03 Gusht 2021

Kosova dhe Hungaria vazhdojnë bashkëpunimin në fushën e bujqësisë

Prishtinë, 9 qershor - Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Faton Peci priti në takim ambasadorin e Hungarisë në Kosovë, József Bencze, me të cilën ka biseduar për zhvillimet e përgjithshme në sektorin e bujqësisë, si dhe për prioritetet dhe projektet zhvillimore të MBPZhR-së gjatë këtij mandati.

Ministri e njoftoi ambasadorin edhe për investimet dhe reformat, të cilat planifikojnë t’i realizojnë gjatë këtij mandati, duke theksuar se krijimi i politikave te duhura zhvillimore do të jetë një ndër prioritetet kryesore gjatë udhëheqjes së këtij dikasteri qeveritar.

Ministri shprehi rëndësinë e bashkëpunimit reciprok në fushën e bujqësisë mes Kosovës dhe Hungarisë në mënyrë që të kontribuojnë në ngritjen e kapaciteteve dhe avancimin e sektorit të bujqësisë dhe zhvillimit rural.

Nga ana e tij, ambasadori József Bencze, rikonfirmoi gatishmërinë e shtetit të tij për të ndihmuar zhvillimin bujqësor të vendit.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 4 Gusht 2021

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ratifikimin e Amendamentit  të Marrëveshjes të lidhur ndërmjet Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe Qeverisë Hungareze në lidhje me Programin Kornizë për bashkëpunim financiar. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton nismën legjislative “Projektligji për kriptovaluta”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 13:00)

- Mbahet ceremonia inaguruese e Qendrës së parë për Arsim në Distanë. (Rr. "Rexhep Mala" nr. 49, Prishtinë, përballë ICK -së, ora 18:30)