05 Tetor 2022

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 Gusht 2018

- Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Bajram Hasani do ta vizitojë Odën Ekonomike të Kosovës, ku do të takohet me kryetarin Berat Rukiqi. (Oda Ekonomike e Kosovës, ora 9:30)

- Instituti Demokratik i Kosovës në bashkëpunim me aktivitetin e USAID-it për komuna transparente, efektive dhe llogaridhënëse ju ftojnë të përcillni publikimin e Indeksit të Transparencës në Prokurimin Publik. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Me rastin e nisjes zyrtare të indeksit të transparencës, Ambasadori Delawie do tu drejtohet të pranishmëve. (Hoteli Sirius, ora 11:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, do të vizitojë Qendrën Kinematografike të Kosovës. (Qendra Kinematografike e Kosovës, ora 11:00)

- Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi takohet me Ministrin e Inovacionit dhe Ndërmarrësisë, Besim Beqaj. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media! (Zyrat e Lëvizjes Vetëvendosje, ora 13:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 14:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj organizon pritje për pjesëtarët e komunitetit egjiptian nga diaspora. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 15:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në Akademinë Përkujtimore në nderim të dëshmorëve Mark, Prend, Kolë dhe Memë Lleshi. (Fshati Vraniq, Komuna e Gjakovës, ora 17:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së LDK-së e cila kryesohet nga kryetari, Isa Mustafa. (Hotel Sirius, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 6 Gusht 2018

- Oda Ekonomike e Kosovës do të dal me konferencë për media për të shpalosur mendimet rreth zhvillimeve të fundit ekonomike, sfidave me të cilat po ballafaqohen bizneset dhe progresin që po bën OEK në adresimin e tyre. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 10:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit organizon ceremonine e ndarjes së çmimeve në fushën e arteve pamore “Muslim Mulliqi” të cilat ndahen për herë të parë. (Kabineti i Ministrit të Kulturës, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e gjashtë e Kuvendit Komunal të Prishtinës. (Objekti i Kuvendit Komunal të Prishtinës, ora 10:00

- Ministria e Diasporës dhe Investimeve Strategjike, në bashkëpunim me  Lidhjen e Krijuesve Shqiptarë  të Mërgatës organizon ora letrare me krijues dhe shkrimtarë nga diaspora. (Biblioteka Kombëtare “Pjetër Bogdani”, ora 12:00)

- Sbunker organizon takim me Flutura Kusarin, ku do të diskutohet për rolin e ligjit për medie, pushtetit dhe lajmeve të rreme në lirinë e informatës dhe hapësirës publike. (Termokiss, ora 18:00)

- Ambasadori Delawie do të jetë nikoqir në pritjen për “America Night” në Dokufest ku ai poashtu do të mbajë një fjalim të shkurtër. (Restorani “Ambient” në Prizren, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 4 Gusht 2018

- Shoqata "Miqtë e Amerikës" organizon konferencën me gazetarë me teme 'Diaspora aset shumë i rëndësishëm i shtetit të Kosovës - Propozimi konkret i yni që diasporës ti rezervohen 10 ulëse në Parlamentin e Kosovës'. (Zyra e shoqatës: rruga Lah Nimani No 16, përballë Aleancës Franceze, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës se Gjilanit, Lutfi Haziri, do te organizoj pritje për zëvëndeskryeministrin e parë dhe ministrin e Puneve te Jashtme, Behgjet Pacolli te shoqëruar nga zevendesministri Fatmir Matoshi. (Zyra e kryetarit te Komunes se Gjilanit, ora 11:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj takon Gjeneralin Joseph L. Lengyel, Shef i Byrosë së Gardës Kombëtare dhe anëtar i Shtabit të Përbashkët. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 12:30 - vetëm pamje) 

Ngjarjet e datës 3 Gusht 2018

- Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës takohet me përfaqësues nga Shoqata e Kontabilistëve të Certifikuar dhe Auditorëve të Kosovës. Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 9:00)

- Me rastin e 20 vjetorit të rënies së dëshmorit Zenel Mziu organizohen homazhe te varri i tij. (Kompleksi Memorial i dëshmorëve në Marinë, ora 10:00)

- Komuna e Prishtinës mban aktivitet ku do të prezantohet një nga investimet e planifikuara nga Zyra për Regjenerim Urban. (Afër çerdhes "Yllkat",  ora 10:00)
 
- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, nesër në orën 11:00 mban konferencë për media. (Kabineti i Presidentit, ora 11:00)

- Drejtorit i Zyres për Zhvillim Ekonomik Uilliam Trig merr pjesë në ceremonin e nënshkrimit një MM e cila shënon fillimin programit të USAID-it për  Përkrahje Adoleshentëve pas Mësimit të Rregullt në Komunën e Vitis. (Zyra e Kryetarit të Komunës Sokol Haliti, ora 11:00)

- Mbahet akademia përkujtimore me rastin e 20 vjetorit të rënies së dëshmorit Zenel Mziu . (Salla e kulturës "Hasan Prishtina" në Skënderaj, ora 14:oo)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, viziton komunën e Dragashit ku se bashku me kryetarin e Komunës, Shaban Shabani do të nënshkruajnë  dy memorandume bashkëpunimi në fushën e sportit “Ndërtimi i Palestrës Sportive në Dragash” dhe “Ndërtimi i Stadiumit në Dragash”. (Ambientet e komunës së Dragashit,  ora 14:00)

- Kryetari i Komunës se Gjilanit Lutfi Haziri pret në takim udhëheqësit e komunave të Luginës së Preshevës. Pas takimit do të ketë edhe konferencë të përbashkët për media. (zyra e Kryetarit, ora 14:30)
 

 

Ngjarjet e datës 2 Gusht 2018

- Kuvendi i Republikës së Kosovës mban aktiviteti, tashmë tradicional, “Bashkatdhetarët në Kuvend”. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 10:00)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim do te prezantojë analizën e pensionimit të profesorëve në Universitetin e Prishtinës. (Qendra Informative dhe Kulturore të BE-së, ora 10:00)

- Drejtorit i Zyres për Zhvillim Ekonomik Uilliam Trig merr pjesë në ceremonin e nënshkrimit një MM e cila shënon fillimin programit të USAID-it për  Përkrahje Adoleshentëve pas Mësimit të Rregullt në Komunën e Gjilanit. (Zyra e Kryetarit të Komunës Lutfi Haziri, ora ora 10:30)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon konferencën për media ku do të paraqiten të gjeturat nga monitorimi i punës së Kuvendit të Kosovës, përgjatë sesionit pranveror të vitit 2018. (Zyrat e KDI-së, ora 11:00)

- Në kuadër të projektit “Rastet më të rënda” të cilin e mbështet EU – BIRN mbahet debati publik me temën “Dhuna ndaj grave dhe dhuna në familje”. (Qendra Mediale në Çagllavicë, ora 11:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, viziton Odën Ekonomike të Kosovës. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 11:00)

- Partia Socialdemokrate mban konferencë për media. Konferenca mbahet në të cilën do te flasin kryetari Shpend Ahmeti dhe nënkryetari Visar Ymeri. (Zyrat e PSD'së, në lagjen "Arbëria", rr. Radovan Zogoviç - Blloku C3, ora 12:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, viziton Ansamblin e Këngëve dhe Valleve “Shota”. (Ansambli Shota, ora 14:00)

- Ministri i Tregtisë dhe Industrisë Bajram Hasani do te takohet me kryetarin e Komunës së Kamenicës, Qëndron Kastrati. (Objekti i Komunës së Kamenicës, ora 14:30)

- Ministria e Diasporës dhe Investimeve Strategjike ndan çmimet vjetore “Mërgimtari i vitit” dhe “Gazetari i vitit”. (Rezidenca e Presidentit Ibrahim Rugova, Velani, ora 20:00)

