16 Tetor 2021

Kalendari

Ngjarjet e datës 17 shkurt 2017

- Për 9-vjetorin e Shpalljes së Pavarësisë do të mbahen homazhe te varri i presidentit historik të Kosovës, Ibrahim Rugova dhe te varri i komandantit Legjendar Adem Jashari në Prekaz. (Prekaz dhe Velani, ora 9:00)

- Kryeministri Isa Mustafa bënë homazhe tek varri i Komandantit Legjendar Adem Jashari dhe Familjes Jashari në Prekaz. (Kompleksi memorial në Prekaz, ora 9:20) 

- Kuvendet Komunale do të mbajnë mbledhje solemne me mysafirë të ftuar, ora 10:00

- Muzeu i Kosovës organizon aktivitet më nxënës dhe fëmijë për Trashëgiminë Kulturore, Shkollat e Mozaikut dhe Muzeu kreativ. (Muzeu i Kosovës, ora 10:30)

- Posta e Kosovës në bashkëpunim me Komunën e Gjakovës lëshon në qarkullim pullat postare për dëshmorin Nesimi Dervishdana. (Pallati i Kulturës në Gjakovë, ora 11:00) 

- Për Ditën e Pavarësisë së Kosovës Komuna e Prishtinës fillon aktivitet artistike si shfaqje e koncerte. (Teatri Dodona, ora 11:00 si dhe Bibloteka Hivzi Sylejamni, ora 11:00)

- Për nder të Pavarësisë së Kosovës, shoqata "Miqtë e Amerikës", në bashkëpunim me institucionin e lartë arsimor kolegjin UBT dhe zjarrfiksat e Prishtinës, do të zhvillojmë aktivitet. (Para shtatores së Presidentit Bill Clinton, ora 12:00)

- Posta e Kosovës lëshon në qarkullim pullat postare për dëshmorin Malush Ahmeti. (Qendrën e Kulturës në Skenderaj, ora 12:00)

- Galeria Kombëtare e Kosovës organizn hapjen e ekspozites "S'ka si shpija" kuruar nga Lulzim Zeqiri. (Galeria Kombëtare, ora 19:00)

-  Hapjet ekspozita “Ekzodi 99” bashkëpunim mes Muzet të Kosovës dhe Shoqata për kthimin e shqipëtarve nga trojet e veta, me autor Asllan Krasniqi. (Muzeu i Kosovës, ora 19:00)

- Ansambli Shota organizon koncert për Ditën e Pavarësisë së Kosovës . (Teatri Kombëtar i Kosovës, ora 20:00)

- Kuvendi Komunal i Prishtinës mban seancë solemne, për nder të Ditës së Shpalljes së Pavarësisë!

Ngjarjet e datës 16 shkurt 2017

- Ministri i Punëve të Brendshme raporton para komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike lidhur me raportin e auditimit për pasqyrat financiare të Ministrisë së Punëve të Brendshme, për vitin 2015. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 10:00)

- Drejtoria e Arsimit në Komunën e  Prishtinës në bashkëpunim me Fakultetin e Arteve të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina” do hapë ekspozitën me punime të nxënësve të gjitha shkollave të Komunës së Prishtinës. (Objekti i Galerisë së Fakultetit të Arteve, ora 10:00)

- Kompania Rajonale e Ujësjellesit “Prishtina” do të bëj inaugorimin e Klorinatorëve të rinjë në Rezervuarin e Mirëditës në lagjen Velania në Prishtinë. (Përballë shkollës fillore Iliria në Velani, ora 10:00)

 

- Instituti i Mjekësisë Ligjore do të filloj kontrollimi i hapësirës në pjesën veriore të urës së Ibrit, vend ky i njohur si hapësira e xhamisë së urës së Ibrit e cila është rrënuar gjatë viteve të luftës në Kosovë. (Mitrovicë, ora 10:30)

- Ministrja për Dialog, Edita Tahiri dhe Shefja e Zyrës së BE-së, Nataliya Apostolova,  do të bëjnë vënien e gurthemelit të ndërtimit të pikëkalimit të përhershëm kufitar në mes të Republikës së Kosovës dhe Serbisë në Merdarë. (Pika e kalimit në Merdarë, ora 11:00)

-  Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi dhe Kryeministri Isa Mustafa do të marrin pjesë në ceremoninë e vënies së gurthemelit të ndërtimit të pikës së kalimit kufitar në mes të Kosovës dhe Serbisë. (Merdare, ora 11:00)

- Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës organizon ceremoninë e ndarjes së shpërblimeve të AGK-së. (Qendra Kulturore dhe Informative e BE-se, ora 11:00)

- Mbahet ceremomia e pranim dorëzimit të Librave - donacion nga Akademia e Shkencave dhe Arteve të Kosovës. (Biblioteka “Hivzi Sulejmani”, ora 11:00)

- Behën homazhe dhe vendosen kurora më lule nga përfaqësues të shoqatave të dala nga lufta e UÇK-së në Dukagjin, përfaqësues Institucional , familjarë të dëshmorëve, invalid dhe veteran të luftës së UÇK-së dhe qytetarë. (Kompleksi Memorial “Dëshmorët e Kombit” në Gllogjan, ora 11:00)

- Me rastin e 9 vjetorit të Pavarësisë së Republikës së Kosovës, ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami, do të mbajë ligjëratë para studentëve të Universitetit të Gjilanit ”Kadri Zeka” me temën “Pavarësia e Republikës së Kosovës si faktor stabiliteti në rajon”. (Ambientet e Universitetit të Gjilanit, ora 12:00)

- Me rastin e shënimit të 9 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës, Komuna e Obiliqit mbanë akademi solemne. (Shkolla e mesme e ulet "Dr. Ibrahim Rugova", ora 12:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale në të cilen do të behët shqyrtimi në parim i Projektligjit për Aftësimin, riaftësimin profesional dhe punësimin e personave nga pjesët veriore të Kosovës.  (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 13:00)

- Kryetari i LDK-së, njëherësh dhe kryeministër i Republikës së Kosovës, Akademik Isa Mustafa me anëtarët e Kryesisë së LDK-së, do të bëjnë homazhe pranë varrit të Presidentit historik të Kosovës, Dr. Ibrahim Rugova. (Velani, ora 13:00)

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 13:30)

- Mbahet seanca solemne e Kuvendit të Republikës së Kosovës për shënimin e 9-Vjetorit të shpalljes së Pavarësisë së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 15:00)

- Për nderë të Pavarësisë së Republikës së Kosovës organizohet Turneu Tradicional për në Futsall. (Pallati i Rinisë në Prishtinë, ora 17:00)

- OJQ Germin organizon aktivitetin Diaspora Hangout me temën "Cili është roli i diasporës shqiptare në proceset politikëbërëse në Kosovë?" ku do të diskutohet mbi rolin e mërgatës dhe potencalin e saj për t’u përfshirë në proceset politikëbërëse në Kosovë. (Prishtinë, ora 18:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi dhe Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa organizojnë pritjen shtetërore. (Swiss Diamond Prishtina, ora 18:00)

- Baleti Kombëtar i Kosovës, organizon shfaqje në Teatrin Kombëtar. (Teatri Kombëtar, ora 20:00)

- Për nderë të Pavarësisë së Republikës së Kosovës organizohet koncert nga Festivalet. (Filharmonia e Kosovës, ora 19:30)

- Teatri i qytetit të Prishtinës “Dodona” shfaq dramën "Lusi në qiell" me regji te Shkurte Aliut dhe autori Tony Layton. (Teatri Dodona, ora 19:30)

- Baleti Kombëtar i Kosovës organizon shfaqje, pjesë e manifestimeve për shënimin e 9-vjetorit të Shpalljes së Pavarësisë. (Teatri Kombëtar, ora 20:00)Ngjarjet e datës 15 shkurt 2017

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Ministria e Shëndetësisë dhe projekti “Kujdesi Shëndetësor i Qasshëm dhe Cilësor” organizojnë konferencën 'Drejt një Kujdesi Shëndetësor të Integruar në Kosovë'. (Hotel Emerald, ora 9:30)

- ORCA bën prezantimin e raportit “Integriteti Akademik i Drejtuesve të Universitetit të Prishtinës”, ku do të publikohen dhe diskutohen rezultatet dhe rekomandimet e një hulumtimi disamujor për situatën akademike të pozitave vendimmarrëse në UP. (Qendra për Kulturë dhe Informim të BE-së, ora 10:00)

- Administrata Tatimore e Kosovës do të mbaj seminar me tatimpaguesit e regjionit të Prishtinës, me qëllim që të informohen për deklarimin vjetor dhe pasqyrat financiare, mënyrën e aplikimit të ngarkesës së kundërt të TVSH-së për furnizimin e shërbimeve në lëmin e ndërtimit, brenda vendit si dhe për mënyrën e raportimit të Librit të Blerjes dhe Librit të Shitjes, përmes Sistemit Elektronik – EDI. (Hotel Grand, ora 10:00)

- Drejtoria e Kadastrit në Komunë të Prishtinës, zyrtarët përgjegjës të sektorit të gjeodezisë do të pranojnë palë/qytetarë për konsultime çdo të merkure. (Zyrat pritëse në katin e parë të drejtorisë, ora 10:00)

- Inspektorati Policor i Kosovës do të bëjë prezantimin e raportit vjetor ku do të shpalosen statistikat dhe të dhëna tjera për punën e Departamentit të Hetimeve, Inspektimeve, Shqyrtimit dhe Menaxhimit të Ankesave etj. (Salla e trajnimeve në ndërtesën e IPK-së, ora 10:00)

