26 Shtator 2021

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Qershor 2018

- Në kuadër të projektit “Fuqizimi i grave për të kërkuar të drejtat e tyre në trashëgimi”, Zyra e BIRN në Kosovë organizon tryezën ku do të diskutohet mbi të drejtat e pronës dhe trashëgimisë dhe analizën se si ligji përfaqëson gratë. (Pallati i Drejtësisë, objekti A, ora 10:00)

- Ministria e Drejtësisë, me mbështetjen e Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë, organizon tryezën e kampanjës informuese ”Kodi Civil modern qëndron për diversitet dhe mundësi”. (Shtëpia e Kulturës në Mitrovicë, ora 10:30)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi mban dëgjim publik lidhur me Projektligjin  për statusin e punëtorëve të arsimit shqip të Republikës së Kosovës nga viti shkollor 1990/91 deri në vitin shkollor 1998/99. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Ish punëtorët e ndërmarrjes shoqërore “Ramiz Sadiku” organizojn protestë. (Përpara Prokurorit të Shtetit në rrugën Luan Haradinaj, ora 11:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, do të vizitojë Agjencinë e Arkivave të Kosovës. (Objekti i Agjencisë, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për rratifikimin e Marrëveshjes ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian mbi pjesëmarrjen e Kosovës në Programin e Unionit "Konkurrenca e Ndërmarrjeve të Vogla dhe të Mesme", etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 11:00)

- Drejtori i Kadastrit, Sadudin Berisha nga Komuna e Gjilanti mban konferencë të jashtëzakonshme për mediat, për sqaruar dhe faktuar çështjen e pronës së rrethrrotullimit prapa palestrës së sporteve “Bashkim Selishta”. (Këndi i konferencave në Komunën e Gjilanit, ora 11:00)

- Grupi i Grave Deputete të Kuvendit të Republikës së Kosovës do të mbajë takim në Kaçanik, në të cilin do të diskutohet lidhur me shkëmbimin e përvojave në mes nivelit qendror dhe lokal. (Ndërtesa e Komunës së Kaçanikut, ora 11:00)

 - Mbahet mbledhja e komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit në të cilën do të behët shqyrtimi Projektligjit për plotesimin dhe ndryshimin e Ligjit për Patentë Shofer, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 225, ora 13:00)

 - Mbahet mbledhja e komisionit për Bujqësi, Pylltari, Zhvillim Rural, Mjedis e Planifikim Hapësinor në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për kompleksin memorial Adem jashari në Prekaz, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, sallaN 302, ora 13:00)

- Birn dhe Internews Kosova do ta publikojnë Raportin Vjetor të Monitorimit të Gjykatave për vitin 2017. (Ambientet e Objektit A të Pallatit të Drejtësisë, ora 13:30)

- Komisioni për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale i Kuvendit të Republikës së Kosovës, në bashkëpunim me NDI-në, mban tryezën “Përdorimi i substancave narkotike nga fëmijët në Kosovë”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C-203, ora 14:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 14:00)

Ngjarjet e datës 25 Qershor 2018

- Iniciativa për Drejtësi dhe Barazi Inject, organizon tryezën me temë 'Si ta parandalojmë dhunën ekonomike?', ku edhe do të prezantohet Iniciativa për Ndryshimin e Ligjit për Familjen, gjegjësisht saktësimi i dispozitave ligjore në lidhje me ndarjen e pasurisë së përbashkët bashkëshortore. (Hotel Sirius, ora 9:00)

- Komuna e Gjilanit dhe organizata “Let’s Do It Kosova' te mbështetur nga Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor organizojn aksion pastrimi në kuadër të fushatës “Ta Pastrojmë Kosovën” në Gjilani. (Para teatrit të Gjilanit, ora 10:00)

- Komisioni i për Çështje Ligjore, Administratë Publike dhe të Drejtat e Njeriut i Kuvendit të Republikës së Shqipërisë takohet me Komisionin për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe Mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit. (Ndërtesa e Kuvendit, Salla C301, ora 11:00 -  vetëm pamje)

- Mbahet ceremonia e diplomimit të kadetëve të Forcës  së Sigurisë së Kosovës. (Kazerma 'Skënderbeu’, në Komandën e Doktrinës dhe Stërvitjes,  në Ferizaj, ora 11:00)

- Zyra e Bashkimit Evropian dhe Ministria e Integrimit Evropian organizojn takimin iniciues për nisjen e programimit të programeve kombëtare për Kosovën, IPA 2019 dhe IPA 2020, të financuara nga Bashkimi Evropian. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P-38, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet dhe Financa mban dëgjim publik lidhur me Projektligjin nr.06/L-072 për Institucionet Mikrofinanciare dhe Institucionet Financiare Jobankare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 11:30)

- Nënshkruhet memorandum bashkëpunimi mes Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe Mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit dhe Komisionit Parlamentar të Republikës së Shqipërisë për Çështje Ligjore, Administratë Publike dhe të Drejtat e Njeriut. (Holli para Sallës C301, ora 12:00)

- Komisioni i për Çështje Ligjore, Administratë Publike dhe të Drejtat e Njeriut i Kuvendit të Republikës së Shqipërisë takohet me Komisionin për Administratë Publike, Qeverisje Lokale dhe Media të Kuvendit të Kosovë. (Ndërtesa e Kuvendit, Salla N10, ora 12:30 - vetëm pamje)

- Asamblesiti i Lëvizjes Vetëvendosje! në Kuvendit Komunal të Prishtinës dhe aksionari i Ndërmarrjes Publike Banesore, Egzon Azemi, mban konferencë për media. (Pranë objekteve të NPB-së, ora 13:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj e viziton Komunën e Klinës ku do te takohet me Kryetarin Komunës, drejtorët dhe asamblistët. (Objekti i Komunës se Klinës, ora 14:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj takohet me familjarë  të dëshmorëve, biznese lokale, persona nga fusha e artit, sportit, muzikës, OJQ, etj, të Komunës së Klinës. (Objekti i Komunës se Klinës, ora 15:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës, mban konferencë për medie. (Selia qendrore e LDK-së, te Qafa, ora 15:00)

- Komisioni i për Çështje Ligjore, Administratë Publike dhe të Drejtat e Njeriut i Kuvendit të Republikës së Shqipërisë takohet me Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione. (Ndërtesa e Kuvendit, Salla N10, ora 15:45) 

Ngjarjet e datës 24 Qershor 2018

- NISMa Socialdemokrate mban Kuvendin e dytë të Punës. (Hotel Emerald, ora 14:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media. (Zyret e Vetevendosjes, ora 14:00)

- Federata e pingpongut të Kosovës do të organizojë Turneun në pingpong për ditën e Çlirimit. (Prishtin, ora 10:00)
 

Ngjarjet e datës 23 Qershor 2018

- Dr.Zahi Hawass do të mbajë një ligjeratë të rendësishme për lidhjet e egjiptianeve të Kosovës dhe Shtetin e Egjiptit. (Hotel Sirus, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, pret në takim shefin e zyrës nga Ambasada e Japonisë në Vjenë, Mitsunori Ogasawara. (Zyra e krytarit Haziri, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri dhe shefi i zyrës nga Ambasada e Japonisë në Vjenë, Mitsunori Ogasawara vizitojn ekspozitën, aktivitetet sportive, origami, kaligrafi dhe fotografive të organizuara për këtë ditë, të vendosura nga hyrja e objektit të kryetarit e deri në hollin e Teatrit të Qytetit. (Gjilan, ora 11:40)

- Mbahen punimet e Kuvendi i VIII-të, te rregullt, zgjedhor te Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës. (Restaurant Golden Imperial në lagjen Veternik, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri dhe shefi i zyrës nga Ambasada e Japonisë në Vjenë, Mitsunori Ogasawara vizitojn shkollës “Esat Berisha”, në fshatin Llashticë. (Fshati Llashticë, ora 12:30)

- Me rastin e  “Javës Egjiptiane” mbahet turniri tradicional në Komunën e Klinës. (Salla Sportive "Adem Jashari" në Klinë, ora 13:00)

- Kryetari i Komunes së Pjesë, Gazmend Muhaxheri pret një delegacion të komuniteti egjiptian me rastin e Javës Egjiptiane. (Zyret e kyrtarit Muhaxheri, ora 15:30)
 
- Komuna e Gjilanit fillon me fazën e parë të dezinsektimit hapësinor, e cila përfshin qytetin si dhe zonat përreth tij, me qëllim të shfarosjes së mushkonjave dhe insekteve tjera të bezdisshme për qytetarët. (Gjilan, ora 20:00)

Ngjarjet e datës 22 Qershor 2018

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit me kryetarët e grupeve parlamentare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla  C-301, ora 9:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në manifestimin për nder të Ditës së Komunitetit Egjiptian. (Ndërtesa e Qeverisë – salla P-31, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Administratë Publike, Qeverisje Lokale dhe Media në të cilën do të behët shqyrtimi i Raportit vjetor të Radio Televizionit të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 10:00)

- Për nderë të Ditës Ndërkombëtare të Shërbimit Civil, Ministria e Administratës Publike, gjegjësisht Departamenti i Administrimit të Shërbimit Civil, do të organizoj takim për shënimin e kësaj dite​. (Salla e Madhe të ish-Pallatit “Rilindja”, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës në të cilën do të diskutohet rreth procesit të anëtarësimit të Kosovës në INTERPOL. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 10:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00)

- Në kuadër të “Javës Kundër Korrupsionit” të mbështetur nga Ambasada e SHBA-së në Kosovë, koalicioni i OJQ-ve “Java Kundër Korrupsionit 2017” organizon konferencë për media, për të shpalosur ndikimet e raportimeve të rasteve në kuadër të “Javës Kundër Korrupsionit". (Hoteli Sirius, ora 11:15)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi do të vizitojë Komunën e Kamenicës ku do të takohet me Kryetarin, Qëndron Kastrati. (Komuna e Kamenicës, ora 14:00)

- Në vazhdën e aktivitetit "Ditët e Kuvendit", mbahet takimi i deputetëve të Kuvendit të Republikës së Kosovës me qytetarë të Pejës. (Teatri profesional “Istref Begolli”, ora 14:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në përurimin e fluturakeve të para të prodhimit të rrymës me erë. (Fshati Kikë, Komuna e Kamenicës, ora 14:00)

- Aleanca Franceze në Prishtinë organizon kuiz muzikor. (Sheshin Zahir Pajaziti, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 21 Qershor 2018

- Mbahet mbledhja e Komisionit për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione ne  te cilen do te behet raportimi lidhur me zhvillimin e punimeve në kompleksin memorial në Meje me të ftuar: Shoqata e familjarëve të personave të zhdukur "27 Prilli 1999-Meje" dhe përfaqësues të Agjencisë për Menaxhimin e Komplekseve Memoriale. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00)

