03 Gusht 2021

Kalendari

Ngjarjet e datës 30 Janar 2018

- Klubi i Prodhuesve të Kosovës organizon konferencën "Konkurrenca e Industrisë Metalike". (Emerald Hotel, ora 9:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike ne te cilen do te behet shqyrtimi i raportit të Auditimit për Raportin Financiar Vjetor të Kompanisë për Menaxhimin e Deponive të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 10:00)

- Rrjeti Ballkanik i Gazetarisë Hulumtuese, do ta publikojë të martën një raport studimi mbi mediat dhe sundimin e ligjit në Kosovë. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit Komisioni për Integrime Evropiane në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit nr.03/L-094 për Presidentin e Republikës së Kosovës, nga aspekti i përputhshmërisë me legjislacionin e BE-së. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 10:00)

- Ministri i Ministrisë së Administrimit të Pushtetit Lokal, Ivan Todosijevic do të vizitoj Komunën e  Parteshit - Pasjanës. (Objekti i Komunës se Parteshit, ora  11:00)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi raporton para Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi lidhur me gjendjen në Arsimin e Lartë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 11:00 )

- Me rastin e tetë vjetorit të ndarjes nga jeta të ish kryetari të komunës së Istogut Fadil Ferati do të bëhen homazhe dhe vendosje kurora lulesh tek varri i të ndjerit në Gurrakoc. (Varrezat e fshatit në Gurrakoc, ora 11:00)

-  Mbahet mbledhja e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal në të cilën do të behët shqyrtimi i Vendimit të Qeverisë lidhur më Ndërmarrjen "Qendra shoqërore, sportive, kulturore dhe ekonomike Pallati i Rinisë - PRN067". (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 11:00)

-  Mbahet mbledhja e Komisionit për të Drejtat, Interesat e Komuniteteve dhe për Kthim  në të cilën do të behët shqyrtimi i Draft-Planit dhe Programit të punës së komisionit për vitin 2018. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

- Ministri i Ministrisë së Administrimit të Pushtetit Lokal, Ivan Todosijevic së bashku me kryetarin e Komunës së Parteshit - Pasjanës, Dragan Petkovic, do të ju drejtohen mediave. (Holli i ndërtesës komunale të Parteshit - Pasjanës, ora 11:45)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Bujqësi, Pylltari, Zhvillim Rural, Mjedis e Planifikim Hapësinor në të cilën do të diskutohet gjendja mjedisore në Kosovë rreth ndotjes së ajrit dhe propozimet lidhur me këtë gjendje. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 204, ora 12:00)

- Zëvëndeskryeministri Enver Hoxhaj raporton para Komisionit për Punë të Jashtme, Diasporë dhe Investime Strategjike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-1.ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit ku do te njoftohet lidhur me mandatin e Drejtorit, Zëvendësdrejtorit, Bordit Mbikqyrës dhe të anëtarit të Komisionit për kërkesa pronësore në Agjencinë Kosovare për Krahasim dhe Verifikim të Pronës, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 13:00 )

- Mbahet ceremonia e rihapjes së urës në Mitrovicë, pas rindërtimit dhe renovimit nga FSK-ja dhe KFOR-i. (Tek ura, në pjesën jugore të Mitrovicës, ora 14:00)

- Galeria Kombëtare e Kosovës në kuadër të programit publik të ligjëratave do të ligjëron të kuratori Lubin nga Izraeli. (Galeria Kombëtare e Kosovës, ora 18:00) 

Ngjarjet e datës 29 Janar 2018

- Kryeministri Ramush Haradinaj ka ftuar në takim komunitetin e biznesit në bashkëpunim me Odën Ekonomike të Kosovës me qëllim të prezantimit të projekteve konkrete që do të paraqiten në takimin e radhës të BERZH-it. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:30)

- Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës “Adem Jashari” organizon ceremoninë zyrtare të organizuar me rastin e diplomimit te gjenerates se dytë dhe të tretë të Institutit të Limak për Shërbime Aeroportuale. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione mban Dëgjim publik lidhur me Projektligjin për Ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Lirinë Fetare në Kosovë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N-506, ora 10:00)

- Mbahet ceremonia e 40 të diplomuarve të Fakultetit të Bujqësisë dhe Veterinarisë në tër cilen merr pjese edhe ambasadori amerikan Greek Delawie. (Fakulteti i Bujqësisë dhe Veterinarisë i Universitetit të Prishtinës, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë në të cilën do të behët shqyrtimi dhe miratimi i Planit të punës së Komisionit për vitin 2018. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Në kuadër të lansimit të Skemës së Granteve 'Programi i Zhvillimit Rajonal të Balansuar', Ministria për Zhvillim Rajonal organizon konferencë për media pastaj vazhdon me Sesionin informues  me Përfituesit potencial/bizneset me qëllim të informimit lidhur me këtë programin për dhe mundësit e aplikimit. (Salla e konferencave Orion, ora 10:00)

- Mbahet takimi i 146 -të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Objekti i Prokurorisë së Shtetit, ora 10:00)

- Ambasadori i Republikës se Shqipërisë Qemal Minxhozi viziton komunën e Ferizajt, ku do të pritet nga kryetari i komunës, Agim Aliu. (Komuna e Ferizajt, ora 11:00)

- Në Qendrën Mediale në Çagllavicë do të mbahet debati me temën “Sundimi i ligjit në Kosovë”. (Qendra Mediale në Çagllavicë, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Administratë Publike, Qeverisje Lokale dhe Media në të cilën do të mbahet diskutim lidhur me nismën legjislative për hartimin e Projektligjit për Radiotelevizionin e Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 225, ora 11:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00)

- Në kuadër të projektit italian “KosAgri”, të cilin e ka  mbështetur edhe Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural mbahet ceremonia e përurimit te laboratorit për analiza të produkteve bujqësore dhe serrës eksperimentale.  (Institutin Bujqësor në Pejë,  ora 11:00)
 
- Mbahet mbledhja e Komisionit për Bujqësi, Pylltari, Zhvillim Rural, Mjedis e Planifikim Hapësinor në të cilën do të behet shqyrtimi në parim i Projektligjit për Mbrojtje nga Rrezatimi dhe Siguri Bërthamor, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:30)

