16 Tetor 2021

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 mars 2017

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini dhe Sport në të cilën do të diskutohet lidhur me sponzorizimet në fushën e sportit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 10:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, merr pjesë në hapjen e Javës së Gruas në Kosovë, e cila organizohet nga Instituti Kombëtar Demokratik me përkrahje të Agjencionit Amerikan për Zhvillim Ndërkombëtar. (Hoteli Emerald, ora 10:50)

- Lëvizja Vetëvendosje! organizon konferencë me temë “Forca e Sigurisë së Kosovës dhe rregullimet ligjore”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N-409, ora 11:00)

- Fillon "Java e Gruas 2017" e cila do të organizohet nga sot deri me 24 Mars, me temën “Java e Gruas – Deshifrimi i Integrimit Evropian”. (Hotel Emerald, ora 11:00)

- Ambasadori Greg Delawie do të flasë në ceremoninë e hapjes së ngjarjes vjetore të Javës së Gruas. (Hoteli Emerald, ora 11:00)

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikqyrjen e Agjencisë kundër Korrupcionit mban dëgjim publik për Projekt - Kodin e Drejtësisë për të Mitur. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 11:00)   

- Mbledhja e Kryesisë së Kuvendit me kryetarët e grupeve parlamentare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla  C-301, ora 11:00)

- Instituti për Politika Zhvillimore dhe Komisioni parlamentar për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri organizojn tryezën e diskutimit “Zhvillimi i qëndrueshëm i sektorit të minierave dhe mineraleve - Projektligji i ri për Miniera dhe Minerale”. (Salla e konferencave “Orion”, ora 13:00)

 

- Me rastin e shënimit të Ditës Ndërkombëtare të Poezisë, Kolegji AAB dhe AAB Teatri "Faruk Begolli" i këtij kolegji organizojnë mbrëmjen Poetike. (Teatri "Faruk Begolli" në AAB, ora 20:00) 

Ngjarjet e datës 18 mars 2017

- Mbahet mbledhja e rregullt e Këshillit të përgjithshëm të Lëvizjes Vetëvendosje!. (American School of Kosova, ora 10:00)

- Mbahet kampionati Individual në pingpon për seniore. (Salla e Pingpongut të Pallatit të Rinisë, ora 10:00)

- Në kuadër të Strategjisë Kombëtare për parandalimin dhe luftimin e Etheve Hemorragjike  fillon zyrtarisht fushata e repelimit masiv të kafshëve në komunat Malishevë, Rahovec dhe një pjesë të fshatrave të komunave Klinë dhe Suharekë. (Fshati Shkozë, komuna Malishevë, ora 11:00)

- OJQ EC Ma Ndryshe dhe OPDMK e realizojnë performancën publike “Trotuare për të gjithë". (Ura Arastës, në Prizren, ora 11:00)

- Dega e LDK-së në Podujevë do të shënojë 27-vjetorin e themelimi të saj, e në të cilën do të marrë pjesë edhe Kryetari  i LDK-së, njëherësh dhe Kryeministër i Republikës së Kosovës, akademik Isa Mustafa. (Restoran “Ora” në Merdar, ora 12:00)

- Dega e LDK-së në Rahovec do të shënojë 27-vjetorin e themelimi të saj, e në të cilën do të marrë pjesë edhe Kryetari  i LDK-së, njëherësh dhe Kryeministër i Republikës së Kosovës, akademik Isa Mustafa. (Hotel “Pllaza” në Rahovec, ora 14:00)

- Kosovo Twopointzero organizon një diskutim të hapur e pragmatik në edicionin e ardhshëm të serisë sonë Biseda të Shkurtëra me temë "Vrapo Kosovë, Vrapo - Topi te na - çfarë po bëjmë për sportin?". (Miqt Pub, ora 17:00)

Ngjarjet e datës 17 mars 2017

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi do ta vizitojë UBT-në, ku do të pritet nga rektori i këtij institucioni të arsimit të lartë, prof.dr.Edmond Hajrizi. (Kampusi i UBT-së në Lipjan, ora 9:30 - UBT siguron transport për në Kampusin Inovatitv të UBT-së, nga rrethi i flamurit në Prishtinë, ora 8:30)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të mbajë një ligjëratë para studentëve në Kolegjin “UBT”. (Kampusi i UBT-së në Lipjan, ora 10:00)

- Zyra e Rregullatorit të Energjisë organizon tryezë diskutimi për Liberalizimin e Tregut të Energjisë. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizohet ceremonia e ndarjes së Çmimit për Vepër Jetësore "Azem Shkreli" dhe çmimeve tjera vjetore për letërsi. (Kabineti i ministrit Kujtim Shala, ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës ogranizon debatin publik me temën “Dialogu Kosovë - Serbi: Çka më tutje?” , i cili ka për qëllim të promovoj bashkëbisedimin në mes deputetëve të rajonit të Pejës, përfaqësueseve të shoqërisë civile dhe qytetarëve lidhur me procesin e dialogut Kosovë - Serbi. (Salla e Kuvendit Komunal në Pejë, ora 11:00)

- Nisin aktivitetet dyditore Festivali Ndërkombëtar i Akuarelit, ku do të mblidhen personalitete dhe artistë të njohur vendorë e ndërkombëtarë. (Kampusi Inovativ i UBT-së, në Lipjan, ora 11:00)

- Shoqata Down Syndrome Kosova, ne kuadër te Fushatës te shënimit te Ditës Botërore te Personave me sindromën Down  nën moton “ Zëri Im, Komuniteti Im”, për here te parë programi artistik i përgatitur nga vet personat me sindromen Down do te shfaqet ne qytetin  e Prizrenit. (Shtëpia e Kulturës në Prizren, ora 12:00)

- Me rastin e 75-vjetorit  të lindjes  dhe 55-vjetorit  të krijimtarisë artistike multidisiplinare të prof. Shyqri Nimani mbahet promovimi i monografisë “Nëpër gjemba drejt yjeve”, të autorit  Shyqri Nimani. (Teatri i AAB-së “Faruk Begolli”, Kolegji AAB, ora 12:00)

- Kompania Rajonale e Ujësjellësit “Prishtina" bën përurimin e  Fabrikës për përpunimin e ujit  në Shkabaj. (Fshati Shkabaj, ora 12:30)

- Banoret e Orllanit protestojnë për të kërkuar furnizim me ujë pasi që gjysma e Kosovës furnizohet me ujë të pijës nga Liqeni i Batllaves i cili shtrihet në tokat e Orllanit, ndërsa banorët e këtij fshati nuk kan kyqje në Ujësjellsin Rajonal Prishtina. (Xhamia e Orllanit, ora 13:00)

- Lëvizja FOL organizon diskutimin e radhës në Forumin FOL Hapur, ku i ftuar është Blerand Stavileci, Ministër i Zhvillimit Ekonomik në Qeverinë e Kosovës. (Zyret e Lëvizjes FOL, ora 14:00)

- Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Blerand Stavileci me ftesë të KfW dhe ICK-së do të jetë pjesëmarrës në panelin e organizuar nga këto organizata me temë "Gjetja e mundësive për zhvillimin e start-up në biznes", ora 17:00

- Në kuadër të Javës së Frankofonisë behët prezanti dhe biseda rreth video artit dhe inovacionit në art, me kuratoret e ftuara nga Muzeu i Artit Modern i Parisit: Odile Burluraux dhe Jessica Castex. (Galeria Kombëtare, ora 17:30)

Ngjarjet e datës 16 mars 2017

- Agjencia Austriake për Zhvillim dhe Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim do të lansojnë fazën e dytë të projektit Zhvillimi i Integruar Teritorial. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Drejtues te Stupcat Group dhe GjirafaVideo mbajne nje konference te perbashket per media ku do te flitet per bashkepunimin e tyre qe ndikon ne zhvillimin e ekonomise vendore. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- KMDLNj e publikon raportin për monitorimin e qendrave të ndalimit, qendrave të paraburgimit dhe qendrave korrektuese. (Restaurant Rings, Sheshi “Nëna Terezë”, ora 11:00)

- Lëvizja FOL ju fton në konferencë për media, me ç ‘rast do të publikohet raporti “Përtej numrave - performanca e gjyqësorit në luftën kundër korrupsion” për vitin 2016. (Zyrat e Lëvizjes FOL, ora 11:00)

