19 Tetor 2021

Let’s Do It fillon pastrimin e deponive ilegale në Rugovë

Prishtinë, 25 tetor - Mbi 50 thasë me mbeturina u larguan nga deponia në rrugën në drejtim të Ishtedimit, Rugovë.

Kjo ishte e gjithë ajo që mund të bënin vullnetarët, pasiqë terreni ishte jo i përshtatshëm për të eleminuar deponinë në tërësi dhe mund të paraqiste rrezik për shëndetin e tyre.

Megjithatë Let’s Do It ka marrë përsipër eliminimin e plotë të kësaj deponie, që do të bëhet me eskavator gjatë ditëve në vijim, sepse kushtet atmosferik e bëjnë të pamundur që një gjë e tillë të ndodhë sot.

Kosova ka bukuri natyrore të jashtëzakonshme të cilat po degradohen çdo ditë e më tepër nga qytetarë të papërgjegjëm dhe fatkeqësia tjetër më e madhe është se këto hapësira po lihen anash nga ana e institucioneve të cilat e kanë obligim t’i mbrojnë ato.

Sipas banorëve të kësaj zone një pjesë e madhe e fshatrave të Rugovës nuk është e mbuluar fare nga Kompania e Pastrimit të mbeturinave, fakt ky që po e bënë fare të lehtë krijimin e deponive ilegale të mbeturinave që fatkeqësiht janë të shumta në këtë zone.

Komuna e Pejës duhet urgjentisht të merr masa për zgjidhjen e kësaj problematike, pavarësisht kësaj Let’s Do It u bënë thirrje edhe banorëve të kësaj zone si dhe vizitorëve që të jenë më të kujdesshëm dhe t’i trajtojnë shumë më miqësisht këto hapësira.

Let’s Do It do të vazhdojë edhe më tutje që si pjesë përbërëse të fushatës së saj ta ketë eliminimin e sa më shumë deponive ilegale gjithandej bjeshkëve të Kosovës, adresimin e problemeve të tilla te institucionet përgjegjëse dhe ngritjen e vetëdijes qytetare.

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 Tetor 2021

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 10:00)

- Shefi i Misionit për Vëzhgimin e Zgjedhjeve nga BE Lukas Mandl dhe Udhëheqësja e Delegacionit të Anëtarëve të Parlamentit Evropian Viola von Cramon-Taubadel mbajnë konferencë për shtyp lidhur me për zgjedhjet lokale në Kosovë. (Hotel Swiss Diamond, ora 11:00)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim publikon raportin "Transparenca dhe llogaridhënia në universitetet publike në Kosovë - Mos - Informimi i Publikut 3". (Swiss Diamond Hotel, ora 11:00)

- Komisioni Evropian do ta publikojë paketën vjetore të zgjerimit, përfshirë Raportet e Vendeve ku do te mbahet konferencë për shtyp nga Komisioneri për Fqinjësi dhe Zgjerimi, Oliver Varhelyi. (Transmetimi në faqen e Zyrës së BE-së në Facebook, ora 17:15)

- Teatri i Prishtinës Dodona shfaq “Bob Vatsoni bie nga kati i nëntë por nuk vdes plotësisht”. (Teatri Dodona, ora 17:30)

- Shefi i Zyrës së BE-së, Tomas Szunyog i dorëzon raportin e Komisionit Evropian Kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti me ç'rast do të mbajnë edhe një konferencë te përbashkët për shtyp, ora 18:30)