16 Tetor 2021

Kalendari

Ngjarjet e datës 9 Nëntor 2016

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë organizon hapjen e Konferencës "Menaxhimi financiar i institucioneve publike të arsimit të lartë në Kosovë”. (Salla e Senatit të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Buxhet Dhe Financa në të cilen do të behët shqyrtimi në parim i Projektligjit për Buxhetin e Republikës së Kosovës për vitin 2017, shqyrtimi i Projektligjit për plotësimin dhe ndryshimin e Ligjit për faljen e borxheve publike, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 11:00)

- Shoqata Sindikale e Teatrit Kombëtar të Kosovës organizojnë konferencë të jashtëzakonshme për media. (Foajea e Teatrit Kombëtar e Kosovës, ora 11:00) 

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, pret në takim shefen e Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë, Nataliya Apostolova. (Kabineti i kryeparlamentarit, ora 11:45) 

 

- Drejtori Menaxhues i Telekomit të Kosovës, Agron Mustafa do të promovojë produktin më të ri që i dedikohet ekskluzivisht  agroindustrisë dhe bujqësisë. (Fshatin Miradi e Epërme, saktësisht në objektin e Fermës dhe Qumështores “Eurolona”, ora 12:00)

- Kryeministri Isa Mustafa pret në takim shefen e Zyrës së BE-së në Kosovë, njëherësh përfaqësuese speciale e BE-së, Nataliya Apostolova, e cila i dorëzon Raportin e Progresit. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 12:15 - vetëm pamje)

- Komisioni Evropian do t’a publikojë raportin e tij mbi Kosovën më çrast mbahet konferencë për shtyp nga Komisioneri për Politikën e Fqinjësisë dhe Negociatat e Zgjerimit Johannes Hahn. (Transmetim i drejtpërdrejt i konferencës për shtyp i komesionerit nga Brukseli mbahet në Qendren Informative dhe Kulturore e Bashkimit Evropian, ora 13:00)

 

- Shefja e Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë, Nataliya Apostolova mban konferencë për media lidhur me raportin e komisionit Evropian për Kosovën. (Qendra Informative dhe Kulturore e Bashkimit Evropian, ora 13:15)

 

-  Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, merr pjesë në ceremoninë e organizuar nga Universiteti i Sheffield - dega e Selanikut. (Hotel Sirius, ora 19:00)
 

Ngjarjet e datës 8 Nëntor 2016

- Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor shënon “Ditën Botërore të Planifikimit Urban”. (Objekti i Ri i qeverisë, ora 9:00)

- Policia e Kosovës dhe Policia e Shtetit Shqiptar lansojnë raportin e përbashkët "Vlerësimi i Kërcënimeve nga Krimet e Rënda dhe Krimi i Organizuar”. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë do të organizojë ceremoni solemne me rastin e ndarjes së bursave për studentët përfitues në Programin e bursave shtetërore 2016/2017. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Mbahet takimi i 123 -të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Objekti i Prokurorisë së Shtetit, kati i III, në objektin e ri. Ish-objekti i Inspektoratit Komunal, rruga Enver Zymberi, ora 10:00)

- Rrjeti i Grupeve të Grave të Kosovës bën lansimin e raporteve mbi buxhetimin e përgjegjshëm gjinor në Ministrinë e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor dhe në Ministrinë e Tregtisë dhe Industrisë. (Hotel “Afa”, ora 10:30)

- Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë organizon konferencën me titull “Përfshirja e komunitetit në parandalimin e ekstremizmit të dhunshëm”. (Hotel Dukagjini në Pejë, ora 10:30)

- Drejtori i misionit të USAID-it Xhejms Houpe, i shoqëruar nga Ministrja e Tregtisë dhe Industrisë Hykmete Bajrami, Ministri i Financave Avdullah Hoti dhe Drejtoresha e Rrjetit të Grave të Kosovës Igballe Rugova, do të flasë me rastin e nisjes së Raportit të Buxhetimit të Përgjegjshëm Gjinor. (Hoteli AFA, ora 11:00)

- Mbahet mbledhje komemorative për aktivistin e Lëvizjes Vetëvendosjes, Astrit Dehari. (Fakulteti Filologjik, ora 11:00)

- Lëvizja FOL mbanë konferencë ku do të publikohet raporti “Skenimi i korrupsionit 2016”. (Zyret e Lëvizjes FOL, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri në të cilën do të behët përgaditja për mbledhjen e përbashkët me Komisionin homolog nga Kuvendi i Republikës së Shqipërisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 11:00)

- Pas humbjes trajike të aktivistit Astrit Dehari organizatat studentore të UP-së organizojnë marsh protestues për drejtësi. (Biblioteka Kombëtare, ora  12:00)

- Aleanca Koosvare e Bizneseve organizon konferencën për media lidhur me shpalosjen e Projektit tradicional Javët e Biznesit Kosovar. (Zyret e AKB-së , ora 12:15)

- Bëhet hapja zyrtare dhe promovimi i fillimit të punës së shoqatës  “Fermerët Kosovar të Qumështit”. (Restoran Miracle Beni Dona, mbrapa Etc në Fush Kosovë, ora 13:00)

 

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në hapjen zyrtare dhe promovimin e Shoqatës “Fermerët Kosovarë të Qumështit”. (Restoran Miracle, mbrapa ETC-së- Fushë Kosovë, ora 13:00)

 

- Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës Ramush Haradinaj, pret kryetarin e Partisë Demokratike Shqiptare të Maqedonisë, Menduh Thaçin. (Selia qendrore e AAK-së, ora 13:00)

- Varrimi i  aktivistit të Lëvizjes Vetëvendosje, Astrit Dehari. (Varrezat në Zllatar, ora 14:00) 

 

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-së, ora 14:00)

- Ambasada e ShBA-ve në Kosovë do të organizoj pritje, "Mbrëmja e Zgjedhjeve në SHBA". (Hapsirat e Klan Kosova, ora 21:00)

Ngjarjet e datës 7 Nëntor 2016

- Fondacioni i Kosovës për Shoqëri të Hapur dhe Grupi për Studime Juridike dhe Politike kanë kënaqësinë t’ju ftojnë në konferencën “Ecje nëpër akull: Kushtëzime, sfida dhe reforma drejt BE-së”. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami do të marrë pjesë në Konferencën “Referencimi i Kornizës Kombëtare të Kualifikimeve kundrejt Kornizës Evropiane të Kualifikimeve”. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini dhe Sport në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për parandalimin dhe sanksionimin e dhunës në ngjarjet sportive. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 10:00)

- Mbahet ceremonia e përurimit të Qendrës së Vazhdimësisë së Punës në Prizren të Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës projekt ky i bashkëfinancuar nga Banka Botërore dhe i përkrahur nga Ministria e Financave. (Sheshi Lidhja Shqiptare në Prizren, ora 10:00)

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në Konferencën e organizuar nga KFOS-“ Ecje në për akull: Kushtëzime, sfida dhe reforma drejt BE-së”. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikqyrjen e Agjencisë kundër Korrupcionit në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për Akademinë e Drejtësisë, shqyrtimi i Projektligjit për performancën energjetike në ndërtesa, etj.. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 10:00)

- Mbahet konferenca për promovimin e Veprimit "Përmirësimi i mbrojtjes së të drejtave të njeriut të të burgosurve në Kosovë", pjesë e lehtësimit horizontal për Ballkanin Perëndimor dhe Turqinë, që bashkëfinancohet nga Bashkimi Evropian dhe Këshilli i Evropës, dhe zbatohet nga Këshilli i Evropës, do të organizohet në (Hotel "Garden", ora 11:00)

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00)

- Shefja e Zyrës së BE-së, Nataliya Apostolova së bashku me kryeministrin e Kosovës, Isa Mustafa dhe kryetarin e komunës Gazmend Muhaxheri arrijnë në sheshin "Haxhi Zeka" në qytetin e Pejës, ku ata do të ecin nëpër çarshinë e rinovuar për të inspektuar punimet.. (Pejë, ora 12:55)

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në inaugurimin e Qarshisë së Vjetër në Pejë. (Qarshia e Vjetër në Pejë, ora 13:00)

- Ministria e Financave e Qeverise së Republikës së Kosovës, Banka Qendrore e Kosovës dhe Fondi Monetar Ndërkombëtar organizojnë seminarin mbi Raportin vjeshtor të FMN-së 2016 për çështjet rajonale ekonomike për Evropën Qendrore, Lindore dhe Juglindore. (Ndërtesa e e Qeverisë  salla P38, ora 14:00)

 

- Parlamenti Studentor i Universitetit të Prishtinës mban homazhe në nderim të studentit, Astrit Dehari. (Para Bibliotekës Kombëtare ”Pjeter Bogdani“, ora 17:00)
 

Ngjarjet e datës 6 Nëntor 2016

- Levizja Mjedisore "Let's Do It Kosova" do te realizojë aksionin e radhes në kuader të fushatës "Ta Pastrojmë Kosovën". Lagjen e Romeve në Prilluzhë, ora 10:00)

- Fondacioni Kosovar për Shoqëri Civile organizon konferencë për shtyp me rastin e lansimit të Indeksit Kosovar për Shoqëri Civile 2016. (Objekti i KCSF, ora 13:00)

 

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë të jashtëzakonshme ku do të flasin Kryetari, Visar Ymeri dhe Sekretari, Dardan Molliqaj. (Selia e Vetëvendosjes, ora 13:00)

Ngjarjet e datës 5 Nëntor 2016

- Këshilli i Përgjithshëm i Lëvizjes Vetëvendosjes do ta mbajë mbledhjen e XXVI-të tij. (American School of Kosova pranë pallatit të rinisë, ora 10:00) 

 

- Kryeministri Isa Mustafa pret në takim përfaqësuesit e Komitetit Olimpik Ndërkombëtar dhe Federatave Ndërkombëtare të cilët po qëndrojnë në Kosovë me rastin e shënimit të dy vjetorit të pranimit të Komitetit Olimpik të Kosovës në Komitetin Olimpik Ndërkombëtar. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 4 Nëntor 2016

