20 Shtator 2021

Temperatura të larta në Arktik, shkrihen brenda ditës 22 gigatonë akull

Arktik, 31 korrik - Ndryshimi i klimës po shkakton temperatura të larta në të gjithë Arktikun, ku Groenlanda humbi sërish një sasi të madhe akulli.

Kjo është sasia e tretë më e madhe në 71 vite. Vëllimi i ujit, që u formua nga shkrirja e akullit, mund të mbulojë të gjithë Floridën, me një shtresë prej pesë centimetrash.

Dy rekordet e mëparshme u shënuan në 2012 dhe 2019.

Sipas shkencëtarëve, shkrirja e shpejtë e akullit erdhi si pasojë e ajrit të nxehtë të bllokuar në ishullin Arktik. Ata paralajmërojnë se do do ketë shkëputje të tjera akullnajash.

Vetëm të mërkurën, rreth 22 gigatonë akull u shkrinë brenda ditës.

12 gigatonë u derdhën në oqean, ndërsa 10 të tjerë u thithën nga dëbora dhe ekziston mundësia të ngrijnë përsëri, sipas  ekspertit për klimën, Xavier Fetvais.

Polar Portal, një shoqatë e instituteve kërkimore daneze, e përshkroi fenomenin si “shkrirje masive”.

Shkencëtarët vlerësojnë se shkrirja e shtresës së akullit të Grenlandës është përgjegjëse për rreth 25% të rritjes së nivelit të detit në dekadat e fundit.

Po aq shqetësues është fakti se Arktiku në përgjithësi po ngrohet më shpejt se pjesa tjetër e planetit. Të mërkurën, temperatura e ajrit në Grenlandë ishte “shqetësuese” duke arritur deri në 23.2 gradë Celsius, në pjesën lindore të ishullit.

Përmbytjet katastrofike që kanë marrë dhjetëra jetë njerëzish dhe zjarret shkatërimtare që kanë djegur qindra hektarë pyje gjatë kësaj vere, ka nxitur liderët politike të kërkojnë mbledhje emergjentë për të diskutuar për ndryshimet klimatike dhe pasojat që sjellin.

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 Shtator 2021 - Kandidatit për kryetar të Malishevës nga radhët e Nismës Socialdemokrate, Ekrem Kastrati takon fermerët në fshatin Bardh.  (Fshati Bardh i Malishevë, ora 9:00)

- Mbahet seanca gjyqësore ndaj të pandehurit Sejdullah Mahmuti për trajtim të pa
ndërgjegjshëm mjekësorë. (Gjykata Themelore në Ferizaj, ora 9:30)

 - Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilën ndër të tjera do të    formohet Komisioni Ad-hoc për përzgjedhjen e kandidatëve për tetë anëtarë nga komuniteti shqiptarë dhe një anëtar nga komuniteti serb në Bordin e RTK-së. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-së, ora 10:00)

- Kandidatit për kryetar të Malishevës nga radhët e Nismës Socialdemokrate, Ekrem Kastrati takon fermerët në fshatin Senik. (Fshati Senik i Malishevë, ora 11:00)

- Kandidatit për kryetar të Malishevës nga radhët e Nismës Socialdemokrate, Ekrem Kastrati takon fermerët në fshatin Banjë. (Fshati Banjë i Malishevë, ora 13:00)

- The Balkan Forum organizon konferencën me temë “Jo regjimit të vizave: Koha për të vendosur qytetarët në rend të parë”. (Swiss Diamond Hotel, ora 14:00)