05 Tetor 2022

Kalendari

Ngjarjet e datës 5 Korrik 2018

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj mban mbledhjen e rregullt të Këshillit të Sigurisë së Kosovës ku do të diskutojë për gjendjen e përgjithshme të sigurisë në vend. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Ambasadori Apostolova do të marrë pjesë në shënimin e 10 vjetorit të mbështetjes së BE-së dhe UNICEF-it për Drejtësinë për të Mitur. (Swiss Diamond Hotel, ora 9:30)

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Lëvizja FOL me mbështetjen e USAID Komuna Transparente, Efektive dhe Llogaridhënëse, bën lansimin e “Portalit të Prokurimit të Hapur dhe Transparent”, merrë pjesë Ambasadori Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Greg Delawie. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Galeria Kombëtare e Kosovës organizon ekspozitën e artistit Sislej Xhafa me titullin love you without knowing, kuruar nga Jérôme Sans, kurator, kritik arti dhe drejtor institucionesh të artit bashkëkohor nga Parisi. (Shtegu i Shëndetit, afër bazenit në rrethinë të Pejës, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri mban konferencë për media, ku do të informohet publiku për disa projekte madhore për komunën. (Zyra e kryetarit, ora 11:00)

- OSBE do të organizojë edicionin e dytë të panairit për gratë pronare të bizneseve nga jugu dhe veriu i lumit Ibër, si dhe nga rajone të tjera anembanë Kosovës. (Sheshi Zahir Pajaziti, ora 11:00)

- Komuna e Prishtinës bashkë me Policinë e Kosovës organizojnë aktivitet me qëllim të vetëdijesimit të qytetarëve lidhur me fëmijët që kërkojnë lëmoshë në rrugë dhe ata që bëjnë punë të rënda. (Tek semaforët afër Katedrales, ora 12:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës, mban konferencë për medie në të cilën do të flet për kryeqytetin Arban Abrashi. (Selia qendrore e LDK-së te Qafa, ora 14:00)

- ForumZFD dhe Programi për Studime dhe Hulumtime Gjinore në Universitetin e Prishtinës organizojnë masterklasën ‘Qyteti Satelit: Prishtina - Kujtesa dhe e ardhmja’ të udhëhequr nga Eliza Hoxha. (Monet Art and Books, ora 17:00)

- Mbahet Kuvendi zgjedhor i Rinisë Demokratike, dega në Podujevë. (Restorant Besiana në Podujevë, ora 17:30)

- Galeria Kombëtare e Kosovës organizon ekspozitën e artistit Sislej Xhafa me titullin love you without knowing. (Salla e Kuvendit të Kosovës, ora 18:00)

 

Ngjarjet e datës 4 Korrik 2018

- Balkan Green Foundation dhe Germanwatch organizojn tryezën e rrumbullakët në lidhje me studimin “Kalimi në të ripëtëritshme – Drejt një të ardhme energjetike të begatshme dhe të qëndrueshme në Kosovë: sfidat dhe zgjedhjet e mundshme”. (Hotel Emerlad, ora 9:45)

- Mbahet mbledhja e komisionit për të Drejtat, Interesat e Komuniteteve dhe për Kthim në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për Hekurudhat e Kosovës, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Oda Ekonomike e Kosovës ndan mirënjohje për kompaninë “Royal Dutch Shell” për kontributin e jashtëzakonshëm në zhvillimin ekonomik, përmirësimin e imazhit dhe promovimin e Kosovës përballë investitorëve të huaj. (Lokalet e OEK-ut, ora 10:00)

- Valdrin Lluka- Ministër i Zhvillimit Ekonomik, Albena Reshitaj-Ministre e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor,Bedri Hamza- Ministër i Financave, Hilmi Jashari-Avokat i Popullit dhe përfaqësuesit e Fshatit Hade raportojn para komisionit për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione lidhur me vendimin e qeverisë për themelimin e grupit teknik me qëllim të propozimit të zhvillimit të Minierës së Re të Korporatës Energjetike të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00)

- Për nder të 4 korrikut, 242 vjetorit të Pavarësië së SHBA-ve, shoqata “Miqtë e Amerikës” në bashkëpunim me FSK-në organizojë një sër aktivitetesh. (Sheshi Bill Clinton në Prishtinë, ora 10:50)

- Instituti Demokratik i Kosovës mban konferencën për media gjatë së cilës do të prezantohen rezultatet e sondazhit me opinionin publik, lidhur me fazën përfundimtare të dialogut Kosovë-Serbi dhe çështjet aktuale që janë trajtuar se fundi nga partitë politike si zgjedhjet e parakohshme. (Zyrat e KDI-së, ora 11:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj zhvillon vizitë pune në Komunën e Rahovecit. (Zona Ekonomike mbi Opterushë, ora 11:00)

- Forumi Kosovar i Aftësisë së Kufizuar bën publikimin e raportit mbi zbatueshmerinë e ‘’Strategjisë Nacionale për Persona me Aftësi të Kufizuar në Kosovë 2013/23’’. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Fillojnë punimet në ndërtimin rrugës Varosh- Gërlicë. (Varosh, ora 11:00)

- Kryetari i Gjykatës Themelore në Ferizaj, Bashkim Hyseni, pret në takim Ministrin e Ministrisë së Drejtësisë, Abelard Tahiri dhe kryesuesin e Këshillit Gjyqësor të Kosovës Nehat Idrizi. (Objekti i Gjykatës Themelore në Ferizaj, ora 11:30)

- Shefja e Zyrës së BE-së, Nataliya Apostolova do të takohet me Komisionin e Kuvendit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sport, Inovacion dhe Ndërmarrësi lidhur me ndikimin e mbështetjes së BE-së në arsim në Kosovë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:30)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, viziton vendpunishten e Palestrës Sportive në fshatin Samdrexhë të Vushtrrisë më c'rast, do të takohet me kryetarin e Komunës së Vushtrrisë, Xhafer Tahirin. (Fshati Samdrexhë, ora 13:30)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media. (Zyrat qendrore të Vetëvendosjes, ora 14:00)

Ngjarjet e datës 3 Korrik 2018

- Fondacioni i Kosovës për Shoqëri të Hapur organizon tryezën e radhës “Kontratat e dëmshme të Kosovës: kush ka faj?”, në të cilen do të trajtohen kontratat e dëmshme të cilat zbatohen nga institucionet publike të Kosovës, përfshirë pasojat që kanë këto kontrata. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Inspektorati Policor i Kosovës do të mbajë një ceremoni me rastin e përvjetorit të 12-të të IPK-së. (Ndërtesa e IPK-së në Hajvali, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal në të cilen do të votohet raporti vjetor të Agjencisë Kosovare të Privatizimit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 11:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim do të lansojë raportin Pulsi Publik XIV të. (Salla e konferencave në UNDP, ora 11:00)

- Oda e Afarizmit të Kosovës mban konferencë për media në lidhje me vendimin e AKP-së për kompaninë Elkos. (Zyrët e Odës së Afarizmit të Kosovës, ora 11:00)
 
- Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha raporton në mbledhjen e komisionit për Integrime Evropiane lidhur me Projektligjin për Ratifikimin e Marrëveshjes Bilaterale ndërmjet Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe Qeverisë së Dukatit të Madh të Luksemburgut në Kuadër të Projektit të Bashkëpunimit Zhvillimor, KSV/019: Asistencë Teknike në Kontekst të Integrimit Evropian. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit në të cilen do të shqyrtimi në parim i Projketligjit për Dhomën e Posaçme të Gjykatës Supreme për çështjet në lidhje me Agjencinë Kosovare të Privatizimit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 13:00)

- Partia Socialdemokrate mban konferencë për media në të cilën ku do të flasin nënkryetarët Visar Ymeri dhe Dukagjin Gorani. (Ambientet e Kuvendit të Kosovës, salla S1, ora 13:00)

- Kuvendi i Komunës së Lipjanit, ka thirr senacë të jashtëzakonshme për të debatuar Raportin e Auditorit te Përgjithshëm për Komunen e Lipjanit per vitin 2017. (Kuvendi i Lipjanit, ora 13:30)

- Mbahet Kuvendi zgjedhor i Rinisë Demokratike në Klinë. (Restorant Helena në Klinë, ora 16:30)

- Mbahet Kuvendi zgjedhor i Rinisë Demokratike në Gjilan. (Hotel Kristal, në Gjilan, ora 17:30)

Ngjarjet e datës 2 Korrik 2018

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit do të organizoj ceremonin e shpërndarjes së vërtetimeve të para të sponsorizimit në fushën e sportit. (Kabineti i Ministrit të Kulturës, Rinisë dhe Sportit, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja komemorative për veprimtarin e çështjes kombëtare, ish i dënuari politik, anëtar i Keshillit për Mbrojtjen e të Drejtave e të Lirive të Njeriut dhe veteran i ish UCK-së, Bajrush Behrami. (Teatri Kombëtar, ora 12:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media në të cilën flet Drejtuesi i Grupit Parlamentar, Glauk Konjufca. (Zyrat e Vetëvendosjes, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për statusin e punëtorëve të arsimit shqip të Republikës së Kosovës nga viti shkollor 1990/91 deri në vitin shkollor 1998/99. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Ministri Kujtim Gashi, mban konferencën për të lansuar projektet e përkrahura nga Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, në fushën e Sigurisë Njerëzore përkatësisht projektet për Parandalimin e ekstremizimit te dhunshëm. (Restorant Rings, Sheshi “Nëna Terezë”, ora 14:00)

- Në aktivitet e Festivalit të Arkitekturës hapet ekspozita mbi konzervimin e Bibliotekes Kombëtare dhe Festivalit te Arkitektures. (ora 15:00)

.Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim një grup të delegatëve që nënshkruan deklaratën Kushtetuese më 2 korrik 1990. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 15:30)

- Mbahet Kuvendi zgjedhor i Rinisë Demokratike. (Restorant Redoni në Ferizaj, ora 16:30)

- Në kuadër të Festivalit të Arkitetkurës fillon cikli i ligjeratave të hapura për publikun e gjerë më Ibai Rigby't, Valentin Kunik, Guillame de Morsier dhe Charlotte Malterre-Barthes. (Hapesirat e Kino Armates, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 1 Korrik 2018

