23 Tetor 2021

Kalendari

Ngjarjet e datës 14 Gusht 2016

- Fillon implementimi i marrëveshjes nga Dialogu Beograd-Prishtinë lidhur me urën në Mitrovicë. (Ura e Ibrit Mitrovicë, ora 10:00)   

- Dega e PDK-së në Prishtinë do te mbaj një konferencë për media lidhur me faktet e reja për këqpërdorimet dhe korrupsionin në Komunën e Prishtinës. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00 - shtyhet ora 13:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit do të bëj pritjen zyrtare të Majlinda Kelmendit në Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës "Adem Jashari". (Aeroport, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 13 Gusht 2016

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media në të cilën do të flasë Shpend Ahmeti dhe Sami Kurteshi. (Selia qendrore e Vetëvendosjes, ora 14:00)

Ngjarjet e datës 12 Gusht 2016

- Me rastin e 12 Gushtit, Ditës Ndërkombëtare të Rinisë, sektori i rinisë i Komunës së Prishtinës organizon ​k​ëndin e pikturës, ​s​imulimi i ndihmës së parë, Aktivitete të Parkourit - Show Parkour  dhe aktivitet ​motoristik. (Sheshi Zahir Pajaziti, ora 10:30)

- Aleanca Kosova e Re organizon konferencë me panelistë, ku do të marrin pjesë ekspertë te politikave rinore dhe përfaqësueses të shoqërisë civile. (Hotel Swiss Diamond, ora 11:00)

- Këshilli i Rinisë Evropiane të Kosovës organizon konferencën për nderë të Ditës Botërore të Rinisë në të cilë do të diskutohet për gjendjen aktuale të të rinjëve të Republikës së Kosovës. (Ministria e Arsmit, Shkences dhe Teknoligjisë, ora 11:00)

- Grupi i qytetarëve #protestoj, në vazhden e protestave pas skandalit të përgjimeve Pronto II, do të bejë një aksion simbolik të zyra e Prokurorit te Shtetit.  (Takimi me media me grupin e e qytetareve te Sheshi "Zahir Pajaziti", për të vazhduar me pas në drejtim të zyres së Prokurorit të Shtetit, ora 11:45)

- Sektori i rinisë i Komunës së Prishtinës organizon bianale grafike - aktivitete artistike me ngjyrë për metal, aktivitete në not për fillestarë dhe gara noti për të ri​nj​, siguria në komunitet, ligjëratë, futboll, lojra pa kufi​nj​ dhe ​turneu​ në basketboll​.​ (Pishina  e Gërmisë, ora 15:00)
 

Ngjarjet e datës 11 Gusht 2016

- Me rastin e përfundimit të mbikëqyrjes dhe monitorimit të Doganës nga ana e EULEX, mbahet takimi i Drejtori të Përgjithshëm  të Doganës dhe U.D. Shefit të EULEX në prani të zëvendës ambasadorit të SHBA-ve. (Drejtoria e Doganës, ora 11:00)

- Drejtori i Përgjithshëm i Doganës dhe Ushtruesi i Detyrës se Shefit të EULEX mbajnë konferencë për media. (Drejtoria e Doganës, ora 11:30)

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në inaugurimin e Qendrës së Përpunuesve të Drurit në Greme të Ferizajt. (Greme, Ferizaj, ora 13:30)
 

Ngjarjet e datës 10 Gusht 2016

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, pret në takim këngëtaren Dua Lipa e cila do të nderohet me Medaljen Presidenciale të Meritave. (Kabineti i Presidentit, ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për të Drejtat, Interesat e Komuniteteve dhe për Kthim në të cilën do të shqyrtohet Projektligji për Shërbimin Mjekësor Emergjent, me amendamentet e Komisionit funksional për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje! Visar Ymeri mban konferencë për medie. (Zyrët qendrore të Lëvizjes Vetëvendosje, ora 11:00)

- Sindikata e Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës mban konferencë për shtyp me temë gjendja e rëndë e punëtorëve në sektorin privat të Kosovës. (Zyrët e BSPK-së, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë me shefat e grupeve parlamentare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 12:00)

- Ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku do të vizitojë Komunën e Istogut, ku do të takojë kryetarin e kësaj komune Haki Rugova ku se bashku do të vizitojnë punimet që po bëhen në infrastrukturën rrugore të kësaj komune nga Ministria e Infrastrukturës. (Istog, ora 12:00)

 

- Liderët e AAK-së dhe Nisma-s, Ramush Haradinaj dhe Fatmir Limaj do të mbajnë konferencë shtypi lidhur me qëndrimin e  tyre rreth ratifikimit të Demarkacionit. (Selia qendrore e AAK-së, ora 12:00)
 
- Zyra e UN Women në Prishtinë me rastin e hapjes se fushatës HeForShe në Prizren, gjatë DokuFest organizon shfaqjen e dokumentarit Starless Dreams - Ëndrra pa Yje. (Dokukino i njohur edhe si Kino Europa në Prizren, ora 18:00)
  
- Inaugurimi i veprës artistike dhe interaktive nga dy artistë të Kosovës, Dardan Zhegrova dhe Tadi, “I see you saw me - E shoh që më ke parë”. (Kej, pranë lumit Bistrica, ora 20:00)

Ngjarjet e datës 9 Gusht 2016

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Punë të Jashtme në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për ratifikimin e Marrëveshjes për Kufirin Shtetëror në mes të Republikës së Kosovës dhe Malit të Zi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Integrime Evropiane në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për shërbimin mjekësor emergjent, me amendamentet e Komisionit funksional nga aspekti i përputhshmërisë me legjislacionin e BE-së. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 11:00) 

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Bujqësi, Pylltari, Mjedis e Planifikim Hapësinor ku do të diskutohet shqyrtimi i realizimit të planit të punës së komisionit për sesionin pranveror. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)  

