26 Shtator 2021

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 Korrik 2018

- Dorëzohen dosjet e radhës në Gjykatën Kushtetuese rreth vlerësimit te kushtetutshmërisë se aktit juridik te Gjykatës Supreme, me rastin e refuzimit te padisë për kompensimin dëmeve te luftës. (Gjykatën Kushtetuese, ora 10:00)

- Ministria e Diasporës dhe Investimeve Strategjike organizon konferencën me gratë e suksesshme të diasporës, me temën “Roli i gruas shqiptare në diasporë”. (Hoteli Sirus, ora 10:00)

- Kuvendi i Kosoves mban seancë komemorative për vdekjen e veprimtarit të shquar të çështjes kombëtare, Adem Demaçi. (Salla e mbledhjeve plenare, ora 11:00)

- Mbahen homazhe me rastin e vdekjes së veprimtarit të çështjes kombëtare, Adem Demaçi. (Holli i Kuvendit të Kosovës, ora 12:00)

- Anulohet - Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim  organizon aktivitet kundër avancimeve jo-meritore në Universitetin e Prishtinës. (Para rektoratit, ora 13:00)

- Universiteti i Prishtinës organizon ceremoninë e pritjes solemne të përfaqësuesve të sportit universitar kosovar në Lojërat Evropiane Universitare / EUG 2018 dhe në Kampionatin Botëror Universitar të Karatesë. (Salla e Senatit, ora 13:00)

-  Ministri i Punëve te Brendshme, Bejtush Gashi raporton para Komisionit për të Drejtat, Interesat e Komuniteteve dhe për Kthim lidhur me shpalljen e konkursit Policor të Kosovës dhe përfaqësimi i komuniteteve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

Ngjarjet e datës 26 Korrik 2018

- Komuna e Deçanit organizon Ditën e Qethjeve të Deleve projekt ky i cili prezanton turizmin rural dhe malorë të Komunës. (Bjeshkët e Komunës së Deçanit konkretisht në Bjeshkën e  Roshkodolit, ora 12:00 - Nisja nga oborri i Komunës së Deçanit për Bjeshkën e Roshkodolit, ora 9:00)

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 10:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj bënë homazhe te lapidari i Heroit të Kosovës, Enver Zymberi, në përvjetorin e rënies së tij. (Kompleksi i Drejtorisë së Përgjithshme të Policisë së Kosovës, ora 10:00)

- Mbahet seanca e tetë e Kuvendit të Komunës së Gjilanit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit të Komunës së Gjilanit, ora 10:00)

-  Policia e Kosovës organizon ceremoninë përkujtimore të përvjetorit të shtatë të rënies së heroit të Kosovës Enver Zymeri. (Kompleksi i Drejtorisë së Përgjithshëm të Policisë në Prishtinë, pranë lapidarit të heroit Zymeri, ora 10:00)

- Mbahet ceremonia e hapjes së punimeve për rregullimin e shtratit të Lumit “Krena”, projekt ky i financuar nga Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, në bashkëpunim me Komunën e Gjakovës. (Gjakovë, rruga “Yllka Domi”, ora  11:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj, merr pjesë në hapjen e panairit të prodhimeve vendore ushqimore. (Plus Center Market në Ferizaj, ora 11:00)

- Ministri i Ministrisë së Inovacionit dhe Ndërmarrësisë, Besim Beqaj viziton Klubin e Prodhuesve të Kosovës. (Lokalet e Klubit të Prodhuesve të Kosovës, ora 11:00)

-  Policia e Kosovës bën homazhe tek varrezat e fshatit Dubovc të Vushtrrisë si dhe viziton familjen e heroit të Kosovës Enver Zymeri. (Varrezat e fshatit Dubovc, ora 11:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi do të mbajë konferencë për media. (Kabineti i Presidentit, ora 12:30)

- Lëvizja Vetëvendosje organizon tryezë për të drejtat e shqiptarëve në Preshevë, Medvegjë dhe Bujanooc -dialogu Kosovë - Serbi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S II, ora 13:00)

- Ministri i Infrastrukturës, Pal Lekaj, i shoqëruar nga ambasadorët e vendeve të BE-së si dhe anëtarët e Këshillit për Trashëgimi Kulturore do të vizitojnë punimet në rrugën Deçan-Kufiri me Malin e Zi, ora 13:00
 
- Kryeministri Ramush Haradinaj, merr pjesë në ceremoninë e vënies së gurthemelit të Spitalit Regjional në Ferizaj. (Rruga “Driton Islami” në Ferizaj, ora 16:00)

- Organizuar nën patronatin e Kryeministrit të Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, mbahet Akademi Përkujtimore, në 20 vjetorin e rënies së Heroit të Kosovës, Komandant Shaban Golaj. (Pallatin e Kulturës “Asim Vokshi” në Gjakovë, ora 17:00)

- Mbahet festivali tashmë tradicional i Birrës “Beerfest Kosova” edicioni 8. (Parkingu prapa Pallatit të Rinisë, ora 17:00)


Ngjarjet e datës 25 Korrik 2018

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike mban dëgjim publik për shqyrtimin e Raporteve të Auditimit të PVF-ve të Komunave për vitin 2017. (Vila Gërmia, ora 10:00)

- Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi takohet me Kryetarin e Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti. (Objekti i Komunës së Prishtinës, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Administratë Publike, Qeverisje Lokale dhe Media në të cilën do të bëhet shqyrtimi i Projektligjit për lirinë e asociimit në Organizata Joqeveritare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 10:00)

- Për nder të ditëve të diasporës me  moton 'Mirë se erdhët bashkatdhetarë', Komuna e Deçanit mban takim më bashkatdhetarë. (Salla e Asamblesë Komunale, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi në të cilën do të bëhet shqyrtimi i Projektligjit për statusin e punëtorëve të arsimit shqip të Republikës së Kosovës nga viti shkollor 1990/91 deri në vitin shkollor 1998/99. etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 225, ora 10:00)

- Ministri i Punëve të Brendshme, Bejtush Gashi i shoqëruar nga u.d. i Drejtorit të përgjithshëm të Policisë së Kosovë, Naim Rexha do të qëndroj për vizitë në Komunën e Podujevës, ku do të pritet nga kryetari i Komunës, Agim Veliu. (Komuna e Podujevës,  ora 10:30)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Buxhet dhe Financa në të cilën do të bëhet shqyrtimi  i Raportit financiar të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Autoritetit të Aviacionit Civil, Autoritetit Rregullativ të Hekurudhave, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 11:00) 

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal në të cilën do të bëhet formimi i grupit punues për shqyrtimin e Projektligjit për ndryshimin dhe plotësimin e ligjit për Automjete. (Ndërtesa e Kuvendit, sallaN 303, ora 11:30) 

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media. (Zyrat qendrore e Vetëvendosjes, ora 13:00)

- Komisioni për Punë të Jashtme, Diasporë dhe Investime Strategjike, do të mbajë mbledhjen e radhës, në të cilën do të raportojë ministri i Ministrisë së Diasporës dhe Investimeve Strategjike, Dardan Gashi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N-204, ora 13:00)

- Mbahet ceremonia e lansimit të projektit “Ndërmjetësimi në punë për të rinjtë​ -​ ​në skemat: ‘’Trajnim në Punë dhe Praktikë në Punë”. ( Orion Conference Center, rr. Rexhep Luci​, ora 14:00)

- Bëhet nënshkrimi i marrëveshjeve të mirëkuptimit në mes MPMS, komunave dhe të deputetëve të Grupit Parlamentar 6+ për projektin “Mbështetje për komunitetet” që ka për qëllim ndërtimin e shtëpive për komunitetet ashkali, rom, boshnjak dhe për komunitetin turk. (Ambientet e Ministrisë së Punës dhe Mirëqenies Sociale, ora 14:00)

Ngjarjet e datës 24 Korrik 2018

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Bujqësi, Pylltari, Zhvillim Rural, Mjedis e Planifikim Hapësinor në të cilën do të behët shyqrimi i planit të punës së komisionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 225, ora 10:00)

- Mbahet ceremonia e inaugurimit të katit shtesë urologji - kirurgji, e financuar nga “Gjysmëhëna e Kuqe” në vlerë rreth 300.000 euro, në sipërfaqe prej 400 m2. (Objekti i Spitalit të Përgjithshëm “Sheikh Zayed” në Vushtrri, ora 10:30)

- Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi takohet me përfaqësues nga Agjencia Kosovare e Privatizimit. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës ora 10:30)

- Shefat e BE-së në Kosovë dhe Shqipëri, Nataliya Apostolova dhe Romana Vlahutin, bashkë me përfaqësuesit e lartë qeveritarë, do të hapin pikëkalimin e revitalizuar kufitar ndërmjet Kosovës dhe Shqipërisë në Morinë. (Pikëkalimi kufitar në Morinë ndërmjet Kosovës dhe Shqipërisë, ora 10:30)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike në të cilën do të behët  shyqrimi i Raportit të Auditimit për KRU Prishtina dhe shqyrtimi i Raporteve të Auditimit të Komunave. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi mbanë konferencë për media. (Kabineti i Presidentit, ora 11:30)

- Zëvendëskryeministri i Republikës së Kosovës, Fatmir Limaj, merr pjesë në hapjen e panairit me veshje kombëtare, punime dore e ushqime tradicionale, i cili organizohet nga Ministria e Diasporës dhe Investimeve Strategjike. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 11:45)

- Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, së bashku me Kryeprokurorin Aleksandër Lumezi do të vizitojë Prokurorinë Speciale. (Prokuroria Speciale, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit në të cilën do të behët votimi i raportit për Projketligjin për Ndërmarrjet Sociale, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 14:00)

Ngjarjet e datës 23 Korrik 2018

- Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka do të zhvillojë një vizitë Komunën e Kamenicë ku do te takoeht me me kryetarin e Kamenicës, Qëndron Kastrati. (Objekti i Komunës, ora 9:00)

- Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës viziton kompaninë Al Petrol  në kuadër të ciklit të takimeve me bizneset që ka nisur që nga zgjedhja si Kryetar për mandatin e ri katër vjeçar.  (Zyret Qendrore te Al Petrol, ora 9:00)

- OJQ EC Ma Ndryshe, ORKIDE dhe X40 mbajn konferencën për media rreth performancës publike “Drunj të pastër”. (Sheshi “Shatërvan”, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Integrime Evropiane lidhur me shqyrtimin e Projektligjit për ratifikimin e Marrëveshjes Financiare për IPA 2017, pjesa e parë ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian- e ftuar për të prezantuar këtë Marrëveshje znj. Dhurata Hoxha - Ministre e Integrimit Evropian. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 10:00)

- Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka do të vizitojë Projektin “Air Energy”, në  fshatin Kitkë te Komunës se Kamenicë. (Fshati Kitkë, ora 10:30)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, sot, mban konferencë për media. (Kabineti i kryeparlamentarit, ora 10:30)

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 11:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj vizitë pune në Ministrinë e Punëve të Jashtme. (Ministria e Punëve të Jashtme, ora 12:00)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve mban konferencën për media me temë “Pse ikin investitorët e huaj nga Kosova“. (Zyret e AKB–së, ora 13:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi takohet me anëtarët e Këshillit Shtetëror të Cilësisë të AKA. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)
 
- Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka do të zhvillojë një vizitë në Minierën e Artanës ku do te takohet me menaxhmentin dhe minatorët. (Miniera e Artanës, ora 14:00)

Ngjarjet e datës 21 Korrik 2018

- Bëhen homazhe te varrezat e dëshmorëve në 20-vjetorin e rënies heroike të Dëshmorit të Kombit Rexhep Bislimi dhe në 19-vjetorin e rënies heroike të Dëshmorit Kadrush Ilazi. (Ferizaj, ora 10:00)
 
- Me rastin e shënimit të “Epopeja e korrikut 1998”, mbahen homazhe për dëshmorët e Rahovecit. (Kompleksi përkujtimor “Maja e Shkodranit”, Rahovec, ora 10:00)


Ngjarjet e datës 20 Korrik 2018

- Në Universitetin “Kadri Zeka ” në Gjilan mbahen provimet pranuese. (Universiteti “Kadri Zeka” në Gjilan, ora 9:00)

- Grupi inicues kundër rrënimit të objektit të shkollës së verbërve në Pejë mban një konferencë për media. (Sheshi në qendër të Pejës, ora 9:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sporti, Kujtim Gashi merr pjesë në vendosjen e gurthemelit të Pishinës Olimpike në në Prizren, investim i Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit. (Palestra Sportive “Sezai Surroi” Prizren, ora 10:30)

- Nisin punimet për ndërtimin e rrugës  në fshatin historik - turistik Belle. (Kilometri i-të  përgjatë rrugës në grykën e Deçanit  afër hotel Kalaja, ora 10:00)

- Policia e Kosoves fillon shpërndarjen e broshurave sipas projektit "Për një vit më të sigurt në trafik” me qëllim të sensibilizimit të pjesëmarrësve në trafikun rrugor, qoftë ata vendor, bashkatdhetarët dhe të huajt që hyjnë dhe qarkullojnë npër rrugët e Kosovës. (Pikë Kalimi Kufitar në Merdar, ora 11:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të bashkëbisedojë me studentë të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”. (Kabineti i Presidentit, ora 11:30)

- Kryeministri Ramush Haradinaj vizitë pune në Komunën e Lipjanit. (Objekti i Komunës, ora 11:30)

- Komuna e Shtërpcës, Agjencia Austriake për Zhvillim dhe Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim organizojnë ceremoninë e hapjes së ndërmarrjes sociale "Shoqata e Pavarur e Grave Sevcë" në fshatin Sevcë. (Ambientet e Ndërmarrjes Sociale në fshatin Sevcë, Komuna e Shtërpcës, ora 11:30)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi dekoron këngëtaren Era Istrefi me Medaljen Presidenciale Jubilare të Dhjetëvjetorit të Pavarësisë. (Kabineti i Presidentit, ora  12:30)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione  takohet me përfaqësues të Komisionit Qeveritar për Persona të Zhdukur për të diskutuar lidhur me çështjen e Personave të Pagjetur pas samitit të mbajtur në Londër. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, 13:00)

- Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Behgjet Pacolli do të pret në takim homologun e tij nga Republika e Maqedonisë, Ministrin e Punëve të Jashtme, Nikola Dimitrov. (Ndërtesa e MPJ-së, ora ora 13:15 - vetëm pamje)

- Ministri i Financave Bedri Hamza dhe menaxheri i Bankës Botërore për Kosovën Marco Mantovanelli nënshkruajn marrëveshje për financimin e projektit të Ekonomisë Digjitale në Kosovë në vlerë prej  20.7 milion euro. (Ndërtesa e Qeverisë, kati 11, ora 14:00)

- Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Behgjet Pacolli do të pret në takim homologun e tij nga Republika e Maqedonisë, Ministrin e Punëve të Jashtme, Nikola Dimitrov mbajn konferencë për media do të mbahet. (Ndërtesa e MPJ-së, ora 14:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli pret në takim ministrin e Jashtëm të Maqedonisë, Nikola Dimitrov. (Kabineti i Kryeparlamentarit, ora 14:30 - vetëm pamje)

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim ministrin e Jashtëm të Maqedonisë, Nikola Dimitrov. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 15:10 - vetëm pamje)

- Në përkujdesjen e Komunës së Deçanit Kryetarit, Bashkim Ramosaj në bashkëpunim më zyrën e diasporës organizohet hapja e  panairit - verorë  2018. (Qendra e qytetit të Deçanit, ora 16:00)

- Asociacioni i Agjencive për Zhvillim Rajonal organizon ceremoninë përmbyllëse të dhënies së Granteve. (Hotel Sirius, ora 17:00)

- Rritja e vetëdijës mbi migrimin, refugjatët dhe viktimat e konfliktit, si dhe eksplorimi i kulturës dhe identitetit përmes artit publik, bisedave dhe tregimeve, janë karakteristikat kryesore të ngjarjes 'Arti i Migrimit' që do të mbahet në Prishtinë. (Miqt Pub pranë Swiss Diamond Hotel, ora 17:00)

 

Ngjarjet e datës 19 Korrik 2018

 - Rektori i Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, prof. dr. Marjan Dema nesër do të vizitojë studentët të cilët do t’i nënshtrohen provimit pranues në Universitetin e Prishtinës. (Kampusi i UP-së, ora 9:00)

- Bëhet nënshkrimi i kontratave dhe shpërndarja e tyre për të rinjtë përfitues të shpalljes së fundit nga ana e Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, për Edukim Jo-Formal. (Kabineti i ministrit Kujtim Gashi. ora 10:00)