- Administrata Tatimore e Kosovës në bashkëpunim me Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit mban konferencë të përbashkët, në të cilin do të prezantohen rezultatet e anketës me tatimpagues për vitin 2017 lidhur me transparencën, efikasitetin, korrektësinë dhe  shërbimet e ATK-së. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsioni shqrton Projektligjin për pasurinë e pajustifikueshme. (Ndërtesa e Kuvendit, sallaN  10, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media. (Zyret qendrore te Vetëvendosjes, ora 12:00)

- Komisioni Shtetëror i Maturës (KShM) organizon konferencë për media ku do të bëjë publikimin e rezultateve të Maturës Shtetërore 2018.  (Ndërtesa e MAShT, ora 13:00)

 - Në kuadër te “Javës Egjiptiane” një delegacion egjiptian takohet me kryetarin e Komunës se Gjakovës, Ardian Gjini. (Ndërtesa e Komunës se Gjakovës, ora 15:00)

- Ambasada e Francës në Kosovë dhe Aleanca Franceze e Prishtinës në bashkëpunim me Komunën e Prishtinës organizojnë koncert me rastin e Festës së Muzikës. (Amfiteatri i Sheshit Zahir Pajaziti, ora 17:00)

- Mbahet festivali tradicional në kuadër te “Javës Egjiptiane” me musafri special nga Zvicrra Gazmend Rama. (Pallati i Kulturës "Asim Vokshi" në Gjakovë, ora 19:00)

- Organizohet hapja solemne e Kongresit të Pediatërve te Kosovës, ku të ftuar për pjesëmarrje janë edhe  Kryeministri i Republikës së Kosovës, Kryetari Parlamentit,  Ministri i Shëndetësisë Republikës së Kosovës dhe personalitete  të tjera. (Hotel Emerald, ora 19:30)

Ngjarjet e datës 20 Qershor 2018

- Instituti për Politika Zhvillimore organizon tryezën “Efektet e standardizimit të produkteve vendore në maksimizimin e përfitimeve nga MSA”. (Salla e konferencave Orion, ora 10:00)

- Mbledhja e Komisionit për të Drejtat, Interesat e Komuniteteve dhe për Kthim ku do te shqyrtohen disa projektligje. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00)
 
- Demokraci Plus në bashkëpunim me Programin për Fuqizimin e Sistemit të Drejtësisë / USAID organizojn ë tryezën ku do të shpalosen të gjeturat e studimit Transparenca dhe Efikasisteti i Gjykatave Themelore të Kosovës, dhe do të diskutohet për gjetjet për Gjykatën Themelore të Prishtinës. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Klubi i Prodhuesve të Kosovës mban konferenën mbi masat mbrojtëse ndaj produkteve të qumështit nga Bosnja dhe Hercegovina. (Qendra e konferencave Orion, ora 10:00)

- Komuna e Gjilanti organizon debatin publik konsultativ për pakon e ligjeve të reformës së administratës shtetërore, përkatësisht: Projektligji për Administratën Shtetërore; Projektligji për Zyrtarët Publik si dhe Projektligji për Pagat. (Salla e Kuvendit Komunal, ora 10:00)

- Grupi i Deputetëve të Rinj të Kuvendit të Kosovës në bashkëpunim me Institutin Kombëtar Demokratik (NDI) organizon tryezën e diskutimit "Deputetët e Rinj të Kuvendit të Kosovës në parandalimin e ekstremizmit të dhunshëm". (Hoteli Swiss Diamond, ora 10:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, pas ftesës së Përfaqësueses së Lartë të BE-së, Federica Mogherini, për takimin e ri në Bruksel, do të mbajë konferencë për media. (Kabineti i Presidentit, ora 10:00)

- Civil Development Organization organizon ceremoninë e hapjes së projektit “Trajtimi I Ndërtimeve pa Leje në Kosovën Veriore”. (Kolegji Ndërkombëtar IBCM, Lagjja e Boshnjakëve në Mitrovicë, ora 10:45)

- Mbledhja e Komisionit për Buxhet dhe Financa në të cilën do te shqyrtohen disa projektligje. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 11:00)

 - Në kuadër te “Javës Egjiptiane” nje delegacion egjiptian takohet me kryetarin e Fushë Kosovës, Burim Berisha. (Komuna e Fushë Kosovës, ora 11:00)

- Oda Ekonomike e Kosovës mban konferencë  për media me rastin e ankesave të shumta të adresuara nga komuniteti i biznesit vendor në veçanti sektori prodhues dhe ai i  shërbimeve të cilët janë të izoluar në pamundësi të marrjes së vizave shengen për shtetet e Bashkimit Evropian. (Lokalet e Odës, ora 11:00)

- Mbahet tryeza e partive politike nën organizimin e Partisë Socialdemokrate. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 11:00)

- Agjencia e OKB-së për refugjatët UNHCR misioni në Kosovë, dhe organizata “Play International” nënshkruajn peticionin për refugjatët. (Sheshi Zahir Pajaziti, ora 11:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ia dorëzon solemnisht Flamurin e Kosovës, Ekipit Olimpik të Kosovës, i cili do të marrë pjesë në Lojërat Mesdhetare “Tarragona 2018” në Spanjë. (Kabineti i Presidentit, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Integrime Evropiane në të cilën do te shqyrtohen disa projektligje. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 13:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon tryezën “Faza finale e dialogut: këndvështrimi i subjekteve politike”, në një diskutim me shefat e grupeve parlamentare të Kuvendit të Kosovës. (Hotel Swiss Diamond, ora 13:00)

- Komisioni për Punë të Jashtme, Diasporë dhe Investime Strategjike, do të takojë zëvëndës kryeministrin e Qeverisë së Kosovës, Enver Hoxhaj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N-204, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për Inovacion Shkencor dhe Transfer të Dijes dhe Teknologjisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 13:00)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve mban konferencën për media në të cilën do të kërkoj nga Qeveria e Kosovës Ri-themelimin e Bordit të Pavarur për Rishqyrtime të Ankesave.(Zyret e AKB-së, Lagja Tophane, ora 13:00)

- Komisioni për Punë të Jashtme, Diasporë dhe Investime Strategjike do te takohet me zëvendëskryeministrin, Enver Hoxhaj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli takon përfaqësuesit e Koorporatës së njohur Amerikane “Sutherland Global”, e cila do të gjenerojë vende të reja pune në fushën e IT-së në Kosovë. (Hotel “Abi” - Prizren, ora 13:30)

- Në kuadër te “Javës Egjiptiane” nje delegacion egjiptian takohet me Presidentin Hashim Thaqi. (Kabineti i Presidentit, ora 14:00)

- Agjencia e OKB-së për refugjatët UNHCR misioni në Kosovë, dhe organizata “Play International” shënojn së bashku Ditën Botërore të Refugjatëve. (Sheshin Zahir Pajaziti në platonë e auditoriumit, ora 16:00)

- Alternativa, do të mbajë konventën e parë Qëndrore të Forumit Rinor të Alternativës, marrin pjesë edhe Kryetarja e Alternativës, Mimoza Kusari-Lila dhe Ilir Deda. (Hotel Sirius, ora 16:00)

- Galeria Kombëtare e Kosovës organizon hapjen e ekspozitës përmbyllëse të projektit të programit të edukimit “Artteen Club - Laboratori i kreativitetit”. (Galeria Kombëtare, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 19 Qershor 2018

- Mbahet ceremonia e hapjes së edicionit të tretë të konferencës ndërkombtare të Universitetit të Prishtinës - UPISC. (Hotel 'Amazona', ora 9:00)

- Instituti Pedagogjik i Kosovës mban konferencën për media lidhur me publikimin e raportit të studimit “Përvojat e para në vlerësimin e performancës së shkollës në Kosovë”.  (Hotel 'Sirius', ora  9:30)

- Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural në bashkëpunim me Akademinë e Shkencave të Shqipërisë organizojn simpoziumin shkencor “Vlera dhe ardhmëri të hardhisë dhe verës Vranç”. (Objekti i Departamentit të Vreshtarisë dhe Verëtarisë, Rr. “Xhelal Hajta – Toni” Nr. 486, në Rahovec ora 10:00)

- Vazhdimi i Seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Fillon puna e zhvarrimit  të  dëshmorëve të UÇK-së të Zonës Operative të Drenicës në varrezat e fshatit Polac të komunës së Skenderajt, si dhe po të njëjtën ditë fillon rivarrimi në kompleksin memorial në fshatin Marinë të komunës së Drenasit. (Varrezat e fshatit Polac, ora 10:00)

- Drejtori i Inspeksionit nga Komuna e Gjilanit, Nevzad Rushiti mban konferencë me gazetarë. (Ndërtesa e Komunës së Gjilanit, ora 11:00)

- Rrjeti Ballkanik për Gazetari Hulumtuese (BIRN), në mbështetje të Zyrës së Bashkimit Evropian, do të organizojë një tryezë diskutimi me gazetarë të të gjitha komuniteteve të Kosovës lidhur me nxitjen e punës së përbashkët mes gazetarëve të komuniteteve të ndryshme dhe mediave në Kosovë. (Orion Conference Center, ora 11:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi organizon tryezë lidhur me prioritetet në fushën e Arsimit Parauniversitar. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të marrë pjesë në lansimin e kampanjës “Bëhu zëri im”, e cila nisë me marshin qytetar nga sheshi “Skënderbeu”, deri te sheshi “Zahir Pajaziti”. (Sheshi “Skënderbeu”, ora 12:00)

- Oda Ekonomike e Kosovës do te organizoje konference për media për te diskutuar mbi rëndësinë e anëtarësimit te Kosovës ne Organizatën Botërore të Tregtisë. (Oda Ekonomike e Kosovës, ora 13:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media në lidhje me problemet e mëdha të projektligjit për RTK-në. (Holli i Kuvendit pranë sallës S2, ora 13:00)

Ngjarjet e datës 18 Qershor 2018

- Mbahet takimi i radhës i Grupit Koordinues Ndërministror për të Drejtat e Njeriut. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P-38, ora 9:00)

- Ministri i Kulturës Kujtim Gashi pret homolegen nga Shqipëria ministren Mirela Kumbaro-Furxhi. (Hotel Theranda në Prizre, ora 10:00 - mediat mund te marrin pamje)

- Konfindustria ne bashkepunim me IFC International Finance Corporation dhe me mbeshtetjen institucionale te Ministrise se Zhvillimit Ekonomik te Kosoves dhe Ministrise se Infrastruktures dhe Energjisë te Shqiperise, do te organizoj Edicionin e dyte te Forumit Nderkombetar "Bashkimi i tregut ne sektorin energjetik midis Shqiperise dhe Kosoves, Roli i krijimit te shkembimit te perbashket te energjise ne kete proces". (Swiss Diamond Hotel, ora 10:00)

- Drejtori i Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë, Shpend Maxhuni raporton para Komisionit për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00)

- Mbahet ceremonia e nënshkrimit të Kalendarit te përbashkët kulturor mes Republikës së Kosovës dhe Republikës së Shqipërisë. (Ambientet e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, ora 10:30)
 
