19 Tetor 2021

Fillon ndërtimi i gazsjellësit "Nordstream", Rusi-Gjermani

Berlin, 7 prill - Ka fillluar nga puna ndërtimi i gazsjellësit mes Rusisë dhe Gjermanisë "Nordstream", i cili do të rrisë sigurinë e furnizimit energjetik të Evropës perëndimore në të ardhmen.

Agjencitë e lajmeve duke iu referuar gjigandit rus të energjisë, Gazprom, raportojnë se projekti disamiliardësh në Detin e Veriut ka filluar me vendosjen e tubacionit të parë.

Këtë javë është planifikuar edhe ceremonia e hapjes së punimeve. Parashikohet që projekti i gazsjellësit të kushtojë 7 miliardë euro.

Gazsjellësi Rusi-Gjermani do të jetë 1.220 km i gjatë dhe do të nisë nga Wyborgu rus për të mbërritur në bregdetin lindor gjerman në Greifswald.

Vendkalimet e tij do të jenë Rusia, Finlanda, Suedia, Danimarka, dhe Gjermania. Krahas Gazpromit në këtë projekt përfshihen edhe partnerë gjermanë të energjetikës si Eon-Ruhrgas.

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 Tetor 2021

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 10:00)

- Shefi i Misionit për Vëzhgimin e Zgjedhjeve nga BE Lukas Mandl dhe Udhëheqësja e Delegacionit të Anëtarëve të Parlamentit Evropian Viola von Cramon-Taubadel mbajnë konferencë për shtyp lidhur me për zgjedhjet lokale në Kosovë. (Hotel Swiss Diamond, ora 11:00)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim publikon raportin "Transparenca dhe llogaridhënia në universitetet publike në Kosovë - Mos - Informimi i Publikut 3". (Swiss Diamond Hotel, ora 11:00)

- Komisioni Evropian do ta publikojë paketën vjetore të zgjerimit, përfshirë Raportet e Vendeve ku do te mbahet konferencë për shtyp nga Komisioneri për Fqinjësi dhe Zgjerimi, Oliver Varhelyi. (Transmetimi në faqen e Zyrës së BE-së në Facebook, ora 17:15)

- Teatri i Prishtinës Dodona shfaq “Bob Vatsoni bie nga kati i nëntë por nuk vdes plotësisht”. (Teatri Dodona, ora 17:30)

- Shefi i Zyrës së BE-së, Tomas Szunyog i dorëzon raportin e Komisionit Evropian Kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti me ç'rast do të mbajnë edhe një konferencë te përbashkët për shtyp, ora 18:30)