31 Korrik 2021

FED le normën e saj të politikës të pandryshuar

Washington, 18 qershor - Banka Qendrore e ShBA-së (FED) nuk ka ndryshuar normën e saj të politikës së interesit.

Pas një takimi në qershor të Komitetit Federal të Tregut të Hapur (FOMC), FED la normën e saj të politikës të pandryshuar në 0-0,25 për qind, në përputhje me pritjet, ndërsa rriti pritjet e inflacionit.

FED tha në një deklaratë se banka rriti pritjet e saj të inflacionit për mars 2021 me një pikë në 3.4 për qind, duke shtuar se presionet në rritje ndaj inflacionit ishin "të përkohshme".

Theksohet se rritjet e mundshme të interesit mund të fillojnë në vitin 2023.

Komiteti ka thënë më parë se nuk pritet të rritet asnjë normë interesi deri në vitin 2024.

Presidenti i FED-it Jerome Powell tha në një konferencë shtypi pas vendimit të normës së interesit se banka është e përkushtuar për arritjen e qëllimeve të politikës monetare që përfshijnë stabilitetin e çmimeve dhe punësimin maksimal.

Powell vuri në dukje se banka ka treguar se do të vazhdojë të mbështesë fuqimisht ekonominë derisa të përfundojë rimëkëmbja ekonomike, duke mbajtur normat e interesit të politikave dhe blerjet e aktiveve të qëndrueshme.

Kalendari

Ngjarjet e datës 1 Gusht 2021

- Nën organizimin e Presidentes së Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani mbahet ceremonia e dorëzimit të medaljes post-mortem për Beau Biden më ç'rast me një fjalë rasti do t’iu drejtohet Presidentja Osmani, gjithashtu përmes një video-mesazhi edhe Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, si dhe me një fjalë rasti ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Kosovë Philip S. Kosnett. (Oborri në hyrje të objektit të Kuvendit ora 18:30 - Mediat duhet të jenë të pranishme në Presidencë, ora 17:45)