26 Shtator 2021

Ngrohja globale rrezikon akullnajën në Zvicër

Bern, 23 korrik - Ngrohja globale ka arritur të bëhet aq shumë shqetësuese për Tokën sa tashmë po prek edhe skutat më të ftohta të planetit.

Akullnaja e Rodanos në pjesën ekstreme të kantonit Vallese në Zvicër, po “ledhatohet” nga rrezet e Diellit, duke rrezikuar ekzistencën e saj.

Sipërfaqja e ngrirë është gjithmonë e më e hollë edhe pse rreth 100 vjet më parë mbulonte gjithë sipërfaqen shkëmbore. Shkencëtarët theksojnë se akullnaja ka humbur 1300 netra gjatësi gjatë shekullit të fundit. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Shtator 2021

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë në edicionin e tretë "Race for the Cure" të organizuar nga shoqata e pacientëve të kancerit të gjirit Renesansa. (Ura e Arastës, ora 10:00)

- Federata e Pingpongut organizohen 2 xhirot e radhës në Superligën e Meshkujve dhe 2 xhiro në Superligen e femrave. (Shkolla 'Motrat Qiriazi' në Prizren, ora 10:00)

- Mbahet edicioni i trete i Race for the Cure Kosova 2021, në Prizren. (Sheshi i Lidhjes se Przrenit, ora 10:00)

 

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjofca, bën homazhe në Abri të Epërme, në 23-vjetorin e masakrës së kryer nga forcat serbe në këtë fshat. (Abri e Epërme, ora 14:30)