- Ministri i Kulturës Kujtim Gashi pret homolegen nga Shqipëria ministren Mirela Kumbaro-Furxhi mbajn konferencë për media. (Ambientet e Lidhjes së Prizrenit, ora 10:45)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal në të cilën do të behët shqyrtimi Projekt-Statutit i Trepça. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit nr.06/L-049 për Inovacion Shkencor dhe Transfer të Dijes dhe Teknologjisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 11:00)

- Drejtori për Mbrojtje dhe Shpetim nga Komuna e Gjilanit, Sami Spahiu mban konferencë me gazetarë. (Ndërtesa e Komunës së Gjilanit, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë të jashtëzakonshme për media në lidhje me zhvillimet e fundit në KQZ. (Zyrët e Vetëvendosjes, ora 13:00)

- Kosovo Hope feston 10 vjetorin e themelimit ku per 10 vite me rradhe KH ka derguar qindra nxenes dhe studente ne SHBA, ka sjelle qindra mjek Amerikane ne Kosove, ka ndihmuar mijera familje ne Kosove, ka arritur te ndertoj shume ura bashkpunimi Kosove SHBA  etj! (Rozafa 2 , Suhareke, ora 17:30)
 

 

Ngjarjet e datës 17 Qershor 2018

- Me rastin e 75-vjetorit të lindjes së profesorit Ukshin Hoti, Komuna e Rahovecit organizon tryezën shkencore  me temë “Mendimi politik e shkencor i Ukshin Hotit për zgjidhjen e çështjes shqiptare në kontekstin evropian”. (Shtëpia e Kulturës në Krushë të Madhe, Rahovec, ora 11:00)

- Mbahet Kuvendi i VIII-të zgjedhor i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, dega në Prishtinë ku do te merr pjesë dhe Kryeministri i Kosovës dhe Kryetar i AAK-së, z. Ramush Haradinaj!. (Hotel Grand, ora 15:30) 

- Mbahet ceremonia e përmbylljes se ekspozitës “Mjegull”. (Galeria Kombetare e Kosovës, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 16 Qershor 2018

- Për nder të shënimit të Ditës së Çlirimit, Kuvendi Komunal i Deçanit mban seancë solemne. (Kuvendi Komunal i Deçanit, ora 10:00)

- Federata e Futbollit të Kosovës bën prezantimin e fanellave të reja të Përfaqësueses së Kosovës. (Hotel “Internacional”, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi qendror oër nder të shënimit të Ditës së Çlirimit të Deçanit. (Qendra e qytetit, Deçan, ora 11:00)

- Nisma Socialdemokrate në Skënderaj mban Kuvendin e Punës, nga i cili do të dalin strukturat e reja. (Restaurant "Freskia", ora 17:00)

 

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në përurimin e qendrës hoteliere-administrative, bashkë investim i Kompanisë Rajonale të Ujësjellësit “Gjakova” dhe investitorit nga Gjermania, Avdi Tafilaj. (Penda e ish liqenit të Radoniqit-Gjakovë, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 15 Qershor 2018

- Kryeministri Ramush Haradinaj me rastin e Festës së Fitër Bajramit, viziton Bashkësinë Islame të Kosovës. (Bashkësia Islame e Kosovës, ora 9:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli, viziton Bashkësinë Islamen të Kosovës, me rastin e Festës së Fitër Bajramit. (Selia e Bashkësisë Islame të Kosovës, ora 10:00) 

Ngjarjet e datës 14 Qershor 2018

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, pret në takim pune Drejtorin i Misionit te USAID në Kosovë, James Hope. (Zyra e krytarti Haziri, ora 9:15)

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit, me pikat e papërfunduara më 5, 6 dhe 8 qershor. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Mbahet takimi i 153-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Objekti i Prokurorisë së Shtetit, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri dhe Drejtori i Misionit te USAID në Kosovë, James Hope vizitojnë Çerdhen e qytetit. (Lagjja "Dardania", ora 10:00)

- Instituti KIPRED organizon lansimin e mekanizmit percjellës të shkeljeve të të drejtave të njeriut në Kosovë. (Zyret e Avokatit të Popullit, ora 10:15)

- Oda Ekonomike e Kosovës organizon konferencë lidhur me dialogun dhe ambientin e të bërit biznes-politikat fiskale”. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Shefja e Zyrës së Bashkimit Evropian, Nataliya Apostolova, do të marrë pjesë në ceremonionë e mbylljes së fushatës për arsim cilësor. (Shkolla "Përparimi" në Prishtinë, afër shkollës “Don Bosko”, ora 11:00)

- Myftiu i Kosovës Naim ef. Tërnava  do të jap mesazhin me rastin e përfundimit  të muajit të bekuar të Ramazanit. (Selia e Kryesisë së BIK-ut, ora 11:00)

- Ministria e Infrastrukturës do të mbajë ceremoninë e përurimit të segmentit të tretë (i parafundit) të autoudhës R6, “Arbën Xhaferi”, Prishtinë-Hani i Elezit. (Kyçja "Doganaj" , Kaçanik, ora 11:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në ceremoninë e përurimit të segmentit të 3-të Bibaj-Doganaj, të autoudhës R6 “Arbën Xhaferi”. (Fshati Doganaj-Kaçanik, ora 11:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli merr pjesë në ceremoninë e përurimit të segmentit të 3-të Bibaj - Doganaj, të autoudhës R6 “Arbën Xhaferi”. (Fshati Doganaj në Kaçanik, ora 11:00)

 - Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri dhe Drejtori i Misionit te USAID në Kosovë, James Hope vizitojnë biznesin e perpunimit te drurit "Palma". (Objekti i biznesit "Palma", ora 11:50)

Ngjarjet e datës 13 Qershor 2018

- Komisioni për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale takohet me përfaqësues të shoqatave dhe sindikatave, mbrojtëse të të drejtave të pensionistëve si dhe me përfaqësues të Institutit të mjeksis së punës - Obiliq. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit  për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës në të cilën do të behët shqyrtimi i realizimit të planit të punës së Komisionit për sesionin pranveror 2018. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 10:00)

- Ministria e Administratës Publike (MAP), në bashkëpunim me organizatën Iniciativa për Progres, organizon debati publik konsultativ për pakon e ligjeve të reformës së administratës shtetërore, përkatësisht: Projektligjin për Administratën Shtetërore; Projektligjin për Zyrtarët Publikë si dhe Projektligjin për Pagat. (Kuvendi Komunal, Ferizaj, oora 10:00)

- Bëhet hapja e sallës së dytë të Kardiokirurgjisë dhe Intensivja e dytë e Kardiokirurgjisë. Në hapjen e tyre do të jetë prezent edhe ministri i Shëndetësisë, Uran Ismaili. (Klinika e Kardiokirurgjisë, ora 10:30)

- Ministri i Financave Bedri Hamza, udhëheqësi i zyrës së KfW René Eschemann si dhe nga Kryeshefat e Kompanive Regjionale të Ujësjellësve të Prizrenit, Pejës dhe Gjakovës nënshkruajn Marrëveshjes Grant “Mënjanimi i ujërave të zeza në Kosovën Jugperëndimore - FAZA V”. (Ministria e Financave në ndërtesen e  Qeverisë, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media. (Zyrët e Lëvizjes Vetëvendosje,  ora 11:00)

- Për nder te “Ditës se Lirisë” Komuna e Gjilanit, organizon koncert për Fëmije. (Platoja e Teatrit të Qytetit, ora 12:00)

- Kryetari i Komunes se Gjilanit viziton Shkollën "Musa Zajmi". (Objekti i shkollës në Gjilan, ora 13:30)

- Instituti Kosovar për Qeverisje Lokale organizon konferencën jubilare të qeverisjes lokale me titull ’10 Vite pas Decentralizimit dhe Konstituimit të Qeverisjes Lokale - Sfidat e një dekade, rrugëtimi në dekadën e dytë’. (Hotel Garden, ora 15:00)

- Kryetari i Komunes se Gjilanit viziton Shkollën "Rexhep Elmazi", ku edhe do te bëhet hapja e Sallës së Informatikës. (Objketi i shkollës në Gjilan, ora 15:00)

- Kosovo 2.0 organizon debatin publik në rreth Shëndetësisë në Kosovë. (Oborri i Kosovo 2.0, ora 18:00)

- Mbahet ceremonia e hapjës se ekspozitës “Tensione të Dukshme dhe të Fshehta” e autores Arjeta Mala. (Galeria e Ministrisë së Kulturës, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 12 Qershor 2018

- Mbahet seanca e fundit me gjyqtar të EULEX-it te Kolegjit te Specializuar II, te Dhomës se Posaçme të Gjykatës Supreme. (Objekti D-Pallati i Drejtësisë, sallën e gjykimit D23, ora 9:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi në të cilën do të diskutohet lidhur me testin e Maturës Shtetërore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 10:00)
 
- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim ndihmës asistentin e Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s, John Manza. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00 - vetëm pamje)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike në të cilën do të behët shqyrtimi i raportit të auditimit për PVF-të e Kompanisë Regjionale të Ujitjes Drini i Bardhë Pejë, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Për nder te “Ditës se Lirisë” Komuna e Gjilanit, organizon homazhe varrezave të dëshmorëve dhe lapidarëve. (Gjilan, ora 10:00)

- Komisioni për Administratë Publike, Qeverisje Lokale dhe Media shqyrton raportin vjetor të Këshillit të Pavarur Mbikëqyrës për Shërbimin Civil. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 225, ora 10:00) 

- Universiteti “Kadri Zeka” në Gjilan, në bashkëpunim me GIZ-CDBE organizon tryezën debatuese me temë “Fillimi i implementimit të Pilot Projektit: Klasa e I-V, qasja me mësimdhënës lëndor” në dy shkollat fillore “Selami Hallaqi” dhe “Thimi Mitko” në Gjilan. (Universiteti “Kadri Zeka”,  Salla A34, ora 10:00)

-  Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit me kryetarët e grupeve parlamentare. (Kuvendi i Kosovës, salla  C-301, ora 11:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në ceremoninë e zbulimit të pllakës memoriale të ushtarëve të KFOR-it, të rënë gjatë shërbimit në Kosovë. (Sheshi “Nënë Tereza”, ora 11:00)

- Komisioni për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal  shqyrton Projektligjin për Efiçiencë të energjisë dhe raportit e Autoritetit Rregullativ të Hekurudhave. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 11:00) 

- Përurohet lapidari për ushtarët e NATO-s të rënë në Kosovë, pas  hyrjes së trupave të KFOR-it në Kosovë më 12 qershor 1999. (Sheshi “Nëna Terezë”, ora 11:00)

- Mbahet seanca Solemne e Kuvendit Komunal të Gjilanit si dhe ceremonia e dhënies së çmimit “Qytetar Nderi” për Afrim Kqiku, Hafiz Gagica, Hasan Mala. (Salla e Kuvendit komunal te Gjilanit, ora 11:00)