- Zëvendëskryeministri i Republikës së Kosovës, Ramiz Kelmendi mban ligjëratë në Universitetin “Haxhi Zeka” në Pejë. (Universiteti “Haxhi Zeka”- Rruga “UÇK-së”- Pejë, ora 11:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të marrë pjesë në një debat të hapur me përfaqësuesit e mediave serbe dhe shoqërinë civile. (Media Center në Çagllavicë, ora 11:00)

- Nënshkruhet Marrëveshja e Mirëkuptimit në mes të Ministrisë së Zhvillimi Ekonomik, Komunës të Podujevës dhe projektit “Enhacing Youth Employment, - Helvetas Swiss Intercooperation Kosovë të cilët do të implementojnë fazën e katërt të Projektit WOW, në Komunën e Podujevës dhe Mitrovicës. (Objekti i Komunës të Podujevës, ora 11:00)

- Valdete Daka do të paraqesë Ankesë në Gjykatën Kushtetuese lidhur me zgjedhjen e Kryetarit të Gjykatës Supreme. (Gjykata Kushtetuese e Kosovës, ora 11:30)

- Zëvendëskryeministri i Republikës së Kosovës, Ramiz Kelmendi viziton Kompanisë së pijeve Bibita SH.P.K. (Fshati Vitomiricë në Pejë, ora 13:00)

 

- Nënshkruhet Memorandum Mirëkuptimi në mes të Kryetarit të Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, Ambasadës zvicerane në Kosovë dhe Fondit për të Drejtën Humanitare, lidhur me vendosjen e ekspozitës së përhershme si një të mirë publike mbi faktet e bazuara nëpër gjykimet për krimet e luftës të kryera në Kosovë. (Biblioteka “Hivzi Sylejmani”, ora 13:30)

- Zëvendëskryeministri i Republikës së Kosovës, Ramiz Kelmendi viziton shoqatën e Bletarëve. (Pejë, ora 13:30)

- Instituti Demokraci për Zhvillim organizon ceremoninë e ndarjes së Çmimeve për Vullnetarizëm dhe Aktivizëm Qytetarë, në kuadër të projektit “Vullnetarizmi për Zhvillim: Promovimi i Vullnetarizmi dhe Qytetarisë Aktive në Kosovë”. (Restaurant librari Dit’ e Nat’ në Prishtinë, ora 14:00)

- Shfaqet premiera e filmit “Bukuroshja dhe Bisha” në formatin 3D, të realizuar nga kompania “Walt Disney”. (Kinema ABC, ora 18:00)

- Hapet ekspozita e artistes së njohur Hayoun Kwan me Instalacionin dhe Videon me realitet virtual "489 vite" ;Galeria Kombëtare e Kosovës, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 15 mars 2017

- Oda Ekonomike e Kosovës do të prezantojë rezultatet e studimit  “Bottleneck-fytet e ngushta”. (Lokalet e Odës Ekonomike të Kosovës, ora 10:00)

- Departamenti për Mbrojtjen e Konsumatorit pranë Ministrisë së Tregtisë dhe Industrisë, me rastin e shënimit të Ditës Botërore të Konsumatorit, mbanë tryezën me temë “Projektligji për Mbrojtjen e Konsumatorit”. (Restorant Rings në sheshin “Nëna Terezë”, ora 10:00)

 

- Mbahet takimi i radhës i Komisionit Qeveritar për Persona të Zhdukur më ç'rast kryesuesi i këtij komisioni, do te mbajë konferencë për medie. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, pret në takim zëvendës-ambasadoren e ShBA-së në Kosovë, Colleen Hyland. (Zyra e kryetarit, objekti i ish-gjykatës, ora 10:30)

- Ministri i Punëve të Brendshme Skender Hyseni dhe Ministri i Shëndetësisë Imet Rrahmani raportojnë në mbledhjen e komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike lidhur me  raportet e Auditimit për pasqyrat vjetore finaciare të ministrive që udhëheqin. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 11:00)

- Grupi i Grave Deputete të Kuvendit të Republikës së Kosovës te mbështetur nga UNDP-ja, organizojnë takimin e deputeteve të Kuvendit dhe mbi 100 asambleisteve nga komuna të ndryshme të Kosovës, në të cilin do të diskutohet për buxhetimin gjinor. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 11:00)

- Mbahet Mbledhja e komisionit për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale në të cilën do të diskutohet zbatimi i Ligjit për shëndetësi në sistemin parësor shëndetësor. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)
 
- Ministrja e Drejtësisë, Dhurata Hoxha do të vizitojë Gjykatën Themelore në Prishtinë, për të parë për së afërmi punën dhe bashkëpunimin ndërinstitucional. (Gjykata Themelore në Prishtinë, ora 15:00)

- Hapet ekspozita me titull “Natyra e Universit” e artistes kanadeze Jo Ann Lanneville. (Galeria e Ministrisë së Kulturës të Qafa, ora 18:00)

 

 

Ngjarjet e datës 14 mars 2017

- Me rastin e përfundimit të suksesshëm të rishikimit të dytë dhe të tretë të programit, Përfaqësuesi Rezident i Fondit Monetar Ndërkombëtar për Kosovë, Ruud Vermeulen mban konferencë për shtyp. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Ministri i Financave Avdullah Hoti mban konferencën për media në lidhje me aprovimin nga Bordi i Fondit Monetar Ndërkombëtar të rishikimit të dytë dhe të tretë të programit SBA me Kosovën. (Ndërtesa e  Qeverisë, kati 11, ora 10:30 - ndryshon Hotel Sirus, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri në të cilën do të bëhët diskutohet raporti i Post Privatizimit të KEDS-it si dhe shqyrtimi i Raportit për Rekomandime i Projektligjit për plotësimin e Ligjit për Dhomën e Posaçme të Gjykatës Supreme të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 11:00)

- Mbledhja e komisionit për Bujqësi, Pylltari, Mjedis e Planifikim Hapësinor  në të cilën do të bëhët shqyrtimi përfundimtar i raportit me rekomandime i projektligjit për mbrojtjen nga zhurma, shqyrtimi i projektligjit për mbrojtje nga rrezatimi dhe siguri bërthamore dhe shqyrtimi i projektligjit për kompleksin memorial "Adem Jashari" në Prekaz. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon debatin publik për llogaridhënie ndërmjet të zgjedhurve dhe studentëve të rajonit të Prishtinës. (Salla e Kuqe e Fakultetit Filologjik të UP-së, ora 13:00) 

- Zyra për Qeverisje të Mirë e Zyrës së Kryeministrit publikisht paraqet raportin e parë mbi financimin publik të organizatave të shoqërisë civile në Republikën e Kosovës për vitet 2015-2016. (Ndërtesa e Qeverisë, Salla 38, ora 13:30)

 

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 14:00)

Ngjarjet e datës 13 mars 2017

 - Mbahet ceremonia e ndarjes së certifikatave për 97 kandidatët të cilët e kanë kaluar provimin e Jurisprudencës. (Amfiteatri në ndërtesën e Qeverisë së re, ora 10:00)

- Lëvizja FOL organizon ligjëratën me temën “Lufta ndaj Korrupsionit”, me Afërdita Bytyçin, kryetare e Gjykatës Themelore të Prishtinës. (Zyrat e Lëvizjes FOL, ora 11:00)

- Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë organizon tryezën e diskutimit me temë “Si të procedojmë me formimin e ushtrisë?”. (Salla e Konferencave Orion, ora 12:00)

- Këshilli Rinor Kosovar – KYC organizon takim diskutues, me ç’rast edhe do të publikohen raportet “Këshilli Drejtues i Shkollës” dhe “Procesi i testimit në bazë të ligjit të ri mbi Provimin Shtetëror të Maturës”. (Qendra Kulturore e BE-së, ora 12:00)
 
- Drejtori i Klinikës Emergjente, dr. Basri Lenjani, do të mbajë konferencë për media në të cilen do të jepen detaje në lidhje me rastin e plagosjes dhe trajtimet mjekësore që ka marrë i plagosuri. (Para hyrjes së Klinikës Emergjente në QKUK, ora 12:00)

- Banorët e Hades dhe Forumi për Iniciativa Qytetare organizojnë protestën si reagim i banorëve të Hades, familjet e të cilëve për vite me radhe, që nga 2004-ta kur ka filluar zhvendosja e dhunshme, ballafaqohen me shkeljen e të drejtave të tyre, kushtet më të rënda mjedisore ekonomike, që po rrezikojnë edhe jetët e familjeve të tyre. (Para Ministrisë për Mjedis dhe Planifikim Hapësinor, ora 13:00)