 

- Komuna e Prishtinës bashkë me Ministren e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, si dhe Ministrin i Punëve të Brendshme, do të mbajnë konferencë të jashtëzakonshme për media ku do të njoftoheni lidhur me masat që do të ndërmarrim së bashku për uljen e nivelit të ndotjes së ajrit. (Objekti i vjetër të Komunës së Prishtinës, ora 17:00)
 

Ngjarjet e datës 27 Janar 2018

- Nën patronatin e Kryeprokurorit të Shtetit dhe e mbështetur nga Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, në Prishtinë mbahet “Konferenca vjetore e prokurorëve”. (Hotel Emerald, ora 10:00) 

Ngjarjet e datës 26 Janar 2018

- Programi i USAID-it për të Drejtat Pronësore në Kosovë dhe Universiteti "Kadri Zeka" në Gjilan organizon punëtori njëditore mbi të Drejtat Pronësore. (Ambientet e Vali Ranch në Gjilan, ora 9:00)

- Për herë të parë në Klinikën e Syve në QKUK, do të kryhen dy operacionet e  para  në kirurgjinë vitreoretinale. (Klinikën e Syve, ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës në të cilin do të behët shqyrtimi i raportit me propozim amendamente për Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për kontrollin dhe mbikëqyrjen e kufirit shtetëror. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 9:30)

- Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Agjencia Shtetërore për Mbrojtjen e të Dhënave Personale organizon konferencë në saje të shënimit të 28 Janarit - Ditës Ndërkombëtare të Privatësisë. (Hotelin Sirius, ora 10:00)

- Komuna e Prishtinës organizon takim me pronarët e banesave kolektive ku do të prezantohet projekti “Krijimi i Shoqatave të Pronarëve të Ndërtesave të banimit në bashkëpronësi”. (Salla e Kuvendit Komunal, Prishtinë, ora 10:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj vendos kurora lulesh te pllaka përkujtimore për viktimat hebreje të Luftës së Dytë Botërore. (Oborri i ndërtesës së Qeverisë, ora 10:00)
 
- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, pret në takim ambasadoren e Turqisë në Kosovë, Kivilcim Kiliç. (Zyra e Kryetarit Haziri, ora 10:30)

- Universitetit “Kadri Zeka” në Gjilan, përfaqësuar nga Rektori Bajram Kosumi dhe Agjencia për Zhvillim Rajonal - Lindje, përfaqësuar nga Valbona Tahiri, Drejtoreshë Ekzekutive do të nënshkruajnë marrëveshje bashkëpunimi. (Ambientete e Universitit te Gjilanit, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media lidhur me kërkesën për hetimin ndërkombëtar të pavarur dhe të gjithanshëm sipas kërkesës së familjes Dehari dhe përfaqësuesit të tyre ligjor. (Selia e Vetëvendosjes, ora 13:00)

- Ministri i Ministrisë së Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli raporton para Komisionit për Punë të Jashtme, Diasporë dhe Investime Strategjike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-1, ora 13:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj vizitë pune në Komunën e Rahovecit. (Ndërtesa e Komunës, Rahovec, ora 14:00)

- Organizata jo-qeveritare "Sensibilation and Education for European Future" organizon konferencë me rastin e Ditës Botërore të Edukimit Mjedisor, e cila shënohet në tërë botën me 26 Janar. (Qendra Informative dhe Kulturore të Bashkimit Europian, ora 15:00)
 

Ngjarjet e datës 25 Janar 2018

- Drejtori i Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë, Driton Gashi raporton para Komisioni për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 9:00)

- Mbahet vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” do të mbajë mbledhje solemne të Senatit për të shënuar 550 vjetorin e vdekjes së  Gjergj Kastrioti Skënderbeut. (Salla e Senatit në Rektorat, ora 10:00)

- Mbahet seanca e rregullt plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 14:00)

- Kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri, pret në takim pune kryeministrin e Republikës, Ramush Haradinaj. (Zyra e kryetarit Haziri, ora 14:20)

Ngjarjet e datës 24 Janar 2018

- Kolegji i Shkencave të Aplikuara Teknike "Tempulli", Instituti i Sigurisë Rrugore dhe Hulumtimeve në Transport dhe Asociacioni Kosovar i Motorizimit "AMRKS" organizojnë Konferencën e Pestë Ndërkombëtare “Auditimi i Sigurisë Rrugore dhe Zvogëlimi i Aksidenteve në Trafik”. (Objekti i Kolegjit “Tempulli”, ora 9:00)

- Shefja e Zyrës së BE-së në Kosovë, Nataliya Apostolova, do të japë vërejtjet e hapjes në fillimin e "Raportit të thelluar të vlerësimit të sistemit gjyqësor në Kosovë". (Hotel Swiss Diamond, ora  9:30)

- Nën patronazhin e Ministrisë së Inovacionit dhe Ndërmarrësisë organizohet Konferenca e Tretë Ndërkombëtare “Siguria Kibernetike dhe Privatësia". (Hotel Emerald, ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale në të cilen do të behët shqyrtimi i draft planit të punës së Komisionit për vitin 2018. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00)

- Grupi Parlamentar i Lidhjes Demokratike të Kosovës mban mbledhjen e rregullt të Grupit. Mbledhja. (Zyrat e LDK-së në Istog, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione në të cilen do të shqyrtohet mundësia e organizimit të konferencës rajonale mbi pozitën e femrës në shoqëri. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 10:00)

- Mbahet aksioni i dhurimit vullnetar të gjakut nga pjesëtarët e Ministrisë për Forcën e Sigurisë së Kosovës dhe Forcës së Sigurisë së Kosovës. (Ambientet e MFSK-së, ora 10:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në Konferencën e Tretë Ndërkombëtare “Siguria Kibernetike dhe Privatësia”. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Ambasadori i Republikës se Shqipërisë, Qemajl Minxhozi viziton komunën e Gjakovës, ku do të pritet nga kryetari i komunës, Ardian Gjini. (Komuna e Gjakovës, ora 11:00)

