26 Shtator 2021

Toyota ndërpret prodhimin e makinave në Francë

Paris, 21 gusht - Prodhuesi japonez i veturave Toyota do të ndalojë për dy javë prodhimin në fabrikat e saj në qytetin Onnaing të Francës, pas problemit në furnizimin e disa produkteve për shkak të koronavirusit.

Në deklaratën e zëdhënësit të “Toyota” në Francë, thuhet se prodhimi, i cili ishte planifikuar të fillonte më 23 gusht në fabrikën në Onnaing, është shtyrë deri më 6 shtator për shkak të problemit në furnizimin e disa produkteve si pasojë e pandemisë së Covid-19.

Nga 5.000, që është numri total i personelit që punon në fabrikën ku prodhohet modeli “Toyota Yaris”, 4.500 prej tyre do të duhet të bëjnë një pushim të përkohshëm gjatë këtij procesi dhe se personeli në fjalë do të marrë 84% të pagave gjatë kësaj periudhe, thuhet në vijim të deklaratës.

Në një deklaratë të hershme “Toyota” kishte njoftuar se prodhimi do të ndalohej përkohësisht në 27 linja prodhimi në 14 fabrika për shkak të problemit të furnizimit me çipa në Japoni.  

Në deklaratë ishte thënë gjithashtu se kjo do të shkaktonte një rënie prej 40% të normës mujore të prodhimit të shpallur më parë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Shtator 2021

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë në edicionin e tretë "Race for the Cure" të organizuar nga shoqata e pacientëve të kancerit të gjirit Renesansa. (Ura e Arastës, ora 10:00)

- Federata e Pingpongut organizohen 2 xhirot e radhës në Superligën e Meshkujve dhe 2 xhiro në Superligen e femrave. (Shkolla 'Motrat Qiriazi' në Prizren, ora 10:00)

- Mbahet edicioni i trete i Race for the Cure Kosova 2021, në Prizren. (Sheshi i Lidhjes se Przrenit, ora 10:00)

 

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjofca, bën homazhe në Abri të Epërme, në 23-vjetorin e masakrës së kryer nga forcat serbe në këtë fshat. (Abri e Epërme, ora 14:30)