09 Shkurt 2023

Kompania ruse Rosneft raportoi rënie prej 9 miliardë dollarë

Moskë, 8 dhjetor - Kompania më e madhe ruse e naftës, Rosneft, raportoi sot rënie të të ardhurave të saj neto për periudhën janar-shtator të këtij viti me 15 për qind në 591 miliardë rubla apo rreth 9.4 miliardë dollarë.

Të ardhurat neto për nëntë muajt e parë të vitit të kaluar ishin më të lartat në historinë e kompanisë, duke arritur në 696 miliardë rubla (mbi 11.06 miliardë dollarë).

Kompania thotë se rënia është shkaktuar nga "faktorë jomonetarë", duke përmendur transferimin e aseteve të kompanisë në Gjermani tek administrata e jashtme e Agjencisë Federale të Rrjetit, Bundesnetzagentur.

Transferimi i aseteve, i cili çoi në një ndikim të ndjeshëm negativ në të ardhurat, rezultoi në "përjetimin e një humbjeje shtesë prej 56 miliardë rubla (mbi 890.16 milionë dollarë)" dhe "një ulje prej 76 miliardë rubla (rreth 1.2 miliardë dollarë) në para”, tha Rosneft.

Shpenzimet kapitale për të njëjtën periudhë arritën në 822 miliardë rubla (rreth 13,06 miliardë dollarë), me një rritje prej 19,3 për qind në bazë vjetore, kryesisht për shkak të rritjes së planifikuar të investimeve në projektin e naftës Vostok, që pritet të jetë projekti më i madh i naftës në botë në dekadën e fundit.

Prodhimi i hidrokarbureve për nëntë muajt e parë të vitit shënoi rritje me 2.2 për qind në bazë vjetore në 4.97 milionë fuçi ekuivalente nafte në ditë.

Vëllimi i shitjeve të naftës shënoi rritje me 3.3 për qind në 86.9 milionë tonë ndërsa shitjet e naftës bruto në vendet jashtë Komonuelthit të Shteteve të Pavarura u rritën me 4.8 për qind në 77.3 milionë tonë gjatë të njëjtës periudhë.


 

Kalendari

Ngjarjet e datës 9 shkurt 2023

- Kuvendi i Republikës së Kosovës mban seancë plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Objekti i KGJK-së, ora 10:00)

- Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, viziton Komunën e Podujevës, ku do të pritet nga kryetari Shpejtim Bulliqi. (Podujevë, ora 10:00)

- Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, dhe kryetari i Podujevës, Shpejtim Bulliqi, do të përurojnë Qendrën e Mjekësisë Familjare në Gllamnik. (Fshati Gllamnik, Podujevë, ora 11:00)  

- Komuna e Prizrenit nënshkruan Agjendën e Kontratës Sociale për Prizrenin, që është zotim i përbashkët i Komunës dhe qytetarëve për përmirësimin e komunikimit, bashkëpunimit dhe veprimeve kolektive. (Këndi Amerikan në Prizren, ora 11:00)

- Federata e Boksit organizon ceremoninë e ndarjes së çmimeve “Laureatët e viti 2022”. (Hotel Sirius, ora 17:00)