- Mbahet ceremonia përmbyllëse e projektit “Zhvillimi i inovacionit dhe ndërmarrësisë në rajonin ndërkufitar të Kosovës dhe Malit të Zi”, i financuar nga BE-ja. (Shtëpia e Inovacionit në Istog, ora 10:30)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë Arsim Bajrami do të merr pjesë në ceremoninë e shënimit të 47 vjetorit të themelimit të Universitetit të Prishtinës, ku do të mbajë falën hyrëse. (Salla e Kuqe e Fakultetit të Filologjisë, ora 11:00)

 

- Keshilltarët komunal të Lëvizjes Vetëvendosje! në Drenas do të dorëzojnë kallëzim penal kundër Partisë Demokratike të Kosoves - dega në Drenas dhe kundër zyrtarëve komunal, për uzurpim të pronës së paluajtshme komunale, respektivisht mosveprim për mbrojtjen e pronës publike. ora 12:00)

- Pas konfirmimit të kushtetueshmërisë së Ligjit për Investimet Strategjike nga ana e Gjykatës Kushtetuese, Oda Ekonomike Amerikane organizon një tryezë diskutimi me temën “ Ligji për Investimet Strategjike - Diskutim pas aprovimit”. (Salla e konferencave Orion, ora 13:00)

- Mbahet takimi me përfaqësuesit e federatave të sportit të Kosovës ku do të diskutohet në lidhje efektet e ligjit për subvencione dhe donacionet që trajtohen për efekt të Tatimit  në të Ardhurat e Korporatave dhe të Tatimit  në Ardhurave Personale. (Ndërtesa e Qeverisë,  salla P38, ora 14:00)
 
 

Ngjarjet e datës 14 shkurt 2017

- OSBE do të jetë nikoqir i një konferencë me temë sigurinë e gazetarëve, me pjesëmarrës nga Evropa juglindore. (Hotel Swiss Diamond, ora 9:30)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, mban fjalim në Konferencën Regjionale për sigurinë e punës së gazetarëve, e cila organizohet nga OSBE-ja. (Hoteli Swiss Diamond, ora 9:30)

- Vazhdimi i Seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Drejtori i misionit të USAID-it James Hope, i shoqëruar nga Zv. Ministrja e Zhvillimit Ekonomik Besa Zogaj-Gashi dhe Kryetari i Komunës së Gjilanit Lutfi Haziri, do të marrë pjesë në nënshkrimin e Memorandumit të Mirëkuptimit. (Zyra e Kryetarit të Komunës së Gjilanit, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikqyrjen e Agjencisë kundër Korrupcionit ku do të behët shqyrtimi i Raportit të grupit punues për mbikëqyrjen e zbatimit të ligjeve për Këshillin Gjyqësor të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 10:00)

- Fabrika RELUX-i nis kontingjentin e parë me produkte të bojërave dhe fasadave për tregun gjerman dhe atë austriak. (Magjistralja Prishtinë - Shkup, kilometri i 6-të, ora 11:00)

- Mbahet fushata vetëdijësuese mbarëkombëtare Një Miliard në Këmbë e cila organizohet edhe këtë vit për të katërtën herë në Kosovë në Prishtinë dhe Mitrovicë. Me 14 shkurt. (Sheshi “Zahir Pajaziti” në Prishtinë, ndërsa në Mitrovicë sheshi “Mehë Uka”, ora 11:00)

- Forumi i Rinisë i LDK-së organizon aktivitet me moton “Mos na leni mshelë” me qëllim sensibilizimin e institucioneve vendore, veçanërisht Kuvendit të Kosovës dhe institucioneve ndërkombëtare për nevojën e liberalizimit të vizave për qytetarët e Kosovës. (Sheshi “Ibrahim Rugova”, në Prishtinë, ora 12:00)

- Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Blerand Stavileci mban konferencë për media në të cilën do të prezantojë ‘Sfidat dhe të arriturat e Ministrisë së Zhvillimit Ekonomik si dhe prioritetet për 2017’. (Hotel Emerald, ora 13:00)

- Në biblotekën e qytetit në Lipjan do të bëhet inaugurimi i renovimeve të objekteve kulturore dhe fetare të cilat u bënë në kuadër të projektit të financuar nga BE-ja “Ndërtimi i besimit përmes mbrojtjes kulturore”. (Bibloteka e qytetit në Lipjan, ora 13:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli pret në takim udhëheqësit e Organizatës gjermane për zhvillim dhe bashkëpunim ndërkombëtar - GIZ. (Kabineti i Kryeparlamentarit, ora 13:00) 

- Mbahet mbledhja e komisionit për Buxhet dhe Financa në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjitpër Kontrollin e Brendshëm të Financave Publike dhe amendamenteve të Komisionit funksional për Mbikëqyrjen e Financave Publike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 14:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, pret në takim Ministrin e Punëve të Jashtme të Norvegjisë, Borge Brende. (Kabineti i Presidentit, ora 14:00)

- Kryeministri Isa Mustafa pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Norvegjisë, Børge Brende. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 15:15 - vetëm pamje) 

- Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Enver Hoxhaj, do të takojë sot ministrin e Punëve të Jashtme të Norvegjisë, Børge Brende. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P37 ora 16:00 - vetëm pamje) 

- Aleanca Kosova e Re mban Kuvendin Zgjedhor të Degës në Ferizaj. (Teatri "Adriana Abdullahu" në Ferizaj, ora 16:00) 

- Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Enver Hoxhaj, dhe ministri i Punëve të Jashtme të Norvegjisë, Børge Brende do të mbajnë konferencë të përbashkët. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P 32, ora 16:30) 

Ngjarjet e datës 13 shkurt 2017

- Mbahet mbledhja e komisionit për të Drejtat Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për mbrojtjen e fëmijës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 225, ora 10:00)

- Kryeministri Isa Mustafa dhe Ministri i Shëndetësisë, Imet Rrahmani marrin pjesë në lansimin e Strategjisë Sektoriale të Shëndetësisë 2017-2021. (Zyrat e Bankës Botërore, Rruga Prishtinë - Fushë Kosovë, ora 10:00)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Komisionit për Stabilizim Asociim takohet me Grupin Britanik të Unionit Ndër-Parlamentar. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 10:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do ta mbajë takimin e parë konsultativ për themelimin e Komisionit për të Vërtetën dhe për Pajtim, me zyrtarët e lartë shtetërorë, ambasadorët e korit diplomatik dhe pjesëtarët e shoqërisë civile. (Ndërtesa e Qeverisë, Salla P38, ora 10:00)

- Me rastin e Ditës Evropiane të Epilepsisë mbahet tryeza e rrumbullakët në të cilën do të diskutohet ngritja e vetëdijes për nevojën e përmirësimit të tretmanit dhe kujdesin  njerëzë të cilët kanë këtë semundje. (Instituti Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini dhe Sport në të cilën do të behët shqyrtimi i raportit me rekomandime për mbikëqyrjen e zbatimit të Ligjit për Fuqizim dhe Pjesëmarrje të Rinisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë në bashkëpunim me Rrjetin për ndërtuesit e paqes fetare dhe tradicionale, bën lansimin e raportit  “Matja e gjendjes aktuale të përfshirjes së komunitetit dhe institucioneve në përballjen me ekstremizmin e  dhunshëm në Kosovë”. (Qendra e Konferencave “Orion”, ora 10:30)

- Instituti për Politika Zhvillimore në bashkëpunim me East West Parliamentary Practice Project organizojnë tryezën e rrumbullakët “Roli i rinisë në formësimin e politikave të punësimit”. (Hotel Sirius, ora 10:45)

- Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, pret në takim Matthew Palmer - drejtor i Zyrës për Evropën Juglindore në Departamentin Amerikan. (Kabineti i kryeparlamentarit, ora 10:45)

- Mbledhja e komisionit për Bujqësi, Pylltari, Mjedis e Planifikim Hapësinor në të cilën do të behët shqyrtimi i planit të punës së komisionit për vitin 2017 në fushën e mjedisit, i ftuar ministri i MMPH. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

- Hapet çerdhja e re për fëmijë, për lagjen e Sofalisë dhe lagjet përrreth në të cilën do të marrë pjesë edhe Kryetari i Komunës, Shpend Ahmeti. (Prapa shkollës "Gjin Gazulli", ora 11:00)

- Grupi Britanik i Unionit Ndër-Parlamentar do të takohet me Grupin e Miqësisë me Britaninë e Madhe të Kuvendit të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla C 301, ora 11:00)

- Ministri i Financave Avdullah Hoti i shoqëruar nga Kryetari i KRPP-së Safet Hoxha do të vizitoj Komunën  e Pejës, ku së bashku me Kryetarin e Komunës së Pejës Gazmend Muhaxheri,  do të bëjnë promovimin e Sistemit të E- Prokurimit për nivelin komunal, i cili sistem ka filluar së zbatuari nga Janari 2017. (Ndërtess e Komunës së Pejës, ora 11:30)

- Mbahet mbledhja e komisionit për të Drejtat, Interesat e Komuniteteve dhe për Kthim ku do të behët shqyrtimi i Projektligjit për Shërbime me amendamente të Komisionit funksional për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregëti dhe Industri, shqyrtimi i Projektligjit për Kontrollin e Brendshëm të Financave Piblike me amendamente të Komisionit funksional për Mbikëqyrjen e Financave Publike, etj.. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 13:00) 

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami dhe ministri i Diasporës, Valon Murati, do të vizitojnë shtëpinë-shkollë në Kodrën e Trimave të Mehmet Aliu – Hertica. (Kodra e Trimave, ora 13:00)

- Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Kosovës,Shpend Maxhuni raporton para komisionit për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës lidhur me rreth situatën e sigurisë në Kosovë.(Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 13:00)  

 

