24 Maj 2022

OAK nënshkruan memorandum të bashkëpunimit me Luxembourg Development

Prishtinë, 15 dhjetor - Me qëllim të aftësimi dhe zhvillimit të fuqisë punëtore cilësore të gatshme për punë, për t’i përmbushur nevojat e bizneseve, promovimit të të nxënit gjatë tërë jetës me qëllim të mbajtjes së hapit me ndryshimet në tregun global të punës, mbështetjes së Ministrisë së Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit të Kosovës drejt modernizimit të sistemit të arsimit formal nëpërmjet reformës së sektorit të Arsimit dhe Aftësimit Profesional (AAP), Oda e Afarizmit të Kosovës ka nënshkruar memorandum bashkëpunimi me Luxembourg Development Coorporation Agency – Projekti për Mbështetje të AAP-së në Kosovë.

Oda e Afarizmit të Kosovës dhe Luxembourg Development përmes këtij memorandumi të bashkëpunimit dhe mirëkuptimit, pajtohen që të krijojnë partneritet me qëllim të ofrimit të një kornize brenda së cilës palët do t’i diskutojnë termat dhe kushtet e bashkëpunimit dhe do ta përcaktojnë përmbajtjen e programeve të mundshme të përbashkëta në arsim, aftësim dhe mbështetje për punësimin e nxënësve të AAP-së në kompanitë prodhuese, anëtare në OAK.

Kryetari i bordit të OAK-së Skënder Krasniqi me rastin e nënshkrimit të memorandumit të bashkëpunimit theksoi se është shumë e rëndësishme që së bashku të punojmë për nxjerrjen e rezultateve konkrete.

Sidomos bazuar në faktin që aktualisht kemi shpërputhje mes nevojave të tregut dhe fuqisë punësore e cila kualifikohet.

E nga ana tjetër, Daniele Cristian Passalacqua, Këshilltari kryesor teknik i projektit theksoi se janë shumë të hapur për bashkëpunim dhe e mirëpresin çdo iniciativë të ndërmarrë nga OAK me qëllim të jetësimit të këtij bashkëpunimi. Ky i fundit falënderoi OAK-në për shprehjen e gatishmërisë për bashkëpunim reciprok.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 maj 2022

- Koalicionit për Transparencë dhe Integritet i themeluar dhe mbështetur nga KFOS-i, do të organizojë tryezë me temën “Pazari me tema të diplomës” ku do të diskutohet lidhur me shit-blerjen e temave të diplomës. (Biblioteka Kombëtare Universitare e Kosovës, ora 9:30)

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrton raportin e auditimit të performancës “Prokurimi në Korporatën Energjetike të Kosovës” ku të ftuar janë edhe Kryesuesi i Brodit dhe Kryeshefi ekzekutiv i KEK-ut. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- Komisioni për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim shqyrton raportin e Projektligjit për mbrojtjen e ajrit dhe Projektligjin për Akcizën në Produktet e Duhanit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim mban dëgjim publik për Projektligjin për Produktet Biocide. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 10:00)

- Iniciativa për Zhvillimin e Bujqësisë së Kosovës organizon ceremoninë e shpërndarjes së pajisjeve bujqësore, projekt i financuar nga Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë. (Stadiumi i Qytetit në Shtime, ora 10:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Inspektoratin Sanitar të Kosovës dhe Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Inspektoratin Shëndetësor. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Osman Buleshkaj, konsulent i GIZ prezanton Sistemin e Arsimit Parauniversitar në Kosovë, para Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- OJQ Aktiv prezanton publikimin “Rekomandime për kornizën e politikave mbi zbatimin e Ligjit për përdorimin e gjuhëve”. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Mbahet debati me temën “Liritë e mediave dhe pozita ekonomike e gazetarëve në Kosovë”. (Qendra Mediale në Çagllavicë, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti voton raportin vjetor të Komisionit të Pavarur për Miniera dhe Minerale për vitin 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Përfaqësuesit e Zyrës së BE-së, të IADK-së dhe të Komunës së Shtimes vizitojnë Florije Bislimin, njëra nga përfitueset e projektit “Mbështetja në punësimin e të rinjve dhe grave në zonat rurale përmes zhvillimit të bujqësisë”. (Fshari Godanc në Shtime, ora 11:40)

- Në kuadër të programit dhe ekspozitës Babylonian Vision të artistes Nora Al-Badri qe qëndron e hapur në Galeria 17 mbahet diskutim me temë "Dekolonializimi i artefakteve. Demokratizimi i muzeve". (Lapidariumi i Muzeut Kombëtar të Kosovës, ora 15:00)

- Kryetari i Komunës, Alban Hyseni, do të marrë pjesë në takimin e organizuar nga Rrjeti i Biznesit të Globit. (Vali Ranch në Gjilan, ora 18:30)