- Fillon turni i parë i zyrtarëve policor të Policisë së Kosovës, gjegjësisht të Njësive Rajonale të Komunikacionit Rrugor dhe Njësisë për Kontroll të Autostradave të cilët do të udhëtojnë për në Republikën e Shqipërisë për të filluar patrullimet e përbashkëta. (Pikë Kalimi Kufitar Vërmicë, ora 10:00)

- KFOR-i dhe 28 vendet anëtare të tij organizojn aktivetin “Dita Ndërkombëtare e KFOR-it” në Kampin “Kosova Film”, i cili ka për qëllim të promovojë kulturën e KFOR-it për stafin civil vendor dhe ndërkombëtar dhe për familjarët e tyre. (Përfaqësuesit e medieve duhet të jenë te Melodia PX, ora 14:30)

- Akademia jCoders mbanë organizimin e garës së quajtur Hackathon, me moton "Ne ndertojme te ardhmen"  që ka qëllim ngritjen e vetëdijes së akterëve në fushën e arsimit, si dhe të theksoj nevojën e punës praktike gjatë mësimit brenda shkollave. (Innovation Centre Kosovo, ora 15:30)

Ngjarjet e datës 30 Qershor 2018

- Mbahet provimit me shkrim për kandidatet të cilët kanë kaluar me sukses testin kualifikues për pozitën e gjyqtarit në Gjykatat Themelore të Kosovës. (Hapësirat e Akademisë Policore në Vushtrri, ora 9:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës, dega në Ferizaj mban konferencë për medie. (Zyrat e degës së LDK-së, në Ferizaj, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media lidhur me zhvillimet e fundit në Telekomin e Kosovës në të cilend do të flasin Besnik Bislimi, Nënkryetari i Lëvizjes Vetëvendosje dhe Prof. Salem Lepaja nga Komiteti për komunikime elektronike. (Zyrët e Lëvizjes Vetëvendosje, ora 12:00)

Ngjarjet e datës 29 Qershor 2018

- Mbahet ceremonia e certifikimit te zyrtarëve policor, e cila i dedikohet përfundimit me sukses te trajnimit te specializuar kundër terrorizmit. (Baza e Karabinierve MSU - Fushë Kosovë, ora 9:30)

- Delegacioni i Asamblesë Parlamentare të NATO-s, do të takohet me Kryesinë e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Objekti i Kuvendit, salla C 301, ora 9:30) 

- Instituti Demokratik i Kosovës në bashkëpunim me Drejtorinë për Hulumtime Parlamentare, Arkiv dhe Bibliotekë të Kuvendit të Republikës së Kosovës organizojnë tryezën e diskutimit me temë “A ka nevojë Kosova për një ligj për mediat?”. (Swiss Diamond Hotel, ora 10:00)

- Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal organizon ceremoninë e “Publikimit të Raportit të Funksionimit të Komunave për vitin 2017 dhe ndarja e shpërblimeve për Komunat”. (Ndërtesa e re qeveritare, kati 18 , ora 10:30)

-  Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, pret në takim Presidentin e Asamblesë Parlamentare të NATO-s, Paolo Alli. (Kabineti i Presidentit, ora 10:40 - vetëm pamje)

- Agjencia kundër Korrupsionit organizon ceremoninë e hedhjes së shortit për kontrollin e plotë të pasurisë së zyrtarëve të lartë publik. (Objektet e Agjencisë, ora 11:00)

- OJQ EC Ma Ndryshe organizon konferencën për media “Shenjëzimi dhe reklamimi kaotik në Qendrën Historike të Prizrenit”. (Keji përballë xhamisë së Sinan Pashës, ora 11:00)

- Përfaqësuesi i Ndërmarrjes Publike nga Gjilani ndermarrjes "Eko-Higjiena", Xhelal Jetishi mban konferencë për media. (Këndi i konferencave në zyrën e kryetarit të Komunës së Gjilanit, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike në të cilën do të behët shqyrtimi dhe aprovimi i rekomandimeve nga raporti i auditimit për PVF-të e Kompanisë Regjionale të Ujitjes Drini i Bardhë SH.A. Pejë. (Ndërtesa e Kuvendit, sallën N 302, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! nëpërmjet deputetës Albulena Haxhiu dorëzon Kallëzimin Penal për vendimin e rritjes së pagave nga Qeveria e Republikës së Kosovës. (Pallati i Drejtësisë!, ora 11:15)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:30)

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim Presidentin e Asamblesë Parlamentare të NATO-s, Paolo Alli. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:50)

- Grupi Parlamentar i Lidhjes Demokratike të Kosovës mbajn konferencën për media. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 16:00)

- Ambasada e Francës në Kosovë në bashkëpunim me teatrin “La Virgule” nga Franca prezantojnë shfaqjen "Unë të them ty Prévert". (Kinema “Jusuf Gërvalla”. ora 16:30)

- Bëhet konstituimi i Këshillit të ri Drejtues të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës. (Hotel Emerald, ora 17:00)

- Me rastin e shënimit të ditës së pavarësisë së SHBA-ve, Ambasadori e ShBA-ve në Kosovë Greg Delawie organizon gosti. (Shtëpia e Ambasadorit Amerikan, ora 18:00 - Pajisjet do të kontrollohen dhe do të lihen në shtëpinë e Ambasadorit, ora 16:00)

- Delegacioni i Asamblesë Parlamentare të NATO-s, do të takohet me delegacionin e Kuvendit të Republikës se Kosovës në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës. (Objekti i Kuvendit, salla C 301, ora 18:30)
 

Ngjarjet e datës 28 Qershor 2018

 - Komisioni për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal në të cilën do te behët shqyrtimi i Raportit me Rekomandime për Projektligjin për Shërbimet Postare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 9:45)

- Mbahet seanca e jashtëzakonshme e Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilën do të behët shqyrtimi i parë i Projektligjit për Dhomën e Posaçme të Gjykatës Supreme për çështjet në lidhje me Agjencinë Kosovare të Privatizimit. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha mban konferencë për medie. (Ndërtesa e Qeverisë, salla e konferencave, ora 11:00)

- Posta e Kosovës do të pranoj nga Posta Turke një donacion prej 10 motoçikletave. (Parkingu i Automjeteve, përballë ndërtesës qendrore të Postës së Kosovës dhe Telekomit të Kosovës, në lagjen Dardania, ora 11:00)

- Përfaqësuesi i Ndërmarrjes Publike nga Gjilani "Tregu", Avdyl Jerliu mban konferencë për media. (Këndi i konferencave në zyrën e kryetarit të Komunës së Gjilanit, ora 11:00)

- Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha, sot mban konferencë për medie. (Ndërtesa e Qeverisë, salla e konferencave, ora 11:00)

- Grupi parlamentar i Lëvizjes Vetëvendosje! dhe Komiteti për Sport organizon tryezën profesionale mbi gjendjen e sportit në Kosovë – mbështetja, klubet dhe shkollat e futbollit. (Ndërtesa e Kuvendit të Republikës së Kosovës, salla S II, ora 12:00)

- Ambasada e Francës në Kosovë në bashkëpunim me teatrin “La Virgule” nga Franca prezantojnë shfaqjen "Unë të them ty Prévert". (Teatrin “Oda” në Prishtinë, ora 16:30)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi mban konferencë për media. (Kabineti i Presidentit, ora 17:00)

Ngjarjet e datës 27 Qershor 2018

 - Mbahet mbledhja e Komisionit për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale në të cilën do të behët raportimi i grupeve punuese për Projektligjet në procedurë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 9:00)

- Drejtoresha për Ballkan Perëndimor në Drejtorinë e Përgjithshme për Fqinjësi dhe Negociata për Zgjerim në Komisionin Evropian, znj. Genoveva Ruiz-Calavera takohet me Kryeministrin Ramush Haradinaj. (Ndërtesa e Qeverisë, Kabineti i Kryeministrit, ora 9:30)

- Instituti Kosovar për Kërkime dhe Zhvillim të Politikave dhe Qendra për Kurajo Politike mbajn tryezën e rrumbullakët në të cilën do të prezantohet Punimi për Politika “Orteku në Arsimin e Lartë: Studimet e Doktoraturës në Shkencat Humanistike dhe Shoqërore të Universitetit të Prishtinës”. (Qendra e Konferancave Orion, ora 10:00)
 
- Mbahet konferenca e donatorëve “Përmisimi i shërbimeve ndaj qytetarëve në 16 komunat partnere të programit AKT LS “ në të cilën do të prezantohen projektet e komunave partnere të programit AKT LS USAID. (Hotel Amazon, ora 10:00)

- Komuna e Prishtinës mban mbledhjen e dytë te Këshillit Komunal të Sigurisë në Bashkësi. (Ndërtesa e Komunës së Prishtinës, salla nr 37, ora 10:00)

- Oda e Afarizmit të Kosovës së bashku me bizneset e sektorit minerar organizon konferencë për media lidhur me Projektligjin për Miniera dhe Minerale. (Zyrët e reja të OAK-së, ora 10:00)

- Drejtoresha për Ballkan Perëndimor në Drejtorinë e Përgjithshme për Fqinjësi dhe Negociata për Zgjerim në Komisionin Evropian, znj. Genoveva Ruiz-Calavera takohet me kryetarët e grupeve parlamentare në Kuvend Kuvendi i Kosovës, salla C301, ora 10.15 - mundësi fotografimi)

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizon tryezën e diskutimit me temë "Sfidat në Reformën e Administratës Publike: Ku qëndron Kosova?". (Qendra e Konferancave Orion, ora 10:30)

- Oda Ekonomike e Kosovës dhe Oda Ekonomike e Malit të Zi organizojn Forumin Ekonomik në mes Kosovës dhe Malit të Zi. (Hotel Serius, ora 11:00)

- Përfaqësuesi i Ndërmarrjes Publike Stacionit të Autobusëve në Gjilan,Avni Hajrullahu  mban konferencë për media. (Këndi i konferencave në zyrën e kryetarit të Komunës së Gjilanit, ora 11:00)