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, pret në takim Matt Palmer, drejtor për Evropën Juglindore në Departamentin e Shtetit Amerikan. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 13:30 - vetëm pamje) 

Ngjarjet e datës 11 shkurt 2017

- Ministria e Tregtisë dhe Industrisë, përkatësisht Agjencia për Investime dhe Përkrahjen e Ndërmarrjeve në Kosovë në kuadër të  aktiviteteve “Ditët e Biznesit të Vogël 2017” organizon konferencën “Ambienti i Biznesit 2017” ku do të prezantohen planet e Qeverisë së Republikës së Kosovës drejt zhvillimit të sektorit privat. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në konferencën “Ambienti i Biznesit 2017”, e organizuar në kuadër të  aktiviteteve “Ditët e Biznesit të Vogël 2017”, ku do të prezantohen planet e Qeverisë së Republikës së Kosovës drejt zhvillimit të sektorit privat. (Hotel Emerald, ora 10:00)
 
- Departamenti i Shëndetësisë i Partisë Demokratike të Kosovës  në Ferizaj mbanë konferencën  për medie. (Zyrat e PDK-së dega në Ferizaj, ora 11:00)

- Agjencia për Menaxhim Emergjent e Ministrisë së Punëve të Brendshme, me rastin e Ditës Evropiane të Numrit Emergjent 112, do të organizojnë një manifestim publik në komunën e Graqanicës. (Objekti i komunës së Graqanicës, ora 10:00)


 

Ngjarjet e datës 10 shkurt 2017

- Ambasadori i Shqipërisë në Kosovë, Qemal Minxhozi, viziton Komunën e Obliqit, ku pritet nga kryetari i kësaj komune, Xhafer Gashi (Komuna Obiliq, ora 9:00)

- Me rastin e 10 vjetorit të protestave të 10 shkurtit 2007 Lëvizja Vetëvendosje! bën homazhe tek varri i Mon Balajt. (Podujevë, ora 10:00)

- Mbahet takimi i 129 -të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Objekti i Prokurorisë së Shtetit, ora 10:00)

- Ambasadori Greg Delawie, Zëvendëskryeministri Hajredin Kuçi dhe Ministrja e Drejtësisë Ghurata Hoxha, do të flasin me rastin e prezantimit të Strategjisë Kombëtare për të Drejtat Pronësore. (Hoteli Swiss Diamond, ora 11:00)

- Konsorciumi i Organizatave të Shoqërisë Civile për Zhvillim të Qëndrueshëm organizon konferencë për media për të prezantuar kronologjinë “Një histori e shkurtër e një dështimi të madh të politikave energjetike në Kosovë”, ku identifikohen shkeljet ligjore dhe procedurale nga Qeveria e Kosovës gjatë përpjekjeve për ndërtimin e Termocentralit ‘Kosova e Re’. (Zyra e KOSID, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! bën homazhe tek varri i Arben Xheladinit. (Varrezat  qytetit në Prishtinë, ora 11:30)

- Me rastin e 10 vjetorit të protestave të 10 shkurtit 2007 Lëvizja Vetëvendosje! bën homazhe te Pllaka Përkujtimore në sheshin 'Nëna Terezë'. (Prishtinë, ora 12:30)

- Për t’u njohur me punën, rezultatet dhe sfidat e Gjykatës Themelore në Ferizaj, kryetari i Gjykatës, Bashkim Hyseni, pret në vizitë ministren e Drejtësisë znj.Dhurata Hoxha. (Gjykatës Themelore në Ferizaj, ora 13:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! hap ekspozitë me fotografi për protestat e 10 shkurtit 2007. (Atele e Pallatit të Rinisë, ora 13:00)

 

- Asociacioni për Arsim Aftësimit Profesional të Republikës së Kosovës do të mbajë një konferencë për media ku do të ngritë Kallëzim Penal ndaj “Asistentit” të Ministrit të Arsimit, Arsim Bajrami. (Para Prokurorisë Themelore në Prishtinë, ora 13:00)

- Për nder të 9 vjetorit të pavarësisë së Republikës së Kosovës mbahet një organizim për profesionistët shëndetësorë të dalë në pension më ç'rast Ministri Rrahmani, do t’u ndajë atyre certifikata në shenjë respekti për kontributin e dhënë në shëndetësi. (Hotel Sirius, ora 14:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! organizon tribunë me temën 'Plani i Ahtisaarit dhe tezat e Vetëvendosjes!. (Salla e Kuqe të Pallatit të Rinisë, ora 14:00)

 

- Ministri i Ministrisë së Mjedisit dhe Planifikimit hapësinor, Ferat Shala do të mbajë ligjëratë të hapur, më titull “Sfidat e mjedisit në Kosovë”, për studentët e UBT-së. (Kampusi i UBT-së, ora 14:00)

- Hapet ekspozita e fotografisë me titull “Varshmëria në teknologji”. (Galeria “Kragi”, prapa Ministrisë së Shëndetësisë në lagjen Arbëria, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 9 shkurt 2017

- Mbahet seanca  plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 10:00)

- Dogana e Kosovës organizon pranim dorëzimin i detyrës së drejtorit të përgjithshëm. (Objekti qendror i Doganës së Kosovës, ora 10:00)

- Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Memli Krasniqi do të bëjë prezantimin e Programit për Bujqësi dhe Zhvillim Rural për vitin 2017, për të cilin sivjet janë planifikuar 23 milionë euro. (Hotel Amazona në magjistralen Prishtinë -Vushtrri, ora 11:00)

- Grupi i Këshilltarëve të Lidhjes Demokratike të Kosovës në Kuvendin Komunal të Prishtinës, do të mbajnë konferencë për medie. (Selia qendrore e LDK-së, kompleksi "Qafa", ora 11:00)

- Federata e Skijimit e Kosovës në bashkëpunim me Komitetin Olimpik te Kosovës, me Komitetin Olimpik Evropian dhe me Keshillin Organizativ te Festivalit Olimpik Evropian Dimëror për të Rinj “EYOF Erzerum 2017” kanë percaktuar 5 sportistet dhe trajnerët që do të marrin pjesë në ketë Festival, me ketë rat organizohet një takim i sportistëve, trajnerëve dhe delegacionit të KOK me gazetarët e sportit. (Hotel Sirius, ora 13:00)

- Hapet ekspozita "Andërr" e artistit të ngjyrës dhe grafikës, Zymer Mulliqi. (Galeria e Ministrisë së Kulturës së Kosovës, ora 19:00)

- Galeria Qahili hap në ekspozitën e organizuar nga bashkëpunimi në mes të Galerisë së Artit Fier si dhe shoqatës Antik. (Galeria Qahili në Veternik afër Albi Mall, ora 19:00)

 

Ngjarjet e datës 8 shkurt 2017

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Mbahet konferenca “Prokurimi Publik Sot - Arritjet, Sfidat dhe Mundësitë për Kosovën”, ku institucionet e prokurimit publik të Kosovës KRPP, OSHP dhe AQP, do të prezantojnë të arriturat gjatë vitit 2016 dhe planet për vitin 2017. (Hotel Sirius, ora 9:00)

- Komisioni për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri mban dëgjim publik lidhur me Projektligji për Automjete. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës në të cilen do të behët shqyrtimi i Projektligjit për legalizimin e armëve dhe dorëzimin e armëve të vogla dhe të lehta, municionit dhe mjeteve eksplozive. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 11:00)

 - Pi Communications bën lansimin e serisë së re të telefonave të mençur Samsung Galaxy A dhe të orës së mençur Gear S3. (Soma Book Station, ora 11:00)

- Ministrja për Dialog, znj. Edita Tahiri raporton para anëtarëve të komisionit për Punë të Jashtme. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 13:00)

- Komuna e Prishtinës mban konferencë për media. (Objekti i Komunës, salla nr. 37, ora 13:00) 

  - Mbahet mbledhja e komisionit për të Drejtat Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione në të cilen do të behët shqyrtimi i Projektligjit për mbrojtjen e fëmijës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 13:00) 

 

- Aleanca e të Rinjëve të AAK-së organizon aktivitet simbolik kundër krimeve serbe në Kosovë me moton "A ka kush i Gjykon?". (Para Pallatit të Drejtësisë, ora 13:15)

- Ministri i Ministrisë së Punëve të Jashtme, Enver Hoxhaj raporton para anëtarëve të komisionit për Punë të Jashtme lidhur me raportet Kosovë - Serbi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 14:30)
Ngjarjet e datës 7 shkurt 2017

- Projekti për Promovimin e Punësimit në Sektorin Privat i financuar nga Zyra Zvicerane për Zhvillim dhe Bashkëpunim në Kosovë, dhe i implementuar nga Swiss Contact dhe Red Mill Agency, organizojnë konferencë me rastin e lansimit të  Udhëzuesit për Biznese në kuadër të projektit “Fuqizimi Ekonomik i Gruas”, me ç’rast do të shpalosen qëllimet, objektivat dhe rëndesia e këtij Udhëzuesi në zhvillimin ekonomik të grave. (Hotel Sirius, ora ora 9:30)

- Në kuadër të projektit mbi “Forcimin e efikasitetit dhe cilësisë së drejtësisë në Kosovë” i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Këshilli i Evropës, do të mbahet konferenca në fushën e efikasitetit dhe cilësisë së drejtësisë. (Hotel Swiss Diamond, ora 9:30)

- Zëvëndesdrejtori i misionit të USAID-it Mike de la Rosa do të flasë me rastin e çertifikimit të zyrtarëve komunal të prokurimit publik. (Ndërtesa e re e Qeverisë- ish Rilindja, ora 10:00)

