënimit të 10 vjetorit të themelimit të saj organizon ekspozitë për Lëvizjen. (Sheshi "Zahir Pajaziti", ora 10:00)

- Në kuadër të shënimit të Ditës së paqes, Kuvendi i Republikës së Kosovës  mban seancë festive më ç'rast Filharmonia e Kosovës do të ekzekutojë vepra muzikore të kompozitorëve të njohur kombëtarë dhe botërorë. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 11:00)

- Komuna e Lipjanit së bashku me Komunën e Shtimes organizojnë panairin e prodhimeve bujqësore. (Sheshi “Adem Jashari”, ora 11:00)

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në inaugurimin e Memorialit Heroinat, monument i cili i kushtohet sakrificës dhe kontributit të gjithanshëm të gruas kosovare gjatë luftës së vitit 1998-1999. (Parku përballë Pallatit të Rinisë dhe Sporteve në Prishtinë, ora 11:30)

- Ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 52-të të kadetëve të Policisë së Kosovës, si dhe paraqitjes për herë të parë të uniformës së re të Policisë së Kosovës. (Akademia e Kosovës për Siguri Publike, 12:00)

- Muzeu i Kosovës organizon promovimin e librit me titull  ”Qëndresa Heroike e Jasharëve për Liri”, të autorit Sadik Krasniqi. (Bilioteka Kombëtare, ora 12:00)

- Aleanca Kosovare e Biznesi mban konferencën për media: "Prolongimi i procesit te fiskalizimit ne deme te bizneseve formale". (Zyrët e AKB-së, ora 12:30)

- Mbahet diskutim publik me banorët e lagjes “Pejton”. I pranishëm në diskutim do të jetë drejtori i Drejtorisë së Shërbimeve Publike, Mbrojtjes dhe Shpëtimit, Ardian Gashi. (Shkolla“Faik Konica”, ora 18:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! me rastin e shënimit të 10 vjetorit të themelimit të saj organizon  tubim me qytetarë dhe aktivistë duke u përcjellur pastaj me shfaqjen e filmit dokumentar. (Sheshi "Zahir Pajaziti", ora 19:00)

Ngjarjet e datës 11 Qershor 2015

- Me rastin e “Ditës së Çlirimit të Prishtinës”, Komuna e Prishtinës bën vizitë në zyrën e veteranëve të Prishtinës. (Pallati i Rinisë afër kafeterisë Baron, 8:30)
 
- Me rastin e “Ditës së Çlirimit të Prishtinës”, Komuna e Prishtinës bën homazhe te varrezat e dëshmorëve dhe shtatorja e Zahir Pajazitit. (Varrezat e dëshmorëve, ora 9:00)

- Mbledhja e komisionit për Administratë Publike, Qeverisje Lokale dhe Media në të cilën do të bëhët shqyrtimi i Raportit të Qeverisë së Kosovës për gjendjen në Shërbimin Civil të Republikës së Kosovës, për vitin 2014. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 10:00)

 - Komuna e Prishtinës bën përurimin e pllakës tek ish- zyrja politike e UÇK-së. (Rr. Lidhja e Prizrenit, lagjja Tophane, ora 10:00)

- Komiteti PECO i Këshillit të Odave të Avokatëve të Evropës takohet me Presidenten e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga. (Presidenca e Kosovës, ora 10:00)

 - Komuna e Prishtinës bën përurimin e vetëshërbimit të parë digjital ku qytetarët do të vetë shërbehen për t’u pajisur me ekstraktin e lindjes për nevoja interne. (Ndërtesa e vjetër e Komunës, ora 10:30)

- Me rastin e përfundimit të projektit të binjakëzimit "Menaxhimi i Integruar i Kufirit dhe lufta kundër trafikimit me narkotikë", do të mbahet një Konferencë Përmbyllëse mbi të arriturat e këtij projekti i cili ka zgjatur për 31 muaj, me një buxhet prej 2 milionë euro. (Zyrat Kryesore e Policisë së Kosovës, ora 11:00)

- Mbahet Forumin e Trashëgimisë për Rajonin Jug, i cili organizohet në kuadër të Projektit të përbashkët të BE/KiE “Mbështetje për Promivimin e Diversitetit Kulturor” (PDKK), Programi për Trashëgimi dhe Diversitet. (Restaurant ''Marashi'' në Prizren, ora 11:00)
 
- Mbahet takimi i delegacionit te Komiteti PECO i Këshillit të Odave të Avokatëve të Evropës me Kryetarin e Gjykatës Supreme të Kosovës. (Pallati i Drejtësisë, ora 11:00) 

- Promovimi i librit Jashar Jashari – Komandant Duraku, të autorit Bedri Tahiri. (Qendra e Kulturës “Hasan Prishtina” në Vushtrri, ora 11:30)

- Drejtues të Departamentit të Ekonomisë dhe deputetë të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës mbajnë konferencë për media me temë nga sektori i ekonomisë. (Ambientet e hollit të Kuvendit të Kosovës, ora 12:00)

- Ambasadori i Shqipërisë në Kosovë, Qemal Minxhozi, do të mbaj një ligjëratë rasti për studentët e Kolegjit, kushtuar politikës së jashtme të Shqipërisë dhe marrëdhënieve Shqipëri-Kosovë. (Objekti i Kolegjit ISPE, ora 12:00)

- Drejtori i misionit të USAID-int James Hope dhe Presidentja, Atifete Jahjaga do të vizitojnë lokalet e KosovaTex për të mësuar lidhur me mundësitë e punësimit të grave në këtë kompani. (Lokalet e KosovaTex, ora 13:00)
 
- Delegacioni i Komiteti PECO i Këshillit të Odave të Avokatëve të Evropës bën vizitë në Bodrumin e Verës. (Rahovec, ora 13:00)

- Mbledhja e Nën-komisionit për Mandate, Imunitete dhe Rregulloren e Kuvendit në të cilën do të bëhët  hartimi i Projektligjit për Kuvendin e Republikës së Kosovës.(Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 14:00)

- Inaugurimi i projektit prej 9 Granteve që dhurohen në kuadër të Skemës së Granteve “Rritja e Punësimit të Grupeve të Cenueshme” i financuar nga BE. (Salla e konferencave të “Iniciativa për Zhvillim Bujqësor të Kosovës”, Fshati Sfaraqak i Ulet në Vushtrri, ora 14:30) 

- Kinema ABC shfaq premierën botërore te filmit “Jurassic World” në 3D. (Kinema ABC, ora 17:00)

