04 Korrik 2022

Programi Botëror i Ushqimit paralajmëron dështim të zinxhirit ushqimor

Romë, 24 maj - Programi Botëror i Ushqimit po paralajmëron dështim katastrofik në zinxhirët e furnizimit me ushqime që mund të rezultojë me uri buke dhe paqëndrueshmëri globale.

E njohur si shporta e bukës së Evropës, Ukraina ka mbi 25 milionë tonë drithë që nuk mund të eksportohen, për shkak të bllokadës së Rusisë ndaj porteve të saj në Detin e Zi.

Ukraina dhe Rusia së bashku eksportojnë një të tretën e grurit dhe elbit në botë dhe gjysmën e vajit të saj të lulediellit, ndërsa Rusia është furnizuesi kryesor i plehrave që u është rritur çmimi.

Forcat e Kremlinit akuzohen për bllokimin e porteve të Ukrainës dhe ndërprerja e atyre ushqimeve të përballueshme po kërcënon me mungesë ushqimi dhe trazira politike në vende në Afrikë, Lindjen e Mesme dhe Azi.

Fermerët ukrainas thonë se po u mbaron koha për të punuar arat e tyre për të korrat e verës.

Kalendari

Ngjarjet e datës 4 korrik 2022

- Zëvendëskryeministri i Parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog, Besnik Bislimi pret në takim delegacione nga shtetet e Finlandës dhe Irlandës, të kryesuara nga ministrja e Finlandës për Çështje Evropiane dhe Drejtimin e Pronësisë, znj.Tytti Tuppurainen dhe ministri i Shtetit për Çështjet Evropiane të Irlandës, Thomas Byrne. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 8:45)

 - Për nderë të 4 korrik 246 vjetori i Pavarsisë së SHBA zjarrfikësat e Prishtinës e pastrojnë platonë tek shtatorja e Presidentit Bill Clinton. (Sheshi Bill Clinton në Prishtinë, ora 9:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, pret në takim delegacione nga shtetet e Finlandës dhe Irlandës, të kryesuara nga ministrja e Finlandës për Çështje Evropiane dhe Drejtimin e Pronësisë, znj.Tytti Tuppurainen dhe ministri i Shtetit për Çështjet Evropiane të Irlandës, Thomas Byrne. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:55

- Kryetarja e Dhomave të Specializuara Ekaterina Trendafilova do të mbajë takim me përfaqësues të shoqërisë civile në Gjilan, ku do të ndajë informacion rreth mandatit, punës dhe zhvillimeve aktuale në Dhomat e Specializuara të Kosovës si dhe do t’u përgjigjet pyetjeve të tyre. (Hotel  Astoria në Gjilan, ora 10:00)

- Shoqata 'Miqtë e Amerikës' e mbështetur nga FSK, Zjarrfikësat dhe Policia e Kosovës organzon aktivitetin e radhës tashmë tradicional për nderë të 4 korrik 246 vjetori i Pavarsisë së SHBA. (Të shtatorja e Presidentit Bill Clinton, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 13:00‪)
   
- UBT oganizon festivalin ndërkombëtar të dijes “Global UBT Fest 2022”, përmes së cilit në Kosovë po sjell profesionistë dhe ekspertë vendorë dhe ndërkombëtarë, duke organizuar samite, forume, gara, ligjërata tematike, vizita studimore, e ngjarje të ndryshme interesante për studentët dhe palët e tjera. (Parku Shkencor Inovativ të UBT-së në Lipjan, ora 18:00)