- Me iniciativë të deputetit Frashër Krasniqi, në bashkëpunim me Drejtorinë për Hulumtime, Bibliotekë dhe Arkiv të Kuvendit të Republikës së Kosovës, mbahe tryeza “Procedimi dhe shqyrtimi i peticioneve në Kuvend”. (Objekti i Kuvendit, salla C-203, ora 11:00)

- Drejtoresha për Ballkan Perëndimor në Drejtorinë e Përgjithshme për Fqinjësi dhe Negociata për Zgjerim në Komisionin Evropian, znj. Genoveva Ruiz-Calavera me ministrat relevant lidhur me Agjendën e Reformave Evropiane. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P37, ora 11:30 - mundësi fotografimi)

- Drejtoresha për Ballkan Perëndimor në Drejtorinë e Përgjithshme për Fqinjësi dhe Negociata për Zgjerim në Komisionin Evropian, znj. Genoveva Ruiz-Calavera mban drekë pune me shoqërinë civile. (Restorant Liburnia, ora 12:30 - mundësi fotografimi)

- Mbahet takimi bilateral ndërmjet Ministrit të Financave Bedri Hamza dhe Drejtoreshës për Ballkanin Perëndimor në Komisionin Evropian Ruiz Calavera Genevova. (Ndërtesa e  Qeverisë, kati 11, ora 14:00 - vetëm pamje)

- Mbahet takimi i Koordinatorëve të fushave të Programit për Reforma në Ekonomi në të cilin do të lansohet Programi i Reformave Ekonomike. (Ndërtesën e Qeverisë, kati përdhese, zyra p-38, ora 14:30)

- Behët lLansimi i Programeve 'Creative Europe' dhe 'Culture for Change'. (Muzeu i Kosovës, ora 15:00)

- Shoqata e Shkëmbimeve Kulturore të Kosovës dhe Tajvanit organizojn hapjen e skspozitës Kosova NEXT10. (Lapidarium i Muzeut te Kosovës, ora 16:00)

- Behët inaugurimi i Sallës së Sporteve në Graçanicë. (Mes Graçanicës dhe Llapllasellës, ora 16:30)

Ngjarjet e datës 26 Qershor 2018

- Në kuadër të projektit “Fuqizimi i grave për të kërkuar të drejtat e tyre në trashëgimi”, Zyra e BIRN në Kosovë organizon tryezën ku do të diskutohet mbi të drejtat e pronës dhe trashëgimisë dhe analizën se si ligji përfaqëson gratë. (Pallati i Drejtësisë, objekti A, ora 10:00)

- Ministria e Drejtësisë, me mbështetjen e Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë, organizon tryezën e kampanjës informuese ”Kodi Civil modern qëndron për diversitet dhe mundësi”. (Shtëpia e Kulturës në Mitrovicë, ora 10:30)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi mban dëgjim publik lidhur me Projektligjin  për statusin e punëtorëve të arsimit shqip të Republikës së Kosovës nga viti shkollor 1990/91 deri në vitin shkollor 1998/99. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Ish punëtorët e ndërmarrjes shoqërore “Ramiz Sadiku” organizojn protestë. (Përpara Prokurorit të Shtetit në rrugën Luan Haradinaj, ora 11:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, do të vizitojë Agjencinë e Arkivave të Kosovës. (Objekti i Agjencisë, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për rratifikimin e Marrëveshjes ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian mbi pjesëmarrjen e Kosovës në Programin e Unionit "Konkurrenca e Ndërmarrjeve të Vogla dhe të Mesme", etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 11:00)

- Drejtori i Kadastrit, Sadudin Berisha nga Komuna e Gjilanti mban konferencë të jashtëzakonshme për mediat, për sqaruar dhe faktuar çështjen e pronës së rrethrrotullimit prapa palestrës së sporteve “Bashkim Selishta”. (Këndi i konferencave në Komunën e Gjilanit, ora 11:00)

- Grupi i Grave Deputete të Kuvendit të Republikës së Kosovës do të mbajë takim në Kaçanik, në të cilin do të diskutohet lidhur me shkëmbimin e përvojave në mes nivelit qendror dhe lokal. (Ndërtesa e Komunës së Kaçanikut, ora 11:00)

 - Mbahet mbledhja e komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit në të cilën do të behët shqyrtimi Projektligjit për plotesimin dhe ndryshimin e Ligjit për Patentë Shofer, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 225, ora 13:00)

 - Mbahet mbledhja e komisionit për Bujqësi, Pylltari, Zhvillim Rural, Mjedis e Planifikim Hapësinor në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për kompleksin memorial Adem jashari në Prekaz, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, sallaN 302, ora 13:00)

- Birn dhe Internews Kosova do ta publikojnë Raportin Vjetor të Monitorimit të Gjykatave për vitin 2017. (Ambientet e Objektit A të Pallatit të Drejtësisë, ora 13:30)

- Komisioni për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale i Kuvendit të Republikës së Kosovës, në bashkëpunim me NDI-në, mban tryezën “Përdorimi i substancave narkotike nga fëmijët në Kosovë”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C-203, ora 14:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 14:00)

Ngjarjet e datës 25 Qershor 2018

- Iniciativa për Drejtësi dhe Barazi Inject, organizon tryezën me temë 'Si ta parandalojmë dhunën ekonomike?', ku edhe do të prezantohet Iniciativa për Ndryshimin e Ligjit për Familjen, gjegjësisht saktësimi i dispozitave ligjore në lidhje me ndarjen e pasurisë së përbashkët bashkëshortore. (Hotel Sirius, ora 9:00)

- Komuna e Gjilanit dhe organizata “Let’s Do It Kosova' te mbështetur nga Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor organizojn aksion pastrimi në kuadër të fushatës “Ta Pastrojmë Kosovën” në Gjilani. (Para teatrit të Gjilanit, ora 10:00)

- Komisioni i për Çështje Ligjore, Administratë Publike dhe të Drejtat e Njeriut i Kuvendit të Republikës së Shqipërisë takohet me Komisionin për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe Mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit. (Ndërtesa e Kuvendit, Salla C301, ora 11:00 -  vetëm pamje)

- Mbahet ceremonia e diplomimit të kadetëve të Forcës  së Sigurisë së Kosovës. (Kazerma 'Skënderbeu’, në Komandën e Doktrinës dhe Stërvitjes,  në Ferizaj, ora 11:00)

- Zyra e Bashkimit Evropian dhe Ministria e Integrimit Evropian organizojn takimin iniciues për nisjen e programimit të programeve kombëtare për Kosovën, IPA 2019 dhe IPA 2020, të financuara nga Bashkimi Evropian. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P-38, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet dhe Financa mban dëgjim publik lidhur me Projektligjin nr.06/L-072 për Institucionet Mikrofinanciare dhe Institucionet Financiare Jobankare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 11:30)

- Nënshkruhet memorandum bashkëpunimi mes Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe Mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit dhe Komisionit Parlamentar të Republikës së Shqipërisë për Çështje Ligjore, Administratë Publike dhe të Drejtat e Njeriut. (Holli para Sallës C301, ora 12:00)

- Komisioni i për Çështje Ligjore, Administratë Publike dhe të Drejtat e Njeriut i Kuvendit të Republikës së Shqipërisë takohet me Komisionin për Administratë Publike, Qeverisje Lokale dhe Media të Kuvendit të Kosovë. (Ndërtesa e Kuvendit, Salla N10, ora 12:30 - vetëm pamje)

- Asamblesiti i Lëvizjes Vetëvendosje! në Kuvendit Komunal të Prishtinës dhe aksionari i Ndërmarrjes Publike Banesore, Egzon Azemi, mban konferencë për media. (Pranë objekteve të NPB-së, ora 13:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj e viziton Komunën e Klinës ku do te takohet me Kryetarin Komunës, drejtorët dhe asamblistët. (Objekti i Komunës se Klinës, ora 14:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj takohet me familjarë  të dëshmorëve, biznese lokale, persona nga fusha e artit, sportit, muzikës, OJQ, etj, të Komunës së Klinës. (Objekti i Komunës se Klinës, ora 15:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës, mban konferencë për medie. (Selia qendrore e LDK-së, te Qafa, ora 15:00)

- Komisioni i për Çështje Ligjore, Administratë Publike dhe të Drejtat e Njeriut i Kuvendit të Republikës së Shqipërisë takohet me Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione. (Ndërtesa e Kuvendit, Salla N10, ora 15:45) 

Ngjarjet e datës 24 Qershor 2018

- NISMa Socialdemokrate mban Kuvendin e dytë të Punës. (Hotel Emerald, ora 14:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media. (Zyret e Vetevendosjes, ora 14:00)

- Federata e pingpongut të Kosovës do të organizojë Turneun në pingpong për ditën e Çlirimit. (Prishtin, ora 10:00)
 

Ngjarjet e datës 23 Qershor 2018

- Dr.Zahi Hawass do të mbajë një ligjeratë të rendësishme për lidhjet e egjiptianeve të Kosovës dhe Shtetin e Egjiptit. (Hotel Sirus, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, pret në takim shefin e zyrës nga Ambasada e Japonisë në Vjenë, Mitsunori Ogasawara. (Zyra e krytarit Haziri, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri dhe shefi i zyrës nga Ambasada e Japonisë në Vjenë, Mitsunori Ogasawara vizitojn ekspozitën, aktivitetet sportive, origami, kaligrafi dhe fotografive të organizuara për këtë ditë, të vendosura nga hyrja e objektit të kryetarit e deri në hollin e Teatrit të Qytetit. (Gjilan, ora 11:40)

- Mbahen punimet e Kuvendi i VIII-të, te rregullt, zgjedhor te Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës. (Restaurant Golden Imperial në lagjen Veternik, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri dhe shefi i zyrës nga Ambasada e Japonisë në Vjenë, Mitsunori Ogasawara vizitojn shkollës “Esat Berisha”, në fshatin Llashticë. (Fshati Llashticë, ora 12:30)

- Me rastin e  “Javës Egjiptiane” mbahet turniri tradicional në Komunën e Klinës. (Salla Sportive "Adem Jashari" në Klinë, ora 13:00)

- Kryetari i Komunes së Pjesë, Gazmend Muhaxheri pret një delegacion të komuniteti egjiptian me rastin e Javës Egjiptiane. (Zyret e kyrtarit Muhaxheri, ora 15:30)
 