- Oda Ekonomike e Kosovës organizon takimin tradicional të “Klubit të BiznesitT” me rastin e promovimit të prodhuesit nga Turqia “Metlab Metroloji LTD. STI”. (Hotel Sirius, ora 18:00)

- Me rastin e “Ditës së Çlirimit të Prishtinës”, Komuna e Prishtinës organizon koncert. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 20:00)

Ngjarjet e datës 10 Qershor 2015


- Kryetari Veseli merr pjesë dhe mbanë fjalë në mbledhjen solemne të Kuvendit Komunal të Mitrovicës me rastin e rivarrimit të Heroit Kombëtar Isa Boletini. (Salla e Kuvendit Komunal të Mitrovicës, ora 8:30)

- Mbahet takimi i radhës me rastin e zhvillimit të dialogut mbi Partneritetin për Migrim midis Republikës së Kosovës dhe Zvicrës. (Ndërtesa e Ministrisë se Punëve të Brendshme, ora 9:00)

- Manifestimi i rivarrimit të Heroit Kombëtar Isa Boletini vazhdon me homazhe në Mitrovicë. (Sheshi "Adem Jashari" në Mitrovicë, ora 9:00)

- Komitetet Lokale për Siguri Publike të përkrahura nga Misioni i OSBE-së në Kosovë, do të mbajnë takimin e katërmbëdhjetë të këshillit ekzekutiv. (Hotel Emerald, ora 9:45)

- Mbledhja e komisionit për Administratë Publike, Qeverisje Lokale dhe Media në të cilën do të bëhët miratimi i planit të veprimit të grupeve punuese për mbikëqyrjen e zbatimit të ligjeve.(Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 10:00)

- Oda e Avokatëve të Kosovës shënon manifestimin “Dita e Avokatisë 2015” dhe njëkohësisht 42 vjetorin e themelimit të saj. (Swiss Diamond Hotel, ora 10:00)

- New Co “Agro Kosova Holding” ish NBI në Suharekë, mban punimet e Asamblesë së kësaj kompanie ku pritet të jenë të pranishëm dy bashkëpronarët italian Roberto Migotto dhe Grupo Vinicolo Fantinel të cilët kanë privatizuar ish NBI në Suharekë. (Objektin e kompanisë New Co “Agro Kosova Holding” në fshatin Shirokë në Suharekë, ora 10:00)

- Organizata për Demokraci, Anti-korrupsion dhe Dinjitet - Çohu!,  organizon njё tryezë diskutimi mbi procesin e deklarimit të pasurisë me theks të veçantë në rishikimin e mekanizmave të kontrollit dhe sigurimit të vërtetësisë së të dhënave të deklaruara. (Hotel Sirius, ora 10:00) 

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini dhe Sport mban dëgjim publik  lidhur me Projektligjin për Provimin e Maturës Shtetërore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 10:00)

- Komisioni Qendror Shtetëror i Maturës do të mbajë konferencë për media, ku do të publikojë vendimet mbi saksionet rreth keqpërdoruesve të administrimit të maturës, si dhe maturantëve që nuk i kanë përfillur rregullat dhe udhëzimet për Provimin e Maturës. (Ambientet e MAShT, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Kuvendit të Shoqatës të ndërmarrjeve që mirren me qarkullim  të naftës, derivate të naftës, gazrave dhe lubrifikanteve. (Lokalet e OEK-ut, ora 11:00)

- Kryeministri Isa Mustafa merr në pjesë ceremoninë qendrore me rastin e rivarrimit të Heroit Kombëtar, Isa Boletini. (Stadiumi i qytetit në Mitrovicë, ora 12:00)

- Kryetari Veseli merr pjesë dhe mbanë fjalë rasti ceremoninë qendrore me rastin e rivarrimit të Heroit Kombëtar Isa Boletini. ( Stadiumi i qytetitit të Mitrovicës, ora 12:00) 

- Në vazhdën e procesit të brendshëm zgjedhor, konstitutohet Këshilli Drejtues i Degës së AAK-së dhe zgjedhet kryetari i ri i Degës në Deçan. (Salla e Asamblesë Komunale në Deçan, ora 12:00)

- Mbledhja e Nën-komisionit  për Mandate, Imunitete dhe Rregulloren e Kuvendit në të cilën do të bëhët hartimi i Projektligjit për Kuvendin e Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 12:00)

- Oda e Avokatëve të Kosovës organizon aktivetet për dhurimin vullnetar te gjakut dhe ofron ndihmës juridike falas. (Sheshi Nënë Tereza, ora 14:00)

- Kryetari Veseli merr pjesë në ceremoninë e rivarrimit të Heroit Kombëtar Isa Boletini. (Fshati Boletin, ora 15:00)

- Oda e Avokatëve të Kosovës organizon gjykimin e improvizuar te praktikantëve. (Fakulteti Juridik i Universitetit të Prishtinës, ora 15:00)

- Oda e Avokatëve të Kosovës me rastin e manifestimit të Ditës së Avokatisë 2015 dhe njëherit shënimin e 42 vjetorit të themelimit, për herë të parë do të jetë nikoqire e mbledhjes së Komitetit PECO të Këshillit të Odave të Avokatëve të Evropës. (Swiss Diamond Hotel, ora 17:00)

- Ceremonia e Shpërblimeve të BE-së për Gazetari Hulumtuese. (Biblioteka Kombëtare, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 9 Qershor 2015

- Oda Amerikane organizon edicionin e dymbëdhjetë të Panairit të Punës. (Pranë Bibliotekës Kombëtare “Pjetër Bogdani”, në Prishtinë, ora 9:00)

- Manifestimi i rivarrimit të Heroit Kombëtar Isa Boletini vazhdon në Prekaz të Skenderajt ku arritja e eskortes drejt Kompleksit Adem Jashari në ora 9:00. (Vendosja e eshtrave të Isa Boletinit në hapësirën pranë Kullës së Adem Jasharit, ora 9:20)

- Organizohet takim i nxënësve të shkollave të mesme të Prishtinës me deputetët e Kuvendit të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit të Kosovës, ora 10:00)

- Ministria e Tregtisë dhe Industrisë dhe Zyra e BE-së organizojn kremtimin e Ditës Botërore të Akreditimit. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Ministri i Financave  Avdullah Hoti, udhëheqësi i Misionit të FMN-së Jacques Miniane dhe guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës Bedri Hamza, mbajnë konferencën për media me rastin e përfundimit të vizitës së misionit të FMN-së. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P-32, ora 10:00)

