27 Janar 2023

Kosova ka rezerva të mjaftueshme të grurit dhe miellit

Prishtinë, 9 mars - Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, priti në takim kryetarin e Shoqatës së Mullisëve të Kosovës, Bashkim Zejnullahu.

Nga kjo shoqatë theksuan se ka rezerva të mjaftueshme  të grurit dhe miellit dhe rrjedhimisht nuk ka vend për panik.

Në takim u tha se sasia e bluar e grurit është e mjaftueshme për tre muaj të ardhshëm, si konsum.

 Ndërsa meqë në stoqet e mullistëve ka edhe sasi që ende nuk është bluar,  me këtë kapacitet të shtuar vlerësohet se ka rezerva edhe për dy të tjerë pasues.

Në këtë takim të përbashkët me Ministrin e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Faton Peci dhe Ministrin e Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, u tha se qytetarët duhet të ndjehen të sigurt, meqë​ situata në vend është e qetë dhe nuk ka vend për panikë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 janar 2023

 - Mbahet dita e dytë e konferencës Ndërkombëtare për Siguri Siguri Kinernetike “Cyber Zero” në të cilën diskutohet sulmet online dhe kërcenimet në sigurinë kibernetike. (Klan Arena, ora 9:00)
    
- Bordi i Komisionit të Pavarur për Miniera dhe Minerale raporton në Komisionin për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti lidhur me vendimin për lirimin nga obligimi për rentën minerare për ndërmarrjen “Ferronikeli”. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora 10:00)
    
- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione takohet me përfaqësues të OJQ-së “Zëri i Romëve, Ashkalinjve dhe Egjiptasve”. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 10:00)
    
- Ministri i Financave Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, raporton në Komisionin për Buxhet, Punë dhe Transfere, lidhur me vendimin për rritjen e vlerës së faturave të tatimit në pronë. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora 13:30)
    
- Në Akademinë e Kosovës për Siguri Publike (AKSP) mbahet ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 42 të kadetëve të Shërbimit Korrektues të Kosovës (SHKK). Merr pjesë ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu etj. (Ndërtesa e re e Fakultetit të Sigurisë Publike në AKSP, Vushtrri, ora 13:30)
    
- Universiteti Publik “Kadri Zeka” në Gjilan do të nderojë me çmimin “Doctor Honoris Causa” anëtarin e Parlamentit Evropian, Lukas Mandl. (Teatri i Qytetit, Gjilan, ora 15:00)