- Pas vizitës për herë të parë në Kosovë, të ish-pjesëtarit të familjes mafioze italiane në Amerikë, “Gambino”, John Alite, me prejardhje Shqiptare, do të mbajë një konferencë për medie në Prishtine. (Hotel Swiss Diamond, ora 11:30)

- Për nder te “Ditës se Lirisë” Komuna e Gjilanit, organizon hapjen e Konsullatës së Shqipërisë. (Gjilan, ora 12:00)

 - Ministri i Ministrisë së Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli do të raportojë para Komisionit për Punë të Jashtme, Diasporë dhe Investime Strategjike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N-303, ora 13:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media në të cilën flasin, Nënkryetarja, Fatmire Mulhaxha Kollçaku dhe Drejtuesi i Grupit Parlamentar, Glauk Konjufca. (Zyrët qendore të Vetëvendosjes, ora 13:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 14:00)

- Hapet ekspozita kolektive e piktorëve Gjilanas. (Foaje e Teatrit të Qyteti, ora 18:00)
 

Ngjarjet e datës 11 Qershor 2018

- Mbahet ktiviteti në kuadër të Projektit të Bashkëpunimit Teknik për Kontrollin e Ndotjes së Ajrit ku do te merren mostrat e ajrit në qytetin e Mitrovicës. (Komuna e Mitrovicës, ora 8:30)

Ngo Lens organizon punëtorinë me media “Kutia e Ankesave” më të cilën është paraparë të diskutohet dhe ndahen informacione me gazetarë si dhe përfaqësues të mediave për cilësinë e shërbimeve të komunikimeve elektronike, rolin e medias në adresimin dhe mbrojtjen e drejtave të konsumatorëve si dhe rolin e rregullatorëve të pavarur. (Orion Conference Center, ora 10:00)

- Për nder te “Ditës se Lirisë” Komuna e Gjilanit, organizon homazhe te varri i Beqir Musliut. (Gjilan, ora 10:00)

- Ministria e Integrimit Evropian organizon akimin e rradhës s​ë "Këshillit Ministror për Integrim Evropian" në te cilin do të diskuthet gjendja rreth zbatimit të Agjendës për Reforma Evropiane.​ (Ndërtesa kryesore e Qeverisë, salla P-38, ora 10:00)  

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në takimin e Këshillit Ministror për Integrim Evropian. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli pret në takim Sekretarin e Përgjithshëm të Asamblesë Parlamentare të Frankofonisë, Jacques Krabal. (Kabineti i Kryeparlamentarit, ora 10:00)

- Komuna e Gjilanit organizon hapjen e ekspozites se Librit të Autorëve Gjilanas, promovimin e librit “I tillë ishte Hushi” si dhe ndarjne e Çmimit “Beqir Musliu”. (Biblioteka e Qytetit te Gjilanit, ora 11:00)

- Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, do të mbaj konferencë për media lidhur me hartimin e Projektligjit për Kompetencat e Zgjeruara për Konfiskimin e Pasurisë. (Ndërtesa e Ministrisë së Drejtësisë, ora 13:30)

- Mbahet ceremonia e vendosjes së gurthemelit për ndërtimin e objektit të Pikës së Përbashkët kufitare mes Kosovës dhe Maqedonisë, Bellanoc - Stançiç. (Bellanoc, ora 14:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, viziton komunën e Suharekës, me ç'rast bëhet edhe nënshkrimi i tri memorandumeve të bashkëpunimit mes MKRS-së dhe Komunës së Suharekës. (objekti i komunës së Suharekës, ora 14:00) 

- Kryeministri Ramush Haradinaj së bashku me kabinetin qeveritar shkon për ngushëllime te familja e të ndjerit Fadil Vokrri. (Hotel Sirius, ora 14:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media në të cilën flasin deputetet, Albulena Haxhiu dhe Saranda Bogujevci. (Zyrët e Vetëvendosjes, ora 14:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj viziton Qendrën Inovative të Kosovës. (Objekti i ICK-së, Prishtinë, ora 16:00)

 

Ngjarjet e datës 10 Qershor 2018

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në vënien e gurthemelit të kompozicionit të shtatoreve të liderëve të Qeverisë të Lidhjes së Prizrenit. (Oborri i Lidhjes së Prizrenit, ora 9:00)
 
- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në hapjen e ekspozitës së buqetave të skulptorëve për konkursin mbarëkombëtar dhe ekspozita e Bankës Qendrore të Kosovës dhe Bankës Qendrore të Shqipërisë me monedha të vjetra, nga koha e Skënderbeut. (Hapësira e Kompleksit të Lidhjes së Prizrenit, ora 9:30)

- Mbahet seanca solemne e Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilën do të shënohet 140 -Vjetori i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit. (Kompleksi Monumental i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, në Prizren, ora 10:00)

-  Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në Seancën Solemne të Kuvendit të Kosovës, me rastin e shënimit të 140 vjetorit të Lidhjes së Prizrenit. (Hapësira e Kompleksit të Lidhjes së Prizrenit, ora 10:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në Akademinë Solemne për shënimin e 140 vjetorit të Lidhjes së Prizrenit. (Hapësira e Kompleksit të Lidhjes së Prizrenit, ora 11:00)

- Mbahen homazhe me rastin e vdekjes së presidentit të Federatës së Futbollit të Kosovës, njëherësh ish-futbollistit të njohur, Fadil Vokrri. (Kuvendi i Kosovës, ora 12:00)

- Mbahet takimi në mes  të Instituteve  të Albanologjisë dhe Historisë të Kosovës dhe Shqipërisë, të cilët me një fjalë rasti do t`i përshëndesin ministri i Arsimit ,Shkencës dhe Teknologjisë  Shyqiri Bytyqi dhe ministrja e Arsimit, Sporteve dhe Rinisë, Lindita Nikolla. (Hotel Theranda në Prizren, ora 12 00)
 
- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në Konferencë për media. (Hotel Theranda, Prizren, ora 12:00)

- Mbahet takimi në mes të rektorëve të Universiteteve Publike të Kosovës dhe Shqipërisë. (Hotel Theranda në Prizren, ora 12:30)

- Ministri i Arsimit Shkencës dhe Teknologjisë Shyqiri  Bytyqi dhe ministrja e Arsimit , Sporteve dhe Rinisë , Lindita  Nikolla, do të mbajnë konferencë për medie. (Hotel Theranda në Prizren, ora 12:45)

- Lëvizja Vetëvendosje organizon tribunë për shënimin e 140 vjetorit të Lidhjes së Prizrenit me temë 'Situtata gjeopolitike e shqiptarëve - siguria dhe mbrojtja”. (Shtëpia e Kulturës “Xhemajli Berisha”- Prizren, ora 14:00)

- Mbahet mbledhje komemorative  me rastin e vdekjes së presidentit të Federatës së Futbollit të Kosovës, njëherësh ish-futbollistit të njohur, Fadil Vokrri. (Kuvendi i Kosovës, 14:00)

- Mbahet ceremonia e varrimit presidentit të Federatës së Futbollit të Kosovës, Fadil Vokrri. (Varrezat e qytetit të Prishtinës në Dragodan, 17:00)

- Mbahet ceremonia e përmbylljes se shënimin te 140 vjetorit të Lidhjes së Prizrenit ku flasin Kryetari i Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe Kryetari i Lëvizjes, Albin Kurti.(Kalaja e Prizrenit, ora 21:00) 

Ngjarjet e datës 8 Qershor 2018

- Ministria e Administratës Publike fillon fushatën e informimit dhe konsultimit të publikut për tre projektligjet e administratës publike: Projektligjin për Administratën Shtetërore, Projektligjin për Zyrtarët Publikë si dhe Projektligjin për Pagat. (Ambientet e MAP-it, ora 9:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në hapjen e fushatës së informimit dhe konsultimit të publikut për tri projektligjet e administratës publike: Projektligji për Administratën Shtetërore, Projektligji për Zyrtarët Publik dhe Projektligji për Pagat. (Ministria e Administratës Publike, ora 9:00)

- Ministria e Integrimit Evropian organizon diskutimin me temën “Raporti i Komisionit Evropian për Kosovë 2018”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

 - Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të marrë pjesë në Konferencën Shkencore Ndërkombëtare “Lidhja Shqiptare e Prizrenit”. (Akademia e Shkencave dhe Arteve të Kosovës, ora 10:00)

- Nënshkruhet marrëveshja për sigurime sociale në mes të Republikës së Kosovës dhe Konfederatës së Zvicrës. (Objekti i Ministrisë së Punës dhe Mirëqenies Sociale, aër Hotelit  Grand,ora 10:00)

- Vazhdimi i Seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 11:00)

-  Grupi Parlamentar i Lidhjes Demokratike të Kosovës mbanë konferencën e rregullt javore. (selia qendrore e LDK-së te Qafa, ora 11.00)

- Kryetari i Komunes se Gjilanit, Lutfi Haziri mban debat publik me qytetare te Gjilanit.  (Teatri i Qytetit, ora 11:00)

- Shkrimtari francez François-Henri Désérable do të marrë pjesë në një sesion të nënshkrimit të librit të tij.  (Panairin e Librit në Pallatin e Rinisë në stendën e Buzukut, ora 12:30)

- KFOR-i ju fton për një vizitë mediale në Kampin “Bondsteel”, si dhe për një mundësi mediale me Komandantin e KFOR-it, gjeneralin CUOCI dhe Komandantin e GSHL-L, kolonelin DUCICH. (Te porta kryesore e kampit Bondsteel, ora 13:00)

- Partia Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie. (Selia qendrore e PDK-së, ora 13:00)

- Ministri i Ministrisë së Infrastrukturës, Pal Lekaj, do të mbajë konferencë për media lidhur me vendimin e Qeverisë së Republikës së Kosovës, për aneks kontratën me “Bechtel & Enka”-n, për përfundimin e projektit të autostradës R6, Prishtinë - Hani i Elezit”. (Objekti i ministrisë, ora 17:00)

 
 

Ngjarjet e datës 7 Qershor 2018

- Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, përkatësisht Agjencia për Zhvillimin e Bujqësisë, do të mbajë konferencë për media, me rastin e fillimit të procesit vlerësues të projekteve bujqësore, të cilat presin mbështetje përmes masave mbështetëse të “Programit për Bujqësi dhe Zhvillim Rural 2018”. (Objekti i ish-bankës së Lubjanës, kati IV,  në qendrën mediale të KQZ-së, ora 9:00)

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë mban mbledhjen e radhes ne te cilen diskuton lidhur me viziten e Komisionit në Drejtorit rajonale të AKI-së. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00)

- Ministri i Punëve të Brendshme Bejtush Gashi, Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Greg Delawie, drejtoresha e programit të ICITAP-it, Kimberley Riffe si dhe përfaqësues nga agjencionet e sigurisë publike vizitojn Akademinë e Kosovës për Siguri Publike. (Akademinë e Kosovës për Siguri Publike, ora 10:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim në bashkëpunim të ngushtë me Ambasadën e Republikës së Gjermanisë në Kosovë, do t’i dorëzojë Policisë së Kosovës dhe Agjencisë së Forenzikës pajisje për kontrollin e armëve të vogla dhe të lehta. (Ambientet e Agjencisë kosovare të Forenzikës, ora 10:00)