 - Klubi i Basketbollit Sigal Prishtina do të mbaj konferencën e parë për shtyp për edicionin 2016/2017 lidhur me më të rejat e edicionit që po vjen, si në aspektin sportiv ashtu edhe organizativ. (Salla e konferencave te KB SIGAL Prishtina, ora 13:00)

 

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në konferencën për medie të organizuar nga Komisioni Shtetëror për Shënjimin dhe Mirëmbajtjen e Kufirit Shtetëror. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 15:00)

- Ambasadori amerikan në Kosovë, Greg Delawie i shoqëruar nga Eric Gibson, Prokurorë nga Departamenti amerikan i drejtësisë do ta vizitoj Prizrenin, Kalanë e Prizrenit, do të marrë pjesë në panel i dedikuar Dokufestit me temën “Qeverisja dhe mosndëshkueshmeria”. (Monumenti i Lidhjes së Prizrenit, ora 17:00) 

- Këngëtarja Dua Lipa do të performojë në koncertin e saj në Prishtinë. (Gërmi, ora 19:00)

 - Ambasadori amerikan në Kosovë, Greg Delawie i shoqëruar nga Eric Gibson, Prokurorë nga Departamenti amerikan i drejtësisë do të jetë nikoqir i gostisë se Dokufestit, dedikuar “Natës amerikane”. (Shtëpia e Sheh Zades, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 8 Gusht 2016

- Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, pret në takim këngëtaren, Dua Lipa. (Kabineti i krytarit Ahmeti, ora 10:00)

- Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Kosovës, Shpend Maxhuni raporton në mbledhjen e Komisionit për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës  rreth situatës së sigurisë në Kosovë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 10:00)

 

- Qendra për Hulumtim, Dokumentim dhe Publikim sot publikon raportin “Rekomandimet e politikave për kujdesin shëndetësor në Kosovë”. (Qendra për Informim dhe Kulturë të Bashkimit Evropian, ora 10:00)

 

- Hap zyrtarisht dyert e Muzeut të Korrupsionit, një bashkëpunim ky në mes të projektit Anti-Korrupsion të UNDP-së dhe DokuFest-it ku do të ekspozohen artefakte të cilat pasqyrojnë mënyrat korruptive të jetesës. (Në afërsi të Shadërvanit, ora 16:00)

Ngjarjet e datës 6 Gusht 2016- Komuna e Prishtinës do të bëjë testimin e radhës të sistemit të alarmimit në qytet. Edhe kësaj radhe testimi do të realizohet në heshtje dhe nuk do te prodhohen tinguj të alarmit sikur në muajt e kaluar. (ora 12 :00)

Ngjarjet e datës 5 Gusht 2016

- Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 12:00)
 
- Teatri “Dodona” mban konferencën për shtyp përkitazi me shfaqjet që do të japë teatri prestigjioz vjenez Kabinetttheater, përmes të cilit shikuesit prishtinas do të kenë shansin për herë të parë të shohin një shfaqje me kukulla - për të rritur. (Teatri “Dodona”, ora 12:00)

Ngjarjet e datës 4 Gusht 2016

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 8:15)

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00

- Lëvizja Vetëvedosje ka ftuar qytetarët e aktivistët, që të mblidhemi para Kuvendit të Kosovës për të kundershtuar Demarkacionin. (Para Kuvendit, ora 10:00)

- Posta e Kosovës dhe Institucioni Mikrofinanciar “Start” do të nënshkruajnë një Marrëveshje për ofrimin e një shërbimi të veçantë - pagesën e kësteve të kredisë në Zyra Postare. (Ndërtesa e Postës së Kosovës, ora 11:00)
 

Ngjarjet e datës 3 Gusht 2016

- Mbahet debati profesional-shkencor mes Komisionit shtetëror për Shënjimin e kufirit dhe Grupit të njohësve që kanë kërkuar debatin për diskutim dhe ballafaqim faktesh për çështjen e shënjimit të kufirit, Kosovë - Mali i Zi. (Kuvendi i Kosovës, salla N-409, ora 10:00)

- Kryeprokurori i Shtetit, Aleksandër Lumezi, do të mbajë konferencë për media, ku do të deklarohet lidhur me audio-inçizimin e përgjimeve telefonike, të publikuar tek portali “Insajderi”. (Ndërtesa e Zyrës së Kryeprokurorit të Shtetit, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Administratë Publike, Qeverisje Lokale dhe Media në të cilë do të bëhët shqyrtimi i Raportit vjetor i Agjencisë së Statistikave të Kosovës, për vitin 2015. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 10:00)

- Ministrja e Drejtësisë, znj. Dhurata Hoxha bёn shpërndarjen e Certifikatave pёr kandidatët tё cilёt e kanё dhёnё provimin pёr Përmbarues Privat. (Ndërtesa e ish Rilindjes nё Ministrinë e Drejtësisë, salla 914, ora 13:00) 

Ngjarjet e datës 2 Gusht 2016

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, pret në takim ambasadorin e Italisë në Kosovë, Piero Cristoforo Sardi. (Kabineti i Kryetarit, ora 9:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri në të cilë do të behët shqyrtimi i raportit me rekomandime për projektligjin për Rregullat e Komunikacionit Rrugor si dhe shqyrtimi në parim i Projektligjit për kamatëvonesat në transaksionet tregtare. (Ndërtesa e Kuvendit, sallën S-I, ora 10:00)

- Ministri i Shëndetësisë Imet Rrahmani viziton Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare në Prishtinë, ku do të diskutohet për  Kujdesin Parësor Shëndetësor, me theks të veçantë për Konceptin e Mjekësisë Familjare dhe implementimin e fazës së pilot-projektit të Sistemit Informativ Shëndetësor SISh. (Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini dhe Sport në të cilë do të behët shqyrtimi i projektligjit për ratifikimin e Memorandumit të Mirëkuptimit ndërmjet Ambasadës së Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Prishtinë, Kosovë dhe Ministrisë së Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë të Republikës së Kosovës Programi Fullbright i Shkëmbimit Akademik. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 11:00)