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Ministri i Kulturës, Rinise dhe Sportit, Kujtim Gashi, viziton Parkun Arkeologjik Ulpiana ku do të njoftohet me ecurinë e punimeve që po ndërmerren nga Instituti Arkeologjik. (Parkun Arkeologjik Ulpiana, ora 11:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi mban konferencë për media. (Kabineti i Presidentit, ora 11:30)

- Kryetari Gjykatës Themelore të Gjilanit, Ramiz Azizi do të mbajë një konferencë për media në të cilën do të prezantohet raporti gjashtë mujor i Gjykatës Themelore të Gjilanit, së bashku me Degët e saja. (Objekti i Gjykatës Themelore të Gjilanit, ora 13:00)

- Kryetarit të sapozgjedhur të Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi takohet me Kryeminsitrin e Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 13:00)

- Anulohet - Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi viziton kompaninë “Albi Group”. (Albi Mall, Veternik, ora 13:00) 

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim organizon aksionin për avancimet akademike në Universitetin e Prishtinës. (Para Rektoratit, ora 14:00)

- Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, i shoqëruar nga Kryesuesi i Këshillit Gjyqësor të Kosovës, Nehat Idrizi  viziton Gjykatën Themelore në Prishtinë, ku do të pritet nga Kryetarja e kësaj Gjykate, znj. Afërdita Bytyçi. (Gjykata Themelore në Prishtinë, ora 14:00)

- Ministri i Kulturës, Rinise dhe Sportit, Kujtim Gashi, viziton Federatën e Xhudos në Pejë ku në një ceremoni të organizuar do t’u ndajë ceqet xhudisteve Nora Gjakova, Distria Krasniqi dhe Driton Kuka. (Federata e Xhudos në Pejë, ora 14:00)

- Kosova 2.0 organizon një bisedë tëshkurtër me temën “diaspora” për të njohur realitetet komplekse dhe shumë-shtresore të kosovarëve qëjetojnë jashtë shtetit. (Innovation Centre Kosovo, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 18 Korrik 2018

- Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës së bashku me UNDP organizojnë takim me shoqërinë civile dhe gazetarë ku do të flasin për Sustainable Development Goals, konkretisht në lidhje varfërinë, se si kjo dukuri raportohet nga mediet dhe se si shoqëria civile e promovon rrënjosjen e varfërisë në Kosovë. (Qendra Termokiss, ora 9:30)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi takohet me Komisionit me rektorët e Universiteteve Publike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 204, ora 10:00)

- Mbahet takimi i radhës së Komisionit Qeveritar për Persona të Zhdukur. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P-38, ora 10:00)
   
- Ministris së Punës dhe Mirëqenies Sociale Skender Reçica raporton para Komisionit për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale lidhur me zbatimin e Ligjit për aftësimin, riaftësimin profesional dhe punësimin e personave me aftësi të kufizuara. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00)   

- Me rastin e shënimit të “Epopeja e korrikut 1998”, Komuna e Rahovecit dhe shoqatat e dala nga UÇK-ja, degët në Rahovec, bëjnë homazhe te vendi i betejës. (Përmendorja e dëshmorëve në Fortesë, Rahovec, ora 10:00)   

- Komisioni për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal mban dëgjim publik për Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Automjete. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 11:00)   

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Buxhet dhe Financa në të cilen do te shqyrtohet Projektligji për Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz dhe amendamenteve të Komisionit për Bujqësi, Pylltari, Zhvillim Rural, Mjedis dhe Planifikim Hapësinor. (Ndërtesa e Kuvendit, Salla C 203, ora 11:00)
   
- Me rastin e shënimit të “Epopeja e korrikut 1998”,  mbahet akademi përkujtimore dhe shfaqet premiera e filmit dokumentar “Agimi i lirisë”, kushtuar dëshmorit Agim Kelmendi, në 20-vjetorin e rënies. (Qendra e kulturës “Mensur Zyberaj”, Rahovec, 11:00)   

- Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi në kompaninë “HIB Petrol”. (HIB Petrol, rruga per Ferizaj, afer Hotel Emerald, ora 11:45)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit në të cilën do të behët shqyrtimi i Raporteve të Komisioneve Kryesore për Projekt-Rregulloren e Kuvendit, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, Salla N 2014, ora 13:00) 

- Kyetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës në Gjilan, Lutfi Haziri, pret në takim Grupin Parlamentar të LDK-së. (selia e LDK-së, Gjilan, ora 16:00)

- Nisma e të Rinjve për të Drejtat e Njeriut - Kosovë organizon diskutimin "Talks at the Top" me Presidenten Atifete Jahjaga. (Dit' e Nat', ora 17:00)  

- Me rastin e shënimit të “Epopeja e korrikut 1998”, organizatat e dala nga lufta e UÇK-së organizojnë akademi përkujtimore për komandantin Gani Paçarizi. (Salla e Kuqe në Pallatin e Rinisë, ora 17:00)  

- Hapet ekspozita personale e artistit Dëfrim Jupa. (Galeria “Monet Arts & Books”, rr. “Hajdar Dushi”, ora 19:00)

- Mbahet ceremonia e hapjes së ENZA HOME, një ndër kompanitë më të mëdha turke, investimi i saj në Kosovë hap vende pune të reja dhe vendos Kosovës në hartën e mbi 60 shtete ku kjo kompani operon. (Magjistralja Prishtinë- Ferizaj, Çagllavicë,  ora 19:30)
 

Ngjarjet e datës 17 Korrik 2018

- Përkujtohet 20 vjetori i rëniës se dëshmorëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Bashkim Kerolli dhe Adem Ademi. Te vendi i quajtur Rrasa e Zogut të kufiri Shqipëri - Kosovë, ora 10:00 - nisja behet nga fshati Polac, ora 8:00) 

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Administratë Publike, Qeverisje Lokale dhe Media në të cilën do të shqyrtohet projektligji për lirinë e asociimit në Organizata Joqeveritare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 225, ora 10:00)

- Mbahet ceremonia e inaugurimit te impiantit të trajtimit të ujërave të zeza në fshatin Mramor. (Bregu lindor i Liqenit të Badocit pranë fshatit Mramor, ora 10:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim përfaqësues të projektit të GIZ-it gjerman dhe nxënës nënshkrues të peticionit për ngritjen e kapaciteteve në arsim. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:30)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal në të cilën do të shqyrtohet projektligji për Produkte të Ndërtimi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 11:00)

- Oda Ekonomike e Kosvës organizon takim me delegacionin e organizatës prestigjioze “The Heritage Foundation”. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 14:00)

- Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë/BE, së bashku me Këshillin Gjyqësor të Kosovës, do të fillojë zyrtarisht procesin e digjitalizimit të shënimeve të dënimeve të vjetra në tërë Kosovën. (Hotel Swiss Diamond, ora 14:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 14:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në ceremoninë e nënshkrimit, me rastin e blerjes së automjeteve multi funksionale ushtarake të lëvizshmërisë së lartë nga Qeveria e Kosovës për Forcën e Sigurisë së Kosovës. (Kazerma Adem Jashari në Prishtinë, ora 16:00)Ngjarjet e datës 16 Korrik 2018

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim Zëvendës-Ndihmës Sekretarin Amerikan të Shtetit për çështjen e Parandalimit të Konflikteve, Pete Marocco. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00 - vetem pamje)

- Ministria e Inovacionit dhe Ndërmarrësisë organizon lansimin e programit për financimin e NVM-ve dhe bizneseve fillestare Start-up. (Innovation Center Kosovo, Rr. “Rexhep Mala” 28 A, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media. (Zyrat qendrore te Vetëvendosjes, ora 12:00)

- Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Bajram Hasani dhe kryetari i Vushtrrisë, Xhafer Tahiri nënshkruajnë marrëveshjen për Zonën Ekonomike. (Komuna e Vushtrrisë, ora 14:00)

Ngjarjet e datës 15 Korrik 2018

- Deputeti i Partisë Socialdemokrate, Faton Topalli, do të qëndrojë në Vermicë ku do të vëzhgojë implementimin e rezolutës së Kuvendit për reduktimin e kontrollit kufitar për mërgimtarët që vijnë nga shtetet e Evropës Përëndimore.  (Kufiri në Vermicë, ora 12:00-13:00.
 

