07 Maj 2021

Lituania, Letonia dhe Estonia testojnë ndërprerjen e importit të energjisë elektrike nga Rusia

Tallin, 15 prill - Tri shtetet Baltike për herë të parë ndërprenë importin e energjisë elektrike nga Rusia,  gjatë provave për të dalë nga rrjeti i sistemi energjetik BRELL (Bjellorusia, Rusia, Estonia, Lituania dhe Letonia).

Rrjeti i sistemit energjetik BRELL ka lidhur sistemet energjetike të pesë vendeve që nga koha e Bashkimit Sovjetik dhe ka funksionuar si sistem i përbashkët i pesë shteteve.

Shtetet Baltike kanë planifikuar që deri në vitin 2025 të largohen plotësisht nga BRELL dhe të lidhen me sistemet energjetike të Evropës kontinentale dhe Skandinavisë, pra te mos varen më nga Sistemi energjetik rus.

Tërheqja e vendeve Baltike nga BRELL do të çojë në rënie të ardhurave dhe fitimit të Operatorit rusë të energjisë elektrike, i cili shtetet Baltike i kishte treg të sigurt.

Në kuadër të strategjisë së sigurisë energjetike, tri shtetet Baltike më herët kishin filluar edhe zvogëlimin e vartësisë edhe ndaj gazit rusë, duke filluar të furnizohen nga Norvegjia dhe ndërtimin e terminaleve të gazit ë lëngët, çka kishte quar dukshëm në zvogëlimin e vartësisë ndaj gazit rus.

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 Maj 2021

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu me rastin e përvjetorit të aprovimit të Konventës së Stambollit takohet me mbrojtësit e viktimave. (Pallati i Drejtësisë, ora 9:30)

- Lëvizja FOL organizon tryezë diskutimi me ç’rast publikon raportin “Realizimi i Planit të Punës së KPK-së dhe PSh-së për vitin 2020”. (Hotel Sirius, ora 10:00)
    
- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione shqyrton Propozim-vendimit e Avokatit të Popullit lidhur me zgjedhjen e 5 zëvendësve të Avokatit të Popullit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)
    
- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu me rastin e përvjetorit të aprovimit të Konventës së Stambollit viziton Qendrën për Mbrojtjen e Grave dhe Fëmijëve. (Strehimorja, Ulpianë, ora 10:45)
    
- KDI mban konferencë për medie ku do të shpalosën të gjeturat e hulumtimit mbi transparencën e komunave të Kosovës në prokurim publik, për vitin 2020. (Zyret e KDI-së, ora 11:00)
    
- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu me rastin e përvjetorit të aprovimit të Konventës së Stambollit takohet me Njësitin Kundër Dhunës në Familje-Policia e Kosovës. (Drejtoria e Përgjithshme e Policisë së Kosovës, ora 11:45)
    
- Ambasadori i BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, do ta ndajë çmimin “Evropiani i Vitit 2021”, i cili jepet për të gjashtën herë radhazi nga BE-ja. (Shtëpia e Evropës, ora 13:00)