- Organizuar nga Ministria e Diasporës, në bashkëpunim me Universitetin Amerikan në Kosovë dhe institutin Ed Guard, hapet shkolla verore për nxënësit shqiptarë nga diaspora. Hapjen zyrtare  të shkollës verore  e bëjnë ministri i Diasporës, Valon Murati, dhe ministri i Mirëqenies Sociale dhe i Rinisë i Shqipërisë, Blendi Klosi. (Kampusi i AUK-ut në Gërmi, ora 13:00)

- Deputetët e Lëvizjës Vetëvendosjes! Glauk Konjufca dhe Albulena Haxhiu mbajnë konferencë për medie. (Selia e Vetëvendosjes, ora 14:00)
 
- Në kuadër të "Ditëve të Diasporës" behët ndarja e çmimeve “Mërgimtari i Vitit” dhe “Gazetari me shkrimin ose emisionin më të mirë për diasporën”. (Modelariumi i Fakultetit të Arkitekturës në Prishtinë, ora 20:00)

Ngjarjet e datës 1 Gusht 2016

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në përurimin e punimeve për ndërtimin e urës në Plemetin. (Plemetin, ora 11:00)

- Mbledhja e Komisionit për Buxhet Dhe Financa në të cilën do të behët shqyrtimin i Projektligjit për Ratifikimin e Marrëveshjes Financiare ndërmjet Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe Bankës Evropiane për Investime për Projektin e Rehabilitimit të Linjës Hekurudhore 10, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 11:00)

- Në organizim të Ministrisë së Infrastrukturës, kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, së bashku me ministrin e Infrastrukturës, Lutfi Zharku, si dhe me kryetarin e Komunës së Obiliqit, Xhafer Gashi, do të vizitojë fillimin e punimeve të urave, të cilat do të lidhin fshatrat Hamidi dhe Plemetin. (Plemetin,ora 11:00)

- Kryeministri Isa Mustafa pret në takim ekipin olimpik të Kosovës, i cili do ta përfaqësojë Kosovën në Lojërat Olimpike në Rio të Brazilit. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:45)

- Ministria e Diasporës mban manifestimi tradicional “Dita e Diasporës” e fillon me homazhe në varret e familjes Jashari. (Kompleksi memorial “Adem Jashari”, ora 18:00)
 
 - Ministria e Diasporës organizon koncert me orkestren “Spartiti per Scutari” arbëresh nga Italia, në krye me drejtuesin artistik, shkodranin Bardh Jakova. (Kompleksi memorial “Adem Jashari”, 20:00)
 

Ngjarjet e datës 30 Korrik 2016

- Në kuadër të manifestimit “Ditët e Diasporës 2016”, Ministria e Diasporës organizon finalen e kuizit të diturisë “Ti je pjesë e atdheut”. (Salla e Kuqe e Pallatit të Rinisë, ora 17:00)
 

Ngjarjet e datës 29 Korrik 2016

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Mbahet takimi i 119-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Objekti i Prokurorisë së Shtetit, Ish-objekti i Inspektoratit Komunal, ora 10:00)

- Fondacioni Ndërkombëtar për Sisteme Zgjedhore bën lansimin e raportit të pjesëmarrjes se të Rinjve në Zgjedhje në Kosovë, rolit të Rinjve në subjektet politike dhe ndikimit te Gjuhës së Urrejtjes si Mjet Politik në Rininë e Kosovës. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Mbahet Mbledhja e Komisionit për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale, në të cilën do të bëhet shqyrtimi i Projektligjit për ratifikimin e Marrëveshjes së kredisë ndërmjet Qeveris së Kosovës dhe Unicredit Bank Austria AG për financimin e Projektit të modernizimit të shërbimeve të kardiologjisë invazive në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 11:00)

- Ministria e Punëve të Brendshme do të bëj vënien e gurthemelit për objektin e zjarrfikjes dhe shpëtimit në komunën e Podujevës. (Podujevë, ora 11:00)

- Ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku me bashkëpunëtorë, do të përurojë rrugën lokale në fshatin Rezallë në komunën e Skënderajit. (Pjesa e parë Morinë-Rezallë, ora 12:00)

- Organizohet ceremonia e ndarjes së certifikatave për grupin e parë të studentëve të UP-së “Hasan Prishtina”,  të cilët me sukses kanë përfunduar punën praktike tremujore në Ministrinë e Financave. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P-38, ora 14:00)

- Inspektorati i Punës sot do të raportojë për gjendjen në të cilën ndodhen mediat në Kosovë. (Salla Kulturore e BE-së, afër Kinemasë ABC, ora 13:00)

- Sekretari i Ministrisë së Punëve të Brendshme, Driton Gashi  do të mbaj konferencë për media,  ku do të flasë për vendimin e Gjykatës se Arbitrazhit në çështjen e pasaportave ku i pranishëm do të jetë edhe avokati i cili ka përfaqësuar  MPB-në  në këtë rast. (Objekti kryesor të Ministrisë së Punëve të Brendshme, ora 14:30)

- Ekipi olimpik i Kosovës, i cili do ta përfaqësojë shtetin tonë në Lojërat Olimpike në Rio të Brazilit takohet me Ministrin e Kulturës, Kujtim Shala. (MKRS, ora 15:45)

- Behët promovimi i pullave postare, RIO 2016. (Hotel Sirius, 16:15)

- Ekipi olimpik i Kosovës organizon inagurimin e rratheve Olimpik në Sheshin Zahir Pajaziti. (Prishtinë, ora 18:45)

- Organizohet ceremonia solemne e dorëzimit të flamurit shtetëror nga Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, tek ekipi olimpik i Kosovës, i cili do ta përfaqësojë shtetin tonë në Lojërat Olimpike në Rio të Brazilit. (Amfiteatri i Gërmisë në Prishtinë, ora 20:00)

- Presidenti i Aleances Kosova e Re, Behgjet Pacolli, do të marrë pjesë në një takim me qytetarë në Runik të Skenderajt. (Runik, ora 20:00)