- Mbahet ceremonia e ndarjes së shpërblimeve shtetërore për xhudisten Distria Krasniqi për medaljen e artë në Kampionatin Evropian të Xhudos të mbajtur në nëntor të vitit të kaluar në Podgoricë me ç'rast do t'i ndahen pesë mijë euro sipas rregullores. (Kabineti i ministrit Kujtim Gashi, ora 11:00)

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe Mbikëqyrjen e Agjencisë Kundër Korrupsionit, do të mbajë dëgjim publik lidhur Projektligjin për Noterinë, Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Procedurën Jo-Kontestimore, dhe Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Trashëgiminë në Kosovë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N-506, ora 11:00)

 - Mbahet mbledhja e Komisionit për Buxhet dhe Financa në të cilen do të behët shqyrtimi i Buxhetit të Komunës së Lipjanit, shqyrtimi i Projektligjit për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Presidentin e Republikës së Kosovës, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 11:00)

- Deputetët e grupit Parlamentar te Lidhjes Demokratike të Kosovës do të vizitojnë Kryetarin e Komunës së Istogut, Haki Rugova me ç ‘rast do të ketë edhe konferencë  për media. (Objekti i Komunës së Istogut, ora 12:30)

- Fillon ceremonia e projektit te bashkëpunimit nderkufitar mes Komunës së Gjilanit dhe Komunës së Kumanovës, të mbështetur dhe financuar nga Komisioni Evropian. (Restorant Vali Ranch, ora 15:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj vizitë pune në Ministrinë e Zhvillimit Ekonomik. (Objekti i MZHE-së, ora 15:00)

- Në edicion të BarCamp Prishtinës tre folës me përvoja të ndryshme do të diskutojmë se ku kanë filluar kriptovalutat, përse duhet të i kuptojmë më mirë dhe çfarë kemi nevojë të dijmë më shumë rreth tyre. (Teatrin ODA, ora 17:30)

Ngjarjet e datës 23 Janar 2018

- Lëvizja FOL organizon diskutimin e hapur me temën “Qasja e medias në mbulimin e politikave të punësimit”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Shefja e Zyrës së BE-së në Kosovë, Natalija Apostolova, dhe Ambasadori i Bullgarisë në Kosovë, Nedialtço Dantçev, do t’i prezantojnë prioritetet e Presidencës Bullgare të Këshillit të Bashkimit Evropian para publikut në Kosovë. (Swiss Diamond Hotel, ora 10:30)

- Ministri i Ministrisë së Infrastrukturës, Pal Lekaj raporton para Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal lidhur me lidhur me pretendimet e Bechtel - Enka, për penalet që kanë derivuar nga mospërmbushja e detyrimeve të Qeverisë së Republikës së Kosovës, në ndërtimin e Autostradës "Arben Xhaferi". (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës në të cilën do të behët shqyrtimi i raportit me propozim amendamente për Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për kontrollin dhe mbikëqyrjen e kufirit shtetëror. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për medie në të cilën flet Albin Kurti. (Zyrët e Vetëvendosjes, ora 12:00)

- Alpinistja e parë shqiptare që ngjiti majën më të lartë të tokës, Everest 8848, Uta Ibrahimi do të nisë  fushatën “14 Majat e Himalajeve” me një konferencë për media. (Qendra Kulturore dhe Informative e BE-së, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit në të cilën do të behët shqyrtimi i Raportit me amendamente i Komisionit Funksional në Projektligjin, për Tatimin në Pronën e Paluajtshme, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 13:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj vizitë pune në Komunën e Ferizajt. (Ndërtesa e Komunës, Ferizaj, ora 13:30)

-  Mbahet mbledhja e Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi lidhur me shqyrtimin e vendimit të Qeverisë së Republikës së Kosovës, për ratifikimin e anëtarëve të Këshillit Shtetëror të Cilësisë të AKA. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 14:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj viziton kompaninë “HIB Petrol”, një ndër tatimpaguesit më të mëdhenj. (Zyra qendrore e HIB Petrol- Hotel Emerald, ora 15:00)

- Galeria e Ministrisë së Kulturës së Kosovës hap ekspoziten e artistit Mentor Berisha “Frymëmarrje në gardh”. (Galeria e Ministrisë së Kulturës së Kosovës, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 22 Janar 2018

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit, me kryetarët e grupeve parlamentare. (Ndertesa e Kuvendit, salla C-301, ora 9:00)

- Mbahet mbledhje e Komisionit për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione në të cilën do të behët shqyrtimi dhe miratimi i Raportit të punës për vitin 2017 dhe shqyrtimi i Draft-planit të punës për vitin 2018. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00)

- Zyra e Bashkimit Evropian nisë skemen Sub-Grant për përfshirjen sociale dhe riintegrimin ekonomik të viktimave të trafikimit. (Qendra Kulturore dhe Informative e BE-së, ora 10:00)

- Mbahet mbledhje e Komisionit për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë në të cilën do të behët shqyrtimi dhe miratimi i draft-planit të punës së Komisionit për vitin 2018;. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 10:00)

- Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka pret në takim kryetarin e Odës Ekonomike, Safet Gërxhaliu, i cili shoqërohet nga një delegacion i përfaqësuesve të bizneseve. (Kabineti i Ministrit Lluka, ora 11:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-se, ora 11:00)

- Mbahet ceremonia e inaugurimit te Qendrës për Simulim dhe Zhvillim të Shkathtësive Klinike. (Fakulteti i Mjekësisë, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mbanë konferencë për media. (Selia e Vetëvendosjes në lagjen Arbëria, ora 12:00)

- Grupi Parlamentar i LDK-se mban konferencën për media. (Ndërtesa e Kuvendit para  sallës C-301, ora 13:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj vizitë pune në Komunën e Obiliqit. (Ndërtesa e Komunës, Obiliq, ora 14:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj viziton Korporatën Energjetike të Kosovës. (Kosova A- Hyrja Zona 1, Obiliq, ora 15:00)
 
 

Ngjarjet e datës 21 Janar 2018

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj do të bëjë homazhe te varri i Presidentit Ibrahim Rugova, në shënim të përvjetorit të vdekjes së tij. (Velani, ora 9:00)

- Hapen te gjtha vendvotimet brenda Kosovës për të zgjedhur kryetarin e Lëvizjes Vetëvenodjse, ora 10:00

