27 Maj 2022

Renault dhe Nissan do të investojnë 26 miliardë dollarë në automjetet elektrike

Prishtinë, 27 janar - Aleanca francezo-japoneze e automjeteve Renault-Nissan planifikon të investojë 23 miliardë euro apo 26 miliardë dollarë në teknologjinë e automjeteve elektrike gjatë 5 viteve të ardhshme, njoftuan kompanitë sot.

Pjesë e aleancës është dhe prodhuesi më i vogël japonez i automjeteve Mitsubishi Motors Corp., me të cilën do të ndajë kërkimet, pjesët e automjeteve dhe teknologjinë për të ulur kostot dhe për të prodhuar 35 modele të reja automjetesh elektrike deri në vitin 2030, duke synuar tregjet në mbarë botën.

Automjetet do të përdorin një nga 5 platformat e zakonshme, pjesët kryesore mbi të cilat janë ndërtuar automjetet.

Nissan Motor Co do të angazhohet në zhvillimin e një baterie të gjeneratës së ardhshme për automjetet elektrike ndërsa Renault do të angazhohet në zhvillimin e elektronikës dhe softuerit.

Prodhuesit e automjeteve në mbarë botën po përpiqen të kursejnë shpenzimet dhe të krijojnë aleanca. Problemet e fundit rreth furnizimit që lidhen me COVID-in, të cilat po paraqesin problem në prodhim dhe shqetësimet në rritje për ndryshimet klimatike, e kanë bërë një koordinim të tillë më urgjent se kurrë.

Tesla është shfaqur si një konkurrent i fuqishëm dhe jashtëzakonisht fitimprurës. Në treg po hyjnë dhe aktorë të rinj si Sony Corp., prodhuesi i video lojërave PlayStation, së fundmi ka shfaqur një prototip të një makine elektrike. Prodhuesi më i mirë japonez i automjeteve Toyota Motor Corp. ka njoftuar një plan energjik për automjetet elektrike.

Renault zotëron 43.4 për qind të Nissan ndërsa Nissan zotëron 15 për qind të Renault. Nissan, me qendër në qytetin port të Yokohama, zotëron 34 për qind për qind të Mitsubishi me bazë në Tokio. Qeveria franceze zotëron 15 për qind të Renault.

Aleanca ishte ide e Carlos Ghosn, të cilin Renault e dërgoi në vitin 1999 për të ngritur Nissan-in pothuajse të falimentuar. Ghosn e bëri atë një nga grupet më të suksesshme të automjeteve në botë. Por, ai u arrestua në Japoni në vitin 2018 me akuzat për shkelje financiare.

Ai la kaucionin dhe iku në Liban në fund të vitit 2019. Libani nuk ka traktat ekstradimi me Japoninë. Ghosn thotë se është i pafajshëm.

Arrestimi i Ghosn-it dhe zhvillimet e lidhura me të shkaktuan tensione brenda aleancës.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 maj 2022

- Fillon punimet konferenca “Qasjet Aktuale në Diagnostikimin dhe Menaxhimin e Pacientëve me Sklerozë Multiple, Dita Botërore e Sklerozës Multiple 2022”. (Four Points by Sheraton, Marigona Residencë, ora 9:00)

- Ministri i Ministrisë së Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu raporton para Komisionit për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Drejtoresha e Misionit të USAID-it, Zeinah Salahi, do të flasë në hapjen e Forumit të Bizneseve të Diasporës. (Swiss Diamond Hotel, ora 10:00)

- Kolegji AAB organizon hapjen zyrtare të edicionit të parë të Panairit të Karrierës dhe Punësimit AAB 2022. (Kolegji AAB, ora 10:00)

- Në kuadër të projektit “Evropa Juglindore - Së Bashku Kundër Korrupsionit” mbahet konferenca për media, në të cilën do të prezantohet raporti me titull “Nevoja për institucionalizimin e vlerësimit anti-korrupsion në Kosovë”, në të cilin raport trajtohet ndryshimi e shpeshtë i ligjeve anti-korrupsion dhe nevoja që ndryshimeve të ligjeve tu paraprijë vlerësimi periodik i legjislacionit dhe masave anti-korrupsion. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Oficerë të lartë nga Kroacia dhe Shqipëria që ishin pjesë e UÇK-së bëjnë homazhe në Kompleksin Memorial në Prekaz. (Prekaz, ora 10:00)

-  Zyrtari për Sektorin Privat në USAID, Mathju Kulinajn, bashkë me Ministren e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci, do të mbajnë fjalë rasti në ceremoninë përmbyllëse të Programit të USAID-it Përkrahje Adoleshentëve pas Mësimit të Rregullt. (Hoteli Emerald, ora 10:30)

- Komuna e Rahovecit bën homazhe te vendi i rënies së dëshmorëve të kombit Sadedin Hajda dhe Mexhit Mustafa. (Hamoc, ora 11:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e krizës energjetike nga Qeveria e Republikës së Kosovës diskuton rreth emrave të ekspertëve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla  N303, ora 11:00)

- Komuna e Rahovecit bën homazhe të vendi i rënies së dëshmorëve të kombit Feim Gashi, Sakip Bellaqa, Përparim Thaqi në fshatin Fortesë. (Fortesë, ora 12:00)

- Qendra për Informim, Kritikë dhe Aksion organizon konferencë për media si pjesë e Javës Kundër Varfërisë Menstruale dhe Stigmatizimit të menstruacioneve. (Para Bibliotekës Kombëtare, ora 12:30)

- Komuna e Rahovecit bën homazhe në vendin e rënies së dëshmorëve të kombit Milaim Morina dhe Xhevdet Krasniqi. (Në rrugën Fortesë-Celinë, ora 13:0)

- Ministrja e  Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari, do të takohet me një delegacion nga Shqipëria, të kryesuar nga ministrja e Ministrisë së Turizmit dhe Mjedisit të Shqipërisë, Mirela Kumbaro, me rastin e organizimit të konferencës “Turizmi i përbashkët Kosovë - Shqipëri”. (Hotel Prishtina, ora 14:00)

- Mbahet konferenca për media e përzgjedhësit Alain Giresse në kuadër të grumbullimit për katër ndeshjet e muajit qershor në UEFA Nations League. (Hotel Emerald, ora 14:00)

- Komuna e Rahovecit bën homazhe në vendin e rënies së dëshmorëve të kombit në fshatin Brestoc. (Brestoc, ora 14:00)

- Kombëtarja e Kosovës i fillon stërvitjet dhe do t’i mbajë dy seanca në Kampin Nacional në Hajvali. (Stërvitja e parë mbahet, ora 10:30 derisa stërvitja e dytë, ora 17:30)