19 Tetor 2021

Ministri Mustafa përkrah avancimin e politikave për menaxhim me pyjet

Prishtinë, 28 tetor - Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Besian Mustafa, mori pjesë në eventin virtual të fillimit të projektit “Përkrahje për fuqizimin e menaxhimit të qëndrueshëm dhe shumëqëllimor të pyjeve për të përmirësuar jetesën në vendet rurale dhe adresimin e ndryshimeve klimatike në Kosovë”.

Në fjalën e tij, ministri Mustafa tha se, ky program do ta forcojë edhe më shumë administrimin e pyjeve.

“Jemi duke punuar drejt rimëkëmbjes së plotë të sektorit të pylltarisë dhe mbetemi të përkushtuar në ngritjen e pyjeve tona në kapacitetin, funksionalitetin dhe produktivitetin e tyre të plotë”, tha ministri Mustafa.

Tutje, ministri i MBPZhR-së shtoi se, ky projekt është tejet i rëndësishëm, duke pas parasysh që Republika e Kosovës, si pjesë të agjendës për aderim në Bashkimin Evropian, po vazhdon t’i përafrojë dhe harmonizojë edhe ligjet për pyjet.

“Si një vend i ri, me vullnet të madh, vazhdimisht po punojmë në një strategji dhe plan të ardhshëm për bujqësinë, pylltarinë dhe zhvillimin rural”, tha ministri Mustafa.

Ministri i MBPZhR-së, tutje shtoi se si Ministri, vazhdimisht po luftohet me zinxhirët e tregut informal të pyjeve dhe po pengohet prerja ilegale, jo vetëm për hir të ekonomisë së Kosovës, por edhe për të mbrojtur dhe ruajtur pyjet, asetin kryesor në menaxhimin e ndryshimit klimatik.

Në event morën pjesë edhe Ambasadorja e Suedisë në Kosovë, Karin Hernmarck, koordinatorja për Zhvillim të Agjencive të Kombeve të Bashkuara, Ulrika Richardson, shefi i Seksionit të Bashkëpunimit të BE-së me Kosovën, Luigi Brusa, si dhe udhëheqësi regjional i Organizatës për Ushqim dhe Agrikulturë (FAO), Raimund Jehle.

Ky projekt është bashkë organizim mes Organizatës për Ushqim dhe Agrikulturë (FAO) dhe Ambasadës së Suedisë në Kosovë dhe është i përkrahur nga zyra e Bashkimit Evropian dhe Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural.


-- 

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 Tetor 2021

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 10:00)

- Shefi i Misionit për Vëzhgimin e Zgjedhjeve nga BE Lukas Mandl dhe Udhëheqësja e Delegacionit të Anëtarëve të Parlamentit Evropian Viola von Cramon-Taubadel mbajnë konferencë për shtyp lidhur me për zgjedhjet lokale në Kosovë. (Hotel Swiss Diamond, ora 11:00)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim publikon raportin "Transparenca dhe llogaridhënia në universitetet publike në Kosovë - Mos - Informimi i Publikut 3". (Swiss Diamond Hotel, ora 11:00)

- Komisioni Evropian do ta publikojë paketën vjetore të zgjerimit, përfshirë Raportet e Vendeve ku do te mbahet konferencë për shtyp nga Komisioneri për Fqinjësi dhe Zgjerimi, Oliver Varhelyi. (Transmetimi në faqen e Zyrës së BE-së në Facebook, ora 17:15)

- Teatri i Prishtinës Dodona shfaq “Bob Vatsoni bie nga kati i nëntë por nuk vdes plotësisht”. (Teatri Dodona, ora 17:30)

- Shefi i Zyrës së BE-së, Tomas Szunyog i dorëzon raportin e Komisionit Evropian Kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti me ç'rast do të mbajnë edhe një konferencë te përbashkët për shtyp, ora 18:30)