- Nën përkujdesjen e kryetarit të Komunës, Lutfi Haziri, mbahet akademi përkujtimore në shënim të përvjetorit të ndarjes nga jeta të presidentit Ibrahim Rugova. (Salla e teatrit të qytetit, ora 16:00)


 

Ngjarjet e datës 20 Janar 2018

- Nën përkujdesjen e kryetarit të Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, organizohen Homazhe para arkivolit në nderim të jetes dhe veprës së Jonuz Musliut. (Holli i teatrit të qytetit te Gjilanit, ora 10:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj do të bëjë homazhe për veprimtarin e njohur Jonuz Musliu. (Sheshi para Teatrit të Gjilanit, ora 10:00)

- Mbahet mbledhje komemorative në nderim të jetes dhe veprës së Jonuz Musliu. (Salla e teatrit të qytetit te Gjilanit, ora 11:00)

Ngjarjet e datës 19 Janar 2018

- Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi takohet me Koalicionin e OJQ-së për Integritet dhe Transparencë në Universitet. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 10:00)

- Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka do të mbajë konferencë për media, me ç’rast do të publikohen kontratat komerciale të nënshkruara nga Qeveria e Kosovës dhe investitori ContourGlobal për projektin e TC Kosova e Re. (Mjediset e MZHE-së, ora 10:00)

- Mbahet mbledhje e Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike në të cilën do të inicohet procedura për Auditimin e raporteve financiare të Subjekteve Politike, për vitin 2017, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla  sallën N 303, ora 10:00)

- Mbahet seanca e Kuvendit të Komunës së Gjilanit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit të Komunës së Gjilanit, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Bujqësi, Pylltari, Zhvillim Rural, Mjedis e Planifikim Hapësinor në të cilën do të shqyrtohet raporti për gjendjen e mjedisit, i ftuar kryeshefi i Agjencisë për mbrojtjen e mjedisit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:30

- Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri,  do të vizitojë Burgun e Hapur në Smrekonicë. (Fshati Smrekonicë, magjistrala Prishtinë - Mitrovicë, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për të Drejtat, Interesat e Komuniteteve dhe për Kthim në të cilën do të shqyrtohet Projektligji për Tatimin në Pronën e Paluejtshme, me raport amandamente të Komisionit funksional për Buxhet dhe Finanaca. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, do të takoj zëvendësministrin e Diasporës, Xhavit Zariqi. (Zyra e kryetarit të Komunës së Gjilanit, ora 13:00)

 

- Kryeministri Ramush Haradinaj vizitë pune në Komunën e Junikut. (Ndërtesa e Komunës, ora 13:30)

- Nën organizimin e kryetarit të Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, organizohet tryezë shkencore kushtuar figurës së Skënderbeut në 500-vjetorin e vdekjes, në të cilën pos kryetarit Lutfi Haziri, do të marrin pjesë edhe historianë e njohës së figurës së heroit. (Shkolla “Don Bosko”, në Gjilan, ora 14:00)

 

- Kryeministri Ramush Haradinaj vizitë pune në Komunën e Deçanit. (Ndërtesa e Komunës, ora 15:00)

Ngjarjet e datës 18 Janar 2018

 - Ministri i Arsimit,Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi do të zhvilloi një takim me kryetarin e komunës Gazmend Muhaxheri. (Rezidenca e kryetarit Muhaxheri në Pejë, ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e Kuvendit Komunal të Prishtinës, ku do të formohet Komiteti për Politikë dhe Financa si dhe do të caktohen anëtarët e komisioneve të aksionarëve nëpër ndërmarrjet publike komunale. (Objekti i Komunës, ora 10:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në lansimin e Indeksit Kombëtar për Mbrojtjen e Fëmijës. (Hoteli Sirius, ora 10:00)

- Demokracia Plus në bashkëpunim me CoDe organizon tryezën me temë “Roli i Grupeve Jo formale të Grave në Politik Bërje – Shkëmbimi i përvojave në mes të grupeve jo formale të grave në nivel lokal dhe institucioneve qendrore”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Koalicioni i OJQ–ve për Mbrojtjen e Fëmijëve në Kosovë - KOMF organizon konferencën e lançimit kombëtar të Indeksit për Mbrojtjen e Fëmijës 2.0. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Hapen punimet e punëtorisë me temë  “ Profilizimi i mësimdhënësve të klasave  I -V ”,  të organizuar nga MAShT dhe ku do të jenë të pranishëm drejtorët e Drejtorive Komunale të Arsimit në rajonin e Pejës  si dhe të gjithë drejtorët e Sh.F.M.U-ve së bashku me dy mësimdhënës të klasave  I –V dhe nga një mësimdhënës i shkollave të fshatrave. (Shkolla fillore “Shaban Spahija “ në Pejë, ora 10:00)

- Ministri i Infsrastrukturës, Pal Lekaj, do të zhvillojë vizitë inspektuese në Autostradën “Arbën Xhaferi”. (Autostrada në fshatin Doganaj, ora 10:30)

- Në kuadër të lansimit të programit Zhvillim Rajonal, Ministria për Zhvillim Rajonal,  nesër më 18 janar, 2018,  nga ora 13:30, organizon takimin me kryetarët e Komunave të Republikës së Kosovës me qëllim të informimit të komunave lidhur me këtë programin për Zhvillim Rajonal dhe mundësit e zhvillimit socio- ekonomik rajonal. (Ndërtesa e Qeverisë, salla e takimeve P-38 në, ora 13:30)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në takimin me kryetarët e Komunave, të  ftuar nga Ministria e Zhvillimit Rajonal. (Ndërtesa e Qeverisë-Salla P-38, ora 13:30)

- Mbahet mbledhja për themelimin e komisionit për bashkëpunim ndërkombëtar dhe kordinim vendor në fushën e Shkencës së Astronomisë në kuadër të Asociacionit për Mbështetjen e Arsimit dhe Aftësimit Profesional të Republikës së Kosovës. (Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, ora 15:00)

Ngjarjet e datës 17 Janar 2018

- Mbahet mbledhje e Komisionit për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale në të cilën do të behët shqyrtimi i projektligjit për ndërmarrjet sociale. (Ndërtesa e Kuvendit, sallaN 303, ora 10:00)

