20 Tetor 2021

Gjermanisë i kërkohet të mos i fik centralet bërthamore

Berlin, 14 tetor - Një grup prej 25 intelektualësh, ambientalistësh, shkencëtarësh dhe inxhinierësh i kanë dërguar një letër të hapur Qeverisë gjermane që të vazhdojë të mbajë në punë reaktorët e saj bërthamorë për prodhimin e energjisë, duke shtyrë përkohësisht planet për mbylljen e tyre.

Aktualisht, Gjermania ka në punë gjashtë reaktorë të tillë që prodhojnë rreth 12 për qind të energjisë totale që konsumon vendi. Procesi i mbylljes së reaktorëve u përshpejtua pas tragjedisë së Fukushimas në Japoni dhe Qeveria gjermane planifikon që edhe gjashtë reaktorët e mbetur të mbyllen brenda vitit të ardhshëm.

Por, në letrën e hapur të publikuar nga “Die Welt”, shkencëtarët, inxhinierët dhe ambientalistët i kërkojnë qeverisë që të tërhiqet nga ky vendim, duke deklaruar se mbyllja e tyre do të rriste me të paktën dy herë emëtimet e karbonit në vend dhe në Europë.

Letra ka marrë shkas nga kriza aktuale energjitike, rritja e fortë e kërkesës dhe mungesa e ofertës. Sipas tyre, këta faktorë do të çojnë në riaktivizimin e termocentraleve me qymyr, apo naftë duke shtuar emëtimet e karbonit në atmosferë me të paktën 60 mijë tonë në vit.

“Me këtë sasi, Gjermania nuk do të kapë dot objektivin e vendosur për klimën në vitin 2030, për të shkurtuar emëtimet e karbonit me 65 për qind dhe çuar ato në nivelet e viteve 1990”, thonë ata.

Autorët kanë shpresë se qeveria e re që do të formohet me drejtues socialdemokratët do të heqë dorë nga ky plan dhe do të vijojë të mbajë në punë centralet bërthamore.

Gjermania aktualisht prodhon pjesën më të madhe të energjisë së saj nga era dhe gazi, që emëton pak karbon në atmosferë. Objektivi është që brenda 2022 e gjithë energjia të sigurohet vetëm nga këto dy burime dhe në një afat 7 deri në 10 vjeçar vetëm nga burome të rinovueshme, si era dhe energjia diellore.

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 Tetor 2021  - Kryeministri Albin Kurti dhe ministrja e Ekonomisë Artane Rizvanolli, vizitojnë ndërmarrjen “Trepça”. (Zyra e menaxhmentit të “Trepçës”, Parku Industrial, ora 8:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Raportin Vjetor Financiar te Bankës Qendrore, Fondit të Kursimeve Pensionale, raportin e Qeverisë për Buxhetin e së Kosovës dhe Agjencisë për Krahasim dhe Verifikim të Pronës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e dhjetë e Komiteti për Politik dhe Financa e Komunës së Rahovecit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal të Rahovecit, ora 10:00)

- Lëvizja FOL vazhdon serinë e debateve FOL Hapur me Ministren e Ekonomisë Artane Rizvanolli. (Hotel Opera në Prishtinë, ora 11:00)

- Rektori i Universitetit të Prishtinës Naser Sahiti dhe Dimitrija Sekovski, përfaqësues i SKAT Consulting nënshkruajnë marrëveshje bashkëpunimi për implementimin e programit studimor Master në Menaxhimin e Integruar të Resurseve Ujore në Kosovë. (Rektorati i UP-së, ora 11:00)

- Koalicioni ad-hoc i organizatave të shoqërisë civile dhe aktivistëve mjedisor ju ftojnë në konferencën për media, ku do të njoftoheni me zhvillimet e fundit që ndërlidhen me paditë për shpifje të ushtruara kundër aktivistëve Shpresa Loshajt dhe Adriatik Gacaferi, nga kompania Kelkos si dhe operimet e kësaj kompanie në Deçan. (Para objektit të Qeverisë ish-Rilinjda, ora 13:00)

- Baleti Kombëtar i Kosovës mban konferencë për medie me rastin e Premierës së shfaqjes “Tanzminiaturen” & “Tangata” me koreografi nga Ricardo Fernando.  (Teatri Kombëtar i Kosovës, ora 13:00)