06 Dhjetor 2022

Kosova ka bërë përparim të rëndësishëm në mjedisin e të bërit biznes

Prishtinë, 21 prill - Në Forumin Ekonomik Kosovë - Austri të mbajtur sot,  mes shumë të pranishmëve, kryeministri Kurti fillimisht falënderoi Ambasadën e Austrisë në Kosovë për këtë organizim, derisa shtoi se  është kënaqësi të shohim se si kompanitë austriake interesohen për ato në Kosovë. Republika e Kosovës është falënderuese për mbështetjen e Austrisë në shumë fusha, tha ai.

Sipas raporti të Bankës Botërore të të bërit biznes Kosova ka bërë përparim të rëndësishëm në lehtësimin e procedurave për bizneset dhe të bërit biznes, ndërkaq sipas raportit më të ri të Freedom House, Kosova është i vetmi vend në Ballkanin Perëndimor që ka shënuar përmirësim të rezultatit të demokracisë, veçoi kryeministri Kurti.

“’Nëse keni qenë hezitues deri tani për të bërë biznes në Kosovë, mund t’ju siguroj se disa prej faktorëve kryesor kanë ndryshuar dhe janë duke u reformuar për t’u bërë sa më miqësor me bizneset” tha ai.

Duke folur për jetën, veprën dhe kontributin e inxhinierit të njohur austriak me prejardhje shqiptare, Karl Gega, kryeministri Kurti shfrytëzoi mundësinë që ta ftojë qeverinë e Austrisë që së bashku me kompanitë austriake të mbështesin projektet tona në sektorin e infrastrukturës, duke përfshirë këtu hekurudhat.  Ai tha se për projektet tona, sikurse ai për hekurudhën Prizren-Durrës na duhet mbështetje teknike nga inxhinier si i famshmi Karg Gega,  me ç’rast pse mos ta emërtojmë hekurudhën Prizren-Durrës, “Hekurudha Karl Gega”?

Përgjatë sesioneve të ndryshme të mbajtura në këtë ngjarje,  u paraqitën me nga një fjalë rasti ministrja e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari si dhe përmes një videomesazhi, ministrja e Ekonomisë dhe Digjitalizimit, Margarete Schrambock, përfaqësues biznesesh, oda të ndryshme ekonomike nga të dyja vendet, ndërsa pjesëmarrësit patën mundësi që përmes parashtrimit të pyetjeve të paraqesin kërkesat e ndryshme lidhur me mundësitë e përmirësimit të kushteve të të bërit biznes. Forumi Ekonomik Kosovë - Austri i vazhdon punimet gjatë gjithë ditës.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 6 dhjetor 2022

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, pret në takim Përfaqësuesin e Posaçëm të Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajčák. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Agjencia e Statistikave të Kosovës mban nesër takim konsultativ me Kryetar dhe përfaqësues të Komunave në Kosovë. (Hotel International Prishtina në Veternik, ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 9:30)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi dhe Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizojnë tryezën e rrumbullakët për reformën në Administratën Publike. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Anti Dopingun. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 10:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale takohet me Elvana Shala, ambasadore e vullnetit të mirë në Komisionin ndërkombëtar për të drejtat e njeriut ku do të diskutohet organizimi i kongresit botëror për personat me aftësi të kufizuara. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyrton në parim i Projektligjin për zhvillimin rajonal të balancuar. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)   

- Qendra Kosovare për Zhvillim dhe Avokim mban konferencën për media në lansimin e fushatës “E Drejta për Ajër të Pastër - vrasësi i padukshëm NO2 -”. (Restorant “Rings” tek Sheshi ‘Nënë Tereza”, ora 11:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale organizon tryezën e rrumbullakët lidhur me punën, të arriturat dhe sfidat e Qendrave për Punë Sociale’’. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Komuna e Prishtinës inauguron veprën e artit në hapësira publike “Never Say Never” të artistit të mirënjohur bashkëkohor Alban Muja, e që po realizohet me mbështetje të Komunës së Prishtinës dhe MB Office. (Parku “Adem Demaçi”, ora 12:00)

- Zëvendëskryeministrit Besnik Bislimi raporton para Komisionit për Punë të Jashtme dhe Diasporë lidhur me dialogun dhe planin franko-gjerman. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)

 - Organizata jofitimprurëse Code organizon takimin lançues “Ora e Kodit” e cila është hyrje 1 orëshe në shkenca kompjuterike e krijuar për të shpjeguar “kodimin”. (Shkolla “Xhemail Mustafa” në Prishtinë, ora 13:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezë të rrumbullakët, mbi publikimin e Raporteve: ‘‘Transparenca e Qeverisë’’ dhe ‘‘Transparenca në Ndërmarrjet Publike’’. (Hotel Sirius, ora 13:00)
 
- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim shqyrton Projektligjin për Vlerësimin e ndikimit në mjedis, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)

 

- Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, së bashku me Ministrin e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Faton Peci, prezantojnë buxhetin për vitin 2023 para qytetarëve të Komunës së Podujevës. (Teatrin ”Avdush Hasani” në Podujevë, ora 17:30)