- Në kuadër të organizimeve në 550-vjetorin e vdekjes së Skënderbeut dhe Vitit Mbarëkombëtar të Skënderbeut, nesër më 17 janar 2018, zhvillohen homazhe te shtatorja e Skënderbeut. (Shtatorja e Skënderbeut, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Administratë Publike, Qeverisje Lokale dhe Media në të cilën do të behët shqyrtimi i raportit të punës së Komisionit, për vitin 2017 si dhe shqyrtimi i draft-planit të punës së Komisionit, për vitin 2018. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Për nder të 18 vjetorit të themelimit të Administratës Tatimore të Kosovës, do të mbahet shënimin simbolik të këtij përvjetori, në të cilin pjesëmarrës do të jenë Kryeministri i Republikës së Kosovës Ramush Haradinaj, Ministri i Financave Bedri Hamza, palët e interesit dhe donatorët. (Qendra e Shërbimit të Tatimpaguesve, ish-ndërtesa e Gërmisë, ora 11:00) 

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit,  salla  C 301, ora 11:00)

- Prezantohen projektet e studentëve, të cilët do të pasqyrojnë punën që është bërë gjatë semestrit dimëror 2017/18. (Fakulteti i Edukimit, ora 11:00)

- Mbahet mbledhje e Komisionit për të Drejtat, Interesat e Komuniteteve dhe për Kthim në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për Tatimin në Pronën e Paluejtshme, me raport amandamente të Komisionit funksional për Buxhet dhe Finanaca. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 12:00)

- Ministri i Ministrisë së Inovacionit dhe Ndërmarrësisë, Besim Beqaj do të vizitojë kompaninë e prodhimit të produkteve farmaceutike “Trepharm”. (Hapësirat e “Trepharm” në Sllatinë, ora 12:30)

- Komuna e Gjilanit ben zbulimin e bustit te heroit Gjergj Kastrioti - Skenderbeu. (Sheshi kryesore para zyres se kryetarit ne Gjilan, ora 13:00)

- Mbahet Akademi kushtuar 550 vjetorit të Skënderbeut, me ç ‘rast do të promovohet pulla postare e Postës së Kosovës dhe Postës së Maqedonisë në të cilen do të nderohen edhe figurat e shquara të shqiptarëve, Jusuf e Bardhosh Gërvalla dhe Kadri Zeka, në 36-vjetorin e vrasjes së tyre. (Teatri Kombëtar të Kosovës, ora  15:00)

- Komuna e Gjilanit organizon akademin e Flakes se Janarit 2018, qe i kushtohet 550 vjetorit te vdekjes se heroit kombetar Skenderbeu dhe 50 vjetorit te protestave masive per flamurin kombetar. (Teatri i Qytetit, ora 16:00)

- Muzeu i Kosovës, me nismën e "Museum Illyricum" - Zvicër, organizojnë ekspozitë me libra; pulla dhe bankënota nga mesjeta e deri në vitet '30-ta. (Lapidariumin e Muzeut të Kosovës, ora 18:00)

- Hapet ekspozitë 55 portrete për 550-vjetorin e vdekjes së Skënderbeut dhe Vitit Mbarëkombëtar të Skënderbeut. (Swiss Diamond Hotel, ora 18:00)

- Në 550 vjetorin e vdekjes së heroit kombëtar Skenderbeu dhe 50 vjetorit të protestave masive për flamurin kombëtar organizon aktivitetin Peneli i Flakes. (Teatri i Qytetit të Gjilanit, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 16 Janar 2018

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal në të cilën do të behët shqyrtimi i Raportit me Rekomandime për Projektligjin nr.06/L-019 për Standardizim, shqyrtimi i Vendimit të Qeverisë për emërimin e anëtarëve të Bordit të Zyrës së Rregullatorit të Energjisë, etj.. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

- Shoqata Down Syndrome Kosova organizon hapjen e hapësirave të renovuara për ofrimin e shërbimeve terapeutike për fëmijët me sindromë Down pranë qendrës Down Syndrome Kosova në Prishtinë. (Zyrat e Down Syndrome Kosova, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi në të cilën do të behët shqyrtimi i Planit të punës së Komisionit për vitin 2018. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 11:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon konferencën për media lidhur me vazhdimin e Dialogut Kosovë-Serbi. (Zyrat e KDI-së, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit nr. 06/L-004 për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit nr. 03/L-094 për Presidentin e Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, 13:00)

- Mbahet ceremonia zyrtare e fillimit të zhvillimit të kurseve trajnuese për pjesëtarët e FSK-së në Komandën e Doktrinës dhe Stërvitjes të FSK-së. (Kazerma e FSK-së "Skënderbeu" në Ferizaj, ora 13:00)

- Ministria e Integrimit Evropian organizon takimin politik për Instrumentin e Para Anëtarësimit për vitet programuese 2018 dhe 2019”. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P-38, ora 13:30)

- Drejtori i Misionit të USAID-it James Hope, i shoqëruar nga Kryetarja e Gjykatës Kushtetuese Arta Rama-Hajrizi, do të flasë me rastin e përurimit zyrtar të faqes së re të internetit të Gjykatës Kushtetuese. (Sheshi 21, ora 15:30)  

Ngjarjet e datës 15 Janar 2018

- Një delegacion i Lëvizjes Vetëvendosje!, i kryesuar nga Albin Kurti, bën homazhe te Kompleksi Përkujtimor në Reçak. (Reçak, ora 9:00)

- Komisioni për Punë të Jashtme, Diasporë dhe Investime Strategjike, do të mbajë mbledhjen e radhës, e cila do të zhvillohet me rend dite shqyrtimin e Projektligjit nr. 06/L-028 për Ratifikimin e Marrëveshjes për Kufirin Shtetëror në mes të Republikës së Kosovës dhe Malit të Zi. (Ndërtesa e Kivendit, salla S-ora 9:30)