Ngjarjet e datës 14 Korrik 2018

- Kompania "Trofta", anëtare e OAK-së dhe klubet e Peshkimit në bashkëpunim me Odën e Afarizmit të Kosovës organizojnë "Festivalin e Peshkimit dhe Gatimit". (Restorant "Trofta" në Istog, ora 11:00)

- Me rastin e kremtimit të Festës Kombëtare Franceze, Ambasadori i Francës në Kosovë, Didier Chabert, do të organizojë pritje për personalitetet e Kosovës dhe përfaqësuesit e bashkësisë ndërkombëtare si dhe për komunitetin francez që jeton në Kosovë. (Hotel Emerald, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 13 Korrik 2018

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, merr pjesë në lansimin e projektit të parë “Dig Data” të Korporatës së Sfidave të Mijëvjeçarit. (Kino Armata, Prishtinë, ora 9:00)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi, do të vizitojë shkollën fillore dhe të mesme të ulët “Haxhi Hoti” në Rugovë të Gjakovës. (Shkolla fillore “Haxhi Hoti”, ora 10:00)

- Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)  

- Iniciativa për Drejtësi dhe Barazi Inject organizon konferencën për media rreth ecurisë së procesit për ndryshimin e Ligjit për Familjen  dhe Projektet aktuale të Initiativës për Drejtësi . (Qendra Informative dhe Kulturore të BE-së, ora 10:30)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi, do të vizitojë gjimnazin “Asllan Berisha” në Rugovë të Gjakovës. (Gjimnazi “Asllan Berisha”, ora 11:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do ta vizitojë kompaninë “Moea”, prodhuese e lëngjeve “Frutomania”. (Fshati Kravaricë, Komuna e Gjilanit, ora 11:00)

- Ministri i Financave Bedri Hamza dhe ambasadori i Zvicrës në Kosovë Jean-Hubert Lebe nënshkruajne Marrëveshje financiare ndërmjet Ministrisë së Financave dhe Qeverisë Zvicerane “Programi Mbështetës për Ujësjellës dhe Kanalizim në Zonat Rurale, Faza VI”. (Ndërtesa e Qeverisë, kati 11, ora 14:00)

- Vazhdon seanca gjyqësore me shpalljen e aktgjykimit në çështjen penale, kundër të pandehurit F.T i akuzuar për falsifikimi te dokumenteve, të pandehurës S.T e akuzuar për shkak te keqpërdorimit te pozitës zyrtare dhe marrjes apo asgjësimi i vulave zyrtare ose i shkresave zyrtare dhe të pandehuri G.Sh i akuzuar për shkak të ushtrimit te ndikimit. (Gjykata Themelore Ferizaj, ora 14:00)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës, me iniciativën e Forumit për Transparencë Parlamentare, vazhdon organizimin e aktivitetit Ditët e Kuvendit në Mitrovicë. (Qendra e Kulturës “Rexhep Mitrovica”, ora 14:00)

 

- Mbahet ceremonia e diplomimit të gjeneratës së parë të studentëve të degës së Gjuhës dhe Letërsisë angleze, të Fakultetit të Filologjisë së Universitetit "Ukshin Hoti". (Amfiteatri i Fakultetit të Ekonomisë në Prizren, ora 14:00)
 

- Ministri i Ministrisë së Punëve të Brendshme, Bejtush Gashi,  do të vizitojë Pikën e Kalimit Kufitar në Merdare. (Merdare, ora 17:00)


- Festivali Ndërkombëtar i Filmit të Animuar Anibar, bën prezantimin e temës dhe programit të këtij viti, që për qëllim ka trajtimin e pabarazisë gjinore në fushën e animacionit. (Kinëma "Jusuf Gervalla" në Pejë, ora 19:00)

 

- Shfaqet premiera “Shfaqja që shkon keq” nga Henry Lewis, Jonathan Sayer, Henry Shields me regji nga Bashkim Ramadani. (Teatri Dodona, ora 20:00)

Ngjarjet e datës 12 Korrik 2018

- Në kuadër të projektit “Qytetari ndihmon Komunën” mbështetur nga Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Prishtinë, projekt i OJQ KOHA në bashkëpunim me Komunën e Klinës organizohet ngjarjen “Komuna e Hapur”. (Komuna e Klinës, ora 9:00)

- Sindikata e Zjarrfikësve organizon protestë para Qeveris se Kosovës rrethe gjendjes qe ka kapluar ketë shërbim Emergjent. (Nisja do te bëhet nga Parkingu mbrapa pallatit të rinisë, ora 9:30)

- Administrata Tatimore e Kosovës mbanë takim të përbashkët me palët e interesit dhe donatorët, me të cilët do të diskutohen tema me interes për tatimpaguesit, si dhe do të prezantohen të arriturat dhe aktivitete tjera për periudhën Janar-Qershor 2018. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do ta dekorojë Drejtorin e USAID-it, James Hope, i pranishëm do të jetë edhe Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Greg Delawie. (Kabineti i Presidentit, ora 10:00)

- Ambasadat e Austrisë, Francës, Italisë, Luksemburgut dhe Instituti Goethe në bashkëpunim me Zyrën e Bashkimit Evropian në Kosovë, do të nënshkruajnë një protokol për themelimin e “cluster EUNIC Prishtinë”. (Zyra e informacionit të Bashkimit europian, ora 10:00)

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Iniciativa Kosovare për Stabilitet bënë prezantimin e raportit të hulumtimit dhe shfaqjes së dokumentarit “Mos u plaksh". (Kinemaja ABC, ora 10:30)

-  Mbahet konferenca për shtyp me rastin e dorëzim - pranimit të detyrës nga Kryetari Safet Gërxhaliu te Kryetari i ri i porsazgjedhur i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi. (Lokalet e OEK-ut, ora 11:00)

- Këshilli Drejtues i Univerziteti te Prizrenit mbanë mbledhje lidhur me zhvillimet e fundit në UPZ. (Universiteti i Prizrenit ora 11:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj mban konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:30)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do ta vizitojë fabrikën “Kivo”, në Kaçanik. (Kilometri i 14-të, rruga Kaçanik-Ferizaj, ora 11:30)

- Ministri i Finacave Bedri Hamza dhe drejtori i Zyres së KfW-së për Kosovë, Rene Escheman nënshkruajnë Marrëveshje “Përmirësimi i rrjetit të Ngrohtores qendrore në Prishtinë” për zgjerimin e rrjetit të Termokosit në vlerë prej 2.3 milionë euro ndërmjet Ministrisë së Financave dhe Bankës Gjermane për Zhvillim. (Ndërtesa e Qeverisë, kati 11, ora 14:00)

- Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë dhe Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim do të lansojnë projektin e financuar nga BE “Dialogu ndërmjet komuniteteve përmes mbrojtjes përfshirëse të trashëgimisë kulturore”. (Kinemanë Lumbardhi në Prizren, ora 18:00)


 

 

Ngjarjet e datës 11 Korrik 2018

- Përfaqësuesit e Zyrës së BE-së në Kosovë, Këshilli i Evropës dhe Qeveria e Kosovës do të paraqesin arritjet e projektit të përbashkët "Përmirësimi i mbrojtjes së të drejtave të njeriut të të burgosurve në Kosovë". (Swiss Diamond Hotel, ora 9:45)

- Ministri i Inovacionit dhe Ndërmarrësisë, Besim Beqaj raporton para Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00)

- Demokracia Plus organizon tryeze diskutimi në lidhje me mbikëqyrjen e prokurimit publik në të cilen do të shpalosen edhe dy raporte që kanë të bëjnë me monitorimin e Organin Shqyrtues të Prokurimit dhe monitorimet e Komisionit Rregullativ të Prokurimit Publik. (Hotel Sirus, ora 10:00)

- Ministri i Zhvillimit Ekomomik, Valdrin Lluka raporton para Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal lidhur me gjendjen në Ndërmarrjen Publike Posta e Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 10:00)

- Rrjeti i Grave të Kosovës organizon protestë paqësore për të kërkuar drejtësi për Antigonën. (Para objektit të Gjykatës në Rahovec, ora 10:00)

- Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale,  Skender Reqica dhe Kryeinspektor i Inspektoratit të Punës, Basri Ibrahimi raportojn para e Komisionit për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione lidhur me gjendjen ekzistuese të rinjve dhe të miturve të cilët punojnë në sektorin privat. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 10:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, në bashkëpunim me UNICEF bënë certifikimin e 30 "Mentorëve Vullnetar Rinor" bazuar në Udhëzimin Administrativ për Punë Vullnetare 01/2016. (Kabineti i Ministrit Kujtim Gashi, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për të Drejtat, Interesat e Komuniteteve dhe për Kthim ne te cilen do te behet shqyrtimi i Projektligjit për Veprimtaritë Hidrometeorologjike dhe amendamentet e Komisionit funksional për Bujqësi, Pylltari, Zhvillim Rural, Mjedis dhe Planifikim Hapësinor, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Me rastin e Ditës Botërore të Popullsisë, Fondi për Popullsi i Kombeve të Bashkuara - UNFPA Zyra në Kosovë në partneritet me Institucionin e Avokatit të Popullit - IAP organizojnë tryezën “Planifikimi familjar është e drejtë njerëzore!”. (Hotel Sirius, ora 10:30)

- Komisioni për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale takohet me ministrin e Ministris së Shëndetësisë Uran Ismaili për të diskutuar lidhur me furnizimin me barna nga lista esenciale, funksionalizimi i Fondit të Sigurimeve Shëndetësore si dhe vonesat në procedimin e Projektligjeve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Mbahet takim i përbashkët i Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe Mbikëqyrjen e Agjencisë Kundër Korrupsion, me përfaqësues të Këshillit Grevist të Punëtorëve të Administratës së Gjykatave dhe Prokurorive, në lidhje me grevën, që po vazhdon ende për realizimin e kërkesave të tyre. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C-203, ora 12:00)

- Lëvizja Vetëvendosje organizon tryezën “Shqiptarët dhe integrimi evropian”. (Hotel Tirana International, Tiranë , ora ora 12:00)

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe Mbikëqyrjen e Agjencisë Kundër Korrupsion takohet me përfaqësues të Këshillit Grevist të Punëtorëve të Administratës së Gjykatave dhe Prokurorive, në lidhje me grevën, që po vazhdon ende për realizimin e kërkesave të tyre. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 12:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Administratë Publike, Qeverisje Lokale dhe Media në të cilen do të behët shqyrtimi në parim i Projektligjit për Dhënien në Shfrytëzim dhe Këmbimin e Pronës së Paluajtshme të Komunës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 13:00 )

- Anulohet - Ministrja e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Dr. Albena Reshitaj, do ta vizitojë Komunën e Gjilanit, ku së bashku me kryetarin e Komunës Lutfi Haziri do të nënshkruajnë Marrëveshje të Mirëkuptimit për Bashkëfinancimin e Projektit për “Vazhdimin e Punimeve në Lumin Mirusha”. (Objekti i Komunës së Gjilanit, ora 15:00)

Ngjarjet e datës 10 Korrik 2018

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit në të cilën do të behët shqyrtimi i raportit me amendamente i Komisionit Funksional në Projektligjin nr. 06/L-059 për Kompleksin Memorial "Adem Jashari" në Prekaz, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 10:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sporteve, Kujtim Gashi, viziton Federatën e Futbollit të Kosovës, ku do ta takojë kryetarin e ri të FFK-së, Agim Ademi, dhe njëherësh do ta urojë për marrjen e detyrës për t’i prirë Federatës për mandatin e ri. (Zyret e Federatën, ora 10:00)
 
- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sporteve, Kujtim Gashi dhe kryetari i Federatës se Futbollit të Kosovës, Agim Ademi do të qëndrojnë në Stadiumin e Prishtinës për të inspektuar punimet në stadium. (Stadiumi i Prishtinës, ora 10:30)

- Ministri i Bujqësisë, Nenad Rikallo raporton Komisionit për Bujqësi, Pylltari, Zhvillim Rural, Mjedis e Planifikim Hapësinor për dëmet e fundit në Kosovë nga rreshjet e shiut. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302,  ora 11:00)

- Sindikata e Zjarrfikësve të Kosovës organizon konferencë për shtyp  me qëllim te informimit publik lidhur me Vendimet dhe Qendrimet  e Sindikatës se Zjarrfikësve qe te fillon Aplikimin e masave Sindikale, Organizimin e Protestes para Objektit te Qeverisë së Kosovës, si shenjë revolte dhe paknaqësie lidhur me gjendjen Alarmante qe ka kapluar kët shërbim dhe mos gadishmerisë te institucioneve për te zgjidhur problemet te cilat ne vazhdimesi e percjellin ketë Sherbim Emergjent. (Lokalet e BSPK-es,  ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike në të cilën do të behët shqyrtimi dhe miratimi i rekomandimeve për raportin vjetor për funksionimin e sistemit të kontrollit të brendshëm të financave publike në sektorin publik në Kosovë, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal në të cilën do të behët shqyrtimi i Raporteve me Rekomandime për Projektligjet për ndryshimin dhe plotësimin e Projektligjeve në fushëveprimin e Ministrisë së infrastrukturës, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 11:00)

- Promovohet libri 'Nga Teoria në Praktikë', vepër e një grupi autorësh prej 31 pedagogëve universitar i cili i përmban 28 studime rasti për kompani nga Kosova dhe ka për qëllim të ngrisë nivelin e studimeve në kuptim të lidhjes së teorisë me praktikën  në fushën e biznesit, menaxhmentit,  marketingut, ndërmarrësisë, shkencave kompjuterike dhe edukimit. (Hotel Sirius, ora 12:45)

 - Mbahet mbledhja e Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për statusin e punëtorëve të arsimit shqip të Republikës së Kosovës nga viti shkollor 1990/91 deri në vitin shkollor 1998/99. dërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 13:00) 

- Ministri i Mbrojtjes së Irlandës, Paul Kehoe viziton Ministrinë për Forcën e Sigurisë së Kosovës.  (Ndërtesa e MFSK, ora 18:00)

- Shefja e Zyrës së BE-së në Kosovë, Nataliya Apostolova, dhe Ambasadori i Austrisë, Gernot Pfandler, do të paraqesin prioritetet e Presidencës së Austrisë të Këshillit të Bashkimit Evropian. (Rezidenca e Ambasadorit Austriak përballë ish Ambasadës Britanike, rruga Ismail Qemaili 158, ora 18:30)

Ngjarjet e datës 9 Korrik 2018

- Sindikatat e punëtorëve të Postës së Kosovës dhe të gjithë punëtorët do të hyjnë në Grevë të Përgjithshme. (Të gjitha zyrat postare të Postës së Kosovës, ora 8:00)

- Hapet konkursi për  pranimin e studentëve të rinj për vitin akademik 2018/19  në Fakultetet e Universitetit "Kadri Zeka" në Gjilan, niveli baçelor. (Universitetit "Kadri Zeka" në Gjilan, ora 9:00)

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës lidhur me shqyrtimin e parë te Projektligjit për Dhomën e Posaçme të Gjykatës Supreme për çështjet në lidhje me Agjencinë Kosovare të Privatizimit. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka mban konferencë për media ku do të flas për zhvillimet në Telekomin dhe Postën e Kosovës. (Mjediset e MZHE-së, kati IV, ora 10:30)

- Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, pret në takim përfaqësuesit e Odës Ekonomike të Kosovës. (Kabineti i kryeparlamentatit, ora 11:30)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për statusin e punëtorëve të arsimit shqip të Republikës së Kosovës nga viti shkollor 1990/91 deri në vitin shkollor 1998/99. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 13:00)

- Mbahet ceremonia solemne e hapjes së edicionit të 18-të të Universitetit Veror Ndërkombëtar të Prishtinës. (Amfiteatri i Bibliotekës Qendrore Universitare, ora 19:00) 

Ngjarjet e datës 7 Korrik 2018

- Mbahet Konventa zgjedhore e Rinisë Demokratike. (Hotel Emerald, ora 10:30)

- Ministri i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Rrustem Berisha mban konferencë për media lidhur me kërkesat e ditëve të fundit nga disa pjesëtarë të komunitetit serb për largim nga FSK-ja. (Ndërtesa e MFSK-se, ora 11:00)
 

Ngjarjet e datës 6 Korrik 2018

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi në të cilën do të behët shqyrtimi i aplikacioneve të kandidatëve për anëtarë të Këshillit të Kosovës për Trashëgimi Kulturore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës në bashkëpunim me Drejtorinë për Hulumtime Parlamentare, Arkiv dhe Bibliotekë të Kuvendit të Republikës së Kosovës organizon tryezën diskutuese me temë “Mbrojtja e të dhënave personale dhe Qasja në dokumente publike”. (Swiss Diamond Hotel, ora 10:00)

