03 Shkurt 2023

Furnizimet ushqimore në gjithë botën janë në rrezik

Washington, 15 mars - Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) ka lëshuar paralajmërimin, sipas të cilit furnizimet ushqimore në gjithë botën janë në rrezik.

Pushtimi rus i Ukrainës nuk është faktori i vetëm që nxit pasigurinë ushqimore globale, por është shumë i rëndësishëm.

Fondi Monetar Ndërkombëtar tha dje se pushtimi rus i Ukrainës mund të fusë në kaos furnizimin me ushqime në botë, me rritjen e çmimeve dhe paaftësinë e fermerëve ukrainas për të mbjellë drithëra, përfshirë grurin.

Duke paralajmëruar për pasiguri masive si edhe pasiguri globale ushqimore nëse lufta vazhdon, drejtori i FMN-së për Ukrainën, Vladyslav Rashkovan deklaroi se ngjarjet që nga pushtimi i 24 shkurtit nënkuptonin se “ekonomia në Ukrainë ka ndryshuar në mënyrë dramatike”.

“Që nga 6 marsi, 202 shkolla, 34 spitale, më shumë se 1 500 shtëpi banimi përfshirë pallate, dhjetëra kilometra rrugë dhe objekte të panumërta të infrastrukturës së rëndësishme në disa qytete të Ukrainës janë plotësisht ose pjesërisht të shkatërruara nga trupat ruse”, tha ai.

Nga Lindja e Mesme në Amerikën Latine, sekretari i përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres paralajmëroi se lufta po prek njerëzit më të rrezikuar në botë për shkak të përçarjes në një vend të njohur si ”shporta” e bukës së botës.

Guterres tha dje se “shpata e Demokleut varet mbi ekonominë globale, veçanërisht në botën në zhvillim”.

Javën e kaluar, Oleg Ustenko, këshilltar ekonomik i presidentit ukrainas, Volodymyr Zelenskyy, vlerësoi dëmin në infrastrukturën e vendit në 100 miliardë dollarë (91 miliardë euro).

Për shkak të rritjes së çmimeve që rezultojnë nga sanksionet ekonomike pas pushtimit të Rusisë, Kremlini do të kufizojë eksportet e elbit, thekës, grurit, misrit, drithërave të përziera, sheqerit dhe sheqerit kafe në mënyrë që të sigurojë furnizime për popullsinë vendase.

Përjashtimet do të zbatohen për vendet në Bashkimin Ekonomik Euroaziatik si dhe rajonet Luhansk dhe Donetsk të Ukrainës, ku Rusia ka shpallur në mënyrë të njëanshme pavarësinë në emër të përfaqësuesve të saj.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 shkurt 2023  - Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 9:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancë të jashtëzakonshme, ku në rend dite do të jetë falja e tatimit në pronë në vlerën deri 100 euro për të gjithë tatimpaguesit e kësaj komune, për vitin 2023. (Salla e Kuvendit Komunal të Gjilanit, ora 10:00)

- Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës mban konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve teknik të Sektorit Privat te Kosovës dhe dialogu me qeverinë dhe institucionet tjera të Kosovës. (Zyrët e Sindikatës, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës Dega në Prizren, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore, si dhe shqyrton listën e kandidatëve për plotësimin e një pozite për anëtar joekzekuiv të Bordit të Bankës Qendrore të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 13:30)

- Prezantohet puna e kryer rreth vajzave dhe grave me aftësi të kufizuara të cilat kanë folur hapur për historitë e tyre të, abuzimeve seksuale, dhunës fizike, dhunës psikike, keqtrajtimeve, ofendimeve dhe diskriminimeve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:30)