- Komuna e Gjilanit fillon me fazën e parë të dezinsektimit hapësinor, e cila përfshin qytetin si dhe zonat përreth tij, me qëllim të shfarosjes së mushkonjave dhe insekteve tjera të bezdisshme për qytetarët. (Gjilan, ora 20:00)

Ngjarjet e datës 22 Qershor 2018

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit me kryetarët e grupeve parlamentare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla  C-301, ora 9:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në manifestimin për nder të Ditës së Komunitetit Egjiptian. (Ndërtesa e Qeverisë – salla P-31, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Administratë Publike, Qeverisje Lokale dhe Media në të cilën do të behët shqyrtimi i Raportit vjetor të Radio Televizionit të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 10:00)

- Për nderë të Ditës Ndërkombëtare të Shërbimit Civil, Ministria e Administratës Publike, gjegjësisht Departamenti i Administrimit të Shërbimit Civil, do të organizoj takim për shënimin e kësaj dite​. (Salla e Madhe të ish-Pallatit “Rilindja”, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës në të cilën do të diskutohet rreth procesit të anëtarësimit të Kosovës në INTERPOL. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 10:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00)

- Në kuadër të “Javës Kundër Korrupsionit” të mbështetur nga Ambasada e SHBA-së në Kosovë, koalicioni i OJQ-ve “Java Kundër Korrupsionit 2017” organizon konferencë për media, për të shpalosur ndikimet e raportimeve të rasteve në kuadër të “Javës Kundër Korrupsionit". (Hoteli Sirius, ora 11:15)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi do të vizitojë Komunën e Kamenicës ku do të takohet me Kryetarin, Qëndron Kastrati. (Komuna e Kamenicës, ora 14:00)

- Në vazhdën e aktivitetit "Ditët e Kuvendit", mbahet takimi i deputetëve të Kuvendit të Republikës së Kosovës me qytetarë të Pejës. (Teatri profesional “Istref Begolli”, ora 14:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në përurimin e fluturakeve të para të prodhimit të rrymës me erë. (Fshati Kikë, Komuna e Kamenicës, ora 14:00)

- Aleanca Franceze në Prishtinë organizon kuiz muzikor. (Sheshin Zahir Pajaziti, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 21 Qershor 2018

- Mbahet mbledhja e Komisionit për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione ne  te cilen do te behet raportimi lidhur me zhvillimin e punimeve në kompleksin memorial në Meje me të ftuar: Shoqata e familjarëve të personave të zhdukur "27 Prilli 1999-Meje" dhe përfaqësues të Agjencisë për Menaxhimin e Komplekseve Memoriale. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00)

- Administrata Tatimore e Kosovës në bashkëpunim me Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit mban konferencë të përbashkët, në të cilin do të prezantohen rezultatet e anketës me tatimpagues për vitin 2017 lidhur me transparencën, efikasitetin, korrektësinë dhe  shërbimet e ATK-së. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsioni shqrton Projektligjin për pasurinë e pajustifikueshme. (Ndërtesa e Kuvendit, sallaN  10, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media. (Zyret qendrore te Vetëvendosjes, ora 12:00)

- Komisioni Shtetëror i Maturës (KShM) organizon konferencë për media ku do të bëjë publikimin e rezultateve të Maturës Shtetërore 2018.  (Ndërtesa e MAShT, ora 13:00)

 - Në kuadër te “Javës Egjiptiane” një delegacion egjiptian takohet me kryetarin e Komunës se Gjakovës, Ardian Gjini. (Ndërtesa e Komunës se Gjakovës, ora 15:00)

- Ambasada e Francës në Kosovë dhe Aleanca Franceze e Prishtinës në bashkëpunim me Komunën e Prishtinës organizojnë koncert me rastin e Festës së Muzikës. (Amfiteatri i Sheshit Zahir Pajaziti, ora 17:00)

- Mbahet festivali tradicional në kuadër te “Javës Egjiptiane” me musafri special nga Zvicrra Gazmend Rama. (Pallati i Kulturës "Asim Vokshi" në Gjakovë, ora 19:00)

- Organizohet hapja solemne e Kongresit të Pediatërve te Kosovës, ku të ftuar për pjesëmarrje janë edhe  Kryeministri i Republikës së Kosovës, Kryetari Parlamentit,  Ministri i Shëndetësisë Republikës së Kosovës dhe personalitete  të tjera. (Hotel Emerald, ora 19:30)

Ngjarjet e datës 20 Qershor 2018

- Instituti për Politika Zhvillimore organizon tryezën “Efektet e standardizimit të produkteve vendore në maksimizimin e përfitimeve nga MSA”. (Salla e konferencave Orion, ora 10:00)

- Mbledhja e Komisionit për të Drejtat, Interesat e Komuniteteve dhe për Kthim ku do te shqyrtohen disa projektligje. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00)
 
- Demokraci Plus në bashkëpunim me Programin për Fuqizimin e Sistemit të Drejtësisë / USAID organizojn ë tryezën ku do të shpalosen të gjeturat e studimit Transparenca dhe Efikasisteti i Gjykatave Themelore të Kosovës, dhe do të diskutohet për gjetjet për Gjykatën Themelore të Prishtinës. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Klubi i Prodhuesve të Kosovës mban konferenën mbi masat mbrojtëse ndaj produkteve të qumështit nga Bosnja dhe Hercegovina. (Qendra e konferencave Orion, ora 10:00)

- Komuna e Gjilanti organizon debatin publik konsultativ për pakon e ligjeve të reformës së administratës shtetërore, përkatësisht: Projektligji për Administratën Shtetërore; Projektligji për Zyrtarët Publik si dhe Projektligji për Pagat. (Salla e Kuvendit Komunal, ora 10:00)

- Grupi i Deputetëve të Rinj të Kuvendit të Kosovës në bashkëpunim me Institutin Kombëtar Demokratik (NDI) organizon tryezën e diskutimit "Deputetët e Rinj të Kuvendit të Kosovës në parandalimin e ekstremizmit të dhunshëm". (Hoteli Swiss Diamond, ora 10:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, pas ftesës së Përfaqësueses së Lartë të BE-së, Federica Mogherini, për takimin e ri në Bruksel, do të mbajë konferencë për media. (Kabineti i Presidentit, ora 10:00)

- Civil Development Organization organizon ceremoninë e hapjes së projektit “Trajtimi I Ndërtimeve pa Leje në Kosovën Veriore”. (Kolegji Ndërkombëtar IBCM, Lagjja e Boshnjakëve në Mitrovicë, ora 10:45)

- Mbledhja e Komisionit për Buxhet dhe Financa në të cilën do te shqyrtohen disa projektligje. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 11:00)

 - Në kuadër te “Javës Egjiptiane” nje delegacion egjiptian takohet me kryetarin e Fushë Kosovës, Burim Berisha. (Komuna e Fushë Kosovës, ora 11:00)

- Oda Ekonomike e Kosovës mban konferencë  për media me rastin e ankesave të shumta të adresuara nga komuniteti i biznesit vendor në veçanti sektori prodhues dhe ai i  shërbimeve të cilët janë të izoluar në pamundësi të marrjes së vizave shengen për shtetet e Bashkimit Evropian. (Lokalet e Odës, ora 11:00)

- Mbahet tryeza e partive politike nën organizimin e Partisë Socialdemokrate. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 11:00)

- Agjencia e OKB-së për refugjatët UNHCR misioni në Kosovë, dhe organizata “Play International” nënshkruajn peticionin për refugjatët. (Sheshi Zahir Pajaziti, ora 11:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ia dorëzon solemnisht Flamurin e Kosovës, Ekipit Olimpik të Kosovës, i cili do të marrë pjesë në Lojërat Mesdhetare “Tarragona 2018” në Spanjë. (Kabineti i Presidentit, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Integrime Evropiane në të cilën do te shqyrtohen disa projektligje. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 13:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon tryezën “Faza finale e dialogut: këndvështrimi i subjekteve politike”, në një diskutim me shefat e grupeve parlamentare të Kuvendit të Kosovës. (Hotel Swiss Diamond, ora 13:00)

- Komisioni për Punë të Jashtme, Diasporë dhe Investime Strategjike, do të takojë zëvëndës kryeministrin e Qeverisë së Kosovës, Enver Hoxhaj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N-204, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për Inovacion Shkencor dhe Transfer të Dijes dhe Teknologjisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 13:00)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve mban konferencën për media në të cilën do të kërkoj nga Qeveria e Kosovës Ri-themelimin e Bordit të Pavarur për Rishqyrtime të Ankesave.(Zyret e AKB-së, Lagja Tophane, ora 13:00)

- Komisioni për Punë të Jashtme, Diasporë dhe Investime Strategjike do te takohet me zëvendëskryeministrin, Enver Hoxhaj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli takon përfaqësuesit e Koorporatës së njohur Amerikane “Sutherland Global”, e cila do të gjenerojë vende të reja pune në fushën e IT-së në Kosovë. (Hotel “Abi” - Prizren, ora 13:30)

- Në kuadër te “Javës Egjiptiane” nje delegacion egjiptian takohet me Presidentin Hashim Thaqi. (Kabineti i Presidentit, ora 14:00)

- Agjencia e OKB-së për refugjatët UNHCR misioni në Kosovë, dhe organizata “Play International” shënojn së bashku Ditën Botërore të Refugjatëve. (Sheshin Zahir Pajaziti në platonë e auditoriumit, ora 16:00)

- Alternativa, do të mbajë konventën e parë Qëndrore të Forumit Rinor të Alternativës, marrin pjesë edhe Kryetarja e Alternativës, Mimoza Kusari-Lila dhe Ilir Deda. (Hotel Sirius, ora 16:00)

- Galeria Kombëtare e Kosovës organizon hapjen e ekspozitës përmbyllëse të projektit të programit të edukimit “Artteen Club - Laboratori i kreativitetit”. (Galeria Kombëtare, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 19 Qershor 2018

- Mbahet ceremonia e hapjes së edicionit të tretë të konferencës ndërkombtare të Universitetit të Prishtinës - UPISC. (Hotel 'Amazona', ora 9:00)

