17 Janar 2022

Kryetari Hamza pret në takim drejtorin e DTC-së Bernd Baumgarten

Mitrovicë, 12 janar - Kryetari i komunës, Bedri Hamza, sot ka pritur në takim drejtorin e “Diakonie Training Center” në Mitrovicë z. Bernd Baumgarten.

Në këtë takim u diskutua rreth mundësisë së bashkëpunimit të Komunës së Mitrovicës me organizatën “Diakonie Training Center” për realizimin e projekteve që kanë të bëjnë me zhvillimin profesional të të rinjve.

Kryetari Hamza u shpreh mirënjohës ndaj DTC-së për kontributin e deritanishëm që ka dhënë në realizimin e projekteve të ndryshme nga fushëveprimi i saj, që janë në interes për qytetarët e komunës.

Në fund të takimit të dy palët u shprehën të gatshëm për bashkëpunim në disa projekte kryesisht në fushën e arsimit, punësimit dhe trajnimit të të rinjve, duke iu dhënë rëndësi të veçantë grupeve në nevojë.


 

Kalendari

Ngjarjet e datës 17 janar 2022

-  Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit mban dëgjim publik për Projekt-Kodin e Procedurës Penale dhe projektligjin për bashkëpunim juridik ndërkombëtar në çështjet civile. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 9:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon tryezën më temë “Shpenzimet e parasë publike në kategorinë e subvencioneve dhe investimeve kapitale gjatë mandatit qeverisës 2018-2021”. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

- Universiteti Publik “Kadri Zeka” në Gjilan,  do të shënojë Janarin e Përflakur më çrast do të mbahet tribunë e hapur në të cilën do të ketë dy ligjërata "Flakadanët e lirisë" dhe Jusuf Gërvalla - Atdhetari dhe krijuesi. (Amfiteatrin i Universiteti të Gjilanit, ora 11:00)  

- Partia Socialdemokrate do të mbaj konferencë për media lidhur me projektligjin për inspektime të propozuar nga Qeveria e Kosovës. (Zyra e PSD-së, në rrugën Bajram Kelmendi, ora 13:00)

- Në kuadër të manifiestimit 'Flaka e Janarit' mbahet akademie e Flakës 2022. (Teatri i qytetit të Gjilanit, ora 17:00)

 

- Në 40 vjetorin e vrasjes së Jusuf e Bardhosh Gërvallës dhe Kadri Zekës, shkëlqesia e Tij, Albin Kurti, Kryeministër i Republikës së Kosovës, organizon Akademinë Përkujtimore në nderim të tre veprimtarëve të shquar të çështjes kombëtare. (Salla e Kuqe, Pallati i Rinisë dhe Sporteve, Prishtinë, ora 17:00)

- Hapet ekspozita kolektive e artit pamor. (Galeria e qytetit të Gjilanit, ora 19:00)