- Shoqata Kosovare e Endoskopisë Gastronitestinale  mbanë konferencën e Katërt në  të cilen do të trajtohen tema nga lëmi i endoskopisë gastrointesinale si; stentat në sistemin gastrointestinal, trajtimi endoskopik i obezitetit,  përdorimi i ultrazërit endoskopik, etj. (Hotel Sirius, ora 9:00)

- Ministri i Diasporës, Valon Murati dhe Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Memli Krasniqi raportojnë në mbledhjen e Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike lidhur me raportet e Auditimit për ministrit e tyre. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 9:30) 

- Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi do t’i takojë përfaqësuesit e subjekteve politike për të diskutuar për reformën zgjedhore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 10:00 - vetëm pamje)

- Rektori i Universitetit të Proshtinës, Prof. Dr. Marjan Dema ndan mirënjohje për profesorin e Fakultetit të Bujqësisë dhe Veterinarisë të Universitetit të Prishtinës Prof. Dr. Shukri Fetahu. (Ndërtesa e Rektoratit të Universitetit të Prishtinës,  ora 10:20) 

- Shoqata e ndërmarrjeve që merren me qarkullim të naftës, derivate të naftës, gazrave dhe lubrifikanteve mban kuvendit të Shoqatës. (Lokalet e Odës Ekonomike të Kosovës, ora 11:00)

 

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-së, ora 11:00)

- Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi pret në takim 30 të rinj të Nismës së të Rinjve për të Drejtat e Njeriut, nga Kosova dhe Serbia. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00 - vetëm pamje)

- Ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku me bashkëpunëtorë, do të përurojë përfundimin e punimeve të asfaltimit të rrugës Topanicë - Dajkoc, te memoriali i Metush Krasniqit në komunën e Kamenicës. (Fshati Dajkoc, ora 12:00)

- Unioni i Studenteve Pro Europian në bashkëpunime me Qendren për Hulumtim dhe Zhvillim organizon seminare shkencore në të cilën ligjerues është prof dr Jahja Koka. (Prishtinë, ora 12:15)

- Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi pret në takim komandantin e FSK-së, Rrahman Rama, së bashku me pjesëtarët e FSK-së që garuan në “Cambrian Patrol” të Britanisë së Madhe. (Kabineti i Presidentit, ora 14:00 - vetëm pamje) 

Ngjarjet e datës 3 Nëntor 2016

- Shoqata e Reumatologëve të Kosovës, e mbështetur nga Ministria e Shëndetësisë, organizon më 3 dhe 4 nëntor Kongresin e 3-të Kombëtar të Reumatologëve të Kosovës me pjesëmarrje ndërkombëtare. ( Hotelin Emerlad, ora 9:00)

- Ministria e Tregtisë dhe Industrisë në bashkëpunim me komunën organizon “Konferencë Informuese për Zhvillimin e Sektorit Privat” në Gjakovë ku do të paraqiten dhe diskutohen sfidat e sektorit privat si dhe shërbimet dhe programet zhvillimore që ofrohen nga Qeveria në nivel kombëtar dhe lokal. (Hotel Kalaja, magjistralja Gjakovë - Prishtinë km 1, ora 10:00)

- Shkolla fillore dhe e mesme e ulët në Dol e cila mban emrin e mësuesit, pajtuesit, Anton Qeta . shënon ditën e shkollës dhe përkujton përvjetorin e vdekjes së Anton Qetes. (Pallati "Asim Vokshi" në Gjakovë, ora 10:00)

- Ministria e Drejtësisë organizon ceremoninë me rastin e përmbylljes se Projektit të Binjakëzimit, qëllimi i të cilit është fuqizimi i Shërbimit Sprovues dhe Shërbimit Korrektues të Kosovës. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Zëvendëskryeministri i Republikës së Kosovës, Ramiz Kelmendi viziton Komunën e Podujevës. (Objekti i Komunës së Podujevës, ora 11:00)

- Kryetari i Aleancës Kosova e Re, Behgjet Pacolli, mban debatin e radhës me qytetarët e Pejës. (Teatri "Istref Begolli" në Pejë, ora 14:00)

- Programi Certifikues për Zhvillim të Politikave Publike dhe Lidership  pranë A.U.K. organizon ceremoninë e çertifikimit te pjesëmarrësve të kohortit të dytë të cilët kanë mbaruar me sukses këtë program. (Hotel Sirius, ora 16:15) 

- Hapet ekspozita e piktorit të njohur të ngjyrës dhe grafikës, mjeshtrit restaurues dhe konservues të veprës së artit mesjetar, Mustafa Arapi. (Galeria e Ministrisë së Kulturës së Kosovës, ora 19:00)


Ngjarjet e datës 2 Nëntor 2016

- Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë organizon konferencen “Edukimi për punësim - Bashkëpunimi mes shkollave për arsim profesional dhe trajnim dhe bizneseve”. (Hotel Sirius, ora 9:00)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë Arsim Bajrami do të marrë pjesë në konferencën “Arsimi për punësim - bashkëpunimi i shkollave profesionale me bizneset”. (Hotel Sirius, ora 9:00)

- Drejtoria për Hetimin e Trafikimit me Narkotikë e Policisë se Kosovës dhe OSBE organizojnë seminarin dyditor “Zvogëlimi i ofertës dhe furnizimit me drogë”. (Hotel Sirius, ora 9:30)

- Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë bën lansimin e analizës “Nyja e Gordianit - Pengesat e Kosovës për anëtarësim në organizatat ndërkombëtare të sigurisë - Rasti i Interpolit”. (Swiss Diamond Hotel, ora 10:00)

- Organizata “Iniciativa për Zhvillimin e Bujqësisë së Kosovës - IADK organizon ngjarjen promovuse të akreditimit e kursit për sektorin e blegtorisë nga Autoriteti Kombëtarë i Kualifikimeve si dhe prezanon planin e punës lidhur me çertifikimin e kandidatëve në nivelin Teknik i Blegtorisë. (Zyrat e IADK-së, fshati Sfaraçak i ulët, Vushtrri, ora 10:00)

- Për nder të 27-vjetorit të rënies heroike të heronjëve të kombit, Afrim Zhitia dhe Fahri Faliu, organizohen homazhe në nderim të veprës së tyre. (Obelisku i heroit të kombit Afrim Zhitia në fshati Llugë të Podujevës, ora 11:00)

- Për nder të 27-vjetorit të rënies heroike të heronjëve të kombit, Afrim Zhitia dhe Fahri Faliu, organizohen homazhe në nderim të veprës së tyre. (Varri i heroit të kombit Fahri Fazliunë në fshatin Llaushë të Podujevës, ora 12:00)

- Ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku me bashkëpunëtorë do të bëjë inaugurimin e fillimit të punimeve për asfaltimin e rrugës Dol - Kusar - Goden. (Fshati Goden i komunës së Gjakovës, ora 12:00)

 

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale në të cilën behët shqyrtimi i Projektligjit për Inspektoratin Shëndetësor. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Bëhen homazhe tek vendi ku Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu dhanë jetën heroikisht. (Bregu i Diellit në Prishtinë, ora 14:00)
 


Ngjarjet e datës 1 Nëntor 2016

- Handikos organizon tryezën me rastin e publikimit të Raportit të hulumtimit mbi barrierat arkitektonike në ndërtesat publike në qytetin e Prishtinës i cili ka të bëjë me qasjen e personave me aftësi të kufizuara. (Hotel Sirius, ora 9:30)

- Kryeparlamentari Veseli pret në takim një delegacion nga Austria. (Kabineti i Kryetarit, ora 10:00)

- Ministri i Forcës  së Sigurisë së Kosovës, Haki Demolli do të raportoj para komisionit për Punë të Jashtme të Kuvendit lidhur me çështjet që lidhem me FSK-në. (Ndërtesa e  Kuvendit, salla C-203, ora 10:00)

- Kryeparlamentari Veseli viziton Kazermën e FSK-së në lagjen Bair të Mitrovicës. (Lagjja Bair, Mitrovicë, ora 12:00 - trasnporti i organizuar para objektit të Kuvendit, ora 10:30)

- Mbahet interpelanca me Ministrin e Shëndetësisë, Imet Rrahmani me Senatorët e rinj, lidhur me gjendjen shëndetësore në vend, problemet e hasura për studentët që studioin mjeksinë, kampanjat të cilat mund të participojnë të rinjtë për të ngritur nivelin e shërbimeve shëndetësore dhe tema tjera për sektorin publikë shëndetësorë në Kosovë. (Salla e seancave të Kuvendit të Kosovës, ora 11:00)

- Rrjeti i Grupeve të Grave të Kosovës dhe projekti Promovimi i Punësimit në Sektorin Privat bëjnë lancimin e raportit të ri: Kush kujdeset? Kërkesat, ofertat dhe opsionet për rritjen e mundësive të kujdesit të fëmijëve në Kosovë. (Hotel Emerald, ora 11:00)

-  Komisioni Parlamentar për Stabilizim Asociim, Kosovë - BE do të mbajë mbledhjen e radhës në të cilen do të diskutojë lidhur me  përgatitjet për takimin e dytë të Komisionit Parlamentar për Stabilizim Asociim BE-Kosovë, i cili do të mbahet me datë 23-24 nëntor në Strasburg, si dhe propozimi i temave për diskutim gjatë këtij takimi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C- 301, ora 11:00 - vetëm pamje)

- Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës Ramush Haradinaj, me rastin e ditëlindjes së Heroit të Kombit Zahir Pajaziti bën homazhe te shtatorja e heroit. (Prishtinë. ora 11:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit organizon një pritje për  kryetarin e Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Dukën, me ç’rast do t’i jepet Mirënjohje për kontributin e dhënë për futbollin shqiptar dhe për ndërkombëtarizimin e futbollit të Kosovës. (Kabineti i ministrit Shala, ora 13:00)

- Zhvillohet ceremonia e ndarjes së certifikatave për vajzat të cilat e kanë përfunduar me sukses trajnimin WOW (Punësimi Online i Grave). (Cafe bar ‘Morena’, rruga ‘Perandori Justinian’ afër Katedrales, ora 14:00)

- Departamenti i AAK-së për Drejtësi, sot organizon tryezë diskutimi me temën ''Rregullimi juridik i Trepçës''. (Salla Orion, përballë Kino ABC, ora 14:00)

