20 Tetor 2021

Evropa po përjeton një rritje të pashembullt të çmimeve të energjisë

Bruksel, 24 shtator - Evropa po përjeton një rritje të pashembullt të çmimeve të energjisë, duke shkaktuar shqetësim nëse familjet do të jenë në gjendje të kenë ngrohje të mjaftueshme ndërsa afrohet dimri.

Politikanët janë gjithashtu të shqetësuar për ndikimin e kësaj gjendjeje tek zgjedhjet dhe tek rritja e mëtejshme e inflacionit.

Rritja e ndjeshme e çmimeve të gazit natyror është kryesisht falë rritjes së kërkesës në Azi dhe sasisë së ulët në Evropë, ku çmimet e gazit me shumicë kanë pasur një rritje masive prej 280%.

Çmimet e energjisë elektrike po rriten gjithashtu sepse gazi natyror përdoret në të gjithë kontinentin për të prodhuar një përqindje të konsiderueshme të energjisë elektrike.

Vendimi i Moskës për të mos rritur sasinë gazit natyror me të cilin furnizon Evropën përmes tubacioneve që kalojnë nga Ukraina, po përkeqëson krizën dhe përforcon idenë se Rusia po përdor nevojat për energji të fqinjëve të saj evropianë për të ushtruar presion ndaj tyre.

Disa politikanë evropianë po akuzojnë Kremlinin për përkeqësimin e qëllimshëm të krizës energjitike të Evropës si një taktikë për të bërë presion ndaj Bashkimit Evropian për përshpejtimin e certifikimit të gazsjellësit të sapo përfunduar Nord Stream 2, i cili anashkalon Ukrainën dhe kalon nga Rusia në Gjermani, nën Detin Baltik.

Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë, IEA i ka bërë thirrje Rusisë të rrisë eksportet e gazit përmes Ukrainës.

"IEA beson se Rusia mund të bëjë më shumë për të rritur sasinë në dispozicion të gazit në Evropë dhe të sigurojë që rezervat të jenë në nivele të përshtatshme në përgatitje për sezonin e ardhshëm të dimrit", thotë Agjencia përmes një deklarate.

Zyrtarët amerikanë i kanë bërë thirrje Moskës të rrisë eksportet e gazit.

"Realiteti është se ka tubacione me kapacitet të mjaftueshëm përmes Ukrainës për të furnizuar Evropën. Rusia ka thënë vazhdimisht se ka rezerva të mjaftueshme gazi, kështu që nëse kjo është e vërtetë, atëherë ata duhet ta bëjnë një gjë të tillë me shpejtësi përmes Ukrainës", i tha televizionit Bloomberg këtë javë Amos Hochstein, këshilltar i lartë për sigurinë e energjisë në Departamentin Amerikan të Shtetit.

Disa anëtarë të Parlamentit Evropian duan që Komisioni Evropian të hetojë kompaninë ruse të energjisë, Gazprom.

"Ne i bëjmë thirrje Komisionit Evropian që të hapë urgjentisht një hetim mbi manipulimin e mundshëm të qëllimshëm të tregut nga Gazpromi dhe shkeljen e mundshme të rregullave të konkurrencës në BE," tha një grup ligjvënësish përmes një letre.

Disa qeveri evropiane po shqyrtojnë gjithashtu se si mund të ndërhyjnë në tregjet e energjisë për të garantuar ngrohjen dhe dritat për familjet dhe funksionimin e fabrikave gjatë dimrit.

Ata gjithashtu u druhen pasojave politike të brendshme nga rritja e kostos për familjet dhe po konsiderojnë mundësinë e miliarda dollarëve ndihmë.

Ministrat e energjisë të BE-së do të takohen këtë javë për të diskutuar masat kombëtare mes shqetësimeve se kriza e energjisë do të dëmtojë rëndë rimëkëmbjen post-pandemike të bllokut.

Në Spanjë dhe Portugali, çmimet mesatare të energjisë elektrike me shumicë janë trefishi i nivelit të një viti më parë, 206 dollarë për megavat në orë. Qeveria e Spanjës planifikon të ulë taksat për faturat e shërbimeve.

Norvegjia këtë javë ofroi masa lehtësuese duke njoftuar se kompania e saj shtetërore e energjisë do të rrisë prodhimin e gazit natyror nga dy objekte të Detit të Veriut.

Në Itali, ministrat kanë paralajmëruar se çmimet e energjisë elektrike do të rriten me 40% në tremujorin e fundit të 2021 dhe ashtu si fqinjët e tyre në Evropën Jugore, po hartojnë plane emergjente për të zbutur pasojat e rritjes së çmimeve për konsumatorët.

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 Tetor 2021  - Kryeministri Albin Kurti dhe ministrja e Ekonomisë Artane Rizvanolli, vizitojnë ndërmarrjen “Trepça”. (Zyra e menaxhmentit të “Trepçës”, Parku Industrial, ora 8:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Raportin Vjetor Financiar te Bankës Qendrore, Fondit të Kursimeve Pensionale, raportin e Qeverisë për Buxhetin e së Kosovës dhe Agjencisë për Krahasim dhe Verifikim të Pronës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e dhjetë e Komiteti për Politik dhe Financa e Komunës së Rahovecit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal të Rahovecit, ora 10:00)

- Lëvizja FOL vazhdon serinë e debateve FOL Hapur me Ministren e Ekonomisë Artane Rizvanolli. (Hotel Opera në Prishtinë, ora 11:00)

- Rektori i Universitetit të Prishtinës Naser Sahiti dhe Dimitrija Sekovski, përfaqësues i SKAT Consulting nënshkruajnë marrëveshje bashkëpunimi për implementimin e programit studimor Master në Menaxhimin e Integruar të Resurseve Ujore në Kosovë. (Rektorati i UP-së, ora 11:00)

- Koalicioni ad-hoc i organizatave të shoqërisë civile dhe aktivistëve mjedisor ju ftojnë në konferencën për media, ku do të njoftoheni me zhvillimet e fundit që ndërlidhen me paditë për shpifje të ushtruara kundër aktivistëve Shpresa Loshajt dhe Adriatik Gacaferi, nga kompania Kelkos si dhe operimet e kësaj kompanie në Deçan. (Para objektit të Qeverisë ish-Rilinjda, ora 13:00)

- Baleti Kombëtar i Kosovës mban konferencë për medie me rastin e Premierës së shfaqjes “Tanzminiaturen” & “Tangata” me koreografi nga Ricardo Fernando.  (Teatri Kombëtar i Kosovës, ora 13:00)