Ngjarjet e datës 28 Korrik 2016

- Projekti i Ndërtimit të Besueshmërisë nëpërmjet Mbrojtjes Kulturore në Kosovë i financuar nga Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë do të lansojë punëtorinë e parë për Trashëgiminë Kulturore me të Rinjtë. (Qendra Kulturore Isa Kastrati në Kamenicë, ora 9:30)

- Ministria e Shëndetësisë në bashkëpunim me OBSh-në dhe Klinikën Infektive, me rastin e Ditës Botërore të hepatitit  organizon tryezë të rrumbullakët, me moton “Njihu me hepatitin –Vepro tani”. (Hapësirat e Klinikës Infektive të QKUK-së, ora 11:00) 

 

- Shkolla për Kitarë “Vihuela” mban koncert kushtuar  Ditëve të Diasporës. (Biblioteka Kombëtare e Kosovës, ora 17:00)

Ngjarjet e datës 27 Korrik 2016

- Ministrja e Drejtësisë, Dhurata Hoxha pret në takim në kabinetin e saj, Kryeprokurorin e Shtetit, Aleksandër Lumezi. (Kabineti i ministres Hoxha, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Buxhet dhe Financa në të cilën do të behët shqyrtimin i Projektligjit për Ratifikimin e Marrëveshjes Financiare ndërmjet Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe Bankës Evropiane për Investime për Projektin e Rehabilitimit të Linjës Hekurudhore 10, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 11:00)

 - Jepet seria e fundit  e koncerteve të etno muzikës së re Kosovare, me përformancën e Arbër Salihu, Edona Vatoci dhe Blerta Kosova. (Lapidariumi i Muzeut të Kosovës, ora 20:00)

- Galeria Kombëtare e Kosovës organizon hapjen e edicionit të njëmbëdhjetë të Ekspozitës Ndërkombëtare Çmimi Muslim Mulliqi. (Galeria Kombëtare e Kosovës, ora 20:00)
 

Ngjarjet e datës 26 Korrik 2016

- Agjencia për Investime dhe Përkrahjen e Ndërmarrjeve në Kosovë organizon Panairin “Gratë në Biznes 2016” i cili synon promovimin e veprimtarisë ndërmarrëse te gratë e të gjitha komuniteteve, integrimin e tyre ne shoqëri si dhe inkurajimin e grave tjera për tu futur në aktivitete biznesore. (Sheshi “Skënderbeu”, ora 10:00)

- Mbledhja e Komisionit për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës në të cilën do të diskutohet rreth Planit të Punës së Komisionit për gjashtëmujorin e parë të vitit 2016. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00)

- Ministri i Punëve të Brendshme, Skender Hyseni dhe drejtori i Përgjithshëm i PK-së, Shpend Maxhuni, do të vendosin kurora me lule tek lapidari i heroit të Kosovës Enver Zymeri. (Kompleksin e Drejtorisë së Përgjithshme të Policisë në Prishtinë, ora 10:00)

- Qendra për Hulumtime Strategjike dhe Sociale organizon konferencën me temë “Zbatimi i Ligjit për Faljen e Borxheve Publike- Çka pas datës 3 shtator?”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri në të cilën do të behët shqyrtimi i Raportit me Rekomandime për Projektligjin për Rregullat e Komunikacionit Rrugor si dhe shqyrtimi në parim i Projektligjit për kamatëvonesat në transaksionet tregtare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 10:00)

- Ministri i Punëve të Brendshme, Skender Hyseni dhe drejtori i Përgjithshëm i PK-së, Shpend Maxhuni, do të Homazhe tek varri i heroit të Kosovës Enver Zymeri. (Varrezat e fshatit Dubovc, komuna e Vushtrrisë, ora 11:00)   

- Koalicioni i OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve në Kosovë - KOMF në bashkëpunim me kompaninë Meditech L.L.C - distributor i produkteve farmaceutike dhe pajisjeve mjekësore në Kosovë, po organizojnë një event të dhurimit të materialeve shpenzuese mjekësore për Klinikën e Pediatrisë në Qendrën Klinike Universitare në Kosovë. (Klinika e Pediatrisë, Qendra Klinike Universitare në Kosovë, ora 11:00)  

- Ministri i Punëve të Brendshme, Skender Hyseni dhe drejtori i Përgjithshëm i PK-së, Shpend Maxhuni, do të vizitojnë familjen e heroit të Kosovës Enver Zymeri. (Fshati Dubovc, ora 11:30)

- Kryetari i Odes Ekonomike te Kosoves, Safet Gerxhaliu dhe Drejtori Ekzekutiv i Odes Ekonomike Amerikane ne Kosove, Arian Zeka mbajnë konferencë të përbashket për medie lidhur me çështjet me te cilat përballet sektori privat, dinamiken e reformimit te mjedisit afarist, nivelin e partneritetit me sektorin publik, si dhe detyrat qe duhen kryer nga institucionet në ditet në vijim. (Selia e Odes Ekonomike Amerikane, ne Qytezen Pejton, ora 13:00)
 
-  Mbahet Konventa e IV e Forumit Rinor të Aleancës Kosova e Re, dega në Prishtinë në të cilen do të zgjedhen strukturat e reja për Forumin Rinor, dega në Prishtinë. (Hotel Swiss Diamond, nga ora 20:00)

Ngjarjet e datës 25 Korrik 2016

- Presidenti i BERZH-it Suma Chakrabarti do ta vizitojë Kosovën me ç\'rast do të takohet edhe me  ministrin e Financave Avdullah Hoti. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P37, ora 12:45)

-  Fondacioni Ndërkombëtar për Sisteme Zgjedhore ben lansimin e Udhëzuesit për Pjesëmarrjen e të Rinjëve në Procese Zgjedhore dhe Politike të titulluar “Udhërrëfyesi i Superndryshuesve për Zhvillim të Komunitetit”. (Hotel Sirius, ora 13:00)  