Ngjarjet e datës 1 Gusht 2018

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi takon Ministrin e Kulturës i Republikës së Maqedonisë, Asaf Ademi. (Kabinetin e ministrit Kujtim Gashi, ora 11:00 - vetëm pamje)

- Komuna e Prishtinës mban konferencë për media. (Objekti i vjetër i Komunës, ora 11:30)

- Ministri i Financave Bedri Hamza do të bëjë prezantimin e Raportit financiar gjashtëmujor për performancën e të hyrave dhe shpenzimeve buxhetore para mediave. (Ndërtesa e Qeverisë, kati i 11, ora 11:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi dhe Ministri i Kulturës i Republikës së Maqedonisë, Asaf Ademi mbajn konferencë për shtyp. (Ndërtesa e Ministrisë së Kulturës, ora 11:30)

- Agjencia Kosovare e Privatizimit, nesër, me datë 01 gusht 2018, do të mbaj ceremoninë e hapjes së ofertave të shitjeve përmes Likuidimit nr.39. (Salla e Kuqe në Pallatin e Rinisë dhe Sporteve, ora 12:30)

- Ministri i Ministrisë së Punëve të Brendshme, z. Bejtush Gashi do të vizitoj Komunën e Gjilanit, ku do të pritet nga kryetari i Komunës z. Lutfi Haziri. (zyra e kryetarit të Gjilanit, ora 13:30)

- Ministri i Kulturës i Republikës së Maqedonisë, Asaf Ademi se bashku me ministrin Gashi zhvillojn nje vizitë në Parkun Arkeologjik “Ulpiana". (Parku "Ulpiana", ora 13:45)

- Ministria e Diasporës dhe Investimeve Strategjike me rastin e Ditës së Diasporës organizon manifestimin qendror në Prekaz. (Kompleksi memorial “Adem Jashari” në Prekaz, ora 19:00)

- Me rastin e Ditës së Diasporës mbahet koncert festiv me këngëtarë të njohur. (Sheshi “Adem Jashari” në Skenderaj, ora 20:00)

 

Ngjarjet e datës 31 Korrik 2018

- Instituti Demokratik i Kosovës në bashkëpunim me programin “Kapja e shtetit në rajonin e Ballkanit Perëndimor dhe Turqi”, i cili zbatohet nga rrjeti global Transparency International, ju fton të përcillni publikimin e raportit final “Tregtimi i shëndetit publik për përfitime private”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike në të cilën do të behët shqyrtimi i Raportit të Auditimit për KRU Hidroregjioni Jugor Sh.A Prizren. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për të Drejtat, Interesat e Komuniteteve dhe për Kthim në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit nr. 04/L-036 për Statistikat Zyrtare të Republikës së Kosovës dhe amendamenteve të Komisionit për Administrate Publikë, Qeverisje Lokale dhe Media. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303 , ora 11:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj takon bashkatdhetarët nga diaspora. (Ndërtesa e Qeverisë-salla P-38, ora 11:30) 

- Komandant i Komandës së Forcave të Bashkuara Aleate në Napoli, Admirali James Foggo dhe Komandant i KFOR-it, Gjeneralmajori Salvatore Cuoci mbajn konferencën e përbashkët për shtyp në lidhje me misionin e KFOR-it dhe për operacionet e NATO-së (Kampi “Notting Hill” në Leposaviq, ora 14:30 - transporti i siguruar nga KFOR nga Ndërtesën e Radio Kosovës, ora 11:30)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi do të mbajë konferencë për media. (Kabineti i Presidentit, ora 12:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mbanë konferencë për media. (Zyret e Lëvizjes Vetëvendosje, ora 13:00)

-  Komisioni për Punë të Jashtme, Diasporë dhe Investime Strategjike, do të mbajë mbledhjen e radhës në të cilën do të behët shqyrtimi i Raportit të Qeverisë për dialogun. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N-303, ora 13:00)

- Ushtruesi i detyrës së zv. drejtorit të misionit të USAID-it Brian Martalus, i shoqëruar nga presidenti i Gjykatës Supreme Enver Peci, do të flasë me rastin e Prezantimit të publikimeve të përmbledhjeve të vendimeve të Gjykatës Europiane të të Drejtave të Njeriut në gjuhën shqipe dhe atë serbe. (Biblioteka Kombëtare, ora 14:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 14:00)

- Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës do të organizoj kuvendin zgjedhor për zgjedhjen e kryetarit dhe anëtarëve të bordit të AGK-së. (Objekti i American School of Kosova, ora 14:00)

- Nën përkujdesin e ministrit Kujtim Gashi, organizohet Sofra Gurbetqare, ngjarje kjo me këngë e valle nga Ansambli "Emin Duraku" dhe nga grupe e solistë musafirë. (Shatërvan, Prizren,  ora 19:00) 

Ngjarjet e datës 30 Korrik 2018

- Vazhdon seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora  10:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, vendosë kurorë lulesh tek varri i veprimtarit të shquar, Adem Demaçi. (Prishtinë- Velani, ora 10:00)
 
- Shefja e Bashkimit Evropian në Kosovë, Nataliya Apostolova, do të vizitojë Komunën e Kamenicës ku do te takohet me Kryetarin e Komunës Qëndron Kastrati (Ndërtesa e Komunës, ora 11:00 - vetëm pamje)

- Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Bajram Hasani bënë hapjen e panairit “Gratë në Biznes 2018”. (sheshi “Zahir Pajaziti", ora 11:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi merr pjesë në vendosjen e gurthemelit të “Qendres së Edukimit Jo-formal për Rini” në fshatin Pjetershan, komuna e Gjakovës. (Fshati Pjetershan, ora 11:00)

- Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë dhe komuna e Kamenicës organizojn forum diskutimi për marrëdhëniet ndëretnike në Kamenicë. (Ndërtesa e komunës se Kamenicës, ora 11:30)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim organizon aksionin dedikuar prorektorit Naser Sahiti lidhur me avancimet akademike në Universitetin e Prishtinës. (Para Rektoratit, ora 12:00)

- OJQ EC Ma Ndryshe dhe KVRL-Gjakovë organozojnë aktivitet për qëllim ngritjen e vetëdijes së ngasësëve për kujdes gjatë vozitjes. (Zyret e KVRL-Gjakovë, rr. “Ismail Qemajli”  p.n Gjakovë, ora 12:00)

- Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” do të organizojë mbledhje komemorative pas ndarjes nga jeta të veprimtarit dhe simbolit të rezistencës së çështjes kombëtare, Adem Demaçit. (Salla e Senatit në Rektorat, ora 12:00)

- Ambasadorja Nataliya Apostolova, Shefe e Zyrës së BE-së dhe Qëndron Kastrati, Kryetar i Komunës së Kamenicës inagurojn ndërtesën e Komunës së Kamenicës. (Kamenic, ora 12:30)

- Behet promovimi i krijimtarisë historiko-letrare e prof. Rexhep Rushit Jasharit, i cili me rastin e 20-Vjetorit të Epopesë së Prekazit, promovon veprën “Prekazi heroik-vatër e përhershme e luftërave për liri”, ndërsa në 50-Vjetorin e SHKA “Drenica”, tash Ansambli “Drenica”, përmbledhjet e këngëve: “Këngë folklorike shqiptare” dhe “Këngë popullore shqiptare” si dhe vepra e katërt “Anekdota-mesele shqiptare”. (Qendra e Artit dhe Kulturës "Hasan Prishtina" në Skenderaj, ora 13:00)

- Komuna e Deçanit organizon koncert për nderë të ditëve të diasporës ku do të përformojnë emra të njohur të estradës gjithë shqiptare. (Qendëra e Deçanit, ora 19:00)


 

Ngjarjet e datës 28 Korrik 2018

- Mbahet ceremonia komemorative te  Adem Demaçit dhe me pas kortezhi së bashku me qytetarët do të niset drejt varrezave të Velanisë. (Sheshi Skënderbeu, ora 8:30)