- Kryeparlamentari Veseli bën hapjen e ekspozitës “Kristalet e Trepçës”. (Holli i Kuvendit, ora 14:30)  

Ngjarjet e datës 31 Tetor 2016

- Misioni i OSBE-së në Kosovë organizon konferencë për performancën e institucioneve të pavarura dhe rolin e parlamenteve në rajon. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli merr pjesë dhe mban fjalë rasti në konferencën “Përforcimi i performancës së institucioneve të pavarura: Roli i Parlamentit në Rajonin e Ballkanit Perëndimor”, organizuar nga Misioni në Kosovë i Organizatës për Siguri e Bashkëpunim në Evropë në bashkëpunim me Kuvendin e Kosovës. (Hotel Emerald, ora 9:00) 

- Shoqata e Bankave të Kosovës dhe Fondi Evropian për Evropen Juglinore - Development Facility organizojn konferencën Vjetore të Bankave të Kosovës. (Capital Gate Conference Center pranë zyreve të Shoqates së Bankave të Kosoves, ora 9:30)

- Ministri i Diasporës, Valon Murati dhe Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Memli Krasniqi janë të ftuar në mbledhjen e Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike lidhur me shqyrtiimin e Raportit të Auditimit për ministrit që udhëheqin.(Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini dhe Sport në të cilen do të behët shqyrtimi i Projektligjit për sponsorizime dhe donacione në fushën e kulturës rinisë dhe sportit si dhe shqyrtimi i Projektligjit për parandalimin dhe sanksionimin e dhunës në ngjarjet sportive. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 10:00)

- Instituti Riinvest organizon konferencën për media ku do të prezantohen të gjeturat nga hulumtimi ‘Sa është e hapur Qeveria e Kosovës? - Rezultatet nga matësi i qeverisjes së hapur’. (Hapësirat e Insitutit Riinvest, ora 10:30)

 

- Organizatat e dala nga lufta në Drenas protestojnë kundër dënimit të pjesëtareve  të UÇK-së. (Sheshi Fehmi Lladrovci”, ora 12:00)

- Shtyhet - Ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku me bashkëpunëtorë do të bëjë inaugurimin e fillimit të punimeve për asfaltimin e rrugës Dol - Kusar - Goden. (Fshati Goden i komunës së Gjakovës, ora 13:00)

- Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Blerand Stavileci raporton para Komisionit për Integrime Evropiane. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 13:00)

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 14:00) 

 

- Kryeparlamentari Veseli, do të takohet me drejtuesit e shoqatave e dala nga lufta e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, në selinë e tyre në Prishtinë. (Selia e shoqatave të dala nga lufta, Prishtinë, Rruga e UÇK-së, ora 14:30)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli pret në takim zv/ambasadorin e Britanisë së Madhe në Kosovë, Tom Adams. (Kabineti i kryetarit, ora 15:30)

- Mbahet promovimi i librit “Intervenimi i NATO-s dhe e drejta e popullit të Kosovës” i autorit Fadil H. Curri. (Instituti Albanologjik, ora 16:00)

Ngjarjet e datës 30 Tetor 2016

 - Aleanca Kosova e Re mban kuvendin zgjedhore të degës në Lipjan. (Restoranin “AGI” në Lipjan, ora 14:00)

- Aleanca Kosova e Re mban kuvendin zgjedhore të degës në Gjakovë.(Restoranin \"President\"në Gjakovë, ora 17:00) 

Ngjarjet e datës 29 Tetor 2016

- Ministri i Financave Avdullah Hoti, Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës Safet Gërxhaliu,  Ministrja e Tregtisë dhe Industrisë Hykmete Bajrami, si dhe përfaqësues të Doganës së Kosovës dhe përfaqësues të Administratës Tatimore e Kosovës do të marrin pjesë në tryezën e diskutimit  të organizuar nga Oda Ekonomike e Kosovës, me temë "Raporti i Bankës Botërore Doing Business 2017 dhe sfidat në të ardhmen". (Lokalet e Odës Ekonomike të Kosovës, ora 11:00)

 

- Me qëllim të vetëdijesimit të qytetarëve për sëmundjen e kancerit të gjirit, Forumi i Gruas i AKR-së organizon ligjëratë me moton “Vepro sot që të mos bëhet vonë nesër”, ku do të ligjërojë Dr. Drita Kabashi. (Hotel Swiss Diamond, ora 14:00)


- Policia e Kosoves mban kongerenc te jashtzakonshme lidhur me aksionin per arrestimin e disa personave per trafikim me substanca narkotike.  (Stacioni Qendra i Policis, ora 13:30)

Ngjarjet e datës 28 Tetor 2016

- Ministria për Forcën e Sigurisë së Kosovës organizon konferencën “FSK dhe Partnerët”. (Ndërtesa e MFSK-së, ora 9:00)

- Forum 2015 organizon debat për Trepçen  me temë "Çka pas ligjit: Sfidat, mundësitë dhe rreziqet". (Hotel Swiss Diamond, ora 9:30)

- Instituti Demokraci për Zhvillim mban konferencën “Gratë e fuqizuara: Çelës për shoqëri të transformuara”. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Mbahet promovimi i kampanjës kundër ngacmimeve seksuale në Universitetet Publike të Kosovës. (Fakulteti Ekonomik i Prishtinës, ora 10:00)

- Vazhdimi i Seancës së jashtëzakonshme e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 10:00)

- Avokati i Popullit organizon tryezën e rrumbullakët me temë "Të drejtat e Njeriut dhe Raportimi Medial". (Qendra e Konferencave “Orion”, ora 10:00)

- Shoqata Humanitare Bëmirëse e Kosovës “Nëna  Tereze” nga Prishtina në partneritet me Shoqatën Humanitare Bëmirëse “Nëna Tereze” Zvicërr do të bëjnë inaugurimin e shtëpisë të ndërtuara për vitin 2016. (Fshati Gllaviqic Komuna e Pejës, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Bujqësi, Pylltari, Mjedis e Planifikim Hapësinor në të cilën do të behët shqyrtimi i projektligjit për Obiliqin si dhe hqyrtimi i projektligjit për Zhurmën. (Ndërtesa e Kuvendit sallën S-II, ora 10:00)

- Me rastin e ndarjes nga jeta të ish Drejtorit të Përgjithshëm  të RTK-së, Agim Zatriqi dhe në kujtim të angazhimit të tij për mediumin publik RTK organizon mbledhje komemorative. (Kinema ABC, ora 10:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, mbledh Këshillin Kombëtar për Integrim Evropian, ku do të diskutohet për proceset integruese. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P 38, ora 11:00)

- Grupi i Grave Deputete organizon takim, në të cilin do të raportohet për ecurinë e funksionimit të Mamografit Mobil në komunat e Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-, ora 11:00)

- Vihet gurthemeli i ndërtimit të pikë kalimit të ri kufitar në mes të Republikës së Kosovës dhe Serbisë Kapi e Sficrës. (Pikë kalimi kufitar Kapi e Sfircës, ora 11:00)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami do të vizitojë  Gjimnazin Matematikor në Prishtinë, me rastin e ndarjes së bursave për 114 nxënës të kësaj shkolle nga ana e MAShT. (Lagjja Kalabria, ora 11:00)

 - Bëhet promovimi i librit - Hoti ndër rrjedhat e shekujve - Libri është përmbledhje e kumtesave  të cilat janë prezantuar në ShBA. (Amfiteatrin e madh të Universitetit te Prizrenit, ora 12:00)

- Ministria e Tregtisë dhe Industrisë në bashkëpunim me komunën e Pejës në kuadër të aktiviteteve “Ditët e Biznesit të Vogël 2016” organizon “Konferencë Informuese për Zhvillimin e Sektorit Privat” në Pejë, ku do të paraqiten dhe diskutohen sfidat e sektorit privat si dhe shërbimet dhe programet zhvillimore që ofrohen nga Qeveria në nivel kombëtar dhe lokal. (Restorant “Universi” Pejë, ora 12:00)

- Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së, do të mbajë konferencën e parë me gazetarë, pas zgjedhjeve si Organizatë. (Lokalet e selisë qendrore të OVL UÇK-së, ora 12:00)

- Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale nënshkruan Marrëveshje Bashkëpunimi me Organizatën Joqeveritare “Voice of Roma, Ashkali and Egiptian”. (Salla e takimeve të MPMS-së, ora 14:00)

- Shoqata Humanitare Bëmirëse e Kosovës “Nëna  Tereze” nga Prishtina në partneritet me Shoqatën Humanitare Bëmirëse “Nëna Tereze” Zvicërr do të bëjnë inaugurimin e shtëpisë të ndërtuara për vitin 2016. (Komuna Obiliq, ora 14:00)

- Bëhet promovimin e librit më të ri të Prof. Dr. Kadri Kryeziut me titull “Abc-ja e së drejtës dhe shtetit”. (Amfiteatri i madh në Universitetin e Prizrenit "Ukshin Hoti", ora 15:00)

 

- Shoqata e Importuesve te Automjete te Kosoves  organizon hapjen e ekspozites se veturave e quajtur "auto expo Çarshia". (Ambientet e Çarshis, ora 15:00)

- Aleanca Kosova e Re feston 10 vjetorin e themelimit dhe legjitimimit të saj si parti politike. (Hotel Emerald, ora 18:00)

 

- Aleanca Kosova e Re feston 10 vjetorin e themelimit dhe legjitimimit të saj si parti politike. (Hotelin Emerald, ora 18:00)

- Rrjeti i Grupeve të Grave të Kosovës organizon shfaqjen Forum Teatër "Hisja" me qëllim të promovimit të regjistrimit të pronës së përbashkët dhe trashëgimisë mbi baza të barabarta gjinore. (Teatri "Dodona", ora 19:00)

 

Ngjarjet e datës 27 Tetor 2016

- Ministria për Forcën e Sigurisë së Kosovës organizon ktivitetet dhe operacionet e Ushtrimit fushor të FSK-së "Shqiponja 5’’. (FshatiNashec, ora 10:00 - nisja për në Nashec bëhet nga MFSK, ora 8:45)