- Me rastin e Ditës ndërkombëtare për internet më të sigurt, UBT organizon konferencën me temë: “Safe Internet Day- Kosova”. (Ambientet e kampusit të UBT-së në Prizren, ora 10:30)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim në bashkëpunim me Ministrinë e Punës dhe Mirëqenies Sociale me financim nga Ministria e Tregtisë dhe Industrisë organizojnë ceremoninë e ndarjes së certifikatave për praktikantë në kompani të ndryshme në sektorin privat. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Ekipi i Kombeve të Bashkuara në Kosovë do të jetë nikoqir i konferencës për drejtësinë tranzicionale dhe ballafaqimin me të kaluarën. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri ku do te shqyrtohet Projektligji për ratifikimin e Marrëveshjes së bashkëpunimit ndërmjet Qeverisë së Kosovës dhe Këshillit të Ministrave të Shqipërisë për shkëmbimin ose ndarjen e rezervës rregulluese ndërmjet Operatorit të Sistemit të Transmetimit OST dhe Operatorit të Sistemit, të Transmisionit dhe Tregut - KOSTT. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 11:00)

 

- Mbahet Mbledhja e jashtëzakonshme e Kuvendit Komunal të Prishtinës lidhur me miratimin e rezolutës së përbashkët, për rastin e arrestimit të Ramush Haradinajt. (Objekti i Kuvendit Komunal të Prishtinës, ora 11:00 - shtyhet për në ora 14:00)

Ngjarjet e datës 6 shkurt 2017

- Bordi Nacional për Kontroll të Kancerit organizon tryezë shkencore për të shënuar Ditën Botërore kundër Kancerit. (Salla e Klinikës së Sëmundjeve Infektive në QKUK, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit me kryetarët e grupeve parlamentare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla  C-301, ora 11:00) 

- Instituti Kosovar për Demokraci organizon debat publik me studentët e Universitetit Publik të Pejës ”Haxhi Zeka”. (Universiteti “Haxhi Zeka” në Pejë, ora 13:00)

Ngjarjet e datës 3 shkurt 2017

- Ministra e Pushtetit Lokal në bashkëpunim me Programin e USAID-it Avancojmë Kosovën së Bashku, Institutin e Kosovës për Administratë Publike dhe Universitetin Amerikan në Kosovë organizojnë ceremoninë  e  shpërndarjes së certifikatave të zyrtarëve komunal për përfundim të suksesshëm të trajnimit: Cikli i Menaxhimit të Projekteve dhe Kontratave Publike. (Objektit i AUK, ora 9:00)

- Ministri i Administratës Publike te Kosovës, Mahir Yagcilar, takohet me Ministren për Inovacion dhe Administratë Publiket ë Shqipërisë, Milena Harito. (Ish-ndërtesa e Rilindjes, ora 9:30)

- Zëvendësministrja e Ministrisë së Integrimit Evropian, znj. Anila Statovci-Demaj raporton para komisionit për Punë të Jashtme. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 10:00)

- Asociacioni i Gazetareve te Kosoves organizon një tryezë të rrumbullaket ku do të diskutohet për të gjeturat e raportit "Niveli i lirisë së mediave dhe siguria e gazetarëve" qe asociacioni ka publikuar dhjetorin e kaluar. (Qendra e Konferencave Orion, ora 10:00)

- Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa merr pjesë në tryezën e rrumbullakët të organizuar nga Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës. (Qendra e Konferencave Orion, ora 10:00)

- Ministri i Administratës Publike te Kosovës, Mahir Yagcilar, dhe Ministrja për Inovacion dhe Administratë Publike të Shqipërisë, Milena Harito mbajnë konferencë për media. (Ish-ndërtesa e Rilindjes, ora 10:30)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim mban konferencën për shtyp lidhur me avancimet jomeritore të datës 31 janar 2017 në Universitetin e Prishtinës. (Zyrat e organizates, afër lokalit “LULU”, në afërsi të sheshit Zahir Pajaziti, ora 11:00)

- Ministria e Administratës Publike te Kosovës dhe Ministria për Inovacion dhe Administratë Publike e Shqipërisë mbajn tryezë për rolin e shoqërisë civile, kontributin dhe projektet e OJQ-ve në procesin e reformës së administratës publike. (Ndërtesa e MAP, ish Rilindja, ora 11:00)

- Sindikata e Pavarur e Sektorit Privat te Kosovës mbanë konferencë për shtyp lidhur gjendjen e punëtorëve në sektorin privat dhe aktgjykimi  i Gjykatës Themelore të Prishtinës lidhur me auto – taxit e Prishtinës që operoninë në Aeroportin Ndërkombëtar te Prishtinës. (Zyret e BSPK-së , ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikqyrjen e Agjencisë kundër Korrupcionit në të cilen do të diskutihet për ligjin për Financimin e Subjekteve Politike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla 409, ora 11:00)

- Zëvendës Kryeministrin e Republikës së Kosovës, Hajredin Kuqi takohet me Ministren për Inovacion dhe Administratë Publiket ë Shqipërisë, Milena Harito. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 12:00)

- Milena Harito, Ministre për Inovacion dhe Administratë Publike e Shqipërisë takohet me Besa Zogaj Gashi, Zëvendës Ministre e Zhvillimit Ekonomik të Kosovës. (Ndërtesa e Ministrisë së Zhvillimit Ekonomik, ora 12:30)

- Kryeministri Isa Mustafa do të takohet me sekretarin e Përgjithshëm te NATO-s, Jens Stoltenberg. (Kabinetin e Kryeministrit, ora 13:00)

- Shoqata e Onkologëve të Kosovës dhe Klinika e Onkologjisë QKUK, organizojnë shënimin e Ditës Botërore të Kancerit. (Sheshi "Zahir Pajaziti", ora 13:00)

 - Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami do të presë në takim një grup të studentëve të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina” dhe Universitetit të Mitrovicës “Isa Boletini”. (Kabineti i Ministrit, ora 14:00)

 - Kryeministri Mustafa dhe Sekretari Stoltenberg do të mbajnë konferencë të përbashkët për media, e cila do të transmetohet drejtpërdrejtë në Radio Televizionin e Kosovës. (Kabinetin e Kryeministrit, ora 14:00)
 

Ngjarjet e datës 2 shkurt 2017

- Ministria e Shëndetësisë do të nënshkruaj Marrëveshje me krytaret e komunave për fillimin e implementimit te pagesës sipas performancës për kokë banori në Kujdesin Parësor Shëndetësor në gjashtë komuna të cilat janë përzgjedhur për të qenë pjesë e pilotimit të këtij programi për vitin e parë. (Ndërtesa e MSH-së, salla 128, ora 9:00)

- Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë organizon konferencën me titull “Kosova në Kontekst Rajonal, alternativat kundrejt dialogut me Serbinë, dhe raportet e fuqisë ushtarake në rajon”. (Hotel Sirius, ora 9:00)

- Behet hapja e konferencës nderkombëtare për Siguri Kibernetike dhe Privatesi si dhe gara me e madhe e Hackingut në vend dhe rajon, e cila ka bërë bashkë rreth 100 ekspert të sigurisë që do të testojnë sigurinë e web faqeve të ndryshme private dhe publike.(Ambientet e Hotel Emerald, ora 9:30)

- I përgatitur nga Qendra Kosovare për Studime Gjinore dhe i menaxhuar nga Bashkimi Evropian në Kosovë prezantohet raporti i ri mbi “Pjesëmarrjen e grave në vendimmarrje në Kosovë”. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Rrjeti i Grupeve të Grave të Kosovës do të publikojë zyrtarisht hulumtimin e parë gjithëpërfshirës për qasjen në kujdesin shëndetësor të grave dhe burrave në Kosovë. (Hotel Sirius, ora 10:45)

- Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës së bashku me Projektin Promovimi i Punësimit në Sektorin Privat organizon ceremoninë e ndarjes së çmimeve lidhur me artikujt dhe storiet e botuara pas punëtorisë dy ditore, që ka pasur qëllim vetëdijesimin dhe ngritjen e kapaciteteve të gazetarëve lidhur për rëndësinë e rolit të gruas në ekonominë e Kosovës. (Restorant “Fole” në rrugën Simon Shiroka, ora 11:00)

- Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama,  do të takohet me zyrtarë të Aleancë për Ardhmërinë e Kosovës. (Selia Qendrore e AAK-së, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, pret në takim Kryeministrin e Republikës së Shqipërisë, Edi Rama​. (Kabineti i krytarit Ahmeti, ora 13:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shënon për herë të pestë Ditën Globale të Zgjedhjeve më ç'rast rastin e kësaj dite, publikon dokumentin me titull “Zgjedhjet në Kosovë 2000 – 2014”. (Swiss Diamond Hotel, ora 15:00)

 

- Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa pret në takim kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:00 - vetëm pamje)

Ngjarjet e datës 1 shkurt 2017

- Instituti Demokraci për zhvillim mban konferencën \"Turizmi për zhvillim: Mundësitë që duhen shfrytëzuar“. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Mbahet takimi i 128 -të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Objekti i Prokurorisë së Shtetit, ora 10:00)

 - Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami do të vizitojë “SOS” Fshatrat e Fëmijëve në Kosovë më ç'rast M do të ofrojë mbështetje konkrete, me mjete mësimore dhe gjëra tjera të nevojshme për funksionim efikas të këtij institucioni. (SOS” Fshatrat e Fëmijëve", ora 10:30)

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikqyrjen e Agjencisë kundër Korrupcionit mban dëgjim publik për Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Procedurën Përmbarimore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 11:00)

