18 Maj 2022

Bordi i Drejtorëve diskutoi draftin final të planifikimit të buxhetit për vitin 2022

Mitrovicë, 26 janar - Nën kryesimin e kryetarit të komunës, Bedri Hamza, dhe në prani të nënkryetarit Arian Tahiri, drejtorëve të drejtorive komunale, sot është mbajtur mbledhja e radhës e Bordit të Drejtorëve.

Në këtë takim kryetari Hamza ka prezantuar planifikimin e buxhetit për vitin 2022, i cili fillimisht ka falënderuar të gjithë drejtorët për kontributin e tyre të dhënë brenda një afati të shkurtë kohor në përgatitjen e këtij buxheti, duke qëndruar brenda kornizave dhe kufijve buxhetor të përcaktuar sipas Qarkores Buxhetore të Ministrisë së Financave.

Më tutje kryetari Hamza ka përmendur disa nga projektet kryesore dhe më prioritare që janë planifikuar në buxhetin e këtij viti siç janë ndërtimi i QKMF-së, ambulantave në Koshtovë, dhe në Stantërg, rregullimi i infrastrukturës në rrugët “Ali Zeneli”, “Lah Nimani”, Evlia Qelebia”, “Mbretëresha Teutë”, “Shemsi Ahmeti”, përfundimi i asfaltimit të rrugëve në Vërrnicë dhe Bare, sistemi për ujitje dhe pastrim të qytetit, përkrahja me pagesë shtesë e familjeve me asistencë sociale, si dhe projekte tjera.

Prioritet në këtë buxhet do të ketë arsimi, shëndetësia, infrastruktura, rinia, kultura, sporti, derisa ai ka theksuar se një pjesë e buxhetit për këtë vit do të shkoj në shlyerjen e borxheve të trashëguara të cilat e arrijnë shifrën afër 10 milionë euro.

Kryetari Hamza ka potencuar se në afat ligjor planifikimi i buxhetit të Komunës së Mitrovicës për vitin 2022 do të dërgohet në Komitetin për Politikë dhe Financa, e pastaj të procedohet për miratim në Kuvendin Komunal.

Në fund të mbledhjes u diskutuan edhe një sërë temash që ndërlidhen me mirëqenien e qytetarëve, ku pati edhe propozime të ndryshme që kanë të bëjnë me rregullimin më të mirë të funksionimit në secilën drejtori dhe rritjen e kualitetit të shërbimeve ndaj qytetarëve.

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 maj 2022 - Drejtori i Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë, Petrit Ajeti raporton para Komisionit për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 9:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu pret me nderimet më të larta shtetërore për vizitë zyrtare Presidentin e Malit të Zi, Milo Đukanović. (Sheshi “Ibrahim Rugova”, ora 10:00 - Mediat duhet të jenë në ndërtesën e Kuvendit më së voni deri në orën 9:20)

- Mbahet dita e dytë e konferencës së përbashkët profesionale ndërmjet Gjykatës Kushtetuese dhe Gjykatës Supreme të Republikës së Kosovës, me Gjykatën Kushtetuese dhe Gjykatën e Lartë të Republikës së Shqipërisë. (Hotel Emerald, ora 9:30)

- Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Muzeve, në do të organizohet punëtoria për Programin Kombëtar të muzeve në Kosovë. (Lapidariumi i Muzeut Kombëtar të Kosovës, ora 9:45)

- Ne kuadër të Thirrjes së Parë Publike për Organizatat e Shoqërisë Civile për Dorëzimin e Projekt Propozimeve në Programin ReLOaD2, Komuna e Istogut organizon sesionin e parë informues dhe trajnimin dy ditor mbi ‘Menaxhimin e Ciklit të Projektit’. (Salla e konferencave të Shtëpisë se Kulturës ‘Mensur Zyberaj’ në Rahovec, ora 10:00)

- Trupi Gjykues II i Dhomave të Specializuara të Kosovës shpall aktgjykimin në çështjen Prokurori i Specializuar kundër Hysni Gucatit dhe Nasim Haradinajt. (Hagë dhe në https:// https://www.scp-ks.org/sq/transmetim, ora 10:00)

- Departameni i Gjuhës dhe Letërsisë Gjermane në Universitetin e Prizrenit hap dyert për tu informuar rreth studimeve të gjuhës gjermane. (Universiteti i Prizrenit, ora 10:30)

- Lëvizja FOL organizon forumin “FOL Hapur për Sundimin e Ligjit në Kosovë” me ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Jeffrey M. Hovenier si dhe Ministrja e Drejtësisë znj. Albulena Haxhiu. (Holli i Bibliotekës Kombëtare të Kosovës, ora 11:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim presidentin e Malit të Zi, Milo Gjukanoviq. (Kabineti i kryetarit, ora 12:25 - mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanovic, do të vizitojë Komunën e Prishtinës me ç’ rast Kryetari i Kryeqytetit, Përparim Rama do t’i dhurojë “Çelësin e Qytetit”. (Ndërtesa e vjetër të Komunës, ora 15:00)

- Kuvendi Komunal në Istog mban mbledhjen solemne për nder të vizitës së Zëvendësministrit të Ministrisë së Punëve të Jashtme të Republikës së Çekisë, Martin Dvorak. (Kuvendi Komunal i Istogut, ora 15:30)

- “Celebrating Kosovo’s Trustbuilders” prezenton interface-in e ri te plaformës Kosovo Trustbuilding Platofrm si dhe festimin e me shumë se tre viteve të arritjeve në avancimin e Agjendës së Ndërtimit të Besimit ne Kosove duke ndare histori frymëzuese dhe pozitive te individeve te ndryshem nga perkatesi te ndryshme etnike ne Kosove. (Hotel Emerald, ora 18:00)

- Shënohet Dita Ndërkombëtare e Muzeve me temën “The Power of Museums - Fuqia e Muzeve”. (Lapidariumi i Muzeut Kombëtar të Kosovës, ora 19:00)