 

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, pret në takim Presidentin e Bankës Evropiane për Zhvillim dhe Rindërtim, Suma Chakrabarti. (Kabineti i Presidentit, ora 14:00 - vetëm)

Ngjarjet e datës 24 Korrik 2016

- Mbahet mbledhja e XXV e Këshillit të Përgjithshëm të Lëvizjes Vetëvendosje. (American School of Kosova" në Pallatin  e Rinisë në Prishtinë, ora 10:00)

- Ministria e Diasporës organizon ndezjen e qirinjve në përkujtim të bashkatdhetarëve tanë të rënë në sulmin e Mynihut, Sabina Sula, Dijamant Zabergja dhe Armela Segashi, por edhe të gjitha viktimat e sulmit kriminal në Mynih, përmes ndezjes së qirinjve. (Sheshin Zahir Pajaziti në Prishtinë, ora 20:30)

Ngjarjet e datës 22 Korrik 2016

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Ministria e Integrimeve Evropiane në bashkëpunim me Ministrinë e Administrimit të Pushtetit Lokal dhe Komunën e Ferizajt do të organizojnë konferencë informuese për Marrëveshjen e Stabilizim - Asociimit dhe zbatimin e saj në Komunën e Ferizajt. (Ndërtesa e Komunës së Ferizajt, salla e Kuvendit të Komunës, ora 10:00)

- Fondacioni Ndërkombëtar për Sisteme Zgjedhore bën lansimin e Udhëzuesit për Përfshirjen e Personave me Aftësi të Kufizuar në Proceset Zgjedhore dhe Politike. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Nën kujdesin e kryeparlamentarit Kadri Veseli dhe të Forumit për transparencë parlamentare vazhdon aktiviteti “Bashkatdhetarët në Kuvend”. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Në organizim të Ministrisë së Infrastrukturës, kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, së bashku me ministrin e Infrastrukturës, Lutfi Zharku, do të vizitojnë punimet në rrugën nacionale, Prishtinë – Pejë. (Zegmenti Zahaq - Pejë, ora 11:00)

- Ministrja e Drejtësisë, znj. Dhurata Hoxha pret në takim Ambasadorin e SHBA-së në Kosovë, Greg Delawie. (Kabineti i Ministres, ora 11:00)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami do të presë në takim ekipin e nxënësve të Kosovës që kanë marrë pjesë në Olimpiadën Ndërkombëtare të Matematikës. (Kabineti i Ministrit, ora 11:30)

- Fillon faza e IV e implementimit të dezinsektimit hapësinor në Komunën e Prishtinës. (Aktash, Lagjen e Muhaxherrëve, Parkun e Qytetit, Vellushë, Qendra e Qytetit dhe Qytezën Pejton, ora 19:30)


 

Ngjarjet e datës 21 Korrik 2016

- Shoqata e Malazezëve të Kosovës, me përkrahje të Friedrich Ebert Stiftung organizon tryezë me temë “Demarkacioni i kufirit Kosovë- Mali i Zi nga përspektiva e qytetarëve malazezë të Kosovës”. (Qendra e konferencave Orion, ora 9:30)

- Nën kujdesin e kryetarit të Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli dhe Forumit për transparencë parlamentare, Kuvendi organizon aktivitetin tradicional, “Bashkatdhetarët në Kuvend” dhe hap dyert për të gjithë mërgimtarët. (Holli i Kuvendit, ora 11:00)

- Mbahet Mbledhja e Komisionit për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale, në të cilën do të ketë Diskutim i kërkesës së Postës së Kosovës për shpërndarjen e pensioneve dhe skemave sociale. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 11:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim dhe Agjensioni i Japonisë për Bashkëpunim Ndërkombëtar (JICA) do të lansojnë projektin e ri për zvogëlimin e rrezikut nga fatkeqësitë natyrore. (Zyret e UNDP-së ora 14:00)

- Mbahet ceremoia e hapjes së festivalit P+ festival ky i muzikës, artit dhe teknologjisë. (Parku i Gërmisë, ora 15:00)

 

Ngjarjet e datës 20 Korrik 2016

- Komisioni për Punë të Jashtme, mban takimin e përbashkët me Dekanen Prof. Dr. Adrien Wing dhe ligjëruesin Prof. Nathan Miller nga Universiteti i Iowa-së. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 11:00)

- Bёhet shpërndarja e certifikatave pёr kandidatët tё cilёt e kanё kaluar provimin pёr përmbarues privat. (Ndërtesa e Ministrisë se Drejtёsisё, ora 11:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim dhe komuna e Dragashit do të nënshkruajnë një marrëveshje komunale për bashkë-financim për të ndihmuar banorët e këtushëm t’i përmirësojnë fermat dhe ndërmarrjet e tyre të vogla. (Kuvendi komunal i Dragashit, ora 11:00)

- Ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku me bashkëpunëtorë, do të vizitojë komunën e Parteshit, me ç'rast do të mnënshkruhet Memorandum i Bashkëpunimit në mes të Ministrisë së Infrastrukturës dhe komunës të Parteshit, ora 11:00)

- Mbahet konferenca me temë “Veprimet kriminale të OSBE-së dhe UNMIK-ut në lidhje me pronën personale të disa serbëve në Kosovë" të cilën organizon Milos Živković, sipas pohimit të tij, iu ka uzurpuar prona personale nga ana e OSBE-së për disa vite me radhë. (Qendra Mediale në Çagllavicë, ora 11:00)

 

- Drejtori Menaxhues i Telekomit të Kosovës, Agron Mustafa mban konferencë për media ku do të prezantohen superproduktet e reja të VALA-s dhe risitë tjera në Telekomin e Kosovës. (Ndërtesa kryesore e Telekomit të Kosovës/Valës, ora 11:30)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, pret në takim kryetarin e Komitetit Olimpik të Kosovës, Besim Hasani. (Kabineti i Presidentit, ora 11:30)

