05 Dhjetor 2021

Kosova dhe Hungaria thellojnë bashkëpunimin në bujqësi

Prishtinë, 19 shkurt - Me ftesë të Ministrit të Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural të Hungarisë Jozef  Grafe,  nga data 18 – 21 shkurt 2010 , Ministri i Ministrisë së Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural të Kosovës Idriz Vehapi po qëndron  për vizitë zyrtare në Hungari. 


Ministri Vehapi, në një takim të mbajtur mbrëmë, e që ka zgjatur rreth dy orë   me  Ministrin e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural  të Hungarisë Jozef Graf, ka biseduar për thellimin e bashkëpunimit ndërmjet dy ministrive simotra. 

Ministri Vehapi me bashkëpunëtorët gjatë qëndrimit në Hungari, do të takojë edhe Miklos Margittai, President i Agjencisë së Pagesave për Zhvillim Rural dhe Bujqësor të Hungarisë dhe po ashtu është paraparë  një takim me z. Andras Mahr, Sekretar i Shtetit në   Ministrin e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural të Hungarisë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 5 dhjetor 2021

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit dhe Zyra e UNICEF-it shënojnë Ditën Ndërkombëtare të Vullnetarizmit me moton “Volunteer Now For Our Common Future”. (Galeria Kombëtare të Kosovës, ora 11:30)

- Qendra për Art dhe Komunitet Artpolis organizon protestën me moton “Boll Ma - Asnjë grua e vajzë më pak, asnjë vdekje më shumë”, kundër dhunës dhe vrasjeve të vajzave dhe grave, dhe mungesës së përgjigjes së duhur institucionale. (Plateja e sheshit “Zahir Pajaziti”, ora 12:00)