-  Mbahet ceremonia e mbylljes së Shkollës Verore të 'Reagon ipër të Ardhmen'. (Shkolla e Shoqatës Loyola në Prizren, ora 10:00)

- Arkivoli me trupin e Adem Demaçi, do të niset nga Sheshi ‘Skënderbeu’ dhe do të lëvizë në itinerarin e caktuar deri tek Varrezat e Dëshmorëve ku do të varroset kolosi Adem Demaçi. ora 11:00)

- Mbahet ceremonia e varrimit te  Adem Demaçit. (Varrezat e Dëshmorëve të Prishtinës në Velani, ora 12:00)


Ngjarjet e datës 27 Korrik 2018

- Dorëzohen dosjet e radhës në Gjykatën Kushtetuese rreth vlerësimit te kushtetutshmërisë se aktit juridik te Gjykatës Supreme, me rastin e refuzimit te padisë për kompensimin dëmeve te luftës. (Gjykatën Kushtetuese, ora 10:00)

- Ministria e Diasporës dhe Investimeve Strategjike organizon konferencën me gratë e suksesshme të diasporës, me temën “Roli i gruas shqiptare në diasporë”. (Hoteli Sirus, ora 10:00)

- Kuvendi i Kosoves mban seancë komemorative për vdekjen e veprimtarit të shquar të çështjes kombëtare, Adem Demaçi. (Salla e mbledhjeve plenare, ora 11:00)

- Mbahen homazhe me rastin e vdekjes së veprimtarit të çështjes kombëtare, Adem Demaçi. (Holli i Kuvendit të Kosovës, ora 12:00)

- Anulohet - Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim  organizon aktivitet kundër avancimeve jo-meritore në Universitetin e Prishtinës. (Para rektoratit, ora 13:00)

- Universiteti i Prishtinës organizon ceremoninë e pritjes solemne të përfaqësuesve të sportit universitar kosovar në Lojërat Evropiane Universitare / EUG 2018 dhe në Kampionatin Botëror Universitar të Karatesë. (Salla e Senatit, ora 13:00)

-  Ministri i Punëve te Brendshme, Bejtush Gashi raporton para Komisionit për të Drejtat, Interesat e Komuniteteve dhe për Kthim lidhur me shpalljen e konkursit Policor të Kosovës dhe përfaqësimi i komuniteteve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

Ngjarjet e datës 26 Korrik 2018

- Komuna e Deçanit organizon Ditën e Qethjeve të Deleve projekt ky i cili prezanton turizmin rural dhe malorë të Komunës. (Bjeshkët e Komunës së Deçanit konkretisht në Bjeshkën e  Roshkodolit, ora 12:00 - Nisja nga oborri i Komunës së Deçanit për Bjeshkën e Roshkodolit, ora 9:00)

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 10:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj bënë homazhe te lapidari i Heroit të Kosovës, Enver Zymberi, në përvjetorin e rënies së tij. (Kompleksi i Drejtorisë së Përgjithshme të Policisë së Kosovës, ora 10:00)

- Mbahet seanca e tetë e Kuvendit të Komunës së Gjilanit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit të Komunës së Gjilanit, ora 10:00)

-  Policia e Kosovës organizon ceremoninë përkujtimore të përvjetorit të shtatë të rënies së heroit të Kosovës Enver Zymeri. (Kompleksi i Drejtorisë së Përgjithshëm të Policisë në Prishtinë, pranë lapidarit të heroit Zymeri, ora 10:00)

- Mbahet ceremonia e hapjes së punimeve për rregullimin e shtratit të Lumit “Krena”, projekt ky i financuar nga Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, në bashkëpunim me Komunën e Gjakovës. (Gjakovë, rruga “Yllka Domi”, ora  11:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj, merr pjesë në hapjen e panairit të prodhimeve vendore ushqimore. (Plus Center Market në Ferizaj, ora 11:00)

- Ministri i Ministrisë së Inovacionit dhe Ndërmarrësisë, Besim Beqaj viziton Klubin e Prodhuesve të Kosovës. (Lokalet e Klubit të Prodhuesve të Kosovës, ora 11:00)

-  Policia e Kosovës bën homazhe tek varrezat e fshatit Dubovc të Vushtrrisë si dhe viziton familjen e heroit të Kosovës Enver Zymeri. (Varrezat e fshatit Dubovc, ora 11:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi do të mbajë konferencë për media. (Kabineti i Presidentit, ora 12:30)

- Lëvizja Vetëvendosje organizon tryezë për të drejtat e shqiptarëve në Preshevë, Medvegjë dhe Bujanooc -dialogu Kosovë - Serbi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S II, ora 13:00)

- Ministri i Infrastrukturës, Pal Lekaj, i shoqëruar nga ambasadorët e vendeve të BE-së si dhe anëtarët e Këshillit për Trashëgimi Kulturore do të vizitojnë punimet në rrugën Deçan-Kufiri me Malin e Zi, ora 13:00
 
- Kryeministri Ramush Haradinaj, merr pjesë në ceremoninë e vënies së gurthemelit të Spitalit Regjional në Ferizaj. (Rruga “Driton Islami” në Ferizaj, ora 16:00)

- Organizuar nën patronatin e Kryeministrit të Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, mbahet Akademi Përkujtimore, në 20 vjetorin e rënies së Heroit të Kosovës, Komandant Shaban Golaj. (Pallatin e Kulturës “Asim Vokshi” në Gjakovë, ora 17:00)

- Mbahet festivali tashmë tradicional i Birrës “Beerfest Kosova” edicioni 8. (Parkingu prapa Pallatit të Rinisë, ora 17:00)


Ngjarjet e datës 25 Korrik 2018

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike mban dëgjim publik për shqyrtimin e Raporteve të Auditimit të PVF-ve të Komunave për vitin 2017. (Vila Gërmia, ora 10:00)

- Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi takohet me Kryetarin e Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti. (Objekti i Komunës së Prishtinës, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Administratë Publike, Qeverisje Lokale dhe Media në të cilën do të bëhet shqyrtimi i Projektligjit për lirinë e asociimit në Organizata Joqeveritare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 10:00)

- Për nder të ditëve të diasporës me  moton 'Mirë se erdhët bashkatdhetarë', Komuna e Deçanit mban takim më bashkatdhetarë. (Salla e Asamblesë Komunale, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi në të cilën do të bëhet shqyrtimi i Projektligjit për statusin e punëtorëve të arsimit shqip të Republikës së Kosovës nga viti shkollor 1990/91 deri në vitin shkollor 1998/99. etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 225, ora 10:00)

- Ministri i Punëve të Brendshme, Bejtush Gashi i shoqëruar nga u.d. i Drejtorit të përgjithshëm të Policisë së Kosovë, Naim Rexha do të qëndroj për vizitë në Komunën e Podujevës, ku do të pritet nga kryetari i Komunës, Agim Veliu. (Komuna e Podujevës,  ora 10:30)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Buxhet dhe Financa në të cilën do të bëhet shqyrtimi  i Raportit financiar të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Autoritetit të Aviacionit Civil, Autoritetit Rregullativ të Hekurudhave, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 11:00) 

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal në të cilën do të bëhet formimi i grupit punues për shqyrtimin e Projektligjit për ndryshimin dhe plotësimin e ligjit për Automjete. (Ndërtesa e Kuvendit, sallaN 303, ora 11:30) 

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media. (Zyrat qendrore e Vetëvendosjes, ora 13:00)

- Komisioni për Punë të Jashtme, Diasporë dhe Investime Strategjike, do të mbajë mbledhjen e radhës, në të cilën do të raportojë ministri i Ministrisë së Diasporës dhe Investimeve Strategjike, Dardan Gashi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N-204, ora 13:00)