- Kryetari i Komunës, Shpend Ahmeti, Dukagjin Lipa, Drejtor Ekzekutiv - Republika Communications dhe Ernest Jusufi - Drejtor Ekzekutiv “Birra Peja” do të mbajnë konferencë për media. (Salla e konferencave, kati I IV, në ndërtesën e re të Komunës së Prishtinës, ora 12:00)

- Ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku me bashkëpunëtorë, do të vizitojë komunën e Ranillugut, me ç'rast do të mnënshkruhet Memorandum i Bashkëpunimit në mes të Ministrisë së Infrastrukturës dhe komunës së Ranillugut, ora 12:30)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media. (Zyrët qendrore të Vetëvendosjes, ora 13:00)

- Kryeministri Isa Mustafa viziton Operatorin e Sistemit, Transmisionit dhe Tregut.  (Ndërtesa e KOSTT-it, ora 14:00)

- Për herë të parë në Kosovë organizohet ProductTank Prishtina me qëllim që të ju ofrojë mundësin menaxherëve të produkteve që të ndajnë eksperiencat e tyre dhe të shkëmbejnë idetë për Dizajnim të Produkteve, Modelim të Bizneseve, Ekseriencës së përdoruesit etj. (Kolegji Universum Ulpiane, kati i II, Salla 101, ora 17:30)

- Artistja Erëmira Çitaku, do të përformojë në Lapidariumin e Muzeut të Kosovës, ora 20:00)

Ngjarjet e datës 19 Korrik 2016

- Ministri i Ministrisë së Punëve të Brendshme, Skender Hyseni raporton para komisionit për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 10:00)

- Community Building Mitrovica organizon konferencën për shtyp me rastin e nënshkrimit të kontratave me përfitueset e granteve të Projektit "Mjedisi i biznesit mbështetës për gratë që fillojnë biznese në veri dhe jug të Mitrovicës".  (Objekti i Agjensionit regjional për zhvillim në Mitrovicën jugore, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri në të cilë do të behët shqyrtimi i Raportit vjetor të Autoritetit Rregullativ të Komunikimeve Elektronike dhe Postare për vitin 2015. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 10:00)

- Ambasadori i ShBA-ve në Republikën e Kosovës, Greg Delawie, i shoqëruar nga Kryetari i Vitisë, Sokol Haliti, do të bejnë vizitë statusë së Richard Holbrooke në Viti. (Viti, ora 10:25 - vetëm pamje)

- Zëvendëskryeministri i parë i Republikës së Kosovës, Hajredin Kuçi merr pjesë në ngjarjen lansuese të fushatës nacionale në nivel lokal në Kosovë, në përkrahje të të drejtave pronësore të grave. (Shtëpia e Kulturës, Viti, ora 10:30) 

- Para fillimit të mbledhjes së gjashtë të Këshillit Kombëtar për Zhvillim Ekonomik, Ministrja e Tregtisë dhe Industrisë, Hykmete Bajrami, mban konferencë për gazetarë ku do të flasë rreth të arriturave në përmirësimin e ambientit të të bërit biznes dhe punës së Këshillit Kombëtar për Zhvillim Ekonomik. (Ndërtesa e Qeverisë, P-32, ora 10:40) 

- Ambasadori i ShBA-ve në Republikën e Kosovës, Greg Delawie, i shoqëruar nga Kryetari i Vitisë, Sokol Haliti, do të flasë me rastin e nisjes së fushatës për të drejtat pronësore bazë me qytetarë në Viti, dhe do të vizitojë statunë e Richard Holbrooke. (Shtëpia e Kulturës në Viti, 10:45)

- Komiteti Olimpik i Kosovës mban konferencë për media ë të cilën do të bejë publike cilët sportistë nga Kosova dhe ne cilat disciplina do te marrin pjesë në  Lojerat Olimpike Rio 2016. (Ambientet e KOK, ora 11:00)

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në mbledhjen e gjashtë të Këshillit Kombëtar për Zhvillim Ekonomik. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 11:00)

 

- Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj flet para gazetarëve lidhur me demarkacionin dhe debati me ekspertët për këtë proces. (Selia e AAK-së, ora 14:00)

Ngjarjet e datës 18 Korrik 2016

- Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës dhe Këshilli i Mediave të Shkruara të Kosovës do të mbajnë një konferencë të përbashkët për të informuar gazetarët dhe publikun rreth një nisme ligjore përmes së cilës do të censurohen dhe kontrollohen mediat. (EU Info Center, Prishtinë, ora 12:00)

- Mbahet takimi i radhes për të riatdhesuarit kosovare,  kryesishtë të komunitetëve Romë, Ashkali dhe Egjiptas. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S I, ora 12:00)

- Mbahet Mbledhja e komisionit për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale, në të cilën do të bëhët Shqyrtimi i Projektligjit për ndryshimin dhe plotësimin e ligjit për aftësimin, riaftësimin profesional dhe punësimin e personave me aftësi të kufizuara Shqyrtimi i Projektligjit për shërbimin mjekësor emergjent.(salla N 302, ora 13:00)

- Zyrtarët e Ministrisë së Administrimit të Pushtetit Lokal do të dhurojnë gjak në mënyrë vullnetare, duke iu përgjigjur gatishmërisë për të ndihmuar qytetarët që kanë nevojë për gjak.(Ambientet e Ndërtesës së ish Rilindjes, ora 13:30)

- Bëhet pritja e ekipit të Kosovës që ka marrë pjesë në Olimpiadën ndërkombëtare të matematikës, në Hong Kong, ku ka fituar një medalje të bronztë Doruntina Sylejmani dhe dy medalje nderi Shend Zhjeqi dhe Arbër Avdullahu. (Departamentin e Matematikës, FShMN, ora 13:30)

- Zyrtarët e Ministrisë së Administrimit të Pushtetit Lokal do të dhurojnë gjak në mënyrë vullnetare, duke iu përgjigjur gatishmërisë për të ndihmuar qytetarët që kanë nevojë për gjak. (Ambientet e Ndërtesës së ish Rilindjes, ora 13:30)