- Nënkryetari i degës  Partisë Demokratike të Kosovës  në Ferizaj, respektivisht asmbleist komunal dhe këshilltari i zëvendëskryeminsterit Hajredin Kuqit, z. Lulzim Aliu, mbanë konferencë jashtzakonshme për arsyen e dorëheqjes nga asmbleisti komunal!. (Zyrat e reja të PDK-së dega në Ferizaj!, ora 14:00)


Ngjarjet e datës 12 mars 2017

- Policia e Kosovës organizon një konferencë të jashtëzakonshme të  nga, e cila ka të bëjë arrestimin e disa personave te dyshuar dhe sekuestrimin e nje sasie te konsiderueshme te narkotikeve. (Salla e stacionit policor “Qendra”, ora 15:30) 

Ngjarjet e datës 11 mars 2017

- Dega e  Partisë Demokratike të Kosovës në Ferizaj mbanë konferencën për medie me temë "Kontrabandimi i tokave në Komunën e Ferizajt nuk kan të ndalur!". (Zyrat e reja të PDK-së dega në Ferizaj, ora 11:00)

- Artisti me renome botërore Sislej Xhafa, përfaqësuesi i Pavijonit të Kosovës në Bienalen e 57-të të Venedikut, së bashku me komisionerin Valon Ibraj dhe kuratoren Arta Agani do të mbajnë një konferencë per media. (Galeria Kombëtare e Kosovës, ora 12:00)

Ngjarjet e datës 10 mars 2017

- Shoqata Kosovare e Terapisë Familjare e mbështetur nga Ministria e Diasporës organizon tryezën  e rrumbullakët “Familja dhe emigrimi”. (Hotel Swiss Diamond, ora 9:30)

- Vazhdimi i Seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizon tryezën e diskutimit me temë: “Sfidat në Sistemin e Drejtësisë: Pakënaqësia qytetare kundrejt punës së gjyqtarëve dhe prokurorëve. Ku qëndron problemi?” (Hotel Swiss Diamond, ora 10:30)

- Koalicionit për KOMRA mban konferencë për shtyp e me tema "llokimi i ballafaqimit me të kaluarën si dhe i procesit të KOMRA-së". (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës në të cilin do të behët shqyrtimi i Projektligjit  për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për kontrollin dhe mbikëqyrjen e kufirit shtetëror. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 11:00)

- Mbahet ceremoni solemne me rastin e 4 vjetorit te themelimit te Universitetit "Kadri Zeka" ne Gjilan. (Mjediset e Universitetit te Gjilanit, ora 12:00)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami do të marrë pjesë në ceremoninë e shënimit të katërvjetorit të themelimit të Universitetit të Gjilanit “Kadri Zeka”. (Mjediset e Universitetit, ora 12:00)

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 13:00)
 
- Ambasadori Greg Delawie do të flasë me rastin e pritjes së organizuar për të nderuar grate në biznes. (Hoteli Sirius, ora 14:00)

 

- Policia e Kosovës dhe Dogana e Kosovës mbajnë konferencë të jashtëzakonshme e cila ka të bëjë Veprën Penale ,,Falsifikim i parasë”. ( Salla e stacionit policor “Qendra”, ora 15:30)

- Shfaqet premiera e filmit HOME i cili u shpall fitues nga BAFTA në kategorinë filmi i metrazhit të shkurtër. (Kinema Jusuf Gërvalla në Pejë, ora 20:00) 

Ngjarjet e datës 9 mars 2017

- Drejtoresha e Komisionit Evropian për Ballkanin Perëndimor Genoveva Ruiz Calavera me kryetarin e Lëvizjes Vetevendosje, Visar Ymeri.  (Zyra e BE-së, ora 08:45 - vetëm pamje)

- Mbahet takimi i 130 -të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Objekti i Prokurorisë së Shtetit, ora 10:00)

- Drejtori i misionit të USAID-it James Hope do të flasë në ceremoninë e prezantimit të tre vjetëve të partneritetit në mes të aktivitetit tonë Avancojmë Kosovën së Bashku – Primar dhe 16 komunave. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Vazhdimi i Seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Shoqata e Nefrologëve të Kosovës shënon Ditën Botërore të Veshkës ku do të  hapet pika informuese me ç’rast qytetarëve do t’u shpërndahen fletë-palosje me përmbajtje sensibilizimi për zbulimin e hershëm të sëmundjeve të veshkave. (Sheshi “Nena Tereza”, ora 10:00)

- Kryetar i Lipjanit, Imri Ahmetaj dhe Drejtoresha për Ballkanin Perëndimor e Komisioni Evropian, Genoveva Ruiz Calavera marrin pjesë në hapjen e ekspozitës me foto në biblotekën e qytetit të Lipjanit. (Bibloteka e qytetit të Lipjanit, ora 10:00)

- Zëvendëskryeministri i Republikës së Kosovës, Ramiz Kelmendi viziton komunën e Junikut. (Objekti i komunës së Junikut, ora 11:00)
 
- Kompania e Ujësjellësit Rajonal ”Prishtina” bën përurimin e punimeve për rehabilitimin e Fabrikës për përpunimin e ujit të pijshëm në Badoc. (Badoc, ora 11:45)

- Zëvendëskryeministri i Republikës së Kosovës, Ramiz Kelmendi viziton Kompleksin e Bizneseve në Junik. (Tek Pemishtja në Junik , ora 12:30)

- Shoqata e Nefrologëve të Kosovës shënon Ditën Botërore të Veshkës  me ç’rast mbann ligjërat me temën kryesore “Obesiteti dhe Veshka”. (Salla e Telemjekësisë në QKUK, ora 13:00)

- Zëvendëskryeministri i Republikës së Kosovës, Ramiz Kelmendi viziton Kullën e Ramë Zymerit në Junik. (Lagjja Qok, ora 13:30)

 

Ngjarjet e datës 8 mars 2017

- Me rastin e 8 Marsit Ditës Ndërkombëtare të Grave, kolektivi qytetar "Marshojme S'festojmë" organizon aksion informimi për të drejta ekonomike dhe shoqërore. (Prishtinë, ora 8:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli viziton kadetët e Forcës së Sigurisë së Kosovës. (Kazerma “Adem Jashari", ora 8:15)

- Mbahet mbledhja e komisionit për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Bankën Qendrore të Republikës së Kosovës, etj. (Ndërtesa  e Kuvendit, salla N204, ora 9:30)

 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit me kryetarët e grupeve parlamentare në të clën do të procedohet Projektligji  për Forcën e Sigurisë së Kosovës. (Ndërtesa, salla  C-301, ora 10:00)

- Arpolis bën promovmimin dhe publikimin e raportit “Adresimi i Ngacmimeve Seksuale brenda Universiteteve Publike” i cili adreson situatën aktuale lidhur me ngacmimin seksual brenda universiteteve publike. (Biblioteka Kombëtare, ora 10:00)

- Me rastin e diskutimit lidhur me ngacmimin seksual nëpër Universitete publike në Kosovë, si abuzim i të drejtave të njeriut, zëvendës-shefja i Misionit të SHBA-ve në Kosovë, Colleen Hyland do tu drejtohet të pranishmëve me një fjalë rasti. (Biblioteka Kombëtare, ora 10:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, merr pjesë në Lansimin e Raportit për zbatimin e programit 2008-2013 të organizuar nga Agjencioni për Barazi Gjinore. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00)

- Lëvizja FOL organizon diskutimin e radhës në Forumin FOL Hapur, ku i ftuar është Arban Abrashi, Ministër i Punës dhe Mirëqenies Sociale. (Zyret e Lëvizjes FOL, ora 11:00)

- Mbahet debati publik për Raportin Vjetor të RTK-së për vitin 2016. (Mjediset e Teatrit AAB, ora 11:00)

- Me rastin e 10 vjetorit të punës, Klinika Amerikane përuron objektin e ri, ku do të ofrohen shërbime me standarde ndërkombëtare. (Magjistralen Prishtinë - Shkup, ora 11:30)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli pret në takim drejtoreshën për Ballkanin Perëndimor në Drejtorinë e Përgjithshme për Fqinjësi dhe Negociata të Zgjerimit të Komisionit Evropian, Genoveva Ruiz Calavera. (Kabineti i Kryeparlamentarit, ora 11:30)

- Kolektivi qytetar "Marshojme S'festojmë" organizon marsh  që synon të jetë zёri për të shtypurat në shoqëri. (Sheshi "Zahir Pajaziti", ora 12:00)

- Kosovo United States Alumni do të mbajë një ceremoni lansimi te projektit “Eliminimi i barrierave për mundësi të barabarta”. (Salla e konferencave të Odës Ekonomike të Kosovës, ora 14:00)

