26 Shtator 2021

Nazarbajev: Evropa vetëm "llafe" për Nabucco-n

Kazakistan, 20 korrik - Kazakistani deklaroi se vazhdon të jetë pjesë e projektit Nabucco, i cili do të reduktojë varësinë e Evropës nga gazi rus.

Presidenti i Kazakistanit, Nursulltan Nazarbajev, e akuzoi Evropën se është duke folur shumë Nabucco-n dhe duke mos bërë asnjë gjë.

Këtë deklaratë Nazarbajevi e bëri pas takimit me kancelaren gjermane, Angela Merkel, e cila gjendej për një vizitë në Kazakistan.

-"Evropa flet shumë për Nabucco-n. Por në fakt po bëhet shumë pak për këtë projekt", -tha Presidenti i Kazakistanit, dhe u zotua se do të furnizojnë me gaz natyror tubacionin Nabucco në rast se projekti realizohet.

Ndërsa Merkel, rikonfirmoi zotimin për sigurimin e garancive shtetërore kompanive që do të marrin pjesë në Nabucco.

Parashikohet që tubacionin Nabucco, i cili pritet të përfundojë në fund të vitit 2014, ta furnizojnë me gaz natyror Kazakistani, Turkmenistani, Azerbajxhani dhe Irani.

Projekti do të kushtojë afërsisht 8 miliardë dollarë dhe planifikohet që gazi natyror të transmetohet për në Evropë me tubacionin që do të kalojë poshtë Detit Kaspik dhe nëpërmjet Turqisë.

Dihet që aktualisht në realizimin e projektin ka vështirësi në sigurimin e burimeve financiare dhe sasisë së gazit të mjaftueshëm natyror.

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Shtator 2021

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë në edicionin e tretë "Race for the Cure" të organizuar nga shoqata e pacientëve të kancerit të gjirit Renesansa. (Ura e Arastës, ora 10:00)

- Federata e Pingpongut organizohen 2 xhirot e radhës në Superligën e Meshkujve dhe 2 xhiro në Superligen e femrave. (Shkolla 'Motrat Qiriazi' në Prizren, ora 10:00)

- Mbahet edicioni i trete i Race for the Cure Kosova 2021, në Prizren. (Sheshi i Lidhjes se Przrenit, ora 10:00)

 

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjofca, bën homazhe në Abri të Epërme, në 23-vjetorin e masakrës së kryer nga forcat serbe në këtë fshat. (Abri e Epërme, ora 14:30)