- Misioni i OSBE-së do të organizojë konferencë rajonale mbi sfidat dhe praktikat më të mira në zbatimin e legjislacionit anti-diskriminim. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Rrjeti për Përgjegjësi Shoqërore Korporative-CSR në Kosovë, organizon një trajnim gjysmeditor të specializuar në fushën e CSR-së për Promovuesit e saj kryesor - Mediat. (Qendra e Trajnimeve në Raiffeisen Bank, ora 10:00)

- Mbahet konferenca për gazetarë me temën “Uzurpimi i pasurisë personale nga ana e misionit të OSBE-së në Kosovë në të cilën do të flas Milosh Zhivkoviq për problemin shumëvjeçar të uzurpimit të pronës së tij nga ana e OSBE-së. (Qendra Mediale në Çagllavicë, ora 11:00)

- Mbledhja e komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri në të cilën do të shqyrtohen rekomandimet lidhur me "Kontestet biznesore dhe adresimi i tyre në gjykata" si dhe shqyrtimi i kërkesës për shtyrjen e afatit për shqyrtimin e Projektligjit për Dixhitalizimin e transmetimeve radio difuzive tokësore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 11:00)

- Ambasadorja e ShBA.-ve, Tracey Ann Jacobson, e shoqëruar nga Drejtori i misionit të USAID-it James Hope dhe Ministri i Bujqësisë Memli Krasniqi, do të vizitojë fermën Agrovizioni dhe nisë aktivitetin e ri bujqësor të USAID-it. (Ferma Agrovizioni, fshati Llugaxhi, Lipjan, ora 11:00)

- Organizuar nga Këshilli Kombëtar për të Mbijetuarit e Dhunës Seksuale gjatë Luftës, i themeluar dhe i udhëhequr nga Presidentja e Republikës së Kosovës zonja Atifete Jahjaga, po vazhdon grumbullimi i fustaneve që i dedikohen grave të cilat kanë përjetuar dhunë seksuale gjatë luftës. (Sheshi "Zahir Pajaziti", ora 11:00)

- Inaugurohet Qendra Klinike në Zubin Potok ku për implementimin e këtij projekti BE-ja ka dhuruar 600 000 euro. (Qendra Klinike në Zubin Potok, ora 11:30)

- Mbahet Seanca e Kuvendit të Republikës së Kosovës për jetë dhe veprën e heroit kombëtar, Isa Boletini. (Kuvendi i Kosovës, ora 12:00)

-  Kosovo 2.0, ÇOHU dhe Këshilli i Mediave të Shkruara të Kosovës organizon diskutimin mbi të gjeturat e raportit “Treguesit e Medias 2015”. (Bibloteka Kombëtare, ora 12:00)  

- Ministri i Arsimit, Arsim Bajrami do të marrë pjesë në debatin publik të radhës për Projektligjin për Arsimin e Lartë dhe atë për Profesionet e Rregulluara. (Fakulteti Juridik i Universitetit “Hasan Prishtina”, ora 13:00)

- Bëhen homazhe nga ana e deputetëve dhe qytetarët pranë arkivolit të Isa Boletinit. (Holli i Kuvendit të Kosovës, ora 14:00)  

- Arritja e arkivolit të heroit kombëtar Isa Boletini në Prishtinë, kortezhi i të cilit kalon nga Bulevardi “Bill Klinton”, për të vazhduar në rrugën “Dëshmorët e Kombit” dhe përmes Sheshit të qytetit. (Bulevardi “Bill Klinton", ora 14:30)

- Republika e Kosovës dhe ajo e Hungarisë do të nënshkruajnë marrëveshjen për ndihmë të ndërsjellë juridike në çështje penale. (Ndërtesa e Ministrisë se Drejtësisë, objekti  ish Rilindja, ora 15:30)

- Komuna e Prishtinës, Drejtoria e Urbanizmit, Ndërtimit dhe Mbrojtjes së Mjedisit organizon punëtori për identifikimin e problemeve kryesore ne Planin Rregullues Urban - lagjja “Qyteza Pejton”. (Hotel “Prishtina”, lagjja “Qyteza Pejton", ora 16:00)

- NISMA për Kosovën, dega në Prishtinë, organizon debat publik, ku do të debatohet për fushat e ndryshme dhe në interes për shoqërinë tonë. (Hotel Grand, ora 18:00)

- Në një ceremoni rasti, do t’i dorëzohet çmimi “Qytetar Nderi i Mitrovicës”, kryebashkiakut të Tiranës, Lulzim Basha.  (Qendra e Kulturës “Rexhep Mitrovica” në Mitrovicë, ora 21:00)

Ngjarjet e datës 8 Qershor 2015

 

- Ministri për Komunitete dhe Kthim, Dalibor Jevtiq raporton në komisionin për të Drejtat, Interesat e Komuniteteve dhe për Kthim lidhur me politikat zhvillimore të MKK-së në integrimin e komunitetit pakicë në Kosovë dhe ndarjet proporcionale e fondeve për komunitete. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 10:00)

- Nën përkujdesjen e Qeverisë mbahet manifestimi i rivarrimit të Heroit Kombëtar Isa Boletini në Prizren. (Kompleksin e LSHP-së në Prizren, ora 10:00)

- Mbledhja e Nën-komisionit për Mandate, Imunitete dhe Rregulloren e Kuvendit në të cilen do të bëhët hartimi i Projektligjit për Kuvendin e Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e parë në përbërje të re e Këshillit Kombëtar për Zhvillim Ekonomik të Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 10:00)

- KIPRED organizon tryezën me temë “Subjektet Politike në Kosovë: Demokracia e brendshme, sistemi politik, dhe fushata zgjedhore”. (Salla e konferencave “Orion”, ora 10:00)

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në mbledhjen e Këshillit Kombëtar për Zhvillim Ekonomik të Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P-38, ora 10:00)

- Anëtarët e komisionit për Mbikëqyrjen e Agjensionit Kosovar për Intelegjencë takohen me Komisionit me Drejtorin e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë, Agron Selimaj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00)

- Zyrtarë të lartë të Ministrisë së Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, do të mbajnë  konferencë për media, ku do të publikohen rezultatet e Testit të Arritshmërisë, të cilit ditë më parë i janë nënshtruar nxënësit e klasave të nënta (IX). (Ndërtesa e MAShT, ora 11:00)