- Ish-Presidentja Jahjaga, Ambasadori Delawie do të mbajë fjalim në hapjen e ngjarjes së Shoqatës Kosovë-SHBA të Alumnive në kuadër të projektit “Eliminimi i Barrierave për Mundësitë e Barabarta”. (Salla e Konferencave e KUSA-s në OEK, ora 14:00)

- Grupi parlamentar dhe Komiteti për Mbrojtje Sociale i Lëvizjes Vetëvendosje! organizojnë tryezën, "Pabarazia dhe papunësia e grave dhe vajzave në Kosovë”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N-409, ora 14:00)

- Gratë dhe vajzat e fshatit Hade në bashkëpunim me Forumin për Iniciativa Qytetare organizojn protestë si rrjedhojë e dështimit të Institucioneve të Kosovës dhe Bankës Botërore për vite me radhë, për të realizuar një zhvendosje me dinjitet dhe me të gjitha standartet e hartuara prej vetë Bankës Botërore dhe të miratuara prej Qeverisë së Kosovës. (Para përfaqësisë së Bankës Botërore, rruga Prishtinë-Fushë Kosovë, ora 14:00)

- PEN organizon punëtori për integrimin e perspektivës gjinore në nivel të organizatave dhe programeve. (Zyret e PEN në lagjen aktash, prapa ish-Intereminex, ora 14:30)

- Drejtori i Qendrës për Analiza të Politikës, Janusz Bugajski  do të prezantojë para studentëve dhe stafit të UBT-së temën “Çfarë të presin nga presidenca e Trump-it”. (UBT, ora 17:30)

 

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të mbajë konferencë për gazetarë. (Kabineti i Presidentit, ora 18:00)

- Me rastin e 8 Marsit Ditën Ndërkombëtare të Grave, Artpolis organizon shfaqjen Copë Copë. (Teatri Oda, ora 20:00)

Ngjarjet e datës 7 mars 2017

- Me iniciativën e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Republikës së Kosovës dhe Ministrisë së Punëve të Jashtme të Republikës së Greqisë dhe nën koordinimin e Odës Ekonomike të Kosovës organizohet "Forumi Ekonomik Kosovë - Greqi". (Hotel Swiss Diamond, ora 9:00)

- Agjencia për Regjistrim Civil e Ministrisë së Punëve të Brendshme dhe Oda e Noterëve e Republikës së Kosovës, do të nënshkruajnë marrëveshje për shkëmbim të të dhënave në mes të këtyre dy institucioneve. (Objekti i Ministrisë së Punëve të Brendshme, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës, Shpend Ahmeti dhe Drejtoresha e Arsimit, Arbërie Nagavci​, do të vizitojnë Shkollën Fillore "Naim Frashëri". (Shkolla Naim Frasheri, ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon tryezën e diskutimit me temë “Shqyrtimi i praktikave dhe vlerësimi i nevojës për Ligjin për partitë politike”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- I ngarkuar nga Ministria Federale Gjermane për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim, Programi Migrimi për Zhvillim i GIZ-it prezanton një studim për “Rrjetet e migrimit ndërmjet Gjermanisë dhe vendeve të origjinës Republika e Shqipërisë dhe Republika e Kosovës”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Kryesia e Forumit të Gruas së Lidhjes Demokratike të Kosovës me rastin e përvjetorit të 27 të themelimit, do të bëjë homazhe te varri i Presidentit Historik Dr. Ibrahim Rugova. (Velani, ora 10:45)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli pret në takim presidentin e Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi. (Kabineti i Kryeparlamentarit, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim në të cilën do të behët shqyrtimi në parim i Projektligjit për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për festat zyrtare në Republikën e Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204", ora 11:00)

- Ministri Arsimit  Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami me rastin e 7 marsit - Ditës së Mësuesit do të vizitojë shkollen fillore, te mesme dhe te ulët “Model” në Prishtinë. (Objekti i shkollës "Model", ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikqyrjen e Agjencisë kundër Korrupcionit në të cilën do të behët shqyrtimi i raportit të Komisionit Funsional në Projektligjin për plotësimin e ligjit për Dhomën e Posaçme të Gjykatës Supreme të Kosovës për çështjet në lidhje me Agjencinë Kosovare të Privatizimit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 11:00)

- Ministria e Shëndetësisë organizon prezantimin e softuerit CANREG për raportimin e sëmundjeve malinje në Kosovë. (Ndërtesa e Institutit të Shëndetësisë Publike, ora 11:00)

- Ministrja për Dialog Edita Tahiri raporton para komisionitpër Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri lidhur me ecurinë e anëtarësimit të KOSST-it ne ENTSO-E. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 11:00)

- Grupi i Grave Asambleiste do të shpërndajë mirënjohje për mësuesit e pensionuar, veteranë të arsimit. (Ndërtesa e vjetër e Komunës së Prishtinës, salla nr, 37 të, ora 11:00)

- Kryesia e Forumit të Gruas së Lidhjes Demokratike të Kosovës do të vendosë lule te monumenti i gruas. (Monumenti i Gruas, ora 11:45)

- Mbahet mbledhja e komisionit për  Integrime Evropiane në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për kontrollin e brendshëm të financave publike, me amendamentet e Komisionit funksional nga aspekti i përputhshmërisë me legjislacionin e BE-së; (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 13:30)

- Drejtoresha e Komisionit Evropian për Ballkanin Perëndimor, Genoveva Ruiz Calavera takohet me kryeministrin Isa Mustafa. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 14:00 - vetëm pamje)

- Drejtoresha e Komisionit Evropian për Ballkanin Perëndimor, Genoveva Ruiz Calavera i dorëzon marrëveshjen financiare të IPA 2016 Ministres se Integrimit Evropian Mimoza Ahmetaj. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P32, ora 14:35)

- Drejtoresha e Komisionit Evropian për Ballkanin Perëndimor Genoveva Ruiz Calavera takohet me përfaqësuesit e shoqërisë civile. (Zyra e BE-së në Prishtinë, ora 16:30 - vetëm pamje)

- Komuna e Prishtinës organizon manifestimin festiv me program nga nxënësit e shkollave të Prishtinës dhe do të nderohen mësuesit e dalluar. (Ndërtesa e re e Komunës së Prishtinës, ora 17:00)

- Drejtoresha e Komisionit Evropian për Ballkanin Perëndimor Genoveva Ruiz Calavera takohet me Ministrin e Zhvillimit Ekonomik Blerand Stavileci. (Zyra e BE-së në Prishtinë, ora 18:00 - vetëm pamje)
 

Ngjarjet e datës 6 mars 2017

- Mbahet mbledhja e komisionit për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Bankën Qendrore të Republikës së Kosovës si dhe shqyrtimi i Projektligjit për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për ekzekutimin e sanksioneve penale me amendamente të Komisionit funksional për Legjislacion. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 9:30)

- Strong Cities Network, ICITAP-i dhe OSBE-ja te mbështetur nga Departamenti i Shtetit të ShBA-ve organizojn konferencën dy ditore “Qytetet e Forta në Parandalimin e Ekstremizmit të Dhunshëm në Kosovë”. (Hotel “Dukagjini” në Pejë, ora 10:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli, bën homazhe në Kompleksin Memorial “Adem Jashari”. (Prekaz, ora 10:00) 

- Për nder të 7 Marsit - Ditës së Mësuesit, Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, organizon ceremoninë e ndarjes së çmimit tradicional “Shaban Jashari”, ndërsa me këtë rast do të ndahen edhe mirënjohje për mësimdhënës të dalluar nga secila komunë. (Ndërtesa e MAShT, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Buxhet Dhe Financa në të cilën do të behët shqyrtimi i amendamentit plotësues të Komisionit funksional për Mbikëqyrjen e Financave Publike për Projektligjin për Kontrollin e Brendshëm të Financave dhe shqyrtimi i Projektligjit për plotësimin e Ligjit për Dhomën e Posaçme të Gjykatës Supreme të Kosovës për çështjet në lidhje me Agjencinë Kosovare të Privatizimit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 13:30)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim, Ministria e Drejtësisë, Ambasada e Norvegjisë, dhe Kolegji “ILRIA” do të shpërblejnë tri punimet më të mira me temë “Ndërmjetësimi si mënyrë alternative e zgjedhjes së mosmarrëveshjeve mes palëve”. (Lokalet e Fakultetit Juridik të Kolgji “ILIRIA”, ora 14:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për të Drejtat Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione në të cilën do të behët informimi i përfaqësuesit të Agjencisë për Barazi Gjinore si dhe  shqyrtimi i Peticioneve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 14:00)