- Koalicioni i OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve organizon konferencën për media për publikimin e dokumentit “Politika për Mbrojtjen e Fëmijëve”. (Qendra e konferencave orion, ora 10:30)

- Mbahet manifestimi ,,Ditët e Skëderbeut", me rastin e 550 vjetorit të vdekjes të Gjergj Kastriot - Skënderbeut. (Fakulteti i Edukimit, ora 11:00)

- Naser Korça, drejtor i Sherbimeve Publike, Infrastruktures dhe Banimit nga Komuna e Gjilanit mban konferencë për media, në të cilën do të paraqes para gazetarëve realizimin e punëve, sfidat dhe objektivat për tre-mujorin e punës. (Zyra e kryetarit të Komunës se Gjilanit, ora 11:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në manifestimin për shënimin e 550 vjetorit të vdekjes së Gjergj Kastriotit, organizuar nga dekani i Fakultetit të Edukimit, Ethem Çeku. (Fakulteti i Edukimit, ora 11:00)

- Avalon Production mban konferencë shtypi me rastin e mbajtjes së festivalit të tretë me radhë "Skoje calling", i cili do të mbahet nga 21 deri më 24 qershor në stadiumin ARM në Shkup. (Dit' e Nat', rr. Fazli Graiçevci 5, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban tryezën me temë "Telekomi i Kosovës - gjendja, shkaqet, zgjidhja". (Ndërtesa e Kuvendit të Republikës së Kosovës, salla S II, ora 12:00)

- Ministrja e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor Albena Reshitaj do të nënshkruajë një Memorandum Bashkëpunimi  me UN-HABITAT-in në Kosovë. (Kkabineti i ministres, ora 13:30)

- Shkrimtarit francez François-Henri Désérable, fitues i shumë Çmimeve letrare franceze promovon romanit të tij 'Një zotëri Piekielny', i përkthyer në shqip. (Aleancën franceze të Prishtinës, ora 17:00)

- Mbahet dita e dyte e edicionit te 18-të i festivalit folklorik “I këndojmë lirisë”, i cili mbahet nën patronazhin e Komunës së Klinës. (Kulla e Mujë Krasniqit, Çabiq, ora 19:00)

- Galeria Kombëtare e Kosovës organizon hapjen e ekspozitës një ditore të Shpresa Faqit “Driving”.  (Muri e Galeria Kombëtare, ora 21:00)

Ngjarjet e datës 6 Qershor 2018

- Ish Kryeministri italian, Massimo D ‘Alema, politikani që organizoi lirimin e Presidentit Rugova nga izolimi i diktatorit serb Milosheviq, së bashku me Ministrin e Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli, do të vizitojnë, familjen Rugova. (Velani, ora 9:00)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione mban prezantim në Komision lidhur me Planin e përbashkët të punës së Komisionit Qeveritar për Persona të Zhdukur. (Ndërtesa e Komisionit, salla N 302, ora 10:00)

- Organizata Iniciativa për Progres (INPO) organizon konferencën e publikimit të raportit “Indeksi i kënaqshmërisë së qytetarëve me shërbimet komunale në Prishtinë”. (Hotel Sirius, 10:00)

- Projekti i financuar nga BE “Mbështetje e mëtutjeshme e institucioneve në luftën kundër krimit të organizuar, korrupsionit dhe ekstremizmit të dhunshëm” në bashkëpunim me Qendrën Kosovare për Studime të Sigurisë organizojnë konferencën rajonale me temën “Parandalimi i radikalizimit dhe ekstremizmit të dhunshëm në rrjetet sociale në Ballkanin Perëndimor”.  (Hotel Sirius, 10:00)

- Ish Kryeministri italian, Massimo D ‘Alema, do mbajë një leksion para studentëve të Kolegjit Universitar AAB. (Universitar AAB, ora 10:00)

- Vazhdimi i Seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Hapet edicioni i 18-të i festivalit folklorik “I këndojmë lirisë”, i cili mbahet nën patronazhin e Komunës së Klinës. Merr pjesë dhe kryeministri Ramush Haradinaj. (Kulla e Mujë Krasniqit, Çabiq, ora 11:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në hapjen e manifestimit folklorik “I këndojmë Lirisë”, që mbahet në fshatin Çabiq të Komunës së Klinës, në oborrin e kullës së heroit Mujë Krasniqi. (Fshati Çabiq, ora 11:00)

- Selami Xhemajli, drejtor i Shendetesise dhe Mireqenies Sociale nga Komuna e Gjilanit mban konferencë për media, në të cilën do të paraqes para gazetarëve realizimin e punëve, sfidat dhe objektivat për tre-mujorin e punës. (Zyra e kryetarit të Komunës se Gjilanit, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban tryezën: "Zhvillimi dhe mbrojtja e Trepçës". (Ndërtesa e Kuvendit, salla S II, ora 12:00)

- Raportuesi për Kosovën në Parlamentin Evropian, Igor Šoltes i cili po viziton Kosovën do te mbaj konferencën e tij për shtyp lidhur marrdhëniet aktuale BE-Kosovë  gjatë  përgatitjes së  raportit për Kosovën në Parlamentin Evropian. (Qendra Informative dhe Kulturore të BE-së, ora 12:00)

- Promoviohet romani "Valsi i dashurisë", pjesa I dhe pjesa II, me autore Jetlira B. Avdiaj, botuar nga Shtëpia Botuese "Faik Konica". (Panairi i Librit Prishtina, ora 12:00)

Ngjarjet e datës 5 Qershor 2018

- Ekipi mjekësorë nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës viziton Lipjanin. (Shkolla 'Ulpiana' në Lipjan, ora 8:00)
- Ekipi mjekësorë nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës viziton fshantin Zhur në komunën e Prizrenit. (Shkolla fillore në fshatin Zhur, ora 8:00)

- Vazhdon dita e fundit e Javë për Zhvillim të Qëndrueshëm ku temë diskutimi do të jetë “Ndryshimet Klimatike” ku do të marrin pjesë Ministrja e MMPH-së Albena Reshitaj, Shefja e Zyrës së BE-së në Kosovë znj. Nataliya Apostolova, ekspertë të fushës e përfaqësues të shoqërisë civile;. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike në të cilën do të behët shqyrtimi dhe miratimi i raportit te Auditimit për pasqyrave financiare të e Autoritetit të Aviacionit Civil, Organit Shqyrtues të Prokurimit,  Hortikultures, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00)

- Zyra e kryetarit të Komunes së Gjilanit në bashkëpunim me organizatën Let’s Do It, pastaj Drejtoria Komunale e Arsimit, ajo e Shërbimeve Publike, e shëndetësisë, FSK, eko-higjiena, Hidromorava dhe qytetarët do të shënojnë 5 qershorin Ditën e Mjedisit. (Te Pishat në fshatin Velekincë, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për të Drejtat, Interesat e Komuniteteve dhe për Kthim në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për Këshillin e Pavarur Mbikqyrës për Shërbimin Civil të Kosovës, shqyrtimi i Projektligjit për trajtimin e ndërtimeve pa leje, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Komuna e Deçanit shënon 'Ditën Botërore të Mjedisit' me moton 'Edhe natyra është shtëpia jote'  ku do të organizon aksioni për pastrimin e qytetit dhe largimin e deponive të krijuara në mënyr ilegale. (Rruga e Dëshmorët e  Kombit, sheshi 'Mentor Tolaj', Rruga 'Sali Çeku' dhe rruga e UÇK-së në Deçan, ora 10:00)

- Komuna e Deçanit organizon aksioni për pastrimin e qytetit dhe largimin e deponive të krijuara në mënyr ilegale. (Tek Uji i thart 'Gushavci' në Deçan, ora 11:00)

- Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Bajram Hasani raporton para Komisionit për Integrime Evropiane lidhur me zbatimin e Programit Kombëtar për zbatimin e Marrëveshjes së Stabilizim - Asociimit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 11:00)

- Ministria e Integrimit Evropian organizon konferencën e prezantimit të “Mekanizmit të ri të zhvillimit të kapaciteteve për zbatimin e MSA-së”, financuar nga Qeveria e Kosovës, Luksemburgut dhe Norvegjisë. (Swiss Diamond Hotel, ora 11:00)

- Bardhyl Syla, drejtor i Administrates se Pergjithshme nga Komuna e Gjilanit mban konferencë për media, në të cilën do të paraqesin para gazetarëve realizimin e punëve, sfidat dhe objektivat për tre-mujorin e punës. (Zyra e kryetarit të Komunës se Gjilanit, ora 11:00)

- Vazhdimi i Seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media. (Zyrët qendrore të Vetëvendosjes, ora 12:00)

-  Shtëpia Botuese Fan Noli dhe Klik Ekspo Group organizojnë promovimin e librit të Madeleine Albright 'Të fuqishmit dhe i Plotfuqishmi'. (Hotel Swiss Diamond, ora 12:00)

- Ministri i Ministrisë së Inovacionit dhe Ndërmarrësisë, Besim Beqaj dhe Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, marrin pjesë në ngjarjen "Think Future - Prizren", për promovimin e "Programit për financimin e Organizatave Jo-Qeveritare" dhe "Parkut të Inovacionit dhe Trajnimit në Prizren". (Kinema Lumbardhi, Prizren, ora 12:00)

- Shoqata për Kulturë “Alba - Media" organizon takimin poetik “Muza e Artit". (Instituti Albanologjik në Prishtinë, ora 12:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për Noterinë, për Ndërmjetësim, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 14:00)

- Presidenti Hashim Thaçi, pret ish-kryeministrin italian, Massimo D’Alema. (Zyra e Presidentit, ora 14:30)

- Me rastin e 5 Qershorit, Ditës Botërore të Mjedisit, Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinorë në bashkë organizim me Komunat,  OJQ-në “Let’s Do it Kosova” dhe organizata tjera të shoqërisë civile do të organizojnë aktivitete pastrimi dhe gjelbërimi në Plemetin. (Fshati Plemetin, lagja e Romëve, Komuna e Obiliqi, ora 15:00)

- Mbahet ceremonia e mbylljes se Javës për Zhvillim të Qëndrueshëm me ç'rast do të bëhët ndarja e çmimeve për kampionët mjedisorë. (Hotel Emerald, ora 16:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në hapjen e Panairit të Librit. (Pallati i Rinisë, ora 18:00)

 

----------

 

Oraret e aksionit ta pastrojm Kosovën në komuna

Podujevë: Hapja në qendër të qytetit:  Ora 08:00.

Vushtrri: Hapja  para qendrës së kulturës 'Hasan Prishtina' në bashkëpunim me Komunën. Pastrim i deponisë në fshatin Stanoc: Ora: 10:00

Mitrovicë: Pastrimi i hapësirave përreth lumit Ibër-  qytet, manifestimi qendror, ora 10:00, me pjesëmarrjen edhe të ministres Reshitaj si dhe pastrim i deponisë në fshatin Bare: Ora 12:00. 