- Mbahet ceremonia e lansimit të projektit “Ndërmjetësimi në punë për të rinjtë​ -​ ​në skemat: ‘’Trajnim në Punë dhe Praktikë në Punë”. ( Orion Conference Center, rr. Rexhep Luci​, ora 14:00)

- Bëhet nënshkrimi i marrëveshjeve të mirëkuptimit në mes MPMS, komunave dhe të deputetëve të Grupit Parlamentar 6+ për projektin “Mbështetje për komunitetet” që ka për qëllim ndërtimin e shtëpive për komunitetet ashkali, rom, boshnjak dhe për komunitetin turk. (Ambientet e Ministrisë së Punës dhe Mirëqenies Sociale, ora 14:00)

Ngjarjet e datës 24 Korrik 2018

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Bujqësi, Pylltari, Zhvillim Rural, Mjedis e Planifikim Hapësinor në të cilën do të behët shyqrimi i planit të punës së komisionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 225, ora 10:00)

- Mbahet ceremonia e inaugurimit të katit shtesë urologji - kirurgji, e financuar nga “Gjysmëhëna e Kuqe” në vlerë rreth 300.000 euro, në sipërfaqe prej 400 m2. (Objekti i Spitalit të Përgjithshëm “Sheikh Zayed” në Vushtrri, ora 10:30)

- Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi takohet me përfaqësues nga Agjencia Kosovare e Privatizimit. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës ora 10:30)

- Shefat e BE-së në Kosovë dhe Shqipëri, Nataliya Apostolova dhe Romana Vlahutin, bashkë me përfaqësuesit e lartë qeveritarë, do të hapin pikëkalimin e revitalizuar kufitar ndërmjet Kosovës dhe Shqipërisë në Morinë. (Pikëkalimi kufitar në Morinë ndërmjet Kosovës dhe Shqipërisë, ora 10:30)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike në të cilën do të behët  shyqrimi i Raportit të Auditimit për KRU Prishtina dhe shqyrtimi i Raporteve të Auditimit të Komunave. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi mbanë konferencë për media. (Kabineti i Presidentit, ora 11:30)

- Zëvendëskryeministri i Republikës së Kosovës, Fatmir Limaj, merr pjesë në hapjen e panairit me veshje kombëtare, punime dore e ushqime tradicionale, i cili organizohet nga Ministria e Diasporës dhe Investimeve Strategjike. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 11:45)

- Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, së bashku me Kryeprokurorin Aleksandër Lumezi do të vizitojë Prokurorinë Speciale. (Prokuroria Speciale, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit në të cilën do të behët votimi i raportit për Projketligjin për Ndërmarrjet Sociale, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 14:00)

Ngjarjet e datës 23 Korrik 2018

- Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka do të zhvillojë një vizitë Komunën e Kamenicë ku do te takoeht me me kryetarin e Kamenicës, Qëndron Kastrati. (Objekti i Komunës, ora 9:00)

- Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës viziton kompaninë Al Petrol  në kuadër të ciklit të takimeve me bizneset që ka nisur që nga zgjedhja si Kryetar për mandatin e ri katër vjeçar.  (Zyret Qendrore te Al Petrol, ora 9:00)

- OJQ EC Ma Ndryshe, ORKIDE dhe X40 mbajn konferencën për media rreth performancës publike “Drunj të pastër”. (Sheshi “Shatërvan”, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Integrime Evropiane lidhur me shqyrtimin e Projektligjit për ratifikimin e Marrëveshjes Financiare për IPA 2017, pjesa e parë ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian- e ftuar për të prezantuar këtë Marrëveshje znj. Dhurata Hoxha - Ministre e Integrimit Evropian. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 10:00)

- Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka do të vizitojë Projektin “Air Energy”, në  fshatin Kitkë te Komunës se Kamenicë. (Fshati Kitkë, ora 10:30)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, sot, mban konferencë për media. (Kabineti i kryeparlamentarit, ora 10:30)

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 11:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj vizitë pune në Ministrinë e Punëve të Jashtme. (Ministria e Punëve të Jashtme, ora 12:00)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve mban konferencën për media me temë “Pse ikin investitorët e huaj nga Kosova“. (Zyret e AKB–së, ora 13:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi takohet me anëtarët e Këshillit Shtetëror të Cilësisë të AKA. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)
 
- Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka do të zhvillojë një vizitë në Minierën e Artanës ku do te takohet me menaxhmentin dhe minatorët. (Miniera e Artanës, ora 14:00)

Ngjarjet e datës 21 Korrik 2018

- Bëhen homazhe te varrezat e dëshmorëve në 20-vjetorin e rënies heroike të Dëshmorit të Kombit Rexhep Bislimi dhe në 19-vjetorin e rënies heroike të Dëshmorit Kadrush Ilazi. (Ferizaj, ora 10:00)
 
- Me rastin e shënimit të “Epopeja e korrikut 1998”, mbahen homazhe për dëshmorët e Rahovecit. (Kompleksi përkujtimor “Maja e Shkodranit”, Rahovec, ora 10:00)


Ngjarjet e datës 20 Korrik 2018

- Në Universitetin “Kadri Zeka ” në Gjilan mbahen provimet pranuese. (Universiteti “Kadri Zeka” në Gjilan, ora 9:00)

- Grupi inicues kundër rrënimit të objektit të shkollës së verbërve në Pejë mban një konferencë për media. (Sheshi në qendër të Pejës, ora 9:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sporti, Kujtim Gashi merr pjesë në vendosjen e gurthemelit të Pishinës Olimpike në në Prizren, investim i Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit. (Palestra Sportive “Sezai Surroi” Prizren, ora 10:30)

- Nisin punimet për ndërtimin e rrugës  në fshatin historik - turistik Belle. (Kilometri i-të  përgjatë rrugës në grykën e Deçanit  afër hotel Kalaja, ora 10:00)

- Policia e Kosoves fillon shpërndarjen e broshurave sipas projektit "Për një vit më të sigurt në trafik” me qëllim të sensibilizimit të pjesëmarrësve në trafikun rrugor, qoftë ata vendor, bashkatdhetarët dhe të huajt që hyjnë dhe qarkullojnë npër rrugët e Kosovës. (Pikë Kalimi Kufitar në Merdar, ora 11:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të bashkëbisedojë me studentë të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”. (Kabineti i Presidentit, ora 11:30)

- Kryeministri Ramush Haradinaj vizitë pune në Komunën e Lipjanit. (Objekti i Komunës, ora 11:30)

- Komuna e Shtërpcës, Agjencia Austriake për Zhvillim dhe Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim organizojnë ceremoninë e hapjes së ndërmarrjes sociale "Shoqata e Pavarur e Grave Sevcë" në fshatin Sevcë. (Ambientet e Ndërmarrjes Sociale në fshatin Sevcë, Komuna e Shtërpcës, ora 11:30)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi dekoron këngëtaren Era Istrefi me Medaljen Presidenciale Jubilare të Dhjetëvjetorit të Pavarësisë. (Kabineti i Presidentit, ora  12:30)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione  takohet me përfaqësues të Komisionit Qeveritar për Persona të Zhdukur për të diskutuar lidhur me çështjen e Personave të Pagjetur pas samitit të mbajtur në Londër. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, 13:00)

- Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Behgjet Pacolli do të pret në takim homologun e tij nga Republika e Maqedonisë, Ministrin e Punëve të Jashtme, Nikola Dimitrov. (Ndërtesa e MPJ-së, ora ora 13:15 - vetëm pamje)

- Ministri i Financave Bedri Hamza dhe menaxheri i Bankës Botërore për Kosovën Marco Mantovanelli nënshkruajn marrëveshje për financimin e projektit të Ekonomisë Digjitale në Kosovë në vlerë prej  20.7 milion euro. (Ndërtesa e Qeverisë, kati 11, ora 14:00)

- Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Behgjet Pacolli do të pret në takim homologun e tij nga Republika e Maqedonisë, Ministrin e Punëve të Jashtme, Nikola Dimitrov mbajn konferencë për media do të mbahet. (Ndërtesa e MPJ-së, ora 14:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli pret në takim ministrin e Jashtëm të Maqedonisë, Nikola Dimitrov. (Kabineti i Kryeparlamentarit, ora 14:30 - vetëm pamje)

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim ministrin e Jashtëm të Maqedonisë, Nikola Dimitrov. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 15:10 - vetëm pamje)

- Në përkujdesjen e Komunës së Deçanit Kryetarit, Bashkim Ramosaj në bashkëpunim më zyrën e diasporës organizohet hapja e  panairit - verorë  2018. (Qendra e qytetit të Deçanit, ora 16:00)

- Asociacioni i Agjencive për Zhvillim Rajonal organizon ceremoninë përmbyllëse të dhënies së Granteve. (Hotel Sirius, ora 17:00)

- Rritja e vetëdijës mbi migrimin, refugjatët dhe viktimat e konfliktit, si dhe eksplorimi i kulturës dhe identitetit përmes artit publik, bisedave dhe tregimeve, janë karakteristikat kryesore të ngjarjes 'Arti i Migrimit' që do të mbahet në Prishtinë. (Miqt Pub pranë Swiss Diamond Hotel, ora 17:00)

 

Ngjarjet e datës 19 Korrik 2018

 - Rektori i Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, prof. dr. Marjan Dema nesër do të vizitojë studentët të cilët do t’i nënshtrohen provimit pranues në Universitetin e Prishtinës. (Kampusi i UP-së, ora 9:00)

- Bëhet nënshkrimi i kontratave dhe shpërndarja e tyre për të rinjtë përfitues të shpalljes së fundit nga ana e Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, për Edukim Jo-Formal. (Kabineti i ministrit Kujtim Gashi. ora 10:00)

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Ministri i Kulturës, Rinise dhe Sportit, Kujtim Gashi, viziton Parkun Arkeologjik Ulpiana ku do të njoftohet me ecurinë e punimeve që po ndërmerren nga Instituti Arkeologjik. (Parkun Arkeologjik Ulpiana, ora 11:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi mban konferencë për media. (Kabineti i Presidentit, ora 11:30)

- Kryetari Gjykatës Themelore të Gjilanit, Ramiz Azizi do të mbajë një konferencë për media në të cilën do të prezantohet raporti gjashtë mujor i Gjykatës Themelore të Gjilanit, së bashku me Degët e saja. (Objekti i Gjykatës Themelore të Gjilanit, ora 13:00)

- Kryetarit të sapozgjedhur të Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi takohet me Kryeminsitrin e Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 13:00)

- Anulohet - Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi viziton kompaninë “Albi Group”. (Albi Mall, Veternik, ora 13:00) 

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim organizon aksionin për avancimet akademike në Universitetin e Prishtinës. (Para Rektoratit, ora 14:00)

- Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, i shoqëruar nga Kryesuesi i Këshillit Gjyqësor të Kosovës, Nehat Idrizi  viziton Gjykatën Themelore në Prishtinë, ku do të pritet nga Kryetarja e kësaj Gjykate, znj. Afërdita Bytyçi. (Gjykata Themelore në Prishtinë, ora 14:00)

- Ministri i Kulturës, Rinise dhe Sportit, Kujtim Gashi, viziton Federatën e Xhudos në Pejë ku në një ceremoni të organizuar do t’u ndajë ceqet xhudisteve Nora Gjakova, Distria Krasniqi dhe Driton Kuka. (Federata e Xhudos në Pejë, ora 14:00)

- Kosova 2.0 organizon një bisedë tëshkurtër me temën “diaspora” për të njohur realitetet komplekse dhe shumë-shtresore të kosovarëve qëjetojnë jashtë shtetit. (Innovation Centre Kosovo, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 18 Korrik 2018

- Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës së bashku me UNDP organizojnë takim me shoqërinë civile dhe gazetarë ku do të flasin për Sustainable Development Goals, konkretisht në lidhje varfërinë, se si kjo dukuri raportohet nga mediet dhe se si shoqëria civile e promovon rrënjosjen e varfërisë në Kosovë. (Qendra Termokiss, ora 9:30)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi takohet me Komisionit me rektorët e Universiteteve Publike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 204, ora 10:00)

- Mbahet takimi i radhës së Komisionit Qeveritar për Persona të Zhdukur. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P-38, ora 10:00)
   
- Ministris së Punës dhe Mirëqenies Sociale Skender Reçica raporton para Komisionit për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale lidhur me zbatimin e Ligjit për aftësimin, riaftësimin profesional dhe punësimin e personave me aftësi të kufizuara. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00)   

- Me rastin e shënimit të “Epopeja e korrikut 1998”, Komuna e Rahovecit dhe shoqatat e dala nga UÇK-ja, degët në Rahovec, bëjnë homazhe te vendi i betejës. (Përmendorja e dëshmorëve në Fortesë, Rahovec, ora 10:00)   

- Komisioni për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal mban dëgjim publik për Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Automjete. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 11:00)   

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Buxhet dhe Financa në të cilen do te shqyrtohet Projektligji për Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz dhe amendamenteve të Komisionit për Bujqësi, Pylltari, Zhvillim Rural, Mjedis dhe Planifikim Hapësinor. (Ndërtesa e Kuvendit, Salla C 203, ora 11:00)
   
- Me rastin e shënimit të “Epopeja e korrikut 1998”,  mbahet akademi përkujtimore dhe shfaqet premiera e filmit dokumentar “Agimi i lirisë”, kushtuar dëshmorit Agim Kelmendi, në 20-vjetorin e rënies. (Qendra e kulturës “Mensur Zyberaj”, Rahovec, 11:00)   

- Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi në kompaninë “HIB Petrol”. (HIB Petrol, rruga per Ferizaj, afer Hotel Emerald, ora 11:45)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit në të cilën do të behët shqyrtimi i Raporteve të Komisioneve Kryesore për Projekt-Rregulloren e Kuvendit, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, Salla N 2014, ora 13:00) 

- Kyetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës në Gjilan, Lutfi Haziri, pret në takim Grupin Parlamentar të LDK-së. (selia e LDK-së, Gjilan, ora 16:00)

- Nisma e të Rinjve për të Drejtat e Njeriut - Kosovë organizon diskutimin "Talks at the Top" me Presidenten Atifete Jahjaga. (Dit' e Nat', ora 17:00)  

- Me rastin e shënimit të “Epopeja e korrikut 1998”, organizatat e dala nga lufta e UÇK-së organizojnë akademi përkujtimore për komandantin Gani Paçarizi. (Salla e Kuqe në Pallatin e Rinisë, ora 17:00)  

- Hapet ekspozita personale e artistit Dëfrim Jupa. (Galeria “Monet Arts & Books”, rr. “Hajdar Dushi”, ora 19:00)

- Mbahet ceremonia e hapjes së ENZA HOME, një ndër kompanitë më të mëdha turke, investimi i saj në Kosovë hap vende pune të reja dhe vendos Kosovës në hartën e mbi 60 shtete ku kjo kompani operon. (Magjistralja Prishtinë- Ferizaj, Çagllavicë,  ora 19:30)
 

Ngjarjet e datës 17 Korrik 2018

- Përkujtohet 20 vjetori i rëniës se dëshmorëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Bashkim Kerolli dhe Adem Ademi. Te vendi i quajtur Rrasa e Zogut të kufiri Shqipëri - Kosovë, ora 10:00 - nisja behet nga fshati Polac, ora 8:00) 

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Administratë Publike, Qeverisje Lokale dhe Media në të cilën do të shqyrtohet projektligji për lirinë e asociimit në Organizata Joqeveritare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 225, ora 10:00)