 

- Mbahet Konferenca Evropiane e Terapisë së Gjuhës dhe të Folurit e organizuar për herë të parë në Kosovë nga Kolegji Heimerer. (Kampusin e Kolegjit Heimerer, rruga për Veternik, ora 15:00) 

- Demokracia Plus do të lansojë platformën online ndreqe.com e cila mundëson komunikimin e komunave me qytetarë për rregullimin e shërbimeve publike komunale. (Hotel Sirius, ora 16:00)
 
- Kryeparlamentari Kadri Veseli, merr pjesë dhe mbanë fjalë rasti në Akademinë përkujtimore kushtuar komandantit legjendar Adem Jashari, Familjes Jashari dhe gjithë dëshmorëve dhe të rënëve për liri. (Salla e Kuqe e Pallatit të Rinisë, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 5 mars 2017

- Për nder të ditës ndërkombëtare të Logopedisë, studentët e Kolegjit Heimerer organizojnë aktivitet humanitar. (Sheshin Nëna Terezë, ora 10:00)

- Me rastin e 19 vjetorit të rënies heroike të Komandantit Legjendar Adem Jashari dhe Familjes Jashari, Qeveria e Republikës së Kosovës, organizon Manifestimin gjithë popullorë, në kujtim dhe nderim të Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe heroizmit të Komandantit Legjendar dhe familjes Jashari. (Kazerma e FSK-së “Adem Jashari” në Prishtinë, ora 11:00) 

- Presidenti Hashim Thaçi,  Kyeparlamentari Kadri Veseli dhe Kryeministri Isa Mustafa marrin pjesë në ceremoninë ushtarake të FSK-së, për nder të Epopesë së UÇK-së. (Kazerma e FSK-së “Adem Jashari”, Prishtinë, ora 11:00)

 


Ngjarjet e datës 4 mars 2017

- Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi takohet me Përfaqësuesen e lartë të Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Federica Mogherini. (Kabineti i Presidentit Thaçi, ora 9:00 - vetëm pamje)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, pret në takim Përfaqësuesen e lartë të Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Federica Mogherini. (Kabineti i kryeparlamentarit Veseli, ora 9:35)

- Kryeministri, Isa Mustafa takohet me Përfaqësuesen e lartë të Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Federica Mogherini. (Kabineti i kryeministrit Mustafa, ora 10:00 - vetëm pamje)

- Kryeministri, Isa Mustafa dhe Përfaqësuesja e lartë të Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Federica Mogherini mbajnë konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 10:35)

- Liderët e partive politike takohen me Përfaqësuesen e lartë të Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Federica Mogherini. (Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë, ora 11:00)

- Mbahet ceremonia festive e ndarjes së mirënjohjeve pensionistëve të arsimit nga e tërë Kosova në respekt të 7 Marsit ditës së madhe të mësuesit dhe shkollës shqipe. (Salla e kuqe  të Pallatit të Rinisë, Kulturës dhe Sporteve, ora 12:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës e mbështetur edhe nga shumë parti tjera organizon protestë gjithpopullore në mbështetje të Ramush Haradinajt. (Sheshin Skenderbeu në Pristhinë, ora 13:00)

Ngjarjet e datës 3 mars 2017

- Parlamenti Evropian në bashkëpunim me Kuvendin e Kosovës dhe Këshillin për Bashkëpunim Rajonal organizojn konferencër ndër-parlamentare me temë "Politika e rrjeteve trans-evropiane dhe agjenda lidhëse". (Hotel Swiss Diamond, ora 9:00)

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës organizon hapjen e Projektit të Binjakëzimit IPA 2014 me temë “Fuqizimi i efikasitetit, llogaridhënies dhe transparencës së sistemit Gjyqësor dhe Prokurorial në Kosovë”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Në kuadër të organizimeve të shumta për Ditën Evropiane të Logopedisë, logopedët e Kolegjit Heimerer ofrojnë vlerësime individuale falas për fëmijët që kanë vështërsi të gjuhës, të folurit, komunikimit, zërit dhe gëlltitjes. (Hapësirat e Kolegjit Heimerer, ora 10:00)

- Dogana e Kosovës organizon një ceremoni të ndarje së mirënjohjes për studentët e UP të cilët gjatë punës praktike në Doganë kanë arritur suksesshëm të ndërtojnë një sistem kompjuterik shumë të nevojshëm për Doganën e Kosovës. (Drejtoria e Doganës, ora 10:30)

- Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë nis projektin për forcimin e efikasitetit, llogaridhënies dhe transparencës së sistemit gjyqësor dhe prokurorial në Kosovë. (Hotel Sirius, ora 10:30)

- Lëvizja FOL organizon diskutimin në Forumin FOL Hapur, ku i ftuar është Skender Hyseni, Ministër i Punëve të Brendshme në Qeverinë e Kosovës. (Zyret e Lëvizjes FOL, ora 11:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon konferencën për media, në të cilën do të prezantohen të gjeturat nga mekanizimi për matjen e transparencës “Transparometri Komunal”, për 11 komuna të Kosovës. (Zyrat e KDI-së, ora 11:00)

- Ministria e Financave dhe Komisioni Rregullativ i Prokurimit Publik organizojnë tryezën “Prezantimi i Strategjisë së Prokurimit Elektronik “. (Ndërtesa e  Qeverisë, salla - P38, ora 11:00)

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në tryezën “Prezantimi i Strategjisë së Prokurimit Elektronik “. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00)
 
- OJQ EC Ma Ndryshe e realizon performancën publike “Trotuari si hapësirë publike”. (Rruga “Remzi Ademaj”, përballë Urës së Naletit në Prizren, ora 11:00)

- Drejtori i Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë, Driton Gashi raporton para komisionit për Mbikëqyrjen e Agjensionit Kosovar për Intelegjencë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 13:00)

 
- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës.  (Ndërtesa e Qeverisë, ora 17:00)

Ngjarjet e datës 2 mars 2017

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikqyrjen e Agjencisë kundër Korrupcionit bën shqyrtimin e raportit për plotësimin dhe ndryshimin e Ligjit për Bankën Qendrore të Republikës së Kosovës si dhe shqyrtimin për ndryshimin dhe plotësimin e ligjit për Ekzekutimin e Sanksioneve Penale; (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 9:30) 

- Komisioni për Punë të Jashtme i Kuvendit të Republikës, të enjten, më 2 mars 2017, pret në takim një delegacion nga Republika Arabe e Egjiptit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-2, ora 10:00) 

- Mbahet seanca e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 10:00)
 
- Ish- ambasadori i Mbretërisë së Holandës në Kosovë, Sh.T. Robert Bosch, ligjëratë speciale për studentët e AAB-së. (Objekti i Kolegjit AAB, ora 11:00)

- Mbahet takimi i parë i projektit të financuar nga BE-ja “Mbrojtja dhe riintegrimi i dhunës me bazë gjinore në veri të Kosovës”. Shuma totale e projektit është 148,200 euro dhe kohëzgjatja është 24 muaj. (Qendra e Biznesit në Mitrovicën veriore, ora 12:15)

- Hidhet shorti i turneun ndërkombëtar të pingpongut 'Adem Jashari' që është parapar që është paraparë se do të mbahet me 4 dhe 5 Mars. (Kolegji Universum, ora 17:00)

Ngjarjet e datës 1 mars 2017

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Ministria e Punëve të Brendshme do të lansoj fushatën vedijësuese për parandalimin e migrimit të parregullt. (Ndërtesën e MPB-së, ora 10:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi do ta mbajë takimin e dytë konsultativ për Komisionin për të Vërtetën dhe Pajtimin. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00 - i hapur për media vetëm 15 minutat e parë)

- Asociacioni i Komunave të Kosovës dhe Helvetas Swiss Intercooperation, Projekti për Decentralizim dhe Përkrahje Komunave - DEMOS, financuar nga Zyra Zvicerane për Bashkëpunim në Kosovë organizojnë Forumin për Siguri në Trafik: çka duhet të bëjnë komunat në Kosovë? (Amfiteatri i Fakultetit të Inxhinierisë Mekanike në Prishtinë, ora 10:30)

- Ministri i Punëve të Brendshme, Skender Hyseni është i ftuar në mbledhjen e komisionin për Mbikëqyrjen e Financave Publike lidhur me shqyrtimin e raportit të Auditimit për Pasqyrat Financiar të Ministrisë së Punëve të Brendshme, për vitin e përfunduar me 31 dhjetor 2015. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 225, ora 11:00)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami do të vizitojë Komunën e Prizrenit, ku fillimisht do të ketë takim me kryetarin e kësaj Komune, Ramadan Muja. (Komuna e Prizrenit, ora 11:00)