Ferizaj: Hapja e aksionit në ora: 13:30.

Ferizaj- Mbjellja e Fidaneve- Parku “ Liria”: Ora 13:30, me pjesëmarrjen edhe të ministres Reshitaj.
 
Gjilan: Hapja e aksionit bëhet afër Kuvendit Komunal: Ora 10:00

Viti: Hapja në ora 10:00 lokacioni , varrezat e qytetit, 

Kamenicë: Hapja ora 10:00 tek pishina Shkodra,.

Hani i Elezit: Hapja ora 10:00 para Komunës.
Shtërpcë: Hapja ora 10:00 në Drajkoc me përkrahje të Komunës me mjete logjistike.


Gjakovë: Hapja ora 10:00 tek  parku i qytetit , aksione do mbahen në te gjitha fshatrat, priten deri 5000 vullnetar.

Istog: Hapja ora 11:00 para Shtëpisë së Kulturës.

Klinë: Pastrimi i 5 deponive , hapja në ora 10:00

Rahovec: Hapja ora 10:00 në oborrin e Komunës.

Deçan: Hapja ora 10:00 tek ndertesa e komunes, pastrimi i 5 deponive ilegale.

Junik: Hapja në ora 09:00 në parkingun e Komunës.

Shtime: Hapja ora 10:00 në 'Sheshi UCK'së'

Suharekë: Hapja ora 10:00 në qendër të qytetit

Lipjan: Hapja ora  10:00 tek Komuna.

Drenas: Hapja ora 10:00 në qendër të qytetit, aksion pastrimi i 5 deponive ilegale.

Shtime, ora 17:00 , përmbyllja e aksionit, lokacioni te pishat, me pjesëmarrjen edhe të ministres Dr. Albena Reshitaj.
 

Ngjarjet e datës 4 Qershor 2018

- Në ditën e katertë të Javës për Zhvillim të Qëndrueshëm në Kosovë, Konsorciumi Kosovar i Shoqërisë Civile për Zhvillim të Qëndrueshëm organizon diskutimin më temë 'Tranzicioni energjisë'. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Vazhdimi i Seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Bardhyl Syla, drejtor i Administrates se Pergjithshme nga Komuna e Gjilanit mban konferencë për media, në të cilën do të paraqesin para gazetarëve realizimin e punëve, sfidat dhe objektivat për tre-mujorin e punës. (Zyra e kryetarit të Komunës se Gjilanit, ora 11:00)

- Në kuadër të fushatës arsimore, përfaqësuesit e Zyrës së BE-së së bashku me disa nga shefat e misioneve të BE në Kosovë, do të vizitojnë shkollën fillore multietnike "Shtjefen Gjeçovi" në Janjevë. (Shkolla Shtjefen Gjeçovi, Janjevë, Komuna e Lipjanit, ora 11:00)

- Organizata Access organizon ceremoninë e hapjes së "Javës se Kulturës", në Vushtrri, e cila mbahet ne kuader te projektit: "Dialogu Nderkulturor", implementuar nga Access dhe mbeshtetur nga Ministria e Kultures, Rinise dhe Sportit dhe UNICEF Innovations Lab Kosova. (Kalaja e qytetit të Vushtrrisë, ora 14:00)

- ForumZFD programi në Kosovë dhe Programi për Studime dhe Hulumtime Gjinore në Universitetin e Prishtinës organizon masterklasën publike ‘Politika e kujteses dhe kujtesa politike: Përvojat, rrëfimet dhe transmetimi i të së kaluarës’ të udhëhequr nga Dr. Bekim Baliqi – Politolog. (Qendra Informative dhe Kulturore e Bashkimit Evropian, ora 15:00)

Ngjarjet e datës 3 Qershor 2018

- Federata e pingpongut të Kosovës në bashkëpunim me klubin e pingpongut Lidhja e Prizrenit, të mbështetura nga Drejtoria e Sportit e Komunës së Prizrenit, organizojnë Turneun "Lidhja e Prizrenit". (Salla Sezai Surroi në Prizren, ora 10:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media në të cilën flasin Kryetari, Albin Kurti dhe profesor Ismet Hamiti. (Zyrët e Vetëvendosjes, ora 12:00)

- Etea dhe Termokiss organizojn aktivetin 'Silent Reading Party & Living Library' me rastin e festivalit 'Prishtina Lexon'. (Parku i Qytetit, ora 16:00)

Ngjarjet e datës 2 Qershor 2018

- Ministri i Ministrisë së Punëve të Brendshme, Bejtush Gashi, së bashku me ambasadorin e Republikës së Shqipërisë në Kosovë, Qemal Minxhozi, do të vizitojë pikën e kalimit të kufirit në Morinë, ndërsa më pas do të vizitojnë pikën e kalimit të kufirit të Shishtavecit në Dragash. (Pika e kalimit kufitar në Morinë, ora 9:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovë zhvillon punimet e kuvendit zgjedhore në degën e Pejës, merr pjesë dhe Kryeministri i Kosovës dhe Kryetar i AAK-së, Ramush Haradinaj!. (Hotel Dukagjini në  Pejë, ora 11:00)

 - Aleanca për Ardhmërinë e Kosovë zhvillon punimet e kuvendit zgjedhore në degën e Klinës, merr pjesë dhe Kryeministri i Kosovës dhe Kryetar i AAK-së, Ramush Haradinaj!. (Restaurant Nora në Klinë, ora 14:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media. (Zyrët e Lëvizjes Vetëvendosje, ora 14:00)

- Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj mban konferencë për media. (Selia qendrore e Nismës Socialdemokrate në lagjen Pejton, ora 15:00)
 
- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovë zhvillon punimet e kuvendit zgjedhore në degën e Suharekë, merr pjesë dhe Kryeministri i Kosovës dhe Kryetar i AAK-së, Ramush Haradinaj!. (Restaurant Rozafa në Suharekë, ora 16:00)

- Me rastin e festivalit “Prishtina Lexon” mbahet sezion me pyetje dhe përgjigje me Daut Demakun. (Lapidariumi i Muzeut Kombëtar, ora 16:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovë zhvillon punimet e kuvendit zgjedhore në degën e Rahovec, merr pjesë dhe Kryeministri i Kosovës dhe Kryetar i AAK-së, Ramush Haradinaj!.  (Shtëpia e Kulturës “Mentor Zyberaj” në Rahovec, ora 18:00)

- Vazhdon dita e dytë e dezinsektimit hapësinor për vitin 2018 në Komunën e Prishtinës. (Lakrishte, Dardania, Ulpiana, Prishtina e Re (Veternik), Zona Industriale, Lagjja Nic dhe Kazerma Adem Jashari, ora 19:30)

- Ne kuader te festivalit “Prishtina Lexon”, Termokiss & Etea organizojn Character Party “Ec si n'Liber”. (Kafe librari Dit' e Nat', ora 21:00)

Ngjarjet e datës 1 Qershor 2018

 - Qendra për Hulumtime Psiko-Sociale dhe Mjekësore organizon konferencën e parë ndërkombëtare për shëndetin, mirëqenien dhe të drejtat e fëmijëve. (Swiss Diamond Hotel, ora 8:15)
- Vazhdon dita e tretë e Javës për Zhvillim të Qëndrueshëm në Kosovë me temë 'Pastrimi i Kosovës: sfidat në sektorin e mbeturinave'. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Sekretarja e Shtetit në Ministrinë e Forcave të armatosura të Francës, znj. Geneviève Darrieussecq, do të qëndrojë në Prishtinë ku do të kryesojë ceremoninë e homazheve në monumentin kushtuar ushtarëve francezë të vdekur në Kosovë. (Varrezat e Arbërisë, te Komuna e re, ora 9:30)

- Ministria e Drejtësisë me mbështetjen e Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë organizon tryezën e kampanjës informuese 'Kodi Civil modern dhe sfidat e reja ligjore'. (Hotel Sirius,  ora 10:00)

- Mbahet dorëzimi i pajisjes mjekësore Ehosonograf në Klinikën e Neonatologjisën në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës. (Klinika e Neonatologjisë, Qendra Klinike Universitare të Kosovës, ora 10:00)

- Nisin punimet për ndërtimin e Shkollës Fillore të Mesme dhe të Ulët 'Drita' në Gramaqel. (Fshati Gramaqel afër objektit ekzistuese të shkollës, ora 10:00)

- Zyra për Qeverisje të Mirë organizon konferencë me rastin e shënimit të “1 Qershorit”  Ditës Ndërkombëtare për të Drejtat e Fëmijëve, hapja e së cilës do të bëhet nga Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj. (Ndërtesa e Qeverisë, salla p 38, ora 10:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj, merr pjesë në Konferencën për shënimin e “1 Qershorit”  Ditës Ndërkombëtare për të Drejtat e Fëmijëve, organizuar nga Zyra për Qeverisje të Mirë/Zyra e Kryeministrit. (Ndërtesën e Qeverisë, salla P 38, ora 10:00)

- Në kuadër të ditës së pestë të festivalit të leximit "Prishtina Lexon", SOS Fshatrat e Fëmijëve dhe ETEA organizojn autobusin e leximit. (Nisja nga Sheshi "Zahir Pajaziti", ora 11:00)

- Sadudin Berisha, drejtor për Kadastër, Gjeodezi dhe Pronë nga Komuna e Gjilanit mban konferencë për media, në të cilën do të paraqesin para gazetarëve realizimin e punëve, sfidat dhe objektivat për tre-mujorin e punës. (Zyra e kryetarit të Komunës se Gjilanit, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës mbanë konferencën e rregullt javore. (Selia qendrore e LDK-së, te Qafa, ora 11:00)

- Ministri i Forcës se Sigurisë së Kosovës, Rrustem Berisha do të presë Ministren e Mbrojtjes së Francës Genevieve Darrieussecq. (Ndërtesa e Ministrisë për Forcën e Sigurisë, ora 11:45)

- Shoqata e Fermerëve Kosovarë të Qumështit do të mbajë aktivitet protestues me qëllim sensibilizimin e opinionit dhe të institucioneve përgjegjëse për problemet kryesore të industrisë se qumështit. (Para Agjencisë së Ushqimit dhe Veterinarisë, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Prishtinës Shpend Ahmeti dhe drejtori i DKRS-së Yll Rugova do t'i hapin këndet e leximit duke lexuar një përrallë së bashku me fëmijët pjesëmarrës. (Sheshi "Zahir Pajaziti", ora 11:00)

- Asambleja Komunale e Fëmijëve të Mitrovicës do të shkruajnë mesazhe të ndryshme me shqetësimet, nevojat dhe dëshirat qe ata kanë dhe këto mesazhe do të varën në drunjtë dekorativë ku edhe do të emërohet “Pema e fëmijëve për komunën”. (Para komunës së Mitrovicës, ora 11:00)

