15 Gusht 2022

HANDIKOS ofron mbi 800 pajisje ndihmëse për qytetarët në nevojë

Prishtinë, 12 janar - Shoqata e Paraplegjikëve dhe Paralizës së Fëmijëve të Kosovës – HANDIKOS përgjatë vitit 2021 me përkushtim ofroi shërbimin e pajisjeve ndihmëse për personat me aftësi të kfizuara dhe gjithë qytetarët e Kosovës në nevojë.

Vetëm përgjatë vitit që lamë pas, nga depot e Qendrës së Resurseve të HANDIKOS në Prishtinë janë ofruar mbi 800 pajisje të ndryshme që shërbejnë për lëvizje të lirë, mes tyre karroca, paterica, shëtitore, shtretër ortopedikë etj. Ndërkaq 180 persona ishin përfitues të materialeve për inkontinencë.

Vlen të theksohet, se vetëm prej karrocave, janë ofruar rreth 500 sosh, të reja dhe të përdorura. Ndërkohë, udhëzime, informacione dhe këshilla rreth mirëmbajtjes apo çështjeve teknike të tyre ishin rreth 5 mijë të tilla përmes linjave mobile.

Përveç shërbimit me pajisje ndihmëse, HANDIKOS ka ofruar edhe shërbime direkte me fëmijë dhe të rritur, shërbime të këshillave ligjore, vizita në terren etj. Ndërsa përgjatë vitit, janë dhuruar 350 pako ushqimore dhe higjienike për personat me aftësi të kufizuara dhe familjarë të tyre.

HANDIKOS, bazuar në misionin dhe vizionin e saj, por edhe në kuadër të implementimit të  projekteve do të vazhdojë të shërbejë çdoherë për  personat me aftësi të kufizuara, dhe jo vetëm. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 15 gusht 2022  - Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu  pret me ceremonitë më të larta shtetërore, me rastin e fillimit të mandatit të tij, presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj. (Sheshi “Ibrahim Rugova”, ora 10:00 - Mediat duhet të jenë në ndërtesën e Kuvendit të Kosovës më së voni në ora 9:15)

- Komuna e Rahovecit organizon dëgjim publik me organizatat jo qeveritare për buxhetin e vitit 2023 dhe Kornizës Afatmesme Buxhetore për vitet 2024-2025. (Salla e Kuvendit Komunal, ora 10:00)

- Fakulteti i Filologjisë i Universitetit të Prishtinës "Hasan Prishtina" organizon ceremoninë solemne të hapjes së punimeve të Seminarit XL Ndërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare. (Amfiteatri i Bibliotekës Qendrore Universitare, ora 11:00).

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj. (Kabineti i kryetarit, ora 12:15 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti pret në takim presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 13:00)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Alban Hyseni pret sot në takim ministren e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci, ku më pas do të ketë prononcim për media në Zyrën e Kryetarit. (Gjilan, ora 15:00)

- Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj zhvillon homazhe te varri i ish-presidentit Ibrahim Rugova. (Velani, ora 15:45)

- Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj zhvillon homazhe te varrezat e Familjes Jashari. (Kompleksi Memorial  në Prekaz, ora 16:35)

- Në kuadër të Akademisë Verore ‘’Arbën Xhaferi"  mbahet akademi përkujtimore për jetën dhe veprën e Arbën Xhaferit. (Pallati i Kulturës, "Hasan Prishtina", ora 19:30)