- Juristë të njohur nga Kosova, Prof. Dr. Riza Smaka, Prof. Dr. Zejnullah Gruda, Prof. Dr. Ismet Salihu, z. Azem Vllasi do të mbajnë një konferencë profesionale, për të diskutuar aspektet juridike të ndalimit të Ramush Haradinajt në Francë dhe aspekte të shkeljes së juridiksionit universal nga ana e Serbisë me këtë rast. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Bujqësi, Pylltari, Mjedis e Planifikim Hapësinor në të cilen do të behët shqyrtimi i planit të punës së komisionit për vitin 2017 në fushën e bujqësisë me të ftuar ministrin e bujqësisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Administratë Publike, Qeverisje Lokale dhe Media në të cilën do të behët prezantimi i Projektit të Institutit GAP për mbështetje në punën e Komisionit, për vitin 2017. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 225, ora 13:00)

- Ambasadori Greg Delawie, Drejtori i misionit të USAID-it, James Hope, dhe Mërgim Cahani, Drejtori Ekzekutiv i “Gjirafa”, do të flasin me rastin e nisjes së Partneritetit të ri për Zhvillimin e Ekonomisë së Internetit. (Lokalet e Gjirafës, Arbëri, ora 14:00)

- Federata Kosovare e Atletikes organizon manifestimin sportiv të atletikës ”Laureatët e vitit– Gala athletics”. (Te Restorant ”Te Rrethi”, ora 17:00)

 

 

Ngjarjet e datës 31 janar 2017

- Projekti i UNDP-së Ndërtimi i Besueshmërisë nëpërmjet Mbrojtjes Kulturore në Kosovë, i financuar nga Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë do të organizojë punëtori innovative të trashëgimisë kulturore në Prizren. (Qendra rajonale për trashëgimi kulturore, objekti I komunës së vjetër në Prizren, ora 9:30)

- Nën patronatin e kryeministrit të Republikës së Kosovës, Isa Mustafa organizohet ceremonia e rivarrimit dhe Akademia Përkujtimore në 20- vjetorin e vrasjes së Heroit Kombëtar Zahir Pajaziti. (Kompleksin Memorial në Turuqicë të Podujevës, ora 10:00)

- Komisioni Komunal për Vlerësimin dhe Përzgjedhjen e Familjeve të Mundshme Përfituese nga Programi i Veçantë i Banimit Social, do të bëjë vlerësimin dhe verifikimin e gjendjes së banimit të të gjithë atyre që kanë aplikuar në programin e veçantë për banim social, ashtu që drejtpërdrejt nga terreni të konstatohet vërtetësia e aplikacioneve. (Prishtinë, ora 10:00) 

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të bëjë homazhe të shtatorja e Zahir Pajazitit. (Sheshi “Zahir Pajaziti” në Prishtinë, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri në të cilën do të behët shqyrtimi në parim i Projektligjit për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për minierat dhe mineralet. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 11:00)

- Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë organizon ceremoninë e ndarjes së çmimeve vjetore  “Shkencëtari i vitit” dhe “Shkencëtari i ri i vitit” 2016 ku ndarjen e çmimeve do ta bëjë ministri Arsim Bajrami. (Ambientet e MAShT-it, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Buxhet Dhe Financa në të cilën do të behët shqyrtimi i Programit të Shpenzimeve të Radiotelevizionit të Kosovës për periudhën Janar-Mars 2017. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 11:00)

- Ministri i Ministrisë së Administratës Publike, Mahir Yagcilar organizon konferencë për media, ku bëhet prezantimi i raportit mbi “Rishikimin e Institucioneve dhe Agjencive të Pavarura të Kuvendit dhe Organeve Qendrore të Qeverisë”. (Pallati i ish- “Rilindja”, Kati V, ora 11:00)

- Ministri i Ministrisë së Shëndetësisë, Imet Rrahmani raporton në komisionin për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale lidhur me sigurimet shëndetësore, implimentimi i marrëveshjes së kredisë Kosovë-Unicredit Bank Austria AG për financimin e Projektit të modernizimit të shërbimeve të kardiologjisë invazive në QKUK, furnizimi me barna nga lista esenciale dhe diskutim me përfaqësuesin e SHSKUK, Shemsi Veseli, lidhur me punësimin e stafit shëndetësor në spitale dhe në QKUK. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

- Mbahet akademia përkujtimore me rastin e 20-vjetorit të rënies së Heronjve të Kombit, Zahir Pajaziti, Hakif Zejnullahu dhe Edmond Hoxha. (Salla e Kuqe e Pallatit të Rinisë, në Prishtinë, ora 14:00)

- Nënshkruhet Memorandumi i Mirëkuptimit për realizimin e projektit për edukim qytetar “Demos” mes Ministrisë së Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë dhe OJQ Toka. (Lokalet e OJQ Toka, rr. “Meto Bajraktari”, nr. 4-1, në Prishtinë, në ora 14:00)

- Drejtori i misionit të USAID-it Xhejmes Houpe do t’u dorëzoj çertifikatat 21 të rinjve në pjesën veriore të Kosovës, të cilët sapo kanë përfunduar praktikën profesionale në industrinë e përpunimit të drurit. (Ndërmarrja Fontana në Zubin Potok)


 

Ngjarjet e datës 30 janar 2017

- Mbahet mbledhja e komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikqyrjen e Agjencisë kundër Korrupcionit në të cilën do të diskutohet lidhur me raportin e Transparency International. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 10:00) 

- Mbledhja e komisionit për të Drejtat Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione në të cilën do të diskutohet lidhur me ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Persona të Zhdukur. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 225, ora 10:00)  

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami do të merr pjesë në ceremoninë e ndarjes së diplomave gjeneratës së parë studentëve të Universitetit "Fehmi Agani" në Gjakovë. (Ambientet e Universitetit "Fehmi Agani" në Gjakovë, ora 11:00)

- Me rastin e  përvjetorit të shtatë të vdekjes të Kryetarit të Komunës së Istogut, Fadil Ferati, anëtarët e Kryesisë e LDK-së, do të bëjnë homazhe  dhe do të vendosin kurora lulesh pranë varrit të tij. (Fshati Gurrakoc, ora 11:00)

 

- Forumi për Iniciativa Qytetare organizon evenimentin përmbyllës te projektit "Ambasadorët e rinj". (Sheshi 21, ora 14:00)

Ngjarjet e datës 28 janar 2017

- Mbahet konferenca vjetore e prokurorëve të shtetit. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të marrë pjesë në Konferencën Vjetore të Prokurorëve, të organizuar nga Kryeprokurori i Shtetit. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Ministri i Punëve të Brendshme i Republikës së Kosovës, Skender Hyseni do të pres në takim, ministrin e Punëve të Brendshme të Republikës së Shqipërisë, Saimir Tahiri. (Objekti kryesor i MPB-së, ora 10:30)

- Partia Demokratike e Kosoves mban konferencë në të cilen do të shpalosen argumentet e PDK-së përse nuk mund të hyjë Komuna e Mitrovicës në kredi dhe sa është e dëmshme ajo për qytetin. (Selia e PDK-së në Mitrovicë, ora 11:00)

- Nën moton “Ramush Haradinaj është Kosova\" organizohet marsh protestues në mbështetje të Haradinajtnë Rahovec. (Rahovec, ora 12:00)

- Shoqëria civile në Gjakovë dhe Aleanca e Gruas mbajnë tubim protestues në mbështetje të Ramush Haradinajt, me moton \'\'Ramushi është Kosova\'\'. (Lama e Drithit në Gjakovë, ora 14:00)

Ngjarjet e datës 27 janar 2017

- Ministria e Tregtisë dhe Industrisë, si institucion koordinues i Këshillit Kombëtar për Zhvillim Ekonomik organizon takimin e institucioneve, asociacioneve të biznesit dhe Zyrës së Rregullatorit të Energjisë ku do të diskutohen çështjet e ngritura nga komuniteti i biznesit lidhur me furnizimin e rregullt dhe cilësor me energji elektrike. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P 38, ora 10:00)

- Instituti Demokraci për Zhvillim organizon konferencën dhe lansimin e punimit "Stimujt për reformë: Rritja e mundësive për nxënësit/et dhe të diplomuarit/at e shkollave të Arsimit dhe Aftësimit Profesional në tregun e punës". (Salla e Konferencave "Orion" nga ora 10:00)

- Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Kosovës dhe Akademia e Shkencave e Shqipërisë, organizojnë Konferencën jubilare-shkencore "Me rastin e 100-vjetorit të lindjes së akademik Idriz Ajetit". (Mjediset e ASHAK-ut, në Prishtinë, ora 10:00)

- Grupi parlamentar, Albulena Haxhiu kryetarja e komisionit parlamentar për Legjislacion  dhe Komiteti për Drejtësi i Lëvizjes Vetëvendosje! organizon diskutimin “Procedimi dhe miratimi i Projektligjit për shqyrtimin dhe vërtetimin e pasurisë së pajustifikuar”. (Ambientet e Kuvendit, salla N-409, ora 11:00)

- Agjencia për Mbrojtje nga Rrezatimi dhe Siguri Berthamore do të dorezojë licencen për ushtrim të praktikës Klinikës së Onkologjise në kuader të Shërbimit Spitalor dhe Klinik Universitar të Kosovës. (Zyret e Agjencisë Rr. Johan V. Hahn nr 11, Prishtinë, ora 11:00)

- Bashkimi i Sindikatave te Pavarura te Kosovës do te nenshkruj Memorandumi i Mirekuptimit Sindikaten e Bashkuar të Arsimit dhe Shkencës. (Lokalet e BSPK-së, ora 11:30)

- Organizatat e Dala nga Lufta e UÇK-së, mbajn protestë për padrejtësitë ndaj komandantit, Ramush Haradinaj në Istog. (Para Shtëpisë së Kulturës në Istog, ora 11:30)

- Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, viziton familjen e dëshmorit Edmond Hoxha dhe bën homazhe te përmendorja e tij në Junik. (Junik, ora 14:00 - Transporti para objektit të Kuvendit, ora 12:00)

- Komuna e Deçanit shënon 25- vjetorin e fillimit të mësimit Shtëpi-Shkolla, me planprograme të Republikës së Kosovës. (Salla e Asamblesë Komunale të Deçanit, ora 12:00)

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës.  (Ndërtesa e Qeverisë, ora 13:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mbanë konferencë për media me ç'rast do të flasë Visar Ymeri. (Zyrët e Vetëvendosjes, ora 14:00)

- Mbahet takimi i Ministrit të Financave Avdullah Hoti me përfaqësuesit e Odës Ekonomike Gjermane në Kosovë, ku do të diskutohet në lidhje me Pakon  e re Fskale 2.0. (Ndërtesa e  Qeverisë, kati 11, ora 14:30)

Ngjarjet e datës 26 janar 2017

- Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë organizon lanson projektin “Intervenimi i BE-së dhe lehtësimit horizontal të Këshillit të Evropës në sektorin e edukimit me dy komponente specifike: “Forcimi i integritetit dhe luftimi i korrupsionit në edukimin e lartë” dhe “Nxitja e kulturës demokratike shkollore dhe diversitetit në shkolla”. (Hotel Sirius, ora 9:30)

- Projekti i UNDP-së Ndërtimi i Besueshmërisë nëpërmjet Mbrojtjes Kulturore në Kosovë, i financuar nga Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë do të organizojë punëtori innovative të trashëgimisë kulturore në Prishtinë. (Biblioteka Kombëtare Pjetër Bogdani, ora 9:30)

- Zëvendëskryeministri i Republikës së Kosovës, Ramiz Kelmendi viziton komunën e Ferizajt. Objekti i komunës së Ferizajt, ora 10:00)

- Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë organizon konferencën ku do të bëhet prezantimi i rezultateve të hulumtimit "Gratë në Ekstremizmin e Dhunshëm: Mësimet e nxjerra nga rasti i Kosovës“. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Inspektorati i Punës do të mbajë një konferencë për media ku do të raportoj rreth punës së Inspektoratit të Punës për vitin 2016 si dhe Planin e Punës për vitin 2017. (Salla e takimeve të MPMS-së, ora 10:00)

- Zëvendëskryeministri i Republikës së Kosovës, Ramiz Kelmendi viziton Fabrikën e ëmbëlsirave Rolleo. (Fshati i Vjetër në Ferizaj, ora 10:45)

- Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë organizon tryezën me temë “Inovacioni dhe Rritja Ekonomike” për të disktuar rëndësinë e inovacionit si një nga nxitësit e prosperitetit ekonomik. (Salla e konferencave Orion, ora 11:00)

- Punëtorët e administratës së Komunës së Deçanit mbajnë grevë me moton “Ramush Haradinaj është Kosova !”. (Deçan, ora 11:00)

- Zëvendëskryeministri i Republikës së Kosovës, Ramiz Kelmendi bën vizitë në Fabrikën e ujit Miros. (Fshati Mirosal në Ferizaj, ora 11:15)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike në të cilin do të behët inicimi i procedurave për Auditimin e Subjekteve Politike, shqyrtimi dhe miratimi i amendamenteve për Projektligjin për Kontrollin e Brendshëm të Financave Publike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 11:30)

- Zëvendëskryeministri i Republikës së Kosovës, Ramiz Kelmendi bën vizitë në Fabrikën e Këpucëve Hit Shoes. (Prelez i Jerlive në Ferizaj, ora 11:45)

- Ipeshkvia e Kosovës bën prezantimin e Mesazhit të Paqes për 2017 të Papa Françeskut. (Rezidenca e Ipeshkvisë, pranë Katedrales Nënë Tereza në Prishtinë, ora 12:00)

- Aleanca e Gruas së Kosovës  me mbështetje të degëve të AGK-së mbanë aktivitetin e radhës në përkrahje të lirimit të plotë të kryetarit Haradinaj. (Te “Monumenti  Heroinat", përballë Newborn-it, ora 12:30)

- Shoqata e Qumështorëve të Kosovës dhe Shoqata e Fermerëve Kosovarë të Qumështit organizojnë konferencën, ku do të shpalosen fakte të reja në sektorin e qumështit, si dhe përdorimin e vajit të palmës në disa produkte të cilat pastaj prezantohen si produkte qumështi. (Salla e konferencave Orion, ora 13:00)

- Komisioni Parlamentar për Administratë Publike, Qeverisje Lokale dhe Medie do të diskutojë lidhur me projektligjin për RTK-në. (Kuvendi i Kosovës, ora 13:00)

- Nën organizimin e Ministrisë së Financave do të mbahet takimi me temën “Përshpejtimi i bashkimit të Doganës dhe Administratës Tatimore të Kosovës” i cili ka për qëllim prezantimin e të gjeturave dhe rekomandimeve nga raporti i fundit i FMN-së. (Ndërtesa e  Qeverisë,  kati 11, ora 13:00)
 
- Organizuar nga Kolegji ILIRIA mbahet “Ligjeratë e Hapur" me të ftuar Ministrin e Zhvillimit Ekonomik, Blerand Stavileci, i cili do të mbajë një ligjeratë për studentët me temë: Perspektiva e Zhvillimit Ekonomik të Kosovës, ku ndër të tjera do të flas për të ardhmen ekonomike, sfidat dhe arritjet e këtij dikasteri. (Kolegji ILIRIA, ora 13:00)

- Zëvendëskryeministri i Republikës së Kosovës, Ramiz Kelmendi mban takim me përfaqësuesit e bizneseve të Ferizajt. (Objekti i Komunës së Ferizajt, ora 13:45)

- NISMA për Kosovën do të mbajë konferencë për medie ku do të flas kryetari i Këshillit Kombëtar të NISMA për Kosovën, Jakup Krasniqi. (Selia qendrore e NISMA’s, ora 14:30)

 

- Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, merr pjesë dhe mban fjalë rasti në shënimin e Ditës Ndërkombëtare të Holokaustit. (Teatri Kombëtar, ora 17:00)

Ngjarjet e datës 25 janar 2017

- Mbledhja e komisionit për Mbikëqyrjen e Agjensionit Kosovar për Intelegjencë në të cilën do të miratohet raporti vjetor e punës së Komisionit për vitin 2016 si dhe miratohet plani i punës së Komisionit për vitin 2017. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës/Transparency International Kosova organizon konferencën për media në të cilën do të publikohet “Indeksi i perceptimit të korrupsionit 2016” i përgatitur nga Transparency International. (Zyrat e KDI-së, ora 10:00) 

- Mbahet mbledhja e komisionit për Punë të Jashtme në të cilën do të miratohet plani dhe programi i punës së Komisionit për vitin 2017. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00)

- Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, pret në takim shefat e misioneve të shteteve anëtare të Bashkimit Evropian, të akredituara në Kosovë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Bujqësi, Pylltari, Mjedis e Planifikim Hapësinor në të cilën do të behët shqyrtimi i planit të punës së komisionit për vitin 2017. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00) 

- Fondi për të Drejtën Humanitare Kosovë organizon tryezën e rrumbullakët me temën mbi të drejtën për reparacione të viktimave civile të luftës në Kosovë. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Buxhet Dhe Financa në të cilën do të behët shqyrtimi në parim i Projektligjit për plotësimin dhe ndryshimin e Ligjit nr.03/L-209 për Bankën Qendrore të Republikës së Kosovës dhe shqyrtimi i Programit të Shpenzimeve të Radiotelevizionit të Kosovës për periudhën Janar-Mars 2017. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 11:00)  

- UNDP dhe USAID do të lansojnë Pulsin Publik XII, dokument ky që ofron një vështrim të treguesve kyç dhe rezultateve të anketës, në një konferencë për media. (Zyret e UNDP-së, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Administratë Publike, Qeverisje Lokale dhe Media në të cilën do të behët shqyrtimi në parim i Projektligjit për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit nr.04/L-036 për Statistikat zyrtare të Republikës së Kosovës si dhe miratimi i Projektligjit për plotësim-ndryshimin e Ligjit për RTK-në. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 13:00)

 

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, pas kthimit nga Brukseli do të mbajë konferencë për gazetarë. (Kabineti i Presidentit, ora 16:30)

Ngjarjet e datës 24 janar 2017

- Oda Ekonomike Amerikane organizon tryezen me titull “Procedura e Falimentimit: çfarë duhet të dini”. (Hotel Sirius, ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e komisionit për të Drejtat Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione në të cilën do të behët shqyrtimi dhe miratimi i Raportit të punës për vitin 2016 dhe shqyrtimi dhe miratimi i Planit të punës për vitin 2017. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 225, ora 10:00)

- Ministria e Administratës Publike organizon lansimin e projektit elektronik e-kutia. (Ndërtesa e ish-Rilindja, kati përdhesë, salla nr.015, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikqyrjen e Agjencisë kundër Korrupcionit në të cilën do të behët shqyrtimi dhe miratimi i planit të punës së Komisionit për vitin 2017 dhe shqyrtimi në parim i Projektligjit nr. 05/L-135 për Ndërmjetësim. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 11:00)

- Mbahet takimi i Ministrit të Financave Avdullah Hoti me Këshillin e Investitorëve Evropian. Ku do të diskutohet në lidhje me Pakon fiskale 2.0. (Ndërtesa e  Qeverisë, kati 11, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Integrime Evropiane ku do të behët miratimi i Raportit të Punës së Komisionit për vitin 2016 dhe miratimi i Planit të Punës së Komisionit për vitin 2017. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

