03 Gusht 2021

SHBA e përkushtuar për ta bërë më të fuqishme ekonominë botërore

Washington, 6 prill - Sekretarja amerikane e Thesarit Janet Yellen ka dhënë shenja për angazhim më aktiv në çështjet e ndryshimeve klimatike, të drejtave të njeriut dhe evazionit fiskal, teksa është zotuar për rivendosje të udhëheqësisë amerikane.

“Amerika e para nuk duhet të nënkuptojë asnjëherë Amerikën të vetme”, ka thënë ajo në fjalimin e parë të madh sa u përket politikave ekonomike me jashtë.

Yellen po ashtu ka shprehur gatishmëri për krijim më të mirë bashkëpunimit global, duke kthyer mbrapsht politikat e ish-presidentit amerikan Donald Trump.

Në fjalimin e saj, ajo ka ngritur edhe çështjen e ratës globale të taksave për korporata.

“Në katër vjetët e fundit, ne kemi parë çfarë ka ndodhur kur Amerika ka bërë kthim mbrapa në skenën globale”, ka thënë Yellen.

Shtetet e Bashkuara “e kanë izoluar veten dhe janë tërhequr nga rregulli ndërkombëtar që kanë krijuar”, ka shtuar ajo.

Teksa ka shënuar kthimin e Shteteve të Bashkuara në skenën globale, ajo ka thënë se “në botën e sotme, asnjë shtet nuk ka mundësi që i vetëm të ofrojë ekonomi të fuqishme për popullin e vet”.

Në kuadër të rritjes së rolit global të SHBA-së, Yellen ka theksuar çështjen e harmonizimit të ratave të taksave për korporata, në shtetet me ekonomi të mëdha.

“Së bashku ne mund ta përdorim një taksë globale minimale për t’u siguruar se ekonomia globale lulëzon duke u bazuar në një fushë më të barabartë të lojës në taksimin e korporatave shumëkombëshe dhe nxit risitë, rritjen dhe përparimin”, ka thënë Yellen në një intervistë online me Këshillin e Çikagos për Çështje Globale.

Teksa ka thënë se administrata e presidentit amerikan Joe Biden është e përkushtuar për ta bërë më të fuqishme ekonominë botërore, ajo ka shtuar se synon “të çojë përpara interesat amerikane”.

Yellen po ashtu ka dhënë shenja për qasje më të butë ndaj kërcënimit në rritje të Kinës, me të cilën SHBA-ja vazhdon të jetë e përfshirë në luftë tregtare.

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 Gusht 2021

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare në të cilën mbahet debat parlamentar lidhur me punën njëqind ditore të Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit dhe Zyra e UNICEF-it në Kosovë shënojnë hapjen e Muajit të Rinisë me mundësi të punës praktike për 900 të rinj. (Parku i Gërmisë tek fusha e basketbollit, pranë Qendrës Rekreative, ora 10:00)

-  Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrton raportin e auditimit për pasqyrat financiare vjetore të Kompanisë “Telekomi i Kosovës” me të ftuar Kryeshefin ekzekutiv dhe Kryesuesin e Bordit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 10:00)

- ATRC në bashkepunim me CSGD organizojnë tryezën e diksutimit në të cilën do të shpalosen rezultatet e raportit të “Hate O Meter” i cili është hulumtim mbi Gjuhën e Urrejtjes në Mediat Kosovare . (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku raporton para Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Kryetari i PDK-së Dega në Prizren, Shaqir Totaj mban konferencën e radhës për media. (Sheshi Shatërvan, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 14:00)