- Kryeinspektorja Shëndetësore e Kosovës , Ardita Baraku dhe Kryeinspektori i Inspektoratit Shtetëror Shëndetësor të Shqipërisë, Eltar Deda, do të zhvillojnë një takim pune me qëllim shkëmbim informacioni, koordinimin e praktikave dhe ndarjen e përvojave më të mira të  te punës të dy Inspektorateve. (Në kalimin kufitar Vërmicë-Morinë, ora 11:30)

- Mbahet takimi i radhës i Komisionit Qeveritar për Persona të Zhdukur. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P-38, ora 12:00) 

- Pas përfundimit të takimit teKomisionit Qeveritar për Persona të Zhdukur, Kryesuesi i Komisionit Qeveritar për Persona të Zhdukur, mbanë konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 12:40)

- Zv. Drejtori i USAID-it, Kris Eduards do të nënshkruajë me Kryetarin e Komunës së Obiliqit Xhafer Gashi një Memorandum Mirëkuptimi,  përmes të cilit do të shprehë përkushtimin ndaj bashkëpunimit dhe mbështetjes së kësaj komune. (Zyra e Kryetarit të Komunës së Obiliqit, ora 14:00)
 
- Nën përkujdesjen e Qeverisë mbahet manifestimi i rivarrimit të Heroit Kombëtar Isa Boletini në fshatin  Isniq të komunës së Deçanit. (Sheshin Isa Boletini në fshatin Isniq, ora 15:00)

Ngjarjet e datës 7 Qershor 2015


- Mbahet Kuvendi Zgjedhor i Degës së Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës në Deçan do të marrë pjesë kryetar i partisë, Ramush Haradinaj. (Pallati i Kulturës së këtij qyteti, ora 11:00)

- Partia e Drejtësisë, mbanë Kuvendin e Vlll Zgjedhor, në të cilin do të zgjidhet kryetari, dhe organet tjera drejtuese të partisë. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! organizon konferencë për medie. Merr pjesë edhe Sekretari Organizativ, Dardan Molliqaj. (Selia e Lëvizjes, ora 12:00)

- Mbahet Kuvendi Zgjedhor i Degës së Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës në Klinë do të marrë pjesë kryetar i partisë, Ramush Haradinaj. (Ambientet e Hotelit “Nora”, ora 13:00)

Ngjarjet e datës 6 Qershor 2015

 

 

- Me rastin e vizitës së Ambasadorës së Vullnetit të Mirë për Kosovën në International Human Rights Commission, Elvana Shala të berë sot Kumanovë mban konferencë për media. (Hotel Baci, ora 9:30)

- Ministri i Arsimit, Arsim Bajrami do të vizitojë shkollën “Dr. Ali Sokoli” në Prishtinë gjatë mbajtjes së Provimit të Maturës. (Objekti i shkollës “Dr. Ali Sokoli”, ora 10:00)

- Në vazhdën e procesit të brendshëm zgjedhor, mbahet Kuvendi zgjedhore në degën e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës në Pejë. (Teatri “Istref Begolli”, në këtë qytet, ora 11:00)

- Ministri i Arsimit, Arsim Bajrami do të vizitojë shkollën “Shaban Jashari” në Skenderaj. (Objekti i shkollës “Shaban Jashari”, ora 11:00)

- Nën përkujdesjen e kryetarit të Komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri, Drejtoria për Kulturë, Rini dhe Sport, në bashkëpunim me shoqatat e dala nga Lufta e UÇK-së, orgaizon akademi përkujtimore për shënimin e 6 qershorit - Ditës së Dëshmorëve të Mitrovicës. (Kompleksin e Varrezave të Dëshmorëve në Shipol të Mitrovicës, ora 11:00)

- Ministri i Arsimit, Arsim Bajrami do të vizitojë shkollën “Gjergj Katrioti Skenderbeu” në Drenas. (Objekti i shkollës “Gjergj Katrioti Skenderbeu”, ora 12:00)

- Në vazhdën e procesit të brendshëm zgjedhor, mbahet Kuvendi zgjedhore në degën e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës në Istog. (Restauranti “Te Mulliri”, në këtë qytet, ora 13:00)

- Ministri i Arsimit, Arsim Bajrami do të vizitojë shkollën “Adem Gllavica” në Lipjan. (Objekti i shkollës “Adem Gllavica”, ora 13:00)

- Komisioni Qendror Shtetëror i Maturës, do të mbajë konferencë për media për mbarëvajtjen e Provimit të Maturës. (Ambientet e MAShT, ora 15:00)

Ngjarjet e datës 5 Qershor 2015


- Fillon “Çiklizmi rreth Kosovës për Fëmijët”. (Nisja bëhet nga zyret Qendrore të EULEX në rrugen Luan Haradinaj, ora 7:00)

- Instituti i Historisë nga Prishtina, Instituti i Historisë nga Tirana dhe Instituti për Trashëgimi Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve nga Shkupi organizojnë konferencën shkencore, "Isa Boletini në Lëvizjen Kombëtare Shqiptare". (Ndërtesa e Kuvendit të Kosovës, ora 9:30)

- Komisioni "Sporti dhe Ambienti" e kryesuar nga Shqipe Zogiani organizon aktiviteti për senzibilizimin e popullatës që aktivitetet sportive të zhvillohen në ambiente të pastra ku edhe do të mbillen lule me te cilat do të formohet logoja e KOK. (Afër bustit "Zahir Pajaziti" ora 9:30)

- Komuna e Prishtinës në bashkëpunim me Ministrinë e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor dhe UNDP me rastin e "Ditës Ndërkombëtare të Tokës" prezantojnë produkte ekologjike nga bizneset e ndryshme. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 10:00) 

- Asociacioni Kosovar i Turizmit me një manifestim rasti shënon 5 vjetorin e anëtarësimit në BAHA – Asociacionin Ballkanik të Turizmit. (Hotel AFA, ora 10:00)

- Instituti Demokratik të Kosovës së bashku me Komisionin parlamentare për Bujqësi, Pylltari, Mjedis dhe Planifikim Hapësinor do të organizojë një diskutim publik për të shqyrtuar sfidat dhe mundësitë më të mira për menaxhimin e pyjeve. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Nisen eshtrat e Heroit Kombëtar Isa Boletini dhe bashkëluftëtarëve të tij për në kazermën e FSK-së në Mitrovicë. (Fshati Veriq, tek lagja Boletini, të Komunës së Istogut, ora 10:30)