- Shoqata Down Syndrome Kosova bën organizimin e  tryezës të rrumbullakët me temë "Qasja e Personave me Aftësi të Kufizuar në Tregun e Punës" qëka qëllim ndërgjegjësimin e akterëve të ndryshëm institucionalë  dhebiznesve private për krijim e mundësive për punësimin e personave meaftësi te kufizuar. (Ndërtesa e GIZ-it, ora 9:00)

- Ministria eTregtisë dhe Industrisë, përkatësisht Agjencia për Investime dhePërkrahjen e Ndërmarrjeve në Kosovë organizon takimin dhe punëtorinë“Konkurrueshmëria dhe zhvillimi i sektorit privat”. (Ndërtesa eQeverisë, salla P38, ora 9:30)

- Mbahet konferenca e parëndërkombëtare e organizuar në përvjetorin e themelimit të GjykatësKushtetuese të Kosovës, më temë “Kontrolli incidental si mekanizëmkushtetues në sigurimin e kushtetutshmërisë së ligjeve në vendet nëtranzicion”. (Swiss Diamond Hotel, ora 9:30)

- Instituti iKosovës për Drejtësi me përkrahje të Ambasadës Britanike në Kosovëorganizon tryezë për të diskutuar performancën dhe rezultatet einstitucioneve të drejtësisë në luftimin e korrupsionit. (Salla eKonferencave “Capital Gate”, rr. Lidhja e Pejës, kilometri i 2 në rrugen Prishtinë - Fushë Kosovë, ora 9:30)

- Kuvendi i Kosovës mbannjë seance të jashtëzakonshme, në të cilën do të debatohej për vlerat eUÇK-së në raport me situatën e krijuar. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 10:00)

- Mbahet ceremonia e përmbylljes se projektit te financuar nga BE-ja dhe i menaxhuar nga Zyra e BE-së në Kosovë në mbështjetje për institucionet e Kosovës në forcimin e shërbimeve këshëllimore të Ministrisë sëBujqësisë dhe Zhvillimit Rural si dhe në përmirësimin e kualitetit tëshërbimeve të ofruara nga laboratorët e saj. (Sirius Hotel, ora 10:00)

- Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë oranizon konferencën me titull“Përfshirja e komunitetit në parandalimin e ekstremizmit të dhunshëm”,që mbahet në kuadër të projektit “Të bashkuar kundër terrorizimit”.(Objekti i Komunës së Deçanit, ora 10:30)

- Detashmenti iPërbashket Rajonal - Qendër  do të zhvillojë ceremoninë e inaugurimit të "Zyrës së re fushore" te Ekipit Ndërlidhës Monitorues. (RrugaJunik-Botushe, ora 10:30)

- Shoqata e Onkologëve të Kosovësorganizon konferencën profesionale me temë“Metastasat e Kancerit tëGjirit”. (Hotel Emerald, ora 11:00)

- Ministria e Kulturës,Rinisë dhe Sportit organizon ceremoninë e hapjes të Parkut Arkeologjik“Ulpiana”. (Parku Arkeologjik “Ulpiana”, ora 11:00)

-Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në ceremoninë e hapjes së ParkutArkeologjik “Ulpiana”. (Parku Arkeologjik “Ulpiana”, ora 11:00)

- Forumi për Iniciativa Qytetare organizon tryezën me temë “Kontributetfilantropike dhe rëndësia e tyre" e cila ka për qëllim të nxisëzhvillimin e kulturës së filantropisë në një mënyrë më të organizuar.(Restauranti Orchide në komunën e Ferizajit, ora 11:00)

-Organizata  IADK organizon ngjarjen permbyllese te projektit " Grate eveja krijojne bufe ne shkolle". (Shkolla Fillore e Mesme e Ulet "FazliGrajqevci’’ në Shipol të Mitrovicës, ora 11:00)

- ShoqataHumanitare Bëmirëse e Kosovës “Nëna  Tereze” nga Prishtina nëpartneritet me Shoqatën Humanitare Bëmirëse “Nëna Tereze” Zvicërr e cila është edhe Donator i projektit  do të bëjnë inaugurimin e 5 pesështëpive të ndërtuara për vitin 2016. (Fshati Shpenadi-Komuna ePrizrenit, ora 12:00)

- Këshilli i Studentëve tëFakultetit të Mjekësisë së bashku me studentë organizojnë një aksion.(Para Rektoratit të Universitetit të Prishtinës, ora 12:00)

-Shfaqet premiera për media e filmit “Istanbul Connection” aksion, kuRegjisor dhe Producent dhe njeri nder aktoret kryesore eshte KenanGurgurovci, ndersa menjiher do te mbahet edhe konferenca për media.(Kinema ABC, ora 13:00) 

- Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, pret në një takim Shefe e Misionit të EULEX-it, Znj Aleksandra Papadopoulou. (Selia Qenrore e AAK-së, ora 15:00)

- Shoqata Humanitare Bëmirëse e Kosovës “Nëna  Tereze” nga Prishtina në partneritet me Shoqatën HumanitareBëmirëse “Nëna Tereze” Zvicërr e cila është edhe Donator i projektit  do të bëjnë inaugurimin e 5 pesë shtëpive të ndërtuara për vitin 2016.(Fshati Lugbunar Komuna e Gjakovës, ora 16:00)
 
- Grupi iqytetarëve protestues do të zhvilloj një paneli publik diskutimi lidhurme situaten e tanishme politike. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 16:00) 

- Bëhet hapja zyrtare e Konferencës së dytë ndërkombëtare “Promovimi dheMenaxhimi i Trashëgimisë Kulturore Shpirtërore”. (Hotel Dukagjini, Pejë, ora 18:30)

Ngjarjet e datës 26 Tetor 2016

- Ministria e Punëve të Brendshme do të organizojë konferencë dy-ditore  me temë ‘Së bashku kundër ekstremizmit të dhunshëm’. Kjo konferencë është mbështetur nga misionit i OSBE-së në Kosovë. (Swiss Diamond Hotel, ora 9:15)

 

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në Konferencën Ndërkombëtare Kundër Ekstremizmit të Dhunshëm, të organizuar nga Ministria e Punëve të Brendshme. (Hotel Swiss Diamond, ora 9:15)

- Ministri i Diasporës, Valon Murati do të raportojë para Komisionit për Punë të Jashtme. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-1, ora 10:00)

- Ministri i Kulturës, Kujtim Shala raporton para Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini dhe Sport lidhur me gjendjen në infrastrukturën sportive dhe trashëgiminë kulturore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 204, ora 10:00)

- Ministria e Tregtisë dhe Industrisë mban konferencën për media në të cilën do të shpalosen hollësitë e Raportit të  Bankës Botërore për të “Bërit Biznes 2017”, i publikuar dje si dhe angazhimet e Task Forcës së Kosovës lidhur me reformat për përmirësimin e mjedisit afarist në vend. (Ndërtesa e Qeverisë, salla e konferencave për media, ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon tryezën e diskutimit me temën “Pritja për Drejtësi” në të cilën do të shpalosen të gjeturat nga sektori i drejtësisë, përkatësisht vonesat që po shkaktohennë gjykata në përfundimin e lëndëve dhe pritjet e qytetarëve për të marrë drejtësinë. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku me bashkëpunëtorë do të përurojë përfundimin e punimeve të ndërtimit të rrugës regjionale Piranë - Mamushë. (Fshati Medvec, ora 11:00)

- Ministrja e Drejtësisë, Dhurata Hoxha do të do të raportojë në mbledhjen e Komisionit për Legjislacion të Kuvendit të Republikës së Kosovës lidhur me zbatimin e rekomandimeve të Komisionit për Legjislacion të adresuara gjatë vitit 2015. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-2, ora 11:00)

- Ministër i Bujqësisë, Memli Krasniqi, kryetar i komunës së Rahovecit,  Idriz Vehapi dhe Zëvendës Shef i Seksionit të Bashkëpunimit në Zyrën e BE-së, Libor Chlad vzitojnë Kompania e përpunimit të verës “Biopak” e cila është ndër përfituesit e skemës së BE-së për grante rurale IPA 2013. (Veraria Biopak në Rahovec, ora 11:00)

- Agjensioni i Përkrahjes së Punësimit Kosovë organizon Panairin ndër-kufitar të Produkteve Bujqësore, Ndërmarrësisë dhe Punësimit. (Hotel Dukagjini në Pejë, ora 11:00)

 - Mbahet mbledhja e Komisionit për Buxhet dhe Financa në të cilën do të  behët shqyrtimi i Kërkesës së Fondit të Kursimeve Pensionale të Kosovës për miratimin e taksave vjetore për vitin 2017, shqyrtimi i kërkeses për përcaktimin e pagës së Bordit të Drejtorve të KOSTT-it, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 11:00)

- Grupi i Këshilltarëve të Lidhjes Demokratike të Kosovës në Kuvendin Komunal të Prishtinës, do të mbajnë konferencë për medie lidhur me dështimet e qeverisë komunale në mirëmbajtjen e sinjalizimit horizontal dhe vërtikal në rrugët, parkingjet dhe hapsirat tjera të Komunës. (Selia qendrore e LDK-së, kompleksi "Qafa", ora 11:00)

- Ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku me bashkëpunëtorë do të përurojë fillimin e punimeve për projektin e vazhdimit të rrugës Jabllanicë - Zapllugë. (Te udhëkryqi afër përmendoreve në fshatin Lez, ora 12:00)

- Ministrja për Dialog. znj. Edita Tahiri do të raportojë para Komisionit për Punë të Jashtme. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-1, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për të Drejtat Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit per lirinë fetare ne Kosovë, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00) 

- Gjykata Kushtetuese e Republikës së Kosovës do të kremtojë Vitin e Shtatë Gjyqësor me një ceremoni solemne në të cilën pritet të marrin pjesë udhëheqësit më të lartë shtetërorë, të misioneve diplomatike si dhe delegacionet e nivelit më të lartë të Gjykatës Kushtetuese të Shqipërisë, Maqedonisë, Turqisë, Kroacisë, Portugalisë, Bullgarisë dhe Malit të Zi. (Swiss Diamond Hotel, ora 17:00)
 Ngjarjet e datës 25 Tetor 2016

