13 Qershor 2021

OSBE ofron mbështetje për sektorin e mjedisit në Kosovë

Prishtinë, 14 maj - Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës. Liburn Aliu priti sot në takim shefin e misionit të OSBE-së në Kosovë, ambasadorin, Michael Davenport.

Në këtë takim, dy palët diskutuan prioritetet e MMPHI-së, si dhe bashkëpunimin për çështje me interes të përbashkët.

Si çështje kryesore në takim u diskutua për projektet përkatëse që kanë të bëjnë me planifikimin hapësinor, hartën zonale, si dhe përgjithësisht për zbatimin e politikave adekuate që kontribuojnë në zhvillim të qëndrueshëm mjedisor.

Ambasadori Davenport shprehu mirënjohjen e tij ndaj ministrit për përkushtimin e tij në zbatimin e objektivave dhe projekteve për mjedisin dhe ofroi mbështetje për sektorin e mjedisit në Kosovë.

Ministri Aliu, e falënderoi ambasadorin Davenport për mbështetjen dhe bashkëpunimin e deritanishëm, dhe shprehu

bindjen që bashkërisht do të arrihen qëllimet e vëna për të shënuar progres në projektet që kanë të bëjnë me mbrojtjen dhe përmirësimin e mjedisit.

 

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 13 Qershor 2021 - Klubi Off Road Prizreni organizon ngjitje në Maje tek Liqenet. (Përball Qendrës Sportive ”Sezair Surroi” në Prizren, ora 10:00)
 
 - Me rastin e shënimit të 14 Qershorit, Ditës së Çlirimit të komunës së Rahovecit mbahet finalja në futboll të vogël. (Palestra Sportive“Mizahir Isma”, ora 18:00)