- Ministria e Financave do të bëjë prezantimin e Raportit mbi Programin e Reformave Ekonomike 2018 - 2020. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P-38, ora 10:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të bëjë homazhe në Kompleksin Përkujtimor në Reçak. (Reçak, ora 10:40)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli bën homazhe në Kompleksin Përkujtimor në Reçak. (Kompleksi Përkujtimor në Reçak, ora 10:45)

- Ministria e Inovacionit dhe Ndërmarrësisë,  mban konferencë për media në të cilen ministri Besim Beqaj do të prezantojë aktivitetet e Ministrisë gjatë vitit 2017 dhe do të shpalosë prioritetet për vitin 2018.  (Hapësira e Ministrisë se Inovacionit, objekti i Ministrisë së Punëve të Jashtme, kati i tretë, salla numër 303, ora 11:00)
 
- Kryeparlamentari Kadri Veseli merr pjesë në Akademinë Përkujtimore. (Shtëpia e Kulturës, Shtime, ora 11:00)

- Presidenti Thaçi do të marrë pjesë në Akademinë Përkujtimore për Masakrën e Reçakut, e cila mbahet nën patronatin e Presidentit të Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi. (Shtëpia e Kulturës në Shtime, ora 11:00)

- Mbahet takimi koordinues për mbledhjen e Komisionit të Përbashkët Parlamentar për Stabilizim-Asociim, BE-Kosovë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-2, ora 13:00 - Mediat mund të marrin pamje në fillim takimit, ndërsa pas përfundimit të tij, do të ketë deklaratë)

 

- Nën patronatin e Kryeministrit të Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, mbahet Ora e Madhe Letrare “Ora e Gjergjit”, në kuadër të organizimeve në 550-vjetorin e vdekjes së Skënderbeut dhe Vitit Mbarëkombëtar të Skënderbeut. (Biblioteka Kombëtare e Kosovës “Pjetër Bogdani”, ora 16:00)

Ngjarjet e datës 13 Janar 2018

- Kndidati për kryetar të Lëvizjes, Albin Kurti shpalosë platformën e tij. (Salla e Kuqe e Pallatit të Rinisë ora 15:00)

Ngjarjet e datës 12 Janar 2018

- Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, do të vizitojë Qendrën e Paraburgimit në Gjilan. (Gjilan, ora 11:30)

- Behët promovimi zyrtar i librit “Kultura Politike e Kosovës” nga autori Behar Haziri.  (Qendra Mediale e Kolegjit AAB, ora 11:00)

 

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 15:00)

Ngjarjet e datës 11 Janar 2018

- Kryetari i Komunes se Gjilanit, Lutfi Haziri pret në takim rektorin e UKZ “Kadri Zeka”, Bajram Kosumi. (Zyra e Kryetarit Haziri, ora 9:30)

- Kryetari i Komunes se Gjilanit, Lutfi Haziri dhe ekipi i tij bëjnë homazhe te varrezat e dëshmorëve në kuadër të fillimit të manifestimit “Flaka e Janarit 2018”. (Gjilan, ora 10:00)

- Kryetari i Komunes se Gjilanit, Lutfi Haziri viziton Kazermën e FSK-së në Gjilan. (Gjilan, ora 10:30)

- Me rastin e përvjetorit të ish-shefit të QIK-ut të LDK-së Enver Maloku anëtarët e kryesisë së LDK-së, do të bëjnë homazhe te lapidari i tij. (Bregu i Diellit, Prishtinë, ora 11:00)

- Kryesia e Parlamentit Studentor organizon ceremoninë përmbyllëse të vitit 2017, ku do të bëhet shpalosja e aktiviteteve të Parlamentit Studentor përgjatë këtij viti. (Amfiteatrin e madh të Universitetit pranë Rektoratit, ora 11:00)

- Universitetin Publik “Kadri Zeka” në Gjilan mban prezantimin e rezultateve të hulumtimit  me temën, “Identifikimi i fëmijëve me nevoja të veçanta në anamoravë”, organizuar nga Fakulteti i Edukimit i UKZ-së. (Objekti i Universitetit te Gjilanit, ora 11:00)

- Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri do të vizitojë Gjykatën Themelore në Prizren. (Prizreni, ora 11:00)

- Zyra e Avokatit Ramiz Krasniqi do të mbaj një takim me gazetarë ku do t’i njoftoj mediet dhe opinionin lidhur me procesin gjyqësor ndaj prof. dr. Sadri Ramabajës. (Zyra e Avokatit Ramiz Krasniqi prapa Muzeut të Kosovës, afër shkollës fillore “Elena Gjika”, ora 12:00)

- Mbahet shfaqja e studentëve të Universitetit "Ukshin Hoti" në Prizren, gjegjësisht të Fakultetit të Filologjisë, Dega e Gjuhës dhe Letërsisë Shqipe me rite tradicionale shqiptare që është shkëputje nga lënda Letërsi popullore dhe lënda Folklor dhe etnologji. (Amfitetari i rektoratit, ora 13:30)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, do të vizitojë Federatën e Futbollit të Kosovës me te cilet do të diskutoj për infrastrukturën sportive në sportin e futbollit, për objektin në të cilën është e vendosur FFK-ja dhe për mbarëvajtjen e organizimit të futbollit në vendin tonë. (Federata e Futbollit të Kosovës, ora 14:30)

 

Ngjarjet e datës 10 Janar 2018

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri pret në takim ambasadorin e Republikës së Shqipërisë në Kosovës, Qemal Minxhozi. (Zyra e Kryetarit Haziri, ora 12:00)

- Policia e Kosovës organizon konferencë për medua  e cila ka të bëjë me aktivitetet e policisë rreth zbatimit të Ligjit për Kundërvajtje dhe Udhëzimit Administrativ, konkretisht me ndryshimet në to dhe me të dhëna statistikore rreth shtimit të masave të sigurisë në trafik, të cilat do të prezantohen nga zyrtari i Divizionit të Komunikacionit Rrugor dhe nga zyrtari i Komisionit për Vendosej pran PK-se. (Stacioni Policor Qendra - Salla e konferencave, ora 15:30)

- Ministri i Administrates Publike, Mahir Yagcilar, do të prezantoj rezultatet e punës së Ministrisë së Administratës Publike për vitin 2017 dhe objektivat e këtij institucioni për Vitin e Ri 2018. (Sheshin 21”, ora 16:00)
 
