02 Shkurt 2023

Ekonomia gjermane shënon rritje në tremujorin e tretë

Prishtinë, 25 nëntor - Prodhimi i Brendshëm Bruto (PBB) i Gjermanisë regjistroi rritje me 0.4 për qind në tremujorin e tretë të këtij viti krahasuar me tremujorin e mëparshëm, sipas të dhënave të publikuara sot.

Rritja ishte pak më e lartë se interpretimi i parë ku pritshmëritë ishin për një rritje prej 0.3 për qind, e mbështetur kryesisht nga shpenzimet e konsumit familjar, njoftoi Zyra gjermane e Statistikave "Destatis".

Rritja e tremujorit të tretë ishte më e lartë se ajo e tremujorit të dytë me 0.1 për qind, pavarësisht sfidave ekonomike globale si pandemia e COVID-19, pengesat në ofrimin e shërbimeve, çmimet në rritje dhe lufta Rusi-Ukrainë.

Shpenzimet e konsumit final të familjeve u rritën me 1 për qind në bazë tremujore pasi qytetarët filluan të udhëtojnë më shumë falë lehtësimit të kufizimeve të COVID-19.

Në bazë vjetore, ekonomia gjermane u rrit me 1.2 për qind në periudhën korrik-shtator, 0.1 pikë përqindje më e lartë se interpretimi i parë, por ishte më e ulët se rritja prej 1.7 për qind e regjistruar në periudhën prill-qershor.

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 shkurt 2023

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton draft-planin e punës për sesionin pranveror 2023. (Ndërtesa e Kuvendit, N303, ora 9:00)

Paneli i Gjykatës së Apelit bën shpalljen e aktgjykimit të apelit në çështjen Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj. (Hagë, ora 9:30)  

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës (KGjK) mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 10:00)  

- Kuvendi i Kosovës mban seancë plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)  

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shënon Ditën Globale të Zgjedhjeve me temën “Pjesëmarrja në zgjedhje në Republikën e Kosovës dhe roli i institucioneve”. (Hotel Sirius, ora 10:00)  

-Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, viziton Komunën e Ferizajt ku do të takohet me kryetarin Agim Aliu. (Ferizj, ora 10:30)

- Zëvendëskryeministrja e Republikës së Kosovës, Emilija Redžepi organizon tryezë të rrumbullakët me rastin e regjistrimit të ardhshëm të popullsisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:00)