- Komisioni për të Drejtat Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për mbrojtjen e fëmijës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

- Ish ministri i Jashtëm i Egjiptit, Mohamed El Orabi dhe Ahmed El-Moslemany, ish këshilltar i ish presidentit të Egjiptit, Adly Mansour mbajnë ligjëratë të përbashkët me temën “Diplomacia publike: Marrëdhëniet Kosovë-Egjipt”. (Biblioteka Kombëtare, ora 11:00)

- Ministria e Tregtisë dhe Industrisë, përkatësisht Agjencia për Investime dhe Përkrahjen e Ndërmarrjeve në Kosovë dhe Komuna e Istogut organizojn konferencën informuese dhe dialoguese me bizneset e Komunës së Istogut. (Restorant “Trofta” në Istog, ora 11:30)

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në Konferencën Informuese për Zhvillimin e Sektorit Privat “Ditët e Biznesit tё Vogël 2017” që zhvillohet në Istog. (Restaurant “Trofta”, Istog, ora 11:30)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami do të vizitojë shkollën e Mesme Ekonomike në Prizren. (Prizrenit, ora 11:30)

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në Konferencën Informuese për Zhvillimin e Sektorit Privat “Ditët e Biznesit tё Vogël 2017” që zhvillohet në Istog. (Restaurant “Trofta”, Istog, ora 11:30)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale në të cilën do të behët shqyrtimi në parim i Projektligjit për Aftësimin, riaftësimin profesional dhe punësimin e personave nga pjesët veriore të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 13:00)

- Kryeministri Isa Mustafa zhvillon një vizitë tek prodhuesit e peshkut “Trofta” në Istog.(Restaurant “Trofta”, Istog, ora 13:00)

- Dega e  Partisë Demokratike të Kosovës në Ferizaj mbanë konferencën për medie, me temë "Muharrem Sfarqa nuk e di çka është zhvillimi ekonomik". (Zyrat e PDK-së dega në Ferizaj, ora 13:00)

- Komisioni për Administratë Publike, Qeverisje Lokale dhe Media mban dëgjim publik lidhur me ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për RTK-në.(Ndërtesa e Kuvendit, salla N-506, ora 13:00)

- Kryeministri Isa Mustafa zhvillon një vizitë në biznesin prodhues “Agroproduct shpk”, prodhues dhe eksportues i bimëve mjekuese dhe çajrave të malit, me rreth 30 punëtorë dhe mbi 100 koperantë-mbledhës të bimëve mjekuese dhe çajit. (Në fshatin Sine, Komuna e Istogut, ora 13:30)

- Ministria e Integrimit Evropian organizon takimin vjetor ndërmjet Suedisë dhe Kosovës - lidhur me asistencen suedeze për Kosovën - marrëveshja për bashkëpunim në reforma gjatë periudhës 2014-2020. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P-37, ora 15:00)
 

Ngjarjet e datës 28 shkurt 2017

- Mbahet mbledhja e komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikqyrjen e Agjencisë kundër Korrupcionit lidhur me përgjigjen e kërkesës e Gjykatës Kushtetuese lidhur me Rastin KO-12/17 te datës 14 shkurt 2017. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 10:00)

- Shoqata e Peshkatarëve "Trofta e Lepencit" dhe Organizata për Mbrojtjen e Mjedisit "Gjethi" në Kaçanik organizojnë protestë për të kundërshtuar ndërtimin e hidrocentraleve në Lumin Lepenc. (Para Objektit Komunal, ora 10:00)

- Këshilli i Investitorëve Evropian në bashkëpunim me Qeverinë e Kosovës dhe Zyrën e Bashkimit Evropian organizon “Dialogun për Investime”. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në “Raundin e dytë të Platformës së Dialogut për Investime”, i cili organizohet nga Këshilli i Investitorëve Evropian  në bashkëpunim me Qeverinë e Kosovës dhe Zyrën e Bashkimit Evropian në Kosovë. (Swiss Diamond Hotel, ora 10:00)

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikqyrjen e Agjencisë kundër Korrupcionit mban dëgjim publik  për Projektligjin për Ndryshimin dhe Plotësimin e Ligjit nr.04/L-149 për Ekzekutimin e Sanksioneve Penale. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 10:00)

- Instituti Demokraci për Zhvillim organizon “Panairin e Vullnetarëve” që do të mbahet për herë të parë në Kosovë, në kuadër të projektit “Vullnetarizmi për Zhvillim: Promovimi i vullnetarizmit dhe qytetarisë aktive në Kosovë”. (Teatri ODA, ora 11:00)

- Kryeshefi Ekzekutiv i Inspektoratit Policor të Kosovës, Hilmi Mehmeti raporton para komisionit për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje organizon debatin mbi Universitetin dhe Arsimin e lartë në Kosovë ku prezantimin fillestar do ta bëjnë Glauk Konjufca dhe prof. Mytaher Haskuka. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N-409, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Buxhet Dhe Financa në të cilën do të behët shqyrtimi i Projekligjit për Ratifikimin e Marrëveshjes për Bashkëpunim Financiar në mes të Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe Qeverisë së Republikës së Austrisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 11:00)

- Kryeministri Isa Mustafa pret në takim minatorët, me rastin e përmbylljes së Javës së Minatorëve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 12:00)

- Nënkryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Xhavit Haliti pret në takim personalitete të larta nga Egjipti. (Kabineti i kryetarit të Kuvendit, ora 12:30)

- Minsitri i financave, Abdullah Hoti bën prezentimin e Pakos së dytë Fiskale para komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 12:30)

- Bëhet promovimi i librit "Flakë e Pashuar" i autorit Hajrush Kurtaj, kryetar i OVL UÇK dega në Kaçanik. (Lokalet e Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së, selia qendrore në Prishtinë, ora 15:00)

Ngjarjet e datës 27 shkurt 2017

- Shoqatat sindikale e Postes se Kosovës organizon protestën e punëtorëve më ç'rast do të deponojnë edhe peticionin e nënshkruar nga të gjithë punëtorët e Postës, me të cilin kërkokohet shkarkimi i anëtarëve aktuale të Komisionit të Autoritetit Kosovar të Konkurrencës. (Para kuvendit të Kosovës, ora 9:00)

- Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Agjencia për Menaxhimin e Emergjencave e Ministrisë së Punëve të Brendshme do të promovojë Strategjinë dhe Planin e Veprimit 2016 – 2020, për Zvogëlim të Rrezikut nga Fatkeqësitë. (Hotel Emerald, ora 10:00) 

 

- Administrata Tatimore e Kosovës do të përsërisë seminarin me tatimpaguesit e regjionit të Prishtinës, me qëllim që të informohen për deklarimin vjetor dhe pasqyrat financiare, mënyrën e aplikimit të ngarkesës së kundërt të TVSH-së për furnizimin e shërbimeve në lëmin e ndërtimit, brenda vendit si dhe për mënyrën e raportimit të Librit të Blerjes dhe Librit të Shitjes, përmes Sistemit Elektronik – EDI. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizon tryezën e diskutimit me temë "Një vit pas hyrjes në fuqi të MSA-së -A jemi me afër integrimit në BE?". (Hoteli Swiss Diamond, ora 10:30)

- Me rastin e përfundimit të fazës së dytë të pilot projektit Women in Online Work mbahet ceremonia e ndarjes së certifikatave për vajzat nga komuna e Prishtinës, Fushë Kosovës dhe Obiliqit, të cilat me sukses i kanë përfunduar trajnimet ne tri module si Kodim, Dizajn Grafik dhe Marketing në rrjete sociale. (Swiss Diamond Hotel, ora 11:00)

 

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në ceremoninë e ndarjes së certifikatave për projektin “Vajzat në TIK”. (Swiss Diamond Hotel, ora 11:00)

- Instituti për Hulumtime dhe Analiza Sociologjike - Sociometri organizon konferencën me temë “Kosova 9 vjet pas pavarësisë, shtet funksional apo projekt i dështuar”, ku do të marrin pjesë ekspertë të fushave të ndryshme, juristë, politologë, sociologë, njohës të marrëdhënieve ndërkombëtare, ekonomistë etj. (Instituti Albanologjik, ora 13:00)

