19 Tetor 2021

Vjedhen dhe dëmtohen asetet e tensionit të lartë të KEK-ut

Prishtinë, 26 prill - Korporata Energjetike e Kosovës (KEK) ka bërë të ditur se mbrëmë, më 25.04.2010, në fshatin Dumnicë e Mesme të Vushtrrisë, persona ende të panjohur kanë demoluar trafon energjetike e fuqisë 10/04 kV (kilovolt) duke i marr kabllot hyrëse dhe dalëse në ormanin kryesor.

Ekipa e mirëmbajtjes sipas njoftimit e kishte aktivizua përsëri daljen, ndërsa rasti është lajmëruar në Policinë e Kosovës.

Ekipa e KEK-ut ka dalë në terren sot, 26.04.2010 ku përveç kësaj informate mori të dhënat që kanë ndodhë të njëjtën ditë ku në Gojëbulë persona ende të panjohur kanë pre shtyllën e daljes 10 kV “Martiraj” që del nga TS-110/10 kV Vushtrri.

Dyshohet se keqbërësit pasi e kanë pre shtyllën gjerë në gjysmën e sajë kanë tentuar ta rrëzojnë në tërësi, por ajo ka mbetur në pozitë të pjerrët. Ky largpërçues është nën tension, prandaj apelojmë tek qytetarët që të mos i ofrohen sepse paraqet rrezik.

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 Tetor 2021

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 10:00)

- Shefi i Misionit për Vëzhgimin e Zgjedhjeve nga BE Lukas Mandl dhe Udhëheqësja e Delegacionit të Anëtarëve të Parlamentit Evropian Viola von Cramon-Taubadel mbajnë konferencë për shtyp lidhur me për zgjedhjet lokale në Kosovë. (Hotel Swiss Diamond, ora 11:00)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim publikon raportin "Transparenca dhe llogaridhënia në universitetet publike në Kosovë - Mos - Informimi i Publikut 3". (Swiss Diamond Hotel, ora 11:00)

- Komisioni Evropian do ta publikojë paketën vjetore të zgjerimit, përfshirë Raportet e Vendeve ku do te mbahet konferencë për shtyp nga Komisioneri për Fqinjësi dhe Zgjerimi, Oliver Varhelyi. (Transmetimi në faqen e Zyrës së BE-së në Facebook, ora 17:15)

- Teatri i Prishtinës Dodona shfaq “Bob Vatsoni bie nga kati i nëntë por nuk vdes plotësisht”. (Teatri Dodona, ora 17:30)

- Shefi i Zyrës së BE-së, Tomas Szunyog i dorëzon raportin e Komisionit Evropian Kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti me ç'rast do të mbajnë edhe një konferencë te përbashkët për shtyp, ora 18:30)