- Mbahet ceremonia e inaugurimit te impiantit të trajtimit të ujërave të zeza në fshatin Mramor. (Bregu lindor i Liqenit të Badocit pranë fshatit Mramor, ora 10:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim përfaqësues të projektit të GIZ-it gjerman dhe nxënës nënshkrues të peticionit për ngritjen e kapaciteteve në arsim. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:30)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal në të cilën do të shqyrtohet projektligji për Produkte të Ndërtimi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 11:00)

- Oda Ekonomike e Kosvës organizon takim me delegacionin e organizatës prestigjioze “The Heritage Foundation”. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 14:00)

- Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë/BE, së bashku me Këshillin Gjyqësor të Kosovës, do të fillojë zyrtarisht procesin e digjitalizimit të shënimeve të dënimeve të vjetra në tërë Kosovën. (Hotel Swiss Diamond, ora 14:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 14:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në ceremoninë e nënshkrimit, me rastin e blerjes së automjeteve multi funksionale ushtarake të lëvizshmërisë së lartë nga Qeveria e Kosovës për Forcën e Sigurisë së Kosovës. (Kazerma Adem Jashari në Prishtinë, ora 16:00)Ngjarjet e datës 16 Korrik 2018

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim Zëvendës-Ndihmës Sekretarin Amerikan të Shtetit për çështjen e Parandalimit të Konflikteve, Pete Marocco. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00 - vetem pamje)

- Ministria e Inovacionit dhe Ndërmarrësisë organizon lansimin e programit për financimin e NVM-ve dhe bizneseve fillestare Start-up. (Innovation Center Kosovo, Rr. “Rexhep Mala” 28 A, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media. (Zyrat qendrore te Vetëvendosjes, ora 12:00)

- Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Bajram Hasani dhe kryetari i Vushtrrisë, Xhafer Tahiri nënshkruajnë marrëveshjen për Zonën Ekonomike. (Komuna e Vushtrrisë, ora 14:00)

Ngjarjet e datës 15 Korrik 2018

- Deputeti i Partisë Socialdemokrate, Faton Topalli, do të qëndrojë në Vermicë ku do të vëzhgojë implementimin e rezolutës së Kuvendit për reduktimin e kontrollit kufitar për mërgimtarët që vijnë nga shtetet e Evropës Përëndimore.  (Kufiri në Vermicë, ora 12:00-13:00.
 

Ngjarjet e datës 14 Korrik 2018

- Kompania "Trofta", anëtare e OAK-së dhe klubet e Peshkimit në bashkëpunim me Odën e Afarizmit të Kosovës organizojnë "Festivalin e Peshkimit dhe Gatimit". (Restorant "Trofta" në Istog, ora 11:00)

- Me rastin e kremtimit të Festës Kombëtare Franceze, Ambasadori i Francës në Kosovë, Didier Chabert, do të organizojë pritje për personalitetet e Kosovës dhe përfaqësuesit e bashkësisë ndërkombëtare si dhe për komunitetin francez që jeton në Kosovë. (Hotel Emerald, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 13 Korrik 2018

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, merr pjesë në lansimin e projektit të parë “Dig Data” të Korporatës së Sfidave të Mijëvjeçarit. (Kino Armata, Prishtinë, ora 9:00)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi, do të vizitojë shkollën fillore dhe të mesme të ulët “Haxhi Hoti” në Rugovë të Gjakovës. (Shkolla fillore “Haxhi Hoti”, ora 10:00)

- Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)  

- Iniciativa për Drejtësi dhe Barazi Inject organizon konferencën për media rreth ecurisë së procesit për ndryshimin e Ligjit për Familjen  dhe Projektet aktuale të Initiativës për Drejtësi . (Qendra Informative dhe Kulturore të BE-së, ora 10:30)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi, do të vizitojë gjimnazin “Asllan Berisha” në Rugovë të Gjakovës. (Gjimnazi “Asllan Berisha”, ora 11:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do ta vizitojë kompaninë “Moea”, prodhuese e lëngjeve “Frutomania”. (Fshati Kravaricë, Komuna e Gjilanit, ora 11:00)

- Ministri i Financave Bedri Hamza dhe ambasadori i Zvicrës në Kosovë Jean-Hubert Lebe nënshkruajne Marrëveshje financiare ndërmjet Ministrisë së Financave dhe Qeverisë Zvicerane “Programi Mbështetës për Ujësjellës dhe Kanalizim në Zonat Rurale, Faza VI”. (Ndërtesa e Qeverisë, kati 11, ora 14:00)

- Vazhdon seanca gjyqësore me shpalljen e aktgjykimit në çështjen penale, kundër të pandehurit F.T i akuzuar për falsifikimi te dokumenteve, të pandehurës S.T e akuzuar për shkak te keqpërdorimit te pozitës zyrtare dhe marrjes apo asgjësimi i vulave zyrtare ose i shkresave zyrtare dhe të pandehuri G.Sh i akuzuar për shkak të ushtrimit te ndikimit. (Gjykata Themelore Ferizaj, ora 14:00)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës, me iniciativën e Forumit për Transparencë Parlamentare, vazhdon organizimin e aktivitetit Ditët e Kuvendit në Mitrovicë. (Qendra e Kulturës “Rexhep Mitrovica”, ora 14:00)

 

- Mbahet ceremonia e diplomimit të gjeneratës së parë të studentëve të degës së Gjuhës dhe Letërsisë angleze, të Fakultetit të Filologjisë së Universitetit "Ukshin Hoti". (Amfiteatri i Fakultetit të Ekonomisë në Prizren, ora 14:00)
 

- Ministri i Ministrisë së Punëve të Brendshme, Bejtush Gashi,  do të vizitojë Pikën e Kalimit Kufitar në Merdare. (Merdare, ora 17:00)


- Festivali Ndërkombëtar i Filmit të Animuar Anibar, bën prezantimin e temës dhe programit të këtij viti, që për qëllim ka trajtimin e pabarazisë gjinore në fushën e animacionit. (Kinëma "Jusuf Gervalla" në Pejë, ora 19:00)

 

- Shfaqet premiera “Shfaqja që shkon keq” nga Henry Lewis, Jonathan Sayer, Henry Shields me regji nga Bashkim Ramadani. (Teatri Dodona, ora 20:00)

Ngjarjet e datës 12 Korrik 2018

- Në kuadër të projektit “Qytetari ndihmon Komunën” mbështetur nga Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Prishtinë, projekt i OJQ KOHA në bashkëpunim me Komunën e Klinës organizohet ngjarjen “Komuna e Hapur”. (Komuna e Klinës, ora 9:00)

- Sindikata e Zjarrfikësve organizon protestë para Qeveris se Kosovës rrethe gjendjes qe ka kapluar ketë shërbim Emergjent. (Nisja do te bëhet nga Parkingu mbrapa pallatit të rinisë, ora 9:30)

- Administrata Tatimore e Kosovës mbanë takim të përbashkët me palët e interesit dhe donatorët, me të cilët do të diskutohen tema me interes për tatimpaguesit, si dhe do të prezantohen të arriturat dhe aktivitete tjera për periudhën Janar-Qershor 2018. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do ta dekorojë Drejtorin e USAID-it, James Hope, i pranishëm do të jetë edhe Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Greg Delawie. (Kabineti i Presidentit, ora 10:00)

- Ambasadat e Austrisë, Francës, Italisë, Luksemburgut dhe Instituti Goethe në bashkëpunim me Zyrën e Bashkimit Evropian në Kosovë, do të nënshkruajnë një protokol për themelimin e “cluster EUNIC Prishtinë”. (Zyra e informacionit të Bashkimit europian, ora 10:00)

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Iniciativa Kosovare për Stabilitet bënë prezantimin e raportit të hulumtimit dhe shfaqjes së dokumentarit “Mos u plaksh". (Kinemaja ABC, ora 10:30)

-  Mbahet konferenca për shtyp me rastin e dorëzim - pranimit të detyrës nga Kryetari Safet Gërxhaliu te Kryetari i ri i porsazgjedhur i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi. (Lokalet e OEK-ut, ora 11:00)

