30 Shtator 2022

Konsulli Miftaraj tregon përshtypjet e afaristëve gjermanë që vizituan Kosovën

Frankufrt, 4 maj - Mbi 50 investitorë potencialë nga Gjermania, kanë qëndruar në Kosovë para pak ditëve.

Kjo iniciativë dhe ftesë ishte nga Konsulli i Kosovës në Gjermani, Besnik Miftaraj, shkruan Jepi zë.

Investitorët gjerman i takuan udhëheqësit e institucioneve dhe bizneset kosovare.

Ndërkaq, Konsulli Besnik Miftaraj ka treguar përshtypjet e afaristëve gjermanë që e vizituan Kosovën.

“Kosova qenka e mrekullueshme dhe një shtet plotë jetë.”

“Kosova paska shënuar të arritura të papërshkrueshme që nga lufta.”

“Këtu po shohim shumë rini dhe shumë energji.”

“Një shtet më një dinamizëm dhe mikpritje të paparë.”

“Ju i paskeni të gjitha dhe vetëm së duhet bërë lidhja.”

dhe shprehja më e shpeshtë ishte:

“Unë do të vij sërish në Kosovë dhe planifikoj të investoi dhe realizoi idetë e mia”. , shkroi Miftaraj në Facebook.

Postimi i plotë:

“Kosova është një vend interesant ekonomik me mundësi të mëdha në të ardhmen dhe me potencial atraktiv.”

Sarna Röser

(Kryetare e afaristëve të rinjë të Gjermanisë)

Pas një angazhimi disa mujor dhe një bashkëpunimi të ngushtë me Kryetaren e afaristëve të rinjë znj. Röser dhe afaristin z. Schröder gjatë ditëve të fundit realizuam vizitën e grupit më të madh ekonomik nga Gjermania ndonjëherë për në Kosovë. Gjatë

vizitës zhvilluam takime të shumta dhe shumë premtuese me udhëheqësit më të lartë institucional të Republikës së Kosovës, me Start Ups dhe biznese të shumta vendore.

Dëshiroj të ndajë me ju vetëm disa nga përshtypjet e afaristëve gjermanë për Kosovën.

“Kosova qenka e mrekullueshme dhe një shtet plotë jetë.”

“Kosova paska shënuar të arritura të papërshkrueshme që nga lufta.”

“Këtu po shohim shumë rini dhe shumë energji.”

“Një shtet më një dinamizëm dhe mikpritje të paparë.”

“Ju i paskeni të gjitha dhe vetëm së duhet bërë lidhja.”

dhe shprehja më e shpeshtë ishte:

“Unë do të vij sërish në Kosovë dhe planifikoj të investoi dhe realizoi idetë e mia”.

Përkundër ngarkesës organizative, unë shprehem, se kjo vizitë ishte më shumë se zyrtare, ishte miqësore dhe Kosova ka fituar 51 ambasadorë të ri në Gjermani.

Diplomacia është vet arti i komunikimit dhe veprimit dhe krijimi i sa më shumë lidhjeve institucionale dhe atyre shoqërore i shoh si qëllim primar, pasi lidhja mes popujve është lidhja më mirë dhe ajo lidhje e përcakton edhe politikën edhe ekonominë, edhe kulturën dhe diplomacinë, gjë që diaspora jonë bën çdo ditë.

Ishte kënaqësi të njoftohem me të gjithë nga afër dhe të krijojmë shoqëri të qëndrueshme.

#Falenderoj të gjithë udhëheqësit institucional dhe kolegët në dikasterët e ndryshëm për përkrahjen në organizimin dhe realizimin e kësaj vizite të një rëndësie të veçantë dhe në momentin e duhur për ekonominë e Kosovës, por edhe për bizneset gjermane.

#Falenderoj në mënyrë të veçantë tërë grupin, që krahas interesimit për shtetin më të ri në Evropë, dhuruan aq shumë energji dhe harmoni, ku bashkarisht kemi pasur 4 ditë të paharrueshme.

#DANKE für die tollen und unvergesslichen Tage liebe Freundinnen und Freunde!
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 30 shtator 2022

- Në Ditën Ndërkombëtare e Personave të Moshuar UNFPA prezanton të dhenat kyqe dhe opsionet e dala nga anketa për izolimin social tek personat e moshuar në Kosovë. (Hotel International Prishtina, ora 10:00)

- Mbahet takimi i 219-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Online, ora 10:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e krizës energjetike nga Qeveria e Republikës së Kosovës interviston Hekuran Murati, Minister i Financave, Punës dhe Transfereve dhe interviston Ymer Fejzullahu, Kryesues i Bordit të Zyrës së Rregullatorit për Energji. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Balkan Green Foundation me mbështjetje të Heinrich Böll Stiftung mban konferencë për media, në të cilën do të prezentohet hulumtimi: “Kriza Energjetike në Ballkanin Perëndimor: Masat e ndërmarra në kohën e rritjes së çmimeve të energjisë”. (Zyret e Balkan Green Foundation afër Librarisë Koha në Prishtinë, ora 12:00)

- Nën organizimin e organizatës gjermane GIZ, kryetarët e komunave të regjionit të Gjilanit nënshkruajnë memorandum mirëkuptimi. (Hotel Astoria në Gjilan, ora 13:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, së bashku me Zëvendëskryeministren për Çështje të Pakicave dhe të Drejtat e Njeriut, znj. Emilija Redžepi, marrin pjesë në tryezën e rrumbullakët me komunitetin boshnjak, organizuar nga Zyra për Çështje të Komuniteteve e Zyrës së Kryeministrit. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 13:30)

- Presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino do të qëndrojë në Kosovë ku mbajë edhe një konferencë për media. (Selia e Federatës së Futbollit, ora 15:00)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ministri Hajrulla Çeku, përfaqësues të Federatës së Xhudos të Kosovës marrin pjesë në ceremoninë e lansimit të programit "Kosova, shtet i xhudos”. (Lapidariumi i Muzeut Kombëtar të Kosovës, ora 17:00)

- Qendër Telefonike për Parandalim të Vetëvrasjes Linja e Jetës organizon një koncertë për mbledhje të fondeve në mënyrë që të mos mbyllet pasi është në gjendje të rënduar financiare, ora 20:30