 

Ngjarjet e datës 5 Janar 2018

- Mbahet mbledhja inauguruese e kuvendit komunal te Istogut. (Komuna e Istog, ora 10:00)

- Bëhet përurimi i objektit të ri të Qendrës së Paraburgimit në Prishtinë. (Objekti i Qendrës së Paraburgimit në rrugën “Nekibe Kelmendi”, Lagja “Prishtina e Re” afër Pallatit të Drejtësisë, ora 11:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj viziton Ministrinë e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural. (Objekti i MBPZHR, ora 13:00)

- Kryetari i LDK-së, Akademik Isa Mustafa, do të vitizon Krytarin e Komunës së Istogut, z. Haki Rugova. (Komuna e Istogut, ora 13:30)

- Zëvendëskryeministri Fatmir Limaj viziton Parkun e Biznesit në Drenas. (Parku i Biznesit në Drenas, ora 15:00)
 

Ngjarjet e datës 4 Janar 2018

- Kryeministri Ramush Haradinaj vizitë pune në Komunën e Gjakovës. (Ndërtesa e Komunës, ora 11:00)

- Ministri i Financave Bedri Hamza do të pret në takim kryetarin e Odës Ekonomike të Kosovës Safet Gerxhaliu, kryetarin e Odës Amerikane në Kosovë Arian Zeka si dhe kryetarin e Klubit të Prodhuesve të Kosovës Astrit Panxha ku do të diskutohet për implementimin e masave të reja fiskale për vitin 2018 si dhe për përmirësimin e ambientit të të bërit biznes në Kosovë. (Ndërtesa e Qeverisë, kati 11, ora 11:00)

-  Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi  dhe Zv/kryeministri i Qeverisë së Republikës së Kosovës, Fatmir Limaj do të vizitojnë Akademinë e Shkencave dhe Arteve të Kosovës. (Akademinë e Shkencave, ora 11:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj në takim me personalitete nga fusha e sportit, kulturës, biznesit dhe kategorive të lirisë. (Shkolla e Muzikës, Gjakovë, ora 12:00)
 
 - Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:00)

Ngjarjet e datës 3 Janar 2018

- Ministri i  Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi pret në vizitë kryeministrin e Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj. (MASHT, ora 13:00)

- Gjykata Themelore e Prishtinës shpall aktgjykimin ndaj katër deputetëve të Vetëvendosjes, të akuzuar për hedhjen e gazit lotsjellës në Kuvendin e Kosovës. (Pallati i Drejtësisë në Hajvali, ora 13:00)

 

- Lëvizja Vetëvendosje! organizon konferencë për media. (Zyret e Lëvizjes Vetëvendosje! në Arbëri, ora 15:00)

Ngjarjet e datës 2 Janar 2018

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media, ku do të flas Kryetari Visar Ymeri. (Zyrat e Vetëvendosjes, në lagjen “Arbëria”, ora 15:00)

Ngjarjet e datës 31 Dhjetor 2017

- Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica do të vizitojë banorët e Institutit Special në Shtime. (Institutit Special në Shtime, ora 16:00)

- Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica do të vizitojë banorët e Shtëpisë së të Moshuarve në Prishtinë. (Shtëpisë së të Moshuarve në Prishtinë, ora 17:00)

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, së bashku me Ministrin e Punëve të Brendshme, Flamur Sefaj do të vizitojnë Qendrën Korrektuese për Femra dhe të Mitur në Lipjan. (Nisja nga parkingu i MPB-së, ora 22:30)

- Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, së bashku me Ministrin e Punëve të Brendshme, Flamur Sefaj do të vizitojnë Stacionin e Zjarrfikësve në Kalabri. (Stacioni i Zjarrfikësve në Kalabri, ora 23:20)

- Kryetarit i Komunës se Gjilanit, Lutfi Haziri, me rastin e ndërrtimit e motmoteve zhvillon një vizitë në Stacionin e Policisë së Kosovës në Gjilan. (Stacioni i policisë në Gjilan 23:45)

- Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, së bashku me Ministrin e Punëve të Brendshme, Flamur Sefaj do të vizitojnë Stacionin e I-rë të Policisë së Kosovës në Prishtinë. (Stacioni i I-rë i Policisë së Kosovës, ora 23:45)

- Ministri për Forcën e Sigurisë së Kosovës Rrustem Berishai i shoqeruar nga Komandanti i FSK-së gjenerallejtënant Rrahman Rama viziton ushtarët e Forcës së Sigurisë së Kosovës që janë në krye të detyrës dhe në sherbim të qytetarëve, vendit dhe shtetit në ndrrimin e moteve. (Kazerma e FSK-së "Adem Jashari" në Prishtinë, ora 23:50)

- Kryetarit i Komunës se Gjilanit, Lutfi Haziri pret ndërrtimin e motmoteve me qytetarët e Gjilanit. (Gjilan, ora 23:55)

Ngjarjet e datës 30 Dhjetor 2017

- Dogana e Republikës së Kosovës organizon konferencën përmbyllëse të vitit 2017. (Drejtoria e doganës, lagjja Emshir, ora 11:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, bashkë me përfaqësuesit e familjeve të të pagjeturve, do bëjnë nderime te Memoriali për të Pagjeturit në Prishtinë. (Hapësira e jashtme e Kuvendit të Republikës së Kosovës, ora 11:00)

- Kryesuesi i Komisionit Qeveritar për Persona të Zhdukur, Prenkë Gjetaj, së bashku me përfaqësuesit e shoqatave familjare, bëjnë homazhe para ‘Përmendores dedikuar personave të zhdukur’, në aktivitetin e planifikuar nga Këshilli Koordinues i Asociacioneve Familjare të të Zhdukurve të Kosovës me rastin e ndërrimit të mot moteve. (Përballë Kuvendit të Kosovës, ora 11:00)

- Federata e Pingpongut e Kosoves organizon ceremonine "Laureatet 2017" e organizuar me rastin e shpalljes se me te mireve per vitit 2017. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri organizon konferencë për media. (Zyra e krytarit Haziri, ora 13:00)