- Mbledhja e komisionit për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale në të cilën do të behët shqyrtimi i raportit të punës së Komisionit për vitin 2016 dhe shqyrtimi i planit të punës së Komisionit për vitin 2017. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës në të cilën do të behët shqyrtimi në parim i Projektligjit për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për kontrollin dhe mbikëqyrjen e kufirit shtetëror, i ndryshuar dhe plotësuar me Ligjin 04/L-214. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 11:00) 

- Mbahet takimi konstituues i Komisionit të ekspertëve për matjen e territorit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P-38, ora 11:30)

- Shefat e grupeve parlamentare të Vetëvendosjes!-s Glauk Konjufca, Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Pal Lekaj dhe Nismës për Kosovën, Valdete Bajrami mbajnë konferencë të përbashkët për media e cila ka të bëjë me vazhdimin e bisedimeve në Bruksel. (Ambientet e Kuvendit, ora 13:00)

- Hapet ekpozita "Shtegu i Vërtitjes" i artistës Betul Burnaz, të organizuar nga Instituti Yunus Emre. (Galeria Qahili, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri në të cilen do të behët shqyrtimi në parim i Projektligjit për plotësimin e Ligjit për Dhomën e Posaçme të Gjykatës Supreme të Kosovës për çështjet në lidhje me Agjencinë Kosovare të Privatizimit, dhe formimi i Grupit të punës për hartimin e Nismes Legjislative „Ligji për miniera dhe minerale. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 13:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon debatin publik të organizuar me studentë dhe të rinj nga rajoni i Mitrovicës, si formë e angazhimit të tyre për të kërkuar llogari nga të zgjedhurit politik. (Universiteti Publik i Mitrovicës ”Isa Boletini”, salla S01, Mitrovicë, ora 14:00)

- Komisioni për Zhvillim Ekonomik, Tregti dhe  Industri i Kuvendit të Kosovës, do të takojë Janez Kopac, drejtor i Sekretariatit të Komunitetit të Energjisë, me seli ne Vjenë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-1, ora, 14:30)

 

- Për herë të parë në Kosovë vihet në skenë vepra e Át Zef Pllumit " Rrno vetëm për me tregue" nga regjisori Esat Brajshori. (Teatri Dodona në Prishtinë, ora 19:30) 

Ngjarjet e datës 23 janar 2017

- Instituti Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës ndan mirënjohje për ambasadorin William Walker. (Salla e Institutit, ora 9:00)

- Ambasadori i Shqipërisë në Kosovë, Qemal Minxhozi, do të vizitojë Komunën e Drenasit, ku do të pritet nga kryetari i Komunës, z. Ramiz Lladrovci. (Ambiente e Komunës Drenas, ora 10:00)

- Mbahet takimi i Ministrit të Financave Avdullah Hoti me përfaqësuesit e Aleancës Kosovare të Biznesit, ku do të diskutohet në lidhje me Pakon fiskale 2.0. (Ndërtesa e  Qeverisë, kati i 11, ora 11:00)

- Promovohet libri i veprimtarit mitrovicas, profesor Fetah Bahtiri, me titullin “Fragmente të zgjedhura”. (Salla e Kuvendit të Komunës së Mitrovicës, ora 12:30)

- Mbledhja e komisionit për të Drejtat, Interesat e Komuniteteve dhe për Kthim në të cilen do të miratohet raportit vjetor i Punës së Komisionit për vitin 2016 dhe hartohet plani dhe Programi i punës së Komisionit për vitin 2017. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë organizon përmbylljen e projektit “Perspektivat e ardhshme të shërbimeve të forenzikës në Kosovë’. Ndërtesa e Qeverisë, ora 13:00)

-  Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, organizon konferencë shkencore me titull "Gjenocidi serb në Kosovë". (Hotel Sirius, ora 14:00)

- Mbahet takimin me një delegacion të prodhuesve të djathit nga Zvicra, të cilit do t'i prijë Ramadan Avdiu Konsull i Pergjithshem i Kosovës në Gjenevë. (Lokalet e Odes Ekonomike te Kosove, sora 15:30)

 

Ngjarjet e datës 21 janar 2017

- Me rastin e 11-vjetorit të vdekjes të Presidentit Historik të Kosovës, Dr. Ibrahim Rugova, Kryetari i LDK-së njëherësh dhe Kryeministër i Republikës së Kosovës, akademik Isa Mustafa, me anëtarët e Kryesisë së LDK-së, do të bëjnë homazhe tek varri i tij, më pas do të vizitojnë familjen Rugova. (Velani, ora 10:30)

- Organizata joqeveritare “Kosova për Sanxhakun”, nën përkujdesjen e kryetarit të komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri organizon konferencë shkencore më temë “72-vjetori i ekzekutimit të Aqif Blytës dhe Ahmet Dacit – Masakra në Haxhet të Pazarit të Ri.” (Instituti Albanologjik i Prishtinës, ora 11:00)

-  Kosova do t’i bashkohet marshit botëror “Gratë Marshojnë” i cili organizohet nga Rrjeti i Grupeve të Grave të Kosovë. (Sheshin Zahir Pajaziti, ora 11:00)
 
- Mbahet Akademia Përkujtimore për 11-vjetorin e vdekjes të Presidentit Historik të Kosovës, Dr. Ibrahim Rugova. (Hotel Emerald, ora 12:00)

- Organizatat e dalura nga Lufta e UÇK-së, do të organizojnë protestë gjithëpopullore në mbështetje të Komandantit Ramush Haradinaj. (Sheshi Zahir Pajaziti në Prishtinë, ora 13:00 - zhvendoset në Sheshin Skenderbeu)

Ngjarjet e datës 20 janar 2017

- Kolegji i Shkencave të Aplikuara Teknike "Tempulli" dhe Asociacioni Kosovar i Motorizimit AMRKS do të organizojnë konferencën e katërt ndërkombëtare me temë “Siguria si sfidë kyçe për transport të qëndrueshëm dhe mobilitet". (Hotel Sirius, ora 9:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini dhe Sport në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për Ratifikimin e marrëveshjes për themelimin e Zyrës Rajonale për Bashkëpunim Rinor në mes të Kosovës, Shqipërisë, Bosnjës dhe Hercegovinës, Malit të Zi dhe Serbisë . (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 10:00)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë Arsim Bajrami do të zhvilloj një takimit me përfaqësues të këshillit iniciativë për projektin e realizimit të mësimit shqip në shtëpitë shkolla në vitet 90-ta. (Ambiente të MAShT-it, ora 10:00)

- UBT organizon konferencën “Paqendërtimi në Kosovë: transformimi i kushteve të konfliktit për paqe të qëndrueshme”. (Objekti i UBT-së, në lagjen “Kalabria”, ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës mban konferencën për media në të cilën do të prezantohen rezultatet e sondazhit për Dialogun Kosovë-Serbi “Dialogu dhe marrëveshjet në sytë e qytetarëve”. (Zyrat e KDI-së, rr. ”Bajram Kelmendi” Nr.45, ora 11:00)

- Drejtori i Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë, Agron Selimaj raporton para komisionit për Mbikëqyrjen e Agjensionit Kosovar për Intelegjencë.(Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00)

- Mbahet takimi i Ministrit të Financave Avdullah Hoti me përfaqësuesit e Odës Ekonomike të Kosovës, si dhe me përfaqësues tjerë të bizneseve, ku do të diskutohet në lidhje me Pakon fiskale 2.0. (Ndërtesa e Qeverisë, salla - P38, ora 11:00)

- Organizatat e dala nga Lufta e UÇK-së do të mbajnë konferencë për shtyp, ku do të njoftohet opinioni me detajet e protestës që organizohet të shtunën në Prishtinë në mbështetje të Komandantit Ramush Haradinaj. (Zyrët e OVL të UÇK-së, ora 11:00)

- Nënkryetari i Komunës së Prishtinës, Dardan Sejdiu, së bashku me përfaqësuesin e kompanisë Mott MacDonald, do të mbajnë Konferencë për Media, në të cilën do të flasin për Planin e Mobilitetit për Prishtinën. (Ndërtesa e vjetër të Komunës së Prishtinës, salla nr 37, ora 11:00)

Ngjarjet e datës 19 janar 2017

- Mbahet takimi për informimin dhe promovimin e mundësive të perfitimit që do të ketë Kosova nga nënshkrimi i marrëveshjes për qasjen në programet e Bashkimit Evropian. (Swiss Diamond Hotel, ora 9:00)

- Zëvendëskryeministri i Republikës së Kosovës, Ramiz Kelmendi viziton komunën e Pejës. (Objekti i komunës së Pejës, ora 9:00)

- Mbahet seanca e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Zëvendëskryeministri i Republikës së Kosovës, Ramiz Kelmendi viziton Shkollën e Mesme Teknike Profesionale “Shaban Spahia “. (Ish-shkolla e Mjekësisë në Pejë, ora 10:00)

- Promovohet libri “Elektroteknika” i autorit  Lutfi Bina. (Objekti i UBT-së, në lagjen “Kalabria”, ora 10:30)

 

- Ministri i Financave Avdullah Hoti  do të mbajë konferencë për media për të sqaruara shqetësimet e ngritura për ligjin për pagat në sektorin publik, i cili është aprovuar në Qeveri në fund të dhjetorit 2016. (Ndërtesa e  Qeverisë, kati 11, ora 10:30)
 
- Zëvendëskryeministri i Republikës së Kosovës, Ramiz Kelmendi takohet me bizneset dhe fermerët e Komunës së Pejës. (Hotel Dukagjini, ora 11:00)

- Zyra e Rinisë Evropiane në Kosovë ndan medaljen  e parë të meritave për promovimin e qytetarisë aktive dhe humanizmit Labinot Tahirit. (Salla Alternative në Kuvendin e Kosovës, ora 12:00)