- Asambleja komunale e Ferizajt do të shënojë këtë ditë më realizimin e disa video-mesazheve dhe pikturave që kanë të bëjnë më ngritjen e përgjegjësisë së institucioneve karshi nevojave të fëmijëve. (Komuna e Ferizajt, ora 11:00)

- Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Fëmijëve, Muzeu i Kosovës, në bashkëpunim me Ministrinë e Arsimit, UNDP dhe IOM, kanë përgatitur konferencë dhe punëtori edukative. (Ambientet e Muzeut të Kosovës, ora 12:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj, merr pjesë në Konferencën me rastin e 1 Qershorit, Ditës Ndërkombëtare për të Drejtat e Fëmijëve, organizuar nga Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë. (Muzeu i Kosovës, ora 12:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media në të cilën flasin, Kryetari Albin Kurti dhe profesor Ismet Hamiti. (Zyrët e Vetëvendosjes, ora 13:00 - ndryshim orari, ora 12:30)

- Vazhdimi i Seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 13:00 - ndryshim orari, ora 11:00)

- Komisioni për Punë të Jashtme, Diasporë dhe Investime Strategjike mban mbledhje në të cilën do të behët funksionalizimi i grupeve të miqësisë dhe do të diskutohet lidhur me gjendjen në shërbimin e jashtëm;(Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 13:00)

- Qendra Kulturore e Fëmijëve, Xixëllonjat, Evolution Dance & Biblioteka "Hivzi Sulejmani" organizojn program astistik në kuadër të ditës së pestë të festivalit të leximit "Prishtina Lexon". (Sheshi Zahir Pajaziti' ora 13:00)

- Biblioteka "Hivzi Sulejmani", shkolla fillore "Gjergj Fishta" dhe Termokiss organizojn aktivitete të edukimit joformal për nxënësit e klasave 6-9. (Biblioteka "Përkujtimore" në Taukbashçe, ora 13:00)

- Organizuar nga Ministria e Diasporës, mbahet akademia përkujtimore për heroinën e kombit, Xhevë Lladrovci. (Amfiteatri i Bibliotekës Kombëtare, 'Pjetër Bogdani', ora 14:00)

- Ministrit i Tregtisë dhe Industrisë, Bajram Hasani, do ta presë në takim kryetarin e Vlorës, Dritan Lelin. (Ndërtesa e MTI-së, ora 14:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj, merr pjesë Akademinë dedikuar jetës dhe veprës së heroinës Xhevë Lladrovci. (Biblioteka Kombëtare e Kosovës “Pjetër Bogdani”, ora 14:00)

- Shfaqet filmi Bogota Change me regji të Andreas Mol Dalsgaard. (Kinema "Jusuf Gervalla" në Pejë, ora 16:00)

- Në kuadër të ditës së pestë të festivalit të leximit "Prishtina Lexon", Termokis organizon recitim emocional me muzikë. (Lapidariumi i Muzeut Kombëtar, ora 19:00)

- Fillon fazën e parë të dezinsektimit hapësinor për vitin 2018 në Komunën e Prishtinës. (Aktash, Lagjja e Muhaxherëve, Parku i Qytetit, Vellushë, Qendra e Qytetit, Qyteza Pejton, Arbëria, Tophane, ora 19:00)

- Galeria Kombëtare e Kosovës organizon ekspozitën një ditore të Shpresa Faqit “Driving”. (Galeria Kombëtare e Kosovës, ora 21:00)

Ngjarjet e datës 31 Maj 2018

- Vazhdon dita e dytë e Javës për Zhvillim të Qëndrueshëm në Kosovë me temë 'Uji është jetë, kundervajtjet dhe drejtesia mjedisore'. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit me kryetarët e grupeve parlamentare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla  C-301, ora 9:00)

- Këshilli i Evropës dhe Bashkimi Evropian do të nisin zyrtarisht në Kosovë Programin e përbashkët ROMACTED për ‘Promovimin e Qeverisjes së Mirë dhe Fuqizimin e Romëve në Nivel Lokal’. (Hotel Swiss Diamond, ora 9:30)

- Grupi i Up with People do të vizitojnë Muzeun e Kosovës, me ç’rast do të njihen me historinë dhe eksponatet, kurse pas vizitës së tyre në oborrin e Muzeut të Kosovës, do të shohin një përformancë artistike tradicionale nga Ansambli i Këngëve dhe Valleve Shota. (Muzeu i Kosovës, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e pestë e Kuvendit të Komunës së Prishtinës. (Ndërtesa e Kuvendit Komunal të Prishtinës, ora 10:00)

- Lëvizja FOL organizon tryezë ku do të diskutohet raporti “Performanca e Gjyqësorit dhe Prokurorisë në luftën kundërkorrupsion” për vitin 2017. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Mbahet seanca e Kuvendit të Komunës së Gjilanit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit të Komunës së Gjilanit, ora 10:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim dhe Njësia e Inteligjencës Financiare në Kosovë do të lansojnë raportin e parë mbi tipologjitë e pastrimit të parave nga personat e ekspozuar politikisht në Kosovë. (Hotel Sirius, ora 10:30)

- Shpresë Hajdari, drejtoreshë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit nga Komuna e Gjilanit mban konferencë për media, në të cilën do të paraqesin para gazetarëve realizimin e punëve,  sfidat dhe objektivat për tre-mujorin e punës. (Zyra e kryetarit të Komunës se Gjilanit, ora 11:00)

- Ministria  e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor mbanë konferencë për media, në të cilën ministrja Albena Reshitaj do të prezantojë softverin për paraqitjen në kohë reale  të të dhënave për cilësinë e ajrit në Kosovë. (Kabineti i Ministres së MMPH-së, ora 11:00)

- Ministria e Shëndetësisë në bashkëpunim me Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, OBSH dhe KADC do ta shënojnë Ditën Botërore pa duhan në të gjitha qendra Rajonale të Kosovës. (Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, ora 11:00)

- Grupo ROR së bashku me Asamblenë Komunale të Fëmijëve do të shkruajnë mesazhe të ndryshme me shqetësimet, nevojat dhe dëshirat qe ata kanë dhe këto mesazhe do të varën në drunjët dekorativë para Komunës së Klinës ku edhe do të emërohet “Pema e fëmijëve për komunën”. (Para Komunës së Klinës, ora 11:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj, merr pjesë në Akademinë Përkujtimore në ditën e rënies së Heroit, Xhemajl Fetahaj. (Teatri Kombëtar, ora 13:00)

- 105 të rinj nga Up With People së bashku me 105 të rinj nga Kosova do t’i mbjellin po aq fidanë nën moton “The Greener – The Cleaner”. (Kompleksi i varrezave të dëshmorëve në Velani, ora 13:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, do të qëndrojë për një vizitë në Komunën e Skenderajt, me ç’rast se bashku me kryetarin, Bekim Jashari do të nënshkruajnë tri memorandume mirëkuptimi, dy në fushën e trashëgimisë kulturore dhe një në fushën e sportit. (Ambientet e komunës se Skenderajt, ora 14:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, do të vizitojë Komunën e Drenasit, dhe bashkë me kryetarin Ramiz Lladrovci do të nënshkruajnë memorandumin për ndërtimin e Stadiumit të Drenasit. (Drenas, ora 15:00)

- Në ditën e katërt të festivalit 'Prishtina Lexon', Etea, Termokiss dhe Virtual Sophists organizojnë shfaqjen e filmit "Stalker". (Biblioteka "Hivzi Sulejmani", ora 18:00)
 

Ngjarjet e datës 30 Maj 2018

- Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor,  në bashkëpunim me Zyrën e Bashkimit Evropian, Bashkëpunimin Gjerman për Zhvillim dhe Konsorciumin Kosovar të Shoqërisë Civile për Zhvillim të Qëndrueshëm organizon për herë të parë Javën për Zhvillim të Qëndrueshëm në Kosovë. (Hotel Emerald, ora 8:45)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për gjak dhe përbërës të gjakut. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 9:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në Konferencën e Nivelit të Lartë mbi Zhvillimin e Qëndrueshëm. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Nënshkruhet memorandum mirëkuptimi ndërmjet MKRS-së, Komunës së Prishtinës, Ekipit të Kombeve të Bashkuara në Kosovës, Komitetit Olimpik të Kosovës dhe Federatës së Karatesë së Kosovës për ndërtimin e një qendre sportive për zhvillimin e sporteve marciale në përputhje me standardet ndërkombëtare. (Kabineti i Ministrit të Kulturës, ora 9:00)

- Agjencia e Metrologjisë së Kosovës, do të organizojë konferencë me rastin e  Ditës Botërore të Metrologjisë. (Hotel Nartel, ora 9:45)
 
- Ministria e Drejtësisë, me mbështetjen e Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë organizojn punëtorinë e kampanjës informuese ”Ligji i Familjes dhe Ligji i Trashëgimisë përmes Kodit Civil modern”. (Hotel Karagaq në Pejë, ora 12:30 - nisja e organizuar nga parkingu përballë RTV21, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Këshillit Komunal për Siguri në Bashkësi. (Objekti Komuna e vjetër, ora 10:00)

- Instituti për Politika Zhvillimore organizon tryezën “Agjencitë e Pavarura dhe Reforma e shumëpritur - Ekzistimi, Funksionalizimi dhe Rekrutimi”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komuna e Gjilanit organizon Panairin e Punës. (Palestra e Sporteve në Gjilan, ora 10:00)

- Mbahet takimi i 152-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Objekti i Prokurorisë së Shtetit, kati i III,  ora 10:00)

- Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës​, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione në të cilën do të behët Prezantimi në Komision lidhur me Planin e përbashkët të punës së Komisionit Qeveritar për Persona të Zhdukur. (Ndërtesa e Kuvendit, salla sallën N 302, ora 10:00)

- Anëtarët e ROR së bashku me anëtarë të AKF-së do të vizitojnë SOS Fshatin, ku do të zhvillojnë aktivitete të ndryshme me fëmijët e këtij fshati, duke krijuar punime me moton “Çdo ditë është 1 Qershori”. (SOS fshati​, ora 11:00)

- Drejtori i Arsimit, Nazim Gagica nga Komuna e Gjilanit mban konferencë për media, në të cilën do të paraqesin para gazetarëve realizimin e punëve,  sfidat dhe objektivat për tre-mujorin e punës. (Zyra e kryetarit të Komunës se Gjilanit, ora 11:00)

- Shënohet dita ndëkombëtare e  sëmundjes së Sklerozës Multiple. (Klinika e Neurologjisë të QKUK-së, ora 11:30)

- Lëvizja Vetëvendosje! organizon tryezën me temë "Gjendja e Shërbimit spitalor dhe klinik universitar – problemet dhe zgjidhjet". (Ndërtesa e Kuvendit, salla SII, ora 12:00)

- Këshilli Studentor i FSHMN-së organizon një protestë me kërkesë rikthimin e drejtimeve arsimore në fakultet si dhe heqjen e udhëzimit administrativ sipas të cilit studentët e Fakultetit të Edukimit kanë përparësi në punësim në institucionet arsimore para studentëve të FSHMN-së. (Para Fakultetit të Filologjisë, ora 12:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim pune akterët kryesorë të sigurisë dhe rendit në vend. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 13:00)

