26 Shtator 2021

Eurostat: 10,3 për qind konsumi i energjisë së rinovueshme

Bruksel, 14 korrik - Energjitë e rinovueshme në vitin 2008 përfaqësuan 10.3 për qind të totalit të konsumit energjetik në Bashkimin Evropian, njoftoi sot Eurostat, instituti evropian i statistikave.

Eurostat kujton se objektivi për vitin 2020 në BE është përdorimi i energjisë së rinovueshme në nivelin 20 për qind.

Konsumi më i lartë i energjisë së rinovueshme u regjistrua në Suedi (44.4%), në Finlandë (30.5%), Letoni (29.9%) dhe Austri (28.5%). Ndërsa konsumi më i ulët u regjistrua në Maltë (0.2%), Luksemburg (2.1%) dhe Mbretërinë e Bashkuar (2.2%).

Megjithatë, nga viti 2006 deri në vitin 2008 të gjitha vendet anëtare të BE-së kanë shënuar një rritje të konsumit total. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Shtator 2021

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë në edicionin e tretë "Race for the Cure" të organizuar nga shoqata e pacientëve të kancerit të gjirit Renesansa. (Ura e Arastës, ora 10:00)

- Federata e Pingpongut organizohen 2 xhirot e radhës në Superligën e Meshkujve dhe 2 xhiro në Superligen e femrave. (Shkolla 'Motrat Qiriazi' në Prizren, ora 10:00)

- Mbahet edicioni i trete i Race for the Cure Kosova 2021, në Prizren. (Sheshi i Lidhjes se Przrenit, ora 10:00)

 

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjofca, bën homazhe në Abri të Epërme, në 23-vjetorin e masakrës së kryer nga forcat serbe në këtë fshat. (Abri e Epërme, ora 14:30)