04 Shkurt 2023

Rriten çmimet e grurit pas ndërhyrjes ruse në Ukrainë

New York, 24 shkurt - Pasi Rusia nisi zyrtarisht ndërhyrjen e saj në Ukrainë, çmimet e grurit u rritën sot në mënyrë dramatike në mbi 300 dollarë.

Në kontratat e marsit në tregun amerikan, çmimi i grurit për ton arriti në rreth 308 dollarë, nga 280 dollarë të mërkurën.

Me ndërhyrjen, çmimet e të gjitha mallrave u rritën ndjeshëm në tregjet botërore, përfshirë naftën, gazin natyror dhe arin.

Mëngjesin e sotëm u raportuan shpërthime në disa provinca të Ukrainës, përfshirë kryeqytetin Kiev ndërsa tanket thuhet se kaluan kufirin nga Bjellorusia në Ukrainë.

Lajmi erdhi pasi presidenti rus Vladimir Putin paralajmëroi ndërhyrje ushtarake në Ukrainë, vetëm disa ditë pasi njohu dy enklavat e kontrolluara nga separatistët në lindje të Ukrainës. Njohja u dënua në arenën ndërkombëtare ndërsa u paralajmëruan sanksione më të ashpra ndaj Moskës.

Putin kishte vendosur mbi 100 mijë trupa ruse rreth Ukrainës në muajt e fundit, duke mohuar se kishte ndonjë qëllim për invazion.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 shkurt 2023  - Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 9:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancë të jashtëzakonshme, ku në rend dite do të jetë falja e tatimit në pronë në vlerën deri 100 euro për të gjithë tatimpaguesit e kësaj komune, për vitin 2023. (Salla e Kuvendit Komunal të Gjilanit, ora 10:00)

- Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës mban konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve teknik të Sektorit Privat te Kosovës dhe dialogu me qeverinë dhe institucionet tjera të Kosovës. (Zyrët e Sindikatës, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës Dega në Prizren, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore, si dhe shqyrton listën e kandidatëve për plotësimin e një pozite për anëtar joekzekuiv të Bordit të Bankës Qendrore të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 13:30)

- Prezantohet puna e kryer rreth vajzave dhe grave me aftësi të kufizuara të cilat kanë folur hapur për historitë e tyre të, abuzimeve seksuale, dhunës fizike, dhunës psikike, keqtrajtimeve, ofendimeve dhe diskriminimeve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:30)