- Me rastin e përfundimit të projektit të binjakëzimit "Mbështetje e mëtejshme për Zyrën e Auditorit të Përgjithshëm të Kosovës për të përmbushur standardet për praktikat e mira të BE-së ", Zyra e Auditorit të Përgjithshëm organizon Konferencë Përmbyllëse mbi të arriturat e këtij projekti. (Hotel Sirius, ora 10:30)

- Komuna e Prishtinës në bashkëpunim me Ministrinë e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor dhe UNDP me rastin e "Ditës Ndërkombëtare të Tokës" do të bejnë mbëltimin e fidanëve. (Rr. “Fatime Sokoli”, ora 10:30)

- Instituti për Politika Zhvillimore së bashku me Fondacionin Friedrich Ebert organizon konferencën për shtyp  ku do të prezantoj rekomandimet e shtjelluara në kuadër të analizës politike me temë “Papunësia në Kosovë: 3 metoda për krijimin e afro 20,000 vendeve të punës ne sektorin publik”. (Zyrët e FES, Lagja Pejton afer Hotel Royal, ora 11:00)

- Nën patronatin e Qeverisë së Republikës së Kosovës, nesër në Prishtinë i fillon punimet Konferenca e Parë Rajonale për Edukim dhe Promovim Shëndetësor “Promovimi dhe Edukimi Shëndetësor: Nga politika në praktikë, nga praktika në politikë”. (Hotel “Emerald”, ora 11:00)

- Hapja solemne e projektit "Ambienturë", projekt në fushën e ekoturizmit dhe ambientit, që synon të promovojë turizmin në Kosovë, te përmirësojë zhvillimin rural, si dhe të përmirësojë e mbrojë ambientin. (Parku i qytetit të Prishtinës, ora 11:00) 

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në Konferencën e parë rajonale të promovimit dhe edukimit shëndetësor, organizuar me rastin e 90 vjetorit të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës. (Hotel Emerald, ora 11:00)

- Aleanca Kosovare e Biznesit" mban konferencën për Media: "Përshkallëzimi i TVSH-së e Zbret apo e Rritë shportën e konsumatorit?". (Zyret e AKB-së, ora 12:00)

- Drejtoresha e Kulturës, Saranda Bogujevci, anëtarët e Këshillit të teatrit “Dodona”, Jeton Budima – kryesues, Doruntina Basha – anëtare, Rebeka Qena – anëtare, Bekim Sele – anëtar, Artan Geca – anëtar, si dhe me drejtorin e këtij teatri, Agron Shala, mbajnë konferencë për media.(Teatri Dodona, ora 12:00)

- Grumbullohet ekipi që do të udhetojë në Baku për Lojerat e para Evropiane. (Hotel Sirius, ora 12:00)

- Qendra Informative dhe Kulturore e BE-së  do të shënoj Ditën Botërore të Mjedisit më 5 qershor me një prezentim të videos realizuar nga shkolla e mesme e ulët “Dëshmorët e Drenicës”- Çikatovë e Vjetër, lidhur me mbrojtjen e mjedisit. (Qendra Informative dhe Kulturore të BE-së në Prishtinë, ora 12:00)

- Me rastin e 5 Qershorit - Ditës Botërore të Mjedisit, grupe nxënësish vizitojnë Kuvendin e Kosovës. (Salla e seancave plenare, ora 13:00)

- Përfaqësuesit e institucioneve të vendit dhe përfaqësuesit e organizatave nacionale të turizmit nga Shqipëria, Mali i Zi, Maqedonia, Serbia dhe Bullgaria, takohen më kryetarin e Odës Ekonomike të Kosovës, Safet Gërxhaliun. (Hotel Afa, ora 13:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, zonja Atifete Jahjaga pret në takim një delegacion të Komitetit Olimpik të Kosovës, të udhëhequr nga kryetari i Komitetit, Besim Hasani. (Kabineti i Presidentes, C-101, ora 16:00)

- Në vazhdën e procesit të brendshëm zgjedhor, mbahet Kuvendi Zgjedhor i Degës së Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës në Rahovec. (Shtëpinë e Kulturës “Mensur Zymberi”, ora 18:00)

- Shfaqet Komedia “Lokali i Gabuar” me autor Burhan Sejdiu dhe regjisor Astrit Bytyqi. (Teatri i Qytetit në Suharekë, ora 19:30)

Ngjarjet e datës 4 Qershor 2015

- Mbahet takimi i radhës për fondet rajonale në kuadër të Instrumentit të Asistencës së Para-Anëtarësimit. (Hotel Swiss Diamond, ora 9:00)

- Agjencia për Barazi Gjinore, në bashkëpunim me Institutin Evropian për Barazi Gjinore organizojnë një seminar për paraqitjen e konceptit të integrimit gjinor në politikat publike përmes Indeksit për Barazi Gjinore. (Hotel Afa, ora 9:30)

- Mbahet Seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilën do të bëhët interpelanca e Ministrit të Punëve të Jashtme, Hashim Thaçi për përgjegjësinë lidhur me procesin e demarkacionit të kufirit me Malin e Zi. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Ministria për Arsim në bashkëpunim me Kolegjin Tempulli organizon aktivitetin e radhës me nxënësit përfaqësues nga shkollat e vendit, në kuadër të Edicionit të tretë të Rivistës shkollore “Siguria në rrugë”. (Sheshi "Zahir Pajaziti", ora 10:00)

- Mbahet seminari i ekspertëve për reformat e arsimit të lartë në Kosovë me temën “Ndërkombëtarizimi dhe Mobiliteti”. (Zyret e MASHT, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Asamblese së Përgjithshme të Byrosë Kosovare të Sigurimeve, ku një ndër pikat e rendit të ditës është edhe propozimi për zbritje të tarifave të sigurimit kufitar në masë prej 50% , për atomjete me pasagjerë. (Objekti i BKS-së, magjistralja Prishtinë-Fushë Kosovë, afër Terminalit Doganor, ora 10:00)

- Mbahet tryeza "Vetë-Rregullimi i Mediave Online. (Hotel, Prishtina, ora 10:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, zonja Atifete Jahjaga pret në takim gjeneralin amerikan John Allen, i Dërguar Special Presidencial në Koalicionin Global Kundër ISIS-it. (Kabineti i Presidentes, C-101, ora 10:45 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Drejtori i misionit të USAID-it në Kosovë James Hope, i shoqëruar nga Ministri i Arsimit Arsim Bajrami, do të flasë me rastin e dorëzimit të çmimeve për fituesit e garës Sfida e Dizajnit.(Hoteli Victory, ora 11:30)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami, merr pjesë në hapjen e ekspozitës së Teknlogjisë Arsimore, e cila organizohet nga MAShT dhe Programi për Arsimin Themelor i USAID-it. (Hotel Victory, ora 11:50)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli takohet me një grup qytetarësh nga Rugova, lidhur me demarkacionin e kufirit me Malin e Zi. (Kabineti i Kryetarit, ora 12:00)