- Instituti Pedagogjik i Kosovës mban konferencën për media lidhur me publikimin e raportit të studimit “Përvojat e para në vlerësimin e performancës së shkollës në Kosovë”.  (Hotel 'Sirius', ora  9:30)

- Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural në bashkëpunim me Akademinë e Shkencave të Shqipërisë organizojn simpoziumin shkencor “Vlera dhe ardhmëri të hardhisë dhe verës Vranç”. (Objekti i Departamentit të Vreshtarisë dhe Verëtarisë, Rr. “Xhelal Hajta – Toni” Nr. 486, në Rahovec ora 10:00)

- Vazhdimi i Seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Fillon puna e zhvarrimit  të  dëshmorëve të UÇK-së të Zonës Operative të Drenicës në varrezat e fshatit Polac të komunës së Skenderajt, si dhe po të njëjtën ditë fillon rivarrimi në kompleksin memorial në fshatin Marinë të komunës së Drenasit. (Varrezat e fshatit Polac, ora 10:00)

- Drejtori i Inspeksionit nga Komuna e Gjilanit, Nevzad Rushiti mban konferencë me gazetarë. (Ndërtesa e Komunës së Gjilanit, ora 11:00)

- Rrjeti Ballkanik për Gazetari Hulumtuese (BIRN), në mbështetje të Zyrës së Bashkimit Evropian, do të organizojë një tryezë diskutimi me gazetarë të të gjitha komuniteteve të Kosovës lidhur me nxitjen e punës së përbashkët mes gazetarëve të komuniteteve të ndryshme dhe mediave në Kosovë. (Orion Conference Center, ora 11:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi organizon tryezë lidhur me prioritetet në fushën e Arsimit Parauniversitar. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të marrë pjesë në lansimin e kampanjës “Bëhu zëri im”, e cila nisë me marshin qytetar nga sheshi “Skënderbeu”, deri te sheshi “Zahir Pajaziti”. (Sheshi “Skënderbeu”, ora 12:00)

- Oda Ekonomike e Kosovës do te organizoje konference për media për te diskutuar mbi rëndësinë e anëtarësimit te Kosovës ne Organizatën Botërore të Tregtisë. (Oda Ekonomike e Kosovës, ora 13:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media në lidhje me problemet e mëdha të projektligjit për RTK-në. (Holli i Kuvendit pranë sallës S2, ora 13:00)

Ngjarjet e datës 18 Qershor 2018

- Mbahet takimi i radhës i Grupit Koordinues Ndërministror për të Drejtat e Njeriut. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P-38, ora 9:00)

- Ministri i Kulturës Kujtim Gashi pret homolegen nga Shqipëria ministren Mirela Kumbaro-Furxhi. (Hotel Theranda në Prizre, ora 10:00 - mediat mund te marrin pamje)

- Konfindustria ne bashkepunim me IFC International Finance Corporation dhe me mbeshtetjen institucionale te Ministrise se Zhvillimit Ekonomik te Kosoves dhe Ministrise se Infrastruktures dhe Energjisë te Shqiperise, do te organizoj Edicionin e dyte te Forumit Nderkombetar "Bashkimi i tregut ne sektorin energjetik midis Shqiperise dhe Kosoves, Roli i krijimit te shkembimit te perbashket te energjise ne kete proces". (Swiss Diamond Hotel, ora 10:00)

- Drejtori i Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë, Shpend Maxhuni raporton para Komisionit për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00)

- Mbahet ceremonia e nënshkrimit të Kalendarit te përbashkët kulturor mes Republikës së Kosovës dhe Republikës së Shqipërisë. (Ambientet e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, ora 10:30)
 
- Ministri i Kulturës Kujtim Gashi pret homolegen nga Shqipëria ministren Mirela Kumbaro-Furxhi mbajn konferencë për media. (Ambientet e Lidhjes së Prizrenit, ora 10:45)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal në të cilën do të behët shqyrtimi Projekt-Statutit i Trepça. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit nr.06/L-049 për Inovacion Shkencor dhe Transfer të Dijes dhe Teknologjisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 11:00)

- Drejtori për Mbrojtje dhe Shpetim nga Komuna e Gjilanit, Sami Spahiu mban konferencë me gazetarë. (Ndërtesa e Komunës së Gjilanit, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë të jashtëzakonshme për media në lidhje me zhvillimet e fundit në KQZ. (Zyrët e Vetëvendosjes, ora 13:00)

- Kosovo Hope feston 10 vjetorin e themelimit ku per 10 vite me rradhe KH ka derguar qindra nxenes dhe studente ne SHBA, ka sjelle qindra mjek Amerikane ne Kosove, ka ndihmuar mijera familje ne Kosove, ka arritur te ndertoj shume ura bashkpunimi Kosove SHBA  etj! (Rozafa 2 , Suhareke, ora 17:30)
 

 

Ngjarjet e datës 17 Qershor 2018

- Me rastin e 75-vjetorit të lindjes së profesorit Ukshin Hoti, Komuna e Rahovecit organizon tryezën shkencore  me temë “Mendimi politik e shkencor i Ukshin Hotit për zgjidhjen e çështjes shqiptare në kontekstin evropian”. (Shtëpia e Kulturës në Krushë të Madhe, Rahovec, ora 11:00)

- Mbahet Kuvendi i VIII-të zgjedhor i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, dega në Prishtinë ku do te merr pjesë dhe Kryeministri i Kosovës dhe Kryetar i AAK-së, z. Ramush Haradinaj!. (Hotel Grand, ora 15:30) 

- Mbahet ceremonia e përmbylljes se ekspozitës “Mjegull”. (Galeria Kombetare e Kosovës, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 16 Qershor 2018

- Për nder të shënimit të Ditës së Çlirimit, Kuvendi Komunal i Deçanit mban seancë solemne. (Kuvendi Komunal i Deçanit, ora 10:00)

- Federata e Futbollit të Kosovës bën prezantimin e fanellave të reja të Përfaqësueses së Kosovës. (Hotel “Internacional”, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi qendror oër nder të shënimit të Ditës së Çlirimit të Deçanit. (Qendra e qytetit, Deçan, ora 11:00)

- Nisma Socialdemokrate në Skënderaj mban Kuvendin e Punës, nga i cili do të dalin strukturat e reja. (Restaurant "Freskia", ora 17:00)

 

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në përurimin e qendrës hoteliere-administrative, bashkë investim i Kompanisë Rajonale të Ujësjellësit “Gjakova” dhe investitorit nga Gjermania, Avdi Tafilaj. (Penda e ish liqenit të Radoniqit-Gjakovë, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 15 Qershor 2018

- Kryeministri Ramush Haradinaj me rastin e Festës së Fitër Bajramit, viziton Bashkësinë Islame të Kosovës. (Bashkësia Islame e Kosovës, ora 9:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli, viziton Bashkësinë Islamen të Kosovës, me rastin e Festës së Fitër Bajramit. (Selia e Bashkësisë Islame të Kosovës, ora 10:00) 

Ngjarjet e datës 14 Qershor 2018

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, pret në takim pune Drejtorin i Misionit te USAID në Kosovë, James Hope. (Zyra e krytarti Haziri, ora 9:15)

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit, me pikat e papërfunduara më 5, 6 dhe 8 qershor. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Mbahet takimi i 153-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Objekti i Prokurorisë së Shtetit, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri dhe Drejtori i Misionit te USAID në Kosovë, James Hope vizitojnë Çerdhen e qytetit. (Lagjja "Dardania", ora 10:00)

- Instituti KIPRED organizon lansimin e mekanizmit percjellës të shkeljeve të të drejtave të njeriut në Kosovë. (Zyret e Avokatit të Popullit, ora 10:15)

- Oda Ekonomike e Kosovës organizon konferencë lidhur me dialogun dhe ambientin e të bërit biznes-politikat fiskale”. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Shefja e Zyrës së Bashkimit Evropian, Nataliya Apostolova, do të marrë pjesë në ceremonionë e mbylljes së fushatës për arsim cilësor. (Shkolla "Përparimi" në Prishtinë, afër shkollës “Don Bosko”, ora 11:00)

- Myftiu i Kosovës Naim ef. Tërnava  do të jap mesazhin me rastin e përfundimit  të muajit të bekuar të Ramazanit. (Selia e Kryesisë së BIK-ut, ora 11:00)

- Ministria e Infrastrukturës do të mbajë ceremoninë e përurimit të segmentit të tretë (i parafundit) të autoudhës R6, “Arbën Xhaferi”, Prishtinë-Hani i Elezit. (Kyçja "Doganaj" , Kaçanik, ora 11:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në ceremoninë e përurimit të segmentit të 3-të Bibaj-Doganaj, të autoudhës R6 “Arbën Xhaferi”. (Fshati Doganaj-Kaçanik, ora 11:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli merr pjesë në ceremoninë e përurimit të segmentit të 3-të Bibaj - Doganaj, të autoudhës R6 “Arbën Xhaferi”. (Fshati Doganaj në Kaçanik, ora 11:00)

 - Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri dhe Drejtori i Misionit te USAID në Kosovë, James Hope vizitojnë biznesin e perpunimit te drurit "Palma". (Objekti i biznesit "Palma", ora 11:50)

Ngjarjet e datës 13 Qershor 2018

- Komisioni për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale takohet me përfaqësues të shoqatave dhe sindikatave, mbrojtëse të të drejtave të pensionistëve si dhe me përfaqësues të Institutit të mjeksis së punës - Obiliq. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit  për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës në të cilën do të behët shqyrtimi i realizimit të planit të punës së Komisionit për sesionin pranveror 2018. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 10:00)

- Ministria e Administratës Publike (MAP), në bashkëpunim me organizatën Iniciativa për Progres, organizon debati publik konsultativ për pakon e ligjeve të reformës së administratës shtetërore, përkatësisht: Projektligjin për Administratën Shtetërore; Projektligjin për Zyrtarët Publikë si dhe Projektligjin për Pagat. (Kuvendi Komunal, Ferizaj, oora 10:00)

- Bëhet hapja e sallës së dytë të Kardiokirurgjisë dhe Intensivja e dytë e Kardiokirurgjisë. Në hapjen e tyre do të jetë prezent edhe ministri i Shëndetësisë, Uran Ismaili. (Klinika e Kardiokirurgjisë, ora 10:30)