- Mbahet ceremonia e diplomimit të studentëve të gjeneratës së parë të Fakultetit të Sigurisë Publike. (Akademinë e Kosovës për Siguri Publike në Vushtrri, ora 11:00)

- Mbahet ceremonia e përurimit të kuzhinës së re për pacientët e Qendrës Integruese Rehabilituese  të Sëmurëve Kronik Psikiatrik në Shtime. (Shtime, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit me kryetarët e grupeve parlamentare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla  C-301, ora 10:30)

- Vazhdon seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 11:00)

- Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor ben prezentimin e pakove informuese për procedurat e lejeve ndërtimore. (Hotel Emerald, ora 11:00)

- Mbahet Konferenca e rregullt javore e Grupit Parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, kati  - III - salla S3, ora 11.00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj, merr pjesë në takimin konsultativ në mes të Qeverisë dhe Komunave. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00)

- Nxënësit e shkollës profesionale "Gjin Gazulli" certifikohen dhe prezantojnë sistemin "Smart Home", për shndërrimin e shtëpive dhe ndërtesave në makina inteligjente, me qëllim të rritjes së komoditetit, të sigurisë dhe eficiencës së energjisë. (Gjin Gazulli High School, ora 12:00)

- Mbahet akademi përkujtimore për Skender Ibishin. (Instituti Albanologjik i Kosovës, ora 12:00)

- Sindikatat e punëtorëve të Postës së Kosovës dhe të gjithë punëtorët do të hyjnë në Grevë të Përgjithshme. (Të gjitha Zyrat Postare, në tërë territorin e Kosovës, ora 13:00)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione mban dëgjim publik lidhur me mbikëqyrjen e zbatimit të Ligjit Nr. 05/L-021 për Mbrojtjen nga Diskriminimi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 13:00)

- Kuvendi vazhdon organizimin e aktivitetit Ditët e Kuvendit 2018 në Ferizaj. (Teatri “Adriana Abdullau”, ora 14:00)

Ngjarjet e datës 5 Korrik 2018

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj mban mbledhjen e rregullt të Këshillit të Sigurisë së Kosovës ku do të diskutojë për gjendjen e përgjithshme të sigurisë në vend. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Ambasadori Apostolova do të marrë pjesë në shënimin e 10 vjetorit të mbështetjes së BE-së dhe UNICEF-it për Drejtësinë për të Mitur. (Swiss Diamond Hotel, ora 9:30)

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Lëvizja FOL me mbështetjen e USAID Komuna Transparente, Efektive dhe Llogaridhënëse, bën lansimin e “Portalit të Prokurimit të Hapur dhe Transparent”, merrë pjesë Ambasadori Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Greg Delawie. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Galeria Kombëtare e Kosovës organizon ekspozitën e artistit Sislej Xhafa me titullin love you without knowing, kuruar nga Jérôme Sans, kurator, kritik arti dhe drejtor institucionesh të artit bashkëkohor nga Parisi. (Shtegu i Shëndetit, afër bazenit në rrethinë të Pejës, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri mban konferencë për media, ku do të informohet publiku për disa projekte madhore për komunën. (Zyra e kryetarit, ora 11:00)

- OSBE do të organizojë edicionin e dytë të panairit për gratë pronare të bizneseve nga jugu dhe veriu i lumit Ibër, si dhe nga rajone të tjera anembanë Kosovës. (Sheshi Zahir Pajaziti, ora 11:00)

- Komuna e Prishtinës bashkë me Policinë e Kosovës organizojnë aktivitet me qëllim të vetëdijesimit të qytetarëve lidhur me fëmijët që kërkojnë lëmoshë në rrugë dhe ata që bëjnë punë të rënda. (Tek semaforët afër Katedrales, ora 12:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës, mban konferencë për medie në të cilën do të flet për kryeqytetin Arban Abrashi. (Selia qendrore e LDK-së te Qafa, ora 14:00)

- ForumZFD dhe Programi për Studime dhe Hulumtime Gjinore në Universitetin e Prishtinës organizojnë masterklasën ‘Qyteti Satelit: Prishtina - Kujtesa dhe e ardhmja’ të udhëhequr nga Eliza Hoxha. (Monet Art and Books, ora 17:00)

- Mbahet Kuvendi zgjedhor i Rinisë Demokratike, dega në Podujevë. (Restorant Besiana në Podujevë, ora 17:30)

- Galeria Kombëtare e Kosovës organizon ekspozitën e artistit Sislej Xhafa me titullin love you without knowing. (Salla e Kuvendit të Kosovës, ora 18:00)

 

Ngjarjet e datës 4 Korrik 2018

- Balkan Green Foundation dhe Germanwatch organizojn tryezën e rrumbullakët në lidhje me studimin “Kalimi në të ripëtëritshme – Drejt një të ardhme energjetike të begatshme dhe të qëndrueshme në Kosovë: sfidat dhe zgjedhjet e mundshme”. (Hotel Emerlad, ora 9:45)

- Mbahet mbledhja e komisionit për të Drejtat, Interesat e Komuniteteve dhe për Kthim në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për Hekurudhat e Kosovës, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Oda Ekonomike e Kosovës ndan mirënjohje për kompaninë “Royal Dutch Shell” për kontributin e jashtëzakonshëm në zhvillimin ekonomik, përmirësimin e imazhit dhe promovimin e Kosovës përballë investitorëve të huaj. (Lokalet e OEK-ut, ora 10:00)

- Valdrin Lluka- Ministër i Zhvillimit Ekonomik, Albena Reshitaj-Ministre e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor,Bedri Hamza- Ministër i Financave, Hilmi Jashari-Avokat i Popullit dhe përfaqësuesit e Fshatit Hade raportojn para komisionit për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione lidhur me vendimin e qeverisë për themelimin e grupit teknik me qëllim të propozimit të zhvillimit të Minierës së Re të Korporatës Energjetike të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00)

- Për nder të 4 korrikut, 242 vjetorit të Pavarësië së SHBA-ve, shoqata “Miqtë e Amerikës” në bashkëpunim me FSK-në organizojë një sër aktivitetesh. (Sheshi Bill Clinton në Prishtinë, ora 10:50)

- Instituti Demokratik i Kosovës mban konferencën për media gjatë së cilës do të prezantohen rezultatet e sondazhit me opinionin publik, lidhur me fazën përfundimtare të dialogut Kosovë-Serbi dhe çështjet aktuale që janë trajtuar se fundi nga partitë politike si zgjedhjet e parakohshme. (Zyrat e KDI-së, ora 11:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj zhvillon vizitë pune në Komunën e Rahovecit. (Zona Ekonomike mbi Opterushë, ora 11:00)

- Forumi Kosovar i Aftësisë së Kufizuar bën publikimin e raportit mbi zbatueshmerinë e ‘’Strategjisë Nacionale për Persona me Aftësi të Kufizuar në Kosovë 2013/23’’. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Fillojnë punimet në ndërtimin rrugës Varosh- Gërlicë. (Varosh, ora 11:00)

- Kryetari i Gjykatës Themelore në Ferizaj, Bashkim Hyseni, pret në takim Ministrin e Ministrisë së Drejtësisë, Abelard Tahiri dhe kryesuesin e Këshillit Gjyqësor të Kosovës Nehat Idrizi. (Objekti i Gjykatës Themelore në Ferizaj, ora 11:30)

- Shefja e Zyrës së BE-së, Nataliya Apostolova do të takohet me Komisionin e Kuvendit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sport, Inovacion dhe Ndërmarrësi lidhur me ndikimin e mbështetjes së BE-së në arsim në Kosovë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:30)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, viziton vendpunishten e Palestrës Sportive në fshatin Samdrexhë të Vushtrrisë më c'rast, do të takohet me kryetarin e Komunës së Vushtrrisë, Xhafer Tahirin. (Fshati Samdrexhë, ora 13:30)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media. (Zyrat qendrore të Vetëvendosjes, ora 14:00)