- Mbahet ceremonia e nënshkrimit të Marrëveshjes për Mënjanimin e  Ujërave të Zeza në Jugperëndim të Kosovës për Komunën e Pejës, e cilanënshkruhet ndërmjet Kosovës, dhe Gjermanisë përmes KfW-së, Zvicerespërmes SECO-së, Komunës së Pejës, si dhe Kompanisë Rajonale tëUjësjellësit “Hidrorini” në Pejë. (Zyra e Kryetarit të komunës së Pejës, ora 11:00 - Transporti për gazetarët nga ndërtesa e Qeverisë, ora 8:45)

- Kisha Protestante Ungjillore e Kosoves organizon simpozium simpoziuminme teme "200 Vjet Levizjes Protestante mes Shqiptareve" me 12specialiste te ftuar te kesaj fushe nga disa vende nderkombetare.(Biblioteka Kombetare, ora 9:30)

 

- Zëvendëskryeministri iparë i Republikës së Kosovës, Hajredin Kuçi pret në takim Komandantin eOperacioneve Civile në Kuadër të Shërbimit të Jashtëm të BashkimitEvropian, Kenneth Deane. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:30 - vetëm pamje)

-  Nën përkujdesjen e Ministres së Drejtësisë, Dhurata Hoxha, organizohetKonferenca me temë “Procesi i trashëgimisë - zvogëlimi i jo formalitetit dhe garantimi i të drejtave pronësore të gruas në Kosovë”, mbështeturnga programi i të Drejtave Pronësore/USAID. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Lëvizja Mjedisore “Let’s Do It Kosova” mban aksion për eliminimin edeponive ilegale të mbeturinave në hyrje të Mitrovicës afër varrezave të komunitetit serbë. (Mitrovicë, ora 10:00)

- Ministrja eMinistrisë së Tregtisë dhe Industrisë, Hykmete Bajrami raporton paraKomisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industrilidhur me zhvillimet në fushëveprimtarin e ministrisë, në realizimin eprioriteve në aspektin buxhetor për këtë vit dhe vitin e ardhshëm.(Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 11:00)

 

- Komuna e Gjakovës do të organizojë debatin e dytë publik para qytetarëve dhe shoqërisë civile rreth zbatimit të masave kundër korrupsionit në Komunë. (Kuvendi Komunal i Gjakovës, ora 11:00)

- Ekspozite:Instituti per Studime Shqiptare dhe Protestante si dhe BibliotekaKombetare do të bejnë hapjen zyrtare te ekspozites me temë "200 VjetLevizje Protestante mes shqiptareve. (Holli i Bibliotekes, 12:00)

- Lëvizja Mjedisore “Let’s Do It Kosova” mban aksion për eliminimin edeponive ilegale të mbeturinave tek lokacioni i ashtuquajtur “Parku iSolanes”. (Mitrovicë, ora 12:00)

- Ambasada e Shqipërisë nëKosovë, organizon promovimin e librit “Spanja Pipa dhe kënga urbanekorçare”, me autore Mikaela Mingën dhe Nicola Scaldaferri-n, ngjarje kjo e cila do të shoqërohet më pas me këngë qytetare korçare. (Ambientet eTeatrit Dodona, ora 19:00)


Ngjarjet e datës 24 Tetor 2016

- Kryeministri Isa Mustafa, merr pjesë në seminarin "Rose Roth" i organizuar nga Asambleja Parlamentare e NATO-s. (Hotel Swiss Diamond, ora 9:30)

- Ministri i Punëve të Brendshme,Skender Hyseni do të flasë  në seminarin "Rose Roth" për qasjen e Kosovës në parandalimin e radikalizmit dhe luftimin e terrorizmit. (Hotel Swiss Diamond, ora 9:45)

- Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës në bashkëpunim me Aksionin për Nëna dhe Fëmijë organizojnë tryezë diskutimi me temë “Shëndeti Seksual Riprodhues dhe të Drejtat e Shëndetit Riprodhues - Raportimi në media dhe evitimi i gjuhës diskriminuese. (Salla e konferencave “Orion” përballë kinemasë ABC, ora 10:00)

- Shefja e Zyrës së BE-së në Kosova, Nataliya Apostolova do të vizitojë Mitrovicën e Veriut për te vlerësuar punën e bërë në projektet e financuara nga BE-ja në Mitrovicën e Veriut. (Te stacioni i ri i autobusëve që është në ndërtim e sipër, Rruga Ivo Lola Ribar; ish-kampi Osterode, ora 10:45)

- Posta e Kosovës dhe kompania Zone Mobile do të inaugurojnë fillimin e shitjes së telefonave mobilë dhe aksesorëve. (Zyrët Postare në ndërtesën kryesore të ish-PTK, lagjja “Dardania”, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim përmes projektit Përkrahje Përpjekjeve Kundër Korrupsionit në Kosovë do të lansojë botimin special të Pulsit Publik për korrupsionin, në një konferencë për media. (Lokalet e UNDP-së, ora 11:30)

- Mbahet konferenca ku do të prezentohen rezultatet e hulumtimit dhe analizës më temë "Praktika e ndërmjetësimin në sektorin biznesor në veriun e Kosovës". (Kolegji Ndërkombëtar të Biznesit Mitrovica IBCM, në Mahallën e Boshnjakëve në Mitrovicën veriore, ora 12:00)

- Kryeministri Isa Mustafa, viziton Mitrovicën ku do të takohet me kryetarin e komunës, Agim Bahtiri. (Ndërtesa e Komunë së Mitrovicës, ora 13:00)
 
- Kryeministri Isa Mustafa bën një Vizitë në Trepçë, ku do të takohet me menaxhmentin dhe minatorët dhe ku do të diskutohet për aprovimin e Ligjit për Trepçën. (Kompleksi Trepça, ora 13:45)
 
- Kryeministri Isa Mustafa bën një në një biznes "Missini Sh.p.k." me 70 punëtorë në Mitrovicë. (Objekti i kompanisë "Missini", ora 14:30)

- Mbahet ceremonia e nënshkrimit te Memorandum i Mirëkuptimit mes Republikës së Kosovës dhe Dukatit të Madh të Luksemburgut për zbatimin e Marrëveshjes së tyre bilaterale në lidhje me Bashkëpunimin për Zhvillim. (Ndërtesa e Qeverisë, Salla P-32, ora 15:40)
 
- Kisha Protestante Ungjillore e Kosoves organizon akademi solemne me rastin e 200 vjetorit te Lëvizjes Protestante mes Shqiptarëve. (Hotel Sirius, ora 18:00)
 

Ngjarjet e datës 23 Tetor 2016

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të marrë pjesë në seminarin e 93-të Rose Roth të Asamblesë Parlamentare të NATO-s, i cili po i zhvillon punimet në Prishtinë. (Hotel “Swiss Diamond”, ora 09:30)

Ngjarjet e datës 22 Tetor 2016

- Fillon punimet Seminari i 93-të Rose Roth i Asamblesë Parlamentare të NATO-s, në të cilin pritet të jenë më shumë se 100 pjesëmarrës, duke përfshirë gati 70 deputetë nga 21 vendet anëtare të NATO-s dhe vendet partnere. (Hotel “Swiss Diamond”, ora 8:50)

- Instituti Cilësor për Hulumtime Analiza dhe Trajnime -“iCHAT’ në partneritet me organizatën MJAFT nga Shqipëria organizojn konferencen “Intervenimi në komunitet si mjet për krijimin e një ambienti të sigurt për të rinjtë”. (Ministria e Administratës Publike objekti ish Rilindja, ora 10:00)

- Partia Demokratike e Kosoves mban konferencë për media me temë "Keqqeverisja 2014-2016 nga Agim Bahtiri dhe LDK". (Selia e PDK-së në Mitrovicë, ora 11:00)

- Promovohet libri-ditar lufte, “Duke i shëruar plagët e luftës”, nga mjeku dhe ish-luftëtari i UÇK-së, dr. Ibish Ahmeti. (Bibliotekën Kombëtare të Kosovës, “Pjetër Bogdani”, ora 12:00)

 

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media. (Zyrët qendrore të Vetëvendosjes, ora 13:00)

Ngjarjet e datës 21 Tetor 2016

- Kryeparlamentari Kadri Veseli merr pjesë në konferencën komemorative, në përkujtim të 60-vjetorit të Luftës për Liri dhe Revolucionit Hungarez. (Hotel Sirius, ora 9:00)

- Mbahet konferenca e përbashkët me të gjithë akterët përgjegjës për mbrojtjen e fëmijëve dhe të drejtat e tyre ku do të bisedohet se “Çfarë duhet të bëjë Shteti në mbrojtjen e fëmijëve”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Ministria e Drejtësisë, do tё mbahet ceremonia e shpërndarjes së certifikatave pёr 139 kandidatët tё cilët e kanë kaluar provimin e Jurisprudencës në afatin e Qershorit dhe Shtatorit. (Amfiteatri i objektit të ish-Rilindjes, ora 10:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli pret në takim sportistë nga diaspora. (Kabineti i kryeparlamentarit, ora 10:00)

 

- Federata e Paqes Universale, organizon Konferencën me temë “ Paqe e Drejtë, Paqe e Qëndrueshme“. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- UNFPA organizon lansimin e Raportit “Gjendja e Popullsisë Botërore 2016” me temën "Si varet e ardhmja jonë  nga një vajzë e kësaj moshe”. (Hotel Sirius, ora 10:30)
 
- Kryeparlamentari Kadri Veseli viziton punëtoritë e demokracisë - program i edukimit të të rinjve për demokracinë parlamentare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:30)

- Mbledhja e Komisionit për Bujqësi, Pylltari, Mjedis e Planifikim Hapësinor ne te cilen do te behet shqyrtimi i çështjes së Hades, i ftuar ministri i MMPH dhe përfaqësuesi i kabinetit të Kryeministrit, shqyrtimi i projektligjit për Obiliqin dhe shqyrtimi i projektligjit për Zhurmën,. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 13:00)

- Zyra e BE-së dhe Këshilli Britanik, organizojnë ceremoninë për t'iu uruar rrugë të mbarë pesë kandidatëvae ng Kosova për të qenë pjesë e "Skemës së BE-së për profesionistët e rinj të Ballkanit Perëndimor". (Zyra për Informacion dhe Kulturë të BE-së, ora 13:00)