- Me rastin e "Ditës së Veteranit të Luftës së UÇK-së", në lokalet e Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së në Prishtinë, do të shpërndahen mirënjohje për disa nga femrat që ishin në Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës. (Selia qendrore  e OVL të UÇK-së, ora 13:00)

 

Ngjarjet e datës 29 Dhjetor 2017

- Shoqata Down Syndrome Kosova organizon tryezë të rrumbullakët ku do të bëhet lansimi i raportit “E drejta në gjithëpërfshirje e fëmijëve me sindromë Down”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Demokracia Plus në bashkëpunim me Organin Shqyrtues të Prokurimit dhe Komisionin Rregullativ të Prokurimit Publik, organizojnë konferencën e fund vitit, në të cilën do të flitet në lidhje me sfidat e prokurimit publik në vitin që po lëmë pas dhe perspektivën për vitin 2018. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi mban konferencen e fundvitit e MKRS-së, ku do të prezantohen sukseset dhe të arriturat në fushat e kulturës, rinisë, sportit dhe trashëgimisë për vitin që po lëmë pas. (Kabineti i Gashi, ora 11:00)

- Oda e Afarizmit të Kosovës në bashkëpunim me Qendrën Kombëtare të Kosovës për Transfuzionin e Gjakut do të mbajë një aksion për dhurimin e gjakut. (Zyret e Odës së Afarizmit të Kosovës, ora 11:00)

- Rektori i Universitetit Publik “Kadri Zeka” në Gjilan bashkë më Dekanët e njësive akademik, do të bëjnë nënshkrimin e diplomave të para për studentët e diplomuar. (Objekti i Universitet te Gjilanit, ora 11:00)

- Këshilli Drejtues i Partisë Demokratike të Kosovës mban takim përmbyllës për këtë vit. (Hotel Emerald, ora 12:00)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi do të vizitojë Qendrën Burimore “Përparimi” në Prishtinë me ç’rast do t’iu ndajë dhurata për Vitin e Ri fëmijëve. (Qendra Burimore “Përparimi”, ora 12:30)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi do të vizitojë SOS Fshatrat në Prishtinë, me ç’rast do t’iu ndajë dhurata për Vitin e Ri fëmijëve të përfshirë në këte institucione. (SOS Fshatrat, ora 13:15)


Ngjarjet e datës 28 Dhjetor 2017

- Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri do të vizitojë Këshillin Gjyqësor të Kosovës. (Objekti i Këshillit Gjyqësor, ora 9:00)

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës, Këshilli Prokurorial dhe Ministria e Drejtësisë mbajnë konferencë të përbashkët për medie. (Sekretariati i Këshillit Gjyqësor të Kosovës, ora 9:00)

- Ministria e Tregtisë dhe Industrisë, përkatësisht Agjencia për Investime dhe Përkrahje të Ndërmarrjeve në Kosovë në bashkëpunim me Komunën e Ferizajt, në kuadër të  aktiviteteve “Ditët e Biznesit të Vogël 2017”, organizon “Konferencë Informuese për Zhvillimin e Sektorit Privat” në Ferizaj. (Restorant “Orchide” në Ferizaj, ora 9:30)

- Instituti GAP organizon konferencën për media ku prezanton raportin “Indeksi i GAP për transparencën buxhetore të komunave 2017”. (Zyret e Institutit GAP, or 10:30)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi orgnizon ceremoninë e ndarjes së Çmimit Kombëtar për Veprimtari Jetësore “Niketë Dardani” dhe çmimeve vjetore për vepra muzikore për vitin 2016. (Kabineti i Ministrit të Kulturës, Kujtim Gashi ora 11:00)

- Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Vadrin Lluka mban konferencën e fundvitit për media. (Objekti i MZHE-së, ora 11:00)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi do të vizitojë punëtorinë e demokracisë “Demos-ti”. (Zyrat e OJQ “Toka” përballë objektit të vjetër të Komunës së Prishtinës, ora 11:00)

- Zyrtarët e Ministrisë së Integrimeve Evropiane me iniciativë të ministres Dhurata Hoxha, do të dhurojnë gjak. (Qendra Kombëtare e Transfuzionit të gjakut, ora 11:00)

- Ministrja e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Albena Reshitaj mbanë konferencë për media ku do ta prezanton në pika të shkurtëra  punën 100 ditëshe. (Kabineti i ministres Reshitaj, ora 11:00)

- Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës e Kosovës organizon konferencën përmbyllese për ketë vit. (Salla e Qendres se Studenteve, te selia e SBASHK-ut,  ora 12:00)

- Ministri i Financave Bedri Hamza organizon drekën festive me rastin e përfundimit të vitit 2017, në shenjë respekti dhe falënderimi për bashkëpunimin që kemi pasur gjatë këtij viti. (Restauruan “Metropol”, në sheshin Nëna Terezë, ora 12:00)

 - Jakup Krasniqi përuron librin e tij “Reflektime Demokratike”. (Biblioteka Kombëtare, ora 12:00)

- Ministri i Ministrisë së Inovacionit dhe Ndërmarrësisësë, Besim Beqaj do ta vizitojë Komunën e Ferizajt ku do të takohet me Kryetarin e Komunës së Ferizajt, Agim Aliu. (Ferizaj, ora 14:00)

- Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor për nderë të festave të fund vitit organizon një shfaqje teatrale për fëmijët e SOS fshatit. (SOS fshat, në Velani, ora 14:00)

- Drejtoria për Kulturë, Sektori i Rinisë dhe Sportit i  Komunës së Prishtinës organizon manifestimin për shpalljen e  “Sportistit të vitit 2017”. (Objekti i ri i Komunës së Prishtinës, në lagjen  Arbëria, ora 19:00)

Kalendari

Ngjarjet e datës 4 Gusht 2021

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ratifikimin e Amendamentit  të Marrëveshjes të lidhur ndërmjet Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe Qeverisë Hungareze në lidhje me Programin Kornizë për bashkëpunim financiar. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton nismën legjislative “Projektligji për kriptovaluta”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 13:00)

- Mbahet ceremonia inaguruese e Qendrës së parë për Arsim në Distanë. (Rr. "Rexhep Mala" nr. 49, Prishtinë, përballë ICK -së, ora 18:30)