Ngjarjet e datës 3 Korrik 2018

- Fondacioni i Kosovës për Shoqëri të Hapur organizon tryezën e radhës “Kontratat e dëmshme të Kosovës: kush ka faj?”, në të cilen do të trajtohen kontratat e dëmshme të cilat zbatohen nga institucionet publike të Kosovës, përfshirë pasojat që kanë këto kontrata. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Inspektorati Policor i Kosovës do të mbajë një ceremoni me rastin e përvjetorit të 12-të të IPK-së. (Ndërtesa e IPK-së në Hajvali, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal në të cilen do të votohet raporti vjetor të Agjencisë Kosovare të Privatizimit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 11:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim do të lansojë raportin Pulsi Publik XIV të. (Salla e konferencave në UNDP, ora 11:00)

- Oda e Afarizmit të Kosovës mban konferencë për media në lidhje me vendimin e AKP-së për kompaninë Elkos. (Zyrët e Odës së Afarizmit të Kosovës, ora 11:00)
 
- Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha raporton në mbledhjen e komisionit për Integrime Evropiane lidhur me Projektligjin për Ratifikimin e Marrëveshjes Bilaterale ndërmjet Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe Qeverisë së Dukatit të Madh të Luksemburgut në Kuadër të Projektit të Bashkëpunimit Zhvillimor, KSV/019: Asistencë Teknike në Kontekst të Integrimit Evropian. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit në të cilen do të shqyrtimi në parim i Projketligjit për Dhomën e Posaçme të Gjykatës Supreme për çështjet në lidhje me Agjencinë Kosovare të Privatizimit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 13:00)

- Partia Socialdemokrate mban konferencë për media në të cilën ku do të flasin nënkryetarët Visar Ymeri dhe Dukagjin Gorani. (Ambientet e Kuvendit të Kosovës, salla S1, ora 13:00)

- Kuvendi i Komunës së Lipjanit, ka thirr senacë të jashtëzakonshme për të debatuar Raportin e Auditorit te Përgjithshëm për Komunen e Lipjanit per vitin 2017. (Kuvendi i Lipjanit, ora 13:30)

- Mbahet Kuvendi zgjedhor i Rinisë Demokratike në Klinë. (Restorant Helena në Klinë, ora 16:30)

- Mbahet Kuvendi zgjedhor i Rinisë Demokratike në Gjilan. (Hotel Kristal, në Gjilan, ora 17:30)

Ngjarjet e datës 2 Korrik 2018

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit do të organizoj ceremonin e shpërndarjes së vërtetimeve të para të sponsorizimit në fushën e sportit. (Kabineti i Ministrit të Kulturës, Rinisë dhe Sportit, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja komemorative për veprimtarin e çështjes kombëtare, ish i dënuari politik, anëtar i Keshillit për Mbrojtjen e të Drejtave e të Lirive të Njeriut dhe veteran i ish UCK-së, Bajrush Behrami. (Teatri Kombëtar, ora 12:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media në të cilën flet Drejtuesi i Grupit Parlamentar, Glauk Konjufca. (Zyrat e Vetëvendosjes, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për statusin e punëtorëve të arsimit shqip të Republikës së Kosovës nga viti shkollor 1990/91 deri në vitin shkollor 1998/99. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Ministri Kujtim Gashi, mban konferencën për të lansuar projektet e përkrahura nga Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, në fushën e Sigurisë Njerëzore përkatësisht projektet për Parandalimin e ekstremizimit te dhunshëm. (Restorant Rings, Sheshi “Nëna Terezë”, ora 14:00)

- Në aktivitet e Festivalit të Arkitekturës hapet ekspozita mbi konzervimin e Bibliotekes Kombëtare dhe Festivalit te Arkitektures. (ora 15:00)

.Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim një grup të delegatëve që nënshkruan deklaratën Kushtetuese më 2 korrik 1990. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 15:30)

- Mbahet Kuvendi zgjedhor i Rinisë Demokratike. (Restorant Redoni në Ferizaj, ora 16:30)

- Në kuadër të Festivalit të Arkitetkurës fillon cikli i ligjeratave të hapura për publikun e gjerë më Ibai Rigby't, Valentin Kunik, Guillame de Morsier dhe Charlotte Malterre-Barthes. (Hapesirat e Kino Armates, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 1 Korrik 2018

- Fillon turni i parë i zyrtarëve policor të Policisë së Kosovës, gjegjësisht të Njësive Rajonale të Komunikacionit Rrugor dhe Njësisë për Kontroll të Autostradave të cilët do të udhëtojnë për në Republikën e Shqipërisë për të filluar patrullimet e përbashkëta. (Pikë Kalimi Kufitar Vërmicë, ora 10:00)

- KFOR-i dhe 28 vendet anëtare të tij organizojn aktivetin “Dita Ndërkombëtare e KFOR-it” në Kampin “Kosova Film”, i cili ka për qëllim të promovojë kulturën e KFOR-it për stafin civil vendor dhe ndërkombëtar dhe për familjarët e tyre. (Përfaqësuesit e medieve duhet të jenë te Melodia PX, ora 14:30)

- Akademia jCoders mbanë organizimin e garës së quajtur Hackathon, me moton "Ne ndertojme te ardhmen"  që ka qëllim ngritjen e vetëdijes së akterëve në fushën e arsimit, si dhe të theksoj nevojën e punës praktike gjatë mësimit brenda shkollave. (Innovation Centre Kosovo, ora 15:30)

Ngjarjet e datës 30 Qershor 2018

- Mbahet provimit me shkrim për kandidatet të cilët kanë kaluar me sukses testin kualifikues për pozitën e gjyqtarit në Gjykatat Themelore të Kosovës. (Hapësirat e Akademisë Policore në Vushtrri, ora 9:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës, dega në Ferizaj mban konferencë për medie. (Zyrat e degës së LDK-së, në Ferizaj, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media lidhur me zhvillimet e fundit në Telekomin e Kosovës në të cilend do të flasin Besnik Bislimi, Nënkryetari i Lëvizjes Vetëvendosje dhe Prof. Salem Lepaja nga Komiteti për komunikime elektronike. (Zyrët e Lëvizjes Vetëvendosje, ora 12:00)

Ngjarjet e datës 29 Qershor 2018

- Mbahet ceremonia e certifikimit te zyrtarëve policor, e cila i dedikohet përfundimit me sukses te trajnimit te specializuar kundër terrorizmit. (Baza e Karabinierve MSU - Fushë Kosovë, ora 9:30)

- Delegacioni i Asamblesë Parlamentare të NATO-s, do të takohet me Kryesinë e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Objekti i Kuvendit, salla C 301, ora 9:30) 

- Instituti Demokratik i Kosovës në bashkëpunim me Drejtorinë për Hulumtime Parlamentare, Arkiv dhe Bibliotekë të Kuvendit të Republikës së Kosovës organizojnë tryezën e diskutimit me temë “A ka nevojë Kosova për një ligj për mediat?”. (Swiss Diamond Hotel, ora 10:00)

- Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal organizon ceremoninë e “Publikimit të Raportit të Funksionimit të Komunave për vitin 2017 dhe ndarja e shpërblimeve për Komunat”. (Ndërtesa e re qeveritare, kati 18 , ora 10:30)

-  Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, pret në takim Presidentin e Asamblesë Parlamentare të NATO-s, Paolo Alli. (Kabineti i Presidentit, ora 10:40 - vetëm pamje)

- Agjencia kundër Korrupsionit organizon ceremoninë e hedhjes së shortit për kontrollin e plotë të pasurisë së zyrtarëve të lartë publik. (Objektet e Agjencisë, ora 11:00)

- OJQ EC Ma Ndryshe organizon konferencën për media “Shenjëzimi dhe reklamimi kaotik në Qendrën Historike të Prizrenit”. (Keji përballë xhamisë së Sinan Pashës, ora 11:00)

- Përfaqësuesi i Ndërmarrjes Publike nga Gjilani ndermarrjes "Eko-Higjiena", Xhelal Jetishi mban konferencë për media. (Këndi i konferencave në zyrën e kryetarit të Komunës së Gjilanit, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike në të cilën do të behët shqyrtimi dhe aprovimi i rekomandimeve nga raporti i auditimit për PVF-të e Kompanisë Regjionale të Ujitjes Drini i Bardhë SH.A. Pejë. (Ndërtesa e Kuvendit, sallën N 302, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! nëpërmjet deputetës Albulena Haxhiu dorëzon Kallëzimin Penal për vendimin e rritjes së pagave nga Qeveria e Republikës së Kosovës. (Pallati i Drejtësisë!, ora 11:15)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:30)

