09 Dhjetor 2022

Ministrja Hajdari mori pjesë në hapjen e ngjarjes Aspire Balkan Demo Day

Prishtinë, 18 nëntor - Ministrja e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari mori pjesë në hapjen e ngjarjes Aspire Balkan Demo Day, me ftesë të Ambasadores së Izraelit në Kosovë, Tamar Ziv dhe ekipit Aspire Balkans me partnerët kryesorë STIKK nga Kosova dhe TAKT nga Maqedonia.

Në hapje të ngjarjes kushtuar grave ndërmarrëse, pjesëmarrëse ishin ish-Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga, ministrja e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari, nënkryetarja e Komunës së Prishtinës, Donjeta Sahatçiu, si dhe ndërmarrëse të suksesshme të vendit.

Ministrja Rozeta Hajdari u shpreh e lumtur dhe e motivuar që ishte prezent në mesin e grave ndërmarrëse me idetë e tyre kreative në biznes.

Ajo shprehi falënderime ndaj dy ambasadoreve izraelite znj. Tamar Ziv në Kosovë dhe znj. Simona Frankel në Maqedoninë e Veriut, për partneritetin e tyre për zhvillim dhe financim të programit mbështetës ndaj grave nga Ministria e Punëve të Jashtme të Izraelit.

Ajo në vazhdim theksoi se iniciativat e tyre  me shumë kreativitet do ta kenë gjithmonë mbështetjen e saj gjersa është e përkushtuar që në mandatin e saj të ofrojë sa më shumë hapësirë, përkrahje financiare dhe të krijojë mjedis të favorshëm për fuqizimin e grave tona ndërmarrëse.

Ministrja Hajdari i njoftoi të pranishmet se përmes ligjit për inovacion dhe ndërmarrësi dhe ligjit për fondin për inovacion, tani në hartim, do të ofrohen më shumë mundësi dhe përkrahje për gratë në ndërmarrësi, me qëllim fuqizimin e tyre dhe rritjen e kapitalit të ndërmarrësisë në shoqërinë tonë.

Me më shumë ndërmarrje fillestare, të vogla dhe të mesme në pronësi të grave dhe suksesin e tyre, do të fuqizojmë shoqërinë tonë, me hapjen e vendeve të reja të punës dhe drejt krijimit të një mirëqenie më të mirë në Republikën tonë.

Aspire Balkans është një program unik që i inkurajon gratë të bëhen ndërmarrëse dhe ta kthejnë idenë e tyre të biznesit në një startup.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 9 dhjetor 2022 - Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, presidentja Vjosa Osmani-Sadriu dhe kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca, marrin pjesë në dëgjimin publik për Projektligjin për Liritë Fetare. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit shqyrton Raportit për Projektligjin Agjencinë Kosovare për Krahasim dhe Verifikim të Pronës, Projektligjin për Bujqësi dhe Zhvillim Rural, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 9:30)

- Komisioni për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim shqyrton Projektligjin për parandalimin dhe kontrollin e integruar të ndotjes, me raport amendamente të Komisionit funksional për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 9:45)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon konferencë për media, ku do të publikohet raporti me titull “Qeverisja me duar të pastërta”, raport ky mbi deputetët, ministrat dhe kryetarët e komunave, të cilët kanë probleme me ligjin. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Gjykata Kushtetuese organizon “Ditën e Gjykatës së Hapur” në shënim e Ditës Ndërkombëtare të të Drejtave të Njeriut. (Gjykata Kushtetuese, ora 10:00)

- Për të shënuar 9 dhjetorin, Ditën Ndërkombëtare kundër Korrupsionit, Koalicioni i Organizatave të Shoqërisë Civile dhe Mediave, do të mbajnë një konferencë me temën “Fuqizimi i Kapaciteteve të Shoqërisë Civile për luftimin e korrupsionit”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu bashkëbisedon me studentët e Kolegjit AAB për temën mbi dhunën në bazë gjinore. (Kolegji AAB, ora 10:30)

- Rreth 60 punëtor teknik dhe ata te sigurimit fizik qe punojnë në Qendrat e Mjekësisë Familjare disa shkolla te Prishtinës  do te protestojnë me kërkesën për rritje të pagave. (Para komunës se Prishtinës, ora 11:00)

- Këshilli Rinor Kosovar organizon Kuvendin Zgjedhor të Këshillit të Nxënësve të Kosovës në nivel vendi. (Amfiteatri i Ministrisë së Drejtësisë, ora 13:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon aktivitet me studentët e Klinikës Ligjore të IKD– së, ku do të bëhet prezantimi i shpalljes së simuluar të një aktgjykimi të një rasti të korrupsionit. (Sheshi Skënderbeu në Prishtinë, ora 13:30)

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie. (Selia qendrore e LDK-së, ora 13:30)

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu merr pjesë në një tryezë me gratë në Komunën e Mitrovicës. (Restaurantin "Va Piano", ora 15:00)

- Me rastin e 5 vjetorit të ndarjes nga jeta të artistit, Blerim Peci, Komuna e Mitrovicës, në bashkëpunim me artistë, familjarë e miq të ish të ndjerit organizojnë takimin përkujtimor për të ndarë së bashku kujtime të bukura e të pashlyeshme për të. (Qendra e Kulturës "Rexhep Mitrovica", ora 17:00)

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu merr pjesë në shfaqjen e filmit "Zgjoi". (Kino Armata, ora 17:00)