- Ministri i Financave Bedri Hamza, udhëheqësi i zyrës së KfW René Eschemann si dhe nga Kryeshefat e Kompanive Regjionale të Ujësjellësve të Prizrenit, Pejës dhe Gjakovës nënshkruajn Marrëveshjes Grant “Mënjanimi i ujërave të zeza në Kosovën Jugperëndimore - FAZA V”. (Ministria e Financave në ndërtesen e  Qeverisë, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media. (Zyrët e Lëvizjes Vetëvendosje,  ora 11:00)

- Për nder te “Ditës se Lirisë” Komuna e Gjilanit, organizon koncert për Fëmije. (Platoja e Teatrit të Qytetit, ora 12:00)

- Kryetari i Komunes se Gjilanit viziton Shkollën "Musa Zajmi". (Objekti i shkollës në Gjilan, ora 13:30)

- Instituti Kosovar për Qeverisje Lokale organizon konferencën jubilare të qeverisjes lokale me titull ’10 Vite pas Decentralizimit dhe Konstituimit të Qeverisjes Lokale - Sfidat e një dekade, rrugëtimi në dekadën e dytë’. (Hotel Garden, ora 15:00)

- Kryetari i Komunes se Gjilanit viziton Shkollën "Rexhep Elmazi", ku edhe do te bëhet hapja e Sallës së Informatikës. (Objketi i shkollës në Gjilan, ora 15:00)

- Kosovo 2.0 organizon debatin publik në rreth Shëndetësisë në Kosovë. (Oborri i Kosovo 2.0, ora 18:00)

- Mbahet ceremonia e hapjës se ekspozitës “Tensione të Dukshme dhe të Fshehta” e autores Arjeta Mala. (Galeria e Ministrisë së Kulturës, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 12 Qershor 2018

- Mbahet seanca e fundit me gjyqtar të EULEX-it te Kolegjit te Specializuar II, te Dhomës se Posaçme të Gjykatës Supreme. (Objekti D-Pallati i Drejtësisë, sallën e gjykimit D23, ora 9:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi në të cilën do të diskutohet lidhur me testin e Maturës Shtetërore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 10:00)
 
- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim ndihmës asistentin e Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s, John Manza. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00 - vetëm pamje)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike në të cilën do të behët shqyrtimi i raportit të auditimit për PVF-të e Kompanisë Regjionale të Ujitjes Drini i Bardhë Pejë, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Për nder te “Ditës se Lirisë” Komuna e Gjilanit, organizon homazhe varrezave të dëshmorëve dhe lapidarëve. (Gjilan, ora 10:00)

- Komisioni për Administratë Publike, Qeverisje Lokale dhe Media shqyrton raportin vjetor të Këshillit të Pavarur Mbikëqyrës për Shërbimin Civil. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 225, ora 10:00) 

- Universiteti “Kadri Zeka” në Gjilan, në bashkëpunim me GIZ-CDBE organizon tryezën debatuese me temë “Fillimi i implementimit të Pilot Projektit: Klasa e I-V, qasja me mësimdhënës lëndor” në dy shkollat fillore “Selami Hallaqi” dhe “Thimi Mitko” në Gjilan. (Universiteti “Kadri Zeka”,  Salla A34, ora 10:00)

-  Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit me kryetarët e grupeve parlamentare. (Kuvendi i Kosovës, salla  C-301, ora 11:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në ceremoninë e zbulimit të pllakës memoriale të ushtarëve të KFOR-it, të rënë gjatë shërbimit në Kosovë. (Sheshi “Nënë Tereza”, ora 11:00)

- Komisioni për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal  shqyrton Projektligjin për Efiçiencë të energjisë dhe raportit e Autoritetit Rregullativ të Hekurudhave. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 11:00) 

- Përurohet lapidari për ushtarët e NATO-s të rënë në Kosovë, pas  hyrjes së trupave të KFOR-it në Kosovë më 12 qershor 1999. (Sheshi “Nëna Terezë”, ora 11:00)

- Mbahet seanca Solemne e Kuvendit Komunal të Gjilanit si dhe ceremonia e dhënies së çmimit “Qytetar Nderi” për Afrim Kqiku, Hafiz Gagica, Hasan Mala. (Salla e Kuvendit komunal te Gjilanit, ora 11:00)

- Pas vizitës për herë të parë në Kosovë, të ish-pjesëtarit të familjes mafioze italiane në Amerikë, “Gambino”, John Alite, me prejardhje Shqiptare, do të mbajë një konferencë për medie në Prishtine. (Hotel Swiss Diamond, ora 11:30)

- Për nder te “Ditës se Lirisë” Komuna e Gjilanit, organizon hapjen e Konsullatës së Shqipërisë. (Gjilan, ora 12:00)

 - Ministri i Ministrisë së Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli do të raportojë para Komisionit për Punë të Jashtme, Diasporë dhe Investime Strategjike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N-303, ora 13:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media në të cilën flasin, Nënkryetarja, Fatmire Mulhaxha Kollçaku dhe Drejtuesi i Grupit Parlamentar, Glauk Konjufca. (Zyrët qendore të Vetëvendosjes, ora 13:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 14:00)

- Hapet ekspozita kolektive e piktorëve Gjilanas. (Foaje e Teatrit të Qyteti, ora 18:00)
 

Ngjarjet e datës 11 Qershor 2018

- Mbahet ktiviteti në kuadër të Projektit të Bashkëpunimit Teknik për Kontrollin e Ndotjes së Ajrit ku do te merren mostrat e ajrit në qytetin e Mitrovicës. (Komuna e Mitrovicës, ora 8:30)

Ngo Lens organizon punëtorinë me media “Kutia e Ankesave” më të cilën është paraparë të diskutohet dhe ndahen informacione me gazetarë si dhe përfaqësues të mediave për cilësinë e shërbimeve të komunikimeve elektronike, rolin e medias në adresimin dhe mbrojtjen e drejtave të konsumatorëve si dhe rolin e rregullatorëve të pavarur. (Orion Conference Center, ora 10:00)

- Për nder te “Ditës se Lirisë” Komuna e Gjilanit, organizon homazhe te varri i Beqir Musliut. (Gjilan, ora 10:00)

- Ministria e Integrimit Evropian organizon akimin e rradhës s​ë "Këshillit Ministror për Integrim Evropian" në te cilin do të diskuthet gjendja rreth zbatimit të Agjendës për Reforma Evropiane.​ (Ndërtesa kryesore e Qeverisë, salla P-38, ora 10:00)  

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në takimin e Këshillit Ministror për Integrim Evropian. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli pret në takim Sekretarin e Përgjithshëm të Asamblesë Parlamentare të Frankofonisë, Jacques Krabal. (Kabineti i Kryeparlamentarit, ora 10:00)

- Komuna e Gjilanit organizon hapjen e ekspozites se Librit të Autorëve Gjilanas, promovimin e librit “I tillë ishte Hushi” si dhe ndarjne e Çmimit “Beqir Musliu”. (Biblioteka e Qytetit te Gjilanit, ora 11:00)

- Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, do të mbaj konferencë për media lidhur me hartimin e Projektligjit për Kompetencat e Zgjeruara për Konfiskimin e Pasurisë. (Ndërtesa e Ministrisë së Drejtësisë, ora 13:30)

- Mbahet ceremonia e vendosjes së gurthemelit për ndërtimin e objektit të Pikës së Përbashkët kufitare mes Kosovës dhe Maqedonisë, Bellanoc - Stançiç. (Bellanoc, ora 14:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, viziton komunën e Suharekës, me ç'rast bëhet edhe nënshkrimi i tri memorandumeve të bashkëpunimit mes MKRS-së dhe Komunës së Suharekës. (objekti i komunës së Suharekës, ora 14:00) 

- Kryeministri Ramush Haradinaj së bashku me kabinetin qeveritar shkon për ngushëllime te familja e të ndjerit Fadil Vokrri. (Hotel Sirius, ora 14:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media në të cilën flasin deputetet, Albulena Haxhiu dhe Saranda Bogujevci. (Zyrët e Vetëvendosjes, ora 14:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj viziton Qendrën Inovative të Kosovës. (Objekti i ICK-së, Prishtinë, ora 16:00)

 

Ngjarjet e datës 10 Qershor 2018

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në vënien e gurthemelit të kompozicionit të shtatoreve të liderëve të Qeverisë të Lidhjes së Prizrenit. (Oborri i Lidhjes së Prizrenit, ora 9:00)
 
- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në hapjen e ekspozitës së buqetave të skulptorëve për konkursin mbarëkombëtar dhe ekspozita e Bankës Qendrore të Kosovës dhe Bankës Qendrore të Shqipërisë me monedha të vjetra, nga koha e Skënderbeut. (Hapësira e Kompleksit të Lidhjes së Prizrenit, ora 9:30)

- Mbahet seanca solemne e Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilën do të shënohet 140 -Vjetori i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit. (Kompleksi Monumental i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, në Prizren, ora 10:00)

-  Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në Seancën Solemne të Kuvendit të Kosovës, me rastin e shënimit të 140 vjetorit të Lidhjes së Prizrenit. (Hapësira e Kompleksit të Lidhjes së Prizrenit, ora 10:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në Akademinë Solemne për shënimin e 140 vjetorit të Lidhjes së Prizrenit. (Hapësira e Kompleksit të Lidhjes së Prizrenit, ora 11:00)

- Mbahen homazhe me rastin e vdekjes së presidentit të Federatës së Futbollit të Kosovës, njëherësh ish-futbollistit të njohur, Fadil Vokrri. (Kuvendi i Kosovës, ora 12:00)

- Mbahet takimi në mes  të Instituteve  të Albanologjisë dhe Historisë të Kosovës dhe Shqipërisë, të cilët me një fjalë rasti do t`i përshëndesin ministri i Arsimit ,Shkencës dhe Teknologjisë  Shyqiri Bytyqi dhe ministrja e Arsimit, Sporteve dhe Rinisë, Lindita Nikolla. (Hotel Theranda në Prizren, ora 12 00)
 
- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në Konferencë për media. (Hotel Theranda, Prizren, ora 12:00)