- Këshilli Drejtues i Univerziteti te Prizrenit mbanë mbledhje lidhur me zhvillimet e fundit në UPZ. (Universiteti i Prizrenit ora 11:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj mban konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:30)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do ta vizitojë fabrikën “Kivo”, në Kaçanik. (Kilometri i 14-të, rruga Kaçanik-Ferizaj, ora 11:30)

- Ministri i Finacave Bedri Hamza dhe drejtori i Zyres së KfW-së për Kosovë, Rene Escheman nënshkruajnë Marrëveshje “Përmirësimi i rrjetit të Ngrohtores qendrore në Prishtinë” për zgjerimin e rrjetit të Termokosit në vlerë prej 2.3 milionë euro ndërmjet Ministrisë së Financave dhe Bankës Gjermane për Zhvillim. (Ndërtesa e Qeverisë, kati 11, ora 14:00)

- Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë dhe Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim do të lansojnë projektin e financuar nga BE “Dialogu ndërmjet komuniteteve përmes mbrojtjes përfshirëse të trashëgimisë kulturore”. (Kinemanë Lumbardhi në Prizren, ora 18:00)


 

 

Ngjarjet e datës 11 Korrik 2018

- Përfaqësuesit e Zyrës së BE-së në Kosovë, Këshilli i Evropës dhe Qeveria e Kosovës do të paraqesin arritjet e projektit të përbashkët "Përmirësimi i mbrojtjes së të drejtave të njeriut të të burgosurve në Kosovë". (Swiss Diamond Hotel, ora 9:45)

- Ministri i Inovacionit dhe Ndërmarrësisë, Besim Beqaj raporton para Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00)

- Demokracia Plus organizon tryeze diskutimi në lidhje me mbikëqyrjen e prokurimit publik në të cilen do të shpalosen edhe dy raporte që kanë të bëjnë me monitorimin e Organin Shqyrtues të Prokurimit dhe monitorimet e Komisionit Rregullativ të Prokurimit Publik. (Hotel Sirus, ora 10:00)

- Ministri i Zhvillimit Ekomomik, Valdrin Lluka raporton para Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal lidhur me gjendjen në Ndërmarrjen Publike Posta e Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 10:00)

- Rrjeti i Grave të Kosovës organizon protestë paqësore për të kërkuar drejtësi për Antigonën. (Para objektit të Gjykatës në Rahovec, ora 10:00)

- Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale,  Skender Reqica dhe Kryeinspektor i Inspektoratit të Punës, Basri Ibrahimi raportojn para e Komisionit për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione lidhur me gjendjen ekzistuese të rinjve dhe të miturve të cilët punojnë në sektorin privat. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 10:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, në bashkëpunim me UNICEF bënë certifikimin e 30 "Mentorëve Vullnetar Rinor" bazuar në Udhëzimin Administrativ për Punë Vullnetare 01/2016. (Kabineti i Ministrit Kujtim Gashi, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për të Drejtat, Interesat e Komuniteteve dhe për Kthim ne te cilen do te behet shqyrtimi i Projektligjit për Veprimtaritë Hidrometeorologjike dhe amendamentet e Komisionit funksional për Bujqësi, Pylltari, Zhvillim Rural, Mjedis dhe Planifikim Hapësinor, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Me rastin e Ditës Botërore të Popullsisë, Fondi për Popullsi i Kombeve të Bashkuara - UNFPA Zyra në Kosovë në partneritet me Institucionin e Avokatit të Popullit - IAP organizojnë tryezën “Planifikimi familjar është e drejtë njerëzore!”. (Hotel Sirius, ora 10:30)

- Komisioni për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale takohet me ministrin e Ministris së Shëndetësisë Uran Ismaili për të diskutuar lidhur me furnizimin me barna nga lista esenciale, funksionalizimi i Fondit të Sigurimeve Shëndetësore si dhe vonesat në procedimin e Projektligjeve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Mbahet takim i përbashkët i Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe Mbikëqyrjen e Agjencisë Kundër Korrupsion, me përfaqësues të Këshillit Grevist të Punëtorëve të Administratës së Gjykatave dhe Prokurorive, në lidhje me grevën, që po vazhdon ende për realizimin e kërkesave të tyre. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C-203, ora 12:00)

- Lëvizja Vetëvendosje organizon tryezën “Shqiptarët dhe integrimi evropian”. (Hotel Tirana International, Tiranë , ora ora 12:00)

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe Mbikëqyrjen e Agjencisë Kundër Korrupsion takohet me përfaqësues të Këshillit Grevist të Punëtorëve të Administratës së Gjykatave dhe Prokurorive, në lidhje me grevën, që po vazhdon ende për realizimin e kërkesave të tyre. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 12:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Administratë Publike, Qeverisje Lokale dhe Media në të cilen do të behët shqyrtimi në parim i Projektligjit për Dhënien në Shfrytëzim dhe Këmbimin e Pronës së Paluajtshme të Komunës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 13:00 )

- Anulohet - Ministrja e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Dr. Albena Reshitaj, do ta vizitojë Komunën e Gjilanit, ku së bashku me kryetarin e Komunës Lutfi Haziri do të nënshkruajnë Marrëveshje të Mirëkuptimit për Bashkëfinancimin e Projektit për “Vazhdimin e Punimeve në Lumin Mirusha”. (Objekti i Komunës së Gjilanit, ora 15:00)

Ngjarjet e datës 10 Korrik 2018

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit në të cilën do të behët shqyrtimi i raportit me amendamente i Komisionit Funksional në Projektligjin nr. 06/L-059 për Kompleksin Memorial "Adem Jashari" në Prekaz, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 10:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sporteve, Kujtim Gashi, viziton Federatën e Futbollit të Kosovës, ku do ta takojë kryetarin e ri të FFK-së, Agim Ademi, dhe njëherësh do ta urojë për marrjen e detyrës për t’i prirë Federatës për mandatin e ri. (Zyret e Federatën, ora 10:00)
 
- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sporteve, Kujtim Gashi dhe kryetari i Federatës se Futbollit të Kosovës, Agim Ademi do të qëndrojnë në Stadiumin e Prishtinës për të inspektuar punimet në stadium. (Stadiumi i Prishtinës, ora 10:30)

- Ministri i Bujqësisë, Nenad Rikallo raporton Komisionit për Bujqësi, Pylltari, Zhvillim Rural, Mjedis e Planifikim Hapësinor për dëmet e fundit në Kosovë nga rreshjet e shiut. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302,  ora 11:00)

- Sindikata e Zjarrfikësve të Kosovës organizon konferencë për shtyp  me qëllim te informimit publik lidhur me Vendimet dhe Qendrimet  e Sindikatës se Zjarrfikësve qe te fillon Aplikimin e masave Sindikale, Organizimin e Protestes para Objektit te Qeverisë së Kosovës, si shenjë revolte dhe paknaqësie lidhur me gjendjen Alarmante qe ka kapluar kët shërbim dhe mos gadishmerisë te institucioneve për te zgjidhur problemet te cilat ne vazhdimesi e percjellin ketë Sherbim Emergjent. (Lokalet e BSPK-es,  ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike në të cilën do të behët shqyrtimi dhe miratimi i rekomandimeve për raportin vjetor për funksionimin e sistemit të kontrollit të brendshëm të financave publike në sektorin publik në Kosovë, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal në të cilën do të behët shqyrtimi i Raporteve me Rekomandime për Projektligjet për ndryshimin dhe plotësimin e Projektligjeve në fushëveprimin e Ministrisë së infrastrukturës, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 11:00)