- Drejtoria e Urbanizmit, Ndërtimit dhe Mbrojtjes së Mjedisit në bashkëpunim me CHwB organizon punëtorinë mbi identifikimin e problemeve kryesore në Planin Rregullues Urban “Mati 1”. (Shkola fillore “Pavarësia”, ora 12:00)

- Kryeministri Isa Mustafa pret në takim gjeneralin amerikan John Allen, i Dërguar Special Presidencial në Koalicionin Global Kundër ISIS-it. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 12:00 -vetëm pamje)       

- Ministri i Jashtem, Hashim Thaçi do të pret për një takim pune të dërguarin e posaçëm të kryetarit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Koalicionin Global për kundërvënie ISIS-t, gjeneralin John Allen, me të cilin do të bisedojë lidhur me progresin e koalicionit dhe për çështje të tjera rajonale. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 12:30)

- Mbahet ceremonia e nënshkrimit të Marrëveshjes për shmangien e tatimit të dyfishtë dhe parandalimin e evazionit fiskal lidhur me tatimet mbi të ardhurat dhe mbi kapitalin ndërmjet Qeverisë së Kosovës dhe Qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar. (Zyret e Odës Ekonomike të Kosovës, ora 13:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli takohet me Don Lush Gjergjin dhe Zef Shalën, për Himnin e Nënës Tereze. (Kabineti i Kryetarit, ora 13:00)

- Rrahim Pacolli mban konferencë për media në të cilën do të informoj në lidhje me propozimin për zbritje të tarifave të policave kufitare për automjete me pasagjerë për bashkëatdhetarët që do te vijnë në Kosove. (Zyret e kompanisë së sigurimeve Siguria te Qafa, ora 13:30) 

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli takohet me delegacionin e Kryqit të Kuq. (Kabineti i Kryetarit, ora 13:30)

- Mbahet mbledhja urgjente e Kuvendit të Komunës së Prishtinës, ku pikë e rendit të ditës do të jetë “Propozimvendimi për buxhetin e vitit 2015”. (Salla e Kuvendit të Komunës së Prishtinës, ora 14:00)

- Anulohet - Arben Horuni do të protestojë i vetëm, me një pankartë kundër financimit të BERZH-it, me 6.5 milion euro, që i alokoi rrjeteve tregtare, Viva Fresh Store!. (Përballë qeverisë, ora 16:30)

- Drejtori i USAID-it në Kosovë James Hope do të flasë me rastin e mbylljes së AdventureEDU, punëtorisë dyditore e cila ka për qëllim ndërtimin e njohurive dhe shkathtësive të nevojshme në tregun e turizmit aventuresk. (Hoteli Emerald, ora 17:00)

- Drejtoria Komunale e Arsimit dhe Drejtoria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit organizojnë ceremoninë e shpalljes së fituesve që morën pjesë në konkursin “Përralla më e mirë për Prishtinën”. (Biblioteka “Hivzi Sulejmani” - dega “Përkujtimore”, në lagjen Taukbahqe, ora 18:00)

- Nënkryetari i Komunës së Prishtinës, Dardan Sejdiu dhe drejtorët Liburn Aliu dhe Ardian Gashi mbajnë diskutim publik me banorët e lagjes Ulpiana. .(Shkolla “Hasan Prishtina”, ora 18:00)

- Shfaqet Komedia “Shi në Plazh” me autor Teodor Laço dhe regji të Xhemail Luta. (Teatri i të Rinjve të Qytetit të Prishtinës, ora 19:30)

Ngjarjet e datës 3 Qershor 2015

 

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës.  (Ndërtesa e Qeverisë, salla P – 31, ora 9:00)

- Mbledhja e komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike të ftuar Ministri i Ministrisë së Integrimeve Europiane, Bekim Çollaku dhe Ministri i Ministrisë së Financave Avdullah Hoti. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 9:00)

- Organizohet  " Dita e Derës së Hapur" do të behët prezentimi i tri punëtorive të reja të fushes se automekanikës,  te rezultateve te arsimit profesional modern sipas shembullit gjerman.  (Shkolla Profesionale "Shtjefen Gjeçovi", ora 10:00)

- Mbledhja e komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini dhe Sport në të cilën do të diskutohet lidhur me kolizionin e ligjeve që rregullojnë marrëdhënien e punës në fushën e arsimit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 10:00)

- Mbahet takimin përgatitor të Komitetit Kombëtar për Investime. (Ndërtesa e Re e Qeverisë, salla P31, ora 10:30)

- Mbahet takimi i parë i rregullt i Komisionit Ndërministror për Kthim. (Ndërtesa kryesore e Qeverisë, salla P-38, ora 11:00)

- Mbledhja e komisionit për Buxhet Dhe Financa  në të cilën do të shqyrtohet raportit financiar vjetor i Radiotelezionit të Kosovës dhe raportit financiar vjetor i Komisionit të Pavarur për Miniera dhe Minerale. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 11:00)

- Zëvendësministri i Jashtëm i Republikës së Çekisë, Petr Drulak dhe kryetari i Komisionit për Punë të Jashtme të Parlamentit të Republikës së Kosovës, Enver Hoxhaj do të mbajnë një ligjëratë në UBT, në temën “Evropa Qendrore dhe Ballkani Perëndimor në politikën evropiane”. (Objekti i UBT-së, ora 11:00)

- Mbledhja e komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikqyrjen e Agjencisë kundër Korrupcionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 11:00)

- Sekretari i Përgjithshëm i Internacionales Botërore të Arsimit, Fred van Leeuwen dhe nën-kryetari i Komitetit të Sindikatave Evropiane të Arsimit, Walter Dresscher do ta bëjnë vizte në ambientet e shkollës së Gjelbër. (Objekti i shkollës të fusha e Pajtimit në Prishtinë, ora 11:30)

- Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, bashkë me nënkryetarin Dardan Sejdiu dhe drejtorin e Drejtorisë së Infrastrukturës, Hysen Durimishi, do të vizitojnë fillimin e punimeve në platonë që ndodhet afër PTK – së. (Plato afër PTK - së, ora 12:00)