- Organizohet ceremonia e nënshkrimit të kontratës mes MKRS-së dhe më shumë se 50 OJQ-ve përfituese në sektorin e rinisë.  (Restorant “Rings”, Sheshi “Nëna Terezë”, ora 14:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në Akademinë Përkujtimore me rastin e 19-vjetorit të rënies së Dëshmorëve të Kombit, Rasim Kiçina dhe Ragip Halilaj. (Biblioteka Kombëtare e Kosovës “Pjetër Bogdani”, në Prishtinë, ora 17:00)

-Në ditën e tretë të festivalit 'Prishtina Lexon', ETEA, Termokiss dhe Virtual Sophists organizojnë Odën e Librit “Fahrenheit 451”. (Biblioteka Kombëtare e Kosovës, ora 17:00)

Ngjarjet e datës 29 Maj 2018

- Në kuadër të Festivalit "Prishtina Lexon", organizata Jo qeveritare Toka organizon aktivitete të edukimit joformal për nxënësit e klasave 6-9  në shkollën fillore “Qamil Batalli”. (Shkolla fillore “Qamil Batalli”, ora  9:00)

- Ministri i Infrastrukturës, Pal Lekaj me bashkëpunëtorë, do të inspektojë punimet në segmentin e rrugës N2, Kaçanik - Hani i Elezit. (Kaçanik, ora 9:00)

- Misioni i OSBE-së dhe Zyra e UNFPA do të prezantojnë raportin me gjetje nga Anketa ndërkombëtare mbi burrat dhe barazinë gjinore e zhvilluar për herë të parë në Kosovë. (Swiss Diamond Hotel, ora 10:00)

- Fakulteti i Edukimit organizon promovimn e librit "Sintesajzer për Fillestare" me autore Prof. Ajmone Dhomi. (Biblioteka Kombëtare, ora 10:00)

- Lëvizja FOL organizon tryezën ku do të diskutohet raporti “Transparenca në prokurimin publik në Kosovë”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Grupi ROR bashkë më Asamblenë komunale të fëmijëve në Pejë, do të vizitojnë organizatat që ofrojnë shërbime dhe punojnë me fëmijë me nevoja të veçanta për t’u njohur nga afër më vështirësitë më të cilat ballafaqohet fëmijët në këto organizata që ato t’i adresojnë edhe tek institucionet e nivelit lokal. (Qendra 'Pema' në Pejë, ora 10:00)

- Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Safet Gërxhaliu me bashkpunëtorë do të vizitoje Kompaninë "Air Energy" shpk, me seli në fshatin Kika, komuna e Kamenicës e cila është themeluar në vitin 2008. (Kompania 'Air Energy', fshati Kika, ora 11:00)

- Valbona Tahiri, drejtreshë për Zhvillim Ekonomik nga Komuna e Gjilanit mban konferencë për media, në të cilën do të paraqesin para gazetarëve realizimin e punëve,  sfidat dhe objektivat për tre-mujorin e punës. (Zyra e kryetarit të Komunës se Gjilanit, ora 11:00)

- Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë fillon projektin e vaksinimi nga ajri i kafshëve të egra kundër sëmundjes se tërbimit. (Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës, ora 11:30)

- Grupi ROR bashkë më Asamblenë komunale të fëmijëve në Pejë, do të vizitojnë Organizatën “HandiKos”. (Organizata 'HandiKos' në Pejë, ora 11:30)

- Në kuadër të festivalit FemArt  do të organizoj konferencen e parë politike-sociale në Kosovë që trajton fenomenin e femicidit “Drejtësia për Gratë e vrara si pasojë e dhunës në Familje”. (Hapësira e Bibliotekës Kombëtare, ora 12:00)

- Këshilltari kryesor politik i EUSR, Annette Fath-Lihiç, do të marrë pjesë në konferencën "Drejtësia për gratë e vrara në aktet e dhunës në familje", organizuar si pjesë e Festivalit FEMART. (Biblioteka Kombëtare e Kosovës, ora 12:00)

- Mbahet Komisioni për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal në të cilën do te shqyrtohet raportit me Rekomandime për Projektligjin për Miniera dhe Minerale, raporti vjetor i Autoritetit Rregullativ të Hekurudhave, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 12:00)

- Instituti “Columbus” bën prezantimin e raportit "Depoja e keqpërdorimeve farmaceutike - Blerjet e barnave të listës esenciale shumëfish më shtrenjtë sesa çmimet në treg". (Cineplexx në Albi Mall, ora 12:30)

- Grupi ROR bashkë më Asamblenë komunale të fëmijëve në Pejë, do të vizitojnë Qendrën për jetë të pavarur në Vitomiricë-Pejë. (Vitomiricë, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 14:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj, pret në takim Bordin e KEK-ut, menaxhmentin dhe anëtarët tjerë të Komisionit Teknik të Qeverisë. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:00)

- Në kuadër të Festivalit "Prishtina Lexon",  Virtual Sophists, ETEA dhe Termokiss organizojn diskutim mbi shkrimtarin austriak Stefan Zweig. (Bibloteka “Hivzi Sulejmani", ora 18:00) 

Ngjarjet e datës 28 Maj 2018

- Grupi i Miqësisë Kosovë - Kroaci i Parlamentit kroat mban takim me kryetarin e Kuvendit, Kadri Veseli. (Kabineti i kryetarit të Kuvendit, ora 9:00 - vetëm pamje)

- Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë organizon konferencën me temë “Monitorimi dhe Vlerësimi i Integritetit në Institucionet e Sigurisë në Kosovë. (Hotel Sirius, ora 9:30)

- Delegacioni i Transportit dhe Çështjeve Detare të Malit të Zi, të udhëhequr nga Ministri, Osman Nurković takohet me delegacionin e Ministrisë së Infrastrukturës se Kosovës. (Ministria e Infrastrukturës, ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Administratë Publike, Qeverisje Lokale dhe Media në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për lirinë e asociimit në Organizata Joqeveritare dhe shqyrtimi i Raportit vjetor i statistikave zyrtare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 10:00)

- Instituti GAP organizon tryezën e rrumbullakët ku do të prezantojë analizën “Ndikimi buxhetor i Ligjit për pensionin meritor të punëtorëve të arsimit shqip të viteve ’90”. (Swiss Diamond Hotel, ora 10:00)

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike, Instituti GAP dhe Instituti i Prishtinës për Studime Politike organizojnë tryezën e diskutimit me temë " Agjenda për Reforma Evropiane (ERA): Sfidat dhe Pritshmëritë". (Hotel Sirius, ora 10:30) 

 - Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi do të vizitojë shkollën “Kuvendi i Arbërit” në Ferizaj për të parë nga afër zhvillimin e testit te Maturës Shtetërore 2018. (Shkolla “Kuvendi i Arbërit” në Ferizaj , ora 10:30) 

- Kryeministrin Ramush Haradinaj takohet me delegacionin e Transportit dhe Çështjeve Detare të Malit të Zi, të udhëhequr nga Ministri, Osman Nurković. (Ndërtesa e Qeverisë, zyra e Kryeministrit, ora 11:00)

- Drejtori i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Ramiz Ramadani nga Komuna e Gjilanit mban konferencë për media, ku do të paraqesin para gazetarëve realizimin e punëve, sfidat dhe objektivat për tre-mujorin e punës. (Zyra e kryetarit te komunës se Gjilanit, ora 11:00)

- Promovohet Dita Ndërkombëtare e Higjienës Menstruale, fushatë kjo e krijuar nga Raven City Production dhe e financuar nga Butterfly Kosovo, UNFPA Kosovo në partneritet me Ministrinë e Shëndetësisë të Kosovës dhe Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik i Kosovës. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 12:00)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi do të vizitojë shkollën “Xhavit Ahmeti” në Gjilan për të parë nga afër zhvillimin e testit te Maturës Shtetërore 2018.   (shkollën “Xhavit Ahmeti” në Gjilan, ora 12:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi Media në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për Inspektoratin e Arsimit në Republikën e Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 13:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj vizitë pune në Komunën e Prizrenit. (Objekti i Komunës, ora 13:00)

- Dy kryetarët e Grupeve të Miqësisë Kosovë – Kroaci, Avdullah Hoti dhe Andrija Mikulić takohen dhe prononcohen për media. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 14:00)

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit takohet me Grupin e Miqësisë Kosovë - Kroaci. (Ndërtesa e Kuvendit, salla  C 301, ora 14:45 - vetëm pamje)

- Delegacioni i Transportit dhe Çështjeve Detare të Malit të Zi, të udhëhequr nga Ministri, Osman Nurković viziton urën kryesore të autoudhës R6, “Arbën Xhaferi” Prishtinë - Hani i Elezit. (Kaçanik, ora 15:00)

- Shefja e Zyrës së BE-së, Natalija Apostolova, do të vizitojë Prizrenin ku do të ketë një takim me Kryetarin e Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe do nënshkruaj një marrëveshje për mbështetje të trashëgimisë lokale kulturore. (Ndërtesa Komunale e Prizrenit, ora 15:15)

- Komisioni për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal. (Ndërtesa e Kuvendit, salla  C 301, ora 15:35 - vetëm pamje)

-  Hapja e festivalit “Prishtina Lexon”  e cila synon nxitjen dhe kultivimin e kulturës se leximit te të gjitha grupmoshat. (Dega përkujtimore e Bibliotekës “Hivzi Sulejmani” Rr. Nazim Gafurri, Taukbashçe, ora 20:30)


Ngjarjet e datës 26 Maj 2018

- Komisioni për Rekrutim i Këshillit Gjyqësor të Kosovës organizon mbajtjen e testit kualifikues për kandidatet të cilët kanë aplikuar për pozitën e gjyqtarit në gjykatat Themelore të Kosovës. (Hapësirat e Akademisë Policore në Vushtrri, ora 9:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, merr pjesë në “Lutjet e Mëngjesit” në kuadër të Takimit të Evropës Juglindore “Love Your Neighbor”, të organizuar nga Kuvendi i Republikës së Shqipërisë. (Hotel Plaza, Tiranë, ora 10:30)

- Instituti ATOMI organizon ceremonin e shpërbilimit të më të mirëve të Garës Ndërkombëtare të Matematikës Kangaro. (Salla e Kuqe të Fakultetit të Filologjisë të Universitetit të Prishtinës, ora 14:00)
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Shtator 2021

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë në edicionin e tretë "Race for the Cure" të organizuar nga shoqata e pacientëve të kancerit të gjirit Renesansa. (Ura e Arastës, ora 10:00)

- Federata e Pingpongut organizohen 2 xhirot e radhës në Superligën e Meshkujve dhe 2 xhiro në Superligen e femrave. (Shkolla 'Motrat Qiriazi' në Prizren, ora 10:00)

- Mbahet edicioni i trete i Race for the Cure Kosova 2021, në Prizren. (Sheshi i Lidhjes se Przrenit, ora 10:00)