- Mbahet takimi në mes të rektorëve të Universiteteve Publike të Kosovës dhe Shqipërisë. (Hotel Theranda në Prizren, ora 12:30)

- Ministri i Arsimit Shkencës dhe Teknologjisë Shyqiri  Bytyqi dhe ministrja e Arsimit , Sporteve dhe Rinisë , Lindita  Nikolla, do të mbajnë konferencë për medie. (Hotel Theranda në Prizren, ora 12:45)

- Lëvizja Vetëvendosje organizon tribunë për shënimin e 140 vjetorit të Lidhjes së Prizrenit me temë 'Situtata gjeopolitike e shqiptarëve - siguria dhe mbrojtja”. (Shtëpia e Kulturës “Xhemajli Berisha”- Prizren, ora 14:00)

- Mbahet mbledhje komemorative  me rastin e vdekjes së presidentit të Federatës së Futbollit të Kosovës, njëherësh ish-futbollistit të njohur, Fadil Vokrri. (Kuvendi i Kosovës, 14:00)

- Mbahet ceremonia e varrimit presidentit të Federatës së Futbollit të Kosovës, Fadil Vokrri. (Varrezat e qytetit të Prishtinës në Dragodan, 17:00)

- Mbahet ceremonia e përmbylljes se shënimin te 140 vjetorit të Lidhjes së Prizrenit ku flasin Kryetari i Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe Kryetari i Lëvizjes, Albin Kurti.(Kalaja e Prizrenit, ora 21:00) 

Ngjarjet e datës 8 Qershor 2018

- Ministria e Administratës Publike fillon fushatën e informimit dhe konsultimit të publikut për tre projektligjet e administratës publike: Projektligjin për Administratën Shtetërore, Projektligjin për Zyrtarët Publikë si dhe Projektligjin për Pagat. (Ambientet e MAP-it, ora 9:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në hapjen e fushatës së informimit dhe konsultimit të publikut për tri projektligjet e administratës publike: Projektligji për Administratën Shtetërore, Projektligji për Zyrtarët Publik dhe Projektligji për Pagat. (Ministria e Administratës Publike, ora 9:00)

- Ministria e Integrimit Evropian organizon diskutimin me temën “Raporti i Komisionit Evropian për Kosovë 2018”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

 - Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të marrë pjesë në Konferencën Shkencore Ndërkombëtare “Lidhja Shqiptare e Prizrenit”. (Akademia e Shkencave dhe Arteve të Kosovës, ora 10:00)

- Nënshkruhet marrëveshja për sigurime sociale në mes të Republikës së Kosovës dhe Konfederatës së Zvicrës. (Objekti i Ministrisë së Punës dhe Mirëqenies Sociale, aër Hotelit  Grand,ora 10:00)

- Vazhdimi i Seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 11:00)

-  Grupi Parlamentar i Lidhjes Demokratike të Kosovës mbanë konferencën e rregullt javore. (selia qendrore e LDK-së te Qafa, ora 11.00)

- Kryetari i Komunes se Gjilanit, Lutfi Haziri mban debat publik me qytetare te Gjilanit.  (Teatri i Qytetit, ora 11:00)

- Shkrimtari francez François-Henri Désérable do të marrë pjesë në një sesion të nënshkrimit të librit të tij.  (Panairin e Librit në Pallatin e Rinisë në stendën e Buzukut, ora 12:30)

- KFOR-i ju fton për një vizitë mediale në Kampin “Bondsteel”, si dhe për një mundësi mediale me Komandantin e KFOR-it, gjeneralin CUOCI dhe Komandantin e GSHL-L, kolonelin DUCICH. (Te porta kryesore e kampit Bondsteel, ora 13:00)

- Partia Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie. (Selia qendrore e PDK-së, ora 13:00)

- Ministri i Ministrisë së Infrastrukturës, Pal Lekaj, do të mbajë konferencë për media lidhur me vendimin e Qeverisë së Republikës së Kosovës, për aneks kontratën me “Bechtel & Enka”-n, për përfundimin e projektit të autostradës R6, Prishtinë - Hani i Elezit”. (Objekti i ministrisë, ora 17:00)

 
 

Ngjarjet e datës 7 Qershor 2018

- Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, përkatësisht Agjencia për Zhvillimin e Bujqësisë, do të mbajë konferencë për media, me rastin e fillimit të procesit vlerësues të projekteve bujqësore, të cilat presin mbështetje përmes masave mbështetëse të “Programit për Bujqësi dhe Zhvillim Rural 2018”. (Objekti i ish-bankës së Lubjanës, kati IV,  në qendrën mediale të KQZ-së, ora 9:00)

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë mban mbledhjen e radhes ne te cilen diskuton lidhur me viziten e Komisionit në Drejtorit rajonale të AKI-së. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00)

- Ministri i Punëve të Brendshme Bejtush Gashi, Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Greg Delawie, drejtoresha e programit të ICITAP-it, Kimberley Riffe si dhe përfaqësues nga agjencionet e sigurisë publike vizitojn Akademinë e Kosovës për Siguri Publike. (Akademinë e Kosovës për Siguri Publike, ora 10:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim në bashkëpunim të ngushtë me Ambasadën e Republikës së Gjermanisë në Kosovë, do t’i dorëzojë Policisë së Kosovës dhe Agjencisë së Forenzikës pajisje për kontrollin e armëve të vogla dhe të lehta. (Ambientet e Agjencisë kosovare të Forenzikës, ora 10:00)

- Koalicioni i OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve organizon konferencën për media për publikimin e dokumentit “Politika për Mbrojtjen e Fëmijëve”. (Qendra e konferencave orion, ora 10:30)

- Mbahet manifestimi ,,Ditët e Skëderbeut", me rastin e 550 vjetorit të vdekjes të Gjergj Kastriot - Skënderbeut. (Fakulteti i Edukimit, ora 11:00)

- Naser Korça, drejtor i Sherbimeve Publike, Infrastruktures dhe Banimit nga Komuna e Gjilanit mban konferencë për media, në të cilën do të paraqes para gazetarëve realizimin e punëve, sfidat dhe objektivat për tre-mujorin e punës. (Zyra e kryetarit të Komunës se Gjilanit, ora 11:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në manifestimin për shënimin e 550 vjetorit të vdekjes së Gjergj Kastriotit, organizuar nga dekani i Fakultetit të Edukimit, Ethem Çeku. (Fakulteti i Edukimit, ora 11:00)

- Avalon Production mban konferencë shtypi me rastin e mbajtjes së festivalit të tretë me radhë "Skoje calling", i cili do të mbahet nga 21 deri më 24 qershor në stadiumin ARM në Shkup. (Dit' e Nat', rr. Fazli Graiçevci 5, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban tryezën me temë "Telekomi i Kosovës - gjendja, shkaqet, zgjidhja". (Ndërtesa e Kuvendit të Republikës së Kosovës, salla S II, ora 12:00)

- Ministrja e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor Albena Reshitaj do të nënshkruajë një Memorandum Bashkëpunimi  me UN-HABITAT-in në Kosovë. (Kkabineti i ministres, ora 13:30)

- Shkrimtarit francez François-Henri Désérable, fitues i shumë Çmimeve letrare franceze promovon romanit të tij 'Një zotëri Piekielny', i përkthyer në shqip. (Aleancën franceze të Prishtinës, ora 17:00)

- Mbahet dita e dyte e edicionit te 18-të i festivalit folklorik “I këndojmë lirisë”, i cili mbahet nën patronazhin e Komunës së Klinës. (Kulla e Mujë Krasniqit, Çabiq, ora 19:00)

- Galeria Kombëtare e Kosovës organizon hapjen e ekspozitës një ditore të Shpresa Faqit “Driving”.  (Muri e Galeria Kombëtare, ora 21:00)

Ngjarjet e datës 6 Qershor 2018

- Ish Kryeministri italian, Massimo D ‘Alema, politikani që organizoi lirimin e Presidentit Rugova nga izolimi i diktatorit serb Milosheviq, së bashku me Ministrin e Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli, do të vizitojnë, familjen Rugova. (Velani, ora 9:00)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione mban prezantim në Komision lidhur me Planin e përbashkët të punës së Komisionit Qeveritar për Persona të Zhdukur. (Ndërtesa e Komisionit, salla N 302, ora 10:00)

- Organizata Iniciativa për Progres (INPO) organizon konferencën e publikimit të raportit “Indeksi i kënaqshmërisë së qytetarëve me shërbimet komunale në Prishtinë”. (Hotel Sirius, 10:00)

- Projekti i financuar nga BE “Mbështetje e mëtutjeshme e institucioneve në luftën kundër krimit të organizuar, korrupsionit dhe ekstremizmit të dhunshëm” në bashkëpunim me Qendrën Kosovare për Studime të Sigurisë organizojnë konferencën rajonale me temën “Parandalimi i radikalizimit dhe ekstremizmit të dhunshëm në rrjetet sociale në Ballkanin Perëndimor”.  (Hotel Sirius, 10:00)

- Ish Kryeministri italian, Massimo D ‘Alema, do mbajë një leksion para studentëve të Kolegjit Universitar AAB. (Universitar AAB, ora 10:00)

- Vazhdimi i Seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Hapet edicioni i 18-të i festivalit folklorik “I këndojmë lirisë”, i cili mbahet nën patronazhin e Komunës së Klinës. Merr pjesë dhe kryeministri Ramush Haradinaj. (Kulla e Mujë Krasniqit, Çabiq, ora 11:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në hapjen e manifestimit folklorik “I këndojmë Lirisë”, që mbahet në fshatin Çabiq të Komunës së Klinës, në oborrin e kullës së heroit Mujë Krasniqi. (Fshati Çabiq, ora 11:00)

- Selami Xhemajli, drejtor i Shendetesise dhe Mireqenies Sociale nga Komuna e Gjilanit mban konferencë për media, në të cilën do të paraqes para gazetarëve realizimin e punëve, sfidat dhe objektivat për tre-mujorin e punës. (Zyra e kryetarit të Komunës se Gjilanit, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban tryezën: "Zhvillimi dhe mbrojtja e Trepçës". (Ndërtesa e Kuvendit, salla S II, ora 12:00)