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim Presidentin e Asamblesë Parlamentare të NATO-s, Paolo Alli. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:50)

- Grupi Parlamentar i Lidhjes Demokratike të Kosovës mbajn konferencën për media. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 16:00)

- Ambasada e Francës në Kosovë në bashkëpunim me teatrin “La Virgule” nga Franca prezantojnë shfaqjen "Unë të them ty Prévert". (Kinema “Jusuf Gërvalla”. ora 16:30)

- Bëhet konstituimi i Këshillit të ri Drejtues të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës. (Hotel Emerald, ora 17:00)

- Me rastin e shënimit të ditës së pavarësisë së SHBA-ve, Ambasadori e ShBA-ve në Kosovë Greg Delawie organizon gosti. (Shtëpia e Ambasadorit Amerikan, ora 18:00 - Pajisjet do të kontrollohen dhe do të lihen në shtëpinë e Ambasadorit, ora 16:00)

- Delegacioni i Asamblesë Parlamentare të NATO-s, do të takohet me delegacionin e Kuvendit të Republikës se Kosovës në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës. (Objekti i Kuvendit, salla C 301, ora 18:30)
 

Ngjarjet e datës 28 Qershor 2018

 - Komisioni për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal në të cilën do te behët shqyrtimi i Raportit me Rekomandime për Projektligjin për Shërbimet Postare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 9:45)

- Mbahet seanca e jashtëzakonshme e Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilën do të behët shqyrtimi i parë i Projektligjit për Dhomën e Posaçme të Gjykatës Supreme për çështjet në lidhje me Agjencinë Kosovare të Privatizimit. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha mban konferencë për medie. (Ndërtesa e Qeverisë, salla e konferencave, ora 11:00)

- Posta e Kosovës do të pranoj nga Posta Turke një donacion prej 10 motoçikletave. (Parkingu i Automjeteve, përballë ndërtesës qendrore të Postës së Kosovës dhe Telekomit të Kosovës, në lagjen Dardania, ora 11:00)

- Përfaqësuesi i Ndërmarrjes Publike nga Gjilani "Tregu", Avdyl Jerliu mban konferencë për media. (Këndi i konferencave në zyrën e kryetarit të Komunës së Gjilanit, ora 11:00)

- Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha, sot mban konferencë për medie. (Ndërtesa e Qeverisë, salla e konferencave, ora 11:00)

- Grupi parlamentar i Lëvizjes Vetëvendosje! dhe Komiteti për Sport organizon tryezën profesionale mbi gjendjen e sportit në Kosovë – mbështetja, klubet dhe shkollat e futbollit. (Ndërtesa e Kuvendit të Republikës së Kosovës, salla S II, ora 12:00)

- Ambasada e Francës në Kosovë në bashkëpunim me teatrin “La Virgule” nga Franca prezantojnë shfaqjen "Unë të them ty Prévert". (Teatrin “Oda” në Prishtinë, ora 16:30)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi mban konferencë për media. (Kabineti i Presidentit, ora 17:00)

Ngjarjet e datës 27 Qershor 2018

 - Mbahet mbledhja e Komisionit për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale në të cilën do të behët raportimi i grupeve punuese për Projektligjet në procedurë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 9:00)

- Drejtoresha për Ballkan Perëndimor në Drejtorinë e Përgjithshme për Fqinjësi dhe Negociata për Zgjerim në Komisionin Evropian, znj. Genoveva Ruiz-Calavera takohet me Kryeministrin Ramush Haradinaj. (Ndërtesa e Qeverisë, Kabineti i Kryeministrit, ora 9:30)

- Instituti Kosovar për Kërkime dhe Zhvillim të Politikave dhe Qendra për Kurajo Politike mbajn tryezën e rrumbullakët në të cilën do të prezantohet Punimi për Politika “Orteku në Arsimin e Lartë: Studimet e Doktoraturës në Shkencat Humanistike dhe Shoqërore të Universitetit të Prishtinës”. (Qendra e Konferancave Orion, ora 10:00)
 
- Mbahet konferenca e donatorëve “Përmisimi i shërbimeve ndaj qytetarëve në 16 komunat partnere të programit AKT LS “ në të cilën do të prezantohen projektet e komunave partnere të programit AKT LS USAID. (Hotel Amazon, ora 10:00)

- Komuna e Prishtinës mban mbledhjen e dytë te Këshillit Komunal të Sigurisë në Bashkësi. (Ndërtesa e Komunës së Prishtinës, salla nr 37, ora 10:00)

- Oda e Afarizmit të Kosovës së bashku me bizneset e sektorit minerar organizon konferencë për media lidhur me Projektligjin për Miniera dhe Minerale. (Zyrët e reja të OAK-së, ora 10:00)

- Drejtoresha për Ballkan Perëndimor në Drejtorinë e Përgjithshme për Fqinjësi dhe Negociata për Zgjerim në Komisionin Evropian, znj. Genoveva Ruiz-Calavera takohet me kryetarët e grupeve parlamentare në Kuvend Kuvendi i Kosovës, salla C301, ora 10.15 - mundësi fotografimi)

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizon tryezën e diskutimit me temë "Sfidat në Reformën e Administratës Publike: Ku qëndron Kosova?". (Qendra e Konferancave Orion, ora 10:30)

- Oda Ekonomike e Kosovës dhe Oda Ekonomike e Malit të Zi organizojn Forumin Ekonomik në mes Kosovës dhe Malit të Zi. (Hotel Serius, ora 11:00)

- Përfaqësuesi i Ndërmarrjes Publike Stacionit të Autobusëve në Gjilan,Avni Hajrullahu  mban konferencë për media. (Këndi i konferencave në zyrën e kryetarit të Komunës së Gjilanit, ora 11:00)

- Me iniciativë të deputetit Frashër Krasniqi, në bashkëpunim me Drejtorinë për Hulumtime, Bibliotekë dhe Arkiv të Kuvendit të Republikës së Kosovës, mbahe tryeza “Procedimi dhe shqyrtimi i peticioneve në Kuvend”. (Objekti i Kuvendit, salla C-203, ora 11:00)

- Drejtoresha për Ballkan Perëndimor në Drejtorinë e Përgjithshme për Fqinjësi dhe Negociata për Zgjerim në Komisionin Evropian, znj. Genoveva Ruiz-Calavera me ministrat relevant lidhur me Agjendën e Reformave Evropiane. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P37, ora 11:30 - mundësi fotografimi)

- Drejtoresha për Ballkan Perëndimor në Drejtorinë e Përgjithshme për Fqinjësi dhe Negociata për Zgjerim në Komisionin Evropian, znj. Genoveva Ruiz-Calavera mban drekë pune me shoqërinë civile. (Restorant Liburnia, ora 12:30 - mundësi fotografimi)

- Mbahet takimi bilateral ndërmjet Ministrit të Financave Bedri Hamza dhe Drejtoreshës për Ballkanin Perëndimor në Komisionin Evropian Ruiz Calavera Genevova. (Ndërtesa e  Qeverisë, kati 11, ora 14:00 - vetëm pamje)

- Mbahet takimi i Koordinatorëve të fushave të Programit për Reforma në Ekonomi në të cilin do të lansohet Programi i Reformave Ekonomike. (Ndërtesën e Qeverisë, kati përdhese, zyra p-38, ora 14:30)

- Behët lLansimi i Programeve 'Creative Europe' dhe 'Culture for Change'. (Muzeu i Kosovës, ora 15:00)

- Shoqata e Shkëmbimeve Kulturore të Kosovës dhe Tajvanit organizojn hapjen e skspozitës Kosova NEXT10. (Lapidarium i Muzeut te Kosovës, ora 16:00)

- Behët inaugurimi i Sallës së Sporteve në Graçanicë. (Mes Graçanicës dhe Llapllasellës, ora 16:30)

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Shtator 2021

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë në edicionin e tretë "Race for the Cure" të organizuar nga shoqata e pacientëve të kancerit të gjirit Renesansa. (Ura e Arastës, ora 10:00)

- Federata e Pingpongut organizohen 2 xhirot e radhës në Superligën e Meshkujve dhe 2 xhiro në Superligen e femrave. (Shkolla 'Motrat Qiriazi' në Prizren, ora 10:00)

- Mbahet edicioni i trete i Race for the Cure Kosova 2021, në Prizren. (Sheshi i Lidhjes se Przrenit, ora 10:00)