Ngjarjet e datës 26 shkurt 2017

- Projekti anti-korrupsion i UNDP-së do të prezantoj ushqime të përgatitura nga receta që përdorën shënime dhe statistika mbi korrupsionin në vend. (Ambientet e lokalit “Papirun” në Prishtinë, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 25 shkurt 2017

- OJQ-ja "Sundimi i Demokracisë në Kosovë" organizon tryezë me temë "Ndikimi i ujit të pijës në Migrimin e banorëve të Orllanit dhe fshatrat për rreth kufirit". (Restaurant "Liqeni" në Orllan, ora 11:00)

- Shfaqet Premiera e filmit te metrazhit të shkurtë “Tenderi” me regjisore dhe skenariste Arlinda Morina ku paraqitet jeta e një taksisti mes droges, prostitucionit dhe vrasjes. (Kinema ABC, ora 12:00)

 

- Prindërit e Astrit Deharit, dhe avokati i tyre, Tomë Gashi, mbajnë një konferencë për medie. Do të prezantohet Instituti i Bashkimit Evropian, i cili do të angazhohet për hetime dhe ekspertiza të pavarura për vdekjen e Deharit. (Zyrat e avokatit Tomë Gashi, afër Kinemasë ABC, ora 12:00)

- Dega e LDK-së në Kaçanik do të shënojë 27-vjetorin e themelimit të saj, e në të cilën do të marrë pjesë edhe Kryetari i LDK-së, njëherësh dhe Kryeministër i Republikës së Kosovës, Akademik Isa Mustafa. (Restoranin “Art” në Kaçanik, ora 13:00)

- Me rastin e tre vjetorit të themelimit, NISMA për Kosovën do të mbajë konventën solemne për të shënuar përvjetorin e saj. (Hotel Emerald, ora 14:00)

Ngjarjet e datës 24 shkurt 2017

- Grupi i ekspertëve të pavarur do të prezantojnë fakte të reja shkencore mbi demarkimin e vijës kufitare Kosovë - Mali i Zi. (Hotel Sirius, ora 10:00)

 

- Komisioni i ekspertëve për matjen e territorit të Republikës së Kosovës mban konferencë për medie. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Mbikëqyrjen e Agjensionit Kosovar për Intelegjencë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

 

- Organizata “Demokracia Studentore” dorëzon peticionit për lirimin e ish-komandantit të UÇK-së, Ramush Haradinaj, në Ambasadën e Francës. (Ambasada e Francës në Prishtinë, ora 11:00)

- Ish-Presidenti kroat, Stipe Mesic do të viztojë Aleancën për Ardhmërinë e Kosovës më ç'rast do të takohet me zyrtarët e kësaj partie. (Selia Qendrore e AAK-së, ora 11:45)

- Mbahet ceremonia e promovimit te veprës “Një lum që nuk ndalet”, i autorit Basri Demiri. (Biblioteka Kombëtare e Kosovës “Pjetër Bogdani”, ora 12:00)

- Asociacioni i Kriminologëve dhe Kriminalistëve të Kosovës, organizon tryezë shkencore me titull “Krimet kundër njerëzimit të sansksionuara me të drejtën ndërkombëtare penale (gjenocidi, krimet kundër njerëzimit, krimet e luftës) në Republikën e Kosovës 1998-1999”. (Salla e konferencave Orion, përballë Kino ABC, ora 13:00)

 

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 14:00)

- Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Blerand Stavileci me bashkëpunëtorë merr pjesë në përurimin e zbatimit të masave të efiçiencës në Shkollën Fillore "Jahë Salihu", në fshatin Molliq të Gjakovës. (Fshati Molliq, ora 15:00)

- Aleanca Kosova e Re mban kongresin e katërt zgjedhor të partisë. (Pallati i Sporteve në Prishtinë, ora 16:30)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim dhe Vullnetarët e Kombeve të Bashkuara në partneritet me Organizatën Botërore të Shëndetësisë dhe Ekipin e Kombeve të Bashkuara në Kosovë do të hapin ekspozitën me foto të përzgjedhura nga fushata #ecokosovo. (Biblioteka Kombëtare, ora 17:30)

 

- Qendra Kulturore ‘Yunus Emre’ dhe Fondacioni për ndihmë humanitare ‘IHH’, përkrahur nga Qendra Mediko-Psikoterapike ‘Labyrinth’ dhe Policia e Kosovës organizojn tryezen e diskutimit me qytetar ‘Droga, fundi i lirisë’, organizuar në kuadër të programit për luftimin e drogës, ora 14:30 

Ngjarjet e datës 23 shkurt 2017

- Mbahet takimi i përbashkët i Komisionit Parlamentar për Stabilizim-Asociim me Këshillin për Stabilizim-Asociim si dhe raportimi i Ministrave lidhur me zbatimin e Agjendës se Reformave Evropiane. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 10:00 - vetëm pamje në fillim të takimit)

- Ministri i Shëndetësisë Imet Rrahmani me bashkëpunëtorë dhe zyrtarë të lartë të Ministrisë së Shëndetësisë së Turqisë, do të vizitojnë pacientët e operuar në QKUK, në kuadër të Javës së Shëndetësisë Kosovare - Turke. (Klinika e Kirurgjisë të QKUK-së, ora 10:00)

 

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike do të takohet me një delegacion nga Zyra Kombëtare e Auditimit nga shteti i Suedisë, si dhe delegacionin nga Zyra Kombëtare e  Auditimit nga Kosova. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-2, ora 11:00)

- Nën patronatin e Presidentit të Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të mbahet Akademi Përkujtimore për 72 vjetorin e rënies së Shaban Polluzhës dhe Mehmet Gradicës. (Teatri Kombëtar i Kosovës, ora 11:00)

- Universiteti për Biznes dhe Teknologji organizon konferencë më temë “NATO dhe ardhmja e sigurisë euroatlantike”. (Ambientet e UBT-së, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike në të cilën shqyrtohet amendamentet e propozuara nga Komisionet e Përhershme për Projektligjin për Kontrollin e Brendshëm të Financave Publike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 11:30)

- Nisma e të Rinjve për të Drejtat e Njeriut Kosovë organizon diskutim publik me temën “Gjinia dhe Seksualiteti në tekstet shkollore”. (Qendra Kulturore dhe Informative e BE-së, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikqyrjen e Agjencisë kundër Korrupcionit ku do të behët shqyrtimi i raportit me amendamente i Komisionit funksional në Projektligjin për legalizimin e armëve dhe dorëzimin e armëve të vogla dhe të lehta, municionit dhe mjeteve eksplozive. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 13:00) 

 

- Dega e  Partisë Demokratike të Kosovës  në Ferizaj mban konferencë për medie me temë "A mbet gjë pa u shkatërruar në Ferizaj?" (Zyrat e PDK-së dega në Ferizaj, ora 13:00)

- Ministria e Integrimit Evropian dhe Programi për Zhvillim të Kombeve të Bashkuara në Kosovë organizojnë konferencën për lansimin e fushatës për informim rreth Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit dhe zbatimit të sajë. (Qendra Kulturore e BE-së, ora 15:00)

Ngjarjet e datës 22 shkurt 2017

- Departameti amerikan për tregti në kuadër të programit të saj CLDP mban trajnimin e radhës për Doganën e Kosovës. (Swiss Diamond Hotel, ora 9:00)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami raporton para Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini dhe Sport lidhur me gjendjen në Arsimin e Lartë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- DokuFest organizon konferencë për shtyp lidhur më shpërblimin e filmit të shkurtër HOME me çmimin prestigjioz BAFTA në kategorinë e filmave të shkurtër. (Kinema ABC, rr."Rexhep Luci", ora 10:00)

- Zyrtar të Kolegjit të Mbrojtjes së NATO-s do të vizitojnë Akademinë e Kosovës për Siguri Publike më ç'rast do të mbajnë një seri ligjëratash për çështje të sigurisë me titull “NATO dhe e ardhmja e sigurisë Euro-Atlantike”. (Akademia e Kosovës për Siguri Publike, ora 10:00)

- Mbahet konferencë për media me rastin e nënshkrimit të marrëveshjes në mes Ministrisë së Tregtisë dhe Industrisë, përkatësisht Agjencisë për Investime dhe Përkrahjen e Ndërmarrjeve në Kosovë dhe Fondit të Inovacionit të Ndërmarrjeve. (Ndërtesa e MTI-së, ora 10:30)

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikqyrjen e Agjencisë kundër Korrupcionit mban dëgjim publik në lidhje me zbatimin e marrëveshjes për Drejtësinë me të ftuar Ministren e Drejtësisë znj. Dhurata Hoxha dhe Ministren për dialog znj. Edita Tahiri. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 11:00) 