- Kryetari i Kishes Protestante Ungjillore e Kosovës pastor Driton Krasniqi shtron drekë jo formale për krerët e bashkësive fetare në vend ku krerët fetarë do të japin një deklaratë të shkurtër për medie.. (Mjediset e kishës protestante ungjillore “Bashkësia e Popullit të Zotit”, prapa ish-Sllovenija Sportit, ora 14:00)

- Ambasadori i Sh.B.A.-ve Greg Delawie, i shoqëruar nga Kryesuesi i Këshillit Gjyqësor të Kosovës Nehat Idrizi, dhe Kryetari i Gjykatës Supreme Fejzullah Hasani, do të flasë me rastin e fillimit të Nismës së Integritetit Publik. (Hoteli International, ora 14:00)

- Mbledhja e Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikqyrjen e Agjencisë kundër Korrupcionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 15:00)

- Mbahet akademi solemne për shënimin e 200 vjetorit të filleve të Lëvizjes Protestante mes shqiptarëve, Kisha Protestante Ungjillore e Kosovës (. (Hotel, Sirius, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 20 Tetor 2016

- Shoqata e Mikrobiologëve të Kosovës organizon Konferencën e parë me pjesëmarrje ndërkombëtare për të diskutuar sfidat e avancimit të Mikrobiologjisë në Kosovë dhe shtetet e rajonit, përkatësisht qasjen në diagnostikën laboratorike të sëmundjeve ngjitëse në Kosovë dhe rajon. (Hotelin Prishtina, ora 9:00)

- Mbahet ceremonia e nënshkrimit të marrëveshjes së bashkëpunimit ndërmjet Kolegjit AAB dhe Odës Zejtare të Dortmundit të Republikës së Gjermanisë. (Objekti i Kolegji AAB, ora 9:30)

- Kolegji ISPE organizon ligjëratën me Kryetarin e Komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi me temë "Pakicat Kombëtare në Serbi". (Objekti i Kolegjit ISPE, ora 10:00)

- Mbahet gara në në vrapim i oficerëve, nënoficerëve dhe ushtarëve të Forcës së Sigurisë së Kosovës, Gardës Kombëtare të Ajovës dhe  të Ushtrisë Amerikane për Evropë. (Nisja nga Sheshin Skënderbeu, ora 10:00)

- Nënkryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Xhavit Haliti do të takohet me Lëvizjen Evropiane Daneze, e cila është pjesë e Lëvizjes Evropiane Ndërkombëtare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C-301​, ora 10:00)

- Ministri i Shëndetësisë Imet Rrahmani, kryesuesja e Bordit Nacional për Kontroll të Kancerit Suzana Manxhuka-Kërliu dhe anëtarë të tjerë të këtij Bordi dhe të institucioneve shëndetësore, do të flasin për të arriturat e Kosovës në vetëdijesimin ndaj kancerit te gjirit dhe do të prezantohen të dhëna nga Klinika e Onkologjisë lidhur më këtë çështje. (Objekti i Ministrisë se Shëndetësisë, ora 10:30)

- Ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku me bashkëpunëtorë, do të vizitojë Komunën e Shtimes dhe me atë rast, në , do të bëjë inaugurimin e fillimit të punimeve të ndërtimit të rrugës Tranziti i Shtimes-Belincë. (Komuna e Shtimes, ora 11:00)

- Mbahet ceremonia e inaugurimit të partneritetit të Kolegjit AAB me Institutin për Studime Strategjike dhe Trajnime ISSAT. (Teatri i “Faruk Begolli” në objektin e AAB-së, ora 12:00)

- Kryetari i Aleancës Kosova e Re, Behgjet Pacolli, mban debatin e radhës me qytetarët e Mitrovicës. (Shtëpia e Kulturës në Mitrovicë, ora 14:00)

- Galeria Kombëtare e Kosovës organizon hapjen e ekspozitës personale të Hysni Krasniqit. (Galeria Kombëtare, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 19 Tetor 2016

- Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli pret në takim nënkryetarin e Komunës së Leposaviçit, Mihret Salkovic. (Kabineti i kryetarit të Kuvendit, ora 10:00)

- Organizata joqeveritare Syri i Vizionit nga Peja në partneritet me organizatën Save the Children mban konferencë për media ku do të nis “Javën kundër dhunës ndaj fëmijëve si dhe lansimin e një video për “Mbrojtjen e fëmijëve nga ndëshkimi trupor”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike në të cilen do të behët shqyrtimi i parë i Projektligjit për Kontrollin e Brendshëm të Financave Publike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 10:00)

- Në kuadër të projektit “Fuqizimi i Agjendës për Ndryshime Klimatike në Kosovë”,  CEED Kosovo, në partneritet me AKEREE-në dhe Agrobiznesi-n, përkrahur nga UNDP- do të promovojnë “Projektin demonstrues për ruajtjen e pyjeve”. (Malet e Sharrit, Kobeni afër Shtëpisë së Malorëve në Prizren, ora 10:30)

- Drejtori I USAID-it James Hope, i shoqëruar nga Kryeministri Isa Mustafa dhe Kryetari i bordit të SHPDK, Hashim Deshishku, do të flasin në Konventën e parë të industrisë së drurit në Kosovë. (Hoteli Emerald, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për të Drejtat, Interesat e Komuniteteve dhe për Kthim në të cilen do të behët Inicimi i Komisionit për nismën legjislative për plotësim dhe ndryshim të Ligjit për Festat Zyrtare dhe shqyrtimi i Projektligjit për performancën energjetike në ndërtesa, me amendamentet e Komisionit funksional për Bujqësi, Pylltari, Mjedis dhe Planifikim Hapësinor. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 11:00)

- Ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku me bashkëpunëtorë, së bashku me kryetarin e Komunës së Ferizajt, Muharrem Sfarqa, do të inaugurojë fillimin e punimeve në asfaltimin e rrugës Prelez i Jerlive - Muhoc – Lloshkobare. (Fshati Prelez i Jerlive, ora 11:00)

- Mbledhja e Komisionit për Administratë Publike, Qeverisje Lokale dhe Media në të cilen do të behët shqyrtimi i mandateve të anëtarëve të bordeve, agjencioneve të cilat bien në fushëveprimtarinë e komisionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Rrjeti i pavarur TV në partneritet me BIRN Kosovë organizon tryezën e rrumbullakët me temë "Raportimi mbi korrupsionin dhe gazetaria hulumtuese në mediat serbe" në të cilen do të flasin pronarët, redaktorët dhe gazetarët e mediave në gjuhën serbe si dhe korrespondentë. (Qendrën Mediale në Çagllavicë, ora 11:00)

- Bëhet promovimi i dy librave nga fusha e albanologjisë, të studiuesve të gjuhës shqipe, të arvanitasit Panajot Kupitori dhe të gjermanit Franz Bopp, të cilët në shqipe i ka sjellë studiuesi i gjuhës dhe historiani Altin Kocaqi, në një vëllim të vetëm, në koleksionin “Klasikët e studimeve shqiptare”. (Instituti Albanologjik i Prishtinës, ora 11:00)

- Ministri i kulturës rinisë dhe sportit, Kujtim Shala raporton në Komisionin për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini dhe Sport lidhur me gjendjen në sport infrastrukturën sportive dhe kulturë trashëgiminë kulturore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 11:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli viziton Shoqatën e Pensionistëve të Kosovës. (Rr. Tringë Smajli, Prishtin, ora  11:00)

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në Konventën e parë të industrisë së drurit në Kosovë. (Hotel Emerald, ora 11:00)

- Mbahet aktivitet në mbështetje të Astrit Deharit, absolvent i mjekësisë dhe i burgosur politik. (Para dekanatit të Fakulteti të Mjekësisë, ora 11:30)

- Mbledhja e Komisionit për Buxhet Dhe Financa në të cilen do të behët shqyrtimi i Raportit financiar të Radiotelevizionit të Kosovës për periudhën janar-shtator 2016 dhe Programit të Shpenzimeve të RTK-së, për periudhën tetor-dhjetor 2016. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 13:00)
 

Ngjarjet e datës 18 Tetor 2016

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Nën patronazhin e Kryeprokurorit të Shtetit shënohet dita e dytë e Javës për të Drejtat e Viktimave të Krimit, me moton “Drejtësi dhe rimëkëmbje për viktimat”. (Hotel Emerald, ora 9:30)

- Ministri i Infrastrukturës Lutfi Zharku raporton para Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri për zhvillimet në fushëveprimtarin e ministrisë, në realizimin e prioriteve në aspektin buxhetor për këtë vit dhe vitin e ardhshëm. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 10:00)

- Zyra e Koordinatorit Nacional Kundër Trafikimit me Qenie Njerëzore e Ministrisë së Punëve të Brendshme,  do të organizojë konferencë për Ditën e BE-së Kundër Trafikimit me Qenie Njerëzore. (Objekti i Qeverisë, salla P 38, ora 10:00)

- Mbledhja e Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit në të cilen do të behët shqyrtimi i raportit me rekomandime i Avokatit të Popullit në lidhje me procedurën e shqyrtimit të Raportit Vjetor sipas Rregullores së Kuvendit dhe shqyrtimi i shkresës së Sindikatës së Pavarur të Administratës se Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 10:00)

- Mbahet dita e dytë e konferencës rajonale, me temë ''Mbrojtja e të drejtave të pacientëve-sukseset dhe sfidat''  të organizuar nga Shoqata e të Drejtave të Pacientëve të Kosovës. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë mban konferencën ku do të bëhet prezantimi i rezultateve të hulumtimit “Monitorimi dhe Vlerësimi i Integritetit në Institucionet e Sigurisë në Kosovë”. (Salla e Konferencave Orion, ora 11:00)

- Kryeparlamentari Veseli pret në takim anëtarët e Komisionit Parlamentar për Politikë të Jashtme, për të diskutuar për diplomacinë parlamentare. (Kabineti i kryeparlamentarit, ora 11:30)

- Ministri i Punëve të Brendshme, Skender Hyseni raporton para Komisionit për Integrime Evropiane. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 12:00)

- Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Kosovës, Shpend Maxhuni raporton para Komisionit për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 13:00)

- Qendra Kulturorë e Fëmijëve të Prishtinës me mbështetetje nga Komuna e Prishtinës oranizon ditën e dytë aktivitetet vetëdijesues për vështirësitë me të cilat përballen personat e verbër dhe ata me shikim të dobët. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 14:00)

- Në kuadër të Javës së Shkopit të Bardhë hapet ekspozita "Pa Dritë", me riprodhime te 27 artefakteve te Muzeut Arkeologjik te Durresit për persona me nevoja të veçanta shqisore që të njohin trashëgiminë arkeologjike shqiptare. (Muzeu i Kosovës, ora 19:00)


Ngjarjet e datës 17 Tetor 2016

- Me rastin e shënimit të “Javës për të Drejtat e Viktimave të Krimit” mbahet konferenca nacionale me moton “Drejtësi dhe rimëkëmbje për viktimat”. (Hotel Emerald, ora 9:30)

- Shoqata e të Drejtave të Pacientëve të Kosovës (PRAK) në bashkëpunim me UNDP organizon konferencën rajonale me temë ''Mbrojtja e të drejtave të pacientëve-sukseset dhe sfidat''. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Grupi Parlamentar i Lëvizjes Vetëvendosje! me mbështetje të Komitetit për Politika financiare e tregtare dhe atij për Mbrojtje sociale, organizon dëgjimin publik lidhur me Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e ligjit për fondet pensionale të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit të Kosovës, salla N-409, ora 11:00)

- Shënohet  “Java Ndërkombëtare  e Shkopit  të Bardhë”, e cila organizohet nga Shoqata e të Verbërve të Kosovës në përkrahje të Ministrisë Kulturës, Rinisë dhe Sportit. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Aktivistet nga grupi Feminizmi Shqiptar, Rrjeti i Grupeve të Grave të Kosovës, Grupi i Grave Asambleiste nga Komuna e Gjakovës si dhe individ e aktivistë nga shoqëria civile, të bashkuar protestojmë kundër dhunës së ushtruar ndaj një vajze të mitur, nga komuna e Rahovecit. (Sheshi Zahir Pajaziti, ora 12:00)

- Kryeparlamentari Veseli viziton fabrikën KIVO në Kaçanik. (Fabrika KIVO, Kaçanik, ora 13:00 - Transporti për  i siguruar nga ana e Kuvendit, nisja para objektit të Kuvendit, ora 12:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Agjensionit Kosovar për Intelegjencë në të cilen do të diskutohet mbikëqyrja e zbatimit të Ligjit për Klasifikimin e Informacioneve dhe Verifikimin e Sigurisë(Ndërtesa e Kuvendit salla S-II, ora 13:00)

- Drejtoria e Inspekcionit mban konferencë për media, ku do të prezantohet sistemi i ri dixhital për funksionimin sa më efikas të kësaj drejtorie. (Objekti i Drejtorisë së Inspekcionit ish-Gjykata e Qarkut, ora 14:00)

- Ekipi i Kombeve të Bashkuara në Kosovë dhe Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës organizojnë ceremoninë e dhënies për çmimit të varfërisë për gazetari 2016. (Biblioteka e re e qytetit "Hivzi Sulejmani" në Dardani, ora 18:00)
 

Ngjarjet e datës 15 Tetor 2016

- Shoqata e Vlerësueseve të Kosovës në kuadër të ushtrimit të aktivitetit të sajë, organizon trajnimin mbi Vlerësimin me John Hockey, Zëvendës President i Shoqates se Vlerësuesve Evropian. (Hotel International Prishtina, rr. “Behar Begolli”, lagjja Veternik, ora 9:00)

- Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, mban Kuvendin e katërt zgjedhor. (Swiss Diamond Hotel, ora 10:00)

- Mministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku me bashkëpunëtorë, së bashku me kryetarin e Komunës së Lipjanit, Imri Ahmeti, do të inaugurojë fillimin e punimeve në rehabilitimit e rrugës rajonale Lipjan - Magurë. (Lipjan, ora 11:00)

- NISMA për Kosovën do të mbaj konferencë për medie. (Selia qendrore të NISMA për Kosovën, ora 13:00)

- Në vazhdën e debateve për gjenerimin e platformës programore për Zhvillimin Ekonomik të vendit, Presidenti i Aleancës Kosova e Re, Behgjet Pacolli mban debatin e radhës me qytetarët e Gjakovës. (Shkolla e Muzikës "Prenk Jakova" në Gjakovë, ora 14:00)
 

Ngjarjet e datës 14 Tetor 2016

- Mbahet takimi i 122-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Objekti i Prokurorisë së Shtetit,  ora 10:00)

- Ministria e Shëndetësisë, Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë dhe Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” do të nënshkruajnë Memorandum Mirëkuptimi, lidhur me unifikimin e pagës për stafin akademik të Fakultetit të Mjekësisë të UP-së, të cilët ushtrojnë shërbime shëndetësore të nivelit terciar. (Ndërtesa e Ministrisë se Shëndetësisë, ora 10:00)

- Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale financuar nga Ministria e Tregtisë dhe Industrisë në bashkëpunim me UNDP lansojnë programin për Praktikë në Punë për të mbështetur të papunët që kanë diplomuar kohëve të fundit. (Zyra e Punësimit në Prishtinë, ora 11:00)

- Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës Adem Salihaj mbanë  konferencë për media. (Sheshi Ibrahim Rugova, ora 11:00)

- Agjencia e Parqeve dhe Rekreacionit, në bashkëpunim me Zumba Art by Fatilda, organizon “Party in Pink” që  shërben si ndërgjegjësim për të gjitha vajzat dhe gratë në luftën kundër kancerit të gjirit.  (Te Reja para lulishtes së Galerisë së Arteve, ora 18:00)

 

- NISMA për Kosovën, dega në Gjakovë do të mbaj tubim me qytetarë. (Swiss Bistro, afër Stacionit të Autobusëve në Gjakovë, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 13 Tetor 2016

- Zyra për të Drejta e Autorit dhe të Drejta e Përafërta, në bashkëpunim me Institutin Gjyqësor të Kosovës dhe Komisionin Evropian - programi TAEIX, organizon punëtorinë dy ditore me temën “Përgjegjësia Penale për Shkeljen e të Drejtave të Autorit”. (Hotel Afa, ora 9:30)

- Zyra Erasmus+ në Kosovë organizon Ditën Informuese të programit Erasmus+ për Institucionet e Arsimit të Lartë dhe për studentë në Universitetin e Mitrovicës. (Ndërtesa e Rektoratit të Universitetit të Mitrovicës, ora 10:00)

- Shënohet Dita Botërore e Standardizimit me tem "Standardet ndërtojnë besimin". Hotel Sirius, ora 10:30)

- Lëvizja Vetëvendosje mbanë konferencë për media. (Zyrët qendrore të Lëvizjes Vetëvendosje, ora 11:00) 

- Kryetari i Komunës, Shpend Ahmeti dhe Drejtori i Shëndetësisë dhe Mirëqenies Sociale, Arben Vitia do të mbajnë konferencë për media ku do të prezantohen rezultatet e vizitave sistematike mjekësore. (Objekti i vjetër i Komunës së Prishtinës, salla nr, 37, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Bujqësi, Pylltari, Mjedis e Planifikim Hapësinor në të cilën behët shqyrtimi i draft rekomandimit për mbledhjen plenare për çështjen e Hades. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 11:00)

- Në vazhdën e debateve me qytetarë, për gjenerimin e një platforme programore për zhvillimin ekonomik të vendit, Aleanca Kosova e Re mban debatin e radhës në qytetin e Ferizajt. (Restoran "Fitorja" në Ferizaj, ora 12:00)

- Promovimi i librit “Kosova dhe Enver Hoxha - përmes dokumenteve arkivore të pabotueme deri më sot” të autorit Esat Myftari. (Amfiteatri i Madh i Bibliotekës Kombetare të Kosoves "Pjetër Bogdani", ora 12:00)

 

- Në vazhdën e debateve me qytetarë, për gjenerimin e një platforme programore për zhvillimin ekonomik të vendit, Aleanca Kosova e Re sot me 13.10.2016, mban debatin e radhës në qytetin e Ferizajt. (Restoran "Fitorja" në Ferizaj, ora 12:00)

 

- Kolegji Riinvest ben lansimin e projektit "Riinvest Inkubator i Bizneseve". (objektin e Kolegjit Riinvest, ora 13:00)

Ngjarjet e datës 12 Tetor 2016

- Ministri i Financave Abdullah Hoti, Ministri i MAP- it Mahir Yagcilar, Ministri për Komunitete dhe Kthim Dalibor Jevtić, Ministri i Shëndetësisë Imet Rrahmani dhe drejtori i Spitaleve Curr Gjoci raportojnë në Komisionin për Mbikëqyrjen e Financave Publike lidhur me raportet vjetore të auditimit në institucionet e tyre. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 10:00)

- Me qëllim të njoftimit dhe rritjes së vetëdijesimit rreth aseteve të sekuestruara,   do të organizohet një vizitë në Depon Qendrore të Agjencisë për Administrimin e Pasurisë së Sekuestruar dhe Konfiskuar në fshatin Llukar. (Ish, kazerma e FSK-së në fshatin Llukar, ora 10:00)

- Komisioni për të Drejtat Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione mban dëgjim publik për mbikëqyrjen e zbatimit të rekomandimeve të dalura nga mbikëqyrja e zbatimit të Ligjit për Personat e Verbër.  (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 10:00)

- Zyra Erasmus+ në Kosovë organizon Ditën Informuese të programit Erasmus+ për Institucionet e Arsimit të Lartë. (Biblioteka Kombëtare “Pjeter Bogdani”, ora 10:00)

- Kryeshefi Ekzekutiv i Inspektoratit Policor të Kosovës, Hilmi Mehmeti raporton para Komisionit për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës.  (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 11:00)

- Kryetari Veseli merr pjesë në vendosjen e bustit të Azem Galicës në shkollën e fshatit Galicë. (Fshati Galicë, Vushtrri, ora 12:00 - Transporti i siguruar nga Kuvendi, nisja para objektit të Kuvendit, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Bujqësi, Pylltari, Mjedis e Planifikim Hapësinor në të cilën do të behët shqyrtimi i draft rekomandimit për mbledhjen plenare për çështjen e Hades. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