- Komisioni për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale takohet me Ministrin e Ministrisë së Punës dhe Mirëqenies Sociale, Arban Abrashi dhe pëfaqesuesit e pensionistve të Kombinatit "Trepça". (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 12:30)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, do të vizitojë Panairin e Librit në Prishtinë. (Pallati i Rinisë, ora 13:00) 

- Mbledhja e komisionit për të Drejtat Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticiione në të cilën do të behët shqyrtimi Raportit të Panelit Rekrutues për Përzgjedhjen e Avokatit të Popullit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 13:00)

- Mbledhja e komisionit për Administratë Publike, Qeverisje Lokale dhe Media në të cilën do të behët shqyrtimi në parim i Projektligjit për Procedurën e përgjithshme administrative.(Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 13:00)

- Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, bashkë me nënkryetarin Dardan Sejdiu dhe drejtorin e Drejtorisë së Infrastrukturës, Hysen Durimishi do të vizitohet vendpunishtja ku do të nisin punimet në rrugën Siçevë – Llukar. (Rruga Siçevë - Llukar, ora 13:30)

- Me rastin e nisjes së aktivitetit të USAID-it Angazhimi për Barazi, Ambasadorja e Sh.B.A.-ve, Tracey Ann Jacobson, e shoqëruar nga Drejtori i misionit të USAID-it James Hope dhe ekselenca e saj Presidentja e Kosovës Atifete Jahjaga, do tu drejtohet të pranishmëve. (Hoteli Sirius, ora 14:00)

- Hapja e Inkubatorit Virtual të Kosovës dhe Start up Qendrës në Universitetin e Biznesit dhe Teknologjisë. (Objekti i UBT-së, ora 14:00)

- Në 10-vjetorin e vdekjes së luftëtarit të UÇK-së, pilotit Besnik Osmani, do të mbahet Akademi përkujtimore kushtuar veprës, personalitetit dhe angazhimit të tij të palodhshëm për çlirimin e Kosovës. (Shtëpia e Kulturës “Isa Kastrati” në Kamenicë, ora 15:00)

- Klubi "Astronomy Outreach of Kosovo" organizon një eveniment "Star Party" për tu njohur me Planetet e sistemit diellor si dhe Henen, me teleskopë nga me te ndryshmit, si dhe shumë gjera tjera, si: Kamera Planetare, Dylbi, Motor Tracking, Meteor etj. (Sheshin "Skenderbeu", ora 19:00)

- Shfaqet komedia “Burri Burrë” me autor Kristo Floqi dhe regjisor Fazli Muharremi-Tali. (Teatri i Qytetit në Vushtrri, ora 19:30)

Ngjarjet e datës 2 Qershor 2015

- Ministri i Arsimit, Arsim Bajrami do të mbajë një takim me kryetarët e komunave, drejtorët komunal të arsimit dhe drejtorët e shkollave të mesme të larta të Kosovës, me të cilët do të bisedojë rreth administrimit të Provimit Shtetëror të Maturës. (Ambientet e Fakultetit të Edukimit Prishtinë, ora 10:00)

- Drejtori Menaxhues i PTK-së, Agron Mustafa mban një konferencë për media lidhur me zhvillimet e fundit në PTK si dhe për nisjen dhe realizimin e projekteve dhe produkteve të reja. (Swiss Diamond Hotel, ora 11:00)

- Mbledhja e komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri në të cilën do të bëhët shqyrtimi në parim i Projektligjit për Ndryshimin dhe Plotësimin e Ligjit për Markat Tregtare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 11:00)

- Udhëheqësit e Aleancës Kosovare të Biznesit vizitojnë Forcat e Sigurisë së Kosovës ku do të takohen me Gjeneral Leitnant Rrahman Rama. (Zyret e FSK-së, ora 11:30)

- Me propozimin e Ministrit  të Arsimit organizohet debat publik për projektligjin e Arsimit të Lartë dhe për Projektligjin për Profesionet e Rregulluara. (Universiteti i Gjilanit “Kadri Zeka”, ora 13:00)

- Kryeministri, Isa Mustafa, merr pjesë në hapjen e sesionit për prioritetet e Reformës në Administratën Publike, në kuadër të takimit të grupit të veçantë mbi Reformën e Administratës Publike, ku do të jetë i pranishëm edhe drejtori për shtetet e Ballkanit Perëndimor në Komisionin për Fqinjësi dhe Zgjerim, Jean-Eric Paquet. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P-38, ora 14:00)

- Partia Demokratike e Kosovës dega Ferizaj mbanë konferencë për medie me temë \"Dështimet një vjeqare të shëndetësis nga qeveria Sfarqa\". (Zyret e PDK-së dega në Ferizaj, ora 14:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, së bashku me drejtorin për shtetet e Ballkanit Perëndimor në Komisionin për Fqinjësi dhe Zgjerim, Jean-Eric Paquet, mbajnë konferencë për Media. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:30)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa dhe drejtori për Ballkanin Perëndimor në Komisionin për Fqinjësi dhe Zgjerim, Jean-Eric Paquet marrin pjesë në shënimin e 10 vjetorit të  Skemës së bursave “Young Cells” në Kosovë. (Biblioteka Kombëtare, ora 17:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa hap Panairin e  17-të të Librit në Prishtinë.  (Pallati i Rinisë, ora 18:00)

-  Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa merr pjesë në hapjen e Panairin të  17-të të Librit në Prishtinë.( Pallati i Rinisë, ora 18:00)

- Komuna e Prishtinës organizon diskutim të përgjithshëm publik, ku të pranishëm do të jenë kryetari Shpend Ahmeti, nënkryetari Dardan Sejdiu, kryetari i Kuvendit Komunal, Halim Halimi si dhe të gjithë drejtorët e drejtorive përkatëse në Komunën e Prishtinës..(Komuna e Prishtinës, ora 18:00)

- Në edicionin e shtatë të festivalit  tradicional të komedisë, shfaqet Komedia “Dinjiteti”. (Teatri “Istref Begolli”- Pejë, ora 19:30)

Ngjarjet e datës 1 Qershor 2015

- Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Fëmijëve, Fakulteti Juridik i AAB-së organizon tryezë me temën“ Pozita e fëmijëve në shoqëri, të drejtat e tyre dhe format e ndryshme të abuzimit“. (Objekti i AAB-së, ora 9:30)