- Promovohet libri 'Nga Teoria në Praktikë', vepër e një grupi autorësh prej 31 pedagogëve universitar i cili i përmban 28 studime rasti për kompani nga Kosova dhe ka për qëllim të ngrisë nivelin e studimeve në kuptim të lidhjes së teorisë me praktikën  në fushën e biznesit, menaxhmentit,  marketingut, ndërmarrësisë, shkencave kompjuterike dhe edukimit. (Hotel Sirius, ora 12:45)

 - Mbahet mbledhja e Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për statusin e punëtorëve të arsimit shqip të Republikës së Kosovës nga viti shkollor 1990/91 deri në vitin shkollor 1998/99. dërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 13:00) 

- Ministri i Mbrojtjes së Irlandës, Paul Kehoe viziton Ministrinë për Forcën e Sigurisë së Kosovës.  (Ndërtesa e MFSK, ora 18:00)

- Shefja e Zyrës së BE-së në Kosovë, Nataliya Apostolova, dhe Ambasadori i Austrisë, Gernot Pfandler, do të paraqesin prioritetet e Presidencës së Austrisë të Këshillit të Bashkimit Evropian. (Rezidenca e Ambasadorit Austriak përballë ish Ambasadës Britanike, rruga Ismail Qemaili 158, ora 18:30)

Ngjarjet e datës 9 Korrik 2018

- Sindikatat e punëtorëve të Postës së Kosovës dhe të gjithë punëtorët do të hyjnë në Grevë të Përgjithshme. (Të gjitha zyrat postare të Postës së Kosovës, ora 8:00)

- Hapet konkursi për  pranimin e studentëve të rinj për vitin akademik 2018/19  në Fakultetet e Universitetit "Kadri Zeka" në Gjilan, niveli baçelor. (Universitetit "Kadri Zeka" në Gjilan, ora 9:00)

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës lidhur me shqyrtimin e parë te Projektligjit për Dhomën e Posaçme të Gjykatës Supreme për çështjet në lidhje me Agjencinë Kosovare të Privatizimit. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka mban konferencë për media ku do të flas për zhvillimet në Telekomin dhe Postën e Kosovës. (Mjediset e MZHE-së, kati IV, ora 10:30)

- Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, pret në takim përfaqësuesit e Odës Ekonomike të Kosovës. (Kabineti i kryeparlamentatit, ora 11:30)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për statusin e punëtorëve të arsimit shqip të Republikës së Kosovës nga viti shkollor 1990/91 deri në vitin shkollor 1998/99. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 13:00)

- Mbahet ceremonia solemne e hapjes së edicionit të 18-të të Universitetit Veror Ndërkombëtar të Prishtinës. (Amfiteatri i Bibliotekës Qendrore Universitare, ora 19:00) 

Ngjarjet e datës 7 Korrik 2018

- Mbahet Konventa zgjedhore e Rinisë Demokratike. (Hotel Emerald, ora 10:30)

- Ministri i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Rrustem Berisha mban konferencë për media lidhur me kërkesat e ditëve të fundit nga disa pjesëtarë të komunitetit serb për largim nga FSK-ja. (Ndërtesa e MFSK-se, ora 11:00)
 

Ngjarjet e datës 6 Korrik 2018

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi në të cilën do të behët shqyrtimi i aplikacioneve të kandidatëve për anëtarë të Këshillit të Kosovës për Trashëgimi Kulturore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës në bashkëpunim me Drejtorinë për Hulumtime Parlamentare, Arkiv dhe Bibliotekë të Kuvendit të Republikës së Kosovës organizon tryezën diskutuese me temë “Mbrojtja e të dhënave personale dhe Qasja në dokumente publike”. (Swiss Diamond Hotel, ora 10:00)

- Mbahet ceremonia e diplomimit të studentëve të gjeneratës së parë të Fakultetit të Sigurisë Publike. (Akademinë e Kosovës për Siguri Publike në Vushtrri, ora 11:00)

- Mbahet ceremonia e përurimit të kuzhinës së re për pacientët e Qendrës Integruese Rehabilituese  të Sëmurëve Kronik Psikiatrik në Shtime. (Shtime, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit me kryetarët e grupeve parlamentare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla  C-301, ora 10:30)

- Vazhdon seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 11:00)

- Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor ben prezentimin e pakove informuese për procedurat e lejeve ndërtimore. (Hotel Emerald, ora 11:00)

- Mbahet Konferenca e rregullt javore e Grupit Parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, kati  - III - salla S3, ora 11.00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj, merr pjesë në takimin konsultativ në mes të Qeverisë dhe Komunave. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00)

- Nxënësit e shkollës profesionale "Gjin Gazulli" certifikohen dhe prezantojnë sistemin "Smart Home", për shndërrimin e shtëpive dhe ndërtesave në makina inteligjente, me qëllim të rritjes së komoditetit, të sigurisë dhe eficiencës së energjisë. (Gjin Gazulli High School, ora 12:00)

- Mbahet akademi përkujtimore për Skender Ibishin. (Instituti Albanologjik i Kosovës, ora 12:00)

- Sindikatat e punëtorëve të Postës së Kosovës dhe të gjithë punëtorët do të hyjnë në Grevë të Përgjithshme. (Të gjitha Zyrat Postare, në tërë territorin e Kosovës, ora 13:00)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione mban dëgjim publik lidhur me mbikëqyrjen e zbatimit të Ligjit Nr. 05/L-021 për Mbrojtjen nga Diskriminimi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 13:00)

- Kuvendi vazhdon organizimin e aktivitetit Ditët e Kuvendit 2018 në Ferizaj. (Teatri “Adriana Abdullau”, ora 14:00)

Kalendari

Ngjarjet e datës 5 tetor 2022

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ratifikimin e Marrëveshjes së Financimit në mes të Republikës së Kosovës përfaqësuar nga Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve dhe Asociacionit Ndërkombëtar për Zhvillim për “Projektin e Reformës së Sistemit të Ndihmës Sociale në Kosovë”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- Shefi i futbollit në UEFA, Zvonimir Boban takohet me Ministrin e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Hajrulla Çeku. (Ndërtesa e Ministrisë, ora 10:00)

- Avokati i Popullit organizon dëgjim publik përkitazi me hetimin e përgjithshëm për shëndetin riprodhues në Gjilan. (Salla e Kuvendit të Komunës së Gjilanit, ora 10:00)

- Shefi i futbollit në UEFA, Zvonimir Boban takohet me kryetarin e Komunës së Prishtinës Përparim Rama. (Ndërtesa e Komunës, ora 10:45)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve pret sekretaren e ambasadës së Malit të Zi, Fedisa Dacić ku edhe do të mbahet konferenca për media lidhur me Forumin Ekonomik Ndërkombëtar Ulqini. (Objekti i AKB-së, ora 11:00)

- Shefi i futbollit në UEFA, Zvonimir Boban takohet me Komitetin Ekzekutiv të Federatës së Futbollit të Kosovës. (Selia e FFK-së, ora 11:30)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton në parim Projektligjin për faljen e masave ndëshkimore të vendosura gjatë periudhës së Pandemisë COVID-19. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:30)

- Agjencia Kosovare e Privatizimit organizon ceremoninë e hapjes së ofertave të shitjeve të aseteve përmes likuidimit nr. SHAL 59. (Hotel Grand, ora 12:30)

- Zëvendëskryeministri i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog, Besnik Bislimi raporton para Komisionit për Integrime Evropiane. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)

- Komuna e Gjilanit organizon mbledhje komemorative për të nderuar jetën dhe veprën e prof. dr. Shqiponja Isufit. (Salla e teatrit të qytetit të Gjilanit, ora 13:00)

-  Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022, në nivelin legjislativ, ekzekutiv, rregullator dhe në ndërmarrje publike bën zgjedhjen e eksperteve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 14:00)

- Shefi i futbollit në UEFA, Zvonimir Boban mban konferencë për media. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 15:00)

- Zhvillohet ndeshja Kosovë - Itali në kuadër të Kualifikimeve e Evropianit U17. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 16:00)