- Raportuesja Speciale për të Drejtat Kulturore të Kombeve të Bashkuara, znj. Karima Bennoune mban konferencë për media me rastin e përfundimit të vizites se saj në Kosovë. (Hotel Sirius, ora 11:45)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini dhe Sport mban dëgjim publik lidhur me Projektligjin pёr Inspektoratin e Arsimit në Republikën e Kosovës..(Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 13:00) 

 

- Kryeministri Isa Mustafa së bashku me ministren e Ministrisë së Tregtisë dhe Industrisë, Hykmete Bajrami, viziton kompaninë 3 CIS. (Kompania 3CIS, rruga “Eqrem Çabej”, Prishtinë, ora 13:00)

- Zyra Erasmus+ në Kosovë organizon Ditën Informuese të programit Erasmus+ për studentë. (Biblioteka Kombëtare “Pjeter Bogdani”, ora 14:30)

Ngjarjet e datës 11 Tetor 2016

- Kryeparlamentari Kadri Veseli pret në takim Drejtorin e Përgjithshëm për Fqinjësi dhe Negociata për Zgjerim në Komisionin Evropian, Christian Danielsson. (Kabineti i kryetarit, ora 8:30)

- Drejtori Gjeneral për Fqinjësi dhe Zgjerim në Komisionin Evropian, Christian Danielsson mban takim me Ministrin e Financave Avdullah Hoti. (Ndërtesa e Qeverise, kati i 11-të, ora 9:00 - vetëm pamje)

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Me rastin e Ditës ndërkombëtare të Fëmijës Vajzë, Qendra për Art dhe komunitet - Artpolis organizon Panelin “Prona dhe vajzat” që ka për qëllim rritjen e ndërgjegjësimit të komunitetit mbi të drejtat pronësore të grave. (Qendra informative dhe kulturore e BE-së, ora 10:00)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje takohet me Drejtorin e Përgjithshëm për Fqinjësi dhe Negociata për Zgjerim në Komisionin Evropian, Christian Danielsson. (Zyra e Bashkimit Evropian, ora 10:00 - vetëm pamje)

- Ministria e Tregtisë dhe Industrisë, përkatësisht në bashkëpunim me komunën e Lipjanit organizon “Konferencë Informuese për Zhvillimin e Sektorit Privat” në Lipjan ku do të paraqiten dhe diskutohen sfidat e sektorit privat si dhe shërbimet dhe programet zhvillimore që ofrohen nga Qeveria në nivel kombëtar dhe lokal. (Restorant “Rozafa” afër Stacionit të Policisë në Lipjan, ora 10:00) 

- Drejtori Gjeneral për Fqinjësi dhe Zgjerim në Komisionin Evropian, Christian Danielsson takohet me përfaqësuesit e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma-s për Kosovën. (Zyra e Bashkimit Evropian, ora 10:45 - vetëm pamje)

- Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Blerand Stavileci raporton para Komisionit për Integrime Evropiane. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 11:00)

- Universitetit "Kadri Zeka" në Gjilan organizon ligjëratën e radhës në kuadër të programit "Guest Speaker" me të të ftuar Akademik Gjovalin Shkurtaj, Tiranë dhe Prof.Dr. Isak Shema, Prishtinë të cilët do të mbajnë  ligjëratë me temë "Arbneshët e Zarës, gjuha, kultura, letërsia". (Ndërtesa e Universiteti të Gjilanit, salla A34, ora 11:00)

 

- Zëvendësministrja e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, znj. Anila Statovci- Demaj, me rastin e shënimit të Ditës Ndërkombëtare të Vajzave, do të marrë pjesë në tryezën me temën “Fuqia e Vajzës  adoleshente: Vizioni për vitin 2030”. (Ndërtesa e MAShT, Kati i IV, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 12:00)

- Ministria e Financave dhe Asociacioni i Komunave organizojnë takimin e përbashkët të Këshillit të Kryetarëve të Komunave, në te cilin do të debatohet lidhur me ndryshimet e ligjit të kaluar me Projekt - Ligjin e ri të Tatimit në Pronë dhe një diskutim i hapur lidhur me nevojat për ndryshimin e Ligjit për Financat e Pushtetit Lokal. (Ndërtesa e  Qeverisë,  salla P38, ora 14:00)

- Mbahet seanca e jashtëzakonshme e Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilen do të mabhet debat parlamentar me rastin e arrestimit të Drejtorit të Policisë së Kosovës për rajonin e Mitrovicës, Nehat Thaçi nga aan e autoriteteve të Serbisë. (Kuvendi i Kosovës, ora 14:00)

 

- E Ngarkuara me Punë Colleen Hyland, dhe Zëvendës Kryeministri Hajredin Kuçi, do të flasin në pritjen e organizuar për shënimin e Ditës Ndërkombëtare të Vajzave. (Teatri Kombëtar, ora 15:00)

Ngjarjet e datës 10 Tetor 2016

- Kosova Open Medical  Club -në bashkëpunim me Ministrinë e Shëndetësisë, Qendrën Klinike Universitare të Kosovës, Fakultetin e Mjekësisë të UP-së, Presbiterian Hosptial nga New Yorl, National Institute of Neurology and Neurosurgery nga Meksika, San Rafael Hospital Tunja nga Kolombia dhe General University Hosptial nga Republika Çeke organizojnë  Simpoziumin e tretë satelitor, me  temë “Imazheria në traumë”. (Amfiteatri i Qeverisë së ish- objekti i Rilindjes, ora 9:00)

- Mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës, me kryetarët e grupeve parlamentare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C-301, ora 9:30)

- Gjykata e Apelit, në bashkëpunim me Programin e Kombeve të Bashkuara për Zhvillim do të lansojë Buletinin e dytë për Praktika Gjyqësore. (Ndërtesa e Gjykatës se Apelit në Pallatin e Drejtësisë, ora 10:00)

- Mbledhja e Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini dhe Sport në të cilen do të shqyrtimi i raportit me rekomandime për Projektligjin për Profesionet e Rregulluara në Republikën e Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 10:00)

- Zyra e OBSh-së në Prishtinë  organizon shënimin e Ditës botërore të shëndetit mendor 2016 me temën takimin “Ndihma e parë psikologjike”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, merr pjesë në përurimin e fabrikës “Orexi” në Ferizaj. (Ferizaj, ora 11:00 - Transporti i siguruar nga ana e Kuvendit, nisja para objektit të Kuvendit, ora 10:15)

 - Ministres për Dialog, Edita Tahiri raporton para Komisionit për Administratë Publike, Qeverisje Lokale dhe Media. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

- Ministri i Arsimit , Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami dhe rektori i Universitetit të Prishtinës, Marjan Dema do të nënshkruajnë Memorandum Bashkëpunimi për angazhimin e studentëve në punë praktike  në Universitetin "Hasan Prishtina". (Ndërtesa e Rektoratit, ora 11:00)

- Organizata Joqeveritare Syri i Vizionit nga Peja, ka kënaqësinë organizon konferencën “Qytetaria Aktive dhe roli saj në vendimmarrje”, në të cilen do të shqyrtohet roli i qytetarëve dhe angazhimi i institucioneve lokale dhe qendrore në fuqizimin dhe zhvillimin e qytetarisë aktive. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Ministrja e Tregtisë dhe Industrisë, Hykmete Bajrami, do të marrë pjesë në inaugurimin e fabrikës së brumërave “ Orex Plus” , e cila gjendet në rrugën “Brahim Ademi”. (Magjistralja Ferizaj-Shtime, ora 11:00)

- Anëtarët e Komisionit për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës takohen me studentët nga Kursi i Lartë për Siguri dhe Mbrojtje nga Republika e Shqipërisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 12:00)

- Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, pret në takim, Christian Danielsson, nga Komisioni Evropian. (Kabineti i kryetarit, ora 14:00)

- Kryeministri Isa Mustafa pret në takim Drejtorin e Përgjithshëm për Fqinjësi dhe Negociata për Zgjerim i Komisionit Evropian, Christian Danielsson. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 14:45)

- Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, pret në takim menaxhmentin dhe minatorë të Trepçës, në prani të të cilëve do të nënshkruajë Ligjin për Trepçën. (Kabineti i kryetarit, ora 15:00)


- Presidenti Thaqi mban konference me gazetare. (Kabineti i presidentit Thaqi, ora 15:00)


- Prishtina REA në bashkëpunim të ngushtë me Komunën e Vushtrrisë, organizojmë Javën Promovuese në Vushtrri me qëllim të informimit, dhe ngritjes së vetëdijes qytetare, organizojnë Garat në Ese, Pikturë, si dhe Punimi i Muraleve në Shesh.

- Fillon edicioni i XVII i Festivalit ndërkombëtar të muzikës kamertale ’’Kosova Kamerfest 2016’’.  (Salla e Kuqe e Pallatit të Rinisë  dhe  Kisha katolike "Shën Ndou)

- Partia Demokratike e Kosovës shënon shtatëmbëdhjetë vjetorin e themelimit të saj. (Hotel “Emerald”, ora 17:00)

Kalendari

Ngjarjet e datës 16 Tetor 2021

- Misioni vendor për vëzhgimin e zgjedhjeve “Demokracia në Veprim” do të organizojë konferencë për media, ku do të shpalosen të gjeturat kryesore nga vëzhgimi i fushatës për zgjedhjet lokale të 17 tetorit. (Zyrat e KDI-së, rruga “Bajram Kelmendi”, ora 10:00)
 
- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve bën shpërndarjen e materialit kryesor zgjedhor, ku bëjnë pjesë edhe fletëvotimet, për Zgjedhjet Lokale 2021. (Depoja qendrore e KQZ-së, përballë QNR-së, ora 10:00)

- Federata e Pingpongut organizon në bashkëpunim me KPP ‘Gani Maloku’ kanë paraparë organizimin e turneut të dytë memorial të veteranëve në nder të Gani Malokut.. (SHMU Tefik Çanga në Ferizaj, ora 14:00)