- Qumështorja Vita me seli në Istog organizon konferencën për media ku do të diskutohen sulmet e kohëve të fundit kundër sektorit të qumështit në përgjithësi dhe kësaj qumështoreje në veçanti, ora 12:30. (Takimi me gazetarë në parkingun prapa pallatit të rinisë në Prishtinë, ora 9:30)

- Mbahet debat në reformën e administratës publike. Hapja e sesionit të parë nga Ministri i Administratës Publike, Mahir Yagcilar dhe Kreu i Zyrës së BE-së në Kosovë, Samuel Zhbogar. (Ndërtesa e Qeverisë, Salla P-38, 09:40)

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në takimin e Komitetit Ndërministror për të Drejtat e Fëmijëve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P - 37, ora 10:00)

- Mbledhja e Nën-komisionit për Mandate, Imunitete dhe Rregulloren e Kuvendit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00)

- Bëhet pranim - dorëzimi i librave për fëmijë dhe të rinj nga “Qendra Kulturore Turke”, Instituti Yunus Emre, në vlerë prej 1.500 euro. (Qendra Kulturore e Fëmijëve të Prishtinës në Pallatin e Rinisë, ora 10:00)

- Me rastin e Ditës se Fëmijëve Save the Children ne Kosove do t’u dhurojnë fëmijëve 500 libra te ngjyrosjes për te drejtat e fëmijëve ne Kliniken e Pediatrise. Mbahet edhe konference për media (Klinika e Pediatrise, ora 10:00)

- Me rastin e 1 Qershorit - Ditës Ndërkombëtare të Fëmijëve, Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, organizon ceremoninë e ndarjes së çmimeve fituese për nxënësit e shkollave të artit në Kosovë, pjesëmarrës në garën për skenarin më të mirë me temën: “Të gjithë në shkollë”. (Ndërtesa e MAShT, ora 10:45)

- Mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës me kryetarët e grupeve parlamentare. (Kuvendi i Kosovës, salla C-301, ora 11:00)

- Investitori Italian Roberto Migotto mban konferenca për media ku do të paraqes peripetit e tija me institucionet vendore në realizimin e të drejtave pronësore pas procesit të privatizimit të ish NBI-së në Suharekë, tani e njohur me emrin New Co “Agro Kosova Holding”shpk. (Hotel Swiss Diamond, ora 11:00)

- Mbahet konferenca për media për të njoftuar aktivitetet pesë ditore si dhe për filmat që do të shfaqen gjatë pesë ditëve të Festivali \"Hyjnesha në Fron\" (Hapësirat e Stacionit Hekurudhor të Fushë Kosovës, ora 11:00)

- Friedrich-Ebert-Stiftung ne bashkëpunim me Drejtorinë për Mbrojtje te Mjedisit ne Komunën e Obiliqit organizojnë tryezën “Cilat janë arritjet dhe sfidat për përmirësimin e mjedisit ne Komunën e Obiliqit?”. (Ndërtesa Katana në Obiliq, ora 11:00)

- Inspektorati Policor i Kosovës do të mbajë një ceremoni me rastin e përvjetorit të nëntë të IPK-së. (Ndërtesa e IPK-së në Hajvali, ora 11:00)

- Fest Film Kosova \"Hyjnesha në Fron\" fillon me programin kulturor dhe argëtues për fëmijë me xhiron e ‘Trenit për Fëmijë’ dhe parakalimin e bendit muzikor të KFOR-it. (Të stacioni i trenit në Fushë Kosovë, ora 11:30)

- Grupe nxënësish nga shtatë regjionet e vendit do ta vizitojnë Kuvendin e Kosovës të cilët do të takohen me kryetarin e Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 12:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Ministri Kujtim Shala, do të bëjë ndarjen e Çmimit Kombëtar për Vepër Jetësore në fushën e teatrit. (Ndërtesa e Ministrisë, ora 12:00)

- OJQ Aksioni kundër dhunës dhe Ndërtimi i Paqes ka kënaqësinë organizon hapjen e ekspozitës “Duam paqe!” e cila është një përmbledhje e punimeve të realizuara nga nxënësit e tetë shkollave fillore të komunës së Gjilanit. (Galeria e qytetit të Gjilanit, ora 12:00)

- Ekspozita kolektive e organizuar nga studentët e Fakultetit e Edukimit, grupit i Artit figurativ, në programet: Edukimi dhe zhvillimi në fëmijërinë e hershme (0–3), programi Parashkollor (3–5)dhe Programi Fillor.(Fakulteti i Edukimit, ora 13:00)

- Green Art Center - Prishtina, në bashkëpunim me IPKO foundation do të zhvillojmë aktivitetin publik BarCamp Prishtina edicionin për Fëmijë, ku do të ketë folës të vecantë, të rinj të suksesshëm në profesione dhe fusha të ndryshme. (Fillimi i parkut Gërmia, prapa pishinës së qytetit në këndin EcoRiciklArt ora 13:00)

- Fest Film Kosova \"Hyjnesha në Fron\" fillon shfaqjen e filmave për të rritur. (e Stacionit Hekurudhor të Fushë Kosovës, ora 16:00) 

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 Maj 2021

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu me rastin e përvjetorit të aprovimit të Konventës së Stambollit takohet me mbrojtësit e viktimave. (Pallati i Drejtësisë, ora 9:30)

- Lëvizja FOL organizon tryezë diskutimi me ç’rast publikon raportin “Realizimi i Planit të Punës së KPK-së dhe PSh-së për vitin 2020”. (Hotel Sirius, ora 10:00)
    
- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione shqyrton Propozim-vendimit e Avokatit të Popullit lidhur me zgjedhjen e 5 zëvendësve të Avokatit të Popullit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)
    
- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu me rastin e përvjetorit të aprovimit të Konventës së Stambollit viziton Qendrën për Mbrojtjen e Grave dhe Fëmijëve. (Strehimorja, Ulpianë, ora 10:45)
    
- KDI mban konferencë për medie ku do të shpalosën të gjeturat e hulumtimit mbi transparencën e komunave të Kosovës në prokurim publik, për vitin 2020. (Zyret e KDI-së, ora 11:00)
    
- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu me rastin e përvjetorit të aprovimit të Konventës së Stambollit takohet me Njësitin Kundër Dhunës në Familje-Policia e Kosovës. (Drejtoria e Përgjithshme e Policisë së Kosovës, ora 11:45)
    
- Ambasadori i BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, do ta ndajë çmimin “Evropiani i Vitit 2021”, i cili jepet për të gjashtën herë radhazi nga BE-ja. (Shtëpia e Evropës, ora 13:00)