- Lëvizja FOL organizon diskutimin në Forumin FOL Hapur, ku i ftuar është Memli Krasniqi, Ministër i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural në Qeverinë e Kosovës. (Zyret e Lëvizjes FOL, ora 11:00)

- Ministria e Mjedisit në bashkëpunim më Policinë e Kosovës organizon konferencën me media me rastin e Promovimit të Udhëzimit Administrativ për Gjobat Mandatore. (Villa Gërmia, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Administratë Publike, Qeverisje Lokale dhe Media në të cilën do të behët harmonizimi i plotësim-ndryshimeve në Ligjin për RTK-n. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

- Agjencia Kosovare e Privatizimit do të mbaj ceremoninë e hapjes së ofertave të shitjeve përmes Likuidimit nr.29. (Salla e Kuqe në Pallatin e Rinisë dhe Sporteve, ora 12:30)

- Zyra për Qeverisje të Mirë organizon konferencë për lansimin zyrtar të Platformës Online për konsultime publike. (Ndërtesën e Qeverisë, salla P38, ora 13:00)

- Komitetit Olimpik i Kosovës organizon ceremonin solemne me rastin e ndarjes së çmimeve për Laureatet e Vitit 2016. (Hotel Emerald, ora 19:30)Ngjarjet e datës 21 shkurt 2017

- Në ditën e dytë të punimeve të samitit te komisioneve për punë të jashtme të parlamenteve të vendeve të Evropës do të diskutohet lufta kundër terrorizmit dhe radikalizmit në rajon. (Hotel Swiss Diamond, ora 9:30)

- Komisioni i ekspertëve për matjen e territorit të Republikës së Kosovës prezanton Draft-raportin dhe të gjithë dokumentacionin e rezultateve profesionale, shkencore dhe menaxheriale, si dhe gjetjeve që lidhen me madhësinë territoriale të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P-38, ora 10:00)

- Komisioni për Integrime Evropiane do të takohet me eurodeputeten Tanja Fajon. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-2, ora 10:00)

- Bëhet dorëzimi i Platformës për Monitorim dhe Verifikim nga GIZ te Qeveria e Kosovës në kuadër të projektit - Fondi Rajonal i Hapur për Evropën juglindore - Efiçienca e Energjisë. (Hotel Sirius, ora 10:00)

-  Ministrja e Drejtësisë, Dhurata Hoxha raporton para komisionit për Integrime Evropiane. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 11:00)

- Rrjeti Ballkanik për Gazetari Hulumtuese (BIRN) në bashkëpunim me Zyrën e Bashkimit Europian në Kosovë do ta organizojë një tryezë të rrumbullakët e cila mbledh gazetarët dhe përfaqësuesit e mediave kryesore nga tërë Kosova. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Mbledhja e komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri në të cilën do të diskutohet mbikëqryja e zbatimit të Rekomandimeve të Kuvendit lidhur me kontestet biznesore dhe adresimi i tyre ne gjykata. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 11:00)

- Te rinjtë e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës dë të mbajnë një aktivitet simbolik. (Përballë Hotelit Swis Diamond, ora 13:00)

- Gjykatën Themelore të Gjilanit do të vizitojë ministrja e Drejtësisë Znj. Dhurata Hoxha. (Gjykata Themelore e Gjilanit, ora 13:30)

- Aleanca Kosova e Re mban konferencë për media, ku do të prezantohen rezultatet preliminare të dala nga procesi zgjedhor për Presidentin e AKR-së. (Zyrat qendrore të Aleancës Kosova e Re, ora 13:30)

- Gjeneral Curtis M. Scaparrotti, Komandanti Suprem i Forcave Aleate për Evropë dhe  Gjeneral Major Giovanni Fungo, Komandant i Forcës së Kosovës mbajn konferencën e përbashkët. (Shtabi qendror të KFOR-it “Film City”, ora 15:15 - mediat të jenë tek hyrja kryesore  e kampit “Film City" te Melodia PX jo më vonë se ora 14:00)

Ngjarjet e datës 20 shkurt 2017

- Nën organizimin e Komisionit për Punë të Jashtme të Kuvendit të Republikës së Kosovës, më 20-21 shkurt 2017 në Prishtinë, mbahet Samiti i komisioneve për punë të jashtme të parlamenteve të shteteve të Evropës. (Hotel Swiss Diamond, ora 9:00)

- Bazuar në marrëveshjen ndërmjet Qeverisë së Republikës së Kosovës me Qeverinë e Republikës së Turqisë, fillon java e shëndetësisë së Turqisë në Republikën e Kosovës. (Amfiteatri i Klinikës së Kirurgjisë në QKUK, ora 9:00)
 
- Ministria e Financave dhe  projekti Decentralizim dhe Përkrahje Komunave, DEMOS organizojn punëtorinë, “Konsultimi për Projektligjin e Tatimit në Pronën e Paluajtshme”. (Hotel Emerald, ora 9:30)
 
- Nën kryesimin e Kryeministrit të Qeverisë së Kosovës Isa Mustafa, do të mbahet takimi konstituiv i Grupit Koordinues Ndërministror për të Drejtat e Njeriut në Republikën e Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P37, ora 10:00)

 - Mbledhja e komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini dhe Sport në të cilin do të diskutohet lidhur me gjendjen në Arsimin e Lartë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00) 

- Agjencia kundër korrupsionit organizon takimin me të gjitha institucionet qendrore, lokale dhe organizatat joqeveritare, për të shënuar hapjen e fillimit të procesit  për hartimin e strategjisë kundër korrupsionit 2017-2022. (Ambientet e AKK-së, rruga Nazim Gafurri nr 31, ora 10:00)

- Me rastin e 28  Vjetorit të Grevës së  Minatorëve të Trepçës Ndërmarrja Trepça organizon manifestimin qëndror “Java e Minatorëve”. (Stantërg në Mitrovicë, ora 11:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të marrë pjesë në Samitin e Kryetarëve të Komisioneve për Punë të Jashtme të vendeve të Evropës dhe të Ballkanit.(Hotel Swiss Diamond, ora 11:35)

- Mbahet ceremonia e hapjes dhe inagurumit te fabrikës se lengjeve MSQuality. (Magjistrlaja Prishtinë - Ferizaj, Lipjan - Banullë, ora 12:00) 

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të marrë pjesë në hapjen e fabrikës “MsQuality” në fshatin Banullë të Lipjanit. (Magjistralja Prishtë-Ferizaj, ora 12:00)

 

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në Samitin e Kryetarëve të Komisioneve për Punë të Jashtme të shteteve të Evropës. (Hotel Swiss Diamond, ora 15:00) 

Ngjarjet e datës 19 shkurt 2017

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, pret në takim një delegacion të kongresistëve amerikanë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 8:30)  

- Pas takimit me Kryetarin e Kuvendit, Kadri Veselin, Delegacioni i Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-ve do mbajnë konferencë për mediume. (Ndërtesa e Kuvendit pranë Kabinetit të Kryetarit të Kuvendit, ora 9:20) 

Ngjarjet e datës 18 shkurt 2017

- Prof. Muhamet Mustafa mban një bashkëbisedimin e me qytetarët e Mitrovicës lidhur me "Kapërcimin e vetmisë", libri biografi i botuar nga UET. (Qenda e kultures në Mitrovicë, ora 12:00)

 

- Aleanca Kosova e Re mban Kongresin Qendror të Forumit Rinor. (Salla e Kuqe e Pallatit të Rinisë në Prishtinë, ora 13:00)

Kalendari

Ngjarjet e datës 16 Tetor 2021

- Misioni vendor për vëzhgimin e zgjedhjeve “Demokracia në Veprim” do të organizojë konferencë për media, ku do të shpalosen të gjeturat kryesore nga vëzhgimi i fushatës për zgjedhjet lokale të 17 tetorit. (Zyrat e KDI-së, rruga “Bajram Kelmendi”, ora 10:00)
 
- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve bën shpërndarjen e materialit kryesor zgjedhor, ku bëjnë pjesë edhe fletëvotimet, për Zgjedhjet Lokale 2021. (Depoja qendrore e KQZ-së, përballë QNR-së, ora 10:00)

- Federata e Pingpongut organizon në bashkëpunim me KPP ‘Gani Maloku’ kanë paraparë organizimin e turneut të dytë memorial të veteranëve në nder të Gani Malokut.. (SHMU Tefik Çanga në Ferizaj, ora 14:00)