20 Maj 2022

Tregu zviceranë njihet me produktet nga industria e drurit të Kosovës

Basel, 1 maj - Pjesëmarrja e prodhuesve kosovarë nga industria e përpunimit të drurit në panairin SWISS BAU që mbahen në muajin maj 2022 është bërë tashmë traditë. Për herë te katert, Kosova prezanton arritjet më të fundit në këtë industri në panairin Swissbau në Basel të Zvicrës.
 
Panairi Swissbau që organizohet çdo dy vjet në Basel këtë vit mbahet në datat 03-06 Maj 2022. Kompanitë kosovare që do të ekspozojnë produktet e tyre të ndryshme nga druri dhe zgjidhjet për ndërtim dhe enterier në këtë panair janë: Elnor; Shehu; Mercom Company; Vater 1954; Mobile Dekor; Green House; Dardania Model dhe Behari Dyer.

Ky është panairi kryesor për industrinë e drurit dhe të ndërtimtarisë në Zvicër, ku çdo vit prezantohet inovacioni botëror në industrin e ndertimit dhe produkteve nga druri.  

Në Swissbau, kompanitë kosovare do të ekspozojnë një gamë të gjerë të produkteve, si: dyer, dritare, kuzhina, karrika dhe tavolina, shkallë prej druri, shtepia nga druri,elemente të drurit për enteriere dhe produkte të tjera.

“Pjesëmarrja e prodhuesve kosovarë në këte panair rezulton e suksesshme çdo herë, ndaj është e rëndësishme të jemi të pranishëm."

"Pas ekspozimit, prodhuesit tanë nënshkruajnë kontrata, nisin eksportin e produkteve made in Kosova dhe tashmë kanë krijuar pikat e tyre në shtete të ndryshme evropiane,” thotë Arieta Vula-Pozhegu, Drejtoreshë Ekzekutive e Shoqatës së Përpunuesve të Drurit të Kosovës.

Viti 2020 kishte rezultuar me kontrata dhe marrveshje eksporti ne vlere 5mil.Eur,vetem gjate diteve sa ekspozuesit ishin prezent,pa permendur me pas kerkesat e shtuara nga bleresit prej Zvicres,Gjermanise dhe vendeve tjera.

“Përveç krijimit të lidhjeve të biznesit, pjesëmarrja në këto panaire është shumë e rëndësishme, pasi prodhuesit tanë përfitojnë direkt nga inovacioni që prezantohet në këto ngjarje. Për shembull këtë vit, fokusi i panairit Swissbau do të jetë tek automatizimi i ndërtesave, digjitalizimi i sistemeve ne ndermarrje, energjia,  teknologjia dhe tjera”.

Ngjarja e takimeve B2B biznes me biznes do te jete data 5 Maj 2022 ku rreth 100 kompani te fuqishme zvicrane do takohen me firmat nga Kosova per lidhje bashkpunimi, eksport, furnizim, investime dhe te arritura te tjera.

Pjesëmarrja e kompanive në këte panair u mundesuar nga SHPDK me perkrahjen dhe mbeshtetjen nga: MINT Ministria e Industrise Ndermarresise dhe Tregtise/KIESA dhe USAID Kosovo Compete Activity .
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 maj 2022

- Për herë të parë në Kosovë organizohet Dita Internacionale të Burimeve Njerëzore. (Amfiteatri i Fakultetit Ekonomik,  ora 9:30)

 - Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti diskuton rreth performances së përgjithshme të Kosovës në fushën e energjisë elektrike ne raport me kërkesat e Komunitetit të Energjisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, znj.Vjosa Osmani Sadriu, Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj marrin pjesë në ceremonisë së betimit  të ushtarëve të rijnë  FSK-së. (Kazerma e Komandës dhe Doktrinës në Ferizaj, ora 10:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim ambasadoren e Greqisë, Heleni Vakali. (Kabineti i kryetarit, ora 10:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim Komisionin e Venecias për Vetting. (Kabineti i kryetarit, ora 11:15 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimeve)

- Në shënim të përvjetorit të masakrës së Dubravës, Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu së bashku me studente nga Universiteti i Prishtinës, zhvillon një vizitë në Dubravë. (Dubravë, ora 11:30)

- Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës organizon protestë. (Sheshi Zahir Pajaziti, ora 13:00)

- Në kuadër të Ditëve të Gjuhës Gjermane organizohet piknik me poezi. (Pakru i qytetit të Prishtinës, ora 15:00)

- Në vazhdën e aktivitete për promovimin e lëvizjes së lirë nëpër Kryeqytet, Komuna e Prishtinës në bashkëpunim me “Qendra Marrëdhënie” në Tiranë, organizojnë aktivitetin “Festë n ‘ Rrugë” për të përjetuar së bashku lirimin e rrugëve afër shkollave për të mirën e fëmijëve tanë dhe gjithë komunitetit përreth. (Rruga “Zejnel Salihu”, përball Shkollës Fillore “Elena Gjika”, ora 17:00)

- Mbahet koncerti përmbylles i Ditëve të Gjuhës Gjermane. (Amfiteatri i Biblotekës Universitare, ora 19:00)