23 Maj 2022

FMN parashikon rritjen e ekonomisë globale në 5,9 për qind për vitin 2021

Washington, 13 tetor - Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) ka rishqyrtuar parashikimin e tij për rritjen ekonomike globale në 5,9 për qind për vitin 2020, me një rënie prej 0.1 pikë përqindje.

Në raportin 'Perspektiva Ekonomike Botërore', FMN tha se parashikimi për vitin 2022 mbeti i qëndrueshëm në 4,9 për qind në krahasim me azhurnimin e mëparshëm të lëshuar në muajin korrik.

Duke përmendur mungesat më të mëdha se sa pritej nga pandemia e koronavirusit të ri (COVID-19), FMN-ja tha se, "Rreziqet për perspektivat ekonomike janë rritur dhe kompromiset e politikave janë bërë më komplekse".

Ai theksoi se perspektiva ekonomike për grupin e vendeve në zhvillim me të ardhura të ulëta është dobësuar ndjeshëm për shkak të "përkeqësimit të dinamikës së pandemisë" derisa ndërprerjet e furnizimit krijojnë perspektiva më të vështira afatshkurtra për grupin e ekonomisë së përparuar.

Ekonomitë e përparuara parashikohet të rriten 5,2 për qind këtë vit, respektivisht të rishqyrtuar me një rënie për 0.4 pikë përqindje nga raporti i mëparshëm.

FMN-ja pret që rritja globale të zbutet në rreth 3,3 për qind në një periudhë afatmesme apo pas vitit 2022.

Prodhimi i avancuar i ekonomisë parashikohet të tejkalojë parashikimet afatmesme para-pandemike pasi një mbështetje e mundshme e politikave në SHBA mund të rrisë potencialin.

"Në të kundërtën, humbje të vazhdueshme të prodhimit parashikohen për të tregun në zhvillim dhe grupin e ekonomisë në zhvillim për shkak të shpërndarjes më të ngadalshme të vaksinave dhe në përgjithësi për shkak të mbështetjes më të vogël politike në krahasim me ekonomitë e përparuara", theksoi raporti i FMN-së.

Për rritjen e inflacionit për shkak të mospërputhjeve të kërkesës dhe ofertës me çmimet e larta të mallrave, FMN-ja tha se presionet e çmimeve pritet të ulen vitin e ardhshëm.

FMN për vitin 2021 ngriti parashikimin e rritjes ekonomike të Turqisë në 9 për qind nga 5,8 për qind, ndërsa për vitin e ardhshëm parashikimi i organizatës globale për këtë vend mbetet i njëjtë, respektivisht 3,3 për qind.

Për ekonominë e SHBA-së, FMN-ja pret që norma e rritjes të rritet me 1 pikë përqindje në 6 për qind për vitin 2021. Prodhimi i brendshëm bruto (PBB) e ekonomisë së dytë më të madhe në botë, i Kinës, pritet të rritet me 8 për qind këtë vit apo me 0.1 pikë përqindje.

Parashikimi i rritjes së fondit për 'euro zonën' në raportin e fundit është 5 për qind për vitin 2021, ndërsa në raportin e muajit korrik ishte 5,4 për qind.

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 maj 2022 - Koalicionit për Transparencë dhe Integritet i themeluar dhe mbështetur nga KFOS-i, do të organizojë tryezë me temën “Pazari me tema të diplomës” ku do të diskutohet lidhur me shit-blerjen e temave të diplomës. (Biblioteka Kombëtare Universitare e Kosovës, ora 9:30)

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrton raportin e auditimit të performancës “Prokurimi në Korporatën Energjetike të Kosovës” ku të ftuar janë edhe Kryesuesi i Brodit dhe Kryeshefi ekzekutiv i KEK-ut. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- Komisioni për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim shqyrton raportin e Projektligjit për mbrojtjen e ajrit dhe Projektligjin për Akcizën në Produktet e Duhanit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim mban dëgjim publik për Projektligjin për Produktet Biocide. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 10:00)

- Iniciativa për Zhvillimin e Bujqësisë së Kosovës organizon ceremoninë e shpërndarjes së pajisjeve bujqësore, projekt i financuar nga Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë. (Stadiumi i Qytetit në Shtime, ora 10:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Inspektoratin Sanitar të Kosovës dhe Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Inspektoratin Shëndetësor. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Osman Buleshkaj, konsulent i GIZ prezanton Sistemin e Arsimit Parauniversitar në Kosovë, para Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- OJQ Aktiv prezanton publikimin “Rekomandime për kornizën e politikave mbi zbatimin e Ligjit për përdorimin e gjuhëve”. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Mbahet debati me temën “Liritë e mediave dhe pozita ekonomike e gazetarëve në Kosovë”. (Qendra Mediale në Çagllavicë, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti voton raportin vjetor të Komisionit të Pavarur për Miniera dhe Minerale për vitin 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Përfaqësuesit e Zyrës së BE-së, të IADK-së dhe të Komunës së Shtimes vizitojnë Florije Bislimin, njëra nga përfitueset e projektit “Mbështetja në punësimin e të rinjve dhe grave në zonat rurale përmes zhvillimit të bujqësisë”. (Fshari Godanc në Shtime, ora 11:40)

- Kryetari i Komunës, Alban Hyseni, do të marrë pjesë në takimin e organizuar nga Rrjeti i Biznesit të Globit. (Vali Ranch në Gjilan, ora 18:30)