- Mbahet ceremonia e vendosjes së vulës së parë apostile.(Në Departamentin për Çështje Konsullore, në Ministrinë e Punëve të Jashtme, ora 14:00)

- Rrjeti i Grupeve të Grave të Kosovës në bashkëpunim me Qendrën për Art dhe Komunitet Artpolis, përkrahur nga PPSE Swisscontact, mban fushatën në kuadër të projektit “Prona e paluajtshme dhe barazia gjinore” përmes prezantimit të shfaqjeve në formë të forum teatrit. (Teatri “Istref Begolli” në Pejë, ora 18:00)

- Ministria e Punëve të Jashtme të Kosovës organizon mbrëmje homazh për viktimat në Nice të Francës. (Hotel Swiss Diamont, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 17 Korrik 2016

- Mbahet mbledhja e Këshillit të Qendrë së Lëvizjes Vetëvendosje!. (American School of Kosova në Pallatin e Rinisë, ora 12:00)

- Rrjeti i Grupeve të Grave të Kosovës në bashkëpunim me Qendrën për Art dhe Komunitet Artpolis, përkrahur nga PPSE Swisscontact mban fushatën në kuadër të projektit “Prona e paluajtshme dhe barazia gjinore” përmes prezantimit të shfaqjeve në formë të forum teatrit. (Sheshi “Mehë Uka” përballë bibliotekës së qytetit në Mitrovicë, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 16 Korrik 2016

- Rektori i Universitetit të Prishtinës Prof. Dr. Marjan Dema se bashku me Ministrin e Arsimit Shkences dhe Teknologjise se Kosoves monotorojnë Fakultetin e Edukimit për të pare nga afer si zhvillohet procesi i mbajtjes së testit të provimit pranus për studente te ri në studimet themelore - bachelor. (Fakulteti i Edukimit,  ora 9:00)

 

- Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës mban konferencën  “Evropa pas BREXIT dhe procesi i integrimeve evropiane të Kosovës dhe rajonit”. (Hotel Swiss Diamond, ora 9:30)

- Rektori i Universitetit të Prishtinës Prof. Dr. Marjan Dema se bashku me Ministrin e Arsimit Shkences dhe Teknologjise se Kosoves monotorojnë Fakultetin Juridik. (Fakulteti i Juridikut, ora 9:30)

- Rektori i Universitetit të Prishtinës Prof. Dr. Marjan Dema se bashku me Ministrin e Arsimit Shkences dhe Teknologjise se Kosoves monotorojnë Fakultetin Filozofik. (Fakulteti Filozofik, ora 10:00)

- anulohet - Ministri i Infrstrukturës, Lutfi Zharku do të vizitojë Komunën e Pejës, ku do të takohet me kryetarin e Komunës, Gazmend Muhaxheri me ç\'rast do të inaugurojë fillimin e punimeve në zgjerimin e rrugës nacionale N9, drejtimi Pejë-Prishtinë. (Pejë, ora 12:00)

- Teatri i Qytetit të Prishtinës - “Dodona” organizon një mbledhje komemorative me rastin e vdekjes së regjisorit dhe aktorit të mirënjohur të Kosovës Smail Imeri.  (Teatri Dodona, ora 12:00)
 

Ngjarjet e datës 15 Korrik 2016

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Me rastin e ri-akreditimit tre vjeçar të Programit Specialistik në Mjekësisë Familjare të Kosovës nga Kolegji Mbreteror i Anglise-RCGP, organizohet shënimi i kësaj ngjarjeje të rëndësishme për  mjekësinë kosovare. (Hapësirat e  Qendrës për Zhvillimin e Mjekësisë Familjare të Kosovës, ora 10:00)

- Komisioni i Pavarur i Mediave mban dëgjim publik për të diskutuar për Rregulloren e re për Shpërndarjen e Ofruesve të Shërbimeve Mediale Audio dhe Audiovizuale dhe për ndryshimet e Rregullores për Komunikimet Komerciale Audiovizuale dhe Kodin e Sjelljes. (Hotel Prishtina, ora 10:00)

 

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli do të mbajë konferencë për medie. (Selia e PDK-së, ora 10:30)

- Ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku dhe kryetari i komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, do të marrin pjesë në prezantimin e projektit të autostradës Prishtinë-Gjilan-Dheu i Bardhë, si dhe projekteve të tjera të BERZH-it, për hyrje-daljet e qytetit të Gjilanit. (Restorant "Vali Ranch" në Gjilan, ora 11:00)

- Mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës, me kryetarët e grupeve parlamentare. (Kuvendi i Kosovës, salla C-301, ora  11:00)

- Shoqata Sindikale e Teatrit Kombëtar të Kosovës mban konferencë për media. (Foajeu i Teatrit Kombëtar, ora 11:00)

- Mbahet ceremonia e vënies së gurthemelit të Klinikës së re Emergjente, që do të ndërtohet në kompleksin e Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, përkatësisht Shërbimit Spitalor dhe Klinik Universitar të Kosovës. (Hapësirat midis Klinikës së Onkologjisë, Ortopedisë dhe Ambulancave të reja specialistike në ndërtim e sipër, ora 11:30)

 

- Mbahet ceremonia e mbylljes së Universitetit Veror Ndërkombëtar të Prishtinës. (Qendra e Studentëve, ora 17:00)

- Rrjeti i Grupeve të Grave të Kosovës në bashkëpunim me Qendrën për Art dhe Komunitet Artpolis, përkrahur nga PPSE Swisscontact, ka filluar fushatën në kuadër të projektit “Prona e paluajtshme dhe barazia gjinore” përmes prezantimit të shfaqjeve në formë të forum teatrit. (Shkolla fillore “Shkëndija, fshati Hajvali, ora 18:00)