- Aleanca e Gruas së Kosovës e prirë nga kryetarja Magbule Shkodra së bashku me nëna, motra, bija nga mbarë Kosova nderojnë dëshmorët e rënë për lirinë që e gëzojmë ne sot. (Gllogjan, ora 13:00)

- Qendra Informative dhe Kulturore e BE-së në Prishtinë organizon debatin lidhur me gjendjen e tanishme të ndotjes së ajrit në Kosovë, politikat dhe ligjet e BE-së për cilësinë e ajrit, reagimin institucional ndaj shifrave alarmante rreth ndotjes së ajrit. (Qendra Informative dhe Kulturore e BE-së, 13:30)

- Mbahet ceremonia e nënshkrimit të Marrëveshjes për Hua për financimin e Projektit të Trajtimit të ujërave të zeza për komunën e Prishtinës, Obiliqit dhe Fushë Kosovës ndërmjet Ministrisë së Financave të Kosovës dhe  NATIXIS, e cila vepron në emër dhe për llogari të Qeverisë së Francës. (Ndërtesa e  Qeverisë, salla  P32, ora 14:00)

- Shfaqet repriza e fundit të shfaqjes Forum Teatër “Çështje Zakoni” e cila do të përcillet me diskutim pas performancës. (Teatri Dodona, ora 19:30)

 

Ngjarjet e datës 18 janar 2017

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Grupi Parlamentar i Lëvizjes Vetëvendosje! organizon debat në Kuvendin e Kosovës me temën “Gjendja e arsimit parauniversitar në Kosovë - rezultatet e testit PISA”. (Ambientet e Kuvendit të Kosovës, ora 11:00)

- Ministristria e Administrates Publike organizon  promovimin e "Sistemit Elektronik për Organizata Jo-qeveritare. (Ndërtesa e re e Qeverisë, ish Rilindja, salla P-015, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Punë të Jashtme ku do të behët shqyrtimi i Projektligjit për ratifikimin e Marrëveshjes për përkitazi me themelimin e fondit të Ballkanit Perëndimor. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

- Agjencia Kosovare e Privatizimit do të mbaj ceremoninë e hapjes së ofertave të Shitjes së Aseteve në Likuidim - 28. (Salla e Kuqe në Pallatin e Rinisë dhe Sporteve, ora 12:30)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media në të cilën do të flasë Dardan Molliqaj. (Zyrët qendrore të Vetëvendosjes, ora 13:00)

- Hapet ekspozita e piktorëve në mbështetje të Ramush Haradinaj. (Biblioteka Kombëtare, ora 13:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të bëjë homazhe te varri i Haki Imerit. (Fshati Turiqec i Skënderajt, ora 13:45)

- Nën patronatin e Presidentit të Republikës së Kosovës organizohet Akademia Përkujtimore për Haki Imerin. (Shkolla Fillore dhe e Mesme e Ulët “Abedin Rexha” në Turiqec, ora 14:00)
 


Ngjarjet e datës 17 janar 2017

- Mbahet mbledhja e komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini dhe Sport në të cilën do të behët shqyrtimi në parim i Projektligjit për Ratifikimin e marrëveshjes për themelimin e Zyrës Rajonale për Bashkëpunim Rinor në mes të Kosovës, Shqipërisë, Bosnjës dhe Hercegovinës, Malit të Zi dhe Serbisë, si dhe shqyrtimi i Projektligjit për Inspektoratin e Arsimit në Republikën e Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00)

- Kryeministri Isa Mustafa pret në takim ish-përfaqësuesen e lartë për politikë të jashtme dhe siguri të Bashkimit Evropian, baroneshën Catherine Ashton. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00)

- Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë organizon ceremoninë e ndarjes solemne së bursave për nxënësit e arsimit të mesëm të lartë të komunitetit rom, ashkali dhe egjiptian, si dhe bursave për studentët e të gjitha komuniteteve. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës në të cilën do të diskutohet rreth situatës së sigurisë në Republikën e Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 11:00) 

- Mbledhja e komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikqyrjen e Agjencisë kundër Korrupcionit në të cilën do të behët shqyrtimi dhe miratimi në parim i Projekligjit për ndryshimin dhe plotësimin e ligjit nr. 04/L-149 për Ekzekutimin e saksioneve penale. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)  

- Ministri i Financave Avdullah Hoti do të pres në takim Ambasadorin e Suedisë në Kosovë Henrik Nilsson, të shoqëruar nga përfaqësuesja e SIDA-ës suedeze në Kosovë Mia Nidesjö, si dhe përfaqësuesi i Agjencisë Kadastrale të Suedisë Göran Paulsson të cilët pas takimit do të mbajnë konferencë për media lidhur me projektin në tatimin në Pronë E-FATURA. (Ndërtesa e  Qeverisë, kati 11, ora 11:30)

- Organizuar nën patronatin e kryeministrit të Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, mbahet Akademi Përkujtimore, me rastin e 15-vjetorit të vrasjes së deputetit, Smajl Hajdaraj. (Salla e Kuqe e Pallatit të Rinisë, ora 12:00)

- Për ndër të 17 vjetorit të themelimit të Administratës Tatimore të Kosovës, do të mbahet shënimin simbolik i këtij përvjetori, në të cilin pjesëmarrës do të jenë përfaqësues nga Qeveria e Republikës se Kosovës, Ministri i Financave, Avdullah Hoti, palët e interesit dhe donatorët. (Qendra e Shërbimit të Tatimpaguesve-ATK, ora 13:00)

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në ceremoninë e shënimit të 17 vjetorit të themelimit të Administratës Tatimore të Kosovës. (Qendra e Shërbimit të Tatimpaguesve, ish-ndërtesa e Gërmisë, ora 13:00)

 

- Oden Ekonomnike të Kosovës e viziton Ambasadori i Republikës së Shqipërisë, Qemal Minxhozi dhe Kryetari i Dhomes se Tregtise dhe Industrisë Tiranë. Nikolin Jaka. (OEK, ora 15:00)

 

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, pret në takim baroneshën Catherine Ashton me ç'rast do ta dekorojë baroneshën Ashton edhe me Medaljen Presidenciale të Meritave. (Presidenca, ora 16:00)

Ngjarjet e datës 16 janar 2017

- Ministri i Financave, Avdullah Hoti mban takim me anëtarët e Odës Ekonomike Amerikane në Kosovë do të diskutojë rreth përmbajtjes së të ashtuqujaturës pako fiskale 2.0. (Villa Gërmia në Prishtinë, ora 8:15)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit me kryetarët e grupeve parlamentare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla  C-301, ora 10:00)

- Me rastin e fillimit të gjysëmvjetorit të dytë të vitit shkollor 2016/2017, ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami do të vizitojë shkollën fillore dhe të mesme të ulët “Iliria” në Prishtinë. (Shkolla “Iliria”, ora 10:00)  

- Ministri i Financave Avdullah Hoti mban konferencë për media ku do të prezantoj planet dhe objektivat e Ministrisë së Financave për vitin 2017. (Ndërtesa e  Qeverisë, kati 11, ora 11:00)

- Për të shënuar përfundimin e projektit, projektit “Diversifikimi i ekonomisë rurale në komunën e Kllokotit”, Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë organizon një vizitë në Thesari Company. (Thesari Company në fshatin Terpeze, komuna e Kllokotit, ora 11:00)

 

- Oda Ekonomike e Kosovës do të prezanton Valën e 16. të Klimës së Biznesit IFO për tremujorin e katër të vitit 2016. (Ndërtesa e OEK-ut, ora 11:00)

- Kolegjin Riinvest organizon ceremoninë e dekorimit të Ambasadori William Walker me Çmimin për Paqe. (Bibliotekën "Ekrem Beqiri" në Kolegjin Riinvest, ora 18:00)
 

Ngjarjet e datës 15 janar 2017

- Bëhen homazhe për dëshmorët e martirët në Kompleksin Përkujtimor të Reçakut. (Reçak, ora 9:00)

- Kryeministri Isa Mustafa bën homazhe në Kompleksin Memorial në Reçak. (Kompleksi Memorial në Reçak, ora 9:00) 

 

- Policia e Kosovës organizon konferencë për media e cila ka të bëjë me veprimet policore të realizuara dje në pikën kufitare në Jarinjë të Mitrovicës. (Salla e stacionit policor “Qendra” në Prishtinë, ora 12:00)

- Me rastin e 18-vjetorit të Masakrës së Reçakut, mbahet Akademia Përkujtimore. (Qendra e Kulturës në Shtime, ora 12:00)

- Dega e Lidhjes Demokratike të Kosovës në Vushtrri do të shënojë 27-vjetorin e themelimit të saj. (Hotel "Kalaja" në Vushtrri, ora 12:30)

Kalendari

Ngjarjet e datës 16 Tetor 2021

- Misioni vendor për vëzhgimin e zgjedhjeve “Demokracia në Veprim” do të organizojë konferencë për media, ku do të shpalosen të gjeturat kryesore nga vëzhgimi i fushatës për zgjedhjet lokale të 17 tetorit. (Zyrat e KDI-së, rruga “Bajram Kelmendi”, ora 10:00)
 
- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve bën shpërndarjen e materialit kryesor zgjedhor, ku bëjnë pjesë edhe fletëvotimet, për Zgjedhjet Lokale 2021. (Depoja qendrore e KQZ-së, përballë QNR-së, ora 10:00)

- Federata e Pingpongut organizon në bashkëpunim me KPP ‘Gani Maloku’ kanë paraparë organizimin e turneut të dytë memorial të veteranëve në nder të Gani Malokut.. (SHMU Tefik Çanga në Ferizaj, ora 14:00)