26 Tetor 2021

Austria i bashkangjitet gazësjellësit Rrjedha jugore

Moskë, 9 prill - Ministri rus i Energjetikës, Sergej Shmatko, sot deklaroi se Austria deri në fund të këtij muaji do t`i bashkangjitet gazësjellësit Rrjedha jugore.

Shmatko, siç transmetojnë agjencitë, ka thënë se marrëveshje me Austrinë do të përcillet para fillimit të ndërtimit të gazësjellësit gjatë këtij viti.

Rrjedha jugore është projekt i përbashkët i Gazprom-it rus dhe Eni-t italian, ndërsa do të shtrihet nga Rusia, nën Detin e Zi, deri te Bashkimi Evropian.

Kapaciteti i Rrjedhës jugore, në vitin 2015 kur duhet të jetë e përfunduar, do të arrijë 63 miliardë mera kub gaz në vit.

Në projektin marrin pjesë Bullgaria, Greqia, Serbia, Hungaria, Kroacia, Sllovenia dhe Italia.

Austria përndryshe pranoi gazësjellësin konkurrent Nabuko, të mbështetur nga BE-ja dhe SHBA-të, ndërsa në projektin rus duhet të mundësojë „bajpas“ për qarkullimin e gazit nga rajoni kaspik deri te Evropa Perëndimore. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Tetor 2021

- Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes shqyrton në parim Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit Nr.04/L-089 për deminimin Humanitar. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Lëvizja Studentore për Barazi Studim Kritikë Veprim, mban aksion simbolik. (Para Fakultetit Ekonomik, ora 10:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton propozim-vendimin e Qeverisë për emërimin e anëtarëve të Këshillit Kombëtar të Shkencës dhe formon grupin punues për mbikëqyrjen e zbatimit të Ligjit për Inspektoratin e Arsimit në Republikën e Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Bëhet lasnimi i projektit “Përfshirja e grave në tryezën negociuese në Kosovë”, mbështetur nga Bashkimi Evropian. (Shtëpia e Evropës, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton vendimin e Qeverisë për aprovimin e rekomandimit të Komisionit Ndërministror për Investime Strategjike për dhënien e statusit Investitor Strategjik për subjektin investues “Kosmonte Foods”, formon grupin e punës për mbikëqyrjen e zbatimit të Ligjit për Trepçën, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Mbahet simpoziumi shkencor “Muhaxhirët nëpër vite 1877/78 – 2021”. (Instituti Albanologjik, ora 11:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku organizon ceremoninë e ndarjes së çmimeve të artit pamor për vitin 2020. (Kabineti i Ministrit të Kulturës, Hajrulla Çeku, ora 13:00)

- Fondacioni Jahjaga organizon lansimin e edicionit të tretë të Revistës ZA që prodhohet nga fondacioni me përkrahjen e Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Bashkëpunim Ndërkombëtar të Italisë përmes Planit të Tretë Kombëtar të Italisë për Gra, Paqe dhe Siguri. (Libraria Dukagjini në Sheshin “Nënë Tereza”, ora 18:00)