- Këshilli i Rinisë Evropiane të Kosovës organizon pritjen për të rinjtë e Kryqytetit dhe drejtues politik dhe institucional të Republikës së Kosovës, me ç’rast do të organizohet një bashkëbisedim për gjendjen aktuale  të të rinjve të Kosovës - sfidat dhe problemet e tyre. (Ndërtesa e Re e Qeverisë, ora 20:00)

Ngjarjet e datës 14 Korrik 2016

- Mbahet seanca e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala, do të vizitojë lokalitetin arkeologjik në Dersnik, me ç’rast do të bëhen publike edhe gjetjet e reja arkeologjike në këtë lokalitet. (Dersnik, ora 10:00)

- Shoqata "Miqtë e Amerikës" do të bën ndarjen e çmimeve dhe mirënjohjeve për nxënësit që kanë fituar në garën me ese “Edhe unë e festojë 4 korrikun – Dita e Pavarësisë së SHBA-ve”. Selia e shoqatës “Miqtë e Amerikës, Agim Ramadani, mbrapa qebaptores “Jeta” dhe “California”, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e pestë e Kuvendit të Komunës së Prishtinës. (Salla e Kuvendit të Komunës së Prishtinës, ora 10:00)

- Oda Ekonomike e Kosovës do të bën prezantimin e “Monitorit të Biznesit Kosovar”, për tremujorin e dytë të vitit 2016. (Lokalet e OEK-ut, ora 11:00) 

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, do të përcjellë nga afër fushatën e korrje-shirjeve të grurit. (Komuna e Shtimes, kilometri i tretë, rrugës për Ferizaj, ora 12:45)

 

- Mbahet mbledhja e komisionit për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale lidhur me shqyrtimin e Projektligjit për ndryshimin dhe plotësimin e ligjit për aftësimin, riaftësimin profesional dhe punësimin e personave me aftësi të kufizuara. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 13:00)
 

Ngjarjet e datës 13 Korrik 2016

- Rektori i Universitetit të Prishtinës Prof. Dr. Marjan Dema pret në takim Ministrin e Kulturës Rinisë dhe Sporteve, Kujtim Shala , ku njëherit do të bëhet nënshkrimi i Memorandum Bashkëpunimi për punë praktike për studentet e Universitetit të Prishtines 'Hasan Prishtina' në këtë Ministri. (Ndërtesa e Rektoratit UP-së, ora 10:00)

- Drejtoria e Shërbimeve Shëndetësore e Policisë së Kosovës në bashkëpunim me Qendrën e Kosovës për Transfuzionin e Gjakut organizon fushatën vetëdijesuese  "Dhurimi Vullnetar i Gjakut". (Kampi ‘Vrella’ në Sllatinë, ora 10:00) 

- Organizata Mjedisore “Let’s Do It Kosova” vazhdon edhe më tej me aktivitete vetëdijesuese për mbrojtjen e mjedisit më ç'rast vullnetarët e Iniciativës “Ta Pastrojmë Kosovën” do të realizojnë aksion pastrimi në Veternik. (Rruga e vjetër e Shkupit, afër Spitalit Amerikan, ora 10:00)

- Mbledhja e Komisionit për Bujqësi, Pylltari, Mjedis e Planifikim Hapësinor në të cilën do të  shqyrtohet në parim Projektligji për performancën energjetike në ndërtesa. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

- Shefat e grupeve parlamentare të boshtit opozitar AAK dhe Nisma, Pal Lekaj dhe Valdete Bajrami do të mbajnë konferencë shtypi për çështjen e Demarkacionit. (Ambientet e Kuvendit të Kosovës, ora 11:00)

- Kryetari i Këshillit të Pavarur Mbikqyrës për Shërbimin Civil të Kosovës, Shkëmb Manaj raporton para Komisionit për të Drejtat, Interesat e Komuniteteve dhe për Kthim lidhur me implementimin nenit 11, të Ligjit për Shërbimin Civil të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 11:00)

- Ministrit të Shëndetësisë, Imet Rrrahmani raporton para Komisionit për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale lidhur e marrëveshjen e kredisë Kosovë - Unicredit Bank Austria AG për financimin e Projektit të modernizimit të shërbimeve të kardiologjisë invazive në QKUK si dhe lidhur me punsimin e asistentëve dhe specialstëve të mjeksisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini dhe Sport në të cilën do të behët shqyrtimi i raportit me rekomandime për Projektligjin për Kinematografinë si dhe shqyrtimi i Projektligjit pёr ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për të Drejtat e Autorit dhe të Drejtat e Përafërta. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 13:00)

- Mbahet ceremonia e mbylljes së projektit të bashkëpunimit ndërkufitar "Turizmi hap derën për bashkëpunim ndërkufitar" i cili ka qellim rritjen ekonomike në rajonin ndërkufitar të Dragashit dhe Gostivarit përmes ndihmës së drejtpërdrejtë për ta kthyer zonën në një destinacion tërheqës turistik. (Shtëpia e Kulturës në Dragash, ora 14:00)

 

- Promovohet guida “Trashëgimia Kulturore e Prishtinës” nga Qendra Rajonale për Trashëgimi Kulturore e Prishtinës. (Lapidariumi i Muzeut të Kosovës, ora 18:00)

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 Tetor 2021

- Shoqata për Teknologji të Informacionit dhe Komunikimit të Kosovës - STIKK organizon diten e dytë të edicionit te 10-të të festivalit të teknologjisë “KosICT”. (Ambientet e “ITP Park” në Prizren, ora 10:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-së, ora 11:00)

- Shfaqet video programi "Pranverë e përhershme, behar i vonuar" nga Protocinema në bashkëpunim me Fondacionin Lumbardhi. (Kino Lumbardhi, ora 12:00)

- Mbahet dita e dytë e edicionit te tretë te festivalit Lahuta, Okarina Polifionia. (Ambientet e Qendrës për zhvillimin e kultures tradicionale në Prishtinë, Rruga Xheladin Hana nr. 98, ora 15:00)