- Raportuesi për Kosovën në Parlamentin Evropian, Igor Šoltes i cili po viziton Kosovën do te mbaj konferencën e tij për shtyp lidhur marrdhëniet aktuale BE-Kosovë  gjatë  përgatitjes së  raportit për Kosovën në Parlamentin Evropian. (Qendra Informative dhe Kulturore të BE-së, ora 12:00)

- Promoviohet romani "Valsi i dashurisë", pjesa I dhe pjesa II, me autore Jetlira B. Avdiaj, botuar nga Shtëpia Botuese "Faik Konica". (Panairi i Librit Prishtina, ora 12:00)

Ngjarjet e datës 5 Qershor 2018

- Ekipi mjekësorë nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës viziton Lipjanin. (Shkolla 'Ulpiana' në Lipjan, ora 8:00)
- Ekipi mjekësorë nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës viziton fshantin Zhur në komunën e Prizrenit. (Shkolla fillore në fshatin Zhur, ora 8:00)

- Vazhdon dita e fundit e Javë për Zhvillim të Qëndrueshëm ku temë diskutimi do të jetë “Ndryshimet Klimatike” ku do të marrin pjesë Ministrja e MMPH-së Albena Reshitaj, Shefja e Zyrës së BE-së në Kosovë znj. Nataliya Apostolova, ekspertë të fushës e përfaqësues të shoqërisë civile;. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike në të cilën do të behët shqyrtimi dhe miratimi i raportit te Auditimit për pasqyrave financiare të e Autoritetit të Aviacionit Civil, Organit Shqyrtues të Prokurimit,  Hortikultures, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00)

- Zyra e kryetarit të Komunes së Gjilanit në bashkëpunim me organizatën Let’s Do It, pastaj Drejtoria Komunale e Arsimit, ajo e Shërbimeve Publike, e shëndetësisë, FSK, eko-higjiena, Hidromorava dhe qytetarët do të shënojnë 5 qershorin Ditën e Mjedisit. (Te Pishat në fshatin Velekincë, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për të Drejtat, Interesat e Komuniteteve dhe për Kthim në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për Këshillin e Pavarur Mbikqyrës për Shërbimin Civil të Kosovës, shqyrtimi i Projektligjit për trajtimin e ndërtimeve pa leje, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Komuna e Deçanit shënon 'Ditën Botërore të Mjedisit' me moton 'Edhe natyra është shtëpia jote'  ku do të organizon aksioni për pastrimin e qytetit dhe largimin e deponive të krijuara në mënyr ilegale. (Rruga e Dëshmorët e  Kombit, sheshi 'Mentor Tolaj', Rruga 'Sali Çeku' dhe rruga e UÇK-së në Deçan, ora 10:00)

- Komuna e Deçanit organizon aksioni për pastrimin e qytetit dhe largimin e deponive të krijuara në mënyr ilegale. (Tek Uji i thart 'Gushavci' në Deçan, ora 11:00)

- Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Bajram Hasani raporton para Komisionit për Integrime Evropiane lidhur me zbatimin e Programit Kombëtar për zbatimin e Marrëveshjes së Stabilizim - Asociimit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 11:00)

- Ministria e Integrimit Evropian organizon konferencën e prezantimit të “Mekanizmit të ri të zhvillimit të kapaciteteve për zbatimin e MSA-së”, financuar nga Qeveria e Kosovës, Luksemburgut dhe Norvegjisë. (Swiss Diamond Hotel, ora 11:00)

- Bardhyl Syla, drejtor i Administrates se Pergjithshme nga Komuna e Gjilanit mban konferencë për media, në të cilën do të paraqesin para gazetarëve realizimin e punëve, sfidat dhe objektivat për tre-mujorin e punës. (Zyra e kryetarit të Komunës se Gjilanit, ora 11:00)

- Vazhdimi i Seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media. (Zyrët qendrore të Vetëvendosjes, ora 12:00)

-  Shtëpia Botuese Fan Noli dhe Klik Ekspo Group organizojnë promovimin e librit të Madeleine Albright 'Të fuqishmit dhe i Plotfuqishmi'. (Hotel Swiss Diamond, ora 12:00)

- Ministri i Ministrisë së Inovacionit dhe Ndërmarrësisë, Besim Beqaj dhe Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, marrin pjesë në ngjarjen "Think Future - Prizren", për promovimin e "Programit për financimin e Organizatave Jo-Qeveritare" dhe "Parkut të Inovacionit dhe Trajnimit në Prizren". (Kinema Lumbardhi, Prizren, ora 12:00)

- Shoqata për Kulturë “Alba - Media" organizon takimin poetik “Muza e Artit". (Instituti Albanologjik në Prishtinë, ora 12:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për Noterinë, për Ndërmjetësim, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 14:00)

- Presidenti Hashim Thaçi, pret ish-kryeministrin italian, Massimo D’Alema. (Zyra e Presidentit, ora 14:30)

- Me rastin e 5 Qershorit, Ditës Botërore të Mjedisit, Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinorë në bashkë organizim me Komunat,  OJQ-në “Let’s Do it Kosova” dhe organizata tjera të shoqërisë civile do të organizojnë aktivitete pastrimi dhe gjelbërimi në Plemetin. (Fshati Plemetin, lagja e Romëve, Komuna e Obiliqi, ora 15:00)

- Mbahet ceremonia e mbylljes se Javës për Zhvillim të Qëndrueshëm me ç'rast do të bëhët ndarja e çmimeve për kampionët mjedisorë. (Hotel Emerald, ora 16:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në hapjen e Panairit të Librit. (Pallati i Rinisë, ora 18:00)

 

----------

 

Oraret e aksionit ta pastrojm Kosovën në komuna

Podujevë: Hapja në qendër të qytetit:  Ora 08:00.

Vushtrri: Hapja  para qendrës së kulturës 'Hasan Prishtina' në bashkëpunim me Komunën. Pastrim i deponisë në fshatin Stanoc: Ora: 10:00

Mitrovicë: Pastrimi i hapësirave përreth lumit Ibër-  qytet, manifestimi qendror, ora 10:00, me pjesëmarrjen edhe të ministres Reshitaj si dhe pastrim i deponisë në fshatin Bare: Ora 12:00. 


Ferizaj: Hapja e aksionit në ora: 13:30.

Ferizaj- Mbjellja e Fidaneve- Parku “ Liria”: Ora 13:30, me pjesëmarrjen edhe të ministres Reshitaj.
 
Gjilan: Hapja e aksionit bëhet afër Kuvendit Komunal: Ora 10:00

Viti: Hapja në ora 10:00 lokacioni , varrezat e qytetit, 

Kamenicë: Hapja ora 10:00 tek pishina Shkodra,.

Hani i Elezit: Hapja ora 10:00 para Komunës.
Shtërpcë: Hapja ora 10:00 në Drajkoc me përkrahje të Komunës me mjete logjistike.


Gjakovë: Hapja ora 10:00 tek  parku i qytetit , aksione do mbahen në te gjitha fshatrat, priten deri 5000 vullnetar.

Istog: Hapja ora 11:00 para Shtëpisë së Kulturës.

Klinë: Pastrimi i 5 deponive , hapja në ora 10:00

Rahovec: Hapja ora 10:00 në oborrin e Komunës.

Deçan: Hapja ora 10:00 tek ndertesa e komunes, pastrimi i 5 deponive ilegale.

Junik: Hapja në ora 09:00 në parkingun e Komunës.

Shtime: Hapja ora 10:00 në 'Sheshi UCK'së'

Suharekë: Hapja ora 10:00 në qendër të qytetit

Lipjan: Hapja ora  10:00 tek Komuna.

Drenas: Hapja ora 10:00 në qendër të qytetit, aksion pastrimi i 5 deponive ilegale.

Shtime, ora 17:00 , përmbyllja e aksionit, lokacioni te pishat, me pjesëmarrjen edhe të ministres Dr. Albena Reshitaj.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 5 tetor 2022

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ratifikimin e Marrëveshjes së Financimit në mes të Republikës së Kosovës përfaqësuar nga Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve dhe Asociacionit Ndërkombëtar për Zhvillim për “Projektin e Reformës së Sistemit të Ndihmës Sociale në Kosovë”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- Shefi i futbollit në UEFA, Zvonimir Boban takohet me Ministrin e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Hajrulla Çeku. (Ndërtesa e Ministrisë, ora 10:00)

- Avokati i Popullit organizon dëgjim publik përkitazi me hetimin e përgjithshëm për shëndetin riprodhues në Gjilan. (Salla e Kuvendit të Komunës së Gjilanit, ora 10:00)

- Shefi i futbollit në UEFA, Zvonimir Boban takohet me kryetarin e Komunës së Prishtinës Përparim Rama. (Ndërtesa e Komunës, ora 10:45)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve pret sekretaren e ambasadës së Malit të Zi, Fedisa Dacić ku edhe do të mbahet konferenca për media lidhur me Forumin Ekonomik Ndërkombëtar Ulqini. (Objekti i AKB-së, ora 11:00)

- Shefi i futbollit në UEFA, Zvonimir Boban takohet me Komitetin Ekzekutiv të Federatës së Futbollit të Kosovës. (Selia e FFK-së, ora 11:30)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton në parim Projektligjin për faljen e masave ndëshkimore të vendosura gjatë periudhës së Pandemisë COVID-19. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:30)

- Agjencia Kosovare e Privatizimit organizon ceremoninë e hapjes së ofertave të shitjeve të aseteve përmes likuidimit nr. SHAL 59. (Hotel Grand, ora 12:30)

- Zëvendëskryeministri i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog, Besnik Bislimi raporton para Komisionit për Integrime Evropiane. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)

- Komuna e Gjilanit organizon mbledhje komemorative për të nderuar jetën dhe veprën e prof. dr. Shqiponja Isufit. (Salla e teatrit të qytetit të Gjilanit, ora 13:00)

-  Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022, në nivelin legjislativ, ekzekutiv, rregullator dhe në ndërmarrje publike bën zgjedhjen e eksperteve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 14:00)

- Shefi i futbollit në UEFA, Zvonimir Boban mban konferencë për media. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 15:00)

- Zhvillohet ndeshja Kosovë - Itali në kuadër të Kualifikimeve e Evropianit U17. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 16:00)