16 Maj 2022

Inflacioni i madh dëmton sektorin e Ndërtimtarisë në Kosovë

Prishtinë, 30 mars - Aleanca Kosovare e Bizneseve- sektori i  ndërtuesve dhe prodhuesve të materialit ndërtimor  sot ka mbajtur  konferencën për media me temë: Pengesat dhe Sfidat e sektorit të ndërtimtarisë në Kosovë. Ne këtë konferencë të pranishëm ishin disa përfaqësues te sektorit të ndërtuesve dhe prodhuesve të materialit ndërtimor.

Brahim Selimaj, Kryetar i sektorit të ndërtuesve dhe prodhuesve të materialit ndërtimor pranë AKB-së  tha se pranvera e vitit 2020  solli  pandeminë COVID-19, e cila shënoi një epokë dhe sfidë të re edhe për Kosovën dhe institucionet e saja në të gjitha drejtimet.

Ndikimi i Pandemisë ishte jashtëzakonisht i madh në përmbushjen e detyrimeve kontraktuale në projektet kapitale.

Ne si shoqate e ndërtuesve dhe prodhuesve  te materialit ndërtimor te këtij dikasteri  kemi shumë vështirësi në furnizime me material, ekzekutime te punimeve mungese te fuqisë punëtore  për realizimin e punimeve të parapara për kontratat e nënshkruara paraprake.

Bazuar në kontratat e përgjithshme te ndërtuesve te Kosovës ne baze te NENIT 18 pika B për shkak të Forcës Madhore kërkohet zgjatje e afatit të punimeve si dhe rishikim i çmimeve për shkak të inflacionit që ka ndodh muajve të fundit dhe që është e papërballueshme për Kompanitë si kontraktues te Punimeve në ekzekutimin e punimeve të ulëta dhe te larta .

Në kontratë është precizuar se forcë madhore është Pandemia dhe si e tillë sipas shpjegimit të Nenit 38 pika 1 cituar me poshtë mund të thuhet se kjo Pandemi dhe situata e krijuar për shkake te sigurisë dhe sidomos lufta ne Ukraine ka një çrregullim te tregjeve globale ne përgjithësi, andaj kemi te bëjmë me një rritje enorme te te gjitha produkteve baze qe varirojn nga 40 deri ne 100% te ngritjes se çmimeve. Mu për këtë kërkojmë nga Qeveria e Republikës së Kosovës që ne baze te ligjit te marrëdhënieve detyrimore ne baze te Nenit 651 ku parasheh ngritjen e çmimeve te materialit ndërtimor me tepër se 2% atëherë investitori obligohet që te pranoj këtë ndryshim për te gjithë punëkryesit përndryshe te gjitha kompanitë tenderuese do te falimentojnë. Nëse behet injorimi nga Qeveria-lidhëse nga investitorët do te ketë ndërprerje te punëve te mëtutjeshme . 

Kalendari

Ngjarjet e datës 16 maj 2022

- Akademia Diplomatike e Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Diasporës, në bashkëpunim me Friedrich Ebert Stiftung, hapin nesër në Pejë edicionin e 8-të të Shkollës Diplomatike Verore. (Hotel Dukagjini në Pejë, ora 9:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, viziton familjen e veprimtarit Ukshin Hoti. (Krushë e Vogël, ora 9:50)

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës, e cila do të udhëhiqet nga Zëvendëskryeministri i Parë i Republikës së Kosovës për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog, Besnik Bislimi. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00‪)

- Konstituohet  Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e krizës energjetike nga Qeveria e Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- ECIKS organizon ngjarjen përmbyllëse të programit Access - “Qasja në Treg dhe Shërbimet e Digjitalizimit për Bizneset Kosovare”, program ky i cili përgjatë katër viteve pati për qëllim të lehtësojë zhvillimin dhe transformimin digjital në sektorin privat dhe publik në Kosovë. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Në kuadër të Ditëve të Gjuhës Gjermane në Kosovë, Goethe Zentrum hap dyert për të gjithë të interesuarit për tu njoftuar me ofertart e tyre. (Goethe Zentrum në Prishtinë, ora 10:00)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione takohet me ekspertin e angazhuar nga UN Women lidhur me përfundimin e draftligjit për mbrojtje nga dhuna në familje dhe dhuna në baza gjinore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- OJQ Aktiv ka kënaqësinë t'ju ftojë në promovimin e ueb faqes “Miqësia Serbo-Shqiptare”. (Qendra e Energjisë Qytetare në Mitrovicë, Mbreti Petri I, 183a, ora 11:00)

- Me rastin e 23-vjetorit të zhdukjes së profesorit, politologut dhe luftëtarit të paepur të çështjes kombëtare Mr. Ukshin Hoti, do të bëhet një vizitë në Shtëpinë Muze të Ukshin Hotit. (Fshati Krushë e Madhe, ora 11:00)

 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

- Mbahet ceremonia e hapjes zyrtare e edicionit te dytë të panairit Max fest. (Sheshi Zahir Pajaziti, ora 11:00)

-  Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrtion raportin me rekomandime për Projektligjin për turizmin dhe raportin vjetor të Komisionit të Pavarur për Miniera dhe Minerale. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Rahovecit Smajl Latifi organizon takime publike me qytetarë për kërkesat e tyre dhe ecurinë e projekteve në këto fshatra: Brestoc, Hoçë e Vogël. (Objektet e shkollave fillore të fshatit Brestoc dhe Hoçë e Vogël, ora 17:00)

- Në kuadër të Ditëve të Gjuhës Gjermane në Kosovë, shfaqet filmi "Sami, Joe und ich" nga Karin Heberlein si dhe mbahet diskutim me temë "Diaspora në Kinema: Promovimi i imazhit të Kosovës në vende gjermano folese. (Kinema Armata, ora 18:00)

- Kryetari i Komunës së Rahovecit Smajl Latifi organizon takime publike me qytetarë për kërkesat e tyre dhe ecurinë e projekteve në këto fshatra: Nagac dhe Celinë. (Objektet e shkollave fillore të fshatit Nagac dhe Celinë, ora 18:00)

- Shfaqet premiera e dokumentarit “Babai dhe Babai”. (Muzeu Etnologjik “Emin Gjiku” në Prishtinë, ora 20:00)

- Kryetari i Komunës së Rahovecit Smajl Latifi organizon takime publike me qytetarë për kërkesat e tyre dhe ecurinë e projekteve në këto fshatit Krushë e Madhe. (